مطالب مرتبط:
در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود؛ آیا انقلاب اسلامی در استفاده از رسانه ها موفق بوده است؟
مونسان: کسب اسکار موزه های جهان، پیام صلح و دوستی و نیز گفتگوی فرهنگی را در آستانه نوروز به نمایش درآورد
کسب اسکار موزه های جهان، پیام صلح و دوستی و نیز گفتگوی فرهنگی را در آستانه نوروز به نمایش درآورد
رسانه ها بازوی میراث فرهنگی هستند
نقش مهم موزه ها در دیپلماسی فرهنگی در سطح جهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 ساعت 18:502019-05-22دانش

موزه یک رسانه و بازوی تربیتی جدید در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان است


عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این که موزه چنانچه معنای عام رسانه را در نظر گیریم، رسانه به حساب می آید، - موزه یک "رسانه" و "بازوی تربیتی" جدید در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان است عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این که موزه چنانچه معنای عام رسانه را در نظر گیریم، رسانه به حساب می آید، گفت: اگر رسانه را رسانه های جمعی در نظر گیریم، موزه رسانه نیست؛ چرا که در رسانه جمعی محتوای واحد تولید می شود، اما موزه ها به دنبال به نمایش گذاشتن اشیای یکسان نیستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مهدی منتظر قائم در نشست موزه و رسانه ها که امروز به مناسب روز ارتباطات و روابط عمومی در موزه ملی علوم و فناوری ایران برگزار شد، به رابطه موزه و رسانه ها پرداخت و توضیح داد: این رابطه از منظر نقش و وظیفه ای که رسانه ها می توانند برای ترویج فرهنگ موزه برعهده گیرند یا تعاملی که موزه ها می توانند با رسانه ها برای پیشبرد اهداف عمومی خود داشته باشند، قابل بحث است.

وی با بیان اینکه موزه در حیات فرهنگی جامعه و انتقال تجارب نسلی در کنار سایر نهادهای فرهنگی وظایف غیرقابل انکاری دارد، اظهار کرد: ادبیات جهانی در این حوزه هنوز در فضای ایران نفوذ نکرده و ما در بهترین حالت نقش و کارکردهای اجتماعی موزه را به عنوان یک مدل در نظر می گیریم، این در حالی است که در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان معاصر به موزه به عنوان یک بازوی تربیتی جدید نگاه شده و مطالعات موزه جزو شاخه ها و رویکردهای پست مدرن به حساب می آید.

عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ذیل رابطه موزه و رسانه ها به نحوه حضور موزه در تکنولوژی های ارتباطی اشاره کرد و گفت: امروزه در این اینترنت بسترهایی وجود دارد تا افراد بتوانند در آنها گالری های شخصی خود را طراحی کنند، این در حالی است که در ایران بر کارکرد ارتباطی شبکه های اجتماعی متمرکز شده ایم و انواع دیگر شبکه های مجازی وجود ندارد.

به هر صورت این حوزه 7 الی 8 سالی است که در دنیا پیشرفت قابل توجهی داشته و ما نیز باید جنبه حضور موزه در تکنولوژی های ارتباطی را پر رنگ کنیم؛ بنابراین پیشنهاد می شود گروه های مختلف اجتماعی در شهرها و روستاها بخش های خاصی از صنعت و غیره گالری ها و موزه های کوچک خود در بستر ISP را طراحی کنند.

منتظر قائم حوزه دیگر که در دنیا اشکال جدیدی را تجربه می کند، حضور و کاربرد ISP در موزه ها دانست و تصریح کرد: باید تکنولوژی های جدید ارتباطی را به عنوان ابزار نمایش در موزه ها به کار ببریم، به گونه ای که تجربه زیسته مراجعه کننده ضمن بازدید دو ساعته از موزه این طور باشد که گوی یک دوره از تاریخ را در عرض دو ساعت زندگی کرده است.

در این حوزه باید سرمایه گذاری صورت گیرد، چرا که می تواند بازده خوبی داشته باشد و جایگاه واقعی موزه را به جامعه ما برگرداند.

عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که دلیل آنکه موزه رسانه است، چیست؟ اظهار کرد: شباهت موزه با سایر نهادهای اجتماعی و فرهنگی این است که با انسان سروکار دارد و می خواهد انسان را از زوایای مختلف نشان دهد.

در پاسخ به این سوال که آیا در جهان جدید می توان موزه را رسانه فرض کرد یا خیر، باید گفت که "دیالکتیک خود و جهان" در طول تاریخ تکامل پیدا کرده و به منظور شناخت جهان باید جهان تاریک درون را شناخت و آن را در قالب ماده بیرونی نشاند.

از این منظر وظیفه موزه نیز نگهداری آرشیوسازی و در معرض دید گذاشتن اشیا، نمادها و نشانه هایی است که توسط انسان ها ساخته شده و بنابراین انباشت شناختی انسان ها به شمار می آید.

وی در همین زمینه خاطر نشان کرد: کارکرد اصلی رسانه انتقال معنا است، در حالی که اشیای موزه ای می تواند شامل چنین کارکردی باشد؛ در عین حال که از منظر شیء بودگی خود نیز دارای کارکرد بازآفرینی معنایی است.

عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در عرصه رسانه با بازنمایی سروکار داریم، اما خود اشیا برای ما اصالتی ندارند؛ تاکید کرد: برای ما اصالت بیشتر در اصل شیء نهفته است؛ به عبارتی در اصالت ها ضرورتی است که قابلیت تکثیر پیدا نمی کنند.

وی ادامه داد: در معنای اجتماعی رسانه بودن تحول تاریخی اتفاق افتاده و در ادوار مختلف ابزارهایی ساخته ایم که توانستند ظرفیت های ارتباطی گسترده تری را محقق کنند، به این ترتیب چشم و گوش ما هم رسانه است یا اگر معنای ذهنی خود را ترسیم کنیم یا حتی در قالب لباس به خود بپوشانیم از این منظر خود ما هم رسانه محسوب می شویم.

بنابراین می توان موزه را در معنای عام رسانه و با توجه به کارکرد انتقال معنا در آن، یک رسانه فرض کرد.

منتظر قائم در پایان تاکید کرد: اگر معنای عام رسانه را در نظر بگیریم موزه یک رسانه است و ترتیب خوبی نیز است؛ این در حالی است که اگر رسانه را رسانه های جمعی در نظر گیریم موزه رسانه نیست چرا که نقش ها و کارکردهای رسانه جمعی را ندارد در رسانه های جمعی محتوای واحد تولید می شود، در حالی که اعتبار هر موزه به اصالت و یگانگی اشیای آن است.

موزه خدمت عمومی است حسینعلی افخمی، عضو هیات علمی و مدیرگروه دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست حاضر شد و تصریح کرد: موزه یک رسانه است اما با توجه به سرعت رسانه ها یک رسانه کند به حساب می آید و باید دید که این رسانه چطور می تواند از طریق حفظ میراث فرهنگی پاسداری و ترویج آن و نیز ترویج دانش جاری جامعه نقش خود در حوزه آموزش و آگاهی بخشی عمومی ایفا کند.

وی همچنین با بیان اینکه موزه ها می توانند تبدیل به خبر شوند، افزود: موزه ها می توانند با همکاری سایر موزه ها تنوع محتوایی ایجاد کنند؛ ضمن آنکه از طریق ارتباط با سایر کشورها محتوای موزه را به یک محتوای بین المللی تبدیل کنند.

عضو هیات علمی و مدیرگروه دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: مدیریت رویدادها در موزه می تواند به خلق رویداد انجامیده و انگیزه ای برای رسانه ها ایجاد کند تا از موزه سوژه خبری دربیاورند.

وی همچنین به کارکرد سرگرمی موزه اشاره کرد و گفت: این سرگرمی توأم با یادگیری است، زمانی که یک خانواده 5 نفره از موزه بازدید می کنند هر کدام از آنها برداشت ویژه ای دارند.

وی خاطر نشان کرد: مفهوم خدمت عمومی در دولتهای رفاه بعد از جنگ جهانی دوم شناخته شده و از این منظر موزه همچون بهداشت عمومی، آموزش عمومی و حمل و نقل عمومی یک خدمت عمومی به حساب می آید، این در حالی است که گذر زمان ناکارآمدی و کج سلیقگی سیاستمداران گاهاً باعث می شود مفاهیم عمومی به گوشه ای برود و سرمایه عمومی ملک خصوصی از آب دربیاید.

افخمی یادآور شد: در این اندیشه که موزه یک خدمت عمومی است، روابط عمومی می تواند کاربری فوق العاده برای موزه داشته و در کنار آن رسانه های عمومی هم می توانند کمک کننده باشند.

عضو هیات علمی و مدیرگروه دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در پایان روابط عمومی بین المللی موزه ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: این موضوع در دیپلماسی فرهنگی و رسانه ای اهمیت فوق العاده ای دارد، اما هنوز در کشور ما عملیاتی نشده است.

در حوزه رسانه ها تنها تبلیغ کافی نیست، بلکه باید فرصتی ایجاد شود که جامعه بازخورد خود را نشان دهد و در این صورت یک موزه پویا خواهیم داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: موزه - رسانه - ارتباطات - اجتماعی - دانشگاه تهران - علوم اجتماعی - فرهنگی - فرهنگ - هیات علمی - ادبیات - عضو هیات - دانشگاه - جهان - جدید - تکنولوژی - علوم - شبکه های اجتماعی - رابطه - تهران - ایران - علمی - روابط عمومی - امروز - گالری - طراحی - شبکه - پیشنهاد - اینترنت - روستاها - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
مسئول بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهید مطهری معرفی شد

خنده درمانی بانوان کرمانشاهی/ عروسی بختیاری/ جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه تهران

استخدام بازاریاب خانم با مزایا در آموزشگاه علمی آزاد -کرمانشاه

رباتی که در گینس رکورد خود را ثبت کرد

خوابگاه های دانشگاه خوارزمی برای دانشجویان ارشد و دکتری فعال است

تبادل دانشجو بین دو دانشگاه علامه و لبنان

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی برای تحویل گرفتن بیمارستان رحیمیان

پاورپوینت خاستگاه روان شناسی

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل مسلط به امور پشتیبانی و پاسخگویی

جزییات ترم تابستان رشته های علوم پزشکی و دامپزشکی اعلام شد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر معرفی شد

استخدام کارشناس فنی با رشته مهندسی برق کنترل-اصفهان

کدوم موجودات از سوراخ شدن لایه ازون سود می برند؟

یازدهمین دوره استانی خط امام از 10 تا 16 تیر در دانشگاه آزاد بیرجند برگزار می شود

اخبار دانشگاه آزاد

تقویم استخدامی سال 98

اولین جمعه تابستان تحت تاثیر تیرآرت / «خط آزاد» به آرتیبیشن رسید

اعلام نتایج دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

18 هزار یزدی در آزمون سراسری رقابت می کنند

4 رشته جدید در دانشگاه علوم اسلامی رضوی اضافه شد

کارت ورود به جلسه کنکور 9 تیرماه توزیع می شود

ثبت نام آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت های عربی دانشگاه آزاد تا 13 تیر ادامه دارد

توییت استاد دانشگاه هاروارد در واکنش به معامله قرن

استخدام مشاور تلفنی مسلط به امور اعزام دانشجو و مهاجرت-تهران

استخدام مدیر بازاریابی مسلط به نوشتن مارکتینگ پلن - تهران

ثبت نام بزرگترین طرح حمایت از دانشجویان مستعد شروع شد

اظهارات مربوط به قانونی و غیر قانونی بودن پژوهشگاه شاخص پژوه در دانشگاه اصفهان

توییت استاد دانشگاه هاروارد درباره معامله قرن

استخدام حسابرس داخلی با سابقه کاری مرتبط در تهران

همایش علوم علف های هرز ایران در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

منابع صندوق رفاه نباید به دانشگاه خاص اختصاص یابد / وام تغذیه برای دانشجویان کم بضاعت

زمان مصاحبه علمی دکتری مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان مشخص شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه از سال تحصیلی آینده

ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد آغاز شد

آیا دولت می تواند گشت ارشاد را برچیند؟

کارت ورود به جلسه کنکور 9 تیرماه توزیع می شود

علوم تجربی دارای بیشترین داوطلب

آیا دولت می تواند گشت ارشاد را برچیند؟

حسینی : مدرسه جعبه سیاه جامعه است

از روستای ورکاته تا جایزه سلطنتی! / دومین شماره از نشریه دانشجویی «چمروش» منتشر شد

بیش از 80 پروژه دانشگاه علوم پزشکی تبریز آماده بهره برداری است

آیا دولت می تواند گشت ارشاد را برچیند؟

علوم تجربی دارای بیشترین داوطلب کنکور / توزیع کارت از 9 تیرماه آغاز می شود

علوم تجربی دارای بیشترین داوطلب کنکور / توزیع کارت از 9 تیر آغاز می شود

منابع صندوق رفاه نباید به دانشگاه خاص اختصاص یابد

ویدئو / از روزنه ای برای زندگی مریخی تا ساخت اسپیکری که نجاتتان می دهد

مقاله استاد دانشگاه اردکان پر استنادترین معرفی شد

آزمون کارشناسی ارشد دین و رسانه در قم

شهرداری و دانشگاه هنر تفاهمنامه همکاری امضا کردند

مشکلات بودجه ای از عوامل تاخیر در ساخت یادمان شهدای گمنام است

مقاله استاد دانشگاه خلیج فارس در مجله نیچر پلنتس چاپ شد

راه اندازی رشته نوازندگی موسیقی ایرانی

بررسی نیازهای آموزشی اعضاء هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

فراخوان بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی تا 31 تیرماه تمدید شد

بررسی نیازهای آموزشی اعضا هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

210 میلیون تومان اعتبار صرف تعمیرات آشپزخانه و سلف دانشگاه علوم پزشکی ایلام شد

تلسکوپ هابل یک توپ فوتبال در فضای بین ستاره ای رصد کرد

42 دانشجوی مناطق سیل زده دانشگاه تهران بورسیه شدند

سومین دوره مدرسه تابستانی در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برپا می شود

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر در مجله نیچر پلنتس چاپ شد

آقای بازیگردر جمع همکلاسی های دانشگاهش + عکس

سکه هایی که بلای جان دانشگاه آزاد شد / تکلیف سهمیه کنکور مناطق سیل زده مشخص شد

سکه هایی که بلای جان دانشگاه آزاد شد / تکلیف سهمیه کنکور مناطق سیلزده مشخص شد

استخدام مدیر فروش با حداقل تحصیلات کارشناسی در تهران

خدمتی، پرچمدار کاروان ایران در یونیورسیاد

دختران دانشگاه آزاد بجنورد 16 تیر به اردوی جهادی اعزام می شوند

ترم تابستانی دانشگاه صنعتی بیرجند به صورت مجازی برگزار می شود

سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به روسیه

70 درصد از واحد های مسکونی لرستان تا پایان سال مرمت و بازسازی می شوند

سکه هایی که بلای جان دانشگاه آزاد شد/ تکلیف سهمیه کنکور مناطق سیل زده مشخص شد

پاورپوینت مهندس سید هادی میرمیران

جزییات کنکور 98

کنکور ریاضی دارای کمترین متقاضی

اعلام نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

پاورپوینت گونه شناسی فرهنگ

پاورپوینت حسابداری شرکتهای تضامنی (همراه با مثالهای تشریحی)

کنفرانس پژوهش های کاربردی، مهندسی سازه و مدیریت ساخت برگزار شد

سرپرست آنا و ایسکانیوز منصوب شد

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی منصوب شد

طراحی الگوی حفاظت از دشت های ممنوعه از سوی محققان دانشگاه تهران

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

همایشی از جنس ورزش

نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه «لیرز در درمان ناباروری» بین دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و جهاددانشگاهی استان

فراخوان چالش نوآوری طراحی دستگاه حفاظت خوردگی جریان تزریقی در شناورها

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد/22 تیر، زمان مصاحبه پذیرفته شدگان

داوران دومین مسابقه طراحی بشکو معرفی شدند

چاپ کاغذی پایان نامه ها، رساله ها و گزارش های علمی ممنوع شد

تنها با مجاهدت علمی می توان از دسیسه شیطان بزرگ رهایی یافت

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه آزاد واحد یادگار امام و باشگاه سوارکاری شهاب

جزییات جشنواره ملی دانش آموزی امیرکبیر اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه

اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران گرنت بین المللی دریافت می کنند

مسیر ثبت اختراع با همکاری 56 دفتر در مرکز علمی و تحقیقاتی آسان می شود

ثبت نام ترم تابستان رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد از 8 تیرماه آغاز می شود

موزه یک رسانه و بازوی تربیتی جدید در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان است

موزه یک رسانه و بازوی تربیتی جدید در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان است