مطالب مرتبط:
چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟
60 درصد از زنان ایرانی حداقل یک بار خشونت را تجربه کرده اند
ارزش «خانه داری» زنان ایرانی چقدر است؟
بیش از 60 درصد کاربران فضای مجازی زنان خانه دار هستند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 04:322019-05-27اقتصادي

چند درصد زنان ایرانی خانه دار هستند؟


درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور «خانه دار» هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، - " درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور خانه دار هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، این درحالیست که امروزه در سطح جهانی درباره ارزش گذاری اقتصادی فعالیت خانه داری زنان مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد ارزش کار خانگی زنان در سال 85، 22 درصد جی دی پی ایران را تشکیل می داده که این رقم در سال 95 به 30 درصد افزایش یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، فعالیت و درآمدزایی دو عنصر اساسی مفهوم شغل محسوب می شود و همین مسئله موجب شده که زنان خانه دار با وجود حساسیت و سنگینی مسئولیتی که بر عهده دارند، جزء دایره افراد شاغل محسوب نشوند.

گرچه کار خانه داری زنان که شامل نگهداری، تداوم منابع انسانی و مراقبت از کیان خانواده است دارای ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، اما عمدتاً انجام این کار از نظر زنان پنهان و نامحسوس مانده و چندان توجهی به آن نمی شود.

نگاهی به آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، در خصوص وضعیت زنان خانه دار کشور نشان می دهد که به طور میانگین حدود 62.

1 درصد از زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار، خانه دار هستند.

همچنین 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر در نقاط شهری کشور و 68.

3 درصد زنان نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند.

اما یکی از ابهاماتی که در این نمودار وجود دارد این است که چرا برای نرخ گیری جمعیت خانه داری، سن زنان را از 10 سال محاسبه می کنند؟ که شهلا کاظمی پور-جمعیت شناس در گفت وگویی با ایسنا در این باره می گوید: در سرشماری آمار، در جدول وضع فعالیت، سن از ده سال به بالا محاسبه می شود که براساس آن افراد به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به شاغل و بیکار و غیر فعالان به محصلان و خانه داران تفکیک می شود.

استان های دارای بیشترین و کمترین زنان خانه دار در کشور به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، براساس آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، استان همدان بیشترین تعداد و استان سیستان و بلوچستان کمترین تعداد زنان خانه دار را در بین استان های کشور در خود جای داده است؛ به طوریکه استان همدان با نرخ 69.

23 درصد در زمینه خانه داری از میان 31 استان کشور رتبه اول و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 49.

63 درصد رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

همچنین به تفکیک سنی از کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله استان های کشور، حدود 50.

1 درصد خانه دار هستند.

در این میان استان همدان با نرخ 59.

14 درصد دارای بیشترین زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 40.

15 درصد دارای کمترین زنان جوان خانه دار است.

کاظمی پور در پاسخ به این سوال که چرا تعداد زنان خانه دار استانی مانند سیستان و بلوچستان که در حوزه آموزشی چندان پیشرفتی نداشته اند، نسبت به سایر استان ها از کمترین تعداد زنان خانه دار برخوردار است؟ می گوید: هر استانی را باید با توجه به ساختار همان استان مقایسه کرد، استان سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان های کشور از باروری بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه زنان خانه دار در گروه غیر فعالان (طفل، محصل، دارای درآمد بدون کار، و بازنشسته) محاسبه می شوند، گفت: زمانی که در جامعه ای تعداد طفل یا محصل بیشتر باشد به تبع تعداد زنان خانه دار کاهش می یابد که در این نمودار ساختار سنی در نظر گرفته نشده است.

حدود 46 درصد 15 تا 29 ساله های شهرنشین خانه دارند کهگیلویه و بویر احمد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار اما مروری بر وضعیت زنان خانه دار نقاط شهری نشان می دهد که حدود 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار در نقاط شهری استان های کشور، خانه دار هستند، از این میان استان قم با نرخ 66.

48 درصد بیشترین زنان خانه دار و استان کهگیلویه و بویراحمد با نرخ 51.

16 درصد، کمترین زنان خانه دار را در خود جای داده است، همچنین از میان کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط شهری کشور حدود 45.

9 درصد خانه دار هستند که استان قم با نرخ 54.

70 درصد دارای بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 34.

84 درصد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار است.

چرا تعداد زنان خانه دار شهری کمتر و در روستاها بیشتر است؟ وضعیت زنان خانه دار نقاط روستایی کشور نیز حاکی از آن است که 68.

3 درصد زنان خانه دار 10 ساله و بیشتر به جمعیت سن در کار در نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند که از این میان استان همدان با نرخ 79.

18 درصد دارای بیشترین زنان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با 48.

4 درصد دارای کمترین تعداد زنان خانه دار نقاط روستایی است که طبق رتبه بندی جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط روستایی کشور، استان همدان با نرخ 76.

89 درصد بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 47.

22 درصد کمترین تعداد زنان جوان خانه دار را در خود جای داده است.

در همین راستا کاظمی پور درباره نحوه تقسیم بندی تعداد زنان خانه دار براساس نقاط شهری و روستایی نیز می افزاید: همانطور که گفته شد در سرشماری، جدولی تحت عنوان جدول وضع فعالیت وجود دارد که براساس آن جمعیت 10 سال به بالا به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به دو گروه شاغل و بیکار و غیر فعالان را نیز به محصلان، خانه داران، دارای درآمد بدون کار و بازنشستگی تقسیم می شوند.

وی با بیان اینکه حدود 13 درصد شاغل و بیکار (گروه فعالان) هستند و 87 درصد را گروه غیرفعالان تشکیل می دهند، یادآور می شود: این 87 درصد را 100 در نظر می گیرند، از این مقدار حدود 60 درصد خانه دار هستند و 30 الی 40 درصد محصل، از کار افتاده و بازنشسته هستند.

به عبارتی حدود دو سوم از جدول افراد غیر فعال خانه دار و یک سوم آن محصل و دانشجو، تعداد کمی سالخورده و بازنشسته و از کار افتاده هستند.

وقتی این میزان بین شهر و روستا مقایسه می شود تعداد زنان خانه دار در شهر کمتر و در روستا بیشتر است.

چرا زنان شاغل ایرانی خود را خانه دار معرفی می کنند؟ البته کاظمی پور تصریح می کند که زنان روستایی کشاورز، خود را شاغل معرفی نمی کنند این درحالیست که از نظر ما بسیاری از آنها شاغل هستند و درآمدزایی دارند، اگر آنها خود را شاغل معرفی کنند شاغل محاسبه می شوند اما هنگام سرشماری خود را خانه دار معرفی می کنند درصورتی که در دامداری، کشاورزی و صنایع دستی مشارکت دارند به همین دلیل این آمارها چندان مطلوب نیست؛، حتی در شهرها نیز که آمار رسمی اشتغال وجود دارد نشان می دهد که حدود 13 درصد از جمعیت زنان شاغل هستند که در حال حاضر این رقم به 17 درصد ارتقاء یافته است یعنی 17 درصد از زنان 10 ساله به بالا در کشور فعال هستند این درحالیست که تعداد زیادی از زنانی که در زمینه کار غیر رسمی مشغول به کار هستند به دلیل نپرداختن مالیات خود را شاغل معرفی نمی کنند.

طبق محاسبه ای که در سال 85 در این زمینه انجام دادم، به طور قانونی سطح فعالیت زنان 17 درصد نیست بلکه بیش از 30 درصد است.

درصد زنان خانه داری که بیمه تامین اجتماعی دارند به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، تامین آینده و پس انداز قابل اتکا همواره یکی از دغدغه های زنان خانه دار به شمار می رود، این درحالیست که طبق سرشماری سال 95 به طور میانگین 3015 زن خانه دار تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند که استان کردستان با تحت پوشش گرفتن 14 هزار و 583 زن خانه دار بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی را در خود جای داده و استان البرز با تحت پوشش گرفتن هشت زن، رتبه آخر را در این زمینه کسب کرده است.

 کاظمی پور درباره اینکه چرا استان کردستان نسبت به سایر استان ها دارای بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی است؟ نیز اینطور پاسخ می دهد: ممکن است برخی استان ها در زمینه بیمه اطلاع رسانی بیشتری انجام داده باشند و یا از سیستم های حمایتی بیشتری برخوردار باشند.

به دلیل اینکه استان کردستان انسجام قومی بالایی دارد ممکن است افراد به این مسیر رفته باشند که زنان خانه دار بیمه و از تامین آتیه برخوردار شوند و به احتمال قوی در استان های دیگر این موضوع اطلاع رسانی نشده است.


کلید واژه ها: خانه دار - زنان - خانه - زنان خانه دار - استان سیستان و بلوچستان - درصد - استان - کشور - سیستان و بلوچستان - خانواده - سرشماری - جمعیت - بلوچستان - اقتصادی - سیستان - زنان ایرانی - گزارش - همدان - ایران - شاغل - رتبه - نشان - روستایی - فرهنگی - ایرانی - حساسیت - مراقبت - افزایش - ایسنا - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
فرودگاه رامسر روزانه قابلیت اتصال به 10 نقطه کشور را دارد

آمارهای جدید از معاملات و قیمت مسکن در پایتخت

ورود مشترک دو PSP بزرگ به شبکه پرداخت الکترونیکی توزیع سوخت

پایانی تلخ برای مسکن اجتماعی؛ طرحی که عباس آخوندی پنج سال فقط در مورد آن حرف زد!

عملیاتی کردن اقتصادمقاومتی و جلوگیری از خروج 350میلیون دلار ارز از کشور در سال رونق تولید

امسال حدود 8 هزار مگاوات کمبود تولید برق خواهیم داشت

تعمیر مسکن سیل زدگان گلستان تا پایان تیر ماه

84 درصد اشتغال کشور در بخش خصوصی است

طرح ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای ایجاد تحول در صنعت داروسازی کشور

استخدام مسئول واردات مسلط به زبان روسی در تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم آبدارخانه و امور بانکی-البرز

استخدام کارشناس آزمایشگاه(لیسانس یا فوق لیسانس شیمی) در تهران

چگونه اعتمادبه نفسمان را افزایش دهیم؟

اما و اگرهای اجرای اینستکس در یک هفته

قیمت روز خودرو های داخلی در 5 تیر 98 / سمند LX به 85 میلیون تومان رسید

نرخ نفت بیش از 65 دلار شد

گشایش صندوق توسعه منابع طبیعی خراسان شمالی

به زودی، اجرای پایانه لوجستیکی در شمال سیستان و بلوچستان

ایجاد 18 مجتمع آبرسانی در استان

متن گزارش فراکسیون مبارزه با مفاسد مجلس درباره تخلّفات شرکت های نفتی دولتی

بنزین با کیفیت یورو در بندرعباس توزیع می شود

ارزان قیمت ترین خودروهای بازار کدامند؟

خلق فرصت سودآوری با فروش تعهدی

استقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالا

معاون شهردار تهران: نمایشگاه شهر آفتاب به عنوان نمایشگاه اصلی کشور مطرح می شود

دکتر سالاری جمیع شاخص های مورد نیاز را برای مدیریت سازمان تأمین اجتماعی دارا است

استخدام اپراتور تلفنی شیفت عصر،نیروی خدماتی،حسابدار در تهران

قیمت جدید انواع خودرو پژو در بازار + جدول

فروش تعهدی در راستای تکمیل ابزارهای مالی اسلامی

گران ترین توالت فرنگی در دیجی کالا+ عکس

مردم برای تحریم ها اهمیتی قائل نیستند

مصرف برق سه استان به بیش از 10 هزارمگاوات رسید

استاندار آذربایجان شرقی: برخورد با محتکران باید شدت یابد

96 درصد واکسن های دامی تولید داخل است

اجرای طرح ملی جهاد همبستگی در مازندران

افزایش 20 درصدی باغات زردآلو در خاش

کیفیت بنزین تولید ایران کم نظیر است

ادامه قانون شکنی وزارت صمت با برگزاری یک نمایشگاه پر مخاطب دیگر در تهران

کدام دستگاه ها بیشترین سند را در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر کردند؟‏

انفجار شاخص کل بورس در بازار سهام !

استخدام راننده با خودرو،بدون خودرو برای پخش دارویی،راننده مدیر

پاورپوینت کاشیکاری کف اتاق

قیمت انواع میوه در بازار

تولید97 درصد نیاز دارویی کشور در داخل

جریمه 30 هزار تومانی عدم پرداخت عوارض آزادراه ها حذف می شود

پیکان 200میلیونی!

رییس سازمان دامپزشکی: 96 درصد واکسن دامی تولید داخل است

19 طرح بهسازی راه های روستایی در آذربایجان غربی اجرا می شود

عملیات ساخت مجتمع آبرسانی قمرود الیگودرز آغاز شد

72 درصد حجم سدهای آذربایجان شرقی پر است

لزوم توجه مردم در صرفه جویی و کاهش مصرف برق

سرمایه گذار برای تامین مسکن به اندازه کافی در کشور وجود دارد

نظربایف: آسیا توان مقابله با حاکمیت یک طرفه غرب را دارد

کشف بیش از 22 هزار و 500 لیتر سوخت قاچاق در مرز دوغارون

حمل بیش از 3 میلیون تن کالا از بندر امام

سهم 70 درصدی هزینه مسکن از سبد درآمد خانوار

اقتصاد مقاومتی؛ مهمترین سیاست مدیریت و برنامه ریزی یزد

دادگستری از سرمایه گذاری مشروع حمایت می کند

سیستم بانکی کشور، مطمئن و قابل اعتماد است

توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام

مدیرعامل بانک ایران زمین: امکان رقابت بانکهای کوچک و بزرگ در بانکداری باز

پرداخت وام سیل زدگان، وام ازدواج جوانان را به تعویق انداخت

فعالیت های بوکس در انتخابی المپیک 2020 تعلیق شد

جزییات برنامه اقدام ملی تولید مسکن

واردات غیرنفتی کشور در سال جاری 15 درصد افزایش یافته است

سکه طرح جدید 5تیر 98 به 4 میلیون و 620 هزار تومان رسید

جمعیت دام سبک کشور به 64.8 میلیون رأس رسید

سهم 70درصدی مسکن ازسبد درآمد خانوار/43 سال زمان برای خانه دار شدن

میانگین قیمت هر بلیط اتوبوس در سال 98

آلودگی فاضلاب بهداشتی مشهد بالاتر از حد استاندارد

پرداخت وام سیل زدگان، وام ازدواج جوانان را به تعویق انداخت

افزایش 400 تختی بیمارستان های اردبیل ایجاد 6 هزار شغل در اردبیل

استخدام بازاریاب فعال جهت بازاریابی سوسیس و کالباس در کرج

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت مهندسی تولید مواد غذایی هوفرد

سیاست های دولت روسیه برای تشویق به فرزندآوری

ولخرج های مشهور دنیا+ تصاویر

2000 میلیارد تومان برای طرح تونل گلاب 2 اختصاص یافت

استخدام برنامه نویس مسلط به sql server در شرکت معتبر در مشهد

پاورپوینت مدل های ارزشیابی اوراق بهادار

استخدام صندوق دار،کارشناس فروش،گرافیست،کارشناس امور مشتریان

پایان تیرماه، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان املاک اجاری

طرح ستاد اجرایی فرمان امام برای ایجاد تحول در صنعت داروسازی کشور

معاون استاندار تهران: تعطیلی کارخانه ها علت مشکل تامین آرد بود

رفع کمبود آب شرب اصفهان در گرو تکمیل تصفیه خانه دوم

ممنوعیت حفاری در گردشگرپذیرترین شهر استان

سوالات مصاحبه استخدامی بانک ملی

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی بانک ملی سال 97

طرح ستاد اجرایی فرمان امام برای ایجاد تحول در صنعت داروسازی کشور

زمانی برای انعطاف پذیری گوشی های هوشمند

کروز کنترل بی .ام .و چراغ قرمز را تشخیص خواهد داد

احیاء هویت محلات با راه اندازی محورهای فرهنگی

حذف جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراه ها

خبر مهم وزیر اقتصاد به مستاجران متقاضی وام

استخدام کارشناس فروش،صندوق دار،گرافیست،کارشناس امور مشتریان

وزیر راه و شهرسازی به خراسان رضوی می رود

تشکیل صندوق حمایت از مستاجران؛ بزودی

خرید کالای ایرانی در دستور کار همه بانک ها

توزیع 4 بسته حمایتی تا پایان سال

کمبودِ 4 هزار مگاوات برق در کشور

2 راهکار برای اجرایی شدن اینستکس

چند درصد زنان ایرانی خانه دار هستند؟

چند درصد زنان ایرانی خانه دار هستند؟