مطالب مرتبط:
توضیح وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی اش
توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی
توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه چین بود| از مردم تشکر می کنم
وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالیش توضیح داد
ادعای جنجالی حسن زمانی: به دستور وزیر ورزش مصاحبه باشگاه استقلال درباره تخلف طارمی و پرسپولیس از سایت حذف شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 خرداد 1398 ساعت 11:212019-06-12سياسي

توضیح وزیر نیرو در باره مصاحبه جنجالی اخیر


طی چند روز گذشته، جمله ای از وزیر نیرو در فضای مجازی دست به دست شده و واکنش های فراوانی را برانگیخته است.

جمله ای که منتشر شده، این است: «تحریم کنندگان فهمیده اند نقطه ضعف ما، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران، وزیر نیرو طی یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: روز 12 خرداد به دعوت خبرگزاری ایلنا از این خبرگزاری بازدید کرده و با کارکنان این رسانه ملاقات کردم.

این دیدار فرصتی بود که در آن بیش از 60 دقیقه با خبرنگار محترم این خبرگزاری گفت وگو کنم.

متن انتشار یافته این گفت وگو (که کل آن بیش از چند هزار کلمه است و مباحث بسیاری در آن مطرح شده) فقط در 331 کلمه روی خروجی خبرگزاری قرار گرفت و یک عبارت کمتر از 20 کلمه ای از آن درباره اشاره ای به عادات و رفتار مردم کشور چین، پررنگ شد و به محتوای غالب رسانه ها و شبکه های اجتماعی تبدیل شد.

شایسته دیدم به احترام ملت ایران که مفتخرم خادم ایشان هستم و نیز وظیفه پاسخگویی، توضیحاتی در این باره ارائه کنم: اول، خرسندم از اینکه در نظام و دولتی خدمت می کنم که تا حد ممکن پاسدار آزادی رسانه ها بوده است به نحوی که شبکه های اجتماعی گسترش فزاینده ای یافته اند تا دسترسی عمومی به گردش آزاد اطلاعات به حدی برسد که حتی عبارتی چند کلمه ای از میان مصاحبه ای مفصل نیز از چشم ها دور نمی ماند و حساسیت عمومی را برمی انگیزد.

دوم، من به زیستن در جامعه ای که در آن میلیون ها شهروند با اذهانی حساس و چشمانی تیزبین کوچک ترین کردار مسئولان را زیر نظر دارند، افتخار می کنم.

زندگی در دنیایی شفاف، حتی اگر فشار رسانه ای ناشی از برداشت مردم از یک عبارت کوتاه بسیار سنگین باشد، به نفع همه شهروندان و ایران ماست.

سوم، در مصاحبه با خبرنگار محترم خبرگزاری ایلنا درباره این موضوعات سخن گفتم: اول، سدها، تاریخچه سدسازی در قرن بیستم، نقش و کارکرد سدها در کاربردهای مختلف؛ دوم، آبرسانی به روستاها؛ سوم، مدیریت سیلاب و چندرشته ای بودن این عرصه و ضرورت اجتناب از قضاوت های زودهنگام درباره سیلاب، علل و مدیریت آن؛ چهارم، مهندسی رودخانه ها و اقداماتی که باید در این زمینه صورت گیرد؛ پنجم، آثار مثبت بارش های اخیر برای تالاب ها، تأمین آب مناطق مختلف، بهبود محصولات در کشاورزی؛ ششم بحث مفصلی درباره مدیریت مصرف و تقاضای منابع آب و برق و نوع نگاه وزارت نیرو به تعرفه ها و اصلاح آنها به نحوی که در خدمت اصلاح الگوی مصرف باشد؛ هفتم، ظرفیت های تولید و صادرات انرژی برق فسیلی و تجدیدپذیر کشور؛ هشتم، الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا و منافع آن برای کشور و نهم، انتقال آب بین حوضه ای و شرایط لازم برای تحقق این کار.

هیچ کدام از این مباحث تا این لحظه منتشر نشده و بازتابی نیافته است.

چهارم، در آن مصاحبه بیش از هر چیز تلاش کردم توضیح دهم که اگر تاکنون وزارت نیرو نگاه درآمدی به افزایش تعرفه های آب و برق داشته (که البته نگاه درآمدی هم نبوده و به علت یارانه ای بودن آب و برق، هر افزایش تا قبل از رسیدن به قیمت تمام شده، صرفاً کاستن از میزان زیان است و نه کسب درآمد و سود) نگاه جدید ما به اصلاح تعرفه ها، افزایش تعرفه به منظور بازدارندگی است.

تعرفه بازدارنده یعنی تعرفه ای که وضع می شود تا مصرف کننده کمتر مصرف کند و حتی به قیمت کمتر شدن درآمد تولیدکننده آب و برق (به علت مصرف کمتر مصرف کننده) مقدار مصرف کم شود نه اینکه درآمد تولیدکننده افزایش یابد.

توضیح دادم تعرفه بازدارنده برای آن است که حدود 25 درصد مصرف کنندگان که از الگو بالاتر مصرف می کنند تشویق شوند که 10 درصد مصرفشان را کاهش دهند.

پنجم، برای خبرنگار محترم توضیح دادم که برخی مصرف کنندگان خیلی بیشتر از الگو مصرف می کنند و گفتم که اگر از مصرف کننده پرمصرف، قیمت واقعی دریافت کنیم، هم او عقلانی تر مصرف می کند و هم می توانیم برای اقشار ضعیف آب و برق ارزان تر ارائه کنیم.

تصریح کردم که دنبال اصلاح خودمان و پایبندی به اخلاقیات و ایمن کردن جامعه از حیث شیوه های مصرف باشیم.

به مقتضای بحث رایج این روزهای جامعه درباره تحریم ها به خبرنگار محترم گفتم تحریم روی جامعه ای اثر می گذارد که آلوده به بدمصرفی باشد.

اگر جامعه ای آلوده به بدمصرفی و بیمار نباشد، تحریم کنند چه اتفاقی می افتد؟ .

وقتی وابستگی مان به نفت کمتر شود یعنی کارآیی مان را بالا برده ایم، یعنی تولیدمان را بالا برده ایم، یعنی میزان کار و بهره وری را افزایش داده ایم.

موضوع بدمصرف بودن جامعه ایران اولاً با توجه به اینکه همه ایرانیان پرمصرف نیستند و برخی مصرف کنندگان خارج از الگو مصرف می کنند را طرح کردم و در ضمن بر ضرورت کاستن از وابستگی به نفت تأکید نمودم.

ششم، به واقع به بدمصرف بودن جامعه و اقتصاد ایران اعتقاد دارم.

ما در مصرف بنزین، آب، برق، گاز و مواد غذایی بدمصرف هستیم.

شهرهایی با آلودگی هوا، انبوه نان خشک، سطل های زباله مملو از مواد غذایی هدر شده و شدت بالای مصرف انرژی در این کشور نشانه بدمصرفی است.

بدیهی است مردم تنها مقصر بدمصرفی نیستند.

ساختارهای صنعتی، شهرسازی، کشاورزی و آب و انرژی ما به اندازه کافی کارآمد نیست، اما به واقع اخلاق و عادات رفتاری نادرست ما هم در بدمصرفی سهیم است.

آن یک عبارت درباره غذا خوردن مردم چین نباید سبب شود ایده اصلی بدمصرفی جامعه و اقتصاد در ایران امروز را به فراموشی بسپاریم.

از مردم تشکر می کنم که آنقدر به سخنم حساسیت نشان دادند تا برای روشن شدن مسأله در اینجا مقصودم را با صراحت بیشتری تشریح کنم و حتی فرصت مجددی برای گفت وگو درباره آن دست دهد، اما از همین مردم هشیار تقاضا می کنم از کنار ایده بدمصرفی جامعه ایرانی و ضرورت مطالبه برای اصلاح آن به سادگی عبور نکنند.

هفتم، 17 سال از نزدیک با چینی های بسیاری ارتباط داشته و به مدت 10 سال در سمت های مدیریتی در مجموعه های مرتبط با آب سازمان ملل متحد فعالیت کرده و پروژه هایی را نیز در چین اجرا کرده ام.

شناخت خوبی از چین دارم و کاملاً آگاهم که چینی ها به علل مختلف از جمله برخی سیاست های صنعتی، جمعیت زیاد اقتصادی، قدرت اتمی بودن و سطح گسترده تجارت با جهان، آسیب پذیری کمتری در مقابل تحریم دارند.

اما سختکوشی و کم مصرفی جامعه چینی را هم از نزدیک دیده ام بالاخص در دورانی که سال های آغازین حرکت به سمت توسعه صنعتی امروزین را پشت سر می گذاشتند و عزم خود را جزم کرده بودند تا به قدرتی اقتصادی در جهان بدل شوند.

عبارتی که درباره چین بیان کردم اولاً بدان معنا نبود که ایرانیان باید یک وعده غذا بخورند، بلکه معنایی نمادین داشت و تأکید بر سختکوشی و ظرفیت تحمل جامعه چینی برای رسیدن به اهداف متعالی تر را بیان می کرد.

ثانیاً کم اهمیت جلوه دادن سایر ابعاد سیاست های دولت و جامعه چین برای توسعه را نیز مدنظر نداشتم.

ثالثاً، در عرصه ای بی ارتباط با حوزه فعالیت تخصصی خودم سخن نمی گفتم، بلکه بحث کاملاً در ارتباط با مسأله مصرف آب و انرژی بود.

مثالی را برای خبرنگار محترم ایلنا ذکر کردم که ماهیت رویکرد من به بدمصرفی را نشان می داد و اتفاقاً نگاه انتقادی آن مثال هم متوجه مسئولان بود.

برای ایشان گفتم من در سفری که به یکی از شهرهای گرمسیری داشتم، در پاویون فرودگاه، دفتر مقامات استانی و حتی دفتر مدیر شرکت تابعه وزارت نیرو، در حالی که دمای محیط در آن زمان 35-34 درجه بود و دمای آسایش هم 25-24 است، بدون استثنا دمای کولر گازی تمام ساختمان ها روی 16 و 17 درجه تنظیم شده بود.

این یعنی وضع مدیریت مصرف خیلی نامناسب است و خیلی بدعادت و بدمصرف شده ایم.

آن عبارت درباره چین بر بستر چنین بحثی و در حد چند کلمه ذکر شده و نه تنها نکته محوری و پیام مصاحبه نبوده، بلکه حاشیه ای ترین نکته مصاحبه به شمار می رود.

هشتم، بازتاب زیاد چند کلمه از یک مصاحبه چند هزار کلمه ای، واقعیت جامعه رسانه ای و شبکه ای شده، میزان حساسیت مردم و تحت نظارت بودن مسئولان و ضرورت در نهایت دقت سخن گفتن را یادآور شد.

دنیای رسانه های امروز بسیار حساس و پرغوغاست و باید هر مسئولی با ملاحظه بسیار و با احساس مسئولیت فراوان در قبال افکار عمومی و اعتماد جامعه سخن بگوید.

در ضمن، از خبرگزاری وزین ایلنا هم خواسته ام که متن دقیق و کامل مصاحبه را منتشر کنند تا ماهیت واقعیت آنچه در آن مصاحبه مدنظر بوده است، برای افکار عمومی آشکار شود.

همه منتقدان را به دقیق خواندن متن کامل آن مصاحبه دعوت می کنم.

مصاحبه ها و متن ها فرصتی برای گفت وگو هستند، حتی اگر نسخه ناقص و نادقیقی از آنها، در معرض سوء تعبیرها و حتی بداخلاقی هایی نظیر تاختن بر زندگی خصوصی و نسبت های ناروا به گوینده سخن قرار گیرد.

بازتاب رسانه ای این مصاحبه خوشایند نبود، اما با رویکردی مثبت، می توان آن را به عنوان نشانه ای از ظرفیت های عظیم گفت وگو در جامعه ایرانی تلقی نمود.

مهم این است که از این میان، فرصتی برای گفت وگو بسازیم و راهی به سوی آینده بهتر بگشاییم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خبرگزاری - شبکه های اجتماعی - وزیر نیرو - ایران - رسانه - مصاحبه - مدیریت - نیرو - گردش آزاد اطلاعات - اجتماعی - خبرنگار - روزنامه ایران - کشور - وزیر - اصلاح - سیلاب - وزارت نیرو - فضای مجازی - کوچک ترین - مصرف - مردم - شبکه - آزاد - رودخانه - کارکنان - مسئولان - اطلاعات - روزنامه - حساسیت - انتقال

آخرین اخبار سرویس:
25 هزار مهد کودک تهران غالباً با رویکرد برون دینی کودکان را تربیت می کنند

نیروی انتظامی در خط مقدم حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر است

امر به معروف، نهی از منکر و اقامه حدود الهی قوام جامعه اسلامی است/ابراز نگرانی رهبر معظم انقلاب نسبت به قم

اظهارات ظریف در خصوص تسهیل ورود گردشگران به کشور

بیمارستان سلول درمانی در کشور راه اندازی شود

ادعای آمریکا در مورد پیداشدن بقایای پهپاد سرنگون شده

سازمان همیاری شهرداری های زنجان حیاط خلوت هیچ ارگانی نیست

اثبات نظریات دکتر چمران پس از اتفاقات منطقه ای

فرمانده نیروی انتظامی قم: خودرو حریم شخصی افراد نیست

بیانیه ائمه جمعه آذربایجان غربی در حمایت از مواضع مقام معظم رهبری

سازمان ملل متحد بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

رییس سازمان بسیج مستضعفین: گروه های جهادی محل ظهور استعدادهای نهفته هستند

ایران از طریق مکانیزم سازمان ملل به اقدام تجاوزکارانه آمریکا اعتراض کرد

حاج حیدر، کیمیاگری که خاک کویر را به زر تبدیل کرد

سه ماه از سال گذشت و همچنان بر سر افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارکنان اختلاف است/ علت مناقشه جدید دولت و مجلس چیست؟

استخدام کارشناس حسابداری در پروژه تصفیه خانه بندر عباس

خواهان دعوای ضرر و زیان ناشی از جرم

چند درصد دانشجویان به اسلام ایمان کامل دارند؟

فاعل معنوی جــرم

عده ای قصد دارند با تبانی نظام را آلوده جلوه دهند/ داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی دانیم/در برخورد با کشف حجاب کوتاه نخواهیم آمد

دیدار وزیر امور خارجه با آیت الله مظاهری

مالباختگان شرکت هرمی وی کاپیتال به دادگستری بانه مراجعه کنند

دیدار ظریف با استاندار و جمعی از چهره های استان اصفهان

وزیر امور خارجه ترکیه وارد اصفهان شد

کم کاری در زمینه ادب و فرهنگ موجب وضع قوانین بیشتری می شود

آژانس فضایی اروپا به دنبال عکاسی از دنباله دارها

اساتید دانشگاه می توانند گروه مرجع خوبی برای جامعه امروز باشند

شهید چمران حکمت را در خاکریزهای بیروت پیدا کرد

ارائه طرح اصلاح ساختار بودجه کشور در جلسه سران قوا

دومین آزمون زبان «MSRT» فردا در دانشگاه سمنان برگزار می شود

ویزای الکترونیک برای تسهیل در جذب گردشگران خارجی

پرونده های رسوب شده در دادگستری خراسان شمالی 11 هزار فقره است

نظر ظریف در مورد دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب

واژگونی اتوبوس در شهرستان پاسارگاد

جلسه کاخ سفید برای بررسی ساقط شدن پهپاد آمریکایی

تایید سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا از سوی فرمانده کل سپاه/برای جنگ کاملا آماده ایم

واکنش ترامپ به سرنگونی پهپاد نظامی آمریکا

واکنش زنگنه به ادعاهای جلیلی: مناظره کنیم

استخدام کارمند فروش با مزایا در شرق تهران

علم حقوق در جرائم رایانه ای

نقش امنیتی سیستمهای بیومتریک درفناوری اطلاعات

سنتکام به انهدام پهپاد آمریکایی از سوی ایران اعتراف کرد

جزییات دستگیری یکی از مدیران شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت اعلام شد

پیگیری خسارات سیل اخیر اولویت کاری مدیران کهگیلویه و بویراحمد باشد

پرونده های رسوب شده دادگستری خراسان شمالی 11 هزار فقره است

عکسی تعجب آور از تغییر ظاهر ترانه علیدوستی!

حمایت همه جانبه از فعالان جوان در حوزه گردشگری سلامت

تحریم ها ضد ایران هیچوقت اثر نداشته است

توجه به معارف دینی و قرآنی، اولویت صداوسیمای خراسان رضوی

تاکنون 382 پرونده در کارگروه پیشگیری از فرار مالیاتی رصد و آسیب شناسی شده است

بختیار: باید به تمام بخش های کشاورزی و دامپروری توجه کنیم

پزشکیان: هنرمندان جهان اسلام پیام رسان وحدت و همدلی مسلمانان در دنیا باشند

پیگیری اعتراض ایران از مجامع بین المللی در پی تجاوز پهپاد آمریکا

واکنش ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی

رهبر انقلاب: کُردها، توطئه اختلاف افکنی قومی و مذهبی را خنثی کردند

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

‍ لزوم تقویت نظارت بر مجتمع های تفریحی توریستی قم

تایید سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا از سوی فرمانده کل سپاه/برای جنگ کاملا آماده ایم

رهبر انقلاب: کُردها، توطئه اختلاف افکنی قومی و مذهبی را خنثی کردند

جزییات سرنگونی پهپاد جاسوسی متجاوز آمریکایی

استخدام منشی مسلط به صدور پیش فاکتور با بیمه در تهران

فتحی در مراسم معارفه استراماچونی: امیدوارم ارتباط رنگ آبی بین استقلال و ایتالیا را حفظ کنیم

حضور آمریکا در افغانستان باعث افزایش 4 برابری تولید مواد مخدر شده است

تجربیات مدون تدریس دبیر تاریخ مشکلات و راه حل ها

قانون بهبود فضای کسب و کار فرصتی مناسب در ایجاد اشتغال

انجام عمل پیوند قرنیه در آبادان به زودی

راهکارهای بهبود وضعیت نماز در جامعه

حجت الاسلام سعیدی: دشمن به دنبال جدایی در میان اعتاب مقدس جهان اسلام است

ایرانی ها می توانند از کشورشان حفاظت کنند

مردود شدن اصلاح طلبان در پرونده نجفی/ سناریوی پرستو به کجا رسید؟

مردود شدن اصلاح طلبان در پرونده نجفی/ سناریوی پرستو به کجا رسید؟

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی(مدیریت بازرگانی/صنایع) در تهران

بررسی عنصر معنوی قتل در حقوق ایران و مقایسه آن با انگلیس و آلمان

جایگاه محاربه و افساد فی الارض و بغی در قانون و فقه

بررسی خلاقیت و نوآوری در سازمان در بین کارکنان

تی شرت پوشیدن از چه زمانی مد شد؟

فوری: تغییرات مهم در دولت جمهوری آذربایجان

انتقاد سازنده اعتماد مردم به رسانه را تقویت می کند

سامانه موشکی سوم خرداد ، منهدم کننده پهپاد آمریکایی+عکس و فیلم

سیل زدگان در پساسیل نیازمند عنایت ویژه هستند

چرا دیپلمه ها راحت تر از لیسانسه ها کار پیدا می کنند؟

تقلب 8میلیونی، به روایت اسناد خاتمی

حضور آمریکا در افغانستان باعث افزایش چهار برابری تولید مواد مخدر شده است

آزادی های اجتماعی مردم باید براساس قانون رعایت شود

همایش یک روزه مطالعات اجتماعی- فرهنگی سادات در مشهد

بازداشت مدیرمالی متخلف وزارت نفت پیش از خروج از کشور

اینفوگرافی / ویژگی های پهپاد جاسوسی آمریکا

علم کلام مردم را تسلیم و مسلمان بار می آورد نه مومن/ مشکلات فرهنگی به خاطر کم کاری ماست

استخدام مسئول دفتر مدیریت با سابقه کار مفید و مرتبط در پاکدشت

بیانیه باشگاه پدیده در واکنش به احتمال حضور گل محمدی در پرسپولیس/ خیال شان باطل است، اجازه جدایی نمی دهیم

پاورپوینت مراقبت از کودک سالم30اسلاید

تاثیر اقلیم بر تولید ذرت در شهرستان شوش

انتصاب بخشدار زن اهل سنت در گیلان

ترک تحصیل اجباری دانش آموزان در روستاهای دیشموک/احداث مدرسه راهنمایی مهمترین مطالبه مردم از استاندار

پرده برداری از واقعیت علت خودکشی دختر بجنوردی

14 دفتر خدمات الکترونیکی قضایی در کردستان فعالیت می کنند

توجه به معارف دینی و قرآنی ،اولویت صدا و سیمای خراسان رضوی

نشست دبیران خانه های کارگری سراسر کشور در خرم آباد

ثبت فشار خون بیش از 14 میلیون نفر در کشور

ایران از آمریکا به دلیل نقض حریم هوایی خود شکایت کند

توضیح وزیر نیرو در باره مصاحبه جنجالی اخیر

توضیح وزیر نیرو در باره مصاحبه جنجالی اخیر