مطالب مرتبط:
60 درصد از زنان ایرانی حداقل یک بار خشونت را تجربه کرده اند
ارزش «خانه داری» زنان ایرانی چقدر است؟
بیش از 60 درصد کاربران فضای مجازی زنان خانه دار هستند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
35 درصد زنان ایرانی قلیان می کشند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 03:352019-05-26اقتصادي

چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟


درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور «خانه دار» هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، - درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور خانه دار هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، این درحالیست که امروزه در سطح جهانی درباره ارزش گذاری اقتصادی فعالیت خانه داری زنان مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد ارزش کار خانگی زنان در سال 85، 22 درصد جی دی پی ایران را تشکیل می داده که این رقم در سال 95 به 30 درصد افزایش یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فعالیت و درآمدزایی دو عنصر اساسی مفهوم شغل محسوب می شود و همین مسئله موجب شده که زنان خانه دار با وجود حساسیت و سنگینی مسئولیتی که بر عهده دارند، جزء دایره افراد شاغل محسوب نشوند.

گرچه کار خانه داری زنان که شامل نگهداری، تداوم منابع انسانی و مراقبت از کیان خانواده است دارای ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، اما عمدتاً انجام این کار از نظر زنان پنهان و نامحسوس مانده و چندان توجهی به آن نمی شود.

نگاهی به آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، در خصوص وضعیت زنان خانه دار کشور نشان می دهد که به طور میانگین حدود 62.

1 درصد از زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار، خانه دار هستند.

همچنین 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر در نقاط شهری کشور و 68.

3 درصد زنان نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند.

اما یکی از ابهاماتی که در این نمودار وجود دارد این است که چرا برای نرخ گیری جمعیت خانه داری، سن زنان را از 10 سال محاسبه می کنند؟ که شهلا کاظمی پور-جمعیت شناس در گفت وگویی با ایسنا در این باره می گوید: در سرشماری آمار، در جدول وضع فعالیت، سن از ده سال به بالا محاسبه می شود که براساس آن افراد به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به شاغل و بیکار و غیر فعالان به محصلان و خانه داران تفکیک می شود.

استان های دارای بیشترین و کمترین زنان خانه دار در کشور به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، براساس آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، استان همدان بیشترین تعداد و استان سیستان و بلوچستان کمترین تعداد زنان خانه دار را در بین استان های کشور در خود جای داده است؛ به طوریکه استان همدان با نرخ 69.

23 درصد در زمینه خانه داری از میان 31 استان کشور رتبه اول و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 49.

63 درصد رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

همچنین به تفکیک سنی از کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله استان های کشور، حدود 50.

1 درصد خانه دار هستند.

در این میان استان همدان با نرخ 59.

14 درصد دارای بیشترین زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 40.

15 درصد دارای کمترین زنان جوان خانه دار است.

کاظمی پور در پاسخ به این سوال که چرا تعداد زنان خانه دار استانی مانند سیستان و بلوچستان که در حوزه آموزشی چندان پیشرفتی نداشته اند، نسبت به سایر استان ها از کمترین تعداد زنان خانه دار برخوردار است؟ می گوید: هر استانی را باید با توجه به ساختار همان استان مقایسه کرد، استان سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان های کشور از باروری بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه زنان خانه دار در گروه غیر فعالان (طفل، محصل، دارای درآمد بدون کار، و بازنشسته) محاسبه می شوند، گفت: زمانی که در جامعه ای تعداد طفل یا محصل بیشتر باشد به تبع تعداد زنان خانه دار کاهش می یابد که در این نمودار ساختار سنی در نظر گرفته نشده است.

حدود 46 درصد 15 تا 29 ساله های شهرنشین خانه دارند کهگیلویه و بویر احمد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار اما مروری بر وضعیت زنان خانه دار نقاط شهری نشان می دهد که حدود 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار در نقاط شهری استان های کشور، خانه دار هستند، از این میان استان قم با نرخ 66.

48 درصد بیشترین زنان خانه دار و استان کهگیلویه و بویراحمد با نرخ 51.

16 درصد، کمترین زنان خانه دار را در خود جای داده است، همچنین از میان کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط شهری کشور حدود 45.

9 درصد خانه دار هستند که استان قم با نرخ 54.

70 درصد دارای بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 34.

84 درصد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار است.

چرا تعداد زنان خانه دار شهری کمتر و در روستاها بیشتر است؟ وضعیت زنان خانه دار نقاط روستایی کشور نیز حاکی از آن است که 68.

3 درصد زنان خانه دار 10 ساله و بیشتر به جمعیت سن در کار در نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند که از این میان استان همدان با نرخ 79.

18 درصد دارای بیشترین زنان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با 48.

4 درصد دارای کمترین تعداد زنان خانه دار نقاط روستایی است که طبق رتبه بندی جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط روستایی کشور، استان همدان با نرخ 76.

89 درصد بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 47.

22 درصد کمترین تعداد زنان جوان خانه دار را در خود جای داده است.

در همین راستا کاظمی پور درباره نحوه تقسیم بندی تعداد زنان خانه دار براساس نقاط شهری و روستایی نیز می افزاید: همانطور که گفته شد در سرشماری، جدولی تحت عنوان جدول وضع فعالیت وجود دارد که براساس آن جمعیت 10 سال به بالا به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به دو گروه شاغل و بیکار و غیر فعالان را نیز به محصلان، خانه داران، دارای درآمد بدون کار و بازنشستگی تقسیم می شوند.

وی با بیان اینکه حدود 13 درصد شاغل و بیکار (گروه فعالان) هستند و 87 درصد را گروه غیرفعالان تشکیل می دهند، یادآور می شود: این 87 درصد را 100 در نظر می گیرند، از این مقدار حدود 60 درصد خانه دار هستند و 30 الی 40 درصد محصل، از کار افتاده و بازنشسته هستند.

به عبارتی حدود دو سوم از جدول افراد غیر فعال خانه دار و یک سوم آن محصل و دانشجو، تعداد کمی سالخورده و بازنشسته و از کار افتاده هستند.

وقتی این میزان بین شهر و روستا مقایسه می شود تعداد زنان خانه دار در شهر کمتر و در روستا بیشتر است.

چرا زنان شاغل ایرانی خود را خانه دار معرفی می کنند؟ البته کاظمی پور تصریح می کند که زنان روستایی کشاورز، خود را شاغل معرفی نمی کنند این درحالیست که از نظر ما بسیاری از آنها شاغل هستند و درآمدزایی دارند، اگر آنها خود را شاغل معرفی کنند شاغل محاسبه می شوند اما هنگام سرشماری خود را خانه دار معرفی می کنند درصورتی که در دامداری، کشاورزی و صنایع دستی مشارکت دارند به همین دلیل این آمارها چندان مطلوب نیست؛، حتی در شهرها نیز که آمار رسمی اشتغال وجود دارد نشان می دهد که حدود 13 درصد از جمعیت زنان شاغل هستند که در حال حاضر این رقم به 17 درصد ارتقاء یافته است یعنی 17 درصد از زنان 10 ساله به بالا در کشور فعال هستند این درحالیست که تعداد زیادی از زنانی که در زمینه کار غیر رسمی مشغول به کار هستند به دلیل نپرداختن مالیات خود را شاغل معرفی نمی کنند.

طبق محاسبه ای که در سال 85 در این زمینه انجام دادم، به طور قانونی سطح فعالیت زنان 17 درصد نیست بلکه بیش از 30 درصد است.

درصد زنان خانه داری که بیمه تامین اجتماعی دارند به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، تامین آینده و پس انداز قابل اتکا همواره یکی از دغدغه های زنان خانه دار به شمار می رود، این درحالیست که طبق سرشماری سال 95 به طور میانگین 3015 زن خانه دار تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند که استان کردستان با تحت پوشش گرفتن 14 هزار و 583 زن خانه دار بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی را در خود جای داده و استان البرز با تحت پوشش گرفتن هشت زن، رتبه آخر را در این زمینه کسب کرده است.

کاظمی پور درباره اینکه چرا استان کردستان نسبت به سایر استان ها دارای بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی است؟ نیز اینطور پاسخ می دهد: ممکن است برخی استان ها در زمینه بیمه اطلاع رسانی بیشتری انجام داده باشند و یا از سیستم های حمایتی بیشتری برخوردار باشند.

به دلیل اینکه استان کردستان انسجام قومی بالایی دارد ممکن است افراد به این مسیر رفته باشند که زنان خانه دار بیمه و از تامین آتیه برخوردار شوند و به احتمال قوی در استان های دیگر این موضوع اطلاع رسانی نشده است.


کلید واژه ها: خانه دار - زنان - خانه - زنان خانه دار - استان سیستان و بلوچستان - درصد - استان - کشور - سیستان و بلوچستان - خانواده - سرشماری - جمعیت - بلوچستان - ایسنا - اقتصادی - سیستان - زنان ایرانی - گزارش - همدان - ایران - شاغل - رتبه - نشان - روستایی - ایرانی - فرهنگی - حساسیت - مراقبت - افزایش - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران چشمگیر، پردامنه و تحسین برانگیز است

زمان و نحوه مصاحبه استخدامی آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی

اعلام نرخ دلار/ یورو 15.000 تومان شد

جزییات مصاحبه استخدامی آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی

استخدام رییس دفتر مدیر عامل خانم آشنا به زبان انگلیسی در البرز

تاکید مدیران عامل بانک ملت و مخابرات ایران بر تقویت همکاری ها

رندر ال جی W10 به دوربین اصلی سه گانه اشاره می کند

افزایش 30 درصدی تولید علوفه در مراتع عشایری کشور

افزایش بیش از چهار هزار واحد شاخص بورس در قزوین

یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن پرداخت می شود

530 هکتار بذرکاری در مراتع پردیس اجرا شد

بازدید از شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی

عملیات اتصال آبدانان به آزادراه پل زال، لرستان شتاب می گیرد.

راهنمای خرید پژو 206 دست دوم

اجاره اماکن ورزشی دولتی به بخش خصوصی

جزییات طرح بانک مسکن برای بازار اجاره

روح اله خدارحمی: بیمه کشاورزی، راه حل مقابله با پدیده ها و حوادث طبیعی است

استخدام مکانیک،جلوبندیساز،برقکار آقا در البرز

اعطای 13500 میلیارد ریال به واحدهای تولیدی استان سمنان

جهش 220 درصدی درآمدهای غیرمشاع بانک صادرات ایران در اردیبهشت

احتمال همکاری ایران و ژاپن در بخش خودروسازی وجود دارد؟

مرحله سوم پروژه های خیرین بانک صادرات در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح می شود

افزایش دو برابر مساحت گلخانه های استان

سامان نخستین مرکز نوآوری صنعت بیمه را راه اندازی کرد

استخدام مدیر فروش ،سرپرست فروش با سابقه کار در تهران

مدیرعامل هلدینگ میدکو: صنعت می تواند حافظ محیط زیست باشد

ساعات کاری ادارات مالیاتی خوزستان تا شنبه هفته آینده افزایش یافت

اقدامات زیربنایی در روستاها زمینه ساز اشتغال شود

بیش از 24 هزار تن گندم در استان تهران خریداری شده است

شاخص بورس پایان تیر به 285 هزار واحد خواهد رسید

اجرای طرح زیباسازی فضای سبز یاسوج

رتبه دوازدهم گلستان در اهداء خون

همبستگی ایجاد شده در سیل شیراز را برای محرومیت زدایی استفاده کنیم

15 طرح کشاورزی در درمیان به بهره برداری رسید

10 میلیون نفر در سال 2017 به علت مصرف دخانیات فوت کردند

86 هزار هکتار از زمینهای گناباد مشمول طرح ترسیب کربن شد

اسناد کاغذی از اول تیر ماه در بیمارستان های آذربایجان شرقی حذف می شود

زمان و نحوه مصاحبه استخدامی آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی

احتمال همکاری ایران و ژاپن در بخش خودروسازی وجود دارد؟

بدهی کشتی چقدر است؟ 5 ، 10 یا 25 میلیارد / چه کسی راست می گوید؟

قیمت خودرو های داخلی در 26 خرداد 98

مجمع بانک قرض الحسنه رسالت برگزار شد

آینده پژوهی ضرورت صنعت بانکداری است

کاهش نوسانات ارزی در سال 98/ بازار به ثبات می رسد

پرداخت 165 ریال سود به هر سهم ایران کیش

کسب عنوان برترین مشاور پذیرش توسط شرکت تامین سرمایه نوین

کسادی معاملات مسکن در شمال شهر

دست دکتر پورمند را می بوسم

ضرر میلیاردی سیگاری ها به اقتصاد ایران

استخدام بازاریاب حضوری در شرکت پارس آزمای طب

رستورانی در تهران که هر روز تنها 10 مشتری می پذیرد!+ تصاویر

نرخ سکه و طلا در بازار بیرجند

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

تولید روزانه 6 هزار قطعه رینگ خودرو در رفسنجان

طرح های برتر دانشجویان وارد اجتماع می شود

رونمایی از محصولات جدید سحرخیز در نمایشگاه آگروفود 98

بهبود مشکلات آب رسانی استان بوشهر

ثبات نرخ 47 ارز در بانک مرکزی

همه اسناد مهم اقتصادی ایران و روسیه امضا شده

استخدام رییس کنترل کیفی،رییس فروش،رییس برنامه ریزی در البرز

مدیر عامل بیمه تجارت نو خواستار سرعت بخشی به تشکیل صندوق بلایای طبیعی و فاجعه آمیزشد

استخدام کارشناس تولید محتوا،کارشناس شبکه های اجتماعی در مشهد

برگزاری کلاس رفع اشکال ارزیابان خسارت درمان شعب شرکت بیمه کارآفرین

امضای تفاهم نامه همکاری میان پژوهشکده بیمه و شرکت سرمایه گذاری سرآمد اندوخته سازان

استخدام پشتیبان فروش خانم با سابقه کار در تهران

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه و انواع روش های سرمایه گذاری

ایجاد 10 میلیون تن ظرفیت فولادی در راستای منافع ملی

تمایزباغات پسته رفسنجان از سایر باغات/ کشاورزی محور توسعه قرار گیرد

کاریکاتور/ واردات سیگار با ارز دولتی

واردات به بطری آب معدنی رسید!

وام ازدواجی که صرف خرید خرما شد

استخدام مهندس صنایع جهت همکاری در کرمان و بم

آمار و ارقام رشد اقتصادی کشور در سال 97

فروش فوری 4 محصول ایران خودرو از فردا/ دارندگان چک های صیاد ثبت نام کنند+ بخشنامه

روابط دوستی تهران عشق آباد برمدار مدرن شدن

برداشت گیاه دارویی در ایزدخواست

طراحی کیت مخصوص تشخیصی کپور معمولی خزری از نژادهای پرورشی

مبادلات تجاری امارات و اتحادیه اروپا افزایش یافت

دیده بان آتش سوزی در 150 نقطه بحرانی جنگل های لرستان مستقر شد

مرکز آمار: رشد اقتصادی پارسال با احتساب نفت منفی 4.9 درصد بود

نرخ بیمه نفتکش هایی که از تنگه هرمز می گذرند 20 برابر شده است

توسعه صادرات و گردشگری نقش کلیدی در روابط ایران و روسیه دارد

بیش از 78 میلیون نفر یارانه نقدی می گیرند

توت فرنگی رنجی برای کشاورز گنجی برای دلال

بازسازی خانه های مددجویان سیل زده لرستان تا پایان سال 98

ممنوعیت واردات 332 کالای پزشکی | علت نوبت های طولانیِ جراحی در بیمارستان ها

افزایش حجم مبادلات تجاری امارات و اتحادیه اروپا

فرهنگ مصرف و تامین آب میراث ناملموس یزد

استخدام کارشناسی مهندسی برق ،کنترل تولید، مهندسی مکانیک در قم

استخدام راننده دارای خودرو سمند یا پرشیا در تهران

قیمت ها در بورس کالا براساس عرضه و تقاضا کشف می شود

آمادگی ایران برای راه اندازی ابزارهای مالی مشترک با کشورهای اسلامی

استخدام مدیر فروش آنلاین مسلط به کامپیوتر ونگهداری سایت-تهران

انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی پالایشگاه روغن سازی ایرانول آبادان پس از 20 سال

استخدام مدیر فروش،کارشناس فروش ،طراح گرافیست در تهران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون: توسعه تعاونی ها عامل مهم در توسعه کشور است

آغاز پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران از فردا

استخدام کارشناس واحد برنامه ریزی و سیستم ها در تهران

صنعت نوغانداری در آبیک احیا می شود

می توانیم در بازار سنگ های قیمتی قطب جهانی شویم/ ظرفیتی که سالانه 1 میلیون شغل ایجاد می کند

چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟

چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟