مطالب مرتبط:
راهکارهایی برای پیشگیری از افزایش فشار خون درکودکان
راهکارهایی برای پیشگیری اولیه از فشار خون در کودکی
آیا فشار خون موجب افزایش فشار چشم می شود؟
فشار خون بالا در میانسالی و افزایش ابتلا به آلزایمر در سن پیری
درمان بیماری های مزمن خطر افزایش فشار خون را کاهش می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 خرداد 1398 ساعت 14:562019-06-12پزشكي

راهکارهایی برای پیشگیری از افزایش فشار خون درکودکان


رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با توجه به شکل گیری عادت های غذایی تا سن سه سالگی، از ابتدا نباید با افزودن مقادیر زیاد نمک و شکر به غذاهای شیرخوار و کودک ذائقه وی را به مصرف غذاهای شور یا شیرین سوق داد.

- "، دکتر رویا کلیشادی متخصص کودکان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخصوص اهمیت شناسایی فشارخون بالا اظهار کرد: پرفشاری خون اولیه (اسانسیل) در کودکان و نوجوانان کشورهای مختلف دنیا به سرعت رو به افزایش بوده است.

هر چند سال ها قبل پرفشاری خون ثانویه، به ویژه ناشی از علل کلیوی، بیشتر در کودکان و نوجوانان مورد بحث بود ولی امروزه بر اهمیت افزایش فشار خون اولیه به عنوان یک معضل سلامت فردی و عمومی در کودکی و نوجوانی تاکید می شود.

وی افزود: با توجه به اهمیت شناسایی زودرس فشار خون افزایش یافته در کودکان و جلوگیری از ابتلای بعدی آنها به بیماری پر فشاری خون، انجمن های علمی متعدد از جمله انجمن قلب آمریکا، اندازه گیری سالانه فشار خون برای کودکان 3 الی 17 ساله را توصیه می کنند.

همچنین آکادمی کودکان آمریکا، اندازه گیری و غربالگری فشار خون کودکان 3 ساله و بالاتر را در هر نوبت ویزیت توسط پزشک توصیه می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: مراحل اولیه افزایش فشار خون در کودکان و نوجوانان را پره هایپرتنشن (فشارخون بالا) می نامند که در سال های اخیر به عنوان "فشار خون افزایش یافته پایدار" شناخته می شود.

مراحل بعدی آن، هایپرتنشن یا پرفشاری خون نامیده می شود.

فشار خون بالاتر در کودکی، با فشار خون بالاتر در بزرگسالی همراه خواهد بود و با بروز پرفشاری خون در اوایل جوانی ارتباط مستقیم دارد.

بیماری های کلیوی و عروق کلیه، از شایع ترین علل فشار خون ثانویه در کودکان مبتلا هستند دکتر کلیشادی با بیان اینکه پرفشاری خون اولیه در کودکان و نوجوانان، بعد از سن 6 سالگی و معمولا به دلیل سابقه مثبت خانوادگی و اضافه وزن و چاقی، بروز پیدا می کند، تصریح کرد: فشار خون سیستولیک افزایش یافته بیشتر نشانه فشار خون ثانویه و فشار خون دیاستولیک افزایش یافته بیشترنشانه فشار خون اولیه است.

بیماری های کلیوی و عروق کلیه از شایع ترین علل فشار خون ثانویه در کودکان مبتلا هستند.

رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در سطح جهانی، شیوع پرفشاری خون اولیه در کودکان و نوجوانان 3.

5 الی 7.

8 درصد گزارش شده است، اظهار کرد: براساس مطالعات کشوری در ایران، فراوانی فشار خون افزایش یافته در کودکان و نوجوانان 4.

5 درصد است.

وی گفت: فشار خون نرمال، فشارخون سیستولیک و دیاستولیک کمتر از صدک 90 درصد با توجه به نمودار تعریف شده برای جنس، سن و قد کودک است.

برای سنین پیش از بلوغ، پره هایپرتنشن به معنای فشار خون دیاستولیک مساوی یا بالاتر از صدک 90 و یا فشار خون سیستولیک بالاتر از صدک 95 تعریف می شود.

دکتر کلیشادی خاطرنشان کرد: یک تعریف ساده برای غربالگری فشارخون افزایش یافته در کودکان و نوجوانان، استفاده از نسبت فشار خون به قد است.

اگر نسبت فشارخون سیستولیک به قد بیش از 0.

7 و نسبت فشارخون دیاستولیک به قد بیش از 0.

5 باشد، آن کودک یا نوجوان باید از نظر وضعیت فشارخون مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت تایید بالا بودن فشار خون، بررسی های تشخیصی و درمانی انجام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخصوص علل زمینه ای بروز پرفشاری خون از دوران کودکی و راهکارهای پیشگیری از آن، عنوان کرد: برهم کنش عوامل ژنتیکی و محیطی از دوران جنینی و کودکی می توانند وضعیت ابتلا یا عدم ابتلای بعدی فرد به بیماری پرفشاری خون را تعیین کنند.

وی درخصوص عواملی که در دوران جنینی و نوزادی منجر به بروز پرفشاری خون می شود، افزود: نارسی و وزن کم هنگام تولد، از عوامل خطر افزایش فشار خون در آینده هستند.

به نظر می رسد علت آن، کوچکتر بودن سایز کلیه و تعداد نفرون ها در این کودکان باشد، سابقه مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی یا اکلامپسی) در مادر، احتمال ابتلا به پرفشاری خون فرزندش در آینده را افزایش می دهد.

همچنین، تغییرات محیط داخل رحم مانند مصرف سیگار توسط مادر و استرس های روانی، می توانند از طریق عوامل اپی ژنتیکی تغییراتی در جفت ایجاد کنند و اینگونه بر رشد و تکامل جنین اثر بگذارند و از طریق افزایش احتمال نارسی و وزن کم هنگام تولد، ابتلای به پر فشاری خون را افزایش دهند.

وی افزود: مواجهه مادر باردار با برخی آلاینده های محیطی و مواد شیمیایی، باعث افزایش احتمال بروز پرفشاری خون در فرزندش در سال های بعد می شود و این عوارض حتی به چند نسل بعدی هم ممکن است منتقل شود.

تنش های عصبی مادر باردار می تواند، اثرات طولانی مدت بر ایجاد چاقی و ابتلا به پرفشاری خون در فرزندش شوند که این اثرات حتی گاهی به نسل های بعد هم منتقل می شوند.

رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: عواملی مانند کمبود برخی ویتامین ها و املاح در تغذیه مادر باردار، از جمله کمبود پروتیین، اسید فولیک، ویتامین B6 و ویتامین B12، نیز می توانند منجر به وزن کم نوزاد هنگام تولد شده و خطر ابتلا به پرفشاری خون را در طولانی مدت افزایش دهند.

دکتر کلیشادی با بیان اینکه چاقی مادر و مصرف زیاد نمک مادر باردار، کودک را در معرض ابتلا به چاقی و پرفشاری خون در بزرگسالی قرار می دهد، تاکید کرد: تغذیه شیرخوار با شیرهای مصنوعی می تواند، زمینه ساز بروز پرفشاری خون در سنین بعدی فرد باشد؛ در حالی که مطالعات متعددی نشان داده اند که تغذیه با شیر مادر اثر معنی داری در جلوگیری از ابتلا به پرفشاری خون در سنین بعدی دارد.

وی گفت: با توجه به شکل گیری عادت های غذایی تا سن سه سالگی، از ابتدا نباید با افزودن مقادیر زیاد نمک و شکر به غذاهای شیرخوار و کودک ذائقه وی را به مصرف غذاهای شور یا شیرین سوق داد.

فشار خون ناشی از چاقی، از مهم ترین عوامل ابتلا به فشار خون است رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخصوص عواملی که در دوران کودکی و نوجوانی، فرد را مستعد ابتلا به بیماری پرفشاری خون می کند، خاطرنشان کرد: برهم کنش عوامل ارثی و محیطی در افزایش فشار خون تاثیر زیادی دارند.

فشار خون ناشی از چاقی، از مهم ترین عوامل ابتلا به فشار خون است و از تقابل بین محیط و ژن ایجاد می شود و عوامل اجتماعی، رفتاری و فیزیولوژیک در آن دخیل هستند.

وی تصریح کرد: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، دود دخانیات، زندگی در مناطق دارای آلودگی صوتی، تماس با برخی مواد شیمیایی محیطی، مواجهه با برخی ویروس ها مانند آدنوویروس 36، خواب دیروقت و ناکافی، مصرف ناکافی سبزی و میوه، زیاده روی در مصرف نمک و تنش های عصبی، از جمله عوامل محیطی است که در ابتلا به پرفشاری خون نقش به سزایی دارد.

تغییرات رفتاری و سبک زندگی، مهمترین پایه های پیشگیری و کنترل افزایش فشارخون از دوران کودکی هستند دکتر کلیشادی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه راهکارهای پیشگیری اولیه از افزایش فشارخون پرداخت و گفت: تغییرات رفتاری و سبک زندگی، مهمترین پایه های پیشگیری و کنترل افزایش فشارخون از دوران کودکی هستند.

عمده ترین راهکارها برای کودکان و نوجوانان شامل، دستیابی به وزن مطلوب و پیشگیری و کنترل چاقی، محدود کردن مصرف نمک و اضافه نکردن نمک در حین صرف غذا، کاهش میزان مصرف چربی های مضر، کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین شده، محدود کردن مصرف فست فودها، محدود کردن مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده، مصرف غذا همراه با خانواده، افزایش مصرف میوه های تازه به ویژه سیب، مرکبات، توت، توت فرنگی، تمشک، افزایش مصرف سبزیجات تازه به ویژه کاهو،کلم بروکلی و جعفری، مصرف کافی مواد غذایی حاوی کلسیم، پتاسیم و منیزیم، فعالیت جسمی کافی به میزان حداقل 60 دقیقه فعالیت فیزیکی روزانه با شدت متوسط، کاهش مدت زمان فعالیت های بی تحرک مثل تماشای تلویزیون و انواع بازی های کامپیوتر، به کمتر از دو ساعت در روز، خواب قبل از ساعت ده شب و خواب کافی به مدت حداقل 7 ساعت در شبانه روز، کاهش مواجهه با آلاینده ها و موادشیمیایی محیطی، کاهش مواجهه با آلودگی های صوتی و افزایش استفاده از فضای سبز در محیط، است.

کلمات کلیدی
کلید واژه ها: فشار خون - دانشگاه علوم پزشکی - کودکان - کودک - افزایش - بیماری - دانشگاه - نوجوانان - اصفهان - پیشگیری - پزشکی - پژوهشکده - پزشک - اندازه گیری - علوم - هیات علمی - عضو هیات - اهمیت - علمی - جوانی - توصیه - سالگی - اضافه وزن - کلیه - دکتر - همراه - سلامت - عادت - رویا - معضل

آخرین اخبار سرویس:
کدام شلوارها برای تابستان مناسب هستند؟

شکر فاقد موادغذایی مفید است

گرمازدگی درمان دارویی ندارد

آخرین وضعیت سلامت کودک آسیب دیده بوشهری

آلودگی هوا موجب افزایش فشار خون می شود

هشدار انجمن متخصصان پوست ایران نسبت به تبلیغ پلاسما درمانی برای رفع چین و چروک

اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است

تولید ماده اولیه داروی تبخال توسط محققان کشور

افزایش توانایی بدن در تولید استخوان

افزایش کارآیی توربین های بادی با الهام از بال مرغ دریایی

نوشابه های گازدار موجب تشدید برخی بیماری ها می شود

پاورپوینت روابط آب و خاک و گیاه

پاورپوینت کاربرد و مقاومت ژئوگریدها

چرا حضور زنان «روشنفکر» در جامعه ما کمرنگ است؟

استخدام بازاریاب با مزایا در شرکت پخش مواد غذایی بنیس/اردبیل

خواص فوق العاده تخم شربتی برای سلامت پوست و مو

سنجش فشار خون بیش از 681هزار نفر / جوانرود بالاترین رتبه میزان سنجش فشار خون را دارد

شب های رؤیایی؛ چند نکته درباره خواب

13 مرکز درمانی تامین اجتماعی گیلان آماده کنترل فشار خون است

گرما زدگی درمان دارویی ندارد

مرد درختی خواهان قطع دستانش شد! +عکس

قهوه دشمن چاقی است

کشف شیوه جدید برای کاهش علائم روماتیسم

تولد نوزاد در فضا ممکن شد

اولین بار چه کسی بیمار را از ابتلاء به بیماری سرطان مطلع کند؟

قهوه بنوشید، کالری بسوزانید

8 نشانه خاموش سرطان خون

وجود بیش از 1600 بیمار روان مزمن در قزوین

فراخوان پذیرش دومین دوره پسا دکتری آموزشی، پژوهشی پزشکی روان تنی

8 علامت سرطان خون

80 نوع بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود

پیش بینی پارکینسون 20 سال قبل از شروع علائم

روند زوال عقل در افراد مبتلا به چندین نوع بیماری سریع تر است

استقرار پرونده نظام سلامت آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور است

یکی از دلایل افزایش فشار خون

کشف 9 تُن روغن حیوانی غیر بهداشتی در بوکان

3 طرح اداری و بهداشتی امسال در ماکو افتتاح می شود

استفاده از پتانسیل توده های بومی در تولید رقم جدید جو

دعوت از کاربران پارس فوتبال برای مشارکت در در یک کار خیر !

با کمک اسفنج ظرفشویی باکتری ها را از بین ببرید

واکسیناسیون طیور در 11 مرغداری صنعتی قزوین انجام شد

پرونده الکترونیک سلامت، انقلابی در نظام ارائه خدمت است

درمان 80 نوع بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف/ ارسال 3500 نمونه به بانک خون بند ناف رویان

هشدار انجمن متخصصان پوست ایران نسبت به تبلیغ پلاسما درمانی برای رفع چین و چروک

مشاهده نشدن آنفلوانزای حاد پرندگان در قزوین

چین ماهواره کمکی به فضا فرستاد

ورود شیرینی و آبمیوه های صنعتی به بیمارستان ها ممنوع می شود

مشاهده نشدن آنفولانزای حاد پرندگان در قزوین

وقوع بیش از 400 مرگ ناشی از بیماری های قلبی در گلپایگان

مشهد؛ میزبان رویداد ایده پروری و کارآفرینی نوآوران سلامت

9 نشانه پنهان بروز مشکل در استخوان ها

بعضی اخلاق مادر شوهری گرفتند و نگذاشتند مردم از خدمات برجام لذت ببرند / دست سپاه را می‎بوسم

استخدام خدمات خانم ترجیحا دارای مدرک کمک بهیاری در تهران

استخدام بازاریاب مبتدی تا حرفه ای خانم با مزایا در تهران

روغن زیتون را همراه با غذا مصرف کنید

غربالگری کنترل فشار خون 10 هزار لنده ای

استفاده از پتانسیل توده های بومی در تولید رقم جدید جو

تعریق چه پیام هایی در مورد وضعیت سلامت شما دارد؟

چاقی کودکی موجب بروز مشکلات جسمی در سالمندی می شود

شب های رؤیایی؛ چند نکته درباره خواب

استخدام گروه علمی و پشتیبانی با رشته علوم دامی (تغذیه طیور)

شرایط استفاده از مقرری بیمه بیکاری چیست؟

شناسایی بیماران خاموش یکی از اهداف اجرای طرح سنجش فشار خون است

پاستیل هایی که با کارنو براق می شود

مردان چگونه به همسرشان ابراز علاقه می کنند؟

اهدای قلب، کلیه و کبد یک جوان دچار مرگ مغزی امروز انجام شد

اقدامات جدید آمریکا نتیجه سرخوردگی در برابر ایران است/ کاخ سفید معلولیت ذهنی دارد

سن مناسب برای عمل بینی + مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعضی اخلاق مادر شوهری گرفتند و نگذاشتند مردم از گشایش برجام لذت ببرند / دست سپاه را می‎بوسم

شش جایگزین طبیعی برای ژلوفن!

8 نشانه خاموش سرطان خون

10 غذای ضد پیری؛ از هندوانه تا چای سبز

کسانی که نباید به لوبیا لب بزنند

استخدام دستیار دندانپزشک در یک مطب تخصصی دندانپزشکی

داروهایی که نباید به عربستان ببرند

واکنش آذری جهرمی به اجرای نظام سلامت الکترونیک

راهکارهای کسب موفقیت در زندگی

7 روش ارزان برای خوشبو کردن حمام

کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون برگزار شد

8 نشانه خاموش سرطان خون

اجرای پرونده الکترونیک سلامت، حرکت نمایشی نیست

تحریم بالاترین مقام رسمی کشور اقدامی وقیحانه است

قهوه؛ دشمن چاقی

موادی که نباید در مایکروفر قرار گیرد

پوسته کاکائو از چاقی و مقاومت به انسولین جلوگیری می کند

با آزمایشی ساده نوع پوست خود را تشخیص دهید!

فوت مدیرعامل شرکت های پدیده شاندیز صحت ندارد/ انتظاری در بیمارستان رضوی بستری است

هیچ مورد طغیان بیماری در دو ماه ابتدایی سال نداشتیم

انتقال قلب پسر 14 ساله دچار مرگ مغزی از گیلان با اورژانس هوایی

وضعیت افراد دارای فشار خون بالا به صورت مستمر پیگیری و کنترل می شود

رژیم غذایی ویژه برای مبتلایان به سرطان

فراخوان پذیرش دومین دوره پسا دکتری آموزشی، پزشکی روان تنی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

استفاده از سلول های بنیادی برای درمان120 بیمار فلج مغزی

روحانی: عده ای نگذاشتند مردم از مواهب برجام بهره مند شوند

آلودگی هوا فشار خون را افزایش می دهد

دانشگاه علوم پزشکی وضعیت افراد دارای فشار خون بالا را به صورت مستمر پیگیری می کند

طرح تحول سلامت دستاوردهای مطلوبی برای کشور داشت

شش جایگزین طبیعی برای ژلوفن!

کشف داروهای احتکار شده در امیدیه

نوشابه های گازدار موجب تشدید برخی بیماری ها می شود

راهکارهایی برای پیشگیری از افزایش فشار خون درکودکان

راهکارهایی برای پیشگیری از افزایش فشار خون درکودکان