مطالب مرتبط:
هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود
دولت نباید در مدیریت صنعت خودروسازی دخالت کند
دولت بیش از سهام خود در صنعت خودروسازی دخالت می کند
انتقاد از دخالت دولت در خودروسازی
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی: ضرورت حمایت دولت از صنعت خودروسازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 01:222019-05-26اقتصادي

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود


گرد همایی بزرگ متولیان بهره وری روز یکشنبه 5خردادماه با حضور رییس سازمان ملی بهره وری ایران، رییس سازمان اداری و استخدامی و جمعی از فعالان این حوزه در ایوان شمس برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، فاطمه پهلوانی، رییس سازمان ملی بهره وری ایران در این مراسم بابیان اینکه بهره وری سهم مدیریت در توسعه اقتصادی یک کشور است گفت: همه مدیران چه مدیرانی که در حوزه عملیاتی کار می کنند و چه مدیرانی که در حوزه لجستیک و حوزه های سیاست گذاری کار می کنند یک سهمی در رشد اقتصادی دارند.

وی با بیان اینکه همه ما باید وظیفه خودمان را برای ایفای این نقش و سهم پیدا کنیم گفت: بهره وری مهم ترین عامل رشد بلندمدت یک کشور است که باعث بهبود رفاه عمومی می شود و یکی از مهم ترین شاخصه های اقتصاد کلان است.

این نگاه و تمرکز بر بهره وری از زاویه اهمیت علم اقتصاد و فضای اقتصادی چالش مهمی است که امروزه در کشور با آن مواجه هستیم.

رییس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: بهره وری را به عنوان یک مفهوم عام شاید هنوز به طور دقیق نتوانسته ایم در حوزه های مختلف ابعاد آن را روشن کنیم.

وی افزود: کار سازمان ملی بهره وری ایران و متولیان بهره وری در بخش های مختلف در درجه اول جا انداختن این مفهوم است و اینکه نقش بهره وری در هر حوزه کاری به طور دقیق مشخص شود.

این مقام مسئول گفت: سازمان ملی بهره وری یک سازمان حاکمیتی است و قرار است طبق آنچه در وظایفش تعریف شده است نقش سیاست گذاری و برنامه ریزی راهبری و نظارت و پایش وضعیت بهره وری کشور تمرکز کند.

پهلوانی ادامه داد: سازمان ملی بهره وری با این نام در حال حاضر وارد 21 سال تأسیس شده است و باوجود تغییر و تحولات ساختاری و جایگاهی که درگذشته داشته است امروز دوباره به همان جایگاه خود رسیده است که جایگاه متین و قبل قبولی هم است.

وی بابیان اینکه برخی از نگاه ها حاکی از این است که بهره وری چون موضوع بسیار مهم و عامی است از همین رو باید یک سازمان با جایگاه بسیار بالاتر وجود داشته باشد گفت: اگر سازمان ملی بهره وری بتواند این نقش حاکمیتی را در هماهنگ سازی و راهبری حرکت ملی بهره وری ایفا کند شاید بتوان گفت بهتر و موفق تراژیک سازمان بزرگ می تواند کار کند و بیشتر از هر چیزی دردرجهه اول به درک مشترک از بهره وری و انگیزه و اراده همگانی به ویژه در نزد مدیران برای تحقق این هدف نیازمندیم.

 این مقام مسئول افزود: ما در سازمان ملی بهره وری تغییرات بسیار زیادی چه درزمینه تغییرات جایگاهی و مدیریتی داشته ایم اما سازمان امروز در جایگاه خوبی به سرمی برد و بسیار خوب می دانیم که چه مسیری را درآیندِ طی کنیم و در برنامه توسعه ردپای خوبی برای بهره وری گذاشته شده است و ما در این مسیر سیر رشد را مشاهده می کنیم.

پهلوانی تصریح کرد: اگرچه دستاورد بهره وری در برنامه توسعه متوازن نبوده و شاید در یک برنامه توانسته ایم اهداف را تحقق دهیم و در یک برنامه ای دیگر به دلایل مختلف موفق نشده ایم؛ اما آنچه در حاکمیت بهره وری مطرح است و شکل می گیرد این است که این سازمان بیش ازپیش نقش و جایگاهش شفاف تر شده است.

وی در ادامه به رویکردها و برنامه های این سازمان اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه ها انجام تکالیف قانونی از برنامه پنجم و ششم قانون توسعه است و تکلیفی که در برنامه دوم جامعه اصلاح نظام اداری کشور در برنامه نهم به عنوان برنامه بهره وری به عهده این سازمان گذاشته شده است.

وی افزود: یکی دیگر از کارهایی که به طورجدی شروع شده و پیگیری خواهیم کرد طراحی و استقرار مدل چهار سطحی سنجش و پایش بهره وری در سطح بخش، دستگاه، بنگاه و استان است.

پهلوانی افزود: برنامه های دیگر ما طراحی و استقرار شبکه ملی بهره وری با حضور کلیه مشاوران و سفیران بهره وری است که هرکدام از این اجزاء به عنوان اجزاء مهم شبکه ذی نفعان در آینده در سازمان ملی بهره وری جایگاهی خواهند داشت و مراودات جدی را با گروه های مختلف مرجع شروع خواهیم کرد.

وی از طراحی و برگزاری جایزه ملی بهره وری به عنوان یکی دیگر از تکالیف برنامه جامع بهره وری در سال جاری و سال آینده اشاره کرد و گفت: تشکیل اتاق فکر و گفت وگو با موضوعات مختلف مرتبط با بهره وری در سازمان و تقویت ساختار بهره وری در دستگاه های اجرایی و همکاری با سایر دستگاه ها و سازمان های داوطلب و توان افزایی سازمان بهره وری به عنوان متولیان بخش از دیگر برنامه های این سازمان در سال جاری و آینده است.

رییس سازمان ملی بهره وری ایران در پایان سخنان خود گفت: درنهایت برای انجام این وظایف مهم سازمان ملی بهره وری فقط یک نقش ستادی و هماهنگ کننده دارد و اصل اهمیت این مسئله در این است که تمامی این کارها باید توسط دستگاه های اجرایی به طور اختصاصی برای هر بخش انجام شود.

نگاه منابع محور مانع اساسی در تحقق بهره وری در نظام اداری کشور است جمشید انصاری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی نیز در این مراسم گفت: در خصوص موضوع بهره وری چه به لحاظ مفهومی و چه به لحاظ عملکردی بحث های زیادی مطرح است که به آن پرداخته خواهد شد.

وقتی که در سال 1377 مصوبه مربوط به بهره وری برای تصویب شورای عالی اداری تنظیم می کردیم به جنبه های مختلفی از کار توجه شد ازجمله اینکه چرا این موضوع و مسئله به این مهمی باید در حوزه سازمان اداری و استخدامی کشوری قرار بگیرد.

وی بابیان اینکه قطعاً در آن سالها هنوز سیاست های اصل 44 ابلاغ نشده بود و دولت با گستردگی زیادی در حوزه های اقتصادی حضور داشت و اساساً اقتصاد کشور بیشتر از اینکه در اختیار بخش خصوصی باشد در اختیار دولت بود و دولت چه در حوزه اقتصاد و چه در حوزه خدمات نقش گسترده ای را ایفا می کرد گفت: امروز هم علی رغم اینکه سیاست های اصل 44 ابلاغ شده است و قوانین مربوطه به تصویب رسیده و واگذاری بنگاه های اقتصادی دولتی بخش عمده ای از آن انجام شده است اما به دلیل نوع رویکرد و مداخلاتی که دولت دارد کماکان دولت درست یا غلط تصمیم گیر و بازیگر اصلی عرصه اقتصاد کشور است و دربسیاری از امور بنگاه ها تأثیرگذار است.

معاون رییس جمهور افزود: ما نمی توانیم کتمان کنیم که اگر صنعت خودروسازی ما امروز به عنوان یک صنعت بزرگ و کلیدی خصوصی شده است هیچ تصمیم مدیریتی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت اتخاذ نمی شود.

حتی در بخشی از بانک ها و بیمه ها که دولتی بودند و خصوصی شده اند تمام تصمیم گیری ها از چینش مدیریت تا سیاست گذاری ها تحت تأثیر تصمیمات دولت اتخاذ می شود.

وی بابیان اینکه صنعت پتروشیمی هم از این قضیه مستثنی نیست گفت: آنچه به ظاهر شکل خصوصی پیدا کرده تحت تأثیر مداخلات دولتی است.

انصاری افزود: اگر بخواهیم در حوزه بهره وری به آنچه مشکلات گفته می شود بپردازیم می توان به چندین نکته در این زمینه اشاره کرد.

وی گفت: به نظرمی رسد مهم ترین مشکلی که در نظام اداری و اجرایی کشور داریم غلبه نگاه منابع محور بر مدیریت کشوراست، یعنی وقتی که می خواهیم تحولی را در حوزه ارائه خدمات درمانی و بهداشتی ایجاد کنیم همیشه با این رویکرد از سوی مدیران وزارت بهداشت ودرمان مواجه هستیم که این تحول یک میزان منابعی لازم دارد که در صورت تأمین آن می توانی این کار را انجام داد و در غیر این صورت نمی توانیم.

رییس سازمان اداری و استخدامی تصریح کرد: اگر بخواهیم تغییراتی را در نحوه اداره دانشگاه ها آموزش وپرورش شاهد باشیم اولین بحثی که مطرح می شود منابع دولتی موردنیاز برای ایجاد این تغییرات است.

اینکه ما با اصلاح فرآیندها و شیوه های میدریت یا تغییر در نوع عمل نیروی انسانی می توانیم بسیاری از این برنامه ها را مرتب کنیم حداقل برای مدریت اجرایی کشور جاافتاده نیست و به تعبیری دیگر مدیریت اجرایی ما بیشتر تابع این ضرب المثل است که هرچه پول بدهی آش می خوری یعنی کیفیت به میزان پولی که پرداخت می شود بستگی دارد.

وی با بیان اینکه ما یک رویکرد منابع محور اعم از تأمین منابع مالی، ایجاد امکانات زیرساختی داریم گفت: اساساً نگاه منابع محور یک مانع اساسی در تحقق بهره وری در نظام اداری و اجرایی کشور است.

این مقام مسئول افزود: بسیاری از دوستان ماقبل از اینکه سازمان ملی بهره وری در دولت بدین صورت شکل بگیرد معتقد بودند که بهره وری امری است که مربوط به بنگاه های خصوصی است که یا باید در بخش خصوصی شکل بگیرد و یا در یک وزارتخانه ای که مرتبط با بخش خصوصی است و به همین خاطر به عنوان یک شرکت در ایدرو در ابتدا شکل گرفت.

ولی وقتی که مشخص شد در حوزه کشاورزی، خدمات و زیرساخت هایی مانند انرژی، آب با مشکلات جدی به لحاظ بهینه سازی مصرف آن ها مواجه هستیم و مشخص شد که این موضوع نمی تواند زیر نظر یک وزارتخانه قرار بگیرد اما ا قرار گرفتن آن در دولت توجهاتی را می طلبد.

انصاری گفت: امروز هیچ امکان زیرساختی در کشورمان بدون دخالت مستقیم دولت شکل نمی گیرد.

الان در حوزه ایجاد زیرساخت های ارتباطی چه راه و حمل ونقل و چه ارتباطات چه انرژی و غیره هیچ اتفاقی در کشور بدون مباشرت مستقیم و سرمایه داری مستقیم دولت اتفاق نمی افتد.

دولت علی رغم آن که برخی از گروه های صنعتی خود را واگذار کرده اما متولی اصلی حوزه زیرساخت کشور است.

اگرچه سال های طولانی است که در کاهش تصدی های دولت برنامه و تکالیف قانونی داریم اما امروز در شرایطی قرارگرفته ایم که در حوزه فرهنگی و اجتماعی تمام اقدامات با تصدی مستقیم دولت اتفاق می افتد.

اگر زمانی قائل به این بودیم که در آموزش وپرورش نیز می توانیم بخشی از کار را برون سپاری کنیم، امروز در تکالیف قانونی آموزش وپرورش را از برون سپاری استثنا کرده اند.

وی گفت: در حوزه بهداشت و درمان حوزه مداخلات دولتی افزایش پیداکرده است.

اگرچه شاهد فعالیت تعدادی بیمارستان خصوصی هستیم اما تحمیل هزینه های درمان برای مثل در قالب نظام بیمه ای بر عهده دولت قرار گرفت است.

وی افزود: در حوزه بهداشت و درمان نیز هنوز سیطره دولت بسیار بالا است و در حوزه های علمی و پژوهشی و فناوری اطلاعات، حمل نقل و غیره مداخله دولت مداخله معنادار و جدی است.

حتی در بخشی که به بخش خصوصی واگذارشده است کماکان مداخله دولت ادامه دارد.

رییس سازمان اداری و استخدامی گفت: عملکرد دولت در تمامی حوزه ها تأثیر مستقیم دارد و ما آن را به این سمت می بریم که برای ارتقاء بهره وری در دولت برنامه داشته باشیم.

شاید یکی از اشتباهاتی که در برنامه هایی که داشته ایم این است که به بهره وری در دولت نپرداخته ایم و تمام احکام و تکالیف برای ارتقاء بهره وری اقتصاد بوده است.

وی گفت: وقتی که گفتیم سهم بهره وری از رشد 8 درصدی باید یک سوم باشد نگاهمان به بخش اقتصاد بوده و غافل بودیم از اینکه کسانیکه راهبری بخش اقتصادی را بر عهده دارند کسانی هستند که در نظام اداری و اجرایی کشور حضور دارند.

وی گفت: اگر ارتقای بهره وری و استقلال نظامات بهره وری در بخش دولتی اتفاق نیافتد ما نمی توانیم امیدوار باشیم به اینکه در بخش خصوصی ما آنچه توقع است به نتایج پیش بینی شده برای ارتقاء بهره وری نائل شویم، به همین خاطر متولیان بهره وری در دستگاه های اجرایی صرف نظر از مسئولیتی که به عهده دارند برای ارتقای بهره وری در بخش تحت نظارت و مدیریت خودشان قبل از آن بر استقرار چرخه مدیریت بهره وری در مجموعه مدیریت خودشان وظیفه دارند، چراکه اگر ما نتوانیم مفهوم بهره وری را درخود این دستگاه ها نهادینه کنیم نمی توانیم امیدوار باشیم که راهبری تحقق ارتقای بهره وری در بخش های تحت نظارت ما به سادگی اتفاق بیفتد.

در ادامه این مراسم دو نشست تخصصی با عنوان نشست تخصصی ارتقای بهره وری آب و نشست تخصصی کسب و کارهای نوپا در کشاورزی با حضور فعالین این حوزه برگزار شد.


کلید واژه ها: بهره وری - اقتصاد - مدیران - اقتصادی - ایران - کشور - امروز - صنعت خودروسازی - تغییر و تحولات - توسعه اقتصادی - مدیریت - برنامه ریزی - رشد اقتصادی - تمرکز - بزرگ - استخدامی - برنامه - برگزار - یکشنبه - انگیزه - توسعه - نظارت - اداری - اهمیت - وظیفه - مراسم - ایوان - گزارش - فاطمه - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
با کدام منطق اقتصادی، هر چه بیشتر بنزین تولید می کنیم، مصرف مان هم بالاتر می رود؟

خراسان رضوی رتبه نخست کشور را در ارائه خدمات در مراکز کاهش آسیب دارد

قیمت روز خودرو های داخلی (98/04/05)+جدول

هزینه زندگی در کدام استان ها بیشتر است؟

برنامه وزارت صمت برای ساماندهی کارت های بازرگانی و رتبه بندی تجار

پرورش اقتصادی آرتمیا در استخرهای خاکی

چند نرخی کردن ارز اشتباه بود

کدام دستگاه ها بیشترین سند را در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر کردند؟

افزایش تولید و کاهش هدررفت آب برای پیشگیری از کمبود فشار آب در ایام پیک مصرف

استخدام کارگر پرسکار در شرکت معتبر قطعات خودرو

در سال جاری 233 شهر با تنش آبی مواجه هستند

متخلفان تعزیراتی سیستان وبلوچستان 50 میلیارد تومان جریمه شدند

سرانه مصرف آب ایران از شهرهای پرمصرف صنعتی اروپا بیشتر است

استخدام چند نفر نیرو جهت بسته بندی قطعات خودرو در اصفهان

مدیران برای تخلیه خانه های سازمانی فشار بیاورند

اداره 54 واحد تولیدی با مدیریت بانوان در استان اردبیل

چطور می توان ملکی که رهن بانک است را آزاد کرد؟

پرداخت تسهیلات به سیل زدگان شتاب گرفت

رییس اتحادیه نان های صنعتی کشور:

استخدام کارشناس حسابداری با تسلط به کدینگ حسابداری در تهران

پاورپوینت معرفی شغل مهندس برق

پاورپوینت روش های تأمین مالی در صنایع مختلف

پاورپوینت سیستم گرمایش از کف نگرشی نوین به طرحی کهن

استخدام منشی جهت کترینگ در شهر مشهد

استخدام زوج جوان جهت سرایداری و خدمات شرکت در کرج

استخدام منشی دندانپزشکی جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام سالندار آقا جهت فست فود متین در اصفهان

استخدام پارکبان جهت کار در رستوران - ورودی کردان

استخدام مونتاژکار ماهر جهت کارگاه کابینت mdf در کرج

استخدام نیروی فروش جهت شرکت آسانسور در اصفهان

استخدام منشی جهت پاسخگویی تلفن در شهر مشهد

تصویب آیین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها

جیپ رنگید هم برقی می شود

مصرف آب در ایران بیشتر از اقلیم کم است/مدیریت مصرف جایگزین پروژه های جدید شود

تنها راهکار مقابله با تنش آبی سازگاری است

نمایشگاه «تاریخ مصور بازار کهن همدان» برپا می شود

استخدام نیروی بهیار جهت یک کلینیک زیبایی در تهران

استخدام کارمند فروش خانم و آقا بصورت تلفنی در اصفهان

استخدام نیرو با مدرک لیسانس بازرگانی و تاسیسات

کارمندان صاحب خانه می شوند؟

قیمت فلزات اساسی در بورس لندن

گازرسانی به تمام روستاهای کشور تا 3 سال آینده/استان های سبز به زودی معرفی می شوند

علینقی عالیخانی درگذشت

خریداران خودروهای چینی به دردسر افتادند

یمن با افزایش نیاز به آرد در این بازار جلب توجه می کند

میزان دینار قابل دریافت توسط زوار اربعین مشخص شد

بدهی کارفرمایان املشی به تامین اجتماعی شهرستان 42 میلیارد ریال است

استخدام حسابدار آشنا به قوانین مالیاتی و ارزش افزوده در تهران

مشارکت صنایع نظامی در تولید پژو 301

چند نرخی کردن ارز تصمیم اشتباهی بود

استخدام مهندس شیمی جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام تراکت پخش کن کارتی و برچسب زن در اصفهان

استخدام مهندس کامپیوتر جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در اصفهان

استخدام منشی آقا جهت کار در تاکسی تلفنی در مشهد

159 لیتر بر ثانیه حقابه نیشابور از سد بار است

استخدام تکنسین لیزر خانم در محدوده نیاورانِ تهران

استخدام طراح معمار مسلط به 3dmax و اتوکد در تهران

استخدام کارگر نیمه ماهر mdf در محدوده فردیس

استخدام نیروی ماهر در زمینه تولید سیم و کابل برق

امکان پرداخت اقساطی خسارات ناشی از کار برای کارفرمایان فراهم شد

امیدوارم میدانگاه هفت تیر محیطی آرامش افزا برای شهروندان به ارمغان آورد

استخدام پنج رده شغلی جهت شرکت معتبر دارویی در غرب تهران

6.5 میلیون چک در اردیبهشت ماه وصول شد

گشایش نمایشگاه مبلمان و لوستر در بیرجند

استخدام فوق دیپلم معماری خانم جهت دفتر مهندسی در تهران

تیرماه، موعد ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

نگاه برون مرزی تجارت نو

بازگشت مصرف برق سمنان به وضعیت عادی

در هیچ کجای دنیا بدون مدیریت مصرف آب، فقط به طرح های انتقال آب فکر نمی کنند/ رشد و استقرار ناموزون جمعیت و کاهش کیفیت آب چالش های سال های اخیر حوزه آب

بدهی کارفرمایان املشی به تامین اجتماعی شهرستان 42 میلیارد ریال است

100هزار دینار عراق سهم هر زائر اربعین

پرداخت 67 درصد از مطالبات چایکاران گیلانی

سود شرکت ها چطور محاسبه می شود

قیمت جهانی نفت امروز 1398/04/05

کاهش قیمت 32 ارز در بازار بین بانکی

چه موانعی سرمایه تولید را بلعیده اند

استخدام منشی با روابط عمومی بالا در مشهد

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت و پور سانت و سابقه کار در قزوین

هزینه زندگی در کدام استان ها بیشتر است؟

68 میلیون و 382 هزار تردد خودرو در محورهای آذربایجان شرقی ثبت شد

طرح جدید دولت برای خانه دار کردن کارمندان چیست؟

ورود برخی بانک ها به فعالیت اقتصادی منجر به رقابت ناصحیح می شود

بانکداری سازمانی بانک ملی ایران با بام سازمانی

بانکداری دیجیتال امکان رقابت بانک های کوچک و بزرگ را ممکن می کند

تصویب آیین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها

نرخ خرید تضمینی چغندر قند افزایش یافت

برداشت 4 هزار و 500 تن کلزا 

لغو مجوز و عزل 30 مدیر متخلف مدارس غیردولتی

شتاب گرفتن پرداخت تسهیلات به سیل زدگان

کاهش 60 درصدی شماره گذاری خودروهای صفر در بهار امسال

پرداخت 67 درصد از مطالبات چایکاران گیلانی

نگرانی آژانس بین المللی انرژی از تامین انرژی در جهان

امیدواری مردم برای خانه دار شدن

حمل و نقل نجیب زاده ها در زمان قدیم +عکس

پاورپوینت آشنایی با توربین های گازی

پاورپوینت مدلهای عاملی و تعادلی

بررسی اهمیت رضایت مشتری و تاثیر آن در بازار رقابتی

آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

به هر زائر اربعین چند دینار پرداخت می شود؟

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود