مطالب مرتبط:
چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟
60 درصد از زنان ایرانی حداقل یک بار خشونت را تجربه کرده اند
ارزش «خانه داری» زنان ایرانی چقدر است؟
بیش از 60 درصد کاربران فضای مجازی زنان خانه دار هستند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 04:322019-05-27اقتصادي

چند درصد زنان ایرانی خانه دار هستند؟


درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور «خانه دار» هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، - " درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور خانه دار هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، این درحالیست که امروزه در سطح جهانی درباره ارزش گذاری اقتصادی فعالیت خانه داری زنان مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد ارزش کار خانگی زنان در سال 85، 22 درصد جی دی پی ایران را تشکیل می داده که این رقم در سال 95 به 30 درصد افزایش یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، فعالیت و درآمدزایی دو عنصر اساسی مفهوم شغل محسوب می شود و همین مسئله موجب شده که زنان خانه دار با وجود حساسیت و سنگینی مسئولیتی که بر عهده دارند، جزء دایره افراد شاغل محسوب نشوند.

گرچه کار خانه داری زنان که شامل نگهداری، تداوم منابع انسانی و مراقبت از کیان خانواده است دارای ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، اما عمدتاً انجام این کار از نظر زنان پنهان و نامحسوس مانده و چندان توجهی به آن نمی شود.

نگاهی به آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، در خصوص وضعیت زنان خانه دار کشور نشان می دهد که به طور میانگین حدود 62.

1 درصد از زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار، خانه دار هستند.

همچنین 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر در نقاط شهری کشور و 68.

3 درصد زنان نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند.

اما یکی از ابهاماتی که در این نمودار وجود دارد این است که چرا برای نرخ گیری جمعیت خانه داری، سن زنان را از 10 سال محاسبه می کنند؟ که شهلا کاظمی پور-جمعیت شناس در گفت وگویی با ایسنا در این باره می گوید: در سرشماری آمار، در جدول وضع فعالیت، سن از ده سال به بالا محاسبه می شود که براساس آن افراد به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به شاغل و بیکار و غیر فعالان به محصلان و خانه داران تفکیک می شود.

استان های دارای بیشترین و کمترین زنان خانه دار در کشور به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، براساس آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، استان همدان بیشترین تعداد و استان سیستان و بلوچستان کمترین تعداد زنان خانه دار را در بین استان های کشور در خود جای داده است؛ به طوریکه استان همدان با نرخ 69.

23 درصد در زمینه خانه داری از میان 31 استان کشور رتبه اول و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 49.

63 درصد رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

همچنین به تفکیک سنی از کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله استان های کشور، حدود 50.

1 درصد خانه دار هستند.

در این میان استان همدان با نرخ 59.

14 درصد دارای بیشترین زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 40.

15 درصد دارای کمترین زنان جوان خانه دار است.

کاظمی پور در پاسخ به این سوال که چرا تعداد زنان خانه دار استانی مانند سیستان و بلوچستان که در حوزه آموزشی چندان پیشرفتی نداشته اند، نسبت به سایر استان ها از کمترین تعداد زنان خانه دار برخوردار است؟ می گوید: هر استانی را باید با توجه به ساختار همان استان مقایسه کرد، استان سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان های کشور از باروری بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه زنان خانه دار در گروه غیر فعالان (طفل، محصل، دارای درآمد بدون کار، و بازنشسته) محاسبه می شوند، گفت: زمانی که در جامعه ای تعداد طفل یا محصل بیشتر باشد به تبع تعداد زنان خانه دار کاهش می یابد که در این نمودار ساختار سنی در نظر گرفته نشده است.

حدود 46 درصد 15 تا 29 ساله های شهرنشین خانه دارند کهگیلویه و بویر احمد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار اما مروری بر وضعیت زنان خانه دار نقاط شهری نشان می دهد که حدود 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار در نقاط شهری استان های کشور، خانه دار هستند، از این میان استان قم با نرخ 66.

48 درصد بیشترین زنان خانه دار و استان کهگیلویه و بویراحمد با نرخ 51.

16 درصد، کمترین زنان خانه دار را در خود جای داده است، همچنین از میان کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط شهری کشور حدود 45.

9 درصد خانه دار هستند که استان قم با نرخ 54.

70 درصد دارای بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 34.

84 درصد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار است.

چرا تعداد زنان خانه دار شهری کمتر و در روستاها بیشتر است؟ وضعیت زنان خانه دار نقاط روستایی کشور نیز حاکی از آن است که 68.

3 درصد زنان خانه دار 10 ساله و بیشتر به جمعیت سن در کار در نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند که از این میان استان همدان با نرخ 79.

18 درصد دارای بیشترین زنان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با 48.

4 درصد دارای کمترین تعداد زنان خانه دار نقاط روستایی است که طبق رتبه بندی جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط روستایی کشور، استان همدان با نرخ 76.

89 درصد بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 47.

22 درصد کمترین تعداد زنان جوان خانه دار را در خود جای داده است.

در همین راستا کاظمی پور درباره نحوه تقسیم بندی تعداد زنان خانه دار براساس نقاط شهری و روستایی نیز می افزاید: همانطور که گفته شد در سرشماری، جدولی تحت عنوان جدول وضع فعالیت وجود دارد که براساس آن جمعیت 10 سال به بالا به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به دو گروه شاغل و بیکار و غیر فعالان را نیز به محصلان، خانه داران، دارای درآمد بدون کار و بازنشستگی تقسیم می شوند.

وی با بیان اینکه حدود 13 درصد شاغل و بیکار (گروه فعالان) هستند و 87 درصد را گروه غیرفعالان تشکیل می دهند، یادآور می شود: این 87 درصد را 100 در نظر می گیرند، از این مقدار حدود 60 درصد خانه دار هستند و 30 الی 40 درصد محصل، از کار افتاده و بازنشسته هستند.

به عبارتی حدود دو سوم از جدول افراد غیر فعال خانه دار و یک سوم آن محصل و دانشجو، تعداد کمی سالخورده و بازنشسته و از کار افتاده هستند.

وقتی این میزان بین شهر و روستا مقایسه می شود تعداد زنان خانه دار در شهر کمتر و در روستا بیشتر است.

چرا زنان شاغل ایرانی خود را خانه دار معرفی می کنند؟ البته کاظمی پور تصریح می کند که زنان روستایی کشاورز، خود را شاغل معرفی نمی کنند این درحالیست که از نظر ما بسیاری از آنها شاغل هستند و درآمدزایی دارند، اگر آنها خود را شاغل معرفی کنند شاغل محاسبه می شوند اما هنگام سرشماری خود را خانه دار معرفی می کنند درصورتی که در دامداری، کشاورزی و صنایع دستی مشارکت دارند به همین دلیل این آمارها چندان مطلوب نیست؛، حتی در شهرها نیز که آمار رسمی اشتغال وجود دارد نشان می دهد که حدود 13 درصد از جمعیت زنان شاغل هستند که در حال حاضر این رقم به 17 درصد ارتقاء یافته است یعنی 17 درصد از زنان 10 ساله به بالا در کشور فعال هستند این درحالیست که تعداد زیادی از زنانی که در زمینه کار غیر رسمی مشغول به کار هستند به دلیل نپرداختن مالیات خود را شاغل معرفی نمی کنند.

طبق محاسبه ای که در سال 85 در این زمینه انجام دادم، به طور قانونی سطح فعالیت زنان 17 درصد نیست بلکه بیش از 30 درصد است.

درصد زنان خانه داری که بیمه تامین اجتماعی دارند به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، تامین آینده و پس انداز قابل اتکا همواره یکی از دغدغه های زنان خانه دار به شمار می رود، این درحالیست که طبق سرشماری سال 95 به طور میانگین 3015 زن خانه دار تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند که استان کردستان با تحت پوشش گرفتن 14 هزار و 583 زن خانه دار بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی را در خود جای داده و استان البرز با تحت پوشش گرفتن هشت زن، رتبه آخر را در این زمینه کسب کرده است.

 کاظمی پور درباره اینکه چرا استان کردستان نسبت به سایر استان ها دارای بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی است؟ نیز اینطور پاسخ می دهد: ممکن است برخی استان ها در زمینه بیمه اطلاع رسانی بیشتری انجام داده باشند و یا از سیستم های حمایتی بیشتری برخوردار باشند.

به دلیل اینکه استان کردستان انسجام قومی بالایی دارد ممکن است افراد به این مسیر رفته باشند که زنان خانه دار بیمه و از تامین آتیه برخوردار شوند و به احتمال قوی در استان های دیگر این موضوع اطلاع رسانی نشده است.


کلید واژه ها: خانه دار - زنان - خانه - زنان خانه دار - استان سیستان و بلوچستان - درصد - استان - کشور - سیستان و بلوچستان - خانواده - سرشماری - جمعیت - بلوچستان - اقتصادی - سیستان - زنان ایرانی - گزارش - همدان - ایران - شاغل - رتبه - نشان - روستایی - فرهنگی - ایرانی - حساسیت - مراقبت - افزایش - ایسنا - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
18 درصد مردم فشار خون را مراقبت می کنند

نیروی انسانی، پایه توسعه اقتصادی کشور

انگلیس با پرداخت غرامت به بانک ملت موافقت کرد

حفاظت از منابع طبیعی بدون حضور مردم ممکن نیست

ارزش صادرات سنگ های تزیینی و نما به حدود 350 میلیون دلار رسید

زهکشی زمین های کشاورزی گلستان در دستور کار

افزایش 1000 مگاواتی مصرف برق در گرم ترین روز سال رقم خورد

عوارض فروش ساختمان در گران ترین نقطه شهر تهران 2٫5 درصد است

استخدام مهندس مواد و سرامیک در کارخانه معتبر تولیدی

حل مشکلات شهرک فناوری اطلاعات از اولویت های قم است

ژاپن در زمینه آب، فاضلاب و تاسیسات می تواند به ایران کمک کند

مخاطرات آتش سوزی تهران با همکاری آلمان کاهش می یابد

فرصت های سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد اروند با معاون وزیر اقتصاد بررسی شد

اعلام آمادگی روسیه برای برگزاری زودتر از موعد نشست اوپک پلاس

مونسان:تصویب طرح جامع گردشگری به رونق این صنعت می انجامد

کشف برنج خارجی

تفاوت قیمت میوه؛ از باغ تا مغازه

مصرف 96 درصد منابع آبی تجدیدپذیر در استان البرز

ایجاد بیش از 500 کیلومتر کمربند حفاظتی در ناحیه رویشی زاگرس

نرخ بیکاری در استان تهران از 12 درصد گذشت

از همساز نبودن ضرب آهنگ کشور تا کاهش ارزش پول ملی

دولت انگلیس با بانک ملت در مناقشه ای 10 ساله به توافق رسید

سهم کالاهای اساسی از دلارهای نفتی چقدر است؟

بهره برداری از ایستگاه پست230 کیلو ولتی GIS صفه اصفهان

افتتاح سه طرح برقی استان اصفهان با حضور وزیر نیرو

برنامه پیش بینی صادرات ذوب آهن اصفهان در آنسوی مرزها

پلمپ بیش از 300 واحد صنفی متخلف

همه چیز درمورد استهلاک دارایی/ روش های محاسبه استهلاک دارایی ثابت

استاندار: استان تهران از تعهدات خود برای ایجاد شغل عقب است

شهرک گلخانه ای در فردیس راه اندازی می شود

دومین جلسه هم اندیشی موسسات گردشگری شهرستان طالقان برگزار شد

مردم در خرید کولرهای آبی دقت نمایند

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات به سیل زدگان

آیین بهره برداری از شرکت دارویی و صنعتی برکت

استاندار: ضعف خراسان شمالی نیروی انسانی است

سامانه جامع واگذاری املاک در گلبهار رونمایی شد

دولت انگلیس به بانک ملت غرامت پرداخت می کند

مقصر اصلی سیل شیراز معرفی شد

زیمنس اعلام کرد 2700 فرصت شغلی را در سراسر جهان کاهش می دهد

افزایش روند انطباق فراورد های تولیدی استاندارد

زوال تند طبیعت در شمال

ناراحتی ترامپ از افزایش شاخص سهام در بورس آلمان

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات به سیل زدگان/تعللی در اقدام بانک ها وجود نداشته است

دومین جلسه هم اندیشی موسسات گردشگری شهرستان طالقان برگزار شد

مردم در خرید کولرهای آبی دقت نمایند

موافقت انگلیس با پرداخت غرامت به یک بانک ایران

شرایط فروش نفت از زمان جنگ سخت تر است

انگلیس به بانک ایرانی غرامت می دهد

افتتاح طرح تیر الکترونیکی گمرگات ایران و جمهوری آذربایجان در آستارا

گشایش نمایشگاه گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل

ارزآوری از کانال سیم های نازک و ضخیم + فیلم

مرغ کشتار روز هر کیلوگرم 11500 تومان

مولفان کم کار شدند

بیش از 6 هزار کودک در استان زیر پوشش طرح هم سفره

رونق تولید در صنعت کشتی سازی

پرداخت بیش از 23 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به سیل زدگان

افزایش 30 درصدی صید ماهی کیلکا در مازندران

کارمزد ارسال پیامک به مشتریان بانکی چقدر شد؟

صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد

تصویب طرح جامع گردشگری به رونق این صنعت می انجامد

لایروبی کارون در اهواز از هفته آینده آغاز می شود

سالانه 340 هزار تن علوفه در مزارع کرستان تولید می شود

از افزایش هزینه های صدور پروانه های ساختمانی تا اعتبارات قطره چکانی فرهنگی

نخستین میوه آناناس کشور در چابهار برداشت شد

برای سرمایه گذاران طرح های آبی سیاست های تشویقی در نظر گرفته می شود

20 میلیارد ریال از خسارت های سیل توسط بیمه برکت پرداخت شد

وزیر نفت: شرایط امروز از زمان جنگ سخت تر است

هیچ کس اجازه ایجاد مانع در مسیر رونق تولید و اشتغال را ندارد

مبارزه بیولوژیک به جای استفاده از سموم شیمیایی+گزارش

تحمیل خسارت چند میلیارد دلاری به هوآوی بر اثر تحریم های آمریکا

فردا، بهره برداری از چهار طرح آب و فاضلاب استان

ترامپ, افزایش شاخص سهام در بورس آلمان را بی عدالتی در حق آمریکا دانست!

برداشت بهترین و مرغوب ترین زیره های کشور در سبزوار

مرغ کشتا روز هر کیلوگرم 11500 تومان

طرح اصفهان 2020 رونمایی شد

وظیفه روابط عمومی جریان سازی و بهبود تصویر سازمان در جامعه است

نخستین شتاب دهنده غذاهای دریایی در کشور راه اندازی می شود

شرایط امروز سخت تر از زمان جنگ است

خرید کتاب و نوشت افزار برای کودکان سیل زده

یک میلیون کارت ملی هوشمند بلاتکلیف در دفاتر پُست

طرح نمایشگاه بین المللی کاشان پس از تمهید زیرساخت ها آغاز می شود

14 نفر در آبهای لرستان غرق شدند

سد شوریجه سرخس در پیچ و خم اعتبارات

قاضی عسگر: برای معرفی میراث تاریخی کشور باید با دنیا کنار بیاییم

هیچ کس اجازه ایجاد مانع در مسیر رونق تولید و اشتغال ندارد

آغاز به کار یازهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان

ثبت بی نظیرترین سال ایرانول با رشد اکثر شاخص ها و تقسیم سود 2900 میلیارد ریالی

موافقت انگلستان با پرداخت غرامت به بانک ملت

مانع کاهش قیمت گوشت چیست؟

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات سیل زدگان

ضرب الاجل معاون استاندار آذربایجان غربی برای مکان یابی ناحیه صنعتی چالدران

مسئولیت مدیریت اتاق اکو به ایران واگذار می شود

طرح باشگاه های کتابخوانی بموفق در ترویج کتابخوانی

موافقت انگلیس با پرداخت غرامت به یک بانک ایران

وظیفه روابط عمومی جریان سازی و بهبود تصویر سازمان در جامعه است

کشف 2 تخلف مالی میلیاردی توسط بازرسی وزارت نفت

مجتمع تولید مایعات شوینده پدیده شیمی در زنجان افتتاح شد

استخدام کارشناس حسابداری، مدیر و کارشناس فروش در عمان

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به تعداد قابل توجهی از سیل زدگان در بانک ملی ایران

تلاش اصفهان برای حفظ عنوان شهر جهانی صنایع دستی

چند درصد زنان ایرانی خانه دار هستند؟

چند درصد زنان ایرانی خانه دار هستند؟