مطالب مرتبط:
60 درصد از زنان ایرانی حداقل یک بار خشونت را تجربه کرده اند
ارزش «خانه داری» زنان ایرانی چقدر است؟
بیش از 60 درصد کاربران فضای مجازی زنان خانه دار هستند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
35 درصد زنان ایرانی قلیان می کشند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 03:352019-05-26اقتصادي

چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟


درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور «خانه دار» هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، - درحالی که حدود 62.

1 درصد از زنان کشور خانه دار هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه ‏داری را شغلی پرزحمت، یک نواخت و بی ارزش تلقی می‏ کنند، این درحالیست که امروزه در سطح جهانی درباره ارزش گذاری اقتصادی فعالیت خانه داری زنان مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد ارزش کار خانگی زنان در سال 85، 22 درصد جی دی پی ایران را تشکیل می داده که این رقم در سال 95 به 30 درصد افزایش یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فعالیت و درآمدزایی دو عنصر اساسی مفهوم شغل محسوب می شود و همین مسئله موجب شده که زنان خانه دار با وجود حساسیت و سنگینی مسئولیتی که بر عهده دارند، جزء دایره افراد شاغل محسوب نشوند.

گرچه کار خانه داری زنان که شامل نگهداری، تداوم منابع انسانی و مراقبت از کیان خانواده است دارای ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، اما عمدتاً انجام این کار از نظر زنان پنهان و نامحسوس مانده و چندان توجهی به آن نمی شود.

نگاهی به آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، در خصوص وضعیت زنان خانه دار کشور نشان می دهد که به طور میانگین حدود 62.

1 درصد از زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار، خانه دار هستند.

همچنین 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر در نقاط شهری کشور و 68.

3 درصد زنان نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند.

اما یکی از ابهاماتی که در این نمودار وجود دارد این است که چرا برای نرخ گیری جمعیت خانه داری، سن زنان را از 10 سال محاسبه می کنند؟ که شهلا کاظمی پور-جمعیت شناس در گفت وگویی با ایسنا در این باره می گوید: در سرشماری آمار، در جدول وضع فعالیت، سن از ده سال به بالا محاسبه می شود که براساس آن افراد به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به شاغل و بیکار و غیر فعالان به محصلان و خانه داران تفکیک می شود.

استان های دارای بیشترین و کمترین زنان خانه دار در کشور به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، براساس آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 95 تهیه شده است، استان همدان بیشترین تعداد و استان سیستان و بلوچستان کمترین تعداد زنان خانه دار را در بین استان های کشور در خود جای داده است؛ به طوریکه استان همدان با نرخ 69.

23 درصد در زمینه خانه داری از میان 31 استان کشور رتبه اول و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 49.

63 درصد رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

همچنین به تفکیک سنی از کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله استان های کشور، حدود 50.

1 درصد خانه دار هستند.

در این میان استان همدان با نرخ 59.

14 درصد دارای بیشترین زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 40.

15 درصد دارای کمترین زنان جوان خانه دار است.

کاظمی پور در پاسخ به این سوال که چرا تعداد زنان خانه دار استانی مانند سیستان و بلوچستان که در حوزه آموزشی چندان پیشرفتی نداشته اند، نسبت به سایر استان ها از کمترین تعداد زنان خانه دار برخوردار است؟ می گوید: هر استانی را باید با توجه به ساختار همان استان مقایسه کرد، استان سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان های کشور از باروری بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه زنان خانه دار در گروه غیر فعالان (طفل، محصل، دارای درآمد بدون کار، و بازنشسته) محاسبه می شوند، گفت: زمانی که در جامعه ای تعداد طفل یا محصل بیشتر باشد به تبع تعداد زنان خانه دار کاهش می یابد که در این نمودار ساختار سنی در نظر گرفته نشده است.

حدود 46 درصد 15 تا 29 ساله های شهرنشین خانه دارند کهگیلویه و بویر احمد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار اما مروری بر وضعیت زنان خانه دار نقاط شهری نشان می دهد که حدود 59.

7 درصد زنان 10 ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار در نقاط شهری استان های کشور، خانه دار هستند، از این میان استان قم با نرخ 66.

48 درصد بیشترین زنان خانه دار و استان کهگیلویه و بویراحمد با نرخ 51.

16 درصد، کمترین زنان خانه دار را در خود جای داده است، همچنین از میان کل جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط شهری کشور حدود 45.

9 درصد خانه دار هستند که استان قم با نرخ 54.

70 درصد دارای بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 34.

84 درصد دارای کمترین تعداد زنان جوان خانه دار است.

چرا تعداد زنان خانه دار شهری کمتر و در روستاها بیشتر است؟ وضعیت زنان خانه دار نقاط روستایی کشور نیز حاکی از آن است که 68.

3 درصد زنان خانه دار 10 ساله و بیشتر به جمعیت سن در کار در نقاط روستایی کشور، خانه دار هستند که از این میان استان همدان با نرخ 79.

18 درصد دارای بیشترین زنان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با 48.

4 درصد دارای کمترین تعداد زنان خانه دار نقاط روستایی است که طبق رتبه بندی جمعیت زنان جوان 15 تا 29 ساله ساکن در نقاط روستایی کشور، استان همدان با نرخ 76.

89 درصد بیشترین تعداد زنان جوان خانه دار و استان سیستان و بلوچستان با نرخ 47.

22 درصد کمترین تعداد زنان جوان خانه دار را در خود جای داده است.

در همین راستا کاظمی پور درباره نحوه تقسیم بندی تعداد زنان خانه دار براساس نقاط شهری و روستایی نیز می افزاید: همانطور که گفته شد در سرشماری، جدولی تحت عنوان جدول وضع فعالیت وجود دارد که براساس آن جمعیت 10 سال به بالا به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می شوند، در این جداول گروه فعالان به دو گروه شاغل و بیکار و غیر فعالان را نیز به محصلان، خانه داران، دارای درآمد بدون کار و بازنشستگی تقسیم می شوند.

وی با بیان اینکه حدود 13 درصد شاغل و بیکار (گروه فعالان) هستند و 87 درصد را گروه غیرفعالان تشکیل می دهند، یادآور می شود: این 87 درصد را 100 در نظر می گیرند، از این مقدار حدود 60 درصد خانه دار هستند و 30 الی 40 درصد محصل، از کار افتاده و بازنشسته هستند.

به عبارتی حدود دو سوم از جدول افراد غیر فعال خانه دار و یک سوم آن محصل و دانشجو، تعداد کمی سالخورده و بازنشسته و از کار افتاده هستند.

وقتی این میزان بین شهر و روستا مقایسه می شود تعداد زنان خانه دار در شهر کمتر و در روستا بیشتر است.

چرا زنان شاغل ایرانی خود را خانه دار معرفی می کنند؟ البته کاظمی پور تصریح می کند که زنان روستایی کشاورز، خود را شاغل معرفی نمی کنند این درحالیست که از نظر ما بسیاری از آنها شاغل هستند و درآمدزایی دارند، اگر آنها خود را شاغل معرفی کنند شاغل محاسبه می شوند اما هنگام سرشماری خود را خانه دار معرفی می کنند درصورتی که در دامداری، کشاورزی و صنایع دستی مشارکت دارند به همین دلیل این آمارها چندان مطلوب نیست؛، حتی در شهرها نیز که آمار رسمی اشتغال وجود دارد نشان می دهد که حدود 13 درصد از جمعیت زنان شاغل هستند که در حال حاضر این رقم به 17 درصد ارتقاء یافته است یعنی 17 درصد از زنان 10 ساله به بالا در کشور فعال هستند این درحالیست که تعداد زیادی از زنانی که در زمینه کار غیر رسمی مشغول به کار هستند به دلیل نپرداختن مالیات خود را شاغل معرفی نمی کنند.

طبق محاسبه ای که در سال 85 در این زمینه انجام دادم، به طور قانونی سطح فعالیت زنان 17 درصد نیست بلکه بیش از 30 درصد است.

درصد زنان خانه داری که بیمه تامین اجتماعی دارند به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، تامین آینده و پس انداز قابل اتکا همواره یکی از دغدغه های زنان خانه دار به شمار می رود، این درحالیست که طبق سرشماری سال 95 به طور میانگین 3015 زن خانه دار تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند که استان کردستان با تحت پوشش گرفتن 14 هزار و 583 زن خانه دار بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی را در خود جای داده و استان البرز با تحت پوشش گرفتن هشت زن، رتبه آخر را در این زمینه کسب کرده است.

کاظمی پور درباره اینکه چرا استان کردستان نسبت به سایر استان ها دارای بیشترین تعداد زنان خانه دار بیمه شده سازمان تامین اجتماعی است؟ نیز اینطور پاسخ می دهد: ممکن است برخی استان ها در زمینه بیمه اطلاع رسانی بیشتری انجام داده باشند و یا از سیستم های حمایتی بیشتری برخوردار باشند.

به دلیل اینکه استان کردستان انسجام قومی بالایی دارد ممکن است افراد به این مسیر رفته باشند که زنان خانه دار بیمه و از تامین آتیه برخوردار شوند و به احتمال قوی در استان های دیگر این موضوع اطلاع رسانی نشده است.


کلید واژه ها: خانه دار - زنان - خانه - زنان خانه دار - استان سیستان و بلوچستان - درصد - استان - کشور - سیستان و بلوچستان - خانواده - سرشماری - جمعیت - بلوچستان - ایسنا - اقتصادی - سیستان - زنان ایرانی - گزارش - همدان - ایران - شاغل - رتبه - نشان - روستایی - ایرانی - فرهنگی - حساسیت - مراقبت - افزایش - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده های لبنی

مقاله ترجمه شده هماهنگی و رقابت قیمت در زنجیره تأمین خرده فروشان مشترک دوطرفه

پاورپوینت کاشی و سرامیک

استخدام امروز تبریز سال 98 (نیازمندی های آذربایجان شرقی)

استخدام امروز مشهد سال 98 (نیازمندی های خراسان رضوی)

استخدام امروز بیرجند سال 98 (نیازمندی های خراسان جنوبی)

استخدام امروز اهواز سال 98 (نیازمندی های خوزستان)

آغاز ساخت 1 میلیون واحد مسکونی در کشور

سایه مرگبار کارخانه گچ روی دشت ارژن و پریشان / هرگونه ساخت وساز در منطقه حفاظت شده خلاف قانون است!

پاورپوینت تحلیل خانه ی بوردو رم کولهاس

دانلود پاورپوینت ارزش زمانی پول( به همراه حل تشریحی تمرینات و مسائل)

پاورپوینت سیستم گرمایش از کف

حل تشریحی و جامع مسائل فصل 2 الی 8 کتاب مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته راعی و پویان فر

قیمت خودرو در آمریکا ترمز برید

پاورپوینت تحلیل پاویلیون امارات سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت آسفالت الیافی

سهم ناچیز ایران از بازار چند هزار میلیارد دلاری غذای حلال

احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو / وال استریت رشد کرد

دانلود پاورپوینت مفاهیم مدیریت بازار

مظنه آپارتمان در منطقه قلهک چند؟

رشد 2.93 میلیارد متر مکعبی حجم آب دریاچه ارومیه

سود ساخت و ساز مسکن چند درصد است؟

بود یا نبود ترامپ چه تفاوتی می کند؟ /مرگ مرسی یا مرگ دموکراسی؟ /چرا ایران یکی از با لاترین نرخ سود بانکی را در جهان دارد؟

حجتی: نباید انتظار داشت دامدار محصولش را زیر قیمت تمام شده ارائه کند

آغاز پروازهای حج 98 از 17 تیر با ایرباس های ملکی ایران ایر

مقاله ترجمه شده منو نوآورانه قراردادها برای هماهنگی زنجیره تأمین خرده فروشان با میانگین واریانس چندگانه

رویکرد JIT و تاثیر آن بر فروش و مشتریان

روند افزایشی طلای جهانی متوقف شد

چالشی به نام گرانی سیب زمینی

دانلود پاورپوینت قیمت اوراق بهادار( به همراه حل تشریحی تمرینات و مسائل)

پروپزال بررسی رابطه اقلام تعهدی و فعالیتهای تامین مالی خارجی با بازده سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

استخدام کارگر یا نصاب آقا آشنا به کامپیوتر در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی جهت شرکتی در تهران

استخدام مهندس عمران chr(8211) نظارت مقیم در پارس پرنون

استخدام کارمند اداری و مالی مسلط به نرم افزار سپیدار

استخدام کارشناس طراحی وبسایت و دیجیتال مارکتینگ در تهران

استخدام تکنسین فنی و نصب در زمینه تجهیزات و خدمات کامپیوتری

حرکت بازار ارز به سمت ثبات

پاورپوینت تحلیل معماری ساختمان اداری دومینیون مسکو

دانلود پاورپوینت هزینه یابی بر مبنای فعالیت

نقش بازار متشکل مشابه حضور پلیس است

استخدام مدرس خانم در موسسه زبان انگلیسی خانه اصفهان

استخدام مدرس یا مترجم زبان آلمانی در تهران

چطور رقم نجومی از ارز دولتی دود می شود؟

آیا میدانید؛ چطور باید از مسمومیت غذایی در تابستان جلوگیری کنید؟!

روحانی: باید روابط بانکی را با دنیا توسعه دهیم

پاورپوینت عرضه و تقاضای نیروی کار ( ویژه درس اقتصاد کار)

دانلود پاورپوینت نیازها و رفتار خریداران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در فروشگاه اینترنتی

استخدام کارشناس مالی و اداری مسلط به قوانین تامین اجتماعی و اداره کار

استخدام کارگر ساده در شرکت صاعد صنعت رادمان

استخدام مسئول اداری و منشی جهت یک شرکت در اصفهان

پاورپوینت اندازه گیری کمی بازار و پیش بینی فروش

مقاله استاندارد ایزو (ISO)

استخدام نصاب سرویس خواب یا کابینت در نمایندگی سرویس خواب

استخدام کارگر انبار آقا با دقت بالا و متعهد در شرکت ما

اتوبوسی که یخچال قاچاق می کرد!

بیش از 500 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم/ این منابع باید در بودجه به کار گرفته شود

دانلود پاورپوینت مخاطره و بازده ( به همراه حل تشریحی تمرینات و مسائل)

دانلود پاورپوینت بازارهای کارا (فصل دهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)

ارز دولتی که با پشتیبانی مافیا دود می شود

ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر

استخدام کارشناس برنامه نویس جهت واحد IT در تهران

استخدام فروشنده در شرکت پخش پگاه

استخدام حسابدار برای شرکت تولیدی آرپانوش در مازندران

استخدام کافی من یا کمک باریستا آقا در شرکت کاردارکیش (قهوه پندار)

دانلود پاورپوینت انواع بازار و محیط بازاریابی

استخدام مسئول دفتر آشنا به زبان انگلیسی در یک شرکت مهندسی

استخدام کارشناس امور مالی و حسابداری خانم و آقا در تهران

پاورپوینت اقتصاد دانش بنیان

دانلود پاورپوینت تقسیم بازار و تعیین بازار هدف

دانلود پاورپوینت اهداف بازرگانی و سازمان بازاریابی

پروژه بررسی تاریخچه و نحوه شکل گیری و تحولات بانک مرکزی ایران –

3 نفر در دنیا 100 میلیارد دلار ثروت دارند

استخدام مدیر خرید و تدارکات در شرکت لبنیات صباح

استخدام کارشناس سئو در یک شرکت نرم افزاری

استخدام کارشناس آموزش و پشتیبانی در شرکت اسنپ

چقدر ارز صرف واردات زرده تخم مرغ خشک شده به کشور شد

دانلود پاورپوینت حسابداری منابع انسانی

پروژه حسابداری دارایی های نامشهود

استخدام کارشناس فروش جهت شرکت پیکاخ در مازندران

استخدام مربی و مادریار خانم در مهد کودک و پیش دبستانی بوف خندان

استخدام راننده با حقوق و بیمه در تهران

وزارت نفت بازداشت «مدیر مالی» را تکذیب کرد

دانلود پاورپوینت پیوند بین استراتژی های کسب وکار و توسعه و آموزش کارکنان

دانلود پاورپوینت معرفی بازاریابی ( فصل اول کتاب مدیریت بازاریابی احمد روستا و همکاران )

دانلود پاورپوینت استراتژی های بازاریابی در مرحله بلوغ بازار

فضاپیمای ناسا رکورد نزدیکترین فاصله با یک سیارک را شکست

80 هزار متر مربع از معابر شهر دهدشت آسفالت می شود

کارآموزی در شرکت ساختمان سازی

دانلود پاورپوینت جبران خدمت کارکنان

دانلود پاورپوینت توانمند سازی کارکنان

قیمت آپارتمان حوالی میدان تجریش

عبور از بازآفرینی به مسکن مهر؟

تحولات جهانی بازار کار با همگرایی در نظام بین الملل

بررسی نحوه بیمه باغات

دانلود پاورپوینت استراتژیهای بازاریابی در مرحله افول بازار

کشف 20 میلیارد ریال کالای قاچاق در محور یاسوج بابامیدان

وزارت نفت بازداشت «مدیر مالی وزارتخانه» را تکذیب کرد

چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟

چند درصد زنان ایرانی «خانه دار» هستند؟