مطالب مرتبط:
ظرفیت دکتری به طور جدی کم نشده است/ از صندلی های خالی دانشگاه آزاد تا روند افزایش شهریه
میزان افزایش شهریه دانشگاه آزاد اعلام شد
تنها 1885 نفر در تکمیل ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد ثبت نام کردند/ بیش از 2 هزار صندلی پزشکی خالی داریم
تصویب بودجه دانشگاه آزاد تشریفاتی نیست/افزایش درآمدهای غیر شهریه ای
اعلام نرخ شهریه دانشگاه آزاد؛ افزایش 10 تا 12 درصدی شهریه متغیر /جزییات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 ساعت 14:152019-05-23دانش

ظرفیت دکتری به طور جدی کم نشده است/از تعداد صندلی های خالی در دانشگاه آزاد تا روند افزایش شهریه


رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تبیین رشته های درست و کارآمد برای اشتغال دانشجویان، اظهار کرد: اگر جذب دانشجویان در مقطع دکتری به منظور تربیت فناوران و پژوهشگرانی باشد که اقتصاد دانش بنیان را حمایت کنند و کارآفرینی را ارتقا دهند، - راه درستی را در پیش گرفته ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال گذشته نزدیک به 10 هزار نفر در 2 هزار و 300 رشته محل است، گفت: از بین این داوطلبان، افراد واجد شرایط وارد مرحله مصاحبه شده و پس از قبولی، پذیرش می شوند.

ظرفیت دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی به طور جدی کم نشده و قانون مداری سرلوحه این دانشگاه است.

وی در پاسخ به این سوال که عده ای معتقدند جذب دانشجو در مقطع دکتری زیاد و متناسب با نیازهای کشور نیست و دانش آموختگان صرفاً به دنبال مدرک هستند، توضیح داد: اگر دانشجوی دکتری را فقط برای نظام آموزش عالی جذب کنیم، حق با شماست، اما اقتصاد دانش بنیان وابستگی جدی به گستردگی دوره دکتری دارد و اگر دوره دکتری را پیشرو در اقتصاد دانش بنیان بدانیم که می تواند پیرامون خود حلقه هایی را تشکیل بدهد، به هیچ عنوان جذب دانشجو زیاد نیست.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آمریکایی ها در دوره ای، جذب دانشجو در مقطع دکتری را کاهش دادند، اما دوباره به حالت قبل بازگشتند.

چین و هند نیز دانشجویان مقطع دکتری خود را افزایش دادند.

اقتصادهای جدید مثل دانش بنیان به شدت به افزایش ظرفیت آموزش عالی بستگی دارد.

طهرانچی با بیان اینکه این رویکرد که دانشجوی دکتری فقط برای شغل هیأت علمی تربیت می شود، اشتباه است، گفت: اگر دانشجویان مقطع دکتری را به منظور تربیت فناوران و پژوهشگرانی که اقتصاد دانش بنیان را حمایت می کنند و کارآفرینی را ارتقا می دهند، جذب کنیم، راه درستی را در پیش گرفته ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با حذف برخی از رشته محل ها گفت: وقتی ظرفیت هر رشته ای کمتر از 4 برابر میزان قبولی باشد، رشته های تحصیلی به طور اتوماتیک، از کنکور و آزمون حذف می شوند.

وقتی در بین مردم مطلوبیت رشته ای از بین می رود، آن رشته بدون کنکور می شود و چون کنکور یک فضیلت است، در نتیجه حذف شدن رشته از آزمون ورودی، این ذهنیت را به وجود می آورد که آن رشته دیگر جایگاهی ندارد و خوب نیست.

این موضوع اثرات بسیار منفی در آینده کشور می گذارد.

رییس دانشگاه آزاد با اشاره به حذف رشته های کشاورزی از کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی و دولتی، تصریح کرد: غذا و کشاورزی از رشته های بسیار جدی هستند که به شدت فناوری در آن نقش بازی می کند و در آینده کشور تأثیرگذارند.

حداقل 5 میلیون خانوار به طور مستقیم از کشاورزی ارتزاق می کنند.

نیازمند تحول کارآمد سازی در رشته های کارشناسی هستیم وی ادامه داد: 7 هزار دانشجو در رشته های کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 300 دانشجو رشته های مربوط به باغبانی دارند.

علت عدم تمایل دانشجویان به تحصیل در رشته های علوم کشاورزی این است که این علوم برای مزرعه و گلخانه طراحی نشده اند.

ما نیازمند یک تحول کارآمد سازی علاوه بر کیفیت بخشی در حوزه رشته های کارشناسی به خصوص کشاورزی هستیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه کنکور باید حذف و روند بی اعتبار کردن رشته ها از طریق حذف کنکور باید اصلاح شود، افزود: واقعیت این است که در صورت ادامه این روند در آینده در بسیاری از رشته های اصلی بحران متخصص خواهیم داشت و این به عنوان یک هشدار جدی مطرح است.

علوم پایه سرمایه کشور است طهرانچی خاطرنشان کرد: علوم پایه در دانشگاه آزاد اسلامی تقریباً برچیده شده و در دانشگاه دولتی نیز نه تنها متقاضی آن کم شده، بلکه تراز دانشجویان نیز کاهش یافته است.

این اتفاق سم مهلک برای آینده علمی کشور است، چرا که علوم پایه سرمایه کشور است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ما موظف هستیم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری مشاغلی را خلق کنیم که آینده شغلی جوانان تأمین شود.

البته قدری نسبت به تبیین آینده رشته ها، نادرست عمل کرده ایم.

وی به تشریح دلایل تمایل افراد به تحصیل در رشته های علوم پزشکی و عدم تمایل و بی رغبتی به تحصیل در رشته های علوم کشاورزی پرداخت و گفت: اگر در رشته های علوم کشاورزی دانشجویانی برای کار در گلخانه، سرمایه گذاری و خلق درآمد تربیت کنیم، قطعاً افراد برای تحصیل در اینگونه رشته ها تمایل نشان می دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پس از اینکه نسبت دانشجو به استاد در رشته های کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی کاهش یافت، طرح تحولی را برای این رشته ها آغاز کردیم و دریافتیم که سرمایه گذاری برای تولید بذر همانند سرمایه گذاری روی طلاست.

در واقع اگر رشته ها را کارآمد و درست تبیین کنیم، حتماً آینده شغلی خواهند داشت.

طهرانچی به ایده دانشگاه جوار صنعت اشاره و تصریح کرد: به همین منظور با اتحادیه های مختلف صنعتی وارد بحث و تعامل شدیم تا دانشجویان از همان ابتدای تحصیل وارد کارخانه ها شده تا ضمن تأمین آینده شغلی، برای آن صنعت تربیت شوند.

در برخی از رشته ها که شغل محور هستند، به جای علم محور باید فناوری محور و تغییرات جدی در آنها اعمال کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه سیاست افزایش دانشجو در اغلب کشورهای پیشرفته دنبال می شود، اظهار کرد: از سال 1995 تا 2015 رشد آموزش عالی پنج برابر رشد جمعیت شد، یعنی تعداد دانشجویان از 60 میلیون نفر درسال 1995 به 170 میلیون نفر درسال 2015 رسید.

این بدین معناست که سمت و سوی دنیا، افزایش ظرفیت آموزش عالی است.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته نسبت جمعیت 18 تا 24 سال که وارد آموزش عالی می شوند 51 درصد است.

در ایران در دو سال پیش به 48 درصد رسیدیم، اما با اعمال سیاست های کاهش دانشجو، این رقم به 43 درصد رسیده است، یعنی به جای اینکه به 51 درصد جمعیت جوان در کشورهای توسعه یافته که می خواهند رهبری اقتصاد دانش بنیان را بر مبنای آموزش عالی در دست بگیرند، نزدیک شویم، دور و فرصت را از خود سلب کرده ایم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی کارآمد سازی را مشکلی جدی در نظام آموزش عالی کشور دانست و افزود: بالاتر از کیفی کردن، کارآمد سازی آموزش عالی را به عنوان مشکل جدی می بینیم.

بین GDP و رشد اقتصادی و رشد آموزش عالی همبستگی جدی وجود دارد و کاملاً اثبات شده است.

متأسفانه رویه ای را دنبال می کنیم که خلاف برنامه ششم است.

باید تحولی که سال گذشته مقام معظم رهبری در جمع اساتید مطرح کردند، در دانشگاه داشته باشیم.

طهرانچی اظهار کرد: در رشته های علوم پزشکی که مورد استقبال عموم مردم است، دکتری حرفه ای و در آموزش عالیPHD می دهیم.

در حقیقت حرفه گرا تربیت نمی کنیم، بلکه دانشگر و پژوهشگر تربیت می کنیم، در صورتی که بخش اعظم تربیت در حوزه دکتری و در خیلی از رشته های شغل محور باید تغییر کند.

اشکال در سیستمی است که آن را رها نمی کنیم و باید در یک تحول جدی مسیر را اصلاح کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شهریه متغیر پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری از امسال به فعالیت های پژوهشی اختصاص می یابد، گفت: این تدبیر در راستای افزایش کیفیت در آموزش و پژوهش و حل مسائل و چالش های کشور توسط دانشجویان دکتری اتخاذ شده است.

کاهش 200 هزار نفری دانشجوی کارشناسی بدهی 1500 میلیاردی دولت به دانشگاه آزاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تعداد صندلی های خالی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: سالانه بین 100 تا 150 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی کاهش می یابد، در واقع بین 200 تا 250 هزار دانشجو نسبت به دو سال گذشته کاهش داریم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت باید هزینه 80 هزار دانشجو را تقبل کند، از بدهی 1500 میلیاردی دولت به دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: نزدیک به 150 واحد دانشگاهی کوچک داریم که دخل و خرجشان با هم هماهنگ نیست و به عبارتی نسبت کارمند به دانشجو بالای یک به 50 است.

طهرانچی ادامه داد: با جابجایی و به کارگیری نیروی انسانی در حیطه دانش بنیان و مدارس می خواهیم بخشی از هزینه های واحدهای زیان ده را جبران کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مردم دانشگاه آزاد اسلامی را برای توسعه شهرها ایجاد کرده اند، خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که به سراغ اقتصاد شهرها برویم و صنایع عمده آنها را شناسایی کنیم.

در همین رابطه برای هر یک از واحدهای دانشگاهی مأموریت های متناسب با مزیت های منطقه ای تعریف کردیم.

به عنوان مثال برای واحد تبریز کفش و چرم، کاشی و سرامیک برای واحد میبد، نساجی و پوشاک برای واحد یزد و برای واحد ملایر مبلمان را در نظر گرفته ایم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر این دانشگاه تحولاتی در مسیر آموزش و پژوهش ایجاد کند و به دنبال تقویت رابطه خود با صنایع کشور باشد، نه تنها هیچ یک از واحدهای دانشگاهی تعطیل نخواهد شد، بلکه احیا نیز می شود.

توضیحاتی درباره افزایش شهریه طهرانچی در خصوص سازوکارهای افزایش شهریه در این دانشگاه نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه بین 18 تا 20 درصد افزایش حقوق کارکنان به روش مجلس شورای اسلامی را خواهیم داشت که بخش قابل توجهی از بودجه ما را در بر می گیرد و از طرفی هم سبد اقتصادی مردم به خاطر تورم کوچک شده است، سعی می کنیم افزایش شهریه را متناسب با رشته ها، شهرهای مختلف و مناطق محروم با یک مدل کاملاً متنوع اعمال کنیم.

در واقع بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور را در 4 سطح تقسیم بندی کردیم که کمترین افزایش شهریه شامل واحدهای مناطق محروم و کم برخوردار می شود.

در مجموع بین 10 تا 20 درصد و متوسط بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی درباره افزایش حقوق کارکنان گفت: حقوق کارمندان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با دولت متفاوت است، چون دولت بر منابع دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی بر شهریه استوار است.

همچنین این دانشگاه پول نفتی ندارد و با توجه به شرایط سختی که در اقتصاد کشور پیش آمده، باید در ابتدا افزایش شهریه را اعمال کنیم، سپس سراغ افزایش حقوق برویم.

امسال مدل 400 هزار تومان به اضافه 7 تا 10 درصد را اعمال خواهیم کرد.

در پایان خردادماه نیز احکام جدید را صادر و از ابتدای سال معوقه ها را پرداخت می کنیم.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال ایجاد منابع درآمدی غیرشهریه ای هستیم، تصریح کرد: هفته گذشته از چند واحد دانشگاهی در استان اصفهان بازدید کردم.

نزدیک به 26 درصد از بودجه دانشگاه آزاد اسلامی از منابع غیرشهریه ای تأمین می شود.

منابع دانش بنیان، افزایش بهره وری، استفاده بهینه از فضاها، امکانات ورزشی و … می تواند در ایجاد منابع درآمدی غیر شهریه ای تأثیرگذار باشد.

سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک ها ممنوع است عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی که شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری حضور داشت همچنین یادآور شد: درگذشته بخشی از منابع مالی این دانشگاه در بانک ها به منظور دریافت سود، سپرده می شد که غیرمولد نیز بود.

بر اساس تصمیم هیأت امنا سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک ها ممنوع و مقرر شد بخشی از این منابع پشتوانه مالی وام دانشجویی قرار بگیرد و بخشی دیگر نیز در اقتصاد دانش بنیان، حمایت از کارآفرین و مقوم آموزش هزینه شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نظام پایان نامه را در کل کشور یکپارچه کردیم و طرح پژوهشی علاوه بر مسائل ملی، وارد چالش های منطقه ای نیز شده، گفت: به عنوان مثال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، اعضای هیأت علمی و صنعتگران بالغ بر 620 موضوع پژوهشی از صنعت چرم و کفش و در واحد یزد نیز 1400 موضوع از صنعت نساجی احصاء کردند.

وی ادامه داد: نزدیک به 10 هزار زمینه پژوهشی در طرح پایش احصاء و بارگذاری شده و اساتید در حال انتخاب موضوعات برای راهنمایی پایان نامه ها و رساله های دانشجویی هستند.

همچنین از مهر 98 دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای پایان نامه و رساله های خود از 10 هزار زمینه پژوهشی که همه مسأله محور هستند، موضوع انتخاب می کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال حل مسائل و تعامل نزدیک با صنایع کشور است، گفت: اگر صنعت باور کند که علم مسائل را حل می کند، قطعاً به دانشگاه اعتماد می کند.

خوشبختانه تا امروز صنعت و بخش خصوصی استقبال خوبی از دانشگاه آزاد اسلامی داشته است.

طهرانچی به تغییر ساختار دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: معاونت پژوهش را از معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری جدا کردیم که هر کدام از معاونت ها وظایف خود را انجام می دهند.

با توجه به اهمیت حوزه کشاورزی و تولید بذر که یک کالای استراتژیک و وارداتی است، تأسیس گلخانه های مدرن، اشتغال و صنایع مربوط به گلخانه، شتاب دهنده ها و صندوق نوآوری، پژوهش و فناوری را در دستور کار قرار دادیم.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه دانشگاهی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است، گفت: این دانشگاه برخلاف دانشگاه نخبگان، یک دانشگاه مردمی و در همه کشور گسترده است و در همه شهرها دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت های شهری را عهده دار هستند.

مسئولیت اجتماعی دانشگاه در رشد و توسعه منطقه ای و برخورد با مسائل بسیار جدی است.

طهرانچی جدی گرفتن مسئولیت اجتماعی را رویکرد اساسی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و افزود: پس از وقوع سیل قرارگاه های جهادی دانشگاه آزاد اسلامی در استان های گلستان، لرستان و خوزستان تشکیل شد و خدمات مختلفی از جمله پزشکی، عمرانی و … به مناطق سیل زده از سوی این دانشگاه ارائه شد.

رسالت دانشگاه آزاد اسلامی فراتر از یک دانشگاه نخبگانی که صرفاً فعالیت علمی انجام می دهد، است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برخلاف بسیاری از تصورات، از لحاظ زیرساخت ها بسیار قوی است، خاطرنشان کرد: این دانشگاه دارای 140 هزار دستگاه مدرن و 11 هزار آزمایشگاه است.

دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط مستقیم با جامعه است و خیلی سریع آن را درک می کند.

وی از تغییر رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و افزود: دو معاونت علوم انسانی و هنر و علوم مهندسی و کشاورزی در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد که به صورت جدی مباحث تحول، تعالی و بومی سازی علوم انسانی و هنر و مهندسی را دنبال می کند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بر تحول و صیرورت جدی آموزش عالی تأکید کرد و افزود: شعار دانشگاه آزاد اسلامی کیفیت، کارآمدی و انتخاب اول داوطلبان در سال 1404 است.

طهرانچی یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال راه اندازی دانشگاه ویژه ناشنوایان است که انشاالله از مهرماه سال جاری شروع به فعالیت می کند.

تأسیس این دانشگاه در راستای مسئولیت اجتماعی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به گله مندی عده ای از دانشجویان مقطع دکتری درباره تعداد محدود مجلات برای چاپ مقالات، گفت: رویکردی جدید در بحث کنترل کیفیت رساله های دکتری داریم.

هدف ما از چاپ مقاله دانشجویان دوره دکتری در مجلات این است که یک ناظر بیرونی کیفیت دستاوردهای علمی را تأیید کند و همچنین مقالات در جامعه علمی به اشتراک گذاشته شود.

وی ادامه داد: در حال بررسی هیأت تحریریه ژورنال ها و تعریف نظام یکپارچه برای مدیریت مجلات هستیم.

زمینه های چاپ را متناسب با رشته های مقطع دکتری تنظیم و فصلنامه را به ماهنامه تبدیل می کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهارکرد: چاپ مقاله دانشجویان در مجلات خارجی خوب است، اما نباید عدم چاپ آنها اختلالی در نظام دکتری ایجاد کند.

دانشجویان می توانند مقاله دوم را در جامعه علمی یا نشریات داخلی یا بین المللی چاپ کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تحمیل واحدهای اضافی از سوی برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را عدم تناسب و پیوستگی رشته ها دانست و افزود: در حال بررسی به منظور کاهش واحدهای درسی اضافی هستیم.

وی در خصوص بیمه تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: این بیمه سنتی است که از گذشته وجود داشته و پرداختی افراد یک پنجم بیمه های معتبر است.

در حال طراحی مدل جدیدی در این زمینه هستیم.

طهرانچی در خصوص نحوه بکارگیری مدیران در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بنده تا قبل از ورود به این دانشگاه از امکانات و استعدادهای برتری که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت، مطلع نبودم.

این دانشگاه یک سرمایه ملی است.

همه همکاران بنده سابقه مدیریتی در سطوح عالی دارند و برای کار جهادی وارد این دانشگاه شده اند.

ایجاد شعبه دانشگاه آزاد در عمان عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از ایجاد شعبه در عمان خبر داد و افزود: بزودی در این کشور شاهد افتتاح و راه اندازی واحد دانشگاهی خواهیم بود و طی تعاملاتی که با وزرای علوم سوریه و عراق داشتم، مقرر شد آزمایشگاهی مشترک در این دو کشور تأسیس شود.

طهرانچی ادامه داد: دانشجویان زیادی از عراق، سوریه، افغانستان و … در دانشگاه آزاد اسلامی داریم و تعداد دانشجویان خارجی از 10 هزار به بیش از 11 هزار نفر افزایش یافته است.

وی اظهارکرد: همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور سود ده هستند، اما تمام منابع مالی آنها در کشور خودشان هزینه می شود.

بنای ما توسعه آموزش عالی در این کشورهاست.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص فرصت مطالعاتی ویژه اساتید، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پشتوانه ارزی مناسبی برای اعزام اساتید به منظور فرصت مطالعاتی پیدا نکرده ایم، فعلاً امکان آن مهیا نیست، اما در سفری که اخیراً قائم مقام رییس دانشگاه آزاد اسلامی به چین داشتند، توافقات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

همچنین به دنبال این هستیم که به طور سیستمی فرصت های مطالعاتی را ایجاد کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دکتری - دانشگاه - دانشجو - دکتر - رییس دانشگاه آزاد - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - رشته - دانشجویان - اسلامی - اقتصاد - آزاد - شورای عالی انقلاب فرهنگی - کنکور - کارآفرینی - افزایش - تربیت - رشته های تحصیلی - فناوران - انقلاب فرهنگی - عالی - درست - افزایش شهریه - آمریکایی ها - آزمون - حمایت - آموزش - کشور - آمریکایی

آخرین اخبار سرویس:
سرپرست آنا و ایسکانیوز منصوب شد

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی منصوب شد

طراحی الگوی حفاظت از دشت های ممنوعه از سوی محققان دانشگاه تهران

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

همایشی از جنس ورزش

نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه «لیرز در درمان ناباروری» بین دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و جهاددانشگاهی استان

فراخوان چالش نوآوری طراحی دستگاه حفاظت خوردگی جریان تزریقی در شناورها

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد/22 تیر، زمان مصاحبه پذیرفته شدگان

داوران دومین مسابقه طراحی بشکو معرفی شدند

چاپ کاغذی پایان نامه ها، رساله ها و گزارش های علمی ممنوع شد

تنها با مجاهدت علمی می توان از دسیسه شیطان بزرگ رهایی یافت

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه آزاد واحد یادگار امام و باشگاه سوارکاری شهاب

جزییات جشنواره ملی دانش آموزی امیرکبیر اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه

اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران گرنت بین المللی دریافت می کنند

مسیر ثبت اختراع با همکاری 56 دفتر در مرکز علمی و تحقیقاتی آسان می شود

ثبت نام ترم تابستان رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد از 8 تیرماه آغاز می شود

دانشگاه نیشابور بدون کنکور دانشجو جذب می کند

سهل انگاری در برگزاری کنکور غیر قابل پذیرش

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ها از سال تحصیلی آینده

پاورپوینت نظریه منبع کنترل جولیان راتر

هنجارهای عفاف و حجاب دانشجویان در دانشگاه

جزییات کنکور 98

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ها

برگزاری آزمون الکترونیکی در دانشگاه پیام نور ایلام

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ، رساله و تکالیف آموزشی رایج از سال تحصیلی آینده

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ، رساله و تکالیف آموزشی رایج از سال تحصیلی آینده

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی شد

مسئول بسیج دانشجویی واحد تهران شمال معرفی شد

شناسایی پر انرژی ترین نور جهان

نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

وزارت علوم ابلاغ کرد: چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

فراخوان وزارت نفت برای جذب فارغ تحصیلان دانشگاه ها

32 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه های برتر دنیا

عبدالرضا اوحدی همدانی، مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها، ممنوع

ادامه بازداشت فعالان محیط زیست ناامیدی را نشر می دهد

دو مسئول بسیج دانشجویی واحد تهران شمال و تربیت دیبر شهید رجایی معرفی شدند

درخواست جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های غیر انتفاعی

32 دانشگاه ایرانی در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا در 5 شاخص علمی

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد شنبه آغاز می شود

اعلام نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال معرفی شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

بیش از 95 درصد اساتید این مرکز فوق لیسانس و دکترا هستند

تقدیر از صاحبان 13 اثر در دومین جشنواره کتاب اولیا و مربیان

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

پرانرژی ترین نور جهان شناسایی شد

کارگاه تولید «آنتی بادی مونو کلونال» در دانشگاه ارومیه برگزار می شود

32 دانشگاه ایران در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا در 5 شاخص علمی

استخدام تحصیل دار مسلط به کلیه اموربانکی واداری در تهران

استخدام تکنسین مکانیک،قالبساز،تعمیرکاربرق،ماشینکار،حسابدار

برگزاری آزمون انتخاب مدرس آموزش خانواده در فارس

دانشگاه های ایران در رتبه بندی جدید شانگ های حضور یافتند

پرتاب موشک فالکون هوی تا دقایقی دیگر

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی مشاغل عملیاتی آتش نشانی منتشر شد

صدیقی: 200 سرای دانشجویی امسال در سطح کشور احداث می شود

نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی «ویژه استعداد های درخشان» دانشگاه آزاد منتشر شد

رایزنی فرهنگی نماینده ولی فقیه در گیلان با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی

علی نژاد دبیرشورای عالی ورزش دانشگاه آزاد شد

ترم تابستان در مجتمع آموزش عالی بم به صورت خودخوان برگزار می شود

صدیقی: 200 سرای دانشجویی در سطح کشور امسال احداث می شود

نرم افزار پلاک سپید در دانشگاه علوم پزشکی تبریز رونمایی شد

17 دانشجوی پیام نور به مرحله نهایی بیست و چهارمین المپیاد علمی- دانشجویی راه یافتند

نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تفاهم نامه همکاری امضا کردند

آزادی 71 زندانی جرائم غیر عمد در همدان

تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف مقابل ساختمان معاونت دانشجویی تجمع کردند + عکس

دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز دانشجو می پذیرد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل مسلط به امور پشتیبانی و پاسخگویی

جزییات برگزاری جشنواره ملی دانش آموزی دانشگاه امیرکبیر اعلام شد

استخدام کارشناس ثبت نام خانم با مزایا-تهران

استخدام بازرس فنی با مدرک کارشناسی برق و مکانیک-تهران

رشته مهندسی نفت در دانشگاه ایلام راه اندازی شد

مدیرکل دفتر گسترش وزارت علوم تغییر کرد

70 دانشجوی جهادگر البرزی به خوزستان اعزام می شوند

معرفی فهرست نهایی والیبالیست های دانشجو

دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تفاهم نامه همکاری امضاء کردند

نگاه جهادی به انجام فعالیت های قرآنی ضروری است

استخدام حسابدار فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی حسابداری

استخدام طراح صنعتی باحقوق،مزایای عالی بصورت تمام وقت،پروژه ای

رقابت 70 هزار نفر در آزمون ارشد پزشکی سال 98

پاورپوینت نظریه یادگیری اجتماعی جولیان راتر

اعلام جزییات کنکور سراسری سال98

آغاز ثبت نام ترم تابستان دانشجویان دانشگاه آزاد از شنبه

جزییات ترم تابستان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

پاورپوینت تقسیم بندی چیلرها

اعلام جزییات کنکور سراسری سال 98

ظرفیت دکتری به طور جدی کم نشده است/از تعداد صندلی های خالی در دانشگاه آزاد تا روند افزایش شهریه

ظرفیت دکتری به طور جدی کم نشده است/از تعداد صندلی های خالی در دانشگاه آزاد تا روند افزایش شهریه