مطالب مرتبط:
خبر خوش برای تولیدکنندگان خوش حساب
خبر خوش مجلسی ها به تولیدکنندگان داخلی
خبر خوش مجلسی ها به تولیدکنندگان داخلی
خبر خوش نوبخت برای تولیدکنندگان و پیمانکاران
خبر خوش برای شفر؛ ستاره استقلال به دربی می رسد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 خرداد 1398 ساعت 03:102019-05-23اقتصادي

خبر خوش برای تولیدکنندگان


معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری هایی که در طرح رونق تولید صورت گرفته، از پیش بینی پرداخت 140 هزار میلیارد تومان تسهیلات به 35 هزار و 610 واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً .

- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری هایی که در طرح رونق تولید صورت گرفته، از پیش بینی پرداخت 140 هزار میلیارد تومان تسهیلات به 35 هزار و 610 واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به 720 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.

کمبود نقدینگی در واحدهای تولیدی یکی از مهم ترین مشکلاتی است که بخش های مختلف صنعت بارها نسبت به آن گلایه داشتند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز چندی پیش اعلام کرد که با افزایش نرخ ارز در سال گذشته نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی نسبت به سال 1396 بیش از سه برابر شده و با این شرایط بانک ها باید منابع خود را به سمت حمایت از تولید سوق دهند.

از طرف دیگر از سال 1396 سه طرح حمایتی تحت عناوین "رونق تولید"، "بهسازی و نوسازی صنایع" و "حمایت از تولید و اشتغال" با اعتباری معادل 50 هزار میلیارد تومان برای رونق تولید و نوسازی صنایع در نظر گرفته شد، اما آمارها نشان می دهد سال گذشته استقبال چندانی از این طرح ها نشده است و معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز علت آن را وجود برخی طرح های موازی شامل یارانه عنوان کرد و ضمن برشمردن دلایل افزایش نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی در سال جاری، از بازنگری هایی در طرح رونق تولید خبر داد.

در این رابطه فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سیاست های این وزارتخانه برای تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای صنعتی، اظهار کرد: سال گذشته پیش بینی شده بود که برای مدیریت صنایع کشور به حدود 277 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز است که حدود 201 هزار میلیارد تومان از این نیاز به واحدهای تولیدی پرداخت شد.

وی با اشاره به تغییرات نرخ ارز در سال گذشته و تأثیر آن بر افزایش نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش، گفت: از طرف دیگر سال گذشته مبادلات بانکی با کشورهای خارجی سخت تر شد و زمان رسیدن مواد اولیه به کشور حدود سه ماه افزایش پیدا کرد و از چهار ماه به حدود هفت ماه رسید.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأثیر نوسان قیمت ها بر فروش اعتباری یا اقساطی، تصریح کرد: با توجه به اینکه تولیدکنندگان برآوردی از قیمت مواد اولیه مورد نیاز خود در ماه های آینده ندارند فروش اعتباری در سال گذشته کاهش داشته است.

مقیمی همچنین علت دیگر کاهش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را کاهش قدرت خرید مردم عنوان کرد و گفت: در این شرایط برخی تولیدکنندگان باید برای فروش محصولات خود راهکارهایی در نظر می گرفتند که خریداران را تشویق کنند.

وی افزود: در زمینه صادرات نیز تولیدکنندگان با محدودیت هایی مواجه شدند که زمان فروش محصولات را طولانی تر کرد و از طرف دیگر لزوم عرضه ارز در سامانه نیما باعث شد که فروشندگان تردیدهایی برای صادرات داشته باشند، چراکه نرخ ارز در بازار آزاد بیشتر بود.

سهم تسهیلات صنعت در سال گذشته کاهش یافت این مقام مسئول با بیان اینکه مجموع این شرایط باعث شد که نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی به بیش از 277 هزار میلیارد تومان برسد، اظهار کرد: در نهایت در یکی از جلسات شورای هماهنگی اقتصادی دولت، رییس جمهور دستور تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی از سوی بانک مرکزی را صادر کرد اما با وجود اینکه برآورد ما از نیاز واحدهای تولیدی در آن مقطع حدود 90 هزار میلیارد تومان بود، بانک مرکزی پرداخت 40 هزار میلیارد تومان را به عهده گرفت، که این مبلغ نیز تا پایان سال گذشته پرداخت نشد.

همچنین به گفته وی در سال گذشته حدود 201 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت پرداخت شد؛ اما طبق آمارها سهم تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت در سال گذشته نسبت به سال 1396 کاهش داشته و از 28.

4 به 27 درصد رسید و در عوض سهم بخش مسکن و ساختمان از 8.

5 به 13.

4 درصد افزایش یافت.

برآورد سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی در سال جاری: 720 هزار میلیارد تومان معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه اعلام کرد که برآورد این سازمان از نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی در سال جاری حدود 360 هزار میلیارد تومان است و با فرض دو بار چرخش سرمایه در گردش در سال، نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی در مجموع معادل 720 هزار میلیارد تومان خواهد بود که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.

وی همچنین با اشاره به نامگذاری سال جاری تحت عنوان "رونق تولید"، اظهار کرد: در سال جاری برنامه هایی با پیش فرض تحریم برای رونق تولید طراحی شده است.

برای مثال با توجه به اینکه افزایش نرخ ارز در توسعه صادرات مؤثر بوده، قصد داریم در رشته های صنعتی که پتانسیل مناسبی دارند، رشد تولید خوبی ایجاد کنیم.

چرا استقبال از طرح رونق تولید کم بود؟ مقیمی در ادامه با اشاره به اینکه طرح رونق تولید از سال 1395 مطرح شد، اظهار کرد: سال گذشته علاوه بر طرح رونق تولید، مجلس شورای اسلامی مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به عنوان تسهیلات برای ایجاد اشتغال روستایی تخصیص داد و با توجه به اینکه طرح اشتغال روستایی شامل یارانه بود و نرخ تسهیلات آن در مقایسه با طرح رونق تولید کمتر بود، رغبت و انگیزه نسبت به طرح رونق تولید کمتر شد.

وی افزود: با این حال طرح اشتغال روستایی هم شامل محدودیت هایی بود؛ از جمله اینکه واحد تولیدی باید در روستا و نواحی صنعتی مستقر باشد، که این مسئله باعث شد درخواست هایی مبنی بر تعمیم این طرح به شهرک های صنعتی نیز مطرح شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در سال رونق تولید، طرح رونق تولید اهمیت بیشتری پیدا می کند، گفت: طرح رونق تولید در سال 1396 عملکرد خوبی داشت و در سال 1397 به دلایل ذکر شده عملکرد کاهشی داشت، اما امسال بازنگری هایی در این طرح صورت گرفته است.

چه کسانی در اولویت دریافت این تسهیلات هستند؟ به گفته این مقام مسئول، طرح رونق تولید در سال جاری در چند پروژه تعریف شده که شامل هدف گذاری احیای 2000 واحد تولیدی، به ظرفیت رساندن واحدهای صنعتی و نوسازی و بازسازی این واحدها است.

مقیمی همچنین هدف این طرح را رفع مشکلات واحدهای صنعتی که شامل صنوف نیز هستند عنوان کرد و گفت: افزایش تولید و اشتغال، کاهش قیمت تمام شده و اصلاح ساختار واحدهای تولیدی همچون خط تولید، منابع انسانی، مالی و مدیریتی از دیگر اهدافی است که برای طرح رونق تولید در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه اولویت هایی برای انتخاب دریافت کنندگان این تسهیلات در نظر گرفته شده، تصریح کرد: پروژه هایی که می توانند ساخت داخل را در کشور رشد دهند، محصولات صادراتی تولید کنند و زنجیره تولید یک کالا را تکمیل کنند، در اولویت پرداخت تسهیلات قرار دارند.

به گفته معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اقداماتی که پایان سال گذشته در راستای توسعه ساخت داخل در دو واحد خودروسازی کشور دنبال شد، باعث شد میزان خروج ارز برای واردات قطعات و مواد اولیه از ایران خودرو و سایپا به ترتیب حدود 40 و 38 میلیون دلار کاهش داشته باشد.

140 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای 35 هزار و 610 واحد صنعتی وی همچنین با بیان اینکه طرح رونق تولید در حال حاضر به صورت پیشنهاد است و هنوز مصوب نشده، اظهار کرد: در این طرح به ترتیب مبلغ 80، 40 و 20 هزار میلیارد تومان برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، نوسازی و بازسازی واحدها و تکمیل طرح های نیمه تمام بالای 60 درصد در نظر گرفته شده است.

بنابراین در طرح رونق تولید مجموعاً 140 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای 35 هزار و 610 واحد صنعتی پیش بینی شده است.

مقیمی در پایان خاطرنشان کرد که واحدهای تولیدی متقاضی دریافت این تسهیلات باید در سایت بهین یاب ثبت نام کنند؛ سپس کمیته هایی برای بررسی این واحدها در سطح استان ها تشکیل می شود و پس از بررسی احراز شرایط واحد صنعتی، پرونده برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی خواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - صنعت - میلیارد - وزارت - نقدینگی - معاون - معدن - افزایش - پیش بینی - سرمایه - حمایت - تسهیلات - نرخ ارز - افزایش نرخ ارز - کمبود نقدینگی - کشور - نوسازی - بینی - بانک - هایی - استان تهران - بانک مرکزی - صورت - یارانه - مدیریت - عناوین - استان - رابطه - تهران

آخرین اخبار سرویس:
اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد در یکی از صرافی ها

بهره برداری از انتقال پساب تصفیه خانه مبارکه به مجتمع فولاد مبارکه

جریمه 230 میلیاردی واردکننده پوشک بچه

بانک قرض الحسنه مهر ایران، حامی ازدواج جوانان

شیب تند کاهش زیان بانک تجارت

قیمت کادیلاک CT6 مدل 2020 اعلام شد

اعلام تامین ارز مورد نیاز لوازم خانگی به بانک مرکزی

چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟

تولید 4.3 میلیارد متر مکعب پساب در کشور / استفاده از پساب در صنعت معضل تامین آب را به شکل پایدار حل می کند

دانلود پاورپوینت تئوری بازار سرمایه (فصل نهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)

دانلود پاورپوینت انواع اوراق بهادار(فصل دوم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)

اصلاح نظام بانکی، سهل و ممتنع است؛ شهامت اقدام می خواهد

مدیر وزارت نفت حین خروج از کشور بازداشت شد

نخستین جشنواره بهار روستا و عشایر گلستان در آزادشهر افتتاح شد

دستگیری مدیر مالی وزارت نفت صحت ندارد

تغییر ساعت کاری در ایلام از اول تیر

امکان فرآوری کانسارهای وانادیوم و تنگستن دار

بانک توسعه صادرات از پیشگامان استفاده از بانکداری باز است

صرفه جویی ارزی با ساخت داخلی روتور پمپ های تغذیه آب تغذیه بویلرهادر پتروشیمی فجر

مدیر مالی وزارت نفت دستگیر شد

مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا آغاز شد

توافق شخصی اینتر با روملو لوکاکو

دستگیری مدیر وزارت نفت در حین خروج از کشور

ماشین ظرفشویی رباتیک به کمک رستوران ها می آید

معامله 18 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالای ایران

بخشنامه جدید گمرک در خصوص ثبت سفارش کالا در سال 98

مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

حناچی: از مردم معذرت می خواهم، مجبور بودیم پل گیشا را برداریم

اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی ها

ابلاغ آیین نامه پرداخت پاداش بازنشستگان و بازخرید کارکنان

چابهار، پل ارتباطی ایران و روسیه به آبهای بین المللی

فرماندار:ارزیابی دقیق خسارت سیل زدگان شادگان آغاز شده است

150تن کلزا در پلدشت خریداری شده است

سازمان های دولتی باید با صرفه جویی، الگوی شهروندان باشند

مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

رشد فروش 76 درصدی 2 ماهه سال 98 شرکت های شستا

مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

7 هزار میلیارد تومان از تسهیلات اشتغال روستایی جذب شده است

سیستم اینترنتی نوبت دهی برای گردشگران سلامت راه اندازی می شود

اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی ها

هر زباله گرد ماهانه چقدر درآمد دارد؟

محکومیت 23 میلیاردی تومانی بزرگترین واردکننده پوشک و دستمال کاغذی

برخورد با افرادی که از برق برای «بیت کوین» استفاده می کنند

قیمت مسکن تا پایان تابستان گران نمی شود

تحقیق ارزشگذاری اوراق بهادار در بازار مالی

نقش توان راکتیو در شبکه های انتقال و فوق توزیع

جزییات بازداشت مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور

جزییات دستگیری مدیر مالی وزارت نفت

بهره برداری از ایستگاه پست 230 کیلوولتی GIS صفه اصفهان

قطعه اول جاده خرم آباد - پلدختر بازسازی می شود

افزایش قیمت نفت خام در بازار جهانی

خدمت به مناطق سیل زده مهمترین وظیفه دستگاههای اجرایی و بانک ها است

تفکرات در اصفهان 2020 باید به گردشگری خلاق معطوف شود

دانلود پاورپوینت استراتژی های سطح کل سازمان

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز پنجشنبه 98/3/30+ تغییرات

تسهیلات بازسازی مناطق سیل زده به بدهکاران بانکی نیز پرداخت می شود

1450 میلیارد ریال کمک بلاعوض به بخش کشاورزی لرستان ابلاغ شد

دمنوش های گیاهی جای نوشابه های خارجی را گرفت!

مطالعه تطبیقی اصل نسبی بودن قراردادها در حقوق ایران و انگلیس

بیش از یک میلیون هکتار از اراضی کشور درگیر آفت ملخ صحرایی است

استخدام برنامه نویس Back-end و Front-end بصورت تمام وقت در اصفهان

سه هزار و 100 دستگاه آمبولانس به اورژانس کشور اضافه شد

جزییات اقامت حجاج در مدینه تشریح شد

اعلام تامین ارز مورد نیاز لوازم خانگی به بانک مرکزی

خوکفایی در تامین جو برای دامها

زعفران ارزان شد

دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل اقتصاد/ بازار (فصل دوازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)

دانلود پاورپوینت نحوه معامله اوراق بهادار (فصل چهارم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)

سواحل مازندران در تصرف مدعیان آزادسازی!

دستگیری 2 خواهر کلاهبردار در استان مرکزی

پروانه بهره برداری 5250 تن محصول کشاورزی در گلستان صادر شد

تغییر ساعت کاری ادارات استان آذربایجان شرقی از اول تیر تا پایان مرداد سال جاری

تحویل هزار دستگاه مینی بوس شهری به ناوگان حمل و نقل عمومی کشور

نیوکاسل و آنفلوآنزای پرندگان در کشور تا حد زیادی کنترل شده است

معجزه های اقتصادی آسیا چگونه اتفاق افتاد؟

سه تاثیر سفر جهانگیری به زنجان روی زندگی مردم

بانک های خصوصی: ارسال پیامک به مشتریان را گران نکردیم

دیدار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همتای آذری خود در ژنو

تغییر ساعت کار شعب بانک ایران زمین در استان لرستان

اصلاح نظام بانکی، سهل و ممتنع است؛ شهامت اقدام می خواهد

اقدامات غیرقانونی آمریکا درمنطقه حقوق کار و توسعه را تهدید می کند

همکاری ایران و ترکیه برای تولید انواع بذر محصولات زراعی

افتتاح پست 230 کیلوولت GIS صفه با حضور وزیر نیرو

استخدام آشپز ماهر در شرکت عماد آرا

وزیر نیرو: جریان زاینده رود متکی به مصرف بهینه آب است

44 طرح عشایری در درمیان در دست اجرا است

آغاز ساخت1 میلیون واحد مسکونی در کشور

جریان زاینده رود متکی به مصرف بهینه آب است

قائم مقام وزیر علوم: شرکت دانش بنیان 250 میلیون دلار ارزآوری کردند

اختصاص 15هزار میلیارد ریال به حوزه بازآفرینی شهری

افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است

اختصاص لاستیک تشویقی به کامیونداران حمل کننده کالای اساسی

بررسی مثبت اندیشی در بین جوانان و راههای افزایش آن

روابط کاری ایران با جمهوری آذربایجان گسترش یافت

استخدام گرافیست در شرکت صنایع غذایی معتبر

کشف 16میلیارد ریال کالای تقلبی از صنوف خراسان رضوی

تحقیق جامع و کامل معاملات سهام در شرکتهای سهامی بر اساس قانون تجارت

استخدام مهندس صنایع در یک شرکت مهندسی

استخدام مهندس شیمی در یک شرکت مهندسی

خبر خوش برای تولیدکنندگان

خبر خوش برای تولیدکنندگان