مطالب مرتبط:
روایت عضو کمیسیون انرژی مجلس از آخرین جلسه اوپک
همکاری روسیه با اوپک پایان می گیرد؟
در ابوظبی نشست اوپک یک هفته پس از تحریم های نفتی ایران برگزار می شود
قطر به دنبال خروج از اوپک
نماینده ایران در اوپک: عربستان و روسیه بازار نفت را گروگان گرفته اند| آیندگان رفتار آنها با ایران را خواهند فهمید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 01:252019-05-26اقتصادي

اوپک چه برگی را رو می کند؟


حدود یک ماه به نشست اوپک و متحدانش برای بازنگری در سیاست تولید نفت باقی مانده است.

در این مدت اظهار نظرهای مختلفی از سوی اعضای اوپک و غیر اوپک برای تصمیم نهایی مطرح می شود؛ - تصمیمی که می تواند بر آینده بازار نفت تأثیرگذار باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، گروه اوپک محدودیت عرضه خود را در ژانویه سال 2017 به منظور پایان دادن به اشباع عرضه جهانی نفت و تقویت قیمت ها آغاز کرد؛ این سیاست موفق شد سطح ذخایر را کاهش داده و قیمت ها را بالا ببرد.

با این حال این گروه در ماه ژوئن تحت فشار ترامپ در آستانه بازگشت تحریم های واشنگتن علیه ایران موافقت کرد میزان تولید خود را مجموعاً یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

اوپک و متحدانش که اوایل پاییز برای جبران تأثیر تحریم های آمریکا علیه ایران بر بازار، از تسهیل محدودیت تولید صحبت می کردند، اواخر فصل از ضرورت کاهش تولید برای جلوگیری از بالا رفتن سطح ذخایر جهانی نفت حرف زدند و تحت تأثیر نگرانی ها نسبت به نزول قیمت نفت و عرضه فزاینده، موافقت کردند تولیدشان را محدود کنند.

تحت این پیمان، مقرر شد تولید آن ها از اول ژانویه برابر با 11 دی سال 1397، به مدت شش ماه 1.

2 میلیون بشکه در روز محدود شود که سهم اوپک از این کاهش تولید، 800 هزار بشکه در روز است.

کاهش تولید، یک چرخش 180 درجه ای در سیاست تولید اوپک پلاس بود که اوایل تابستان سال گذشته (ژوئن 2018) تحت فشار دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، موافقت کرد تولیدش را افزایش دهد و کمبود احتمالی عرضه ناشی از بازگشت تحریم ها علیه صادرات نفت ایران را جبران کند اما صدور معافیت از تحریم های آمریکا به شماری از مشتریان نفتی ایران، این گروه را غافلگیر کرد و اعضای بزرگش شامل عربستان سعودی که احساس می کردند فریب آمریکایی ها را خورده اند، برای اجتناب از تکرار بحران نفتی سال 2014، در سیاست تولید خود تجدیدنظر کرده و مجدداً به محدودیت عرضه روی آوردند.

با این حال تولیدکنندگان اوپک در آخرین روزهای سال 1397 نشست آوریل را لغو کردند و بر ادامه کاهش تولید تا ژوئن تاکید کردند.

حتی عربستان سعودی به احتمال ادامه کاهش تولید تا پایان سال 2019 اشاره کرده است.

اماراتی ها و سعودی ها موافق کاهش تولید اوپک پلاس اخیراً نیز وزیران کلیدی اوپک، اماراتی ها و سعودی ها" با اشاره به رشد سطح ذخایر جهانی نفت و با وجود تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران، خواستار تمدید کاهش تولید نفت در ژوئن هستند.

سهیل المزروعی - وزیر انرژی امارات متحده عربی - اظهار کرده که اوپک و 10 تولیدکننده غیراوپک متحد این گروه که در دسامبر موافقت کردند تولیدشان را جمعاً 1.

2 میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال 2019 محدود کنند، همچنان باید به مقابله با مازاد ذخایر نفت بپردازند.

وی با بیان این که کار ما هنوز تکمیل نشده است و ما همچنان شاهد رشد سطح ذخایر نفت هستیم، در برابر این پرسش که آیا اوپک تولید خود را برای جبران افت تولید ایران به دلیل تشدید تحریم های آمریکا افزایش خواهد داد، گفت: اوپک و شرکایش در صورتی که عوامل بنیادین بازار چنین اقدامی را توجیه کنند، به طور گروهی عمل خواهند کرد.

اما هر گونه تصمیم برای تغییر سیاست در نشست رسمی ماه آینده اوپک و متحدانش در روزهای 25 و 26 ژوئن در وین گرفته خواهد شد.

خالد الفالح - وزیر انرژی عربستان سعودی - نیز در مصاحبه با رویترز اظهارنظر مشابهی داشت و گفته بود: اوپک به نیازهای بازار نفت پاسخگو خواهد بود اما وی با توجه به آمار به خصوص آمار آمریکا که همچنان رشد ذخایر این کشور را نشان می دهد مطمئن نیست که کمبود عرضه ای وجود دارد.

بخش تحلیلی اوپک نیز گزارش کرده بود که سطح ذخایر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در مارس 22.

8 میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله بود که سطح هدف گیری شده توسط اوپک از طریق اجرای توافق کاهش تولید است.

نمایندگان اوپک به پلاتس گفته اند کمیته فنی اوپک و غیراوپک اعلام کرد که نرخ پایبندی گروه اوپک پلاس به توافق کاهش تولید در آوریل به 168 درصد رسیده است که به این گروه اجازه می دهد بدون تسهیل توافق کاهش تولید، به کمبودهای عرضه پاسخ دهد.

هنوز معلوم نیست نرخ پایبندی 168 درصدی چگونه محاسبه شده است، زیرا ایران و ونزوئلا و لیبی از مشارکت در توافق کاهش تولید معاف شده بودند.

اما طبق محاسبات پلاتس، در میان 11 عضو اوپک که در توافق کاهش تولید مشارکت کرده اند، نرخ پایبندی در آوریل 116 درصد بود و این کشورها که متعهد شده بودند تولیدشان را 812 هزار بشکه در روز کاهش دهند، تولیدشان را 940 هزار بشکه در روز محدود کردند.

موضع عراق و کویت درباره تمدید کاهش تولید اوپک پلاس عراق از.

بازی تکراری روسیه در بازار نفت در این میان روسیه که از ژانویه سال 2017 با اوپک برای مدیریت عرضه جهانی نفت و تقویت قیمت ها هم پیمان شد سیگنال های مختلفی درباره تمایلش برای ادامه شرکت در توافق کاهش تولید نشان می دهد.

پس از سال 2017 در آستانه هر نشستی اظهارات و اشارات مقامات ارشد روسیه از جمله ولادیمیر پوتین، رییس جمهور این کشور بازارهای نفت و تحلیلگران را درباره بازی که روسیه به راه خواهد انداخت، در حدس و گمان نگه داشت و روسیه هر بار این رفتار را تکرار کرد.

در نشست دسامبر سال 2018 که توافق فعلی کاهش تولید نفت منعقد شد، پوتین از طریق الکساندر نواک - وزیر انرژی - خود که دیدارهای جداگانه ای با وزیران نفت عربستان سعودی و ایران داشت، آن ها را متقاعد کرد توافق کاهش تولید را به شکلی تدوین کند که ایران به آن رأی دهد زیرا رأی موافق همه اعضای اوپک برای تصمیمات لازم است.

اکنون که به زمان نشست 25 و 26 ژوئن نزدیک می شویم، روسیه دوباره سیگنال های مختلفی را درباره پایبندی خود به توافق ارسال می کند.

با این همه وظیفه اوپک برای ارزیابی میزان عرضه جهانی با ابهامات فزاینده پیرامون صادرات نفت روسیه به اروپا از طریق خط لوله دروژبا و انتظارات برای کاهش بیشتر تولید در ونزوئلا و احتمالاً اختلال در روند عرضه لیبی به دلیل جنگ داخلی در این کشور، بسیار دشوارتر شده است.

اواخر ماه بهمن ماه گذشته پوتین گفت امیدوار است که سعودی ها تعهداتی که تحت توافق اوپک پلاس داشته اند را زیر پا نگذارند و وی درباره اینکه کشوری تمایل داشته باشد از این توافق خارج شود چیزی نشنیده است.

خود روسیه به سختی تلاش کرده است تولید نفت خود را به سطح توافق شده با اوپک برساند اما شرکت های نفتی روسیه به کاهش تولید بی اعتنایی می کنند زیرا توافق اوپک پلاس در برنامه های رشد تولید آن ها اختلال ایجاد کرده است.

شرکت های روسی از تولید بالاتر نفت سود می برند و برای متعادل کردن بودجه خود به اندازه عربستان سعودی به قیمت بالای نفت نیازی ندارند.

موضع روسیه در مورد توافق اوپک پلاس احتمالاً تا روز دیدار با اوپک در اواخر ژوئن مشخص نمی شود، بنابراین بازار و تحلیلگران به گمانه زنی درباره سرنوشت این پیمان برای یک ماه و نیم دیگر ادامه می دهند.

این بار روسیه ممکن است تصمیم بگیرد که دیگر زمان آغاز توسعه میادین نفتی جدید و رها کردن پیمان نفتی فرا رسیده است.

با این حال پوتین ممکن است به این نتیجه برسد که همراهی با اوپک و عربستان سعودی به این کشور قدرت بیشتری در مدیریت عرضه نفت می دهد.

سعودی ها کسانی هستند که به قیمت های بالاتر نیاز دارند و روسیه می تواند از این موضوع برای داشتن نفوذ ژئوپلیتیکی بیشتر بهره برداری کند.

تصمیم نهایی اوپک چه می شود؟ نرسی قربان - کارشناس ارشد حوزه انرژی – درباره پیش بینی تصمیمات نشست آتی اوپک در خصوص تعهد کاهش تولید و تمدید این مساله به ایسنا گفت: به اعتقاد من اخذ این تصمیم ارتباط زیادی به اتفاقاتی که در طول یک ماه آینده می افتد، دارد اما پیش بینی می کنم که عربستان احتمالاً ممکن است که از اوپک بخواهد تعهد کاهش تولید را لغو کند.

وی با بیان این که در حال حاضر نیز در عمل عربستان این تعهد را زیر پا گذاشته است، اظهار کرد: ممکن است اجماع تصمیم اعضا اوپک لغو این تعهد نباشد که در این صورت ممکن است عربستان تولید فعلی خود را حفظ کند و در عمل کاری را که خودش می خواهد انجام دهد.

او درباره تصمیم اوپک گفت: تصمیم نهایی اوپک به عوامل مختلفی بستگی دارد و من گمان می کنم که برای حفظ یکپارچگی اوپک این تعهد باقی بماند اما در عمل شرایط متفاوتی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به عملکرد روسیه در این بین، ابراز کرد: گمانه زنی من این است که روسیه نسبت به ادامه همکاری با اوپک علاقه نشان می دهد و در شرایطی که بتواند اهداف خود را عملی کند به همکاری با اوپک ادامه دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تولید - اوپک - کاهش - آمریکا - عربستان سعودی - ایران - تحریم - سعودی - امارات - امارات متحده عربی - جهانی - صادرات نفت ایران - عربستان - قیمت - افزایش - آمریکایی ها - بازار - تصمیم - صادرات نفت - رییس جمهور - بازار نفت - نفت ایران - وزیر - آمریکایی - نفتی - قیمت نفت - تابستان - واشنگتن - معافیت - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
تمام اسناد مهم اقتصادی که در سطح دولتی مورد نیاز ایران و روسیه باشد، امضا شدند

تصاویری از بزرگترین هواپیمای جهان + قیمت

سود فعالیت های مرزی عاید مرزنشینان نمی شود

ژاپن یک میلیارد دلار وام برای توسعه پالایشگاه بصره اختصاص داد

تسهیلات ویژه برای ساماندهی منطقه هادی آباد

استاندار آذربایجان شرقی: تحت لوای توسعه به بخش کشاورزی آسیب وارد می شود

بازار سیاه بلیت میلیونی در لیگ ملت های والیبال

رشد اقتصادی؛ با نفت منفی 4.9 و بدون نفت منفی 2.4 درصد

طرح ملی کنترل فشارخون در خراسان رضوی

ارزان ترین و گران ترین بنزین دنیا کجاست؟

10 خودرو سوپر اسپرت با بیشترین فضای قسمت بار

پیش بینی افزایش تولید جو در دامغان

پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن

استخدام گرافیست گروه تولید تجهیزات چوبی کنجینه-اصفهان

استخدام صندوقدار آقا مسلط به امور صندوقداری با مزایا در تهران

استخدام کارشناسان فروش(رشته های کشاورزی و زراعت) در تهران

نرخ مدل های مختلف وانت در بازار

نوسازی پالایشگاه ایرانول آبادان پس از 20 سال

عقب نشینی نرخ ارز با نزدیک شدن به زمان آغاز بکار بازار متشکل ارزی

کسب رتبه برتر کارگزاری عضو بورس تهران در لیگ قهرمانان نهاد بین المللی فیاس

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

استخدام صندوقدار خانم جهت یک رستوران در اهواز

آناناس، سیب زمینی و هویج صدرنشین جدول قیمت ها شدند

طرح بیابان زدایی در 10 هزار هکتار اراضی بهادران مهریز اجرا شد

روسیه و ایران باید یک توافق تجاری جدید امضا کنند

مسکن در کدام مناطق تهران گران تر شد؟

آغاز برداشت جو در دامغان

صادرات کشور های پیرامونی؛ اولویت بخش خصوصی

12 ایده برتر اسباب بازی رونمایی می شود

آغاز برداشت گندم از مزارع شهرستان جوین

آتش زدن کاه وکلش تهدیدی جدی برای زمین های کشاورزی

ارتفاع موج در دریای عمان به 3 متر می رسد

بازار سیاه میلیونی در لیگ ملت های والیبال

نمایندگان 16 کشور در نمایشگاه گردشگری اصفهان شرکت می کنند

91 پروژه ورزشی خراسان رضوی رو به اتمام است

رشد 4052 واحدی شاخص کل

پرداخت ماهیانه بیش از 260 میلیارد ریال مستمری به نیازمندان

آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای کاهش تعهدات هسته ای

جدال آلومینیوم و فولاد در صنعت خودروسازی

خبر بد برای خریداران مزدا 3

بهره برداری از 32 طرح آبیاری نوین در روستاهای خلیفان

بخش خصوصی پیشتاز مبارزه با فساد

ظهور اولین خوشه های برنج در بابل

فتح ارتفاع 238 هزار واحدی برای نخستین بار/ رکورد 1883 میلیارد تومان ارزش معاملات بورس تهران

حباب سکه به 370 هزار تومان رسید/ افزایش 55 هزار تومانی سکه امامی نسبت به دیروز

استخدام حسابدار جهت دفتر فروش معدن سنگ در زنجان

ایجاد منطقه ویژه گردشگری در محور مشتاق

آنچه در بازار پایه افشا نمی شود، مظنه است

خبر خوش مالیاتی برای بنگاه های تولیدی

قیمت آپارتمان های ارزان در تهران

سالمند آزاری رتبه سوم از خشونت های خانگی

تحریم هواوی باعث کاهش 2 میلیارد دلاری درآمد برودکام می شود

مدیریت منابع انسانی در شرکت های IT متفاوت تر و پیچیده تر از تمام کسب و کارهاست

25 درصد گستره سیستان و بلوچستان بیابانی است

محدودیت ها مانع استفاده از ظرفیت مرز باشماق در راستای توسعه است

مناطق آزاد؛ پیشگام پایلوت پروژه های ملی

آخرین وضعیت راه اندازی صندوق بانکی حمایت از مستاجران

رونق تولید با اصلاح قوانین و بخشنامه ها و تقویت صادرات ممکن است

افتتاح چند پروژه کشاورزی و گردشگری در دماوند

اختصاص ردیف اعتباری برای احیای تالاب جازموریان

تأمین امنیت سرمایه گذاری در کردستان موجب تداوم تولید می شود

واردات نهاده های دامی با تولید خوراک دام از نیشکر کاهش می یابد

استخدام تکنسین وایرینگ کار و جوشکار CO2 حرفه ای-تهران

لزوم افزایش ظرفیت نیروگاهی با استفاده از توان فنی و سرمایه داخلی

احیا و بهسازی یک حلقه چاه آب در پیشوا/ با افزایش دبی چاه، آب شرب موردنیاز شهروندان تأمین می شود

160 مکان ورزشی کهگیلویه و بویراحمد قابل واگذاری به بخش خصوصی است

کشف سفال های دوره ساسانی در ورامین

بافت قدیمی و روستایی تیران و کرون باید حفظ شود

روسیه و ایران باید یک توافق تجاری جدید امضا کنند

سطوح خشکسالی شدید ایران 30 برابر می شود

شرایط آزادسازی واردات لاستیک شفاف نیست

هوای زاهدان ناسالم شد

استخدام کارشناس فروش فروشگاه در گروه مبلمان یاتاش - هرمزگان

انتقاد شدید یک فولادساز از وزارت صنعت؛ چرا جلوی صادرات را گرفتید؟

محدودیت ها مانع بهره گیری از ظرفیت مرز باشماق در راستای توسعه است

سفارت روسیه برای ارائه ویزا به فعالان اقتصادی ایرانی آماده است

بیمه هنرمندان صنایع دستی از سرگرفته شد

رشد قیمت در بازار بلاتکلیف خودرو

چالش های مناطق آزاد ایران بررسی شد/ مناطق موفق، وحدت فرماندهی دارند

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با مزایا در گیلان

استخدام پیستوله کار ماهر جهت کار در خط رنگ خودرو در اصفهان

استخدام کارگر با سابقه جهت سوپر مارکت جهت همکاری در کرج

گرانی ناگهانی در بازار خودرو

استخدام کارشناس صنایع مسلط به نرم افزار Excel در تهران

آمار وزارت بهداشت از مراجعه بدون نسخه مردم به داروخانه ها

بیش از 50درصد سهم بازار خودرو سواری به ایران خودرو رسید

زمینه ترغیب صاحبان سرمایه برای سرمایه گذاری های جدید ایجاد شود

استخدام نماینده فروش ( ویزیتور فروش ) با مزایا در اصفهان

تکذیب خبر کانکس نشینی مستاجران در شهر کرمان

برداشت «گل محمدی» در کلاته رودبار/ رهاسازی 15 گونه جانوری در پارک ملی خجیر/ اولین جشنواره ماهیگیری هشترود

آثار و تبعات زیر بار قرض رفتن بررسی می شود

نفت اوپک هم در اثر حادثه دریای عمان نیم دلار گران شد

افزون بر سه میلیارد ریال وام مشاغل خانگی به هنرمندان صنایع دستی مهریز پرداخت شد

جدال تاکسی ها و مسافرکش های شخصی بین شهری در پایانه های اهواز

افزایش رشد جمعیت درمناطق شهری پیامدهای اجتماعی به همراه دارد

بانک کشاورزی حق برداشت دیون کشاورزان از وجوه خرید گندم را ندارد افزایش سهمیه آرد نانوایی های آبیک از گندم شهرستان

انتخاب 100 کارشناس برتر در حوزه شهرسازی و معماری

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

انجام مذاکرات فشرده بین بانک مرکزی ایران و روسیه

بانک های خارجی به دنبال اتصال به سوییفت روسیه

اوپک چه برگی را رو می کند؟

اوپک چه برگی را رو می کند؟