مطالب مرتبط:
برخورد قانونی با اهمال کنندگان در ماجرای کلیپ های جنجالی مدارس
واکنش فتا به کلیپ های جنجالی مدارس
پرونده مدارس مرتبط با کلیپ های جنجالی به قوه قضاییه ارسال شد
شناسایی 15 کلیپ جنجالی درباره مدارس/ دانش آموزان این ترانه ها را در کجا یاد گرفتند؟
پرونده مدارس مرتبط با کلیپ های جنجالی به قوه قضاییه ارسال شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 ساعت 10:552019-05-23دانش

متهمان ردیف اول کلیپ های جنجالی مدارس


ماجرای شادی های نامتعارف در مدارس هرروز ابعاد تازه ای پیدا می کند اما بررسی پشت پرده ماجرا و نقش متولیان و متصدیان حوزه فرهنگی کشور و به ویژه وزارت ارتباطات، - وزارت آموزش و پروش و همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور و شورای عالی فضای مجازی ضروری به نظر می رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر؛ دو هفته پیش بود که انتشار ویدئویی از رقص دانش آموزان دبستانی در مدارس در شبکه های اجتماعی توجه بسیاری از کاربران و مسئولین کشور را معطوف خود کرد و به بروز و ظهور واکنش هایی که هنوز هم پابرجاست منجر شد.

هرچند این ماجرا هرروز ابعاد تازه ای پیدا می کند اما بررسی پشت پرده ماجرا و نقش متولیان و متصدیان حوزه فرهنگی کشور و به ویژه وزارت ارتباطات، وزارت آموزش و پروش و همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور و شورای عالی فضای مجازی ضروری به نظر می رسد.

آنچه در پی می آید گزارش مختصری در این خصوص است.

آغاز ماجرا و واکنش ها اواسط اردیبهشت ماه سال جاری ویدئویی در فضای مجازی دست به دست شد که در آن دانش آموزان ابتدایی با خواندن ترانه ای غیرمجاز شادی و پایکوبی می کنند.

این نماهنگ که ظاهراً به مناسبت روز معلم تهیه شده بود، به سرعت در شبکه های اجتماعی و موبایلی دست به دست شد و بسیاری از کاربران و مسئولین کشور نسبت به آن واکنش نشان دادند.

علی مطهری، نایب رییس مجلس در نطق خود در خانه ملت با انتقاد از انتشار کلیپ های رقاصی و آهنگ های مبتذل در برخی مدارس کشور، گفت: وزیر آموزش وپرورش باید پاسخگو بوده و مدیران این گونه مدارس نیز برکنار شوند.

پس ازآن هم جمعی از نمایندگان مجلس به وزیر آموزش وپرورش در خصوص ترویج رقص در برخی مدارس تذکر دادند.

سید محمد بطحایی، وزیر آموزش وپرورش هم در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما با بیان اینکه نماهنگ رقص دانش آموزان در مدارس، ساختگی و در جهت تخریب آموزش وپرورش است.

از دادستانی و پلیس فتا درخواست کمک کرد.

مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش وپرورش استان تهران هم از ارسال پرونده مدارس مرتبط با کلیپ های جنجالی به قوه قضاییه خبر داد و گفت به نظر می رسد این کلیپ ها به صورت هدفمند در فضای مجازی منتشر شده اند.

سهم فضای مجازی در انتشار ویدئوی جنجالی نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که این ویدئو چرا و چگونه حادثه ساز شد؟ شادی و پایکوبی دانش آموزان در برابر دوربین موبایلی که از آن ها سلفی می گیرد و نگاه امیدوار و منتظر آن ها برای دیده شدن، گویای این واقعیت است که نباید از سهم فضای مجازی در این ماجرا غافل شد؛ فضایی که باعث نشو و نمای حس دیده شدن در آحاد جامعه و حتی دانش آموزان دبستانی شده است.

ذکر این نکته نیز ضروری است که با آزادسازی فضای مجازی در دولت روحانی یا به زعم خودشان دولت تلگرام و برجام (آن هم با هدف بهره برداری سیاسی و اجتماعی از آن) دشمنانی که در کمین نشسته و از سال ها پیش تهاجم فرهنگی علیه جمهوری اسلامی را کلید زده اند، فرصت را برای عرض اندام تمام قد غنیمت شمردند و با راه اندازی کمپین ها و شبکه های متعدد مجازی موج حمله و هجمه خود به باورهای ایرانی و اسلامی را ده چندان کردند چه آنکه میزان بالای وجود کانال ها و صفحات ضد دینی در شبکه های اجتماعی و موبایلی به ویژه تلگرام و اینستاگرام مدلول ادعاست.

رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگو با تسنیم گفته بود: در برخی شبکه های مجازی ما اکنون آموزش هم جنس بازی به دختران و پسران داده می شود.

اگر این لوله ها را به منبع فاضلاب وصل کنیم که همان اینترنت بی قیدوشرط است به مردم خیانت کرده ایم.

وی با بیان اینکه بیشترین طلاق ها حتی در کشور انگلیس مربوط به عدم رعایت موضوعات حقوقی و اخلاقی فضای مجازی است گفته بود: وزارتخانه های ارتباطات، ارشاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی باید برای ساماندهی این فضا نقش ایفا کنند.

ازاین رو وزارت ارتباطات و سایر نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگی کشور دولت می بایست خیلی قبل تر از این اتفاقات، بر فضای مجازی نظارت کنند چیزی که می توان نمونه آن را در کشورهای اروپایی شاهد بود.

مثلاً سال 93 بود که خبری جنجالی در صدر اخبار رسانه های خارجی قرار گرفت؛ خبری که مربوط به تشدید نظارت بر شبکه های اجتماعی بود.

خبر این بود که بیش از هزار نوجوان و جوان دانمارکی (1004 نفر) به دلیل بازنشر یک فیلم غیراخلاقی در دانمارک مورد تعقیب قرار گرفتند و مجازات های مختلفی برای آن ها در نظر گرفته شد.

خطر تلاش برای حذف معاونت پرورشی! در ماجرای انتشار این ویدئوی جنجالی، نقش وزارت آموزش وپرورش و به ویژه معاونت پرورشی آن در کانون توجهات قرار گرفت.

معاونت پرورشی در وزارت آموزش وپرورش به حدی از اهمیت برخوردار است که مقام معظم رهبری هم زمان با روز معلم در تاریخ 12/2/1385 در دیدار با معلمان فرمودند: آن روزی که معاونت های پرورشی را از سطوح مختلف حذف کردند بنده صریحاً با این کار مخالفت کردم.

مهم ترین کاری که باید امروز در کنار آن قاعده سازی انجام بگیرد این است که به مقوله پرورش- به هر شکلی- اهمیت داده شود نه چون ما مسلمانیم، مسئله فقط این نیست.

امروز در دنیای غرب ازلحاظ دانش و فناوری پیشرفته، مسئله پرورش در بسیاری از کشورها جزو آن مبانی اصلی است و مسئول و مأمور پرورشی وجود دارد.

به پرورش اهمیت می دهند.

بر اساس شیوه نامه اعلام شده برای سال تحصیلی (1397- 1398)، ادارات کل آموزش وپرورش موظف هستند به ازای هر 500 دانش آموز در مقطع ابتدایی سرجمع منطقه و نه در هر مدرسه، تنها یک مربی پرورشی اختصاص دهند و در متوسطه اول و دوم به ازای هر 300 نفر یک مربی پرورشی در منطقه به خدمت گیرند.

و این در حالی است که از سال گذشته تاکنون، به گفته مدیران وزارت آموزش وپرورش، این وزارتخانه به بهانه کوچک سازی و فشرده کردن آموزش وپرورش، تعدیل نیروی معاونت پرورشی را در دستور کار خود قرار داده است؛ به عبارتی ادامه همان حرف وحدیث هایی که سال 96 در رسانه ها اوج گرفته بود؛ تلاش برای حذف معاونت پرورشی! محمود فرشیدی، وزیر آموزش وپرورش دولت نهم در گفتگو با مهر می گوید: جریانی از اول انقلاب با نظام تربیتی سالم آشنایی نداشت و با معاون پرورشی مخالف بود، همین جریان باعث حذف چندساله این معاونت شد.

به گفته این کارشناس آموزشی، نگاه حداقلی باعث می شود بعضی بگویند معاونت پرورشی حذف شود.

اگر این معاونت حذف شود آموزش وپرورش دیگر کاری ندارد که انجام دهد.

نمی شود به خاطر ضعف های موجود در معاونت آموزش وپرورش، صورت مسئله یعنی معاونت را حذف کرد.

باید علاوه بر معلمان یک نفر دیگر هم به موازات، کارهای پرورشی را رشد دهد همچنین سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خانه ملت می گوید: معاونت پرورشی تنها به یک اسم محدود مانده است و دولت در دوره ای به معاونت پرورشی اعتقاد نداشت و باعث حذف این معاونت مهم از آموزش وپرورش شد ولی با تلاش های مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات آن، این معاونت احیا شد.

وی اضافه می کند: اقدامات دولت بسیار ناچیز بوده و متضرر این کم کاری دولت در حوزه پرورشی به طورقطع دانش آموزان هستند.

وی با تأکید بر اینکه در آموزش وپرورش جای خالی یک اقدام سازمان دهی شده، کارشناسی شده و دقیق مشاهده می شود، افزود: متأسفانه در مدارس مظلوم ترین درس، درس پرورشی است و هم چنین معلمانی که در این درس تدریس می کنند، آموزش های لازم را در این خصوص ندیده اند.

متهمان ردیف اول ماجرا با توجه به آنچه در فوق آمد، می توان گفت متهمان ردیف اول این ماجرا، وزارت ارتباطات به عنوان متولی اجرایی و نظارتی فضای مجازی و وزارت آموزش وپرورش به عنوان اصلی ترین نهاد حوزه آموزش وپرورش کشور هستند.

علاوه بر آن از نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی مجازی که رییس جمهور، ریاست هر دوی آن نهادها را بر عهده داشته و در هر دولتی رنگی سیاسی به خود گرفته است، نمی توان غافل بود.

اکنون چندی است که جلسات این دو نهاد برگزار نمی شود و تشکیل جلسه تبدیل به مسئله شده و رسانه ها از جدال اعضای موافق و مخالف در این نهادها سخن می گویند.

سؤالات مهمی که فراروی کارشناسان و تحلیلگران سیاسی قرار گرفته این است که آیا وقت آن نیست رییس جمهور بعدازاین همه مشکلات و مصائبی که بر سر فرهنگ این کشور آوار شده است به ویژه بعد از ماجرای قتل طلبه مظلوم همدانی .

جلسات عالی ترین نهاد سیاست گذاری فرهنگی کشور را برگزار کند؟ چرا سند 2030 که با قوانین و باورهای دینی و اولویت های ملی و ارزش های اخلاقی جامعه ایران در تناقض است به گفته رحیم پور ازغدی، نه در شورا، نه در مجلس و نه در هیچ نهاد دیگری مطرح نشده و دولت خودش مستقیماً آن را تصویب کرده است؟ چرا سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور که بیش از 6 سال از تصویب آن در این شورا می گذرد همچنان معطل مانده و برای اجرا ابلاغ نشده است؟ چرا رییس جمهور قوانین سند ملی حقوق کودک و نوجوان که در داخل نوشته شده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم به تصویب رسیده را امضا و ابلاغ نمی کند؟ و اساساً چرا جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی مجازی تشکیل نمی شود؟ و سؤالات فراوانی که می توان در مورد متهمان ردیف اول ماجرای ویدئوی جنجالی دانش آموزان دبستانی در ترازوی نقد افکار عمومی قرار داد، هرچند که کو چشم بینا و گوش شنوایی در حوزه فرهنگی دولت فخیمه برجام و تلگرام !
کلید واژه ها: فضای مجازی - دانش آموزان - شورای عالی انقلاب فرهنگی - مدارس - شورای عالی فضای مجازی - آموزش - شبکه های اجتماعی - مجازی - کشور - انقلاب فرهنگی - فرهنگی - وزارت - شورای - ویدئو - عالی - کلیپ - واکنش - دبستانی - اجتماعی - نمایندگان مجلس - نایب رییس مجلس - وزیر - شادی - استان تهران - گزارش - قوه قضاییه - رییس مجلس - شبکه - خبرگزاری - صداوسیما

آخرین اخبار سرویس:
آغاز همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دانشگاه Macquarie استرالیا

جایگاه علمی ایران در دنیا شناخته شده است

کرسی ترویجی «نگاهی به عاطفه در فلسفه علامه طباطبایی» برگزار می شود

تأکید مدیر حوزه های علمیه بر تعامل بیشتر با دانشگاه ها

مطالعات پژوهشی طراحی و ساخت سیستم «تحریک عمقی مغز» آغاز شد

افتتاح مرکز شتاب دهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز

تصاویر/ دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با مدیر حوزه های علمیه

کنکور سراسری سال 98 در 13 و 14 تیر برگزار می شود

توزیع کارت آزمون دکتری تخصصی پزشکی آغاز شد

خوراکی ها می توانند دلیل آلرژی باشند؟

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

وزیر علوم: نفس تحصیلات دانشگاهی تضمینی برای کسب شغل نیست

انتشار کلید سؤالات آزمون ارشد 98 از امروز

محلولِ سبزی نوین برای حذف رنگ از روی سطوح ساخته شد

نمایندگان شورا های صنفی مطالبات قانونی دانشجویان را پیگیری کنند

دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی منصوب شد

جزییات برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

امکانات دستگاه های اجرایی در اختیار دانشجویان رشته کشاورزی قرار می گیرد

حقوق کارکنان بیمارستان امام خمینی(ره) کرج باز هم پرداخت نشد / جنبش عدالتخواه دانشجویی پیگیر معوقات

گردهمایی مدیران توسعه فناوری دانشگاه های علوم پزشکی فردا 29 خردادماه برگزار می شود

ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد تا فردا 29 خردادماه ادامه دارد

دانشگاه آزاد به عنوان کارفرما و شرکت مهران گشت مقصر اصلی حادثه علوم تحقیقات هستند

ثبت نام طرح های تخفیف دار شبکه آزمایشگاهی تا پایان خردادماه ادامه دارد

فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در تیر 98

آغاز ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور

فراخوان دومین دوره جشنواره پایان نامه های برتر ایران منتشر شد

دانشگاه ها باید با نیاز های ملموس مردم رابطه نزدیک داشته باشند

مقصر بودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات

دانشگاه آزاد مسائل راهبردی ورزش را تبیین می کند

آغاز همکاری مشترک دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و Macquarie استرالیا

مراکز بهداشت و درمان برتر سال 98 دانشگاه ها معرفی شدند

کارت آزمون زبان وزارت علوم توزیع شد

اصفهان؛ میزبان جشنواره فرهنگی و اجتماعی دانشجو معلمان سراسر کشور

انتشار کلید سؤالات آزمون ارشد 98

دستگاه شبیه ساز مخازن نفتی در پارک علم و فناوری البرز تولید شد

پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران به دستگاه «تحریک الکتریکی فراجمجمه ای» مجهز شد

گزارش وزیر علوم درباره پیشرفت های آموزش عالی کشور بسیار امیدوارکننده است

تردد روزانه 10 هزار نفر مسافر و دانشجو در واحد علوم و تحقیقات

کلید سوالات آزمون کارشناسی ارشد 98 منتشر شد

سرپرست جدید دانشگاه مازندران معرفی شد

مرتضی قائمی به عنوان رییس دانشگاه آزاد اسلامی همدان منصوب شد

رییس دانشگاه آزاد همدان منصوب شد

لزوم افزایش تعامل دانشگاه و حوزه علمیه

آغاز ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور

تصاویر/ دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با مراجع تقلید

فردا آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه دکتری آزاد

تولید دارو با بافرهای بومی ممکن شد

فضای امن کنونی کشور نتیجه ایثارگری و مجاهدات شهداست

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور آغاز شد

فراخوان نیروی امریه در مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

توضیحات رییس دانشگاه آزاد درباره حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات

کلید سئوالات کنکور ارشد امروز منتشر می شود 

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیام نور آغاز شد

رییس دبیرخانه و دبیر یازدهمین جشنواره فارابی منصوب شدند

مهلت ثبت نام مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد فردا به پایان می رسد

طراحی و ساخت دستگاه خشک کن بستر شناور توسط محققان ایرانی

سه اصل مهم برای پذیرش دانشجوی بین الملل در دانشگاه ها

آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اعلام شد

مهلت ثبت نام در طرح های تخفیف دار بهار 98 شبکه آزمایشگاهی تا پایان خرداد

خانواده ها آموزش های توان افزا و به روز بیاموزند

توضیحات رییس دانشگاه آزاد درباره حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات

بومی سازی سامانه کار درمانی در خمینی شهر

بازتوانی بیماران فلج مغزی با استفاده از واقعیت مجازی

مراکز تحقیقاتی کشور به دستگاه های بومی حوزه علوم شناختی مجهز می شوند

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه علوم پزشکی تهران از یکم تیرماه آغاز می شود

تمدید مهلت طرح بدون آزمون دانشگاه پیام نور

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

مقصر حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات مشخص شد

گزارش وزیر علوم در خصوص پبشرفت های آموزش عالی کشور بسیار امیدوارکننده است

افتتاح مرکز رشد فناوری و توسعه صادرات ارس

تهرانچی: طرحی برای ایمنی جاده دانشگاه علوم تحقیقات در نظر گرفته شده است

64دانشجوی دانشگاه شیراز در راه المپیاد دانشجویی کشور

معاون علمی رییس جمهور از پروژه های علمی و فناوری ارس بازدید کرد

ثبت نام اردوهای جهادی دانشگاه فرهنگیان همدان آغاز شد

مرکز رشد فناوری و توسعه صادرات ارس افتتاح شد

دانشگاه آزاد، مقصر حادثه اتوبوس علوم تحقیقات

تأیید تمام کاندیداهای هیئت فوتبال استان تهران به جز 4 نفر

مقصربودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس

محلول رنگبر سازگار با محیط زیست تولید شد

افتتاح ساختمان مرکز رشد فناوری و توسعه صادرات منطقه آزاد ارس

مجلس: دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور آغاز شد

دانشگاه آزاد اسلامی در حادثه واژگونی اتوبوس، مقصر شناخته شد

آزاد سازی بیش از 178 هزار متر مربع از اراضی بستر رودخانه های همدان

فراخوان نیروی امریه در مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مقصربودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان

مقصربودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس

ستاری در بازدید از منطقه آزاد ارس: برای رفع نواقص برنامه ریزی خواهیم کرد

مقصر حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد علوم تحقیقات مشخص شد

گزارش کمیسیون آموزش درباره حادثه علوم تحقیقات

مقصر حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد است

«شریعتی»؛ تربیت یافته مکتب قرآن

توکلی: حدود 100 هزار نفر برای شرکت در دوره های کاردانی نظام جدید ثبت نام کردند

مقصربودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات

کاربردی کردن رشته های دانشگاهی مورد توجه وزارت علوم باشد

توزیع کارت آزمون استخدامی دستگاه های ریاست جمهوری آغاز شد

صفر تا صد طرح «سرباز فناور» / سربازی را بی دغدغه پشت سر بگذارید

کارگاه «والدین دلسوز، امانتداران مهدوی» برگزار می شود

مقصربودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات

سربازی را بی دغدغه پشت سر بگذارید / صفر تا صد طرح «سرباز فناور»

متهمان ردیف اول کلیپ های جنجالی مدارس

متهمان ردیف اول کلیپ های جنجالی مدارس