مطالب مرتبط:
دانشگاه صدا و سیما یک میراث فرهنگی برای آموزش عالی کشور
38 درصد از آموزش عالی کشور بر عهده دانشگاه آزاد است
هیئت پزشکی نظامی کشور عمان از بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش بازدید کرد
مقالات تقلبی آسیب زیادی به آموزش عالی کشور در سطح جهانی می زند
جهانگیری در شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت: فرهنگ ایثار و شهادت، کشور را از بحران ها و تنگنا ها نجات داده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 خرداد 1398 ساعت 20:522019-05-25پزشكي

یکی از 4 بیمارستان عالی کشور هستیم


گفت و گو با رییس Ipd مرکز آموزشی تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی مرکز آموزشی تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی یکی از بیمارستان های قدیمی و دولتی تهران است که در سال 1353 تاسیس شده است.

- گفت و گو با رییس Ipd مرکز آموزشی تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی مرکز آموزشی تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی یکی از بیمارستان های قدیمی و دولتی تهران است که در سال 1353 تاسیس شده است.

این بیمارستان جز اولین مراکز درمانی است که مجوز IPD "خود را از وزرات بهداشت دریافت کرد.

به گفته دکتر اکبر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری، عضو هیئت علمی و پژوهشی و رییس IPD این بیمارستان، بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی یک برند است که برای شناخته شدن به تبلیغات نیاز ندارد و تمام پزشکان و اساتید برجسته قلب و عروق در جهان این بیمارستان را می شناسند.

با او درباره خدمات این بیمارستان و همچنین گردشگری سلامت گفت وگو کرده ایم.

درباره بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی بگویید و اینکه چه خدماتی را ارائه می دهد؟ مرکز آموزشی تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی یک مرکز دانشگاهی است که به صورت مستقل و هیئت امنایی اداره می شود.

در این مرکز بیش از 120 عضو هیئت علمی تمام وقت جغرافیایی فعالیت می کنند که حدود 30 عضو از این تیم در حوزه های مرتبط مختلف اعم از آزمایشگاهی، داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی اجتماعی، رادیولوژی، گوارش، تنفس و سایر رشته هایی که به بیماران قلب و عروقی خدمت ارائه می دهند، فعالیت می کنند.

درواقع تمرکز اصلی این بیمارستان در حوزه قلب و عروق در تمام حیطه ها است.

سایر پزشکان برای مدیریت بهتر و خدمت رسانی کامل تر بیمارستان به بیماران در این بیمارستان حضور دارند و در صورت نیاز مشاوره های لازم را می دهند.

در این بیمارستان هر نوع امکانی که یک مرکز کامل قلب و عروق چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان نیاز است، وجود دارد.

من به نقل و نمایندگی از اساتید این مرکز می گویم که مرکز قلب شهید رجایی به عنوان پیشرو و راهبر اصلی رشته تخصصی قلب و عروق در ایران" است.

بیشتر متخصصین قلب و عروق در ایران یا به صورت مستقیم از این مرکز فارغ التحصیل شدند و یا برای گذراندن دوره های تکمیلی خود به این مرکز آمده اند و اکنون تمامی آنها در بیمارستان ها و مراکز درمانی مختلف در ایران مشغول فعالیت هستند.

این مرکز در جامعه بین المللی بر اساس ارائه مقاله های مختلف و شرکت در کنفرانس های بزرگ قلب در دنیا هم کاملا شناخته شده است.

بیمارستان شهید رجایی چه امکاناتی را در حوزه گردشگری سلامت به بیماران بین الملل می دهد؟ ما در این بیمارستان به درمان تمام بیماران قلبی می پردازیم.

همانطور که گفتم در حوزه های مختلف پزشکی که به بیماران قلبی ارتباط دارند هم خدماتی را ارائه می دهیم و بیماران به صورت 24 ساعته تحت نظر پزشک متخصص هستند.

ضمن این مواردی که گفتم ما در این مرکز هتلی را برای همراهان بیماران ساخته ایم که آنها بتوانند در فاصله 100 متری از بیمارشان اقامت کنند.

این هتل حدود 4 سال است که ساخته شده و تمام خدمات هتلی را در اختیار همراهان بیماران قرار می دهد.

هزینه اقامت در این هتل برای گردشگران سلامت با تخفیف خوبی است و اقامت در آن برای آنها بسیار باصرفه تر از اقامت در هتل های دیگر است.

درباره این هتل بگویم که اگر به علت آنکه قصد شناسایی بیمارستان های گردشگری سلامت را دارد و بدون دریافت هزینه این کار را انجام می دهد، منعی برای این گفت وگو وجود نداشت.

چند سال پیش وب سایت این بیمارستان به عنوان برترین وب سایت بیمارستانی ایران به گزارش وبو میتریکس شناسایی شد، که این خود یک تبلیغ برای ما بود.

البته تبلیغات غیر مستقیمی برای این بیمارستان انجام می گیرد به این صورت که مقالات علمی پزشکان و سایر اعضای هیئت علمی این مرکز در مجلات علمی و معتبر دنیا منتشر می شوند.

جایگاه ایران در درمان بیماری های قلبی چگونه ارزیابی می کنید؟ به گفته اساتید این مرکز کیفیت ارائه خدمات این حوزه در ایران هم سطح کشورهای اروپایی و آمریکا است و کم وکاستی ندارد.

همچنین درصد عوارضی که از درمان ها در ایران دیده می شود هم نیز هم سطح این کشورها است.

در بیشتر استان های کشور مراکز قلب و عروق وجود دارند که می توان گفت تمام آنها با بالاترین کیفیت خدماتی را در این حوزه ارائه می دهند.

حجم بازار قلب در دنیا چگونه است؟ به دلیل آنکه زندگی و طول عمر انسان  در دنیا بیشتر شده است، بیماری های مزمن و غیر واگیردار بیشتر از بیش خودشان را نشان می دهند.

به این معنا که انسان به سن پیری می رسد و بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی و عروقی که عامل بیشتر آن آترواسکلروز است، خودشان را نشان می دهند.

بنابراین بیماری رگ های کرنری قلب یا بیماری عروق محیطی که به سبب طول عمر زیاد و همچنین سبک زندگی ناسالم انسان ها در جوامع شهری است، به وجود می آیند.

زندگی ناسالم انسان شامل کم تحرکی و فعالیت فیزیکی پایین، خوردن غذای ناسالم مانند فست فود، اضافه وزن، استرس و تنش های عصبی، کشیدن سیگار و تنفس در هوای آلوده است که تقریبا در تمام دنیا این موارد به راحتی دیده می شود.

از این جهت است که بازار قلب و عروق از جهت خدمات دهی به بیماران این حوزه قابل توجه است.

شما به عنوان یک بیمارستان دولتی که در صنعت گردشگری سلامت فعالیت می کنید، آیا فکر می کنید حضور بیمارستان های دولتی در این صنعت ضروری است؟ آیا کار کردن این بیمارستان ها با توجه به اینکه یک مرکز آموزشی هستند و همچنین بیماران بسیاری به آنها مراجعه می کنند صدمه ای به این حوزه وارد نمی کند؟ این مرکز یک مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی است.

اگر قرار باشد که در ایران در حوزه قلب و عروق رفرنس و منبعی در حوزه آموزش، پژوهش و درمان وجود داشته باشد قطع به یقین این بیمارستان است که معرفی می شود.

بیمارستان شهید رجایی از نظر رتبه بندی بیمارستان ها و اعتبار بخشی جز 4 بیمارستان درجه یک عالی ایران است و همچنین جز اولین مراکزی بود که مجوز IPD خود را از وزارت بهداشت دریافت کرد.

این درحالی است که هیچ کدام از بیمارستان های خصصوصی کشور در این رتبه بندی حضور ندارند، بسیاری از آنها به سبب خدماتی که ارائه می دهند جز بیمارستان های عالی هستند اما نه درجه یک عالی.

پس می توان گفت که این مرکز برای گردشگری سلامت ایران اعتبار خوبی است.

به جرات می توانم بگویم که این مرکز اعتبارش را از IPD به دست نیاورد است بلکه به IPD اعتبار می دهد.

وجود چنین مراکزی حتی دولتی اعتباری را به IPD کشور می دهند تا خدمات علمی و دقیق به بیماران ارائه داده شود.

ضمن اینکه بسیاری از کارها و اقدامات درمانی که در این مرکز و مراکز این چنینی انجام می شود ممکن است در بیمارستان های خصوصی صورت نگیرد.

همچنین این بیمارستان یک بیمارستان ارجاعی است.

به این معنا که بسیاری از بیماران قلب و عروقی که در شهرهای مختلف در در بیمارستان های دولتی تحت درمان قرار می گیرند برای انجام آخرین درمان هایشان به این بیمارستان فرستاده می شوند.

    مطالب مرتبط: چرا بخش IPD برای پزشکان بیمارستان های تخصصی جذاب نیست؟ آیا توسعه گردشگری سلامت باید در بیمارستان های خصوصی متمرکز باشد؟ به نظر شما مهمترین چالش های صنعت گردشگری سلامت در ایران چیست؟ مهمترین چالش عدم معرفی درست بیمارستان ها و مراکز درمانی ایران به کسانی است که به این خدمات نیاز دارند.

برای نمونه بیمارستان شهید رجایی بیشتر در بین دانشمندان و پزشکان دنیا شناخته شده است ولی برای بیمارانی که قصد مراجعه به کشور ما را دارند شناخته شده نیست.

چالش دیگر ما نبود شرکت معتبر، فعال و قانونی در این حوزه است.

  البته به تازگی شرکت هایی در این حوزه کار می کنند اما هنوز فعالیت آنها چشمگیر نیست.

مشکل دیگری که به تازگی کمی برطرف شده است نبود انگیزه کافی برای پزشکان است.

درواقع درآمد پزشکان سقف خاصی داشت و اگر پزشکی بیشتر از حدی کار می کرد تاثیری در درآمد او نداشت.

اما به تازگی وزارت بهداشت طرحی را داده است که این شرایط بهتر شده است.

من فکر می کنم با توجه به ابلاغیه های اخیر وزارت بهداشت درخصوص گردشگری سلامت" به زودی شاهد رشد روز افزون این صنعت خواهیم بود.

ظرفیت ایران را در این صنعت چگونه ارزیابی می کنید؟ ایران به مدد افراد نخبه ای که وارد حوزه پزشکی شده ، ظرفیت بسیار بالایی را در این صنعت دارد.

پزشکان ایرانی آموزش های بسیار خوبی را هم در ایران و هم در خارج از کشور دیده اند.

از نظر تجهیرات هم باید بگویم که کم و کسری نداریم و تقریبا پیشرفته ترین دستگاه هایی که در دنیا وجود دارند در ایران هم نیز هست.

با این تفاسیر کشور در حوزه پزشکی ظرفیت بسیار خوبی را دارد.

چون من در یک بیمارستان قلب و عروق فعالیت می کنم و با ظرفیت های این رشته در کشور آشنایی دارم باید بگویم که ایران در این زمینه کاملا جاذب است.

اگر فعالیت های ما در این حوزه به خوبی معرفی شوند کشور می تواند کارهای خوب و علمی را به گردشگران سلامت ارائه دهد.

 فضای کار ما بسیار رقابتی است و کشورهایی مانند ترکیه و هندوستان از رقیب های اصلی کشور در منطقه هستند اما ما قابلیت رقابت با آنها را داریم.

ما باید برای استفاده از تمام ظرفیت مان در صنعت گردشگری سلامت، آنها را به صورت سیستماتیک به دنیا معرفی کنیم.

جای چه چیزی در این صنعت خالی است؟ به نظر من جای شرکت های گردشگری سلامت که کاملا به صورت حرفه ای و متعهد به اخلاق پزشکی باشند در این صنعت خالی است.

متاسفانه افرادی وارد این صنعت شده اند که تخصصی در این زمینه ندارند.

برای آنها کار درست علمی در یک مرکز معتبر ارزشی ندارد و تنها به بیمار آزار می رسانند.

اگر شرکت های معتبر و خوب در این حوزه فعالیت کنند قطعا این افراد از دور خارج خواهند شد.

نقش بخش خصوصی را در این صنعت چگونه می بینید؟ بخش خصوصی نقش پررنگی را در گردشگری سلامت دارد.

بیمارستان های دولتی به دلیل مقررات های دولتی مشکلاتی را در تصمیم گیری هایشان دارند و این باعث می شود که گاهی برای ارائه خدمات با مشکل روبه رو شوند.

اما بیمارستان های خصوصی می توانند به سرعت تصمیم گیری کنند و خودشان را با شرایط موجود وفق دهند.

بخش خصوصی در ایران پتانسیل بسیار بالایی دارد.

آنها پزشکان بسیار خوبی دارند و در حوزه IPD خدمات خوبی را ارائه می دهند.

به نظر شما بهترین شیوه تبلیغاتی در این صنعت چیست؟ من می گویم پتانسیل هر مرکز درمانی اولین و مهمترین تبلیغ است.

مرکز درمانی شهید رجایی به علت آنکه یک برند است این قابلیت را دارد.

مورد دوم وجود شرکت های تسهیل گر درمان" است که شناخت خوبی از بیمارستان ها داشته باشند.

آنها باید توانایی معرفی خدمات درمانی ایران را  به دنیا داشته باشند.

پس از این موارد باید وارد حوزه وب و دیجیتال شویم.

ما باید چه در قالب نرم افزار و چه در قالب وب سایت حضور فعالی را در عرصه بین اللملی داشته باشیم.

ایران باید گردشگری پزشکی خود را به شکل مستقیم و غیر مستقیم به بازارهای هدف معرفی کند.

   
کلید واژه ها: بیمارستان - شهید رجایی - شهید - بیماران - هیئت علمی - عالی - ایران - گردشگری - پزشکان - صورت - فارغ التحصیل - تهران - قدیمی - پزشکی - سلامت - بین المللی - بزرگ - علمی - رشته - نمایندگی - کنفرانس - تبلیغات - مدیریت - کودکان - بهداشت - رسانی - تمرکز - مقاله - اداره - اولین

آخرین اخبار سرویس:
وقتی روح سوهان جسم می شود!

نقش تغذیه و سبک زندگی بر شادابی و سلامتی پوست

کوکی کیک هویج

تأثیر حشره کش بر توانایی شناختی کودکان

شایع ترین علت ناتوانی افراد زیر 45 سال

یک تست ساده خانگی برای تشخیص مشکلات کبدی، قند و چربی خون

برای بهبود فرزند مبتلابه آسم، روح و روان خود را مرمت کنید

بهترین منابع غذایی ویتامین E

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

توصیه های طلایی برای بیماران پیوند کلیه

توصیه های طلایی به کسانی که پیوند کلیه داشته اند

تست های پزشکی مشمول بیمه می شوند؟

تمرینات یوگا در درمان میزان افسردگی بسیار مؤثر است

فشارخون، بیشترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی

آب گوجه فرنگی ریسک بیماری های قلبی را کاهش می دهد

تاثیر مخرب نوشیدنی های قندی و گازدار بعد از ورزش بر کلیه

خواص جادویی روغن سیاه دانه

بلعیدن شدن تمساح توسط مار پیتون!

این میوه ها را به کودکان زیر یک سال ندهید!

دویدن چه فـایـده ای بـرای سلامتـی بدن دارد؟

ام. اس؛ یک بیماری شناسنامه دار / جزییات خدمات سوبسیددار وزارت بهداشت

دستورالعمل تهیه 5 نوع املت متفاوت و خوشمزه

خواص بی نظیر عرق کاسنی

سکته قلبی در چه حالتی رخ می هد؟

ماجرای پسری که برای نجات جان پدرش، غذا می خورد!

اگر سلامتی مغزتان برایتان مهم است دور این غذا ها را خط بکشید

فعالان سلامت کشورهای عضو اکو دور هم جمع شدند

خوراکی ها می توانند دلیل آلرژی باشند؟

نکته بهداشتی: کمک های اولیه در تشنج

پیش از آنکه دیر شود نشانه های این بیماری مرگبار را بشناسید

علایم و درمان لیپوما

هرچه هوشت بیش، مشکل بیشتر

ورزش دیسک گردن: آموزش نرمش مناسب برای کاهش درد ناشی از دیسک گردن

ایران رتبه اول جهان را در پیوند کبد دارد

انتقال پسماندهای دارویی و شیمیایی گیلان برای امحاء به اصفهان و اراک

کودکان طلاق بیشتر در معرض اضافه وزن هستند

تکذیب ناقص و ابهام برانگیز واردات داروی مرگبار به ایران!

تعطیلی 8 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی غیر بهداشتی در شیراز

نشانه های وجود جرم در گوش / رشد 60 درصدی پیوند عضو طی 15 سال گذشته

طرز تهیه سالاد خیار با سس خامه و پیازچه

تکذیب انتقال داروی فاسد به گیلان

18درصد مردم فشار خون را مراقبت می کنند

واردات دارو مدیریت می شود/مردم دغدغه دارو نداشته باشند

مصرف بالای قرص ریتالین بدآموزی فضای مجازی است

عشق دوباره برای آقای دروازه بان

موادی که نباید خام خورد

مصرف بالای قرص ریتالین از بدآموزی های فضای مجازی است

پاسخ هلال احمر درباره شایعه واردات داروی جعلی «گلوکانتیم»

توزیع بسته سبدغذایی برای مادران باردار در نیشابور

سرپرست بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد معرفی شد

مواظب باشید نمک گیر نشوید

افتتاح شهرک صنعتی دارویی برکت

کودک مرگ مغزی بیرجندی جان کودک بندرعباسی را نجات داد

دانمارک پای میز مذاکره با تولیدکنندگان دارو در کیش

برگزاری همایش سلامت در ایلام

آغاز ارزیابی عملکرد شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی

دردسرهایی از جنس آب یخ!

علائم اولیه دیابت نوع یک چیست؟

دانمارک پای میز مذاکره با تولید کنندگان دارو در کیش

اهدای عضو بیمار سیرجانی دچار مرگ مغزی به3 بیمار نیازمند

بانوی شیرازی زندگی بخشید

واکنش هلال احمر به خبر واردات داروی جعلی سالک و تکذیب آن

روغن سیاه دانه ؛ اکسیری شفا بخش برای سلامتی

همایش علمی پیشگیری از اعتیاد با مکمل های ورزشی

می شه دو دقیقه طلاق نگیرید؟

بی اعتنایی به اخطارها، هشت واحد صنفی شیراز را تعطیل کرد

فعالیت 130کلینیک تست سریع تشخیصی HIV

اعتصاب پزشکان هندی

کنترل بیماری تب برفکی در خراسان شمالی

فعالیت 130 کلینیک تست سریع تشخیصی HIV

قلبِ بیمار، تهدیدی برای سلامتِ مغز

نوشیدن قهوه از مسکن ایبوپروفن موثرتر است

چند راهکار ساده برای تقویت حافظه و نبوغ کودکان

کمک 700 میلیون ریالی خیرین مانه و سملقان به بخش سلامت

درمان رایگان 1500بیمار توسط پزشکان عضو موسسه مرهم در نیشابور

خوراکی ها می توانند دلیل آلرژی باشند؟

آغاز درمان رایگان 1500بیمار توسط پزشکان عضو موسسه مرهم در نیشابور

ایران رتبه اول جهان را در پیوند کبد دارد

درمان رایگان 1500 بیمار توسط پزشکان عضو موسسه مرهم در نیشابور آغاز شد

بازدهی بهتر کولر های آبی با روش های ساده

افتتاح طرح ملی شهرک صنعتی دارویی «برکت»

این موادغذایی، فشار خون را کاهش می دهند

سالانه 60 هزار ایرانی به دلیل مصرف مواد دخانی فوت می کنند

درمان رایگان 1500 بیمار توسط پزشکان عضو موسسه مرهم آغاز شد

ارائه خدمات پزشکی در 32 روستای فامنین

بازدهی بهتر کولرهای آبی با روشهای ساده

تشخیص و درمان آسیب های ورزشی (کمر، گردن، زانو و مچ) با طب فیزیکی

افتتاح شهرک صنعتی دارویی برکت البرز

40هزار نخل روستای سیدآباد نرماشیر در معرض خطر جدی

مراکز تحقیقاتی به دستگاه های بومی مطالعه مغز تجهیز می شوند

تجهیز دانشگاه علوم پزشکی تهران به دستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه ای

سفر سالانه 300 هزار خارجی برای انجام امور درمانی به ایران

طرح نسخه نویسی الکترونیک آغاز شد

برخورد جدی با عطاری های فروشنده دارو

ابداع جدید محققان، سلول های سرطانی خون را از بیرون پوست نابود می کند

با فواید درمانی و ارزش غذایی زردآلو آشنا شوید

بیماران اوتیسم چشم انتظار کمک خیران و ارگان های دولتی هستند

تمام خوراکی هایی که باعث بهبود سلامت ریه ها می شوند

علائم اولیه دیابت نوع یک چیست؟

نسخه های نطنز الکترونیکی می شود

یکی از 4 بیمارستان عالی کشور هستیم

یکی از 4 بیمارستان عالی کشور هستیم