مطالب مرتبط:
همزمان با ایام دهه فجر انجام شد ویزیت رایگان بیماران مناطق حاشیه شهر ملایر
ویزیت همزمان بیماران غیر قانونی است
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) عنوان کرد حمایت ستاد اجرایی از بیماران سرطانی/ ویزیت روزانه 7 هزار بیمار در مناطق محروم
قائم مقام وزیر بهداشت: ویزیت همزمان بیماران غیر قانونی است
اهدای اعضای بدن بیمار بهشهری به بیماران نیازمند/ دومین پیوند بیمار مرگ مغزی در روزهای اخیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 خرداد 1398 ساعت 08:162019-06-16پزشكي

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران


ایرنا - ویزیت همزمان چند بیمار توسط برخی از پزشکان موجب نارضایتی بسیاری از بیماران شده که نیازمند نظارت بیشتر برای جلوگیری از این مهم است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، سلامت از حقوق اولیه، ذاتی و اساسی مردم است و این موضوع در بند اول منشور حقوق شهروندی مورد تأکید قرار گرفته، حق سلامت دارای ابعاد گسترده ای از جمله حق دسترسی به پزشک، دارو، درمان، بهداشت و حق دسترسی به غذای سالم و حفظ احترام و کرامت در سیستم خدمات سلامت است.

بدون شک مردم حق دارند در مراجعه به پزشک مورد احترام قرار گیرند، به سوالات آنان پاسخ داده شود و شأن، کرامت و حق آنها نادیده گرفته نشود.

بررسی ها نشان می دهد در برخی از مطب های پزشکان در بروجرد آنگونه که باید شأن و کرامت بیماران مورد توجه قرار نگرفته و چند بیمار برای انجام ویزیت همزمان به اتاق پزشک دعوت می شود.

بسیاری از مراجعان به پزشکان که شاهد ویزیت همزمان در مطب بوده به این موضوع اعتراض کرده اما از سوی منشی و یا حتی پزشک مورد بی توجهی قرار گرفته اند.

منتقدان به ویزیت همزمان چند بیمار در مطب بر این باوند که هر بیمار حق ویزیت جداگانه پرداخت می کند و کرامت انسانی و اخلاق حرفه ای ایجاب می کند تا به صورت جداگانه ویزیت و اسرار آنها فاش نشود.

یک از این بیماران در مطب دکتر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر چه ویزیت همزمان در مطب کاری غیر اخلاقی و غیر حرفه ای است اما شاید در شرایط خاص برای بیمار کمی قابل توجیه باشد اما در مطب پزشکان بانوان به هیچ وجه قابل قبول نیست که چند بیمار با هم وارد اتاق معاینه شوند.

این فرد بر این باور است: وقتی چند بیمار همزمان وارد اتاق پزشک می شوند بیمارنمی تواند به وضوح مشکل خود را بیان کند و به سوالات پزشک پاسخ شفاف بدهد در نتیجه درمان با مشکل مواجه می شود.

این افراد حتی ویزیت همزمان درمطب پزشک کودکان را نیز خلاف دانسته و می گویند نشستن در مطب و گوش کردن به شرح حال یک بیمار برای بیمار دیگر هیچ جذابیتی ندارد و هیچ نقشی در سهولت کار نیز ندارد لذا شبکه بهداشت و درمان باید با این نوع از تخلف پزشکان و نادیده گرفتن حق بیماران برخورد قانونی انجام دهد.

برخی از بیماران معترض ضمن خواستار نظارت شبکه بهداشت بر این باورند که باید بر این پدیده شایع نظارت و کنترل شود زیرا پدیده ای است که غیر قابل توجیه است و ویزیت چند بیمار در مطب برخی پزشکان تعدی به حقوق بیماران است که این روزها به عنوان بیماری مسری در اغلب مطب پزشکان سرایت کرد.

این کار نه تنها غیراخلاقی است بلکه تخلف انتظامی است، هر پزشک حداقل باید هشت دقیقه برای هر بیمار وقت بگذارد، اینکه دو بیمار را همزمان وارد اتاق معاینه می کنند، نفس این کار تخلف انتظامی و در مواردی حتی جرم است، زیرا اسرار بیمار فاش می شو د و در معرض و منظر افراد دیگر که نباید اطلاع داشته باشند قرار می گیرد.

اساساً قداست جامعه پزشک و حفظ حرمت پزشکی منوط به این نکته است که ارتباط سالمی بین پزشک و بیمار برقرار باشد، چه پدیده ای را می توانید مثال بزنید که بیشتر از این موضوع، ضربه کاری بر پیکره رابطه پزشک و بیمار بزند جز اینکه اسرار بیمار افشا شود.

حفظ حقوق و اسرار بیمار موضوعی است که سازمان نظام پزشکی کشور برای تحقق این مهم به راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای اقدام کرده است و در هفتمین فصل از راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای پزشکان به مساله رازداری و توجه به حریم خصوصی بیماران تاکید و جزییات آن عنوان شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ماده نخست این فصل اعلام کرده که اعضا موظفند به حق بیمار مبنی بر محرمانه بودن تمام اطلاعات وی اعم از اطلاعات حساس و غیر حساس که به هر شکل در مراحل مختلف تشخیصی و درمانی جمع آوری می شود و یا به هر ترتیب در اختیار تیم درمانی قرار می گیرد، احترام بگذارند.

بر این اساس ارائه اطلاعات به افرادی به جز شخص بیمار و یا افرادی که از طرف او ماذون (مجاز) باشند، ممنوع است.

در دومین ماده این فصل گفته شده تنها آن دسته از پزشکان و سایر حرفه مندان سلامت که عضو تیم درمانی بیمار هستند مجاز به دسترسی به اطلاعات مرتبط با تشخیص و درمان هر فرد بوده و افراد دیگر صرفاً به دلیل پزشک بودن یا عضویت در زمره حرفه مندان پزشکی برای دسترسی به اطلاعات بیماران مجاز شمرده نمی شوند.

بر اساس ماده 3 فصل هفتم راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای پزشکان اجازه نقض اصل رازداری توسط اعضا، تنها محدود به مواردی است که صراحتاً در قانون ذکر شده است.

در چنین مواردی قبل از جمع آوری اطلاعات مربوطه، بیمار حتی المقدور باید در جریان الزام قانونی مذکور قرار گیرد و سپس اطلاعات از وی کسب شود.

همچنین ماده بعدی این راهنما الزام حرفه مندان پزشکی به ارائه اطلاعات بیماران به مراجع قضایی را تنها محدود به استعلام رسمی دادگاه می داند و تصریح می کند که سایر موارد شامل این الزام نمی شوند.

همچنین طبق این آیین نامه اعضا موظفند به حریم خصوصی بیماران احترام بگذارند.

احترام به حریم خصوصی بیماران مستلزم خودداری از همه کارهایی است که بیماران آن را نقض حریم شخصی خود تلقی می کنند.

در این راستا اعضای سازمان باید از اقداماتی مانند معاینه بیمار در حضور افراد دیگر، پرسیدن سوالات حساس از بیماران در حضور دیگران به نحوی که موجب شرم بیماران شود و مشاهده یا لمس غیر ضروری بیماران به ویژه درمورد بیماران غیر همجنس خودداری کنند.

همچنین اعضا مکلفند از هر گونه تجسس در امور شخصی و خانوادگی بیماران خودداری کنند.

لازم است از پرسیدن سوالات شخصی و غیر مرتبط به تشخیص و درمان بیماری، از بیماران خودداری شود.

در صورتی که پرسیدن سوالاتی که ممکن است بیماران آن را ورود به حریم خصوصی خود تلقی کنند، برای تشخیص و درمان ضروری است، باید ضرورت پرسش ها با زبان ساده و قابل درک به بیماران اطلاع داده شود.

در ماده دیگری از این راهنما اعلام شده که در صورت درخواست بیماران لازم است اجازه داده شود که در روند تشخیص و درمان، فرد یا افراد مورد نظر بیماران آنها را همراهی کنند؛ این الزام شامل حضور بر بالین بیماری که در حال احیای قلبی ریوی است هم هست.

مگر اینکه این همراهی مانع از انجام استاندارد مداخلات پزشکی باشد.

همچنین لازم است معاینات حساس بیمار غیر همجنس حتی المقدور و با جلب رضایت بیمار در حضور پرسنل همجنس یا همراه بیمار انجام شود.

در صورتی که انجام این معاینه توسط همکار همجنس از لحاظ علمی و عملی مقدور باشد و موجب ایجاد مشکل برای بیمار نشود، نسبت به آن اقدام و نتیجه معاینه را دریافت کند.

طبق راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای پزشکان، اعضا مکلفند از معاینه و ویزیت هم زمان چند بیمار در اتاق معاینه خودداری کنند.

در عین حال ارتباط اعضای سازمان با رسانه ها به هر شکلی از جمله مصاحبه خبری، حضور در برنامه های تلویزیونی و ارائه هر نوع اطلاعات به رسانه ها تنها در صورتی موجه است که به هیچ وجهی در بر دارنده نقض حریم خصوصی بیماران نبوده و منجر به فاش شدن اطلاعات پرونده سلامت آنها نشود و در عین حال اعتماد عمومی را به حرفه و حرفه مندان سلامت مخدوش نکند.

در ماده دیگری از این راهنما اعلام شده که آن دسته از حرفه مندان که در نظام سلامت مسئولیت مدیریتی دارند، مکلفند در اظهار نظرهای رسانه ای خود پیرامون بیمارانی که از چهره های شناخته شده در جامعه به شمار می روند، به نحوی برخورد کنند که ضمن احترام به حریم خصوصی آنها موجب آزردگی خانواه و نزدیکان بیمار و موجب فاش شدن ناموجه اطلاعات سلامت افراد مذکور نشود.

همچنین انجام هر گونه عکس برداری و فیلم برداری از بیماران با هدف تهیه محتوای آموزشی، استفاده در فرآیند پژوهشی مانند گزارش موارد خاص یا درمانی مانند عکس هایی که برای انجام عمل زیبایی گرفته می شود، تهیه برنامه سینمایی، مستند یا خبری و مانند آن تنها پس از کسب اجازه از بیماران و یا تأیید کمیته اخلاق پزشکی معتبر در بیمارستان یا مؤسسه پزشکی مربوطه مجاز است.

تصویربرداری اعضا از بیماران با هدف شوخی، کنجکاوی و سرگرمی ممنوع است.

در آخرین ماده از فصل هفتم راهنمای اخلاق پزشکی، اعلام شده که اطلاعات و نمونه های مربوط به بدن بیمار مانند عکس های رادیوگرافی، نمونه های بافتی، خون و مایعات بیولوژیک، محتوای ژنتیکی استخراج شده از بدن، بخشی از حریم خصوصی بیمار بوده و استفاده از آنها در صورتی برای مقاصد مختلف مانند اهداف پزشکی و پژوهشی مجاز است که یا رضایت صاحب آن گرفته شده باشد و یا اطلاعات و نمونه ها به شکل غیر قابل انتساب به صاحبان آنها بی نام شده باشند.

رییس شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: اغلب مطب های بروجرد مشکلی با عنوان ویزیت همزمان چند بیمار و یا ویزیت گروهی ندارند.

محمد کاکاوند افزود: ویزیت گروهی از منظر سازمان نظام پزشکی غیرقانونی است بنابراین در صورت رؤیت این موضوع و یا ارائه گزارش از سوی بیماران توصیه ها و تذکرهای لازم ارائه و با پزشکان متخلف در این راستا برابر قانون برخورد خواهد شد.

وی تاکید کرد: تا کنون از سوی شهروندان گزارشی مبنی بر ویزیت چند بیمار در مطب ها ارائه نشده اما اینکه بیمار برای دریافت جواب عکس و یا آزمایش چند دقیقه بعد از بیمار قبلی وارد اتاق پزشک می شود وجود دارد.

وی از شهروندان خواست در صورت تخلف و قصور پزشکان در این راستا موضوع را به واحد بازرسی و ارزیابی شبکه بهداشت اطلاع داده تا برخورد لازم صورت گیرد.

6052/ 7273
کلید واژه ها: بیمار - پزشک - بیماران - پزشکان - بهداشت - منشور حقوق شهروندی - نارضایتی - درمان - نظارت - ایرنا - سلامت - اتاق - حقوق - حقوق شهروندی - پدیده - مشکل - شبکه - تخلف - مردم - حرفه - خبرنگار - منتقدان - اعتراض - بروجرد - کودکان - بانوان - بیماری - گزارش - نشستن - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
­تخلفات غذا و دارو در حال پیگیری است

عوامل چاقی کودکان

وزیر بهداشت: برخی متخلفان دارو و تجهیزات در سازمان غذا و دارو بازداشت شده اند

بازی کردن کودکان با یکدیگر، راهی برای تقویت یادگیری زبان

ضایعاتی که ضایع نمی شود..

پوست چطور بازسازی و جوانسازی می شود؟

تب کنگو می تواند کُشنده باشد

هوش مصنوعی واکسن ساخت

کشف بیش از 9 تن لواشک غیربهداشتی در مهدیشهر

محمدصابر صابر خوشنویس نام آوازه کردستانی دار فانی را وداع گفت

برخی افراد متخلف در سازمان غذا و دارو بازداشت شدند

این گیاهان موهایتان را پرپشت می کند

با 7 راهکار گیاهی، از نیش حشرات مصون بمانید

جداسازی دوقلوهای پاکستانی پس از 50 ساعت جراحی+عکس

مشکل بخش دیالیز بیمارستان نور چه بود؟

چگونه خطر ابتلاء به تب کریمه را از بین ببریم؟

چیزکیک رولی دارچینی

عوامل چاقی کودکان چیست؟

جزییات بازداشت متخلفان ارزی در سازمان غذا و دارو

بیماری نیمن پیک در کودکان

ایمپلنت مغز درمان نسبی نابینایی را ممکن می سازد

تجهیز بخش آی سی یو داخلی بیمارستان نهم دی تربت حیدریه

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه تجهیزات پزشکی درتهران

جداسازی دوقلوهای پاکستانی پس از 50 ساعت جراحی

افراد متخلف در سازمان غذا و دارو بازداشت شدند

بدبینی به طب سنتی در سایه فعالیت بدون نظارت

جذابیت های قرآنی در رسانه به صورت داستان ارائه شود

در تغذیه کودک بیشتر از غذاهای با طبع گرم استفاده شود

فهرست غذاهای با طبع گرم و سرد

غذاها را با«مصلح» آنها مصرف کنید

افراد متخلف در سازمان غذا و دارو بازداشت شدند

مجله پزشکی و دانستنیهای سلامت

دردهای وحشتناک شکم نوزادان را جدی بگیرید

معجزه دو عدد خرما

عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه

روش های طبیعی خوشبو کردن بدن در تابستان

فقط یکساعت فرصت برای کاشت دوباره دندان کنده شده وجود دارد

نمکی: 2 میلیون یورو گرفتند استنت قلب وارد کنند کابل برق آوردند! / خواب از چشمانم رفته تا بتوانم برای محرومان دارو تهیه کنم

داروخانه های هلال احمر دارای پروانه از وزارت بهداشت هستند/قصدی برای ایجاد داروخانه جدید نداریم

بازداشت افراد متخلف در سازمان غذا و دارو

ویروسی که تا کُشتن شما پیش می رود +راه های درمان

سردرد را جدی بگیرید

خداحافظی با بیماری هپاتیت C تا سال آینده

برخی افراد متخلف در سازمان غذا و دارو بازداشت شدند| در حال بازجویی هستند و اعترافاتی نیز کردند| با 2 میلیون یورو ارز دولتی چه کار کردند؟

هشدار نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در انار

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت تجهیزات پزشکی/تهران

نوزاد نارس و علل و عوارض آن

نمکی: 2 میلیون یورو گرفتند استند قلب وارد کنند کابل برق آوردند! / خواب از چشمانم رفته تا بتوانم برای محرومان دارو تهیه کنم

آینده استفاده از فناوری کریسپر در محصولات کشاورزی

فقط یک‎ساعت فرصت برای کاشت دوباره دندان کنده شده وجود دارد

شناسایی 33 هزار بیمار بی خبر از ابتلا به پرفشاری خون

دستور تهیه روغن دنبه معطر

کلکسیون بیماری ها درپس تزریق عضله سازِ چربی سوز

تولید 8 واکسن انسانی و 17 واکسن دامی در کشور/دستیابی به دانش فنی 30 قلم داروی زیستی اقتصادی

گلوتامات؛ یک پیامرسان کلیدی در مغز

چگونه خطر ابتلا به تب کریمه را از بین ببریم؟

یک شب بستری در بیمارستان لقمان از منظر یک خبرنگار بیمار*

پخت غذا با شعله کم در پیشگیری از آلزایمر موثر است

با بهترین غذاهای بومی اهواز آشنا شویم

آقایان این علائم را جدی بگیرند

گشایش داروخانه کلینیک تخصصی سرور مشهد

سردرد را جدی بگیرید

غذاهای مناسب برای مبارزه با پیری

کمبود مراکز اورژانس در سمیرم

استخدام پزشک عمومی در کلینیک تخصصی زیبایی آراکس در تهران

نمکی: رفتند استند قلب به مبلغ 2 میلیون یورو وارد کنند کابل برق آوردند! / خواب از چشمانم رفته تا بتوانم برای محرومان دارو تهیه کنم

نمکی: خواب از چشمانم رفته تا بتوانم برای محرومان دارو تهیه کنم

به این 5 دلیل مصرف شکر مضر است

چالش های سازمان تأمین اجتماعی برای نظام سلامت

زنان مثبت اندیش؛ کودکان باهوش

نماد «مرگ خودخواسته» به خاک سپرده شد

مراجعه بیش از هزار گردشگر سلامت به بیمارستان رضوی

تب کنگو می تواند کُشنده باشد | هشدار به ذبح کنندگان دام

خواص هلیله سیاه چیست

گزارش جعبه های مواد غذایی آلوده در اصفهان نداشتیم

افتتاح شعبه کانون هواداران سپاهان در اصفهان

نسخه های الکترونیکی جایگزین نسخه های دستی

درد این بیماری در نگاه ماست

واکنش وزارت بهداشت به عدم دسترسی برخی بیماران صعب العلاج به دارو/ هشدار به شرکت هایی که داروهای موجود در انبارها را به داروخانه ها واگذار نمی کنند

دزدانی که از دزدی لذت می برند

پخت غذا با شعله کم در پیشگیری از آلزایمر موثر است

پیشنهاد افزایش حقوق 25 درصدی برای دستیاران تخصصی

ویروسی که تا کُشتن شما پیش می رود +راه های درمان

تب کنگو می تواند کُشنده باشد/هشدار به ذبح کنندگان دام

کلنگ زنی خانه بهداشت روستای خلیل کلا به همت عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل

طبق قوانین داروخانه های هیچ بیمارستانی اجازه ندارند صروشب داروهای سرپایی را ارائه دهند مگرداروها اورژانسی باشد

آمادگی بیمه سلامت برای الکترونیکی شدن اسناد در بیمارستان های خصوصی

چگونه زوجین قبل از بارداری از جنسیت جنین مطلع می شوند؟

عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه

خبر خوش وزیر بهداشت برای نیروهای استخدامی مراکز بهداشت دهان و دندان

خطربروز بیماری تب کریمه کنگو

الگوهای بد تغذیه ای،سرمنشاء بسیاری ازبیماریهای شایع

آشنایی با عارضه هموپتیزی

پخت غذا با حرارت بالا، افزایش خطر ابتلا به آلزایمر 

پیشنهاد افزایش حقوق برای دستیاران تخصصی

ترفندهایی نگهداری از گل مرجان

10 نشانه که خبر از بیماری کلیوی می دهد

فواید شگفت انگیز نگهداری گل در خانه

شناسایی 33 هزار بیمار بی خبر از ابتلا به پرفشاری خون در خراسان رضوی

خطرناک ترین زمان های سال برای سلامت قلب/ چطور سن قلب را کاهش دهیم؟

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران