مطالب مرتبط:
صبوری: سیاست خارجه منفعلانه تصویری ترسو از نظام مقتدر جمهوری اسلامی ارائه کرده / اصلاح ناکارآمدی های دیوان سالاری را جزو وظایف خود می دانیم
ترجیع بند گلایه صنعتگران به دیوان سالاری در نظام اداری برمی‎گردد/ پتانسیل ‎های کشور باید از منفعل و منحرف شدن مصون بمانند
روحانی باید تیم اقتصادی را کاملا عوض کند/ ناامیدی از اصلاح طلبان و اصولگرایان ممکن است به معنی ناکارآمدی نظام تلقی شود
سیاست های کلان نظام تامین اجتماعی اصلاح می شود
سپاه با سیاست های وزارت خارجه هماهنگ باشد/ اصلاح طلبان از حرکت های ماجراجویانه و خودسرانه حمایت نمی کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 ساعت 18:512019-05-22سياسي

صبوری: سیاست خارجه منفعلانه تصویری ترسو از نظام ارائه کرده / اصلاح ناکارآمدی های دیوان سالاری را جزو وظایف خود می دانیم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد حسین صبوری، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر امروز در دیدار رمضانیه سال 98 دانشجویان با رهبر انقلاب، - " دبیر کل جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: رویکرد های منفعلانه سیاست خارجه در سال های اخیر، بعضاً منجر به ارائه تصویری ترسو از نظام مقتدر و مظلوم جمهوری اسلامی شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد حسین صبوری، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی عصر امروز در دیدار رمضانیه سال 98 دانشجویان با رهبر انقلاب، به نمایندگی از دانشجویان عدالتخواه به سخنرانی پرداخت.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر است: اگر بناست نظام سازی مان مقدمه ی تحقق آرمان ها باشد، طبیعتاً باید ساختار را مبتنی بر آن رسالت ها، طراحی و در صورت نیاز، اصلاح کنیم.

این رویکرد در برابر دوگانه غلطی است که از یک سو محافظه کارانه، آرمان ها را غیرقابل تحقق می داند و از سوی دیگر، راه تحقق آرمان ها را در ساختارشکنی جستجو می کند.

در همین راستا به ریشه یابی بخشی از معضلات کنونی کشور می پردازیم:خصوصی سازی افسارگسیخته بحران زاستهمان گونه که نگاه دولتی دهه 60 خسارت بار بود، خصوصی سازی افسارگسیخته، بدون رعایت لوازمی تظیر شفافیت، نظارت، اهلیت و بخش های تأمین کننده منافع مستضعفین که در بند های ب ، د و ه ابلاغیه آمده بودند، نیز بحران زاست؛ لیکن آنچه تاکنون از نتایج حاصله ی خصوصی سازی دیدیم، لطمه به تولید ملی، تعمیق نابرابری و شکاف اقتصادی بوده است.

جدا از اینکه عده ای در دولت های پیش سنگ بنای غلطی را در فرآیند خصوصی سازی بنا نهادند، آقایان در دولت فعلی صریحاً می گویند: باید شرکت ها را مجانی واگذار کنیم انگار سرمایه ملی ارث پدری شان است! اینکه به نام واگذاری به مردم، کارخانه ای با 50 سال سابقه و چند صد کارگر و متخصص، کمتر از یک سال پس از واگذاری به بخش خصوصی تعطیل می شود، چه نسبتی می تواند با شعار سال داشته باشد؟! انحراف فرآیند خصوصی سازی ناشی از قدرت گرفتن جریان لیبرال در کشور و غلبه آن ها بر مجاری تصمیم ساز است؛ که منجر شد تا اصل 44 جای آنکه ذیل گفتمان اقتصاد مقاومتی (و مردمی کردن اقتصاد) طرح شود، در چارچوب تئوری های لیبرالیِ دولت حداقلی تعریف و اجرا شود.

در چارچوب این تعریف خطرناک است که حاکمیتی ترین بخش را (که آموزش و پرورش باشد) به نام خرید خدمت ، خصوصی می کنند.

این نگرانی وجود دارد که دولت از طریق اختیارات داده شده به جلسه سران قوا، برای چوب حراج زدن از مابقی بنگاه ها استفاده کند!انتظار داریم با دستور شما یا قوه قضاییه، جلوی روند فعلی خصوصی سازی (تا زمان اصلاح این مدل) گرفته شود.

(برای اصلاح این مدل هم، ایده هایی داریم که در صورت صلاحدید حضرت عالی خدت تان تقدیم می کنیم.

)رویکرد محافظه کارانه دیپلماسی فرهنگی ما را مختل کرده استمتأسفانه دیپلماسی رسمی ما به سرنوشت دولت های چهارساله مان گره خورده؛ به گونه ای که رویکرد های منفعلانه در سال های اخیر، بعضاً منجر به ارائه تصویری ترسو، از نظام مقتدر و مظلومِ جمهوری اسلامی، شده است.

این اتفاقات، هرچند دستپختِ دولت هاست، اما عواقب آن دامنگیر کل نظام خواهد شد.

رویکرد محافظه کارانه، نه فقط دیپلماسی رسمی که دیپلماسی فرهنگی ما را نیز مختل کرده است.

باوجود دیوان سالاری های متعدد خارجی نظیر وزارت خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات، مجمع جهانی اهل بیت، معاونت فرهنگی نیروی قدس، مجمع تقریب مذاهب تا مراکز اسلامی و نهاد های ریز و درشت دیگر، ما در ارتباط با جوانان انقلابی اهل سنت منطقه و فعالان ضدامپریالیسم در قاره آمریکا و اروپا، ضعف جدی داریم.

نهاد های متولی دیپلماسی فرهنگی اساسا این حوزه را به منطقه ی ممنوعه ای برای ورود هر فعالیت فرهنگی خارج از ساختار رسمی تبدیل کرده اند؛ در صورتی که ظرفیت های مردمی برای ورود به این حوزه وجود دارد که باید میدان برای نقش آفرینی آن ها فراهم شود.

البته ما متوجه ملاحظات فضای خارج از ایران هستیم، اما این ملاحظه کاری نباید به دولت زدگی و حتی تعقیب سیاست های جهان سلطه برای محدودکردن اسلام انقلابی بیانجامد؛ مثل رویه کنونی مرکز اسلامی لندن که در مقابله با اسلام انقلابی از دولت انگلیس هم جلو افتاده و با آن همکاری می کند.

اگر قائل به این هستیم که مخاطب اصلی انقلاب اسلامی، ملت ها هستند و نه دولت ها؛ لازم است برای تحقق عینی آرمان جهان وطنی مان، به اصلاح سازوکار های دیپلماسی فرهنگی مان بپردازیم.

در کشور آزادی داریم؛ اما عدالت در آزادی، نهامروز در کشور ما آزادی هست، اما عدالت در آزادی رعایت نشده است.

چگونه انحصارطلبانِ کانون وکلا و نظام پزشکی و اتاق بازرگانی (که مدافع وابستگی و از موانع اصلیِ پاگرفتن تولید در ایران است)از هرگونه حق رسمی و قانونی جهت پیگیری مطالبات شان برخوردارند، اما گروه هایی نظیر معلمان و کارگران و پرستاران که عملاً مکانیزم مؤثری در حاکمیت برای مطالبه حقوق شان ندارند، باید با برخورد های قهری و تنگ نظرانه مواجه شوند؟ نافی این نیستیم که برخی تجمعات زمینه سوءاستفاده معاندین را دارند، اما دیوان سالاری های مربوط به صدور مجوز، با اجرای سلیقه‎ای این قانون به 99 درصد تجمعات چه در اجرای حق دینی دادخواهی مظلوم چه در مطالبات انقلابی مجوز نمی دهند.

ماجرای تصویب برجام به ما آموخت که بدون آزادی، حتی از استقلال و دین نیز نمی توان دفاع کرد.

در آن روز ها دولت، شهرداری و در آن مورد خاص سپاه پاسداران با استناد به اینکه رهبری و نظام موافق برجامند، از برگزاری همایش اعتراضی در 200 سالن هماهنگ شده در تهران جلوگیری کردند و جریان انقلابی هیچ روزنه ای برای رساندن صدای اعتراض، جز تشییع جنازه شهدا و اجتماع مقابل مجلس نداشت؛ که البته بعداً هم در همین دیدار با نقد حضرت عالی روبرو شده و طبق معمول، رسانه محافظه کاران و غرب گرایان عتاب رهبری به جوانان انقلابی را ضریب ویژه دادند.

در هشت سال جنگ تحمیلی، هم با دشمن روبروی مان جنگیدیم، هم با امثال بنی صدر ها؛ که در دل نهاد های تصمیم گیر برای کشور، برخلاف منافع ملی عمل می کردند! در شرایط جنگ اقتصادی نیز، ضمن مراقبت از دشمن بیرونی، نباید از محافل قدرتمندی که در شکل گیری وضع نامناسب معیشتی موثر بوده اند، غافل شد.

وضعیت فعلی، محصول قرارگیری در شرایط تعارض منافع است.

بعضی افراد در جایگاهی قرار گرفته اند، که خودشان تصویب می کنند، خودشان اجرا می کنند، خودشان هم نظارت می کنند، و طبیعی ست که این وسط نفع خودشان ارجح بر هر موضوعی ست!وقتی وزیرِ بساز بفروش بشود سیاستگذار حوزه زمین و مسکن، وقتی پزشکان کاسب کار بشوند سیاست گذار حوزه بهداشت؛ که صدر تا ذیل وزارت را پزشکان و مالکان بیمارستان خصوصی گرفته باشند و وقتی مدیران بانک مرکزی بین بانک های خصوصی و دولتی مدام در گردش هستند، بدیهی ست که با جریان قدرتمندی از ذی نفعان مواجهیم، که در لایه های تصمیم گیری نظام نفوذ کرده و مهمترین مانع در برابر تغییر دیوان سالاریِ موجود می باشند.

همواره بیت رهبری به بهانه های واهی و به قصد تخریب جایگاه رهبری مورد هجمه دشمنان قرار گرفته است؛ اما رفتار های غیرشفاف برخی اعضای ارشد دفتر، دخالت در موضوعات نامربوط با وظایف شان و حضور چند دهه ای بعضی از افراد، آسیب هایی را به همراه داشته است.

سوالات و ابهاماتی نظیر ماجرای تصویب برجام، تلاش برخی برای تصویب لوایح مربوط به fatf، انتخاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلوگیری از تحول های انقلابی در نهاد هایی مثل صداوسیما و استفساریه گیری برای بستن دهان کارشناسان، از جمله مواردی است که در ذهن دانشجویان انقلابی رسوب کرده است.

در صنعت تفسیر به رأی چنان پیشرفت داشته ایم که برخی آقایان با استفاده از انتساب به رهبری معظم، جمع بندی خود و جناح شان از مسائل کشور را به عنوان جمع بندی دفتر رهبری طرح و خط خودشان را به نام حزب الله منتشر می کنند.

بهتر نیست وقتی ولی فقیه خودش را در معرض پاسخگویی قرار می دهد، مسئولان بیت نیز از مصونیت انتساب به رهبری بیرون آمده و پاسخگوی عملکرد خود باشند؟ در موضوعات حیثیتی برای کشور با حربه مشترک تصمیم نظام مواجهیم! حضرت آقا؛ هربار که موضوعی برای کشور حیثیتی شده که نتیجه اش را مستقیماً در سرنوشت انقلاب اسلامی مؤثر می دانیم، با حربه مشترکی مواجهیم، که نامش را می گذارند تصمیم نظام ! سؤال ما این است که دقیقاً این نظام چیست؟ که اتفاقاً تصمیماتش اکثراً برخلاف مشی انقلاب، منافع ملی و سخنان رهبری از آب در می آید؟! برخی اشخاص و جریانات به حرفه ای ترین شکل ممکن از فرمان جوانگرایی برای بازتولید سیستم مرید پروری استفاده می کنند.

محدودسازی این دستورالعمل به عموزاده ها، خاله زاده ها، دایی زاده ها و آقازاده های دهه شصتی، منجر شده تا به جای جذب احمدی روشن ها، برخی جوانان فرصت طلبِ منتسب به اشخاص، احزاب و باند ها یک شبه به رشد آسانسوری برسند! 30 ساله های رانتی ما را کارآمد تر نمی کنندایراد ریشه ای تر را در محافظه کاری و وجود عناصر محافظه کار می دانیم، نه صرفاً مُسن؛ لذا اگر قرار باشد 30 ساله های رانتی جای مُسن ها را بگیرند، عملاً نه تنها کارآمد تر نخواهیم شد، بلکه محافظه کارانِ جوان توان بیشتری برای مقاومت در برابر تحولات مثبت خواهند داشت؛ ضمن این که خوب است مدل صحیح جوان گرایی را از دفتر رهبری آغاز کنید تا برای سایر نهاد ها الگو شود، استدعا داریم به شرح چارچوب درستِ استفاده از جوانان نیز برای مسئولین نظام بپردازید.

در پایان، معتقدیم عقب ماندگی ها در بحث عدالت را نمی توان تنها با جابجایی اشخاص جبران کرد؛ ریشه ی بسیاری از ناکارآمدی ها برخاسته از ساختار های ناتوانی ست که امکان تحقق آرمان ها را به ما نمی دهد.

با پذیرش این گذاره که هدف مان از انقلاب و تشکیل نظام، تحقق آرمان ها بوده ، لازم است به قصد برقراری تناسب میان ساختار ها و آرمان ها به اصلاح مستمر ساختار ها بپردازیم.

باید الگوی تغییر و اصلاح دائم و درونی نظام انقلابی را در برابر چشم تمام تشنگان حقیقت و عدالت در سراسر جهان برافراشت.

جنبش عدالتخواه دانشجویی به نفع تحقق آرمان قسط و تمدن نوین اسلامی، اصلاح ناکارآمدی های دیوان سالاری را جزو وظایف خود دانسته و برای تحقق آن، مبارزه و ایستادگی خواهد کرد.

در این راستا در پاسخ به مطالبه سال گذشته حضرت عالی از جنبش، مجموعه راهکار های اصلاحی برای قوه قضاییه و صداوسیما فراهم کردیم که به دفتر رهبر معظم انقلاب تحویل داده شد.


کلید واژه ها: جنبش عدالتخواه دانشجویی - خصوصی سازی - دانشجویان - دانشجویی - دولت - اقتصاد - خبرگزاری - آرمان - دانشگاه - خبرنگار - سخنرانی - اقتصاد مقاومتی - جمهوری اسلامی - نظام - آموزش و پرورش - تصویری - ساختار - گزارش - اصلاح - دیدار - خارجه - بحران - امروز - خرید خدمت - محمد - اختیارات - کشور - نمایندگی - رهبر - کارخانه

آخرین اخبار سرویس:
اصل رفاه اجتماعی و نقش و تأثیر آن در حقوق با تأکید برحقوق سردفتری

پاورپوینت آشنایی با سبک معماری آذری

استخدام حسابدار در شرکت فولادمهر سهند

استخدام کنترل کیفی در شرکت عماد آرا

پاورپوینت دیدگاه دونالد اولدینگ هب درباره یادگیری

پاورپوینت عشق نوروتیک چیست

مطهری: زنگنه تاکید دارد دوباره بابک زنجانی ایجاد نکنیم

مدرسه علمیه سفیران فسا میزبان عزاداران امام صادق(ع)

مراسم وداع با پیکرهای 150 شهید دوران دفاع مقدس

پاورپوینت کلانشهرها در ایران

پاورپوینت معماری سبک آذری

پاورپوینت مدیریت پرخاشگری

پاورپوینت نگهداری ذهنی از نظر ژان پیاژه

پاورپوینت خلق و خو در نظریه یونگ

پاورپوینت Lightning arrester برقگیر و اصول و ساختار آن

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تحلیل مکانی - فضایی کاربری های آموزشی شهری

پاورپوینت طرز قرار گرفتن بیمار در وضعیت های جراحی (پوزیشن های جراحی)

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در اهواز

آمریکا از غذا و دارو به عنوان سلاح علیه غیرنظامیان استفاده میکند/ وعده های اعضای برجام عملی نشد

پاورپوینت بررسی نظریات جدید در ساختارهای پویا و منعطف

حضور مسئولان کشوری و لشکری در شورای اداری شهر قدس + تصاویر

حیات شبانه، چیستی و چرایی

شهید سادِس؛ سرمقاله روزنامه مردم سالاری

امام صادق(ع) و نمونه ای از سیاستگذاری فرهنگی

«سوم خرداد» فتوشاپ نیست!

پاورپوینت گشتالت در معماری

پاورپوینت ایماگو درمانی چیست

ظریف: تحریم دفتر رهبر معظم انقلاب اهانت به کل ملت ایران است

تقدیر از تلاش های مجاهدانه «امین الله یامینی» / «الله یاری» فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهریار شد + تصاویر

شناسایی پیکر مطهر 2 شهید گرانقدر دفاع مقدس در اهواز

مراسم وداع با پیکر 150 شهید گمنام دوران دفاع مقدس

پاورپوینت چگونه فرزندان خود را به نماز خواندن تشویق کنیم

رییس قوه قضاییه: بیش از 15 لایحه و آیین نامه در بخش های مختلف تصویب و ابلاغ شد

حکیم خطاب به معاون پمپئو: آیت الله خامنه ای رهبر معنوی میلیون ها انسان در جهان است

پاورپوینت عمارت چهل ستون قزوین

پاورپوینت ویژگی های اقلیمی مشهد

5 راهکار برای این که سیگار نخرید!

خوش و بش روحانی و جهانگیری در پاستور +عکس

سید حسین حسینی با استقلال تمدید کرد

ادامه التماس های ترامپ برای مذاکره؛ ایران توافق نکند خودخواه است

مدافع فصل گذشته استقلال راهی تراکتور شد

پاورپوینت رنسانس

پاورپوینت رفتارگرایی چیست

کارهای داوطلبانه می تواند مسیر جدیدی در ترویج کتابخوانی باشد

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است/تاسف از خروج آمریکا از برجام

گزارش آمانو به شورای امنیت سازمان ملل: فعالیت های هسته ای ایران مطابق برجام است

خوش و بش روحانی و جهانگیری در پاستور +عکس

تقویت بینش و بصیرت جوانان باید از اهداف مهم تبلیغی حوزویان باشد

«برای زِین اَب»، روایت زندگی شهید بلباسی منتشر می شود

پنج هزار فرصت شغلی برای نیازمندان استان یزد ایجاد می شود

عکس| ستاره اسکندری بعد از ویدئوی جنجالی

پاورپوینت چگونه فرزندان خود را به نماز خواندن تشویق کنیم 2

پاورپوینت تاب آوری چیست

بررسی و مطالعه موضوع شهادت و قضا در علوم فقهی اسلامی

نمایندگان رییسی با مادر شیرمحمدعلی ملاقات کردند؟

پاورپوینت تقلید از دیدگاه روانشناسی ژنتیک

پاورپوینت آزمون تحلیل شخصیت و شغل مایرز بریگز

صوت کامل بیانات رهبر انقلاب در دیدار رییس و مسئولان قوه قضاییه

آیت الله خامنه ای رهبر معنوی میلیون ها انسان در سرتاسر جهان است

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 6 تیر 98

وداع با شهدا

تبریک ایران به دولت جدید و ملت موریتانی

ظریف:امنیت منطقه نیازمند ایران است/واکنش وزیر امور خارجه نسبت به تحریم رهبر معظم انقلاب

تحریم رهبر انقلاب توهین به ملت ایران است

پاورپوینت ظرفیت حرارتی

پاورپوینت حس وحدت

پاورپوینت کمال گرایی چیست

آب شرب بخشی از شهر تبریز قطع شد

تصاویر| جشن فارغ التحصیلی در روسیه

رونمایی از قدیمی ترین مصحف قرآن کریم در کتابخانه وزیری یزد

امروز هوای شهر را با شهدا عوض می کنیم

انفجار مشکوک و عظیم در وین

مراسم وداع با پیکر 150 شهید 8 سال جنگ تحمیلی

پاورپوینت نظریه گشتالت

فعالان عرصه فرهنگ به منابع ادبی فاخر ایرانی توجه داشته باشند

سرنگونی پهپاد آمریکا و متعهدانش را بیچاره کرد

ناگفته هایی از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه

شایعه عجیب تجاوز بدل ایرانی مسی به 23 دختر و توییت گری لینکر!

فعالان عرصه فرهنگ و هنر به منابع ادبی فاخر ایرانی توجه داشته باشند

بیانات رهبری در دیدار با رییس و مسئولان قوه قضاییه

سیاستمدار فلسطینی: سرنوشت ترامپ درانتخابات را، ایران رقم می زند

تصویب طرح افزایش بودجه اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران

تایید بازداشت محسن افشانی

نشست تصمیم گیری برنامه های یزد شهر جهانی در یزد

وداع با 150 شهید تازه تفحص شده در باغ موزه انقلاب

سفر سخنگوی وزارت امور خارجه به آذربایجان غربی

برگزاری مراسم وداع با شهدا

پاورپوینت نکات کلیدی در معماری داخلی فضاهای مسکونی

پاورپوینت نظریه زیستی شخصیت رابرت کلونینجر

جزییات نشست شورای امنیت و وعده های تکراری اروپایی ها برای حفظ برجام

جمهوری فدرال آلمان به توافق برجام پایبند است

بیانیه نمایندگان اروپایی شورای امینت درباره برجام

ساقط شدن پهباد آمریکایی نشان از همراهی و هم افزایی نیروهای مسلح دارد

جلسه ارزیابی بازخورد اجرای طرح طبقه بندی مشاغل کارکنان پیمانکاران در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

دبیرکل سازمان ملل: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است

عروسی بختیاری

جوانان از مسائل تفرقه افکن در فضای مجازی دوری کنند

پاورپوینت کلیات ، مفاهیم و تعاریف بودجه ریزی

پاورپوینت اصل پاداش و مجازات از دیدگاه روانشناسی رشد

ترامپ: ایران توافق نکند خودخواه است

صبوری: سیاست خارجه منفعلانه تصویری ترسو از نظام ارائه کرده / اصلاح ناکارآمدی های دیوان سالاری را جزو وظایف خود می دانیم

صبوری: سیاست خارجه منفعلانه تصویری ترسو از نظام ارائه کرده / اصلاح ناکارآمدی های دیوان سالاری را جزو وظایف خود می دانیم