مطالب مرتبط:
تفاوت ساختار مغز در مبتلایان به افسردگی و اختلال دوقطبی
مغز مبتلایان به افسردگی و دوقطبی بزرگ تر است
کاهش 2 نوع باکتری روده در مبتلایان به افسردگی
علائم افسردگی در نوجوانان را بشناسید
مغز مبتلایان به افسردگی و دوقطبی بزرگ تر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 خرداد 1398 ساعت 10:032019-06-16پزشكي

مبتلایان افسردگی شیدایی را بشناسید


روانشناسان تغییرات شدید در حالات روحی افراد را اختلال دو قطبی یا همان افسردگی شیدایی می نامند، اختلالی که اگر در کودکی و هنگام بروز رفتارهای بد درمان نشود در بزرگسالی به اوج رسیده و آثار مخربی را تا مرز خودکشی افراد به جای می گذارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، اختلال دو قطبی در اغلب موارد با افسردگی اشتباه گرفته می شود، اما این بیماری تفاوت های آشکاری با افسردگی دارد و به مراتب خطرناک تر از آن است.

این اختلال تا حدودی حالت ژنتیکی دارد و در خانواده فرد مبتلا موارد دیگری از ابتلا به این بیماری با سایر بیماری های روانی وجود دارد.

مبتلایان به این اختلال در انجام امور روزمره زندگی، مدرسه یا محیط کار و روابط خود دچار مشکل شوند، این بیماری همراه با افزایش سن تشدید شده و راه درمانی برای آن کشف نشده است.

به منظور آشنایی بیشتر با بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی و روش های کنترل و مدیریت این بیماری گفت وگویی را با احسان کاظمی، مولف و روانشناس اجتماعی، مدرس و مشاوره های فردی و خانوادگی الفبای زندگی داشتیم که در ادامه می خوانید.

ثبات خلق اشخاص در موقعیت های متفاوت چگونه است؟ اصولا خلق و خوی هیجان یک محور اساسی در شکل دهی به رفتار انسانها و ایجاد یک تصویر از شخصیت اشخاص است.

ثبات خلق افراد می تواند برای خود آنها و کسانی که با او در ارتباط هستند امنیت و اطمینان خاطر را ایجاد کند.

ثبات خلق به معنای یک نواختی خلق و عدم تغییر خلق نیست و یعنی باید شخص در موقعیت های مختلف و در شادی و غم و موقعیت های اضطراب زا و دلهره آور و خشم برانگیز بتواند هیجانها و خلق و خوی متناسب با آن شرایط و موقعیت ها را بروز دهد.

اختلال دو قطبی چیست و چگونه می توان آن را شناخت؟ نباید هر تغببر خلقی را دو قطبی دانست چون مثل بیش فعالی دو قطبی و دو شخصیتی بین مردم جا افتاده است و هنگامی که رفتار فردی تغییر شیدا می کند به او می گویند دو شخصیتی هستی مثل کودکی بازیگوشی می کند و به او برچسب بیش فعالی را می زنند.

باید مرز اختلال دو قطبی را شناخت و به هر کسی بر چسب دو قطبی بودن را نزند.

اختلال دو قطبی یک بیماری روانی است که فرد را میان حالت شیدایی و افسردگی در نوسان قرار می دهد و البته دوره های سالم هم بین آن است و حالت های فرد در فاز شادی، شیفتگی و افسردگی است و دو قطب متفاوت خوانده می شود.

مجموعه ای از اختلالات گوناگون از این حالت ها وجود دارد که گونه های مختلف بیماری دو قطبی را به وجود می آورد.

تغییر خلق در بیماران دو قطبی به چه صورتی است؟ اما در بیماری دو قطبی فرد در یک بستر زمانی مشخص به دلایلی تغییر خلق دارد و این تغییر خلق در قضاوت، و اکنش های رفتاری، تحلیل مسایل، روابط انسانی، علایق و انتخاب های او اثری جدی دارد.

کسی که دو قطبی است حال و هوای روحی او بین اختلال افسردگی و شیدایی تغییر می کند.

یعنی فرد ساعتی را در حالت افسردگی بوده و با کسی ارتباطی ندارد و از روزگار شکایت کرده و مرتب به رفتار اطرافیان توجه می کند و مواقعی هم بی تفاوت است.

یعنی بیماران دو قطبی دو حالت متفاوتی دارند؟ بله دقیقا دو قطب متفاوتی دارند در خلق متفاوت فرد دو قطبی بسیار پر انرژی، خستگی ناپذیر و پر حرف است و نشان می دهد که می تواند مشکلات زندگی را حل کرده و بر موانع غلبه کند بنابراین با افراد متفاوت ارتباط برقرار می گیرد و دارای دو حالت متفاوت است و مرتب از این قطب به آن قطب میرود و البته بین این دوره ها ممکن است که دوره های سالمی هم داشته باشد.

یعنی بین قطب افسرده تا قطب شیدایی و پر انرژی بودن و پر تحرکی دوره های سالمی هم دارد.

نوسان خلق در بیمارن دو قطبی وابسته به چه عواملی است و تا چه زمانی ادامه دارد؟ این اختلال ها می تواند ناشی از حوادث بیرونی باشد برای مثال استرسی که فرد در زندگی دارد و یا فشارهای روحی عمومی مثل تورم، جنگ، عدم امنیت شغلی و اجتماعی در جامعه وابسته است.

ممکن است که هر کدام از افراد به نوعی و میزانی گرفتار این نوع حالت ها شوند و در دوره نوجوانی نوسان خلق دلیل تغییرات هورمونی این دوره معمولا با افزایش همراه است و در بسیاری از افراد این نوسان خلق تا آخر عمر می تواند باقی بماند.

چه عاملی باعث بروز این مساله می شود؟ معمولا در منابع روانشناسی بیماری ژنتیک عامل بروز این بیماری مطرح می کنند.

علت ژنتیکی بر روی بخشی از کارکردهای مغز که مسئول کنترل هیجانات هستند اثر می گذراد و با فعالیت و استعداد مغز در تحلیل مسائل پیرامونی فرد در ارتباط است.

شیوع این بیماری بین بزرگسالان بیشتر است یا نوجوانان؟ در منابع مختلف دیدگاه های متفاوتی وجود دارد البته بستگی به بافت جامعه هم دارد معمولا آمارهایی که در کتاب های روانشناسی است به دلیل اینکه تحقیقات در کشورهای پیشرفته انجام شده است نمی توانیم بگوییم که در کشور ما همینطور است و شیوع در زنان و مردان و جامعه ما چقدر است.

اما در بعضی از کتاب ها در باره شیوع گفته شده که اختلال دو قطبی معمولا در بین خانمها تغییر خلق بیشتر است ولی بعضی از تحقیقات هم نشان می دهد که بین زنان و مردان تفاوت چندانی وجود ندارد.

رفتارهای بارز بیماران دو قطبی چیست؟ افراد دو قطبی در موقعیتی در حوزه رفتاری برنامه ریزی بلند مدت و بلند پروازی هایی را دارند که قرار است این کارها را انجام دهند و در موقعیتی دیگر از حرف هایی که گفته اند چیزی به یاد نمی آورند و ایده و انگیزه ایهم برای انجام اینکار ندارند.

دوقطبی ها معمولا در برخی از موقعیت ها بسیار فعال هستند، رفتارهای نامعمول دارند، زیاد و سریع حرف می زنند، بسیار ولخرجی می کنند، صمیمیت زیادی را نشان می دهند، بیش از حد احساسات را نشان می دهند و یا از نظر جسمی در رابطه جنسی بسیار فعال اند و گاهی اوقات هم بسیار بی میل و بی تفاوت می شوند آیا بیماران دو قطبی ایده و خلاقیت هم دارند؟ گاهی اوقات احساس می کنند که چیزهایی به ذهن آنها می رسد که به ذهن دیگری نمی رسد و پر از ایده های مختلف هستند و بسیار دیدیم افرادی که به جلسات می آیند گرد و خاک به پا می کنند و بعد از آن برای اجرا اصلا کاری نمی کنند و از زیر بار مسئولیت در می روند.

دو قطبی با انرژی حرف می زنند و خوش کلام هستند و در جمع خودشان را پر از ایده و خلاقیت نشان می دهند اما در واقعیت زندگی خودشان حرکت خاصی انجام نمی دهند.

در محیط اطراف چگونه شخصیت های دو قطبی را تشخیص دهیم؟ اختلال دو قطبی در جامعه شیوع زیادی دارد به ویژه در جامعه ما که اشخاص هیجانی جو گیر می شوند متاسفانه اکنون جامعه هم به این سمت پیش می رود و خلق افسرده و شاد آن به هم ریخته است و افراد در مجالس مهمانی و برنامه های فقط به هیجان ها توجه می کنند و از بزرگان رفتار انسانی را یاد نمی گیرند به دلیل اینکه میل به رشد عقلانیت ندارند و فقط تمایل به تحریک هیجان های خودشان را دارند.

می طلبد که به این امر توجه جدی شود.

افرادی که احساسات شان را با افسردگی و شیدایی زیاد بروز می دهند و رفتاهای غیر متعارف دارند فکر نکنیم که این اافراد خاص هستند آنها معمولا بیمار اند و باید درمان دارویی را در کنار درمان روانی و رفتار درمانی برای بهبودی داشته باشند.

درمان بیماران دو قطبی باید به چه صورتی باشد؟ درمان این اختلال وابسته به شدت این حالت است معمولا این بیماری بر روی همه ابعاد زندگی فرد ی، شغلی، رابطه ای و زنا شویی تاثیر می گذارد و حتی می تواند به سمت خودکشی فرد هم کشیده شود.

این گروه از اشخاص ابتدا به وسیله روانشناس بالینی مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورت نیاز درمان های دارویی برای آن انجام می گیرد.

آِیا دارو درمانی برای کنترل این بیماری کافی است؟ درمان های دارویی مجموعه ای از داروها است از خانواده های داروهای روانی است که به کنترل خلق این گروه از بیماران کمک کرده و از افزایش شدت افسردگی پیشگیری می کند.

باید توجه کرد که فقط دارو درمانی برای این گروه از بیماران کافی نیست و باید روان درمانی و رفتار درمانی را هم در کنار دارو درمانی برای بهبودی این بیماران در دستور کار قرار داد تا یک سری از مهارت ها را در بروز هیجان های خود بیاموزند.

درباره روان درمانی و رفتار درمانی این بیماران توضیح دهید؟ برای مثال زمانی که این بیماران خشم شان برانگیخته می شود یا یک حادثه ناگوار برای آنها رخ می دهد، غمگین می شوند، از وقوع اتفاق خوشایندی احساس انرژی و خوشحالی زیاد می کنند مهار این رفتارها با به کاربردن تکنیک های رفتاری از بروز رفتارهای افسار گسیخته جلوگیری می کند.

هنگام مواجه شدن با بیماران دو قطبی باید ببینیم که در موقعیت های یکسان واکنش های آن تا چه اندازه شبیه به همدیگر هستند.

برای مثال وقتی که فردی که با همسرش مشکل پیدا کرده یکبار شروع به داد و بیدار می کند و دفعه بعد رفتار بی تفاوتی را دارد و در مراحل بعدی مشکل با همسر حالت افسردگی داشته و یا به او اعتماد می کند با انجام این نوع رفتارهای متفاوت شخص میتوان حدس زد که احتمال وجود بیماری دو قطبی در فرد وجود دارد و از این نظر میتوان به وجود اختلال دو قطبی در بین افراد پی برد.

اما گاهی اوقات مشکلات فیزیکی مثل ضربه مغری و تصادفات باعث آسیب دیدن بخشی از مغز اشخاص می شود می تواند تغییرات ناخواسته خلق در رفتار افراد را به دنبال داشته باشد.

دوره درمان بیماران دو قطبی چه مدتی طول می کشد؟ باید ذهن و هورمون های افراد دو قطبی کنترل شود.

عده ای از افراد که تن به درمان می دهند یک دوره دارو درمانی دارند و بعد با تکنیک های رفتار درمانی و روان درمانی یاد می گیرند اگر هیجان خاصی بر آنها غلبه کرد با رفتارهایی که آموختند بتوانند رفتار خودشان را کنترل کنند.

یعنی بیمار دو قطبی در این مرحله عصبانی می شود و لی دیگر مثل قبل پرخاشگری نمی کند و تلاش می کند تا آن عصبانیت را با استفاده از تکنیک های دیگری آرام کند.

روند درمان در برخی از افراد هم طولانی می شود و باید تا آخر عمرشان دارو مصرف کنند تا خلق شان متعادل بماند.

تسریع درمان وابسته به چه مواردی است؟ درمان بیماری اختلال دو قطبی وابسته به شدت و همکاری خود بیمار دارد.

ممکن است که یک بیمار مواقعی که شیدا می شود احساس کند که خوب شده و دیگر افسرده نیست و لازم نیست که قرص بخورد و پیش روان درمانگر برود و وقتی که حالت بدی دارد اقدام به مصرف دارو می کند.


کلید واژه ها: اختلال - بیماری - قطبی - افسردگی - روانشناس - بیماری های روانی - رفتار - تفاوت - بیماران - متفاوت - بیماری روانی - رفتارهای بد - هیجان - درمان - زندگی - شادی - اختلالات - محیط کار - خانواده - خبرنگار - خطرناک - افزایش - اشتباه - خودکشی - اضطراب - مدیریت - روابط - همراه - صورتی - مدرسه

آخرین اخبار سرویس:
نکته بهداشتی: حفظ سلامت در گرمای شدید

تا چه سنی شانس افزایش قد داریم؟

کبد چرب وخطرات آن

آمار زنان مبتلا به فشار خون در نیشابور و فیروزه بیشتر از مردان است

درمان هزار درد با مصرف این ادویه شگفت انگیز

نشستن زیاد می تواند موجب مرگ زودرس شود

این گیاهان موهای شما را دو برابر پرپشت می کند

سرکه سیب سلامت قلب و عروق را تضمین می کند

«خربزه» و «گوجه فرنگی» بخورید تا سنگ کلیه نگیرید

فواید عصاره آلوئه ورا برای مو و پوست سر

جدی ترین هشدارهای ابتلا به سندرم متابولیک را بشناسید!

تا چه سنی شانس افزایش قد داریم؟

کودکان در گرما چه بنوشند و چه بپوشند

بی اشتهایی عصبی تنها یک بیماری روانی نیست

وعده های غذایی نامنظم نیاز فرد معتاد به ماده مخدر را افزایش می دهد

سازمان جهانی بهداشت دام «OIE» ایران را عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اعلام کرد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ میزبان کنگره بین المللی ام اس

فواید شگفت انگیز نگهداری گل در خانه

محرومیت 20 میلیون کودکِ جهان از واکسن های حیاتی

کارگاه زایمان فیزیولوژیک در بهارستان برگزار شد

معجزه دو عدد خرما

پلاسمای تولیدی کردستان به اروپا ارسال می شود

استخدام مترجم در موسسه بهداشتی و درمانی ضامن سلامتی

تنها بیمار تریزومی 22 ایران در انتظار کمک خیران نوع دوست

عوارض جانبی مصرف بیش از حد گوجه فرنگی

پلمپ کارخانه غیر مجاز تولید کیسه فریزر در کرمانشاه

مزایای قرار گرفتن در محیط سرسبز

عوارض جانبی مصرف بیش از حد گوجه فرنگی

ساخت واکسن آنفلونزا توسط هوش مصنوعی

اشیاء تاریخی کهگیلویه و بویراحمد در معرض خطر تخریب

اعلام فراخوان شرکت در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی

10 میوه توصیه شده برای فصل تابستان

استخدام کارگر ساده جهت کار در آشپزخانه – تهران

کودکان در گرما چه بنوشند و چه بپوشند

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در 8 استان کشور

بازداشت متخلفین در سازمان غذا و دارو/ واردات دارو های تاریخ مصرف گذشته در کشور

معدوم سازی بیش از 500 کیلو گرم مواد غذایی فاسد در نجف آباد

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

ارائه خدمات درمانی بر بستر الکترونیک

لزوم تعریف و ایجاد شاخص ها و سنجه هایی مناسب برای ارزیابی حوزه مددکاری

لزوم تعریف و ایجاد شاخص ها و سنجه هایی مناسب برای ارزیابی حوزه مددکاری

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

نسخه نویسی الکترونیکی شفافیتی که به نفع همه است

مراقب مصرف مواد غذایی حاوی شربت فروکتوز باشید

بی اشتهایی عصبی تنها یک بیماری روانی نیست

مشکلات درآمدی، عامل مهاجرت پزشکان/40 هزار پزشک پروانه طبابت نگرفتند

خراسان شمالی به پزشک جراح عروق نیاز دارد

تب کریمه کنگو جان 5 نفر را گرفت / چگونه از خطر ابتلا جلوگیری کنیم؟

زیرو بم الکترونیکی شدن نسخه های درمان/ایجاد بانک اطلاعاتی دارو نزدیک است

فیلم:افشاگری وزیر بهداشت درباره مافیای پزشکی

رویای مادر ماندن

پوست و مو/ با طالبی پوستتان را پاک سازی کنید!

رمزگشایی خاصیت گرمابخشی زنجبیل به بدن

اختلال احتمالی در شماره 115 اورژانس در گیلان

B12 را بشناسیم (قسمت دوم)

نبود نظارت شبکه های فساد را در نظام سلامت قدرتمند کرده است

بی اشتهایی عصبی تنها یک بیماری روانی نیست

شبکه های اجتماعی احتمال افسردگی جوانان را افزایش می دهد

فرمول طبیعی معجون کاهنده چربی خون

علت خشکی لب ها و نکاتی برای درمان آن

استخدام راننده با نیسان مسقف جهت پخش مواد غذایی در قم

خطر بروز موارد جدید تب کنگو بعد از مراسم عبادی حج و عید قربان

آیا واقعا زیرمیزی در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر صفر شد؟

فواید پودر شنبلیله برای سلامتی

علائم آرتروز گردن

لزوم تعریف و ایجاد شاخص ها و سنجه هایی مناسب برای ارزیابی حوزه مددکاری

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

ویدئو / افشاگری وزیر درباره فساد در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی

استخدام مشاور داروخانه در یک شرکت معتبر آرایشی بهداشتی-رشت

رویای کوتاه مادری

موهایی ضخیم و پرپشت با مصرف این سبزی

شکم 6 تکه به قیمت جان

خمیر دندان زغال دندان ها را تمیز می کند؟

گشایش داروخانه کلینیک تخصصی سرور مشهد

تعقیب قضایی 3 نفر در حوزه سازمان غذا و دارو

بیماری که می تواند کشنده باشد/ مبارزه با فساد را شروع کرده و این راه را ادامه می دهم

مراقب مصرف مواد غذایی حاوی شربت فروکتوز باشید

بی اشتهایی عصبی تنها یک بیماری روانی نیست

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

ساماندهی 34 هزار نفر در اورژانس اجتماعی

عوامل چاقی در کودکان  

آب این آبادی خوردن ندارد

ممکن کردن حیات در مریخ یا یک اینچ سیلیس

طراحی عینک عجیب برای کوتاه قد ها

افتتاح نخستین مرکز ترک اعتیاد بانوان زنجان

نقش تولد زودهنگام در زندگی آینده افراد

5 روش برای سرکوب اضطراب

فقط یکساعت فرصت برای کاشت دوباره دندان کنده شده وجود دارد

آنفلوآنزای خوکی جان 54 نفر را در میانمار گرفت

تا چه سنی شانس افزایش قد داریم؟

فواید شگفت انگیز نگهداری گل در خانه

اهدای  4 ارگان جوان هیدجی

ارائه خدمات درمانی بر بستر الکترونیک

کارهای ساده ای که در زندگی باعث خوشبختی می شود

عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه

8 دلیل خشکی لب ها

پوست چطور بازسازی و جوانسازی می شود؟

جدا شدن دوقلوهای از سر بهم چسبیده با کمک واقعیت مجازی+ تصاویر

استخدام پرستار جهت همکاری در تهران

مزایای باورنکردنی تنفس عمیق را از یاد نبرید!

مبتلایان افسردگی شیدایی را بشناسید

مبتلایان افسردگی شیدایی را بشناسید