مطالب مرتبط:
دولت نباید در مدیریت صنعت خودروسازی دخالت کند
دولت بیش از سهام خود در صنعت خودروسازی دخالت می کند
انتقاد از دخالت دولت در خودروسازی
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی: ضرورت حمایت دولت از صنعت خودروسازی
دولت 4000 میلیارد تومان به صنعت خودروسازی تزریق می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 00:502019-05-26اقتصادي

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود


گرد همایی بزرگ متولیان بهره وری روز یکشنبه 5خردادماه با حضور رییس سازمان ملی بهره وری ایران، رییس سازمان اداری و استخدامی و جمعی از فعالان این حوزه در ایوان شمس برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فاطمه پهلوانی، رییس سازمان ملی بهره وری ایران در این مراسم بابیان اینکه بهره وری سهم مدیریت در توسعه اقتصادی یک کشور است گفت: همه مدیران چه مدیرانی که در حوزه عملیاتی کار می کنند و چه مدیرانی که در حوزه لجستیک و حوزه های سیاست گذاری کار می کنند یک سهمی در رشد اقتصادی دارند.

وی با بیان اینکه همه ما باید وظیفه خودمان را برای ایفای این نقش و سهم پیدا کنیم گفت: بهره وری مهم ترین عامل رشد بلندمدت یک کشور است که باعث بهبود رفاه عمومی می شود و یکی از مهم ترین شاخصه های اقتصاد کلان است.

این نگاه و تمرکز بر بهره وری از زاویه اهمیت علم اقتصاد و فضای اقتصادی چالش مهمی است که امروزه در کشور با آن مواجه هستیم.

رییس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: بهره وری را به عنوان یک مفهوم عام شاید هنوز به طور دقیق نتوانسته ایم در حوزه های مختلف ابعاد آن را روشن کنیم.

وی افزود: کار سازمان ملی بهره وری ایران و متولیان بهره وری در بخش های مختلف در درجه اول جا انداختن این مفهوم است و اینکه نقش بهره وری در هر حوزه کاری به طور دقیق مشخص شود.

این مقام مسئول گفت: سازمان ملی بهره وری یک سازمان حاکمیتی است و قرار است طبق آنچه در وظایفش تعریف شده است نقش سیاست گذاری و برنامه ریزی راهبری و نظارت و پایش وضعیت بهره وری کشور تمرکز کند.

پهلوانی ادامه داد: سازمان ملی بهره وری با این نام در حال حاضر وارد 21 سال تأسیس شده است و باوجود تغییر و تحولات ساختاری و جایگاهی که درگذشته داشته است امروز دوباره به همان جایگاه خود رسیده است که جایگاه متین و قبل قبولی هم است.

وی بابیان اینکه برخی از نگاه ها حاکی از این است که بهره وری چون موضوع بسیار مهم و عامی است از همین رو باید یک سازمان با جایگاه بسیار بالاتر وجود داشته باشد گفت: اگر سازمان ملی بهره وری بتواند این نقش حاکمیتی را در هماهنگ سازی و راهبری حرکت ملی بهره وری ایفا کند شاید بتوان گفت بهتر و موفق تراژیک سازمان بزرگ می تواند کار کند و بیشتر از هر چیزی دردرجهه اول به درک مشترک از بهره وری و انگیزه و اراده همگانی به ویژه در نزد مدیران برای تحقق این هدف نیازمندیم.

این مقام مسئول افزود: ما در سازمان ملی بهره وری تغییرات بسیار زیادی چه درزمینه تغییرات جایگاهی و مدیریتی داشته ایم اما سازمان امروز در جایگاه خوبی به سرمی برد و بسیار خوب می دانیم که چه مسیری را درآیندِ طی کنیم و در برنامه توسعه ردپای خوبی برای بهره وری گذاشته شده است و ما در این مسیر سیر رشد را مشاهده می کنیم.

پهلوانی تصریح کرد: اگرچه دستاورد بهره وری در برنامه توسعه متوازن نبوده و شاید در یک برنامه توانسته ایم اهداف را تحقق دهیم و در یک برنامه ای دیگر به دلایل مختلف موفق نشده ایم؛ اما آنچه در حاکمیت بهره وری مطرح است و شکل می گیرد این است که این سازمان بیش ازپیش نقش و جایگاهش شفاف تر شده است.

وی در ادامه به رویکردها و برنامه های این سازمان اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه ها انجام تکالیف قانونی از برنامه پنجم و ششم قانون توسعه است و تکلیفی که در برنامه دوم جامعه اصلاح نظام اداری کشور در برنامه نهم به عنوان برنامه بهره وری به عهده این سازمان گذاشته شده است.

وی افزود: یکی دیگر از کارهایی که به طورجدی شروع شده و پیگیری خواهیم کرد طراحی و استقرار مدل چهار سطحی سنجش و پایش بهره وری در سطح بخش، دستگاه، بنگاه و استان است.

پهلوانی افزود: برنامه های دیگر ما طراحی و استقرار شبکه ملی بهره وری با حضور کلیه مشاوران و سفیران بهره وری است که هرکدام از این اجزاء به عنوان اجزاء مهم شبکه ذی نفعان در آینده در سازمان ملی بهره وری جایگاهی خواهند داشت و مراودات جدی را با گروه های مختلف مرجع شروع خواهیم کرد.

وی از طراحی و برگزاری جایزه ملی بهره وری به عنوان یکی دیگر از تکالیف برنامه جامع بهره وری در سال جاری و سال آینده اشاره کرد و گفت: تشکیل اتاق فکر و گفت وگو با موضوعات مختلف مرتبط با بهره وری در سازمان و تقویت ساختار بهره وری در دستگاه های اجرایی و همکاری با سایر دستگاه ها و سازمان های داوطلب و توان افزایی سازمان بهره وری به عنوان متولیان بخش از دیگر برنامه های این سازمان در سال جاری و آینده است.

رییس سازمان ملی بهره وری ایران در پایان سخنان خود گفت: درنهایت برای انجام این وظایف مهم سازمان ملی بهره وری فقط یک نقش ستادی و هماهنگ کننده دارد و اصل اهمیت این مسئله در این است که تمامی این کارها باید توسط دستگاه های اجرایی به طور اختصاصی برای هر بخش انجام شود.

نگاه منابع محور مانع اساسی در تحقق بهره وری در نظام اداری کشور است جمشید انصاری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی نیز در این مراسم گفت: در خصوص موضوع بهره وری چه به لحاظ مفهومی و چه به لحاظ عملکردی بحث های زیادی مطرح است که به آن پرداخته خواهد شد.

وقتی که در سال 1377 مصوبه مربوط به بهره وری برای تصویب شورای عالی اداری تنظیم می کردیم به جنبه های مختلفی از کار توجه شد ازجمله اینکه چرا این موضوع و مسئله به این مهمی باید در حوزه سازمان اداری و استخدامی کشوری قرار بگیرد.

وی بابیان اینکه قطعاً در آن سالها هنوز سیاست های اصل 44 ابلاغ نشده بود و دولت با گستردگی زیادی در حوزه های اقتصادی حضور داشت و اساساً اقتصاد کشور بیشتر از اینکه در اختیار بخش خصوصی باشد در اختیار دولت بود و دولت چه در حوزه اقتصاد و چه در حوزه خدمات نقش گسترده ای را ایفا می کرد گفت: امروز هم علی رغم اینکه سیاست های اصل 44 ابلاغ شده است و قوانین مربوطه به تصویب رسیده و واگذاری بنگاه های اقتصادی دولتی بخش عمده ای از آن انجام شده است اما به دلیل نوع رویکرد و مداخلاتی که دولت دارد کماکان دولت درست یا غلط تصمیم گیر و بازیگر اصلی عرصه اقتصاد کشور است و دربسیاری از امور بنگاه ها تأثیرگذار است.

معاون رییس جمهور افزود: ما نمی توانیم کتمان کنیم که اگر صنعت خودروسازی ما امروز به عنوان یک صنعت بزرگ و کلیدی خصوصی شده است هیچ تصمیم مدیریتی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت اتخاذ نمی شود.

حتی در بخشی از بانک ها و بیمه ها که دولتی بودند و خصوصی شده اند تمام تصمیم گیری ها از چینش مدیریت تا سیاست گذاری ها تحت تأثیر تصمیمات دولت اتخاذ می شود.

وی بابیان اینکه صنعت پتروشیمی هم از این قضیه مستثنی نیست گفت: آنچه به ظاهر شکل خصوصی پیدا کرده تحت تأثیر مداخلات دولتی است.

انصاری افزود: اگر بخواهیم در حوزه بهره وری به آنچه مشکلات گفته می شود بپردازیم می توان به چندین نکته در این زمینه اشاره کرد.

وی گفت: به نظرمی رسد مهم ترین مشکلی که در نظام اداری و اجرایی کشور داریم غلبه نگاه منابع محور بر مدیریت کشوراست، یعنی وقتی که می خواهیم تحولی را در حوزه ارائه خدمات درمانی و بهداشتی ایجاد کنیم همیشه با این رویکرد از سوی مدیران وزارت بهداشت ودرمان مواجه هستیم که این تحول یک میزان منابعی لازم دارد که در صورت تأمین آن می توانی این کار را انجام داد و در غیر این صورت نمی توانیم.

رییس سازمان اداری و استخدامی تصریح کرد: اگر بخواهیم تغییراتی را در نحوه اداره دانشگاه ها آموزش وپرورش شاهد باشیم اولین بحثی که مطرح می شود منابع دولتی موردنیاز برای ایجاد این تغییرات است.

اینکه ما با اصلاح فرآیندها و شیوه های میدریت یا تغییر در نوع عمل نیروی انسانی می توانیم بسیاری از این برنامه ها را مرتب کنیم حداقل برای مدریت اجرایی کشور جاافتاده نیست و به تعبیری دیگر مدیریت اجرایی ما بیشتر تابع این ضرب المثل است که هرچه پول بدهی آش می خوری یعنی کیفیت به میزان پولی که پرداخت می شود بستگی دارد.

وی با بیان اینکه ما یک رویکرد منابع محور اعم از تأمین منابع مالی، ایجاد امکانات زیرساختی داریم گفت: اساساً نگاه منابع محور یک مانع اساسی در تحقق بهره وری در نظام اداری و اجرایی کشور است.

این مقام مسئول افزود: بسیاری از دوستان ماقبل از اینکه سازمان ملی بهره وری در دولت بدین صورت شکل بگیرد معتقد بودند که بهره وری امری است که مربوط به بنگاه های خصوصی است که یا باید در بخش خصوصی شکل بگیرد و یا در یک وزارتخانه ای که مرتبط با بخش خصوصی است و به همین خاطر به عنوان یک شرکت در ایدرو در ابتدا شکل گرفت.

ولی وقتی که مشخص شد در حوزه کشاورزی، خدمات و زیرساخت هایی مانند انرژی، آب با مشکلات جدی به لحاظ بهینه سازی مصرف آن ها مواجه هستیم و مشخص شد که این موضوع نمی تواند زیر نظر یک وزارتخانه قرار بگیرد اما ا قرار گرفتن آن در دولت توجهاتی را می طلبد.

انصاری گفت: امروز هیچ امکان زیرساختی در کشورمان بدون دخالت مستقیم دولت شکل نمی گیرد.

الان در حوزه ایجاد زیرساخت های ارتباطی چه راه و حمل ونقل و چه ارتباطات چه انرژی و غیره هیچ اتفاقی در کشور بدون مباشرت مستقیم و سرمایه داری مستقیم دولت اتفاق نمی افتد.

دولت علی رغم آن که برخی از گروه های صنعتی خود را واگذار کرده اما متولی اصلی حوزه زیرساخت کشور است.

اگرچه سال های طولانی است که در کاهش تصدی های دولت برنامه و تکالیف قانونی داریم اما امروز در شرایطی قرارگرفته ایم که در حوزه فرهنگی و اجتماعی تمام اقدامات با تصدی مستقیم دولت اتفاق می افتد.

اگر زمانی قائل به این بودیم که در آموزش وپرورش نیز می توانیم بخشی از کار را برون سپاری کنیم، امروز در تکالیف قانونی آموزش وپرورش را از برون سپاری استثنا کرده اند.

وی گفت: در حوزه بهداشت و درمان حوزه مداخلات دولتی افزایش پیداکرده است.

اگرچه شاهد فعالیت تعدادی بیمارستان خصوصی هستیم اما تحمیل هزینه های درمان برای مثل در قالب نظام بیمه ای بر عهده دولت قرار گرفت است.

وی افزود: در حوزه بهداشت و درمان نیز هنوز سیطره دولت بسیار بالا است و در حوزه های علمی و پژوهشی و فناوری اطلاعات، حمل نقل و غیره مداخله دولت مداخله معنادار و جدی است.

حتی در بخشی که به بخش خصوصی واگذارشده است کماکان مداخله دولت ادامه دارد.

رییس سازمان اداری و استخدامی گفت: عملکرد دولت در تمامی حوزه ها تأثیر مستقیم دارد و ما آن را به این سمت می بریم که برای ارتقاء بهره وری در دولت برنامه داشته باشیم.

شاید یکی از اشتباهاتی که در برنامه هایی که داشته ایم این است که به بهره وری در دولت نپرداخته ایم و تمام احکام و تکالیف برای ارتقاء بهره وری اقتصاد بوده است.

وی گفت: وقتی که گفتیم سهم بهره وری از رشد 8 درصدی باید یک سوم باشد نگاهمان به بخش اقتصاد بوده و غافل بودیم از اینکه کسانیکه راهبری بخش اقتصادی را بر عهده دارند کسانی هستند که در نظام اداری و اجرایی کشور حضور دارند.

وی گفت: اگر ارتقای بهره وری و استقلال نظامات بهره وری در بخش دولتی اتفاق نیافتد ما نمی توانیم امیدوار باشیم به اینکه در بخش خصوصی ما آنچه توقع است به نتایج پیش بینی شده برای ارتقاء بهره وری نائل شویم، به همین خاطر متولیان بهره وری در دستگاه های اجرایی صرف نظر از مسئولیتی که به عهده دارند برای ارتقای بهره وری در بخش تحت نظارت و مدیریت خودشان قبل از آن بر استقرار چرخه مدیریت بهره وری در مجموعه مدیریت خودشان وظیفه دارند، چراکه اگر ما نتوانیم مفهوم بهره وری را درخود این دستگاه ها نهادینه کنیم نمی توانیم امیدوار باشیم که راهبری تحقق ارتقای بهره وری در بخش های تحت نظارت ما به سادگی اتفاق بیفتد.

در ادامه این مراسم دو نشست تخصصی با عنوان نشست تخصصی ارتقای بهره وری آب و نشست تخصصی کسب و کارهای نوپا در کشاورزی با حضور فعالین این حوزه برگزار شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بهره وری - اقتصاد - مدیران - اقتصادی - ایران - کشور - امروز - صنعت خودروسازی - تغییر و تحولات - توسعه اقتصادی - مدیریت - برنامه ریزی - رشد اقتصادی - تمرکز - بزرگ - استخدامی - برنامه - برگزار - یکشنبه - انگیزه - توسعه - نظارت - اداری - اهمیت - وظیفه - مراسم - ایوان - گزارش - فاطمه - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
تحولات اقلیمی و فن آوری دنیای کار را دگرگون می کنند

ضرورت استراتژی واحد بین دستگاه ها برای دستیابی به غذای سالم

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت های ملی قدیمی

لزوم اجماع و اتخاذ تصمیم منطقی مسئولان قزوین برای زهکش الله آباد

دو طرح پیشنهادی بانک مسکن برای مستأجران

ظرفیت تولید کنسانتره مس 450 هزارتن افزایش می یابد

ابراز نگرانی از ارزان شدن مواد مخدر صنعتی در خراسان شمالی

کاهش 30 هزار تومانی سکه طرح قدیم نسبت به روز گذشته

اختصاص450 میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با بیابان زدایی

استخدام مهندس معمار جهت همکاری در مشهد

جزییات دهکده های سلامت در حال ساخت ایران

استخدام تراشکار شیرآلات صنعتی ، کارگر تراشکاری با سابقه-تهران

فروش عمده باتوم در سایت دیوار! +عکس

مدیریت خاک، بهره وری آب را تا 40 درصد افزایش می دهد

راه اندازی کارگاه تولیدی در منطقه عشایری شبلیز دنا

تکمیل ورزشگاه قلعه رییسی نیازمند 10 میلیارد ریال

استخدام فروشنده خانم جهت کالای صنعتی در خیابان پامنار

برنامه دولت برای ممنوعیت واردات کالا های لوکس با هدف صرفه جویی ارزی

کشف تخلف میلیاردی توزیع کنندگان آهن آلات و کاغذ در شیراز

اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص آزمون های TOEFL و GRE

بورس از فرابورس عقب ماند

تحویل هزاردستگاه مینی بوس ساخت داخل به ناوگان حمل ونقل عمومی

محصولات کشاورزی چقدر افزایش قیمت داشتند؟

رونمایی از طرح بورس تهران برای تشکیل بازار جدید با دامنه نوسان 10 درصدی/ بورس تهران در پی جایگزینی برای هسته معاملات

مبارزه با ملخ در 14 شهرستان فارس ادامه دارد

کلید زدن بزرگترین پرونده های غرامت زیست محیطی علیه استرالیا

وزیر تعاون: اقدامات زورگویانه حق توسعه و کار را به مخاطره می اندازد

قطعه زمینی برای خانواده دارای 3 معلول مهابادی خریداری شد

47 طرح کشاورزی در استان تهران به بهره برداری رسید

جزییات افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال 97 اعلام شد

جمع آوری هزار و 800 معتاد پرخطر در فارس

اجرای برنامه های فرهنگی و فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب

پیش بینی برداشت 40هزار تن گندم در استان یزد+ فیلم

بازار داغ گمانه زنی درباره عاملان حمله به نفتکش ها

متاسفانه ربا در کشور جریان دارد

قیمت روز خودروهای چینی در بازار + جدول

گرم ترین روز سال رقم خورد

میزان تسهیلات ساخت مسکن + جدول

ستاد تنظیم بازار با افزایش نرخ تایر موافقت کرد

کدام مدل برلیانس برای ما مناسب است؟

پول هایی که همچنان باد می آورد

توزیع اقلام و تجهیزات ورزشی به مناطق روستایی استان

رشد 32 پله ای بازار فرابورس/بررسی قیمت آپارتمان در کرج/کاهش قیمت 16 ارز در بازار بین بانکی

بیمه سلامت در چهارچوب بودجه مصوب حرکت خواهد کرد

مشکل افت آب آشامیدن دو هزار خانوار روستایی شفت برطرف  شد

فراری SF90 با چه رقبایی روبرو خواهد شد؟

بایک سابرینا هاچ بک موجود در ایران چه مشخصاتی دارد؟ (جدول)

نگاهی به مزدا CX-5

مقایسه پژو 508 و فولکس واگن آرتئون

پیش بینی برداشت 40هزار تن گندم در استان یزد

در این بازار خودرو دست دوم بخریم یا صفر کیلومتر؟

331 هزار هکتار عرصه بیابانی در استان بوشهر + گزارش

خودروی هیدروژنی چیست و چطور کار می کند؟

شهریور ماه امسال پایان کار حفاری تونل بزرگ کبیرکوه

رشد 3 برابری محصولات کشاورزی طی سال های بعد از انقلاب

واحد نخست بخش گاز نیروگاه دالاهو  متصل شد

مستاجران هم وام اجاره می گیرند

رشد منفی شاخص کل بورس تهران پس از 2 روز افزایش

نقل و انتقالات اروپا؛ تامین بودجه خرید لوکاکو از فروش ایکاردی

دورخیز دلار برای افزایش دوباره قیمت ها

کدام محصولات ایران خودرو ارزان شد؟

استخدام پشتیبان هاستینگ،طراح html در اصفهان

استخدام فروشنده علاقمند و فعال در زمینه فروش فرش-مشهد

کاهش نرخ سود در حال حاضر تاثیری بر تولید ندارد

سهم یحیی از 3 میلیارد دلار فقط 1400 دلار است

فروش عرصه واحدهای مسکن مهر در شهر جدید صدرا

آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن

افت آب شرب دو هزار خانوار روستایی شفت برطرف  شد

قیمت دلار همچنان در نوار صعود

وقتی چینی به حرف هایشان عمل می کنند،ایجاد 6 میلیون شغل در پنج ماه

کاهش نرخ تورم در هلند

کاهش 5 دلار قیمت جهانی طلا

افزایش رشد اقتصادی در کشورهای اروپایی

مبارزه با حمله ملخ در 14 شهرستان استان فارس

نوبرانه های طبس و فرآورده های آن

2 هزار و 150 هنرمند صنایع دستی بیمه می شوند

جریمه 42 میلیارد تومانی واحد های صنفی متخلف در هرمزگان

تخصیص اعتبار به کشاورزان خسارت دیده از سیل در استان

الحاق هزار واگن و لوکوموتیو ساخت داخل به ناوگان ریلی کشور تا یک سال دیگر

افزایش تولید گندم در جوین

بهبود وضعیت خاک کشاورزی نیازمند 300 میلیارد تومان اعتبار

بازار داغ گمانه زنی درباه عاملان حمله به نفتکش ها

لبه تیز کاغذ در حال بریدن مسیر چاپ و نشر

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری

احیا و به روز رسانی فعالیت های صنعتی یک اولویت برای فارس است

حضور سرمایه گذاران و شتابدهنده ها در الکام استارز

قیمت سیب زمینی دوباره بالا رفت

ساخت نانوکارخانه ها با کمک پروتیین ها

ثبت نام تسهیلات«ساخت مسکن»آغاز شد/جدول نرخ و میزان تسهیلات

لغو عوارض صادرات خرما از سوی گمرک ابلاغ شد

گلخانه یک هکتاری گل رز در رباط کریم افتتاح شد

واکنش لیلا اوتادی به ماجرای سفر رامبد جوان و راننده اسنپ +عکس

آخرین خبرها از اصلاح قانون بازار پایه در شورای عالی بورس

استخدام حسابدار خانم در شرکت صنایع فلزی عدل در اصفهان

استخدام مدیر تولید،متخصص فروش،مدیر اجرایی در البرز

مخالفت مجلس با حذف ارز دولتی واردات برنج

دلایل کاهش نرخ خودرو

برنامه منطقه آزاد ماکو برای 260 طرح سرمایه گذاری

ثبت نام دریافت تسهیلات«ساخت مسکن»آغاز شد/نرخ و میزان تسهیلات

مقابله با روند بیابانی شدن مراتع گلستان

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود