مطالب مرتبط:
میزان افزایش شهریه دانشگاه آزاد اعلام شد
تنها 1885 نفر در تکمیل ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد ثبت نام کردند/ بیش از 2 هزار صندلی پزشکی خالی داریم
تصویب بودجه دانشگاه آزاد تشریفاتی نیست/افزایش درآمدهای غیر شهریه ای
اعلام نرخ شهریه دانشگاه آزاد؛ افزایش 10 تا 12 درصدی شهریه متغیر /جزییات
افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه آزاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 ساعت 13:402019-05-23دانش

ظرفیت دکتری به طور جدی کم نشده است/ از صندلی های خالی دانشگاه آزاد تا روند افزایش شهریه


رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تبیین رشته های درست و کارآمد برای اشتغال دانشجویان، اظهار کرد: اگر جذب دانشجویان در مقطع دکتری به منظور تربیت فناوران و پژوهشگرانی باشد که اقتصاد دانش بنیان را حمایت کنند و کارآفرینی را ارتقا دهند، - راه درستی را در پیش گرفته ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال گذشته نزدیک به 10 هزار نفر در 2 هزار و 300 رشته محل است، گفت: از بین این داوطلبان، افراد واجد شرایط وارد مرحله مصاحبه شده و پس از قبولی، پذیرش می شوند.

ظرفیت دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی به طور جدی کم نشده و قانون مداری سرلوحه این دانشگاه است.

وی در پاسخ به این سوال که عده ای معتقدند جذب دانشجو در مقطع دکتری زیاد و متناسب با نیازهای کشور نیست و دانش آموختگان صرفاً به دنبال مدرک هستند، توضیح داد: اگر دانشجوی دکتری را فقط برای نظام آموزش عالی جذب کنیم، حق با شماست، اما اقتصاد دانش بنیان وابستگی جدی به گستردگی دوره دکتری دارد و اگر دوره دکتری را پیشرو در اقتصاد دانش بنیان بدانیم که می تواند پیرامون خود حلقه هایی را تشکیل بدهد، به هیچ عنوان جذب دانشجو زیاد نیست.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آمریکایی ها در دوره ای، جذب دانشجو در مقطع دکتری را کاهش دادند، اما دوباره به حالت قبل بازگشتند.

چین و هند نیز دانشجویان مقطع دکتری خود را افزایش دادند.

اقتصادهای جدید مثل دانش بنیان به شدت به افزایش ظرفیت آموزش عالی بستگی دارد.

طهرانچی با بیان اینکه این رویکرد که دانشجوی دکتری فقط برای شغل هیأت علمی تربیت می شود، اشتباه است، گفت: اگر دانشجویان مقطع دکتری را به منظور تربیت فناوران و پژوهشگرانی که اقتصاد دانش بنیان را حمایت می کنند و کارآفرینی را ارتقا می دهند، جذب کنیم، راه درستی را در پیش گرفته ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با حذف برخی از رشته محل ها گفت: وقتی ظرفیت هر رشته ای کمتر از 4 برابر میزان قبولی باشد، رشته های تحصیلی به طور اتوماتیک، از کنکور و آزمون حذف می شوند.

وقتی در بین مردم مطلوبیت رشته ای از بین می رود، آن رشته بدون کنکور می شود و چون کنکور یک فضیلت است، در نتیجه حذف شدن رشته از آزمون ورودی، این ذهنیت را به وجود می آورد که آن رشته دیگر جایگاهی ندارد و خوب نیست.

این موضوع اثرات بسیار منفی در آینده کشور می گذارد.

رییس دانشگاه آزاد با اشاره به حذف رشته های کشاورزی از کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی و دولتی، تصریح کرد: غذا و کشاورزی از رشته های بسیار جدی هستند که به شدت فناوری در آن نقش بازی می کند و در آینده کشور تأثیرگذارند.

حداقل 5 میلیون خانوار به طور مستقیم از کشاورزی ارتزاق می کنند.

نیازمند تحول کارآمد سازی در رشته های کارشناسی هستیم وی ادامه داد: 7 هزار دانشجو در رشته های کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 300 دانشجو رشته های مربوط به باغبانی دارند.

علت عدم تمایل دانشجویان به تحصیل در رشته های علوم کشاورزی این است که این علوم برای مزرعه و گلخانه طراحی نشده اند.

ما نیازمند یک تحول کارآمد سازی علاوه بر کیفیت بخشی در حوزه رشته های کارشناسی به خصوص کشاورزی هستیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه کنکور باید حذف و روند بی اعتبار کردن رشته ها از طریق حذف کنکور باید اصلاح شود، افزود: واقعیت این است که در صورت ادامه این روند در آینده در بسیاری از رشته های اصلی بحران متخصص خواهیم داشت و این به عنوان یک هشدار جدی مطرح است.

علوم پایه سرمایه کشور است طهرانچی خاطرنشان کرد: علوم پایه در دانشگاه آزاد اسلامی تقریباً برچیده شده و در دانشگاه دولتی نیز نه تنها متقاضی آن کم شده، بلکه تراز دانشجویان نیز کاهش یافته است.

این اتفاق سم مهلک برای آینده علمی کشور است، چرا که علوم پایه سرمایه کشور است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ما موظف هستیم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری مشاغلی را خلق کنیم که آینده شغلی جوانان تأمین شود.

البته قدری نسبت به تبیین آینده رشته ها، نادرست عمل کرده ایم.

وی به تشریح دلایل تمایل افراد به تحصیل در رشته های علوم پزشکی و عدم تمایل و بی رغبتی به تحصیل در رشته های علوم کشاورزی پرداخت و گفت: اگر در رشته های علوم کشاورزی دانشجویانی برای کار در گلخانه، سرمایه گذاری و خلق درآمد تربیت کنیم، قطعاً افراد برای تحصیل در اینگونه رشته ها تمایل نشان می دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پس از اینکه نسبت دانشجو به استاد در رشته های کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی کاهش یافت، طرح تحولی را برای این رشته ها آغاز کردیم و دریافتیم که سرمایه گذاری برای تولید بذر همانند سرمایه گذاری روی طلاست.

در واقع اگر رشته ها را کارآمد و درست تبیین کنیم، حتماً آینده شغلی خواهند داشت.

طهرانچی به ایده دانشگاه جوار صنعت اشاره و تصریح کرد: به همین منظور با اتحادیه های مختلف صنعتی وارد بحث و تعامل شدیم تا دانشجویان از همان ابتدای تحصیل وارد کارخانه ها شده تا ضمن تأمین آینده شغلی، برای آن صنعت تربیت شوند.

در برخی از رشته ها که شغل محور هستند، به جای علم محور باید فناوری محور و تغییرات جدی در آنها اعمال کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه سیاست افزایش دانشجو در اغلب کشورهای پیشرفته دنبال می شود، اظهار کرد: از سال 1995 تا 2015 رشد آموزش عالی پنج برابر رشد جمعیت شد، یعنی تعداد دانشجویان از 60 میلیون نفر درسال 1995 به 170 میلیون نفر درسال 2015 رسید.

این بدین معناست که سمت و سوی دنیا، افزایش ظرفیت آموزش عالی است.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته نسبت جمعیت 18 تا 24 سال که وارد آموزش عالی می شوند 51 درصد است.

در ایران در دو سال پیش به 48 درصد رسیدیم، اما با اعمال سیاست های کاهش دانشجو، این رقم به 43 درصد رسیده است، یعنی به جای اینکه به 51 درصد جمعیت جوان در کشورهای توسعه یافته که می خواهند رهبری اقتصاد دانش بنیان را بر مبنای آموزش عالی در دست بگیرند، نزدیک شویم، دور و فرصت را از خود سلب کرده ایم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی کارآمد سازی را مشکلی جدی در نظام آموزش عالی کشور دانست و افزود: بالاتر از کیفی کردن، کارآمد سازی آموزش عالی را به عنوان مشکل جدی می بینیم.

بین GDP و رشد اقتصادی و رشد آموزش عالی همبستگی جدی وجود دارد و کاملاً اثبات شده است.

متأسفانه رویه ای را دنبال می کنیم که خلاف برنامه ششم است.

باید تحولی که سال گذشته مقام معظم رهبری در جمع اساتید مطرح کردند، در دانشگاه داشته باشیم.

طهرانچی اظهار کرد: در رشته های علوم پزشکی که مورد استقبال عموم مردم است، دکتری حرفه ای و در آموزش عالیPHD می دهیم.

در حقیقت حرفه گرا تربیت نمی کنیم، بلکه دانشگر و پژوهشگر تربیت می کنیم، در صورتی که بخش اعظم تربیت در حوزه دکتری و در خیلی از رشته های شغل محور باید تغییر کند.

اشکال در سیستمی است که آن را رها نمی کنیم و باید در یک تحول جدی مسیر را اصلاح کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شهریه متغیر پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری از امسال به فعالیت های پژوهشی اختصاص می یابد، گفت: این تدبیر در راستای افزایش کیفیت در آموزش و پژوهش و حل مسائل و چالش های کشور توسط دانشجویان دکتری اتخاذ شده است.

کاهش 200 هزار نفری دانشجوی کارشناسی بدهی 1500 میلیاردی دولت به دانشگاه آزاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تعداد صندلی های خالی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: سالانه بین 100 تا 150 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی کاهش می یابد، در واقع بین 200 تا 250 هزار دانشجو نسبت به دو سال گذشته کاهش داریم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت باید هزینه 80 هزار دانشجو را تقبل کند، از بدهی 1500 میلیاردی دولت به دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: نزدیک به 150 واحد دانشگاهی کوچک داریم که دخل و خرجشان با هم هماهنگ نیست و به عبارتی نسبت کارمند به دانشجو بالای یک به 50 است.

طهرانچی ادامه داد: با جابجایی و به کارگیری نیروی انسانی در حیطه دانش بنیان و مدارس می خواهیم بخشی از هزینه های واحدهای زیان ده را جبران کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مردم دانشگاه آزاد اسلامی را برای توسعه شهرها ایجاد کرده اند، خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که به سراغ اقتصاد شهرها برویم و صنایع عمده آنها را شناسایی کنیم.

در همین رابطه برای هر یک از واحدهای دانشگاهی مأموریت های متناسب با مزیت های منطقه ای تعریف کردیم.

به عنوان مثال برای واحد تبریز کفش و چرم، کاشی و سرامیک برای واحد میبد، نساجی و پوشاک برای واحد یزد و برای واحد ملایر مبلمان را در نظر گرفته ایم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر این دانشگاه تحولاتی در مسیر آموزش و پژوهش ایجاد کند و به دنبال تقویت رابطه خود با صنایع کشور باشد، نه تنها هیچ یک از واحدهای دانشگاهی تعطیل نخواهد شد، بلکه احیا نیز می شود.

توضیحاتی درباره افزایش شهریه طهرانچی در خصوص سازوکارهای افزایش شهریه در این دانشگاه نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه بین 18 تا 20 درصد افزایش حقوق کارکنان به روش مجلس شورای اسلامی را خواهیم داشت که بخش قابل توجهی از بودجه ما را در بر می گیرد و از طرفی هم سبد اقتصادی مردم به خاطر تورم کوچک شده است، سعی می کنیم افزایش شهریه را متناسب با رشته ها، شهرهای مختلف و مناطق محروم با یک مدل کاملاً متنوع اعمال کنیم.

در واقع بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور را در 4 سطح تقسیم بندی کردیم که کمترین افزایش شهریه شامل واحدهای مناطق محروم و کم برخوردار می شود.

در مجموع بین 10 تا 20 درصد و متوسط بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی درباره افزایش حقوق کارکنان گفت: حقوق کارمندان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با دولت متفاوت است، چون دولت بر منابع دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی بر شهریه استوار است.

همچنین این دانشگاه پول نفتی ندارد و با توجه به شرایط سختی که در اقتصاد کشور پیش آمده، باید در ابتدا افزایش شهریه را اعمال کنیم، سپس سراغ افزایش حقوق برویم.

امسال مدل 400 هزار تومان به اضافه 7 تا 10 درصد را اعمال خواهیم کرد.

در پایان خردادماه نیز احکام جدید را صادر و از ابتدای سال معوقه ها را پرداخت می کنیم.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال ایجاد منابع درآمدی غیرشهریه ای هستیم، تصریح کرد: هفته گذشته از چند واحد دانشگاهی در استان اصفهان بازدید کردم.

نزدیک به 26 درصد از بودجه دانشگاه آزاد اسلامی از منابع غیرشهریه ای تأمین می شود.

منابع دانش بنیان، افزایش بهره وری، استفاده بهینه از فضاها، امکانات ورزشی و … می تواند در ایجاد منابع درآمدی غیر شهریه ای تأثیرگذار باشد.

سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک ها ممنوع است عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی که شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری حضور داشت همچنین یادآور شد: درگذشته بخشی از منابع مالی این دانشگاه در بانک ها به منظور دریافت سود، سپرده می شد که غیرمولد نیز بود.

بر اساس تصمیم هیأت امنا سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک ها ممنوع و مقرر شد بخشی از این منابع پشتوانه مالی وام دانشجویی قرار بگیرد و بخشی دیگر نیز در اقتصاد دانش بنیان، حمایت از کارآفرین و مقوم آموزش هزینه شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نظام پایان نامه را در کل کشور یکپارچه کردیم و طرح پژوهشی علاوه بر مسائل ملی، وارد چالش های منطقه ای نیز شده، گفت: به عنوان مثال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، اعضای هیأت علمی و صنعتگران بالغ بر 620 موضوع پژوهشی از صنعت چرم و کفش و در واحد یزد نیز 1400 موضوع از صنعت نساجی احصاء کردند.

وی ادامه داد: نزدیک به 10 هزار زمینه پژوهشی در طرح پایش احصاء و بارگذاری شده و اساتید در حال انتخاب موضوعات برای راهنمایی پایان نامه ها و رساله های دانشجویی هستند.

همچنین از مهر 98 دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای پایان نامه و رساله های خود از 10 هزار زمینه پژوهشی که همه مسأله محور هستند، موضوع انتخاب می کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال حل مسائل و تعامل نزدیک با صنایع کشور است، گفت: اگر صنعت باور کند که علم مسائل را حل می کند، قطعاً به دانشگاه اعتماد می کند.

خوشبختانه تا امروز صنعت و بخش خصوصی استقبال خوبی از دانشگاه آزاد اسلامی داشته است.

طهرانچی به تغییر ساختار دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: معاونت پژوهش را از معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری جدا کردیم که هر کدام از معاونت ها وظایف خود را انجام می دهند.

با توجه به اهمیت حوزه کشاورزی و تولید بذر که یک کالای استراتژیک و وارداتی است، تأسیس گلخانه های مدرن، اشتغال و صنایع مربوط به گلخانه، شتاب دهنده ها و صندوق نوآوری، پژوهش و فناوری را در دستور کار قرار دادیم.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه دانشگاهی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است، گفت: این دانشگاه برخلاف دانشگاه نخبگان، یک دانشگاه مردمی و در همه کشور گسترده است و در همه شهرها دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت های شهری را عهده دار هستند.

مسئولیت اجتماعی دانشگاه در رشد و توسعه منطقه ای و برخورد با مسائل بسیار جدی است.

طهرانچی جدی گرفتن مسئولیت اجتماعی را رویکرد اساسی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و افزود: پس از وقوع سیل قرارگاه های جهادی دانشگاه آزاد اسلامی در استان های گلستان، لرستان و خوزستان تشکیل شد و خدمات مختلفی از جمله پزشکی، عمرانی و … به مناطق سیل زده از سوی این دانشگاه ارائه شد.

رسالت دانشگاه آزاد اسلامی فراتر از یک دانشگاه نخبگانی که صرفاً فعالیت علمی انجام می دهد، است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برخلاف بسیاری از تصورات، از لحاظ زیرساخت ها بسیار قوی است، خاطرنشان کرد: این دانشگاه دارای 140 هزار دستگاه مدرن و 11 هزار آزمایشگاه است.

دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط مستقیم با جامعه است و خیلی سریع آن را درک می کند.

وی از تغییر رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و افزود: دو معاونت علوم انسانی و هنر و علوم مهندسی و کشاورزی در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد که به صورت جدی مباحث تحول، تعالی و بومی سازی علوم انسانی و هنر و مهندسی را دنبال می کند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بر تحول و صیرورت جدی آموزش عالی تأکید کرد و افزود: شعار دانشگاه آزاد اسلامی کیفیت، کارآمدی و انتخاب اول داوطلبان در سال 1404 است.

طهرانچی یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال راه اندازی دانشگاه ویژه ناشنوایان است که انشاالله از مهرماه سال جاری شروع به فعالیت می کند.

تأسیس این دانشگاه در راستای مسئولیت اجتماعی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به گله مندی عده ای از دانشجویان مقطع دکتری درباره تعداد محدود مجلات برای چاپ مقالات، گفت: رویکردی جدید در بحث کنترل کیفیت رساله های دکتری داریم.

هدف ما از چاپ مقاله دانشجویان دوره دکتری در مجلات این است که یک ناظر بیرونی کیفیت دستاوردهای علمی را تأیید کند و همچنین مقالات در جامعه علمی به اشتراک گذاشته شود.

وی ادامه داد: در حال بررسی هیأت تحریریه ژورنال ها و تعریف نظام یکپارچه برای مدیریت مجلات هستیم.

زمینه های چاپ را متناسب با رشته های مقطع دکتری تنظیم و فصلنامه را به ماهنامه تبدیل می کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهارکرد: چاپ مقاله دانشجویان در مجلات خارجی خوب است، اما نباید عدم چاپ آنها اختلالی در نظام دکتری ایجاد کند.

دانشجویان می توانند مقاله دوم را در جامعه علمی یا نشریات داخلی یا بین المللی چاپ کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تحمیل واحدهای اضافی از سوی برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را عدم تناسب و پیوستگی رشته ها دانست و افزود: در حال بررسی به منظور کاهش واحدهای درسی اضافی هستیم.

وی در خصوص بیمه تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: این بیمه سنتی است که از گذشته وجود داشته و پرداختی افراد یک پنجم بیمه های معتبر است.

در حال طراحی مدل جدیدی در این زمینه هستیم.

طهرانچی در خصوص نحوه بکارگیری مدیران در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بنده تا قبل از ورود به این دانشگاه از امکانات و استعدادهای برتری که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت، مطلع نبودم.

این دانشگاه یک سرمایه ملی است.

همه همکاران بنده سابقه مدیریتی در سطوح عالی دارند و برای کار جهادی وارد این دانشگاه شده اند.

ایجاد شعبه دانشگاه آزاد در عمان عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از ایجاد شعبه در عمان خبر داد و افزود: بزودی در این کشور شاهد افتتاح و راه اندازی واحد دانشگاهی خواهیم بود و طی تعاملاتی که با وزرای علوم سوریه و عراق داشتم، مقرر شد آزمایشگاهی مشترک در این دو کشور تأسیس شود.

طهرانچی ادامه داد: دانشجویان زیادی از عراق، سوریه، افغانستان و … در دانشگاه آزاد اسلامی داریم و تعداد دانشجویان خارجی از 10 هزار به بیش از 11 هزار نفر افزایش یافته است.

وی اظهارکرد: همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور سود ده هستند، اما تمام منابع مالی آنها در کشور خودشان هزینه می شود.

بنای ما توسعه آموزش عالی در این کشورهاست.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص فرصت مطالعاتی ویژه اساتید، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پشتوانه ارزی مناسبی برای اعزام اساتید به منظور فرصت مطالعاتی پیدا نکرده ایم، فعلاً امکان آن مهیا نیست، اما در سفری که اخیراً قائم مقام رییس دانشگاه آزاد اسلامی به چین داشتند، توافقات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

همچنین به دنبال این هستیم که به طور سیستمی فرصت های مطالعاتی را ایجاد کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دکتری - دانشگاه - دانشجو - دکتر - رییس دانشگاه آزاد - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - رشته - دانشجویان - اسلامی - اقتصاد - آزاد - شورای عالی انقلاب فرهنگی - کنکور - کارآفرینی - افزایش - تربیت - رشته های تحصیلی - فناوران - انقلاب فرهنگی - عالی - درست - افزایش شهریه - آمریکایی ها - آزمون - حمایت - آموزش - کشور - آمریکایی

آخرین اخبار سرویس:
امشب آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

استخدام کارشناس R&d رشته مهندسی مکانیک در تهران

کاهش علاقه به جغرافیا/درصد بالای بیکاران جغرافیاخوانده نسبت به رشته های کشاورزی و فنی

استخدام فروشنده حضوری با درآمد عالی در شرکت سولیکو کاله در یزد

تعویض مدیر عامل نکاچوب؛ تنها راه حل مسئولان برای حل مشکلات کارگران تعدیل شده / آتشی که مافیای چوب به محافظان جنگل زد

همکاری مدارس مهارتی دانشگاه آزاد با قوه قضاییه/ در کشور های پیشرفته 25 درصد از جمعیت جوان به دنبال تحصیل نظری می روند

تولید محصولات مورد نیاز هر شهر و استان در واحدهای دانشگاه پیام نور

علوم انسانی در دانشگاه ها بر اساس آموزه های دینی تدوین شود

سفر معاون علمی رییس جمهوری به استان آذربایجان شرقی

برگزاری اولین کنگره «روانشناسی و علوم رفتاری» در دانشگاه تبریز

ارتباط فلسفه اسلامی با زندگی مردم قطع شده است/ معضلات تدریس فلسفه اسلامی در دانشگاه ها

سقوط آزاد روی اهرام مصر در عکس روز نشنال جئوگرافیک

مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان متخلف باطل می شود

سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به آذربایجان شرقی

معاون رییس جمهوری: اهتمام دانشجو برای پذیرش دانشگاه خارجی تاسف آور است

افزایش تعامل بخش های علمی و اجرایی در استان البرز

تقدیر آیت الله صافی گلپایگانی از توسعه آموزش عالی در کشور

محققان دانشگاه امام خمینی(ره) موفق به طراحی و ساخت سازه هیدرولیکی شدند

افتخار آفرینی پرسنل دانشگاه پیام نور لرستان برای ورزش کشور

انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه استرالیا

مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گشایش یافت

فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در تیرماه 98

باید ساختار آموزش و پژوهش در دانشگاه ها تغییر کند

سوق دادن علوم در جهت حل مشکلات کشور

آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

بیش از 35 هزار دانشجو خارجی در دانشگاه حضور دارند

هشتمین «جشنواره ملی مدیریت پروژه ایران» 29 خرداد برگزار می شود

طرح «سازه های خلاقانه کاغذی و مقوایی» در مرکز رشد واحد بندرعباس وارد مرحله تولید شد

نوآوری در علوم انسانی تحول بزرگ اجتماعی را ایجاد می کند

تجاوز فوتبالیست به زن جوان/زمان محاکمه نجفی مشخص نیست

فراخوان واگذاری پروژه های فناورانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران منتشر شد

فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در تیر 98

پاپ کورن کاراملی نمکی

حوزه علمیه آماده همکاری با وزارت علوم است

آغاز همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دانشگاه Macquarie استرالیا

جایگاه علمی ایران در دنیا شناخته شده است

کرسی ترویجی «نگاهی به عاطفه در فلسفه علامه طباطبایی» برگزار می شود

تأکید مدیر حوزه های علمیه بر تعامل بیشتر با دانشگاه ها

مطالعات پژوهشی طراحی و ساخت سیستم «تحریک عمقی مغز» آغاز شد

افتتاح مرکز شتاب دهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز

تصاویر/ دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با مدیر حوزه های علمیه

کنکور سراسری سال 98 در 13 و 14 تیر برگزار می شود

توزیع کارت آزمون دکتری تخصصی پزشکی آغاز شد

خوراکی ها می توانند دلیل آلرژی باشند؟

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

وزیر علوم: نفس تحصیلات دانشگاهی تضمینی برای کسب شغل نیست

انتشار کلید سؤالات آزمون ارشد 98 از امروز

محلولِ سبزی نوین برای حذف رنگ از روی سطوح ساخته شد

نمایندگان شورا های صنفی مطالبات قانونی دانشجویان را پیگیری کنند

دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی منصوب شد

جزییات برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

امکانات دستگاه های اجرایی در اختیار دانشجویان رشته کشاورزی قرار می گیرد

حقوق کارکنان بیمارستان امام خمینی(ره) کرج باز هم پرداخت نشد / جنبش عدالتخواه دانشجویی پیگیر معوقات

گردهمایی مدیران توسعه فناوری دانشگاه های علوم پزشکی فردا 29 خردادماه برگزار می شود

ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد تا فردا 29 خردادماه ادامه دارد

دانشگاه آزاد به عنوان کارفرما و شرکت مهران گشت مقصر اصلی حادثه علوم تحقیقات هستند

ثبت نام طرح های تخفیف دار شبکه آزمایشگاهی تا پایان خردادماه ادامه دارد

فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در تیر 98

آغاز ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور

فراخوان دومین دوره جشنواره پایان نامه های برتر ایران منتشر شد

دانشگاه ها باید با نیاز های ملموس مردم رابطه نزدیک داشته باشند

مقصر بودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات

دانشگاه آزاد مسائل راهبردی ورزش را تبیین می کند

آغاز همکاری مشترک دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و Macquarie استرالیا

مراکز بهداشت و درمان برتر سال 98 دانشگاه ها معرفی شدند

کارت آزمون زبان وزارت علوم توزیع شد

اصفهان؛ میزبان جشنواره فرهنگی و اجتماعی دانشجو معلمان سراسر کشور

انتشار کلید سؤالات آزمون ارشد 98

دستگاه شبیه ساز مخازن نفتی در پارک علم و فناوری البرز تولید شد

پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران به دستگاه «تحریک الکتریکی فراجمجمه ای» مجهز شد

گزارش وزیر علوم درباره پیشرفت های آموزش عالی کشور بسیار امیدوارکننده است

تردد روزانه 10 هزار نفر مسافر و دانشجو در واحد علوم و تحقیقات

کلید سوالات آزمون کارشناسی ارشد 98 منتشر شد

سرپرست جدید دانشگاه مازندران معرفی شد

مرتضی قائمی به عنوان رییس دانشگاه آزاد اسلامی همدان منصوب شد

رییس دانشگاه آزاد همدان منصوب شد

لزوم افزایش تعامل دانشگاه و حوزه علمیه

آغاز ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور

تصاویر/ دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با مراجع تقلید

فردا آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه دکتری آزاد

تولید دارو با بافرهای بومی ممکن شد

فضای امن کنونی کشور نتیجه ایثارگری و مجاهدات شهداست

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور آغاز شد

فراخوان نیروی امریه در مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

توضیحات رییس دانشگاه آزاد درباره حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات

کلید سئوالات کنکور ارشد امروز منتشر می شود 

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیام نور آغاز شد

رییس دبیرخانه و دبیر یازدهمین جشنواره فارابی منصوب شدند

مهلت ثبت نام مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد فردا به پایان می رسد

طراحی و ساخت دستگاه خشک کن بستر شناور توسط محققان ایرانی

سه اصل مهم برای پذیرش دانشجوی بین الملل در دانشگاه ها

آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اعلام شد

مهلت ثبت نام در طرح های تخفیف دار بهار 98 شبکه آزمایشگاهی تا پایان خرداد

خانواده ها آموزش های توان افزا و به روز بیاموزند

توضیحات رییس دانشگاه آزاد درباره حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات

بومی سازی سامانه کار درمانی در خمینی شهر

بازتوانی بیماران فلج مغزی با استفاده از واقعیت مجازی

مراکز تحقیقاتی کشور به دستگاه های بومی حوزه علوم شناختی مجهز می شوند

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه علوم پزشکی تهران از یکم تیرماه آغاز می شود

تمدید مهلت طرح بدون آزمون دانشگاه پیام نور

ظرفیت دکتری به طور جدی کم نشده است/ از صندلی های خالی دانشگاه آزاد تا روند افزایش شهریه

ظرفیت دکتری به طور جدی کم نشده است/ از صندلی های خالی دانشگاه آزاد تا روند افزایش شهریه