مطالب مرتبط:
بازدید اصحاب رسانه از موزه بانک ملی ایران
بازدید اصحاب رسانه از موزه بانک ملی ایران
بازدید اصحاب رسانه از موزه بانک ملی ایران
رسانه و موزه پسر عموی هم هستند
بازدید اصحاب رسانه از موزه بانک ملی ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 ساعت 18:402019-05-22سياسي

موزه رسانه است


عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این که موزه چنانچه معنای عام رسانه را در نظر گیریم، رسانه به حساب می آید، - گفت: اگر رسانه را رسانه های جمعی در نظر گیریم، موزه رسانه نیست؛ چرا که در رسانه جمعی محتوای واحد تولید می شود، اما موزه ها به دنبال به نمایش گذاشتن اشیای یکسان نیستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مهدی منتظر قائم در نشست موزه و رسانه ها که امروز به مناسب روز ارتباطات و روابط عمومی در موزه ملی علوم و فناوری ایران برگزار شد، به رابطه موزه و رسانه ها پرداخت و توضیح داد: این رابطه از منظر نقش و وظیفه ای که رسانه ها می توانند برای ترویج فرهنگ موزه برعهده گیرند یا تعاملی که موزه ها می توانند با رسانه ها برای پیشبرد اهداف عمومی خود داشته باشند، قابل بحث است.

وی با بیان اینکه موزه در حیات فرهنگی جامعه و انتقال تجارب نسلی در کنار سایر نهادهای فرهنگی وظایف غیرقابل انکاری دارد، اظهار کرد: ادبیات جهانی در این حوزه هنوز در فضای ایران نفوذ نکرده و ما در بهترین حالت نقش و کارکردهای اجتماعی موزه را به عنوان یک مدل در نظر می گیریم، این در حالی است که در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان معاصر به موزه به عنوان یک بازوی تربیتی جدید نگاه شده و مطالعات موزه جزو شاخه ها و رویکردهای پست مدرن به حساب می آید.

عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ذیل رابطه موزه و رسانه ها به نحوه حضور موزه در تکنولوژی های ارتباطی اشاره کرد و گفت: امروزه در این اینترنت بسترهایی وجود دارد تا افراد بتوانند در آنها گالری های شخصی خود را طراحی کنند، این در حالی است که در ایران بر کارکرد ارتباطی شبکه های اجتماعی متمرکز شده ایم و انواع دیگر شبکه های مجازی وجود ندارد.

به هر صورت این حوزه 7 الی 8 سالی است که در دنیا پیشرفت قابل توجهی داشته و ما نیز باید جنبه حضور موزه در تکنولوژی های ارتباطی را پر رنگ کنیم؛ بنابراین پیشنهاد می شود گروه های مختلف اجتماعی در شهرها و روستاها بخش های خاصی از صنعت و غیره گالری ها و موزه های کوچک خود در بستر ISP را طراحی کنند.

منتظر قائم حوزه دیگر که در دنیا اشکال جدیدی را تجربه می کند، حضور و کاربرد ISP در موزه ها دانست و تصریح کرد: باید تکنولوژی های جدید ارتباطی را به عنوان ابزار نمایش در موزه ها به کار ببریم، به گونه ای که تجربه زیسته مراجعه کننده ضمن بازدید دو ساعته از موزه این طور باشد که گوی یک دوره از تاریخ را در عرض دو ساعت زندگی کرده است.

در این حوزه باید سرمایه گذاری صورت گیرد، چرا که می تواند بازده خوبی داشته باشد و جایگاه واقعی موزه را به جامعه ما برگرداند.

عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که دلیل آنکه موزه رسانه است، چیست؟ اظهار کرد: شباهت موزه با سایر نهادهای اجتماعی و فرهنگی این است که با انسان سروکار دارد و می خواهد انسان را از زوایای مختلف نشان دهد.

در پاسخ به این سوال که آیا در جهان جدید می توان موزه را رسانه فرض کرد یا خیر، باید گفت که "دیالکتیک خود و جهان" در طول تاریخ تکامل پیدا کرده و به منظور شناخت جهان باید جهان تاریک درون را شناخت و آن را در قالب ماده بیرونی نشاند.

از این منظر وظیفه موزه نیز نگهداری آرشیوسازی و در معرض دید گذاشتن اشیا، نمادها و نشانه هایی است که توسط انسان ها ساخته شده و بنابراین انباشت شناختی انسان ها به شمار می آید.

وی در همین زمینه خاطر نشان کرد: کارکرد اصلی رسانه انتقال معنا است، در حالی که اشیای موزه ای می تواند شامل چنین کارکردی باشد؛ در عین حال که از منظر شیء بودگی خود نیز دارای کارکرد بازآفرینی معنایی است.

عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در عرصه رسانه با بازنمایی سروکار داریم، اما خود اشیا برای ما اصالتی ندارند؛ تاکید کرد: برای ما اصالت بیشتر در اصل شیء نهفته است؛ به عبارتی در اصالت ها ضرورتی است که قابلیت تکثیر پیدا نمی کنند.

وی ادامه داد: در معنای اجتماعی رسانه بودن تحول تاریخی اتفاق افتاده و در ادوار مختلف ابزارهایی ساخته ایم که توانستند ظرفیت های ارتباطی گسترده تری را محقق کنند، به این ترتیب چشم و گوش ما هم رسانه است یا اگر معنای ذهنی خود را ترسیم کنیم یا حتی در قالب لباس به خود بپوشانیم هم از سر ما یا خودمان رسانه محسوب می شویم.

بدین معنا می توان موزه را رسانه در نظر گرفت.

منتظر قائم در پایان تاکید کرد: اگر معنای عام رسانه را در نظر بگیریم موزه یک رسانه است و ترتیب خوبی نیز است؛ این در حالی است که اگر رسانه را رسانه های جمعی در نظر گیریم موزه رسانه نیست چرا که نقشها و کارکردهای رسانه جمعی را ندارد در رسانه های جمعی محتوای واحد تولید می شود، در حالی که اعتبار هر موزه به اصالت و یگانگی اشیای آن است.

موزه خدمت عمومی است حسینعلی افخمی، عضو هیات علمی و مدیرگروه دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست حاضر شد و تصریح کرد: موزه یک رسانه است اما با توجه به سرعت رسانه ها یک رسانه کند به حساب می آید و باید دید که این رسانه چطور می تواند از طریق حفظ میراث فرهنگی پاسداری و ترویج آن و نیز ترویج دانش جاری جامعه نقش خود در حوزه آموزش و آگاهی بخشی عمومی ایفا کند.

وی همچنین با بیان اینکه موزه ها می توانند تبدیل به خبر شوند، افزود: موزه ها می توانند با همکاری سایر موزه ها تنوع محتوایی ایجاد کنند؛ ضمن آنکه از طریق ارتباط با سایر کشورها محتوای موزه را به یک محتوای بین المللی تبدیل کنند.

عضو هیات علمی و مدیرگروه دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: مدیریت رویدادها در موزه می تواند به خلق رویداد انجامیده و انگیزه ای برای رسانه ها ایجاد کند تا از موزه سوژه خبری دربیاورند.

وی همچنین به کارکرد سرگرمی موزه اشاره کرد و گفت: این سرگرمی توأم با یادگیری است، زمانی که یک خانواده 5 نفره از موزه بازدید می کنند هر کدام از آنها برداشت ویژه ای دارند.

وی خاطر نشان کرد: مفهوم خدمت عمومی در دولتهای رفاه بعد از جنگ جهانی دوم شناخته شده و از این منظر موزه همچون بهداشت عمومی، آموزش عمومی و حمل و نقل عمومی یک خدمت عمومی به حساب می آید این در حالی است که گذر زمان ناکارآمدی و کج سلیقگی سیاستمداران گاهاً باعث می شود مفاهیم عمومی به گوشه ای برود و سرمایه عمومی ملک خصوصی از آب دربیاید.

افخمی یادآور شد: در این اندیشه که موزه یک خدمت عمومی است روابط عمومی می تواند کاربری فوق العاده برای موزه داشته و در کنار آن رسانه های عمومی هم می تواند کمک کننده باشند.

عضو هیات علمی و مدیرگروه دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در پایان روابط عمومی بین المللی موزه ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: این موضوع در دیپلماسی فرهنگی و رسانه ای اهمیت فوق العاده ای دارد اما هنوز در کشور ما عملیاتی نشده است.

در حوزه رسانه ها تنها تبلیغ کافی نیست بلکه باید فرصتی ایجاد شود که جامعه بازخورد خود را نشان دهد و در این صورت یک موزه پویا خواهیم داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: موزه - رسانه - اجتماعی - ارتباطات - دانشگاه تهران - تکنولوژی - علوم اجتماعی - فرهنگ - فرهنگی - هیات علمی - ایران - عضو هیات - شبکه های اجتماعی - رابطه - دانشگاه - ادبیات - جدید - علوم - سرمایه گذاری - روابط عمومی - امروز - نمایش - گالری - طراحی - تهران - صورت - شبکه - جهان - علمی - ساعت

آخرین اخبار سرویس:
همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر

استاندار اصفهان بر توزیع عادلانه آب در استان تاکید کرد

استخدام کارشناس نرم افزار در شرکت احیا درمان پیشرفته

آمریکا قدرت شلیک حتی یک گلوله به ایران ندارد

آمریکا قصد دارد مقاومت چهل ساله ایرانیان را هدف قرار دهد

تشییع شهید گمنام در اراک برگزار می شود

امروز تربیت انسان های صالح کار ساده ای نیست

تصویب قطعنامه تقویت همکاری میان اعضای مجمع مجالس آسیایی

تیپ ساده فرزندان مهران مدیری سوژه شد

استخدام لیسانس خانم جهت امور اداری و بازرگانی در مشهد

فرمانده نیروی دریایی سپاه: با جدیت از حق صیادان و ماهیگیران بومی هرمزگان دفاع کردیم

خانواده شهدا به عنوان سرمایه های بی بدیل انقلاب اسلامی محسوب می شوند/ شهدا به ما آموختند که مقاومت و ایستادگی و پافشاری بر مواضع و اصول می تواند کار را پیش ببرد

آمریکا با توجه به اقتدار ایران قدرت شلیک حتی یک گلوله را به ایران ندارد

پیام «یاران صادق» به ما ایستادگی کردن است

ساماندهی بیماران متجاهر استان ضروری است

محدودیتها برای صدور آرای جایگزین حبس

هشدار تند لاریجانی به آمریکا / درصورت تجاوز دوباره به مرز های ایران با برخورد قاطع تری روبرو می شوید

آیت الله خامنه ای رهبر معنوی میلیون ها انسان در سرتاسر جهان است

تصاویر حمیدگودرزی در نقش یک روحانی

جسد غرق شده مرد پاتاوه ای پس از 22 روز در رودخانه بشار پیدا شد

خبر بد برای هواداران بیرانوند/ پیشنهادهای خوب از بلژیک و ژاپن/ پرسپولیس با جدایی بیرانوند موافقت می کند؟

بازارهای بورس آسیا سبزپوش شدند

امیدوار به گسترش توسعه اقتصاد هنر هستیم

دردسر گوشی تلفن همراه در چاه دستشویی برای پیرمرد 75 ساله

برخورد با بدحجابی: سیاسی، سلیقه ای یا قانونی؟

ویدئو/ پیش بینی دقیق رهبر معظم انقلاب درباره وضعیت کنونی ایران

اصفهان گردی اعضای مجمع مجالس آسیایی

استخدام طراح مسلط به نرم افزارهای طراحی در محدوده مترو ملت

استخدام مدیر شبکه های اجتماعی خانم با مزایا-تهران

باید در استان قم به رشته هایی مانند گردشگری توجه ویژه شود

استخدام کارشناس مکانیک سیالات در شرکت احیا درمان پیشرفته

واکنش فرمانده ناجا به حادثه پارک پلیس + عکس

غبارروبی گلزار شهدای بیرجند

واکنش عجیب ذوالنوری به ضرب و شتم چند دختر توسط پلیس /در آمریکا می گویند با پلیس چانه نزن/ سامانه پدافند سوم خرداد را سپاه ساخته است

اوقاف در اراضی تحت اختیار خود سیستم های گلخانه ای را به کمک بخش خصوصی فعال کند

وکیل معاضدتی هیچ حق الوکاله ای نمی گیرد

مبانی نظری و پیشینه تحقیق نظریه ی عقلانی- عاطفی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق نهاد خانواده کانون پرورش و تربیت

استخدام برنامه نویس Full Stack وب با حقوق و مزایا در تهران

معمای دیدار نمایندگان با بابک زنجانی در زندان

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: قدرت موشکی ایران بازدارنده است / اقتدار پلیس باید حفظ شود

تصویر پرمفهومی که حسینی پس از امضاء قرارداد با استقلال منتشر کرد!+عکس

عزت امروز ایران با راهبرد مذاکره حاصل نشده است

نماینده پلدختر:دیواره ساحلی پلدختر قبل از بارندگی ها احداث شود

استقبال مردم کهگیلویه از مخترع جهانی

استخدام حسابدار در زمینه ی ساخت و ساز و پیمانکاری

دستگاه های اجرایی خود را با شرایط موجود تطبیق دهند

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت فارمد بهین آزما

وحدت و همدلی عاملی برای مایوس کردن آمریکا است

پیام تسلیت رییس مجمع نمایندگان اصفهان در پی درگذشت نماینده مردم نطنز

ماکرون: با روحانی تلفنی صحبت کردم

اعتراف بزرگ برانکو : هنوز با الاهلی عربستان قرارداد رسمی نبستم !/

شکایت انجمن حمایت از کودکان به سازمان بازرسی درپی ماجرای دختری در تهران پارس

استخدام آبدارچی با سابقه کار در موسسه ساناز سانیا در تهران

استخدام مدیر انبار با سابقه در شهرک شمس آباد تهران

انجمن علمای یمن: کنفرانس منامه خیانتی بزرگ به خداوند، پیامبر و مومنان است

«عشق در برابر عشق» به چاپ پنجم رسید

مرکز آموزش مجازی مؤسسه امام خمینی دانشجو می پذیرد

حمله رژیم منحوس پهلوی به فیضیه در ذهن تاریخی ملت بزرگ ایران فراموش ناشدنی است

بیش از 40 تن انواع مواد مخدر امسال در سیستان و بلوچستان کشف شد

بازدید اعضای مجمع مجالس آسیایی از اماکن تاریخی اصفهان

سازمان نظام فنی و مهندسی مرمت آثار تاریخی در کشور ایجاد شود

اجرای پروژه های مرمتی منوط به صدور حکم است

همایشی برای تجلیل از کارکنان دادگستری گلستان

عراقچی به منظور شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام وارد وین شد

طرح «تشکیل انجمن محلات در شهر های مراکز استان ها» از دستور کار دولت خارج شد

تجاوز به کودک بوشهری برای همه مردم استان تکان دهند بود/ درخواست رسیدگی قاطع به پرونده از سوی دادستانی

فتاح: در پرداخت تسهیلات به مددجویان کمیته امداد صفی وجود ندارد

شهردار اصفهان درگذشت مرتضی صفاری را تسلیت گفت

استخدام تکنسین برق با 2 سال سابقه کار در محدوده شهر قدس

استخدام نماینده علمی و فروش در شرکت بهتا دارو آفرینش-اصفهان

دومین دفتر خدمات الکترونیک قضایی شاهرود افتتاح شد

قدردانی از مواضع مقتدرانه ایران در مقابله با معامله قرن

مراسم تشییع پیکر مطهر 150 شهید دفاع مقدس در تهران- 3

رییسی: آنچه امروز ایران امتداد راهبردی خود تعریف کرده، کشور های منطقه، یمن، آفریقا و بسیاری از کشور های دیگر است| کسانی که ناخالصی داشته باشند بدانند نه فکر و نه عملشان ماندگاری ندارد

برگزاری مراسم تشییع پیکرهای 150 شهید دوران دفاع مقدس در 11 استان

واکنش دانشگاه علم و صنعت به اعتراض دانشجویان به «تفکیک جنسیتی»

تصاویر/ آزمون کارشناسی ارشد دانشکده دین و رسانه

جانشین فرمانده سپاه : آمریکا جرئت شلیک حتی یک گلوله به ایران را ندارد

تامین مسکن نیاز اساسی جامعه هدف بهزیستی اردکان است

خطر خدشه دارشدن سرمایه اجتماعی از زلزله سهمگین تر ست

حضور آمریکا، افغانستان را به منبع عمده مخدرهای صنعتی تبدیل کرد

لاریجانی: نیاز امروز کشور در شرایط کنونی توسعه اشتغال است

دیدار سخنگوی وزارت خارجه با نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی

شماره 5/ مسابقه انس با قرآن «بشارت 1453»

استخدام کارشناس اجرایی آقا (حداقل لیسانس عمران)-کرج

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اثر ماهی بزرگ در حوض کوچک

پاورپوینت اختلال فرار یا گریز تجزیه ای چیست

استاندار خراسان جنوبی: حل مشکلات نیازمند اولویت بندی است

خط پروازی مسقط - مشهد افزایش یافت

کردستان میزبان همایش جهانی توسعه گردشگری روستایی سال 2020 است

استاندار و نماینده ولی فقیه مردم استان را به استقبال از شهدای گمنام فراخواند

سخنگوی ناجا: برخورد پلیس با جرایم مشهود فارغ از جنسیت است

افتتاح تقاطع غیر همسطح امام حسن مجتبی(ع)

ثبت نام اردو های جهادی بسیج دانشجویی گیلان تا 25 تیرماه ادامه دارد

در پاسداری از حریم کشور با احدی تعارف نداریم

تعمیق بسیج شناخت اندیشه های رهبر انقلاب است

رییسی: آنچه امروز ایران امتداد راهبردی خود تعریف کرده، کشور های منطقه، یمن، آفریقا و بسیاری از کشور های دیگر است| کسانی که در این کشور ناخالصی داشته باشند بدانند نه فکر و نه عملشان ماندگاری نخواهد داشت

بارش باران طی امروز و فردا در 13 استان کشور/هوا خنک می شود

7 میراث ناملموس استان فارس ملی شد

موزه رسانه است

موزه رسانه است