مطالب مرتبط:
روایت عضو کمیسیون انرژی مجلس از آخرین جلسه اوپک
همکاری روسیه با اوپک پایان می گیرد؟
در ابوظبی نشست اوپک یک هفته پس از تحریم های نفتی ایران برگزار می شود
قطر به دنبال خروج از اوپک
نماینده ایران در اوپک: عربستان و روسیه بازار نفت را گروگان گرفته اند| آیندگان رفتار آنها با ایران را خواهند فهمید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 01:252019-05-26اقتصادي

اوپک چه برگی را رو می کند؟


حدود یک ماه به نشست اوپک و متحدانش برای بازنگری در سیاست تولید نفت باقی مانده است.

در این مدت اظهار نظرهای مختلفی از سوی اعضای اوپک و غیر اوپک برای تصمیم نهایی مطرح می شود؛ - تصمیمی که می تواند بر آینده بازار نفت تأثیرگذار باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، گروه اوپک محدودیت عرضه خود را در ژانویه سال 2017 به منظور پایان دادن به اشباع عرضه جهانی نفت و تقویت قیمت ها آغاز کرد؛ این سیاست موفق شد سطح ذخایر را کاهش داده و قیمت ها را بالا ببرد.

با این حال این گروه در ماه ژوئن تحت فشار ترامپ در آستانه بازگشت تحریم های واشنگتن علیه ایران موافقت کرد میزان تولید خود را مجموعاً یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

اوپک و متحدانش که اوایل پاییز برای جبران تأثیر تحریم های آمریکا علیه ایران بر بازار، از تسهیل محدودیت تولید صحبت می کردند، اواخر فصل از ضرورت کاهش تولید برای جلوگیری از بالا رفتن سطح ذخایر جهانی نفت حرف زدند و تحت تأثیر نگرانی ها نسبت به نزول قیمت نفت و عرضه فزاینده، موافقت کردند تولیدشان را محدود کنند.

تحت این پیمان، مقرر شد تولید آن ها از اول ژانویه برابر با 11 دی سال 1397، به مدت شش ماه 1.

2 میلیون بشکه در روز محدود شود که سهم اوپک از این کاهش تولید، 800 هزار بشکه در روز است.

کاهش تولید، یک چرخش 180 درجه ای در سیاست تولید اوپک پلاس بود که اوایل تابستان سال گذشته (ژوئن 2018) تحت فشار دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، موافقت کرد تولیدش را افزایش دهد و کمبود احتمالی عرضه ناشی از بازگشت تحریم ها علیه صادرات نفت ایران را جبران کند اما صدور معافیت از تحریم های آمریکا به شماری از مشتریان نفتی ایران، این گروه را غافلگیر کرد و اعضای بزرگش شامل عربستان سعودی که احساس می کردند فریب آمریکایی ها را خورده اند، برای اجتناب از تکرار بحران نفتی سال 2014، در سیاست تولید خود تجدیدنظر کرده و مجدداً به محدودیت عرضه روی آوردند.

با این حال تولیدکنندگان اوپک در آخرین روزهای سال 1397 نشست آوریل را لغو کردند و بر ادامه کاهش تولید تا ژوئن تاکید کردند.

حتی عربستان سعودی به احتمال ادامه کاهش تولید تا پایان سال 2019 اشاره کرده است.

اماراتی ها و سعودی ها موافق کاهش تولید اوپک پلاس اخیراً نیز وزیران کلیدی اوپک، اماراتی ها و سعودی ها" با اشاره به رشد سطح ذخایر جهانی نفت و با وجود تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران، خواستار تمدید کاهش تولید نفت در ژوئن هستند.

سهیل المزروعی - وزیر انرژی امارات متحده عربی - اظهار کرده که اوپک و 10 تولیدکننده غیراوپک متحد این گروه که در دسامبر موافقت کردند تولیدشان را جمعاً 1.

2 میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال 2019 محدود کنند، همچنان باید به مقابله با مازاد ذخایر نفت بپردازند.

وی با بیان این که کار ما هنوز تکمیل نشده است و ما همچنان شاهد رشد سطح ذخایر نفت هستیم، در برابر این پرسش که آیا اوپک تولید خود را برای جبران افت تولید ایران به دلیل تشدید تحریم های آمریکا افزایش خواهد داد، گفت: اوپک و شرکایش در صورتی که عوامل بنیادین بازار چنین اقدامی را توجیه کنند، به طور گروهی عمل خواهند کرد.

اما هر گونه تصمیم برای تغییر سیاست در نشست رسمی ماه آینده اوپک و متحدانش در روزهای 25 و 26 ژوئن در وین گرفته خواهد شد.

خالد الفالح - وزیر انرژی عربستان سعودی - نیز در مصاحبه با رویترز اظهارنظر مشابهی داشت و گفته بود: اوپک به نیازهای بازار نفت پاسخگو خواهد بود اما وی با توجه به آمار به خصوص آمار آمریکا که همچنان رشد ذخایر این کشور را نشان می دهد مطمئن نیست که کمبود عرضه ای وجود دارد.

بخش تحلیلی اوپک نیز گزارش کرده بود که سطح ذخایر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در مارس 22.

8 میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله بود که سطح هدف گیری شده توسط اوپک از طریق اجرای توافق کاهش تولید است.

نمایندگان اوپک به پلاتس گفته اند کمیته فنی اوپک و غیراوپک اعلام کرد که نرخ پایبندی گروه اوپک پلاس به توافق کاهش تولید در آوریل به 168 درصد رسیده است که به این گروه اجازه می دهد بدون تسهیل توافق کاهش تولید، به کمبودهای عرضه پاسخ دهد.

هنوز معلوم نیست نرخ پایبندی 168 درصدی چگونه محاسبه شده است، زیرا ایران و ونزوئلا و لیبی از مشارکت در توافق کاهش تولید معاف شده بودند.

اما طبق محاسبات پلاتس، در میان 11 عضو اوپک که در توافق کاهش تولید مشارکت کرده اند، نرخ پایبندی در آوریل 116 درصد بود و این کشورها که متعهد شده بودند تولیدشان را 812 هزار بشکه در روز کاهش دهند، تولیدشان را 940 هزار بشکه در روز محدود کردند.

موضع عراق و کویت درباره تمدید کاهش تولید اوپک پلاس عراق از.

بازی تکراری روسیه در بازار نفت در این میان روسیه که از ژانویه سال 2017 با اوپک برای مدیریت عرضه جهانی نفت و تقویت قیمت ها هم پیمان شد سیگنال های مختلفی درباره تمایلش برای ادامه شرکت در توافق کاهش تولید نشان می دهد.

پس از سال 2017 در آستانه هر نشستی اظهارات و اشارات مقامات ارشد روسیه از جمله ولادیمیر پوتین، رییس جمهور این کشور بازارهای نفت و تحلیلگران را درباره بازی که روسیه به راه خواهد انداخت، در حدس و گمان نگه داشت و روسیه هر بار این رفتار را تکرار کرد.

در نشست دسامبر سال 2018 که توافق فعلی کاهش تولید نفت منعقد شد، پوتین از طریق الکساندر نواک - وزیر انرژی - خود که دیدارهای جداگانه ای با وزیران نفت عربستان سعودی و ایران داشت، آن ها را متقاعد کرد توافق کاهش تولید را به شکلی تدوین کند که ایران به آن رأی دهد زیرا رأی موافق همه اعضای اوپک برای تصمیمات لازم است.

اکنون که به زمان نشست 25 و 26 ژوئن نزدیک می شویم، روسیه دوباره سیگنال های مختلفی را درباره پایبندی خود به توافق ارسال می کند.

با این همه وظیفه اوپک برای ارزیابی میزان عرضه جهانی با ابهامات فزاینده پیرامون صادرات نفت روسیه به اروپا از طریق خط لوله دروژبا و انتظارات برای کاهش بیشتر تولید در ونزوئلا و احتمالاً اختلال در روند عرضه لیبی به دلیل جنگ داخلی در این کشور، بسیار دشوارتر شده است.

اواخر ماه بهمن ماه گذشته پوتین گفت امیدوار است که سعودی ها تعهداتی که تحت توافق اوپک پلاس داشته اند را زیر پا نگذارند و وی درباره اینکه کشوری تمایل داشته باشد از این توافق خارج شود چیزی نشنیده است.

خود روسیه به سختی تلاش کرده است تولید نفت خود را به سطح توافق شده با اوپک برساند اما شرکت های نفتی روسیه به کاهش تولید بی اعتنایی می کنند زیرا توافق اوپک پلاس در برنامه های رشد تولید آن ها اختلال ایجاد کرده است.

شرکت های روسی از تولید بالاتر نفت سود می برند و برای متعادل کردن بودجه خود به اندازه عربستان سعودی به قیمت بالای نفت نیازی ندارند.

موضع روسیه در مورد توافق اوپک پلاس احتمالاً تا روز دیدار با اوپک در اواخر ژوئن مشخص نمی شود، بنابراین بازار و تحلیلگران به گمانه زنی درباره سرنوشت این پیمان برای یک ماه و نیم دیگر ادامه می دهند.

این بار روسیه ممکن است تصمیم بگیرد که دیگر زمان آغاز توسعه میادین نفتی جدید و رها کردن پیمان نفتی فرا رسیده است.

با این حال پوتین ممکن است به این نتیجه برسد که همراهی با اوپک و عربستان سعودی به این کشور قدرت بیشتری در مدیریت عرضه نفت می دهد.

سعودی ها کسانی هستند که به قیمت های بالاتر نیاز دارند و روسیه می تواند از این موضوع برای داشتن نفوذ ژئوپلیتیکی بیشتر بهره برداری کند.

تصمیم نهایی اوپک چه می شود؟ نرسی قربان - کارشناس ارشد حوزه انرژی – درباره پیش بینی تصمیمات نشست آتی اوپک در خصوص تعهد کاهش تولید و تمدید این مساله به ایسنا گفت: به اعتقاد من اخذ این تصمیم ارتباط زیادی به اتفاقاتی که در طول یک ماه آینده می افتد، دارد اما پیش بینی می کنم که عربستان احتمالاً ممکن است که از اوپک بخواهد تعهد کاهش تولید را لغو کند.

وی با بیان این که در حال حاضر نیز در عمل عربستان این تعهد را زیر پا گذاشته است، اظهار کرد: ممکن است اجماع تصمیم اعضا اوپک لغو این تعهد نباشد که در این صورت ممکن است عربستان تولید فعلی خود را حفظ کند و در عمل کاری را که خودش می خواهد انجام دهد.

او درباره تصمیم اوپک گفت: تصمیم نهایی اوپک به عوامل مختلفی بستگی دارد و من گمان می کنم که برای حفظ یکپارچگی اوپک این تعهد باقی بماند اما در عمل شرایط متفاوتی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به عملکرد روسیه در این بین، ابراز کرد: گمانه زنی من این است که روسیه نسبت به ادامه همکاری با اوپک علاقه نشان می دهد و در شرایطی که بتواند اهداف خود را عملی کند به همکاری با اوپک ادامه دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تولید - اوپک - کاهش - آمریکا - عربستان سعودی - ایران - تحریم - سعودی - امارات - امارات متحده عربی - جهانی - صادرات نفت ایران - عربستان - قیمت - افزایش - آمریکایی ها - بازار - تصمیم - صادرات نفت - رییس جمهور - بازار نفت - نفت ایران - وزیر - آمریکایی - نفتی - قیمت نفت - تابستان - واشنگتن - معافیت - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
استاندارد سازی تجهیزات وزنه برداری خراسان رضوی 2 میلیارد ریال نیاز دارد

قطعی برق، چاه های تأمین کننده آب ورامین را از مدار خارج کرده است

بهره گیری از ظرفیت های روستا برای ایجاد اشتغال و تولید

دیدار مدیرعامل بانک ملی ایران با مسئولان اداره امور شعب استان البرز

افزایش 20 درصدی اعتبارات هزینه ای استان در سالجاری

تغییر کاربری و ساخت و ساز درباغها به بهای نابودی فضاهای سبز

خودروهایی که فقط برای رقابت با فراری تولید شدند (تصاویر)

کاهش 5 دلاری طلای جهانی

آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای ساخت گلخانه در کوهبنان

اعطای سبد کالا به مددجویان کمیته امداد کشور در تابستان

تاثیر سقوط قیمت اوراق وام بانک مسکن بر خرید و فروش خانه

افت تولید نفت آمریکا ادامه دارد

گران ترین و ارزان ترین خانه ها در پایتخت/ نمودار

پیشینه پژوهش استراتژی رقابتی و سهم بازار شرکت ها

وزیر راه و شهرسازی از طرح راه آهن خواف - هرات بازدید کرد

تعیین تکلیف 29 قطعه زمین صنعتی راکد در استان

معرفی 150 معتاد بهبودیافته به بانک های عامل در قزوین

غرق شدگی سومین علت مرگ ناشی از حوادث غیرعمدی

راه حل پاری سن ژرمن برای جذب دوناروما

بخشش بدهی مردم قزاقستان به بانک ها

طرح های سالم سازی دریا در گیلان دوبرابر می شود

ارزان قیمت ترین خودروهای بازار کدامند؟

کاهش 60 درصدی معاملات آپارتمان در تهران

باکس آفیس هفته چهارم ژوئن: صدرنشینی انیمیشن داستان اسباب بازی 4

فواید احداث پتروپالایشگاه؛ از اشتغال زایی تا دور زدن تحریم

اختصاص 35 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال برای مددجویان کمیته امداد

قطعی برق بخش کشاورزی شهرستان کیار بر طرف شد

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان: سیل 3 ایستگاه پمپاژ پلدختر را تخریب کرد

450 میلیارد ریال برای مهندسی رودخانه های لرستان تخصیص یافت

جهش قیمت بیت کوین به سوی 13000 دلار

وزیر نیرو: 450 میلیارد ریال برای مهندسی رودخانه های لرستان تخصیص یافت

وزیر نیرو: باید از حداکثر منابع آب لرستان استفاده شود

موتور محرکه استان اردبیل در مسیر توسعه توقف نمی کند

تحولات بازار مسکن در تهران

بازار خودرو عقب نشست/ سورنتو 180 میلیون تومان ریخت

افزایش 4برابری تولید میگو در 5 سال/ زنجیره تولید میگو تکمیل شد

تشکیل جلسه شورای رقابت در روزهای آینده برای تعیین قیمت پایه خودروها

تصاویری از زنان بادیگارد چینی

مصرف آب در ایران بیشتر از اقلیم کم است/مدیریت مصرف جایگزین پروژه های جدید شود

دیدار سفیر بلژیک با استاندار قزوین

50 میلیارد تومان برای احداث سد مخمل کوب خرم آباد

1400 تن کلزا از کشاورزان خراسان شمالی خریداری شد

معاون وزارت صنعت: رشد معدن در شرایط تحریم کشور مثبت بود

تنها راهکار مقابله با تنش آبی سازگاری است

کاهش قیمت طلا و سکه

پاورپوینت هدفگذاری در مدیریت استراتژیک

صحبت های حسینی درباره رتبه بندی معلمان

شروط وزیر اقتصاد برای معافیت مالیاتی صادرکنندگان غیرنفتی

اعتبارات به نحو مطلوب در طرح ها هزینه شود

افتتاح استخرشنای سرپوشیده بشرویه

ادامه روند افزایش دما در استان

لزوم درج پروانه های صادراتی در سامانه جامع تجارت

تولید سالانه 90 هزار تن بنتونیت در طبس

چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

تخلف بزرگ خودروسازان/ عوامل پشت پرده گرانی خودرو چه کسانی هستند؟

میزان سرمایه بانک در خلق پول آن نقشی ندارد

طرح های سالم سازی دریا در گیلان دوبرابر می شود

تسهیلات بانکی برای پیشرفت طرحهای عمران شهری پرداخت می شود

افزایش پرواز های مسقط - مشهد

گردنه دشوار دسترسی به سند ملکی

بند ناف شهرداری ها و دهیاری ها را از بودجه دولت ببرید

تملک 11 روستای زیر آب رفته هر چه زودتر انجام می شود

تبریز ، جاذبه های دیدنی در شهر اولین ها

شروط معافیت مالیاتی صادرکنندگان

رکورد شکنی فولکس واگن برقی در نوربرگ رینگ

2 هزار و 600 هکتار اراضی آلوده به ملخ های صحرایی ایلام سمپاشی شد

بهره برداری از فرهنگسرای کسب و کار ولایت در همدان

اختصاص هزار میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند شهرها و روستا ها

فشار قیمت اجاره خانه بیشتر شد

اعتبار 50 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های ورزشی نیمه تمام استان

اخرین قیمت خودرو در بازار پنجشنبه 6تیر

احداث سد های لرستان برای تامین آب شرب پایدار و کنترل سیلاب

صرف سالانه 1500 میلیارد تومان برای درمان بیماران خاص

تغییر ساعات کار در شیراز و همه شهرستان های فارس

افزایش 42 درصدی ورود و خروج اتباع خارجی به کشور

نخستین همایش اقتصادی کشور های حاشیه دریای خزر

«کهنه قلعه» مشگین شهر به مجموعه فرهنگی تبدیل شود

پاورپوینت نور در ارگونومی

کدام خودرو ها عوارض الکترونیکی را می توانند اقساط پرداخت کنند؟

جمع آوری بیش از 300 میلیون ریال کمکهای خیران در جشن گلریزان

مساجد نقش مهمی در اجرای طرح ملی جهاد همبستگی دارند

چرا خانم ها عاشق خرید کردن هستند؟

بازار مسکن راکد شد

شهردار همدان: توسعه هدفمند اولویت اصلی مدیریت شهری است

تازه ترین قیمت انواع میوه های تابستانه در مازندران

کلاهبرداری 300 میلیارد تومانی در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی، «نیما»!

سی روستای استان مرکزی به جمع شبکه آب روستایی می پیوندد

کاهش 60 درصدی معاملات آپارتمان در تهران

صنعت سدسازی در ایران ضعیف عمل شده است/ اختصاص 45 میلیارد تومان برای مهندسی رودخانه های لرستان

5 درصد شهروندان تهرانی 5 برابر حد مجاز آب مصرف می کنند

هما رِشتن الیگودرز، اولین واحد تولیدی صنعت پروفیل UPVC در کشور

خیّران، پیشتاز مدرسه سازی در سیستان و بلوچستان

افشای اطلاعات جدید از شیائومی CC9e

ساخت یک واحد آموزشی به همت بانک اقتصاد نوین در ابرکوه آغاز شد

داد و ستد بیش از 357 میلیون سهم

خیران، پیشتاز مدرسه سازی در سیستان و بلوچستان

پیگیری مرمت بازار تاریخی دامغان پس از بارندگی ها

پروازهای مسقط - مشهد افزایش یافت

هشدار رییس پلیس راهور در مورد کلاهبرداری با عنوان فروش خودروی خارجی با پلاک گذر موقت

پاورپوینت افزودنی های بتن زودگیرکننده

اوپک چه برگی را رو می کند؟

اوپک چه برگی را رو می کند؟