مطالب مرتبط:
دولت نباید در مدیریت صنعت خودروسازی دخالت کند
دولت بیش از سهام خود در صنعت خودروسازی دخالت می کند
انتقاد از دخالت دولت در خودروسازی
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی: ضرورت حمایت دولت از صنعت خودروسازی
دولت 4000 میلیارد تومان به صنعت خودروسازی تزریق می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 خرداد 1398 ساعت 00:502019-05-26اقتصادي

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود


گرد همایی بزرگ متولیان بهره وری روز یکشنبه 5خردادماه با حضور رییس سازمان ملی بهره وری ایران، رییس سازمان اداری و استخدامی و جمعی از فعالان این حوزه در ایوان شمس برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فاطمه پهلوانی، رییس سازمان ملی بهره وری ایران در این مراسم بابیان اینکه بهره وری سهم مدیریت در توسعه اقتصادی یک کشور است گفت: همه مدیران چه مدیرانی که در حوزه عملیاتی کار می کنند و چه مدیرانی که در حوزه لجستیک و حوزه های سیاست گذاری کار می کنند یک سهمی در رشد اقتصادی دارند.

وی با بیان اینکه همه ما باید وظیفه خودمان را برای ایفای این نقش و سهم پیدا کنیم گفت: بهره وری مهم ترین عامل رشد بلندمدت یک کشور است که باعث بهبود رفاه عمومی می شود و یکی از مهم ترین شاخصه های اقتصاد کلان است.

این نگاه و تمرکز بر بهره وری از زاویه اهمیت علم اقتصاد و فضای اقتصادی چالش مهمی است که امروزه در کشور با آن مواجه هستیم.

رییس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: بهره وری را به عنوان یک مفهوم عام شاید هنوز به طور دقیق نتوانسته ایم در حوزه های مختلف ابعاد آن را روشن کنیم.

وی افزود: کار سازمان ملی بهره وری ایران و متولیان بهره وری در بخش های مختلف در درجه اول جا انداختن این مفهوم است و اینکه نقش بهره وری در هر حوزه کاری به طور دقیق مشخص شود.

این مقام مسئول گفت: سازمان ملی بهره وری یک سازمان حاکمیتی است و قرار است طبق آنچه در وظایفش تعریف شده است نقش سیاست گذاری و برنامه ریزی راهبری و نظارت و پایش وضعیت بهره وری کشور تمرکز کند.

پهلوانی ادامه داد: سازمان ملی بهره وری با این نام در حال حاضر وارد 21 سال تأسیس شده است و باوجود تغییر و تحولات ساختاری و جایگاهی که درگذشته داشته است امروز دوباره به همان جایگاه خود رسیده است که جایگاه متین و قبل قبولی هم است.

وی بابیان اینکه برخی از نگاه ها حاکی از این است که بهره وری چون موضوع بسیار مهم و عامی است از همین رو باید یک سازمان با جایگاه بسیار بالاتر وجود داشته باشد گفت: اگر سازمان ملی بهره وری بتواند این نقش حاکمیتی را در هماهنگ سازی و راهبری حرکت ملی بهره وری ایفا کند شاید بتوان گفت بهتر و موفق تراژیک سازمان بزرگ می تواند کار کند و بیشتر از هر چیزی دردرجهه اول به درک مشترک از بهره وری و انگیزه و اراده همگانی به ویژه در نزد مدیران برای تحقق این هدف نیازمندیم.

این مقام مسئول افزود: ما در سازمان ملی بهره وری تغییرات بسیار زیادی چه درزمینه تغییرات جایگاهی و مدیریتی داشته ایم اما سازمان امروز در جایگاه خوبی به سرمی برد و بسیار خوب می دانیم که چه مسیری را درآیندِ طی کنیم و در برنامه توسعه ردپای خوبی برای بهره وری گذاشته شده است و ما در این مسیر سیر رشد را مشاهده می کنیم.

پهلوانی تصریح کرد: اگرچه دستاورد بهره وری در برنامه توسعه متوازن نبوده و شاید در یک برنامه توانسته ایم اهداف را تحقق دهیم و در یک برنامه ای دیگر به دلایل مختلف موفق نشده ایم؛ اما آنچه در حاکمیت بهره وری مطرح است و شکل می گیرد این است که این سازمان بیش ازپیش نقش و جایگاهش شفاف تر شده است.

وی در ادامه به رویکردها و برنامه های این سازمان اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه ها انجام تکالیف قانونی از برنامه پنجم و ششم قانون توسعه است و تکلیفی که در برنامه دوم جامعه اصلاح نظام اداری کشور در برنامه نهم به عنوان برنامه بهره وری به عهده این سازمان گذاشته شده است.

وی افزود: یکی دیگر از کارهایی که به طورجدی شروع شده و پیگیری خواهیم کرد طراحی و استقرار مدل چهار سطحی سنجش و پایش بهره وری در سطح بخش، دستگاه، بنگاه و استان است.

پهلوانی افزود: برنامه های دیگر ما طراحی و استقرار شبکه ملی بهره وری با حضور کلیه مشاوران و سفیران بهره وری است که هرکدام از این اجزاء به عنوان اجزاء مهم شبکه ذی نفعان در آینده در سازمان ملی بهره وری جایگاهی خواهند داشت و مراودات جدی را با گروه های مختلف مرجع شروع خواهیم کرد.

وی از طراحی و برگزاری جایزه ملی بهره وری به عنوان یکی دیگر از تکالیف برنامه جامع بهره وری در سال جاری و سال آینده اشاره کرد و گفت: تشکیل اتاق فکر و گفت وگو با موضوعات مختلف مرتبط با بهره وری در سازمان و تقویت ساختار بهره وری در دستگاه های اجرایی و همکاری با سایر دستگاه ها و سازمان های داوطلب و توان افزایی سازمان بهره وری به عنوان متولیان بخش از دیگر برنامه های این سازمان در سال جاری و آینده است.

رییس سازمان ملی بهره وری ایران در پایان سخنان خود گفت: درنهایت برای انجام این وظایف مهم سازمان ملی بهره وری فقط یک نقش ستادی و هماهنگ کننده دارد و اصل اهمیت این مسئله در این است که تمامی این کارها باید توسط دستگاه های اجرایی به طور اختصاصی برای هر بخش انجام شود.

نگاه منابع محور مانع اساسی در تحقق بهره وری در نظام اداری کشور است جمشید انصاری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی نیز در این مراسم گفت: در خصوص موضوع بهره وری چه به لحاظ مفهومی و چه به لحاظ عملکردی بحث های زیادی مطرح است که به آن پرداخته خواهد شد.

وقتی که در سال 1377 مصوبه مربوط به بهره وری برای تصویب شورای عالی اداری تنظیم می کردیم به جنبه های مختلفی از کار توجه شد ازجمله اینکه چرا این موضوع و مسئله به این مهمی باید در حوزه سازمان اداری و استخدامی کشوری قرار بگیرد.

وی بابیان اینکه قطعاً در آن سالها هنوز سیاست های اصل 44 ابلاغ نشده بود و دولت با گستردگی زیادی در حوزه های اقتصادی حضور داشت و اساساً اقتصاد کشور بیشتر از اینکه در اختیار بخش خصوصی باشد در اختیار دولت بود و دولت چه در حوزه اقتصاد و چه در حوزه خدمات نقش گسترده ای را ایفا می کرد گفت: امروز هم علی رغم اینکه سیاست های اصل 44 ابلاغ شده است و قوانین مربوطه به تصویب رسیده و واگذاری بنگاه های اقتصادی دولتی بخش عمده ای از آن انجام شده است اما به دلیل نوع رویکرد و مداخلاتی که دولت دارد کماکان دولت درست یا غلط تصمیم گیر و بازیگر اصلی عرصه اقتصاد کشور است و دربسیاری از امور بنگاه ها تأثیرگذار است.

معاون رییس جمهور افزود: ما نمی توانیم کتمان کنیم که اگر صنعت خودروسازی ما امروز به عنوان یک صنعت بزرگ و کلیدی خصوصی شده است هیچ تصمیم مدیریتی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت اتخاذ نمی شود.

حتی در بخشی از بانک ها و بیمه ها که دولتی بودند و خصوصی شده اند تمام تصمیم گیری ها از چینش مدیریت تا سیاست گذاری ها تحت تأثیر تصمیمات دولت اتخاذ می شود.

وی بابیان اینکه صنعت پتروشیمی هم از این قضیه مستثنی نیست گفت: آنچه به ظاهر شکل خصوصی پیدا کرده تحت تأثیر مداخلات دولتی است.

انصاری افزود: اگر بخواهیم در حوزه بهره وری به آنچه مشکلات گفته می شود بپردازیم می توان به چندین نکته در این زمینه اشاره کرد.

وی گفت: به نظرمی رسد مهم ترین مشکلی که در نظام اداری و اجرایی کشور داریم غلبه نگاه منابع محور بر مدیریت کشوراست، یعنی وقتی که می خواهیم تحولی را در حوزه ارائه خدمات درمانی و بهداشتی ایجاد کنیم همیشه با این رویکرد از سوی مدیران وزارت بهداشت ودرمان مواجه هستیم که این تحول یک میزان منابعی لازم دارد که در صورت تأمین آن می توانی این کار را انجام داد و در غیر این صورت نمی توانیم.

رییس سازمان اداری و استخدامی تصریح کرد: اگر بخواهیم تغییراتی را در نحوه اداره دانشگاه ها آموزش وپرورش شاهد باشیم اولین بحثی که مطرح می شود منابع دولتی موردنیاز برای ایجاد این تغییرات است.

اینکه ما با اصلاح فرآیندها و شیوه های میدریت یا تغییر در نوع عمل نیروی انسانی می توانیم بسیاری از این برنامه ها را مرتب کنیم حداقل برای مدریت اجرایی کشور جاافتاده نیست و به تعبیری دیگر مدیریت اجرایی ما بیشتر تابع این ضرب المثل است که هرچه پول بدهی آش می خوری یعنی کیفیت به میزان پولی که پرداخت می شود بستگی دارد.

وی با بیان اینکه ما یک رویکرد منابع محور اعم از تأمین منابع مالی، ایجاد امکانات زیرساختی داریم گفت: اساساً نگاه منابع محور یک مانع اساسی در تحقق بهره وری در نظام اداری و اجرایی کشور است.

این مقام مسئول افزود: بسیاری از دوستان ماقبل از اینکه سازمان ملی بهره وری در دولت بدین صورت شکل بگیرد معتقد بودند که بهره وری امری است که مربوط به بنگاه های خصوصی است که یا باید در بخش خصوصی شکل بگیرد و یا در یک وزارتخانه ای که مرتبط با بخش خصوصی است و به همین خاطر به عنوان یک شرکت در ایدرو در ابتدا شکل گرفت.

ولی وقتی که مشخص شد در حوزه کشاورزی، خدمات و زیرساخت هایی مانند انرژی، آب با مشکلات جدی به لحاظ بهینه سازی مصرف آن ها مواجه هستیم و مشخص شد که این موضوع نمی تواند زیر نظر یک وزارتخانه قرار بگیرد اما ا قرار گرفتن آن در دولت توجهاتی را می طلبد.

انصاری گفت: امروز هیچ امکان زیرساختی در کشورمان بدون دخالت مستقیم دولت شکل نمی گیرد.

الان در حوزه ایجاد زیرساخت های ارتباطی چه راه و حمل ونقل و چه ارتباطات چه انرژی و غیره هیچ اتفاقی در کشور بدون مباشرت مستقیم و سرمایه داری مستقیم دولت اتفاق نمی افتد.

دولت علی رغم آن که برخی از گروه های صنعتی خود را واگذار کرده اما متولی اصلی حوزه زیرساخت کشور است.

اگرچه سال های طولانی است که در کاهش تصدی های دولت برنامه و تکالیف قانونی داریم اما امروز در شرایطی قرارگرفته ایم که در حوزه فرهنگی و اجتماعی تمام اقدامات با تصدی مستقیم دولت اتفاق می افتد.

اگر زمانی قائل به این بودیم که در آموزش وپرورش نیز می توانیم بخشی از کار را برون سپاری کنیم، امروز در تکالیف قانونی آموزش وپرورش را از برون سپاری استثنا کرده اند.

وی گفت: در حوزه بهداشت و درمان حوزه مداخلات دولتی افزایش پیداکرده است.

اگرچه شاهد فعالیت تعدادی بیمارستان خصوصی هستیم اما تحمیل هزینه های درمان برای مثل در قالب نظام بیمه ای بر عهده دولت قرار گرفت است.

وی افزود: در حوزه بهداشت و درمان نیز هنوز سیطره دولت بسیار بالا است و در حوزه های علمی و پژوهشی و فناوری اطلاعات، حمل نقل و غیره مداخله دولت مداخله معنادار و جدی است.

حتی در بخشی که به بخش خصوصی واگذارشده است کماکان مداخله دولت ادامه دارد.

رییس سازمان اداری و استخدامی گفت: عملکرد دولت در تمامی حوزه ها تأثیر مستقیم دارد و ما آن را به این سمت می بریم که برای ارتقاء بهره وری در دولت برنامه داشته باشیم.

شاید یکی از اشتباهاتی که در برنامه هایی که داشته ایم این است که به بهره وری در دولت نپرداخته ایم و تمام احکام و تکالیف برای ارتقاء بهره وری اقتصاد بوده است.

وی گفت: وقتی که گفتیم سهم بهره وری از رشد 8 درصدی باید یک سوم باشد نگاهمان به بخش اقتصاد بوده و غافل بودیم از اینکه کسانیکه راهبری بخش اقتصادی را بر عهده دارند کسانی هستند که در نظام اداری و اجرایی کشور حضور دارند.

وی گفت: اگر ارتقای بهره وری و استقلال نظامات بهره وری در بخش دولتی اتفاق نیافتد ما نمی توانیم امیدوار باشیم به اینکه در بخش خصوصی ما آنچه توقع است به نتایج پیش بینی شده برای ارتقاء بهره وری نائل شویم، به همین خاطر متولیان بهره وری در دستگاه های اجرایی صرف نظر از مسئولیتی که به عهده دارند برای ارتقای بهره وری در بخش تحت نظارت و مدیریت خودشان قبل از آن بر استقرار چرخه مدیریت بهره وری در مجموعه مدیریت خودشان وظیفه دارند، چراکه اگر ما نتوانیم مفهوم بهره وری را درخود این دستگاه ها نهادینه کنیم نمی توانیم امیدوار باشیم که راهبری تحقق ارتقای بهره وری در بخش های تحت نظارت ما به سادگی اتفاق بیفتد.

در ادامه این مراسم دو نشست تخصصی با عنوان نشست تخصصی ارتقای بهره وری آب و نشست تخصصی کسب و کارهای نوپا در کشاورزی با حضور فعالین این حوزه برگزار شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بهره وری - اقتصاد - مدیران - اقتصادی - ایران - کشور - امروز - صنعت خودروسازی - تغییر و تحولات - توسعه اقتصادی - مدیریت - برنامه ریزی - رشد اقتصادی - تمرکز - بزرگ - استخدامی - برنامه - برگزار - یکشنبه - انگیزه - توسعه - نظارت - اداری - اهمیت - وظیفه - مراسم - ایوان - گزارش - فاطمه - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
استان های پرمصرف برق کدامند؟/«وضعیت قرمز» مصرف برق در 7 استان

پاورپوینت تجاری سازی تکنولوژی

قیمت انواع پژو در بازار+جدول

ایجاد بانک امانات تجهیزات پزشکی کشور در گنبدکاووس

گردشگری پزشکی فرصتی برای اقتصاد زامبیا

تاکید معاون سفیر ایران بر حضور هرچه بیشتر شرکت های ایرانی در بازار عراق

لایحه آماده سازی اراضی پردیسان برای ساماندهی بافت فرسوده تصویب شد

ایجاد بانک امانات تجهیزات پزشکی کل کشور در گنبدکاووس

صرفه جویی، لازمه تابستانی بدون قطعی آب

آب رسانی به هفت روستای فاقد آب لوله کشی

شایعات مربوط به میزان صادرات نفت ایران کذب است

فیلم دارک فینکس از پرده سینماها پایین کشیده شد!

نهاوندیان: در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم

آبرسانی به هفت روستای تایبادِ فاقد آب لوله کشی

سرانه مصرف آب خراسان جنوبی پایین تر از متوسط کشوری

ظرفیت مناسب اردبیل برای توسعه گردشگری سلامت

استخدام کارشناس فناوری اطلاعات جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام حسابدار با مدرک کارشناسی و ارشد در اصفهان

استخدام کارشناس استقرار نرم افزار جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام ویزیتور در صنایع غذایی یارا

استخدام کارمند خانم و آقا در شرکت آراد بیست

پاورپوینت صفحه یکی از عناصر اولیه در طراحی معماری

پاورپوینت تحلیل تطبیقی از استراتژی سازمانهای موفق و نا موفق

حدود سه هزار میلیارد ریال تسهیلات به روستاییان کرمانشاه پرداخت شد

سرانه مصرف آب شرب خراسان جنوبی پایین تر از متوسط کشوری

استخدام مدیر فروشگاه جهت پوشاک خانواده در مازندران

استخدام طراح چیدمان دارای مهارت سِت سازی لباس در مازندران

استخدام کارمند فروش و خدمات فروشگاه در مازندران

استخدام چند ردیف شغلی در فروشگاه پوشاک خانواده

سرانه مصرف آب در خوی به 165 لیتر می رسد

105 هزار ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی جهرم رها سازی شد

65 درصد روستاییان تایباد الگوی مصرف آب را رعایت می کنند

آخرین قیمت ها از بازار طلا و سکه تهران/ سکه تمام 4 میلیون و 730 هزار تومان

تشکیل دادگاه رسیدگی به پرو.نده تخلف کارخانه تولید آرد وسبوس

راهکارهای صرفه جویی در مصرف برق

گلایه قطعه سازان از بد عهدی خودروسازان

برداشت گیلاس در قم

پژوهشگر حوزه آب: 15 درصد اتلاف آب به دلیل فرسودگی لوله هاست

دفاتر پلیس +10 به قبول عکس های پرسنلی مراجعه کنندگان موظف هستند

ساکنان روستاهای رانشی از تسهیلات در نظر گرفته شده استفاده کنند

جهانگیری: نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

آغاز برداشت جو از مزارع کشاورزی خلیفان

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام حسابدار و کمک حسابدار آقا در یک شرکت بازرگانی

استخدام کارشناس بازرگانی آقا با مدرک لیسانس مرتبط در اصفهان

آرامکوی سعودی به دنبال کاهش هزینه های وزارت نفت عربستان است

تعطیلی بخش های غیر عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در روز چهارشنبه پنجم تیرماه

65درصد روستاییان تایباد طبق الگو، آب مصرف می کنند

توزیع کارت بلیط متروی خبرنگاران از هفته جاری

اصلاح مصوبه ورود خودروهای دیپلماتیک

پاورپوینت تعاریف و مفاهیم کاربری های شهری و تعیین سرانه های شهری

پاورپوینت بررسی اهمیت و لزوم بهسازی مسیل های شهری

310 میلیارد ریال اعتبار به کشاورزان البرز اختصاص یافت

جذب اعتبارات در دستور کار شهرداران قرار گیرد

بسته شدن پرونده حادثه تروریستی اهواز

تعطیلی بخش های غیر عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در روز چهارشنبه پنجم تیرماه

تعطیلی واحد صنفی عرضه قلیان در ممسنی

دست دستگاه ها در تسهیل توسعه و تجارت باز است/ ایران در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی

اجرای نسخه الکترونیک در 30 درصد داروخانه ها و آزمایشگاه ها/ قزوین، پایلوت اجرای طرح نسخه الکترونیک در کشور/ مطالبات اردیبهشت داروخانه ها، در روزهای آینده پرداخت می شود

وزارت صمت برنامه ای برای مقابله با شرایط تحریمی ندارد

پاورپوینت معماری های – تک

انتصاب جدید در بیمه ما

ایجاد بانک های اطلاعاتی برای جلوگیری از فساد و فرار مالیاتی/ 80 درصد ابلاغ ها الکترونیکی است

ایجاد 21 هزار فرصت شغلی با جدیت در کرمانشاه دنبال می شود

مدیرجهادکشاورزی دامغان: 220 هکتار زیر کشت سیب زمینی رفت

واحدهای تولیدی لرستان از بخشودگی جرائم تامین اجتماعی بهره مند می شوند

21 میلیون نفر از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند

برداشت گندم در آذربایجان غربی آغاز شد

برداشت هندوانه از مزارع رستم

امضای تفاهم نامه ایجاد دومین کارخانه نوآوری کشور در شیراز

چگونه قبض کاغذی برق را حذف کنیم؟

آب شرب 30 روستای مهریز سهمیه بندی شد

آغاز صید کیلکا بعد از 3ماه تعطیلی

صادرات 200هزار تن انواع کالا از پایانه مرزی دوغارون

دولت مصوبه ورود خودروهای دیپلماتیک را اصلاح کرد

انواع موبایل زیر 2 میلیون تومان در تهران را بشناسید + جدول

برق مشترکان بدمصرف استان سمنان با مجوز قضایی قطع می شود

اشتغال پنج هزار نفر در صنعت نساجی زنجان

آغاز برداشت جو ازمزارع کشاورزی خلیفان

جدال جالب بین ب ام و سری 3، جنسیس G70 و تسلا مدل 3

مصرف برق 7 استان در وضعیت قرمز قرار گرفت

پاورپوینت گزارش آزمایشات مصالح ساختمانی

سهم مصرف خانگی از برق +اینفوگرافی

110 منبع آبی روستایی یزد از مدار بهره برداری خارج شد

هیات وزیران مصوبه ورود خودروهای دیپلماتیک را اصلاح کرد

حدود 24 هزار میلیارد تومان مالیات در کشور وصول شد

افزایش شهریه مدارس بدون تایید ستاد تنظیم بازار، غیرقانونی اعلام شد

تشکیل کارگروه تعمیق ساخت داخل در صنعت ریلی

مصرف یک هزارم آب قابل استحصال کشور در صنعت برق

رشد بیش از 5 هزار واحدشاخص بورس در قزوین

ساماندهی حوزه گردشگری سلامت استان اردبیل در دو فاز

ممنوعیت حضور کادر درمان در ساعات موظف در بخش خصوصی/برکناری طهرانچی شایعه است/آخرین اخبار از اعمال افزایش حداقل حقوق دانشجومعلمان

شبکه برق استان یزد یکی از شبکه های پایدار برق کشور است

آذربایجان و روسیه مطالعات علمی مشترک در خزر انجام می دهند

تمام پیراهن هایی که ستاره بارسا بر تن کرده در یک قاب

خبر خوش برای مالباختگان سکه ثامن

بررسی مشکلات روستاییان بخش مرکزی مهاباد در نشست دهیاران این بخش

ارائه تسهیلات خوب به سرمایه گذاران برای توسعه گردشگری

نقشه راه توسعه گردشگری در کردستان تدوین شود

نسل آینده جگوار XJ به موتور بنزینی مجهز می شود

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود

هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی شود