مطالب مرتبط:
از نیما یوشیج تا نیما فالوئر
توضیحات شراگیم یوشیج درباره سرنوشت میراث نیما
خانه نیما یوشیج پناهگاه معتادان شد+ عکس
فیلم | خانه نیما یوشیج ویران شد
شهرداری خانه نیما یوشیج را خرید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 ساعت 15:302019-05-23سياسي

از نیما یوشیج تا نیما فالوئر


"سطحی زدگی در کشور ما موضوع تازه ای نیست و از سال ها قبل این مشکل را داشته ایم.

ما سر قرار دیر رسیدیم.

جهان از یک جایی قرار گذاشت توسعه پیدا کند، - "سطحی زدگی در کشور ما موضوع تازه ای نیست و از سال ها قبل این مشکل را داشته ایم.

ما سر قرار دیر رسیدیم.

جهان از یک جایی قرار گذاشت توسعه پیدا کند، اما جامعه ما دیر سر قرار رسید و شاهد تبعات آن در دوره های مختلف و پیش و پس از انقلاب بودیم".

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه ایران نوشت: آنقدر عجله دارد که گمان می کنی اگر از سر راهش کنار نروی از پرواز جا می ماند، اما وقتی برای چنین عجله ای تعجب می کنی که بفهمی این همه دستپاچگی برای آن است که اگر دیرتر به پاساژ برسد، ممکن است آخر صف هم جا پیدا نکند و از امضای خواننده محبوبش محروم بماند.

لابد شما هم کم ندیده اید کسانی را که برای ترانه ای دم دستی و یا گاه مبتذل سر و دست می شکنند، برای نویسنده کتابی فاقد محتوا جشن رونمایی و جشن امضای آنچنانی می گیرند و… شما جزو کدام دسته اید؛ اینکه چنین واکنش هایی را ناشی از سطحی زدگی می دانید یا شکلی طبیعی در برخورد با هنر نازل که در همه جای دنیا خریدارانی دارد؟ عبدالجبار کاکایی شاعر، ترانه سرا و کارشناس مسائل فرهنگی دلیل چنین رویکردی را عوض شدن اولویت های جوانان می داند که از سرخوردگی ها و سلب آزادی های اجتماعی نشأت می گیرد.

موضوعی که فقط مختص جوان های کشور ما نیست و تمام کشورهای همسایه که وضعیتی شبیه به ما دارند با آن روبه رو هستند.

به اعتقاد وی غالباً مسابقه برای رسیدن به جهان توسعه یافته از امور سطحی شروع می شود و کم کم به جهان عمقی می رسد.

در همین حال جامعه ای که با التهاب، استرس، نداشتن امید به آینده و مسائل دیگر دست به گریبان است، اعضای آن از لحاظ روانی نمی توانند با آرامش زندگی کنند: این را مقایسه می کنم با جوان های فرانسه که دو سال پیش به آنجا سفر کرده بودم.

نمی گویم مطالعه عمیقی داشتم اما این را هم نمی توانم کتمان کنم که دست هر جوانی یک کتاب می دیدم که این جز وجود سلامت و آزادی اجتماعی در آن کشور دلیل دیگری نداشت.

آرامش خاصی بر رفتار جوان هایش حاکم بود که شبیه آن را در میان جوان های عراق، سوریه، پاکستان و سایر کشورهای همسایه مان کمتر دیده ام.

شبیه به همین دیدگاه را علیرضا شریفی یزدی دکترای علوم اجتماعی و محقق حوزه جوانان و تعلیم و تربیت دارد.

از نظر وی مهم ترین عامل سطحی نگری بخشی از جوان ها نظام آموزشی کشور است: نظام آموزشی کشور ما سال های زیادی است که به جای کار کردن روی قدرت تفکر و تولید پرسش در ذهن دانش آموزان، آنها را به سمت محفوظات می برد در حالی که طبیعی است وقتی قدرت تفکر وجود نداشته باشد، فرد قدرت استنتاج نخواهد داشت.

از سوی دیگر به دلیل انبوه اطلاعاتی که در جامعه امروز وجود دارد و همچنین افراد و مؤسساتی که سعی می کنند اطلاعات را فشرده در اختیار مخاطب قرار دهند، کار به جایی رسیده که افراد بخصوص جوان ها با وجود دسترسی به اطلاعات فشرده و گاه چند خطی از یک مبحث با اهمیت و مفصل، توهم دانستن برشان می دارد و خود را همه چیزدان می پندارند.

در صورتی که آدم همه چیزدان، در واقع هیچ ندان است.

گذشته از این رسانه های نوپدید هم به دلیل ماهیت و نوع انتقال اطلاعات شان به لحاظ شکل و محتوا، افراد را سطحی نگر بار می آورند و بخش بزرگی از تفریحات، خبرگیری و انتقال اخبار به همین نوع از رسانه ها محدود می شود که نه تنها موثق نیستند بلکه زمینه سطحی نگری را فراهم می کنند.

به این اضافه کنید که در مدارس هم شیوه های آموزش غلط، دانش آموز را کتاب زده کرده و شیرینی مطالعه و بررسی را به کام جوان های آینده تلخ می کند.

بنابراین وقتی یک جوان کتابخوان نباشد، سطحی نگری واقعیت چندان دوری از وی نخواهد بود.

برایشان انتخاب می شود اتفاقی که روزهای زیادی از آن نگذشته و بعید است تا سال آینده که سی وسومین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار می شود، از یاد کتابخوان ها برود، جشن امضایی است که در حاشیه نمایشگاه برای یکی از چهره های شناخته شده اینستاگرام برگزار شد و نوجوان ها و جوان های سینه چاک زیادی را راهی مصلا کرد.

این جوان ها سر از پا نمی شناختند تا کتابی را که از تک جمله های این شخصیت محبوب اینستاگرام تهیه شده بود امضا شده تحویل بگیرند و در فاصله کوتاهی عکس آن را در همان فضای مجازی منتشر کنند و فخرش را بفروشند.

خیلی ها از داربست بالا رفتند و روی سر و کول هم افتادند و کار چنان بالا گرفت که نمایشگاه کتاب عملاً تبدیل به حاشیه ای از ماجرا شد.

دکتر شریفی یزدی این احتمال را می دهد که جمله های موجود در این کتاب، کوتاه و با ادبیاتی از جنس ادبیات جوان های امروز باشد که خواندنش خسته شان نمی کند و هم جهت با دغدغه های آنهاست.

این جامعه شناس ادامه می دهد: با بروز چنین واقعیت هایی متولیان هستند که باید دست به کار شوند و مانع تسری چنین شکلی از سطحی نگری شوند چراکه در غیر این صورت همین سطحی نگری تمام انتخاب های جوان را از پوشش و موسیقی گرفته تا سطوح علمی، گذران اوقات فراغت، برگزیدن همسر و سایر انتخاب هایش تحت تأثیر قرار می دهد.

کاکایی با اشاره به هنر متعالی می گوید مخاطب پیام اقبال در کتاب اسرار خودی که جوان مسلمان آسیایی را به خود دعوت می کند، هم می تواند ملأ عمر باشد هم ملاله یوسف زی که دو شخصیت متفاوت دارند و هر کدام خود را به گونه ای دیگر پیدا کرده اند.

حال این را مقایسه کنید با شکل نازلی از هنر: وقتی مرتضی پاشایی خواننده جوان کشورمان از دنیا رفت دختری مقابل دکتر اباذری جامعه شناس ایستاد و گفت ما خودمان مرتضی پاشایی را انتخاب کردیم، در حالی که اباذری به درستی پاسخش را داد و گفت شما نه، بلکه برایتان انتخاب کرده اند.

کاکایی این اعتماد به نفس کاذب را مبتلابه بسیاری از جوان ها می داند که مسائل سیاسی، فقدان آزادی های اجتماعی و نهادهای آموزشی غلط در سطح کشور به آن دامن زده اند.

او به مدارک جعلی، دانشگاه های بی ربط و همه مسائلی اشاره می کند که باعث شده اند علم بی ارزش شود: از طرفی هم کار به جایی رسیده که صداوسیما با نخبگان هنرهای هفت گانه و اهل فهم و فکر جامعه قهر است و سعی می کند این نهاد را با کسانی که خودش می پسندد و دلقک ها و سیرک بازها اداره کند.

از آن بدتر اینکه یک اقدام معمولی مثل نامگذاری چهار خیابان به اسم چهار نفر که به فرهنگ و ادب جامعه کمک کرده اند، آنچنان تشنجی به بار می آورد که بی دغدغه نمی توان نام یک خیابان را هم به نام محبوب چند نسل تغییر داد.

نتیجه همه این سیاست ها و ساختارهای غلط دامن زدن به نوعی از سطحی زدگی است که خود جوان کمترین تقصیر را در آن دارد.

ما دیر سر قرار رسیدیم درست است که کاکایی از این موارد با لحن منتقدانه یاد می کند، اما به قول خودش از این وضعیت نباید چندان تعجب کرد زیرا در شرایطی هستیم که کسی به فکر بهبود وضعیت فرهنگ و هنر جامعه نیست حتی مراکز فرهنگی دایر در شهرها که باید به دانش و فرهنگ جامعه خدمت کنند.

به اعتقاد وی وقتی بهره مند شدن از معانی کتاب فردوسی هم مستلزم سر کلاس نشستن و هزینه کردن است تا با آن پول، حقوق چند نفر دیگر پرداخت شود، اولاً از وضعیت موجود نباید چندان تعجب کرد، ثانیاً باید پذیرفت که دامنه دلایل سطحی زدگی جوان ها بسیار گسترده تر از این حرف هاست.

به هر حال سطحی زدگی در کشور ما موضوع تازه ای نیست و از سال ها قبل این مشکل را داشته ایم.

ما سر قرار دیر رسیدیم.

جهان از یک جایی قرار گذاشت توسعه پیدا کند، اما جامعه ما دیر سر قرار رسید و شاهد تبعات آن در دوره های مختلف و پیش و پس از انقلاب بودیم.

حال در این میانه یکسری واقعیت های نوپدید هم اضافه شده اند که سطحی زدگی موجود را پررنگ تر می سازد؛ مهم ترینش هم فضای مجازی است که سبب شده ویترین شعر، داستان نویسی و موسیقی ما عوض شود.

ضمن اینکه از سر تأسف صحنه بازیگری خواص را به عرصه شیرین کاری عوام بدل ساخته و کار به جایی رسیده که دیگر جوان ما نمی داند برای خریدن کالای هنری با ارزش، تهیه یک نقاشی زیبا و برای فهم یک موسیقی خوب باید به کجا مراجعه کند.

وی می گوید: وقتی در جامعه ای که قرن هاست به شعر و ادبیاتش معروف است، قیصر امین پور را با آن همه اشعار زیبا، به شعر گاهی نمی شود که نمی شود که نمی شود در فضای مجازی می شناسند یا خیلی از کاربران به شعرهایی اقبال نشان می دهند که سابق بر این بیشتر پشت خاورها و اتوبوس ها می خواندیم، دیگر من چه بگویم جز اینکه مسلم است جامعه ای که پرسش در آن هزینه دارد پیشرفت نمی کند.

نمونه اش خود من که تلویزیون از نشان دادن چهره ام هراس دارد و این موضع گیری را صحیح ترین برخورد در مقابل پرسشگری ام در نظر می گیرد.

خب معلوم است در این شرایط نمی توان از جوان انتظار داشت که عمیق انتخاب کند، مگر اینکه دست از نصیحت برداریم و به این فکر باشیم که باید کاری کنیم جوان مان احساس نیاز کند و برای بالا کشیدن خود مطالعه کند و باور داشته باشد در غیر این صورت عقب خواهد ماند.

دکتر شریفی یزدی نیز در همین راستا می گوید: آن روزی که آثار فاخر به تیغ جفای سانسور سپرده شوند، میدان برای آثار سطحی باز خواهد شد.

آثاری که تأثیر نامطلوبی بر فکر و ذهن افراد می گذارند در صورتی که به گواه مطالعات جهانی خو گرفتن با آثار و هنرهای فاخر از همان دوره جنینی تأثیر می گذارند و در سال های بعد منجر به رشد فکری فرد می شوند.

بنابراین باید کودکان و نوجوانان را دریابیم تا جوان های کشورمان را از گزند وارد شدن شان به رابطه های اشتباه و چالش های آسیب رسان مصون کرده باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جوان - کشور - کشورهای همسایه - نظام آموزشی - اجتماعی - جهان - توسعه - روزنامه ایران - جوانان - علوم اجتماعی - جامعه - آزادی - آرامش - ترانه سرا - کتاب - نظام - مشکل - روزنامه - کارشناس - رونمایی - خواننده - پاکستان - نویسنده - مطالعه - فرانسه - فرهنگی - مسابقه - گزارش - تربیت - ایران

آخرین اخبار سرویس:
استخدام گریل کار، سالن کار و کارگر ساده در رستوران ایتالیایی

استخدام منشی خانم جهت جوابگویی تلفن و امور اداری در تهران

استخدام دو نفر پیک موتوری در کرمان

پیکر مطهر 2 شهید دوران دفاع مقدس در قزوین تشییع می شود

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت پیتزا فروشی در تهران

50 میلیارد ریال زکات فطریه در مازندران جمع آوری شد

آغاز نشست رؤسای شوراهای امنیت سازمان پیمان امنیت جمعی در بیشکک

پای اخراج 3 کارمند دانشگاه علمی کاربردی شهرداری بجنورد به صداوسیما باز شد + فیلم

دیدار مدیر شعب استان کرمان بانک ایران زمین با رییس دانشگاه علمی کاربردی

واژگونی پراید، 5 کشته بر جای گذاشت

مراسم تشییع پیکرهای 150 شهید برگزار شد+عکس

افزایش 60 درصدی وحوش در «آلمابلاغ»

وزرا با قیمت های امروز، توان خرید بنز را نخواهند داشت

ضرورت تقویت بنیه داخلی و گسترش همکاری های خارجی

دوران غرب وحشی گذشته/ آمریکا توان نابود کردن ایران را ندارد

امام خمینی: یک مرد صالحی (بهشتی) را به صورت دیکتاتور در آوردند

استخدام نگهبان و تکنسین فنی(فوق دیپلم برق) آقا در تهران

استخدام تعدادی تراشکار ماهر در محدوده چهاردانگه

استخدام منشی خانم جهت یک شرکت معتبر در کرمان

استخدام منشی خانم جهت پاسخگویی تلفن در تهران

راه اندازی خط هوایی کرمان - استانبول زمینه ساز رونق گردشگری است

استخدام تعدادی ساندویچ زن ماهر جهت یک فست فود در تهران

شرکت سخنگو و دبیر هیات دولت در مراسم تشییع شهدای تازه تفحص شده دفاع مقدس

فرمانده نیروی انتظامی: حضور پیکر شهدا بین مردم روحیه مقاومت را تقویت می کند

هادی کاظمی با تیپ کوهنوردی/ عکس

روابط عمومی ادارات میناب بصورت مطلق ضعیف هستند

جهرم معطر به عطر شهدا

هفتم تیر، پایان زندگی روحانی جوان

کلیه نیروهای انسانی آموزش و پرورش عسلویه بومی می شوند

درآمد چراغ خاموش از یوتیوب!

فرمانده نیروی دریایی سپاه: امیدواریم دشمنان از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی عبرت گرفته باشند

استخدام کافی من نیمه حرفه ای جهت رستورانی در محدوده نیاورانِ تهران

استخدام کارمند اداری مسلط به کامپیوتر در تهران

استخدام چند نفر سالن کار برای رستورانی در تهران

استخدام تعدادی راننده با ماشین جهت آژانس در خراسان رضوی

مردم قم آماده میزبانی از میهمانان آسمانی

استخدام صندوقدار و ویتر خانم و آقا جهت فست فود در محدوده غرب تهران

500 حکم جایگزین زندان در آبادان صادر شد

شرایط استخدام بانک قرض الحسنه مهر ایران

مازندرانی ها از پیکر شهید مدافع حرم استقبال کردند

استخدام ساندویچ زن ماهر یا نیمه ماهر در محدوده نارمک تهران

فرمانده نیروی انتظامی: حضور شهدا در بین مردم روحیه مقاومت را تقویت می کند

استخدام منشی خانم جهت رستورانی در تهران

توانمندسازی خانواده ها آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد

رییسی: حق و عدالت خواهی راهبرد جمهوری اسلامی ایران/ وقتی ایستادگی کنیم دشمن عقب نشینی می کند

منافع ایرلاین‎ها نباید موجب نقض حقوق مسافران شود

کسب مقام اول فرهنگی هم استانی در کشور

سرنوشت تلخ

زمان مطالبه گری وجدان های بیدار علیه بیدادگری حقوق بشر آمریکایی آغاز شده است

تشییع باشکوه پیکرهای مطهر 150 شهید دفاع مقدس

بازدید جمعی از ائمه جمعه از دستاوردهای هسته ای نطنز

جمعه در نطنز عزای عمومی اعلام شد

اسلحه جنجالی در کلیپ محسن افشانی واقعی بود؟

کره شمالی: ممکن است ماشه را روی آمریکا بکشیم

رونمایی از نخستین خودروی خورشیدی دوربرد جهان

مدرسه جعبه سیاه جامعه است

رابطه داران و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند

حمایت از حقوق ماکیت فکری در فقه و حقوق ایران و کنوانسیونهای بین المللی

پاورپوینت اختلال شخصیت وابسته

پاورپوینت معاینه وضعیت روانی

سیداحمد خاتمی: رییس جمهور آمریکا برای رأی آوردن به مذاکره با ایران نیاز دارد

استخدام منشی و مشاور املاک خانم در تهران

وضعیت گردشگری استان زیبنده کرمان نیست

استخدام دستیار دندانپزشک جهت شیفت عصر در میدان انقلابِ تهران

استخدام چند نفر استادکار نجار و کارگر ساده با جای خواب و غذا

آسوده بخواب تا قیام قیامت راهت ادامه دارد

استخدام چرخکار پیراهن دوز حرفه ای خانم در خراسان رضوی

وزیر نفت در صف اول جنگ اقتصادی است

اردکانیان: دولت متعهد به پرداخت خسارت 11 روستای کوهدشت لرستان است

تخت روانچی: برجام را یکجانبه اجرا نمی کنیم/ طرف های دیگر برجام گام های جدی و عملی بردارند وگرنه مسئولیت پیامد های احتمالی با آنهاست

بازدید 40 تن از ائمه جمعه از دستاوردهای هسته ای نطنز

لاریجانی: بعید می دانم آمریکایی ها آنقدر کم عقل باشند که به ایران حمله کنند| ما مشکلی با مذاکره نداریم| آمریکا ماجرای ساقط شدن پهپاد خود را قورت داد| اروپایی ها برای حل مسائل وزنی ندارند/منکر ایجاد مشقت برای مردم نیستم/ رفتارهای کشورهای منطقه با نفتکش ها ایذایی است

ترامپ می خواهد کاری کند که فقط مورد توجه امام خامنه ای قرار گیرد

تحریم دفتر رهبر معظم انقلاب در تضاد موازین بین المللی است

بازدید ائمه جمعه استان های یزد و چهار محال و بختیاری از مجتمع غنی سازی نطنز

انتقاد از تفکر نئو لیبرالی در اقتصاد

آشنایی با انجمن خیریه حجتیه مهدویه

استخدام برنامه نویس اندروید،کارآموز اندروید،برنامه نویس REACT

تنها گزینه باقیمانده در مقابل ترامپ

بعید می دانم آمریکایی ها آنقدر کم عقل باشند که به مرز ایران حمله کنند/ مشکلی با مذاکره نداریم

ماجرای ارتباط 16 مدیر ارشد وزارت نفت با یک زن چیست ؟

استخدام منشی خانم جهت آموزشگاه عکاسی در تهران

استخدام سازمان صدا و سیما تهران

جان هایی که در راه سلامت می روند

استخدام رنگ کار مبل راحتی جهت کار در خراسان رضوی

استخدام برقکار ماهر و نیمه ماهر جهت همکاری در خراسان رضوی

شمار آثار ناملموس ثبت ملی شده در خراسان شمالی به 75 اثر رسید

استخدام تمام کننده وارد مبل جهت تعمیرات در تهران

مقابله با مواد مخدر بیش از اقدامات قهری نیاز به کار فرهنگی دارد

نقش کلیدی کشورهای همسایه در اجرای راهبرد مقاومت فعال ایران

مراسم تشییع پیکرهای مطهر 150 شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس

افزایش 23 درصدی اجاره بها در تهران/ فشار بازار اجاره بیشتر شد

چرا محسن افشانی روانه زندان شد؟

ابهامات عجیب و غریب سلاخی یک زندانی در زندان فشافویه!

راه اندازی خانه امن برای زنان در معرض خشونت

بهره برداری از سامانه میز خدمت الکترونیک و تکریم ارباب رجوع/ از تولید فیلم‎های مستند با هدف آگاه سازی مردم تا ارائه مشاوره حقوقی به بیش از 2100 نفر

حقوق خانواده در جمهوری اسلامی ایران منتشر می شود

استخدام نیروی خانم آشنا به office در تهران

استخدام کارگر رویه کوب مبل و خیاط مبل در جاجرودِ تهران

وزیر نیرو: دولت برای پرداخت خسارت 11 روستای رودبار کوهدشت لرستان تعهد دارد

از نیما یوشیج تا نیما فالوئر

از نیما یوشیج تا نیما فالوئر