مطالب مرتبط:
تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ های صحرایی
معاون جهاد کشاورزی فارس:اراضی این استان از حمله ملخ ها آسیب ندیده است
امضای قرارداد همکاری میان پژوهشکده توسعه تکنولوژی جهاد دانشگاهی با وزارت کشاورزی
سیستان و بلوچستان؛ تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ های صحرایی
تخم ریزی ملخ ها در جازموریان کشاورزی کرمان را تهدید می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 ساعت 05:062019-05-23دانش

همکاری جهاد دانشگاهی و کشاورزی برای انهدام سیل بزرگ ملخ های کرمان / خطر حمله ملخ ها به روستا های جازموریان وجود دارد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، پس از گذشت چند هفته از وقوع سیل، شاهد عواقب این سیل فراگیر در کشور هستیم، برای مثال می توان به هجوم ملخ ها به ایران و شهر های جنوبی کشور اشاره کرد؛ - " رطوبت ناشی از سیل فراگیر اخیر در ایران موجب شد ملخ های مهاجر از کشور های حاشیه خلیج فارس، عمان و عربستان به 6 استان جنوبی ایران، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان حمله کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، پس از گذشت چند هفته از وقوع سیل، شاهد عواقب این سیل فراگیر در کشور هستیم، برای مثال می توان به هجوم ملخ ها به ایران و شهر های جنوبی کشور اشاره کرد؛ و در حالی که برخی از شهر های سیل زده کشور در گل و لای به سر می برند، حمله گسترده ملخ های مهاجر به 6 استان جنوبی کشور، وضعیت ایران را در سازمان جهانی خواربار کشاورزی، فائو از زرد به نارنجی تغییر داده است.

به گفته بعضی از کارشناسان دلیل اصلی حملات ملخ ها به شهر های جنوبی و در گل مانده کشور این است که ملخ ها عمدتا به مکان های گرم و مرطوب علاقه دارند و این شهر ها نیز به دلیل رطوبت باقی مانده از سیلاب و همچنین گرمای همیشگی خود جای مناسبی برای زندگی و تکثیر این ملخ ها می باشد.

فائو نیز اعلام کرده، رطوبت ناشی از سیل فراگیر اخیر در ایران موجب شده ملخ های مهاجر از کشور های حاشیه خلیج فارس، عمان و عربستان به 6 استان جنوبی ایران، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان حمله کنند.

ملخ صحرایی می تواند 6 تا 20 ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد 12 تا 120 کیلومتر برساعت پرواز کند و روزانه 500 تا 1000 کیلومتر را بپیماید.

این ملخ با توجه به قدرت پروازی بالا، 200 تا 250 کیلومتر در روز را طی می کنند که در صورت وزش باد موافق، می توانند روزانه 500 تا 1000 کیلومتر طی مسافت داشته باشند.

از سویی هجوم دسته های ملخ به مناطق استراتژیک کشور تهدید برای امنیت غذایی کشور به حساب می آید که با ورود به عرصه تاریخی در این موضوع می توان به قحطی بیش از 50 سال گذشته در کشور اشاره کرد که دلیل ان هجوم این نوع ملخ بوده است.

با وجود مبارزاتی که با این ملخ ها انجام می شود، اما باتوجه به حجم پوره ها (بچه) تکثیر انجام می شود.

ملخ های مهاجرِ دریایی- صحرایی از نوع مقاوم ترین ملخ ها و با قدرت تخریب بسیار هستند؛ محمدرضا درگاهی رییس سازمان حفظ نباتات کشور می گوید: "ملخ های صحرایی که به 6 استان جنوبی کشور حمله کرده اند، اگر کنترل نشوند امنیت غذایی کشور را به خطر می اندازد".

در این خصوص با تقی زاده، مسئول جهاد دانشجویی استان کرمان به گفتگو پرداختیم، او می گوید: بچه های جهادی در حال حاضر یک تیم سمپاشی تشکیل داده و در حال فعالیت هستند، متاسفانه گروه ملخ ها نیز تخم ریزی کرده و طبق مباحث علمی هر ملخی که تخم ریزی انجام می دهد، بین 150 تا 200 دانه ملخ متولد می شود.

از طرفی این سمی که از قبل پاشیده شده در مرحله تخم ریزی نبوده و متاسفانه تاثیر بسزایی نداشته و تخم ریزی انجام شده است؛ اما امیدواریم که در این مرحله بتوانیم جلوی تکثیر و رشد ملخ ها را بگیریم.

تقی زاده می گوید: این ملخ ها تا منطقه ده کلوت رسیده و در حال حاضر امیدواریم بتوانیم در این مرحله ملخ ها را ریشه کن کنیم.

تقی زاده به همکاری جهاد دانشجویی و جهاد کشاورزی توامان با یکدیگر اشاره کرده و می گوید: بچه های جهاد دانشجویی و کشاورزی با همکاری و هم یاری یکدیگر روی این موضوع در حال تلاش و فعالیت هستند تا جلوی آن گرفته شود.

وی در خصوص کیفیت سم ها و مشکلات عملیاتی در این حوزه ادامه می دهد: این سمی که ما الان با آن سرو کار داریم، سم قدری است و به حنجره و سیستم دفاعی بدن افراد در حال کار آسیب وارد می کند و افراد نمی توانند مدت زیادی در این منطقه دوام بیاورند.

هر کس تنها می تواند 3 الی 4 روز در منطقه بماند و پس از آن می بایست حتما بصورت شیفتی جا به جا شود.

به گفته تقی زاده نوع پاشیدن این سم از بالا به پایین است و به همین دلیل اینکار باید با ماشین انجام شود.

همچنین افراد گروه ها نیز به صورت روزانه و چرخشی در حال جابه جایی هستند.

تقی زاده به پای کار بودن 20 الی 50 نفر اشاره کرد و گفت: ما به صورت یک ماه و نیم است که درگیر این موضوع هستیم.

تقی زاده با اشاره به کمک رسانی و تلاش بچه های جهاد کشاورزی و همچنین در ارتباط با حضور مسئولان اظهار کرد: مسئولین نیز یک روز به این منطقه آمدند، بازدید کرده و رفتند و پس از آن نیز به علت هوای گرم و تعداد کثیر ملخ ها و سم قوی که در اینجا استفاده می شود، دیگر در این منطقه حضور نیافتند.

اما گا ها برای هماهنگی و دستورات لازم گرته هایی در استان انجام می شود.

مسئول جهاد دانشجویی استان از تلاش و خدمات رسانی جهاد کشاورزی و جهاد دانشجویی در این مورد می افزاید: خریدن سم و آوردن چند ماشین توسط گروه جهاد کشاورزی انجام می شود و بچه های جهاد دانشجویی هم از لحاظ نیرویی و خدمات ماشین در حال خدمت رسانی هستند.

به گفته تقی زاده فضایی که در آن به سم پاشی مشغول هستند مسکونی نبوده، اما به دلیل مرتع بودن زمین و استفاده از آن برای چرای دام های عشایر امکان دارد بعضی از دام ها به دلیل این سمپاشی ها دچار مسمومیت و بیماری شوند و این گروه سعی کرده تا دام ها را از منطقه دور کند.

او در این خصوص می گوید: امروز بعضی از دام ها به این خاطر دچار مشکل شده اند.

تقی زاده در خصوص موقعیت مکانی منطقه سمپاشی شده اینطور می گوید: منطقه جازموریان که در ده کلوت قرار دارد، منطقه وسیعی است و مرز آن نیز با سیستان و بلوچستان یکی است و به علت وسعت این منطقه می بایست بیشتر روی آن دقیق باشیم.

استاندار کرمان در جایی گفته بود که سمپاشی باید سریعتر انجام شود و ای کاش زودتر از این انجام می شد و قول هایی هم از طرف ایشان در این خصوص داده شد.

فرماندار نیز آمد، جلسه گرفت و خود پای کار هست و به جهاد کشاورزی هم دستور داده که حتما همکاری کنند و چند ماشین هم از ادارات دیگر در اختیار ما گذاشته اند.

او در خصوص زمان اتمام کار و انهدام هجوم ملخ ها گفت: ما زمانی می توانیم به پایان کار نزدیک شویم که بتوانیم جلوی تولید مثل و رشد مولد ها را بگیریم.

از سوی دیگر مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان در جلسه ستاد بحران این استان در خصوص حمله ملخ ها به استان کرمان گفت: بر اساس آمار فرمانداران جنوب و سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان، سطح سمپاشی صورت گرفته در این مناطق بالاست و گاهی اوقات مجبور هستند برخی مناطق را دوبار سم پاشی کنند.

سعیدی بیان کرد: بر اساس آماری که از فرمانداران جنوب استان گرفته شده تعداد روستا هایی که مورد تهدید هجوم ملخ قرار گرفته اند کم کم در حال بالا رفتن است و دلیل تکثیر این آفت نیز شرایط رطوبتی است که بر اثر بارندگی های اخیر به وجود آمده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ادامه داد: پیشنهاد ما این است با نظارت فرمانداران و جهاد کشاورزی جنوب استان دهیاران این مناطق وارد کار شوند و مناطق تقسیم بندی شده و هر منطقه در اختیار یک دهیار قرار گیرد و در این زمینه از اعتبارات دهیاری ها در خارج از محدوده روستا خود و اعتبارات روستا های فاقد دهیاری استفاده کنند.

سعیدی ابراز داشت: برای مناطق صعب العبور تعدادی پمپ دستی خریداری شود و در اختیار دهیاران و کشاورزان جنوب استان قرار گیرد تا بتوانند سطح وسیع تری را عملیاتی و مورد پوشش قرار دهند و جهاد کشاورزی تمرکز بیشتری روی جازموریان داشته باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز در این مورد اظهار کرد: خطر ملخ ها در جنوب استان خیلی جدی است و کمتر از سیل نیست از همه مدیران درخواست داریم تا جایی که امکان دارند شرایط ما را درک و به ما کمک کنند.

برخوری ابراز داشت: 45 روز است که در منطقه جازموریان همه همکاران ما در حال سمپاشی هستند و همه در این زمینه کمک کرده اند و از دستگاه ها درخواست داریم ماشین های مناسب و سالم در اختیار ما قرار دهند.

تقریبا همه روستا های اطراف جازموریان در معرض هجوم پوره های ملخ قرار دارند.

محمدجواد فدایی، استاندار کرمان در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمان اظهار داشت: هجوم ملخ های صحرایی چند ماهی است استان کرمان را درگیر کرده و به همین منظور تصمیاتی اتخاذ و اقداماتی در راستای مقابله با آن ها انجام شد که با همکاری سازمان حفظ نباتات و جهاد کشاورزی تا حدی از هجوم ملخ ها جلوگیری به عمل آمد.

رییس جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: پیش بینی این است که در مجموع 80 تا 100 هزار هکتار باید سمپاشی انجام دهیم که 62 هزار هکتار دیگر حداقل سمپاشی را باید انجام دهیم.

به گفته رییس سازمان حفظ نباتات کشور 22 درصد سطح زیرکشت محصولات زراعی و باغی، 36 درصد تولید محصولات زراعی و باغی، 23 درصد سطح مراتع و 38 درصد جنگل ها و بیشه زار های کشور در شش استان مورد تهدید این آفت قرار دارند.

164 هزار هکتار تا روز گذشته در سطح کشور علیه ملخ صحرایی مبارزه صورت گرفته است، 140 مورد ریزش ملخ در کشور اتفاق افتاده که دسته های آن ها از یک هزار تا چند میلیونی بوده است.


کلید واژه ها: کشور - ایران - سیستان و بلوچستان - دانشگاه - مهاجر - استان - حمله - بلوچستان - خبرگزاری - کرمان - رطوبت - عربستان - کشاورزی - خبرنگار - وزش باد - جهاد دانشگاهی - سیستان - گزارش - امنیت - پرواز - حاشیه - خلیج - عمان - ساعت - فائو - تاریخی - نارنجی - سیلاب - جهانی - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت مهندس سید هادی میرمیران

جزییات کنکور 98

کنکور ریاضی دارای کمترین متقاضی

اعلام نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

پاورپوینت گونه شناسی فرهنگ

پاورپوینت حسابداری شرکتهای تضامنی (همراه با مثالهای تشریحی)

کنفرانس پژوهش های کاربردی، مهندسی سازه و مدیریت ساخت برگزار شد

سرپرست آنا و ایسکانیوز منصوب شد

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی منصوب شد

طراحی الگوی حفاظت از دشت های ممنوعه از سوی محققان دانشگاه تهران

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

همایشی از جنس ورزش

نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه «لیرز در درمان ناباروری» بین دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و جهاددانشگاهی استان

فراخوان چالش نوآوری طراحی دستگاه حفاظت خوردگی جریان تزریقی در شناورها

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد/22 تیر، زمان مصاحبه پذیرفته شدگان

داوران دومین مسابقه طراحی بشکو معرفی شدند

چاپ کاغذی پایان نامه ها، رساله ها و گزارش های علمی ممنوع شد

تنها با مجاهدت علمی می توان از دسیسه شیطان بزرگ رهایی یافت

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه آزاد واحد یادگار امام و باشگاه سوارکاری شهاب

جزییات جشنواره ملی دانش آموزی امیرکبیر اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه

اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران گرنت بین المللی دریافت می کنند

مسیر ثبت اختراع با همکاری 56 دفتر در مرکز علمی و تحقیقاتی آسان می شود

ثبت نام ترم تابستان رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد از 8 تیرماه آغاز می شود

دانشگاه نیشابور بدون کنکور دانشجو جذب می کند

سهل انگاری در برگزاری کنکور غیر قابل پذیرش

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ها از سال تحصیلی آینده

پاورپوینت نظریه منبع کنترل جولیان راتر

هنجارهای عفاف و حجاب دانشجویان در دانشگاه

جزییات کنکور 98

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ها

برگزاری آزمون الکترونیکی در دانشگاه پیام نور ایلام

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ، رساله و تکالیف آموزشی رایج از سال تحصیلی آینده

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ، رساله و تکالیف آموزشی رایج از سال تحصیلی آینده

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی شد

مسئول بسیج دانشجویی واحد تهران شمال معرفی شد

شناسایی پر انرژی ترین نور جهان

نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

وزارت علوم ابلاغ کرد: چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

فراخوان وزارت نفت برای جذب فارغ تحصیلان دانشگاه ها

32 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه های برتر دنیا

عبدالرضا اوحدی همدانی، مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها، ممنوع

ادامه بازداشت فعالان محیط زیست ناامیدی را نشر می دهد

دو مسئول بسیج دانشجویی واحد تهران شمال و تربیت دیبر شهید رجایی معرفی شدند

درخواست جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های غیر انتفاعی

32 دانشگاه ایرانی در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا در 5 شاخص علمی

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد شنبه آغاز می شود

اعلام نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال معرفی شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

بیش از 95 درصد اساتید این مرکز فوق لیسانس و دکترا هستند

تقدیر از صاحبان 13 اثر در دومین جشنواره کتاب اولیا و مربیان

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

پرانرژی ترین نور جهان شناسایی شد

کارگاه تولید «آنتی بادی مونو کلونال» در دانشگاه ارومیه برگزار می شود

32 دانشگاه ایران در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا در 5 شاخص علمی

استخدام تحصیل دار مسلط به کلیه اموربانکی واداری در تهران

استخدام تکنسین مکانیک،قالبساز،تعمیرکاربرق،ماشینکار،حسابدار

برگزاری آزمون انتخاب مدرس آموزش خانواده در فارس

دانشگاه های ایران در رتبه بندی جدید شانگ های حضور یافتند

پرتاب موشک فالکون هوی تا دقایقی دیگر

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی مشاغل عملیاتی آتش نشانی منتشر شد

صدیقی: 200 سرای دانشجویی امسال در سطح کشور احداث می شود

نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی «ویژه استعداد های درخشان» دانشگاه آزاد منتشر شد

رایزنی فرهنگی نماینده ولی فقیه در گیلان با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی

علی نژاد دبیرشورای عالی ورزش دانشگاه آزاد شد

ترم تابستان در مجتمع آموزش عالی بم به صورت خودخوان برگزار می شود

صدیقی: 200 سرای دانشجویی در سطح کشور امسال احداث می شود

نرم افزار پلاک سپید در دانشگاه علوم پزشکی تبریز رونمایی شد

17 دانشجوی پیام نور به مرحله نهایی بیست و چهارمین المپیاد علمی- دانشجویی راه یافتند

نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تفاهم نامه همکاری امضا کردند

آزادی 71 زندانی جرائم غیر عمد در همدان

تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف مقابل ساختمان معاونت دانشجویی تجمع کردند + عکس

دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز دانشجو می پذیرد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل مسلط به امور پشتیبانی و پاسخگویی

جزییات برگزاری جشنواره ملی دانش آموزی دانشگاه امیرکبیر اعلام شد

استخدام کارشناس ثبت نام خانم با مزایا-تهران

استخدام بازرس فنی با مدرک کارشناسی برق و مکانیک-تهران

رشته مهندسی نفت در دانشگاه ایلام راه اندازی شد

مدیرکل دفتر گسترش وزارت علوم تغییر کرد

70 دانشجوی جهادگر البرزی به خوزستان اعزام می شوند

معرفی فهرست نهایی والیبالیست های دانشجو

دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تفاهم نامه همکاری امضاء کردند

نگاه جهادی به انجام فعالیت های قرآنی ضروری است

استخدام حسابدار فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی حسابداری

استخدام طراح صنعتی باحقوق،مزایای عالی بصورت تمام وقت،پروژه ای

همکاری جهاد دانشگاهی و کشاورزی برای انهدام سیل بزرگ ملخ های کرمان / خطر حمله ملخ ها به روستا های جازموریان وجود دارد

همکاری جهاد دانشگاهی و کشاورزی برای انهدام سیل بزرگ ملخ های کرمان / خطر حمله ملخ ها به روستا های جازموریان وجود دارد