مطالب مرتبط:
افزایش افسردگی در سایه آلودگی های بصری
سایه آلودگی هوا بر سر بیماران ام اس / مصرف سیگار و قلیان ابتلاء به ام اس را افزایش می دهد/ شیوع ام اس در همه گروه های سنی افزایش یافته است
خطری جدید در آلودگی هوای تهران؛ افزایش عجیب آلاینده ازون!
درمان افسردگی و اختلال دوقطبی با افزایش فعالیت بدنی
سایه روشن های افزایش 30 تا 145 درصدی قیمت خودرو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 خرداد 1398 ساعت 10:402019-06-12اقتصادي

افزایش افسردگی در سایه آلودگی های بصری


با نگاهی گذرا به سطح شهر ها می توان به این مهم دست یافت که متاسفانه امروزه شاهد افزایش آشفتگی های بصری در کلانشهر ها هستیم که این خود می تواند تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد.

- دیدارنیوز" ـ گفتنی است که آلودگی بصری یکی از انواع آلودگی می باشد که خود می تواند تاثیر بسزایی در سلامت افراد بر جای بگذارد به گونه ای که بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که آلودگی گسترده خود می تواند عاملی برای افزایش استرس و افسردگی در میان افراد نیز باشد.

نحوه استقرار بافت های شهری، شکل و فرم فضاهای شهری، میادین، پارک ها، نماهای بیرونی کوچه ها، خیابان ها، ساختمان ها، طراحی علائم شهری، طراحی شبکه های ارتباطی، طراحی ایستگاه های مترو و اتوبوس و بالاخره گرافیک شهری، همه و همه در قالب هنر و فعالیت های هنری قابل طرح و بررسی است.

هنر با ساخت و فیزیک شهر ارتباط دارد و بی توجهی به هنر از عوامل مهم ایجاد ناهنجاری بصری در سطح شهرهاست.

وجود فیزیک و کالبد نامناسب و ناهنجار در ایجاد ناهنجاری های رفتاری در میان افراد جامعه نقش مهمی دارد، زیرا فضا و محیط بر رفتار ساکنان خود تاثیر می گذارد، محیط و کالبد برخی الگوهای رفتاری و نقش های اجتماعی نوین را به ساکنان خود تحمیل می کند و برخی رفتارهای موجود را تقویت و برخی دیگر را تضعیف می کند.

در ایران، وضعیت شهرها به گونه ای است که شهروندان به ناچار باید خود را با شرایط حاکم بر شهرها هماهنگ کنند.

چراکه اساسا این شهرها، با نگاه شهروندمداری ساخته نشده اند، بنابراین محیطی که می توانست زمینه مناسبی را برای زندگی بهتر شهروندان به وجود آورد، شرایط نامساعدی را برای برآورده ساختن نیازهای انسان ها به وجود آورده است.

اگرچه ما چندان متوجه آلودگی های بصری نمی شویم و به آنها عادت کرده ایم، اما این مساله به این معنی نخواهد بود که آلودگی ها نیز با گذشت زمان اثرات نامطلوب خود بر جسم و روح شهر و شهروندان را از دست داده اند.

آلودگی بصری محصول کشورهای در حال توسعه به طورکلی باید در نظر داشت که آلودگی های بصری را می توان محصول کشورهای در حال توسعه دانست.

با بررسی های به عمل آمده این نوع آلودگی ها را بیشتر می توان در کشورهای در حال گذار یافت .

آنچه مسلم است هرج و مرج و بی نظمی در ساخت و ساز خود می تواند مصداق صریح آلودگی های بصری باشد چرا که در حال حاضر متاسفانه بسیاری از ساختمان های شهر با المان ها و فرهنگ های رایج کشور هیچ همخوانی ندارند.

همچنین هر یک از ساختمان ها متناسب با سلیقه سازنده و یا مالک آن ساخته شده است که این خود می تواند باعث افزایش آلودگی های بصری در سطح شهر شود.

از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که تبلیغات محیطی نیز عامل دیگری برای افزایش آلودگی های بصری می باشد، چرا که متاسفانه در حال حاضر تبلیغات محیطی نه تنها جالب نیست بلکه خود می تواند باعث افسردگی هرچه بیشتر شهروندان نیز شود اما این در حالی است که تبلیغات محیطی در کشورهای دیگر خود می تواند عاملی برای نشاط و جذب هرچه بیشتر شهروندان شود اما متاسفانه در کشور ما به دلیل نبود نظارت دقیق تبلیغات خود عاملی برای افزایش آلودگی های بسیاری شده است.

جالب است بدانیم که افزایش تراکت ها همچنین چسباندن آن بر کف خیابان ها نیز خود می توانند به طور صریح آلودگی های بصری باشد، چراکه در حال حاضر متاسفانه شاهد افزایش بی اندازه تراکت ها هستیم، به گونه ای که برخی از آنها در کف خیابان ها چسبانده شده است، به گونه ای که شهروند پس از خروج از منزل با حجم زیادی از این تبلیغات مواجه می شود که این خود می تواند موجب بروز استرس در فرد شود.

نبود مبلمان شهری و مناسب خود می تواند یکی دیگر از دلایل افزایش آلودگی بصری در کل شهرهای کشور باشد، چراکه متاسفانه شاهد این هستیم که در بسیاری از شهرهای کشور مبلمان شهری وجود ندارد و همچنین در صورت وجود داشتن نیز با تعویض پیمانکار بسیاری از این مبلمان شهری برداشته می شود که این خود جای بسی تأمل دارد.

بدیهی است که عدم استفاده از رنگ های همخوان و همچنین استفاده از رنگ های نامناسب خود می تواند دلیل دیگری برای افزایش آلودگی های بصری در سطح شهرها باشد، چراکه در حال حاضر متاسفانه هیچ گونه هماهنگی و همخوانی در رنگ آمیزی شهرها وجود ندارد، به گونه ای که در نگاه اول بسیاری از شهرها خاکستری هستند که این خود می تواند عاملی برای افزایش افسردگی در افراد شود، البته ادامه داشتن این روند خود می تواند تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد.

باید در نظر داشت که بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که کاهش تمرکز شهروندان می تواند یکی از مهمترین پیامدهای منفی افزایش آلودگی های بصری باشد، چراکه مطالعات نشان می دهد آلودگی های بصری تاثیر بسزایی در کاهش تمرکز افراد بر جای می گذارد، بنابراین این نوع آلودگی ها در درازمدت تبعات منفی بسیاری را برای سلامت افراد جامعه به دنبال خواهند داشت.

لازم به ذکر است که ازدحام تبلیغات خود می تواند عاملی برای پرت شدن حواس رانندگان نیز باشد که این خود می تواند عاملی برای افزایش تصادفات نیز شود، چراکه در حال حاضر تبلیغات از حد نرمال بسیار زیاد می باشد که این خود می تواند مانع تمرکز رانندگان شود.

فرسودگی برخی از عناصر شهری نیز خود می تواند تاثیر بسزایی در افزایش آلودگی های بصری داشته باشد، چراکه در حال حاضر متاسفانه برخی از فضاهای شهری بسیار فرسوده هستند که به دلیل عدم تعویض یا نوسازی آنها شاهد ایجاد آلودگی های بصری هستیم، به گونه ای که طبق نظرسنجی ها بسیاری از افراد سعی دارند تا از این مناطق کمتر عبور کنند، چراکه دیدن آنها تاثیرات منفی را بر روحیه افراد دارد.

لازم به ذکر است که عدم توجه کافی به جمع آوری های زباله و پسماند خود نیز می تواند تاثیر بسزایی در افزایش آلودگی های بصری نیز داشته باشد، چراکه در حال حاضر متاسفانه وضعیت جمع آوری زباله ها چندان مناسب نیستند و همچنین افراد خود بر این وضعیت دامن زده اند، بنابراین شرایط موجود عاملی برای افزایش آلودگی های بصری شده است.

شایان ذکر است یکی از مهمترین دلایل اصلی افزایش آلودگی های بصری در شهرها را می توان در نبود هویت در المان های شهری جست وجو کرد، چراکه امروزه متاسفانه بسیاری از المان های شهری از هیچگونه هویتی برخوردار نیستند و بیشتر آنها وارداتی می باشند اما این در حالی است که متاسفانه به هویت ایرانی اسلامی چندان توجهی نشده است که این خود می تواند عاملی برای دلزدگی افراد شود.

افزایش بلندمرتبه سازی و همچنین ساخت و سازهای خارج از اصول خود نیز در افزایش آلودگی های بصری موثر بوده است، چراکه امروزه در بسیاری از خیابان های شهر شاهد برج هایی هستیم که خود در ایجاد آلودگی های بصری نقش مهمی را ایفا می کنند .

حال این سوال مطرح می شود که صدور پروانه های ساخت و ساز بدون در نظر گرفتن زیبایی شهری به چه بهانه ای انجام شده است.

آیا درآمدزایی برای شهرداری می تواند دلیلی قانع کننده برای افزایش آلودگی های بصری باشد؟ نقش مردم در کاهش آلودگی های بصری پر واضح است که مردم خود می توانند تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی های بصری داشته باشند، چراکه بنا به اظهار نظر کارشناسان یکی از مهمترین دلایل ایجاد آلودگی های بصری نیز خود مردم هستند بنابراین می توان انتظار داشت که رعایت برخی از اصول از سوی مردم خود می تواند تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی های بصری نیز داشته باشد.

منبع: آرمان
کلید واژه ها: آلودگی - افزایش - ساختمان - رفتار - کشور - ایستگاه های مترو - طراحی - افسردگی - محیط - شرایط - توسعه - ساخت و ساز - انسان ها - نامناسب - اجتماعی - اتوبوس - خیابان - سلامت - فرهنگ - جامعه - انواع - عاملی - انسان - استرس - زندگی - عادت - نوین - هنری - بافت - مترو

آخرین اخبار سرویس:
قیمت جهانی نفت امروز 1398/04/04

استخدام نسخه پیچ با تجربه جهت کار در داروخانه در شهر تهران

استخدام داروساز جهت کار در یک شرکت نرم افزاری معتبر در تهران

استخدام نیروی تاسیسات و خدمات جهت همکاری در مشهد

استخدام شرکت تولید چرم رضا در شهر مشهد

استخدام کارگر قطعه کار جهت همکاری در مشهد

استخدام نیروی ساده و نیمه ماهر جهت کارگاه MDF در اصفهان

هفته صرفه جویی در مصرف آب و سکوت رسانه ای

276 میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خراسان شمالی شد

مصرف آب، 40 درصد بیش از میانگین کشور

رونق تولید

آغاز برداشت لیمو ترش از سطح باغ های منطقه توکهور وهشتبندی

رونق پرورش شتر مرغ در حاجی آباد

دستور احمدی نژاد برای احداث سایت در ونزوئلا، امروز ضرر خود را نشان می دهد

بهره گیری از تجارب سایر کشورها در زمینه عملیات بازار باز

سه شنبه 4 تیر | سقوط قیمت نفت در واکنش به چشم انداز مصرف ضعیف

استخدام حسابدار خانم آشنا به سیستم حسابداری، ورد و اکسل

استخدام دستیار خانم اپراتور لاغری در محدوده جردنِ تهران

استخدام تعدادی تعمیرکار اجاق گاز در تهران

دولت تا امروز 207 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است/ آنها که ماهی 100 میلیون تومان حقوق می گیرند باعث ضرردهی شستا شدند/ همسان سازی بازنشستگان با وعده و وعید به ثمر نمی رسد!

گرانفروشی و تقلب یک نشان تجاری پوشاک خارجی

استخدام منشی خانم جهت کلینیک دندانپزشکی در تهران

استخدام منشی خانم جهت کلینیک زیبایی در محدوده سعادت آبادِ تهران

قیمت ارز مسافرتی امروز 98/04/04

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت پترو صنعت عادل در تهران

استخدام کارشناس منابع انیانی آقا جهت همکاری در قم

استخدام دندانپزشک با پروانه تهران و بدون پروانه در تهران

استخدام کارشناس ایمنی آقا جهت همکاری در شهر قم

استخدام آرایشگر حرفه ای با مشتری و به صورت درصدی در تهران

استخدام جوشکار و آهنگر ماهر و نیمه ماهر - تهران

استخدام جوشکار مسلط به جوش برق و CO2 ساکن غرب تهران

استخدام پزشک عمومی جهت کار در یک شرکت نرم افزاری معتبر

استخدام جوشکار جوان آشنا به امور فنی و جوش برق

استخدام کارشناس تدارکات(تامین) آقا لیسانس / فوق لیسانس کشاورزی

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فنی (مهندسی کامپیوتر یا برق ) در تهران

مهلت ثبت اظهارنامه مالیات تا 15تیر است

توزیع 14 هزار تن شکر در بازار خوزستان قیمت آن را تعدیل کرد

افزون بر 917 میلیون سهم در تالار بورس رشت داد و ستد شد

تجهیزات فناورانه 15 درصدی مصرف آب در بخش معدن را کاهش داد

دولت نتوانست قیمت کاغذ را رام کند

بافت نخستین فرش یکپارچه در تبریز

راهکارهایی برای رفع مشکلات حاشیه شهرهای سیستان و بلوچستان

شمشادهای مازندران نابود شده اند؟

متوسط میزان مصرف بنزین کشور اعلام شد

رایگانی: تعزیرات آماده برخورد با تخلف شرکت های لبنی است

استخدام اپراتور دستگاه لیزر خانم در محدوده زعفرانیه تهران

استخدام تکنسن مکانیک در شهرک صنعتی شمس آباد تهران

حمایت همه جانبه استاندار هرمزگان از رونق صنعت کشتی سازی

باید نفت از بودجه خارج شود

محل سقوط پهپاد آمریکایی در 4 مایلی آب های ایران

ساعت کاری ناوگان اتوبوسرانی ارومیه تغییر یافت

استخدام دستیار خانم جهت کار در مرکز درمانی در شهر تهران

استخدام قالبساز و پلاستیک ساز نیمه ماهر در محدوده رباط کریم

حلقه ارتباطات مالی تنگ تر شده است/ عدم عضویت در FATF تحریم ها علیه ایران را دائمی می کند؟

استخدام رنگ کار ماهر در تهران محدوده تهرانپارس

استخدام دستیار آقا جهت کار در کلینیک دندانپزشکی در شهر تهران

استخدام کارشناس اداری(مهندس صنایع یا مدیریت) در تهران

استخدام روانشناس خانم جهت مرکز MMT در شرق تهران

استخدام سرپرست تولید و تکنسین فنی ماهر در کارخانه ای در یزد

استخدام نجار نیمه ماهر در محدوده شرق تهران

استخدام رویه کوب خیاط حرفه ای جهت تولید تخت های لمسه

کشت گیاهان دارویی در کردستان به بیش از سه هزار هکتار می‎رسد

عرضه بورسی، پادزهر «بازار سیاه»

ظرفیت های اقتصادی منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره)

ظرفیت تولید خودروهای برقی میلیونی می شود!

ارتباط دو سویه تشکل ها و دولت برای تحقق منافع

در بانکداری باز رقابت بر سر تجربه مشتری است/بانکداری دیجیتال امکان رقابت بانکهای کوچک و بزرگ را ممکن می کند

سفر وزیر نیرو به لرستان؛ فردا

افزایش دمای 6 شهر خوزستان

استخدام حسابدار در شرکت معتبر صنعتی

اعتراض کارگران بازنشسته هتل لاله تهران به عدم دریافت سنوات

پوشش شبکه فاضلاب شهری به مرز 51 درصد رسید

استخدام کارشناس فروش در صنایع شیمیایی کرمان زمین

گزارش آسوشیتدپرس از واکنش ایرانیان به فشارهای اقتصادی؛ مشکل ترامپ است یا عملکرد مسئولان؟

بازار باز، ابزار کنترل نرخ بهره کوتاه مدت

اجرای طرح پایش مالاشیت گرین در مزارع پرورشی ماهیان سرد آبی

استخدام طراح حرفه ای پاره و یا تمام وقت مسلط به چاپ و تبلیغات در تهران

استخدام نیروی لیسانس یا مهندس شیمی آقا در تهران

استخدام کارشناس فروش حضوری در صنایع شیمیایی کرمان زمین

استخدام اپراتور تولید به همراه آموزش در اصفهان

استخدام صندوقدار خانم و کارگر ساده آقا جهت قنادی در لواسانِ تهران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ تسلط به SEM در تهران

جزوه اصول حسابداری 1

پاورپوینت توزیع تنش در خاک

استخدام مدیر کارخانه دارای حداقل 10 سال سابقه کار مدیریت در قم

استخدام کارگر MDF کار جهت کار در کارگاه MDF در چهاردانگه

استخدام کاردان یا کارشناس ‎رادیولوژی خانم مسلط به سی تی اسکن

استخدام تکنسین صوتی و تصویری،سیستم ها وروش ها،برنامه ریز فروش

واریز سود سهام عدالت سال مالی 96 هنوز به اتمام نرسیده است

معاون هلال احمر فارس: مردم استان بیش از 13 میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کردند

77 تن شکر تنظیم بازار در بافق آماده توزیع شد

اشتراک گذاری دستاورد ها و تجربه مقابله با سیل در قزوین

استخدام گرافیست خانم در زمینه برندینگ و تولید محتوا در تهران

استخدام تعمیرکار فنی جهت کارخانه اسکلت فلزی در ماهدشت

دانشگاه و صنعت با هم قهرند/بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد مهارت لازم هستند

استخدام همکار خانم آشنا به کامپیوتر جهت کار در صرافی

استخدام فروشنده حرفه ای پوشاک بچه گانه با حقوق بالا در تهران

گزارش آسوشیتدپرس از نظر مردم ایران درباره فشارهای اقتصادی؛ مشکل ترامپ است یا عملکرد مسئولان؟

استخدام مهندس تاسیسات بصورت تمام وقت در تهران

افزایش افسردگی در سایه آلودگی های بصری

افزایش افسردگی در سایه آلودگی های بصری