مطالب مرتبط:
مبانی نظری و پیشینه تحقیق موسیقی و موسیقی درمانی در کاهش لکنت و اضطراب
مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره سبک های فرزندپروری
مبانی نظری و پیشینه تحقیق افسردگی، فراشناخت و افکار ناکارآمد
مبانی نظری و پیشینه تحقیق سلامت سازمانی مدارس و پیشرفت تحصیلی
مبانی نظری و پیشینه تحقیق ملاک های همسر گزینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 22:322019-05-19سياسي

مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا و موسیقی


مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا وموسیقی فرمت فایل: word تعداد صفحات: 65 در دوران جاهلیت و نیز پس از اسلام، همواره تعلیم و تربیت کنیزکان خوش آواز زیبا جهت خوانندگی در مجالس عیش و نوش و خوش گذرانی و اعیان و اشراف، - عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا وموسیقی فرمت فایل: word تعداد صفحات: 65 در دوران جاهلیت و نیز پس از اسلام، همواره تعلیم و تربیت کنیزکان خوش آواز زیبا جهت خوانندگی در مجالس عیش و نوش و خوش گذرانی و اعیان و اشراف، رایج و متداول بود.

در این مجالس کنیزان خواننده، گاه به صورت تکنوازی وگاه همخوانی (ارکستر) که گروهی نوازنده باسازهای دف و بربط و نی و غیره همواره با عشوه گری و طنّازیِ فریبنده و مخنث گونه ی خود، به سرمستی میگساران و عیاشان، صفا وجذابیتی دیگر می بخشیدند، تا هر چه بهتر نظر حضار فاسق را برای کسب و منفعت و پاداش بیشتر به خود جلب کند (راغب،1287 ق، صص 235-238).

برخی از این کنیزکان، علی رغم میل باطنی، توسط ارباب های خود به این گونه اعمال زننده و زشت مجبور می شدند؛ نظیر چنین کارهای ناپسندی بود که قرآن مجید اجبار نمودن کنیزانی که پاکدامنی و عفاف و حیاء را پیش گرفته بودند، ممنوع ساخت و فرمود: لا تُکرِهُوا فتیاکم علی البغا ان اردن تحصنا ؛ وکنیزان خود که مایل به عفت اند زنهار برای طمع مال دنیا جبراً به زنا وادار نکنید (نور،33).

شیوع و رواج این نوع محافل خوش گذرانی و مطربی گری، در دوره سلطنت خلفای بنی امیه و بنی عباس به اوج رذالت و ابتذال خود رسید، چنان که به طبقات پایین تر وعموم مردم هم سرایت کرد و باعث شد که بازار خرید و فروش کنیزکان آواز خوان، پر رونق گردید، به طوری که قیمت آن ها تا سه هزار دینار بالا رفت.

تاریخ می نویسد: مهارت برخی از آنان در خواندن و نواختن شیوه های متنوع لهوی، به جایی رسید که گوی سبقت را از نوازندگان صاحب نام ربودند (جاحظ،1357، صص 68-98،).

اسماعیل بن الجامع که از ناموران موسیقی و آهنگ سازان و نوازندگان و دارای ابداعات و تصانیف بسیار در عصر هارون الرشید بود، پس از آن که در مکه ی مکرمه با مشکلات مالی روبرو گردید، به بغداد آمد.

به مجلسی وارد شد و دید کنیزی ترانه ای بس دلنشین و بی نظیر می خواند.

آن آهنگ را در مقابل سه درهم از او گرفت.

وقتی به دعوت هارون به بارگاه او راه یافت، همان آهنگ را نواخت.

هارون را به طرب آمد و از خود بی خود شد و به او هزار دینار صله داد برای بار دوم نیز چنین کرد.

آن گاه از او خواست آهنگ بهتری را ساز کند.

وقتی بهترین آهنگ های خود را اجرا کرد، هارون از وی استقبال چندانی ننمود و اظهار خستگی کرد و هدیه ای هم به او نداد و از وی در خواست کرد همان لحن ترانه ی اول را بخواند.

نظیر همین حکایت را از ابن مسکین نقل کرده اند که؛ لحنی را از کنیزکی سیاه فرا گرفت و سپس نزد هارون الرشید اجرا کرد و او را به طرب آورد و پنج هزار دینار هدیه دریافت نمود.

امثال این حکایات بیش از آن است که بتوان احصای نمود و صاحب کتاب عقد الفرید و الآغانی آن ها را جمع کرده اند (ایرانی،1376، ص 107).

در نتیجه، رواج چشم گیر موسیقی غنایی در مجالس عیش و نوش، موجب گردید که اطلاق لفظ غنای، یک حقیقت عرفی (در این نوع موسیقی مبتذل لهوی) گردید، و مقصود روایاتی که در مذمت غنا وارد شده، همین نوع غناء عرفی است.

یعنی آوازهای لهوی که با سازهای موسیقی (در اجرا متناسب با همان آوازهای لهوی)، رقص، کف زدن، اختلاط زن و مرد و معاصی دیگر توأم بوده است.

1-2-2- تعریف غنا 1-2-2-1- تعریف لغوی غنا برای دست یابی به معنی درست آواز لهوی، که در متون فقهی و جوامع روایی اصطلاحاً آن را غناء نامیده اند، ناگزیریم در وحله ی نخست به سراغ کتب لغت رفته سپس در صورت روشن نشدن به عبارات فقها مراجعه نموده و اگر باز هم چنان مجمل و پیچیده باقی ماند نهایتاً به عرف مردم مراجعه کنیم: 1- صاحب مصباح می گوید: انّ الغناء الصوت ؛ غنا صوت است (مقری فیومی، 1325، ج 2، ص 65).

2- در مقاییس اللغه آمده است: الغناء من الصوت ؛ غنا از جنس صوت است (فارس بن زکریا، 1404، ج 4، ص 398).

3-شیخ أعظم انصاری در مکاسب محرمه به بعضی از بزرگان اهل لغت نسبت داده است: الغناءهو مدّ الصوت ؛ غنا کشیدن صوت می باشد (انصاری،1417، ص 8).

4- طریحی در مجمع البحرین دارد: الغنا ککساء الصوت المشتمل علی الترجیع المطرب أُو مایسمی بالعرف غناء و ان لم یطرب، سواء کان فی الشعر أو قرآن أو غیرهما ؛ غنا مثل کساء صوتی است که در گلو غلتانیده شود و حالت را تغییر دهد یا آوازی که در عرف غنا نامیده شود و لو طرب آور نباشد اعم از این که در شعر باشد یا قرآن یا امثال آن دو (طریحی، 1375، ج 1، ص 321).

5- غزالی در احیاء غنا را این گونه تعریف می کند: صوت طیب موزون مفهوم المعنی محرک للقلب ؛ غنای صوت موزونی است که در بر دارنده ی مفهومی باشد.

یعنی قلب را تحت تأثیر خود قرار می دهد (غزالی، بی تا، ج 2، ص 268).

6- نظریه ی شافعی در مورد تعریف غناء: معناه تحسین القراءه و ترقیقها ؛ غنا عبارت است از قشنگ و نازک کردن قرائت است (ابن اثیر1339 ه، ج 3، ص 391).

7- نظریه حنبلی در مورد غناء: تحسین الصوت و الترنم ؛ زیبا ساختن صدا به شکلی که سبب تغییر حال وتأثر در عواطف شود (میرزا خانی،1372، ص 16).

8- در فقه علی مذاهب الأربعه آمده است: تردید الصوت بالحان ؛ و غناء گرداندن صدا در حلق همراه با نغمه ها وآهنگ هاست (جزیری، 1406 ق، ص 42).

فهرست مطالب: سوابق مربوط به تحقیق بحث تاریخی غنا عریف غنا تعریف لغوی غنا عریف ماهیت غنا طبق نظر مراجع تقلید شیعه امام خمینی آیت الله مکارم شیرازی مدّظله آیت الله فاضل لنکرانی آیت الله خامنه ای آیت الله صافی گلپایگانی انواع صدا صدای موسیقی صدای غیرموسیقی اقسام غنا غنای محلل غنای محرم اقسام غنا از دیدگاه اهل سنت انواع غنا غنای حق غنای باطل ویژگی های غنای محرِّم ترجیع صوت طرب محتوای ناپسند اشعار تشبّه به اهل باطل لهو اقسام لهو موسیقی تاریخچه ی موسیقی تعریف موسیقی تعریف لغوی موسیقی تعریف اصطلاحی موسیقی نظریه ی مراجع تقلید در مورد ماهیت موسیقی نظریه ی امام خمینی درباره موسیقی نظر آیت الله صافی گلپایگانی در مورد موسیقی گرایش به موسیقی اقسام موسیقی موسیقی غنایی موسیقی غیرغنایی مخترع موسیقی و غنا ادله ی فقهی پرهیز ازغناوموسیقی حکم فقهای معاصر در مورد موسیقی و غنا نظریه ی شیخ انصاری در مورد موسیقی نظر امام خمینی در مورد غنا نظر آیت الله العظمی سید علی سیستانی در مورد غنا وموسیقی نظر آیت الله خامنه ای در مورد غنا نظرآیت الله مرتضی مطهری اعتقادات و نظرات امام موسی صدر در مورد موسیقی ادله ی قایلان به حرمت غنا آیات روایات استثنایات حرمت غنا حداء غنا در قرآن غنای آوازه خوان در عروسی ها غنای بدون موسیقی نظریه ی مختار اجماع سنت توبه از غنا رد شدن نماز بخشنامه ی پیامبر اعظم بیزاری رسول خدا از غنا اعلامه ی قیامت عقل حکم آلات غنا و مو سیقی روایات اجماع ادله ی اجتماعی و اخلاقی (تأثیرات سوء موسیقی) تأثیر شگفت آور موسیقی تفاوت میان موسیقی روحانی و غیر روحانی در ارزش فطرت و حرمت موسیقی تأثیرات موسیقی حرام تأثیرات موسیقی بر عقل نظریه ی افلاطون در مورد تأثیر موسیقی بر عقل کاستی تعادل و جدیت ایجاد عدم تعادل وتوازن بین اعصاب سمپاتیک مرض سیکلوتمی تأثیرات موسیقی بر احساس نظریه ی مورای شافر درمورد موسیقی تأثیر موسیقی بر سیستم اعصاب.

نظردانشمندان وروانشناسان غربی در مورد تأثیرات سوء موسیقی براعصاب نظر دکتر آرنولد فریدمانی پزشک متخصص بیمارستان نیویورک نظر دکتر ربرت متخصص روانشناسی کودک در انگلیس نظر هگل فیلسوف مشهور آلمانی نظریه ی پروفسور ولف آدلر نظریه ی دکتر الکسیس کارل نظریه ی ویلیام جیمز تأثیر سوء موسیقی و غنا بر روان واعصاب از دیدگاه اندیشمندان اسلام نظر امام خمینی در مورد مضرات موسیقی غافل کردن از مقدرات بیرون آمدن از جدیت حذف موسیقی باعث پیشرفت جامعه فلسفه های دیگر (اخلاقی، اجتماعی) حرمت موسیقی از دید اسلام گرایش انسان به فساد و فحشا غفلت از یاد خدا غنا ابزار کار استعمارگران کوتاهی عمر تأثیر موسیقی بر اخلاق و عرفان نمونه افراد زیان دیده از موسیقی منابع و مآخذ
کلید واژه ها: خوش گذرانی - موسیقی - مشکلات مالی - خرید و فروش - دینار - تعلیم - تربیت - زیبا - نوازنده - بهترین - مشکلات - بازار - خستگی - تاریخ - بغداد - ممنوع - خرید - مردم - فروش - اردن - صورت - قیمت - قرآن - هدیه - مالی - مجید

آخرین اخبار سرویس:
نیروی انتظامی لبه تماس حکومت با مردم است

ابتکار در دیدار با رییسی چه گفت؟

علاءالدین خبر متواری بودنش را تکذیب کرد

نماینده رباط کریم از توضیحات وزیر کشور درباره عدم استقرار مسئولان در این شهرستان قانع شد

ویدیو| پای وزیر نفت به ماجرای جدایی برانکو باز شد!

استخدام تعدادی نیروی آقا جهت رستوران ایتالیایی در یزد

استخدام گرافیست خانم مسلط به فتوشاپ در شرکت فن پایا

استخدام ساندویچ زن ماهر آشنا به منوی کامل در تهران

استخدام هتل حریرستان

استخدام منشی با روابط عمومی بالا در دفتر مشاوره روانشناسی

استخدام تعدادی تخته کار و ظرفشوی در تالار پذیرایی

استخدام نیروی اداری خانم جهت یک دفتر بیمه در کرمانشاه

مردم از چپ و راست خسته شده اند

پروژه توانمندسازی بنیاد مستضعفان می تواند بسترساز تحول اقتصادی در سرپل ذهاب شود

استخدام منشی مسلط به word , excel در تهران

استخدام فروشنده مبلمان آقا با تجربه در معماری و طراحی داخلی

استخدام نیروی پشتیبانی وب سایت تسلط خوب به HTML و CSS در تهران

استخدام کارمند اداری خانم دارای سوابق کار مرتبط در تهران

استخدام نصاب حضور و غیاب با سابقه کار در هرمزگان

استخدام برنامه نویس مسلط به برنامه نویسی #C در تهران

استخدام فیلم بردار نیمه حرفه ای در کرج

وزرای کشور و دفاع عراق مشخص شدند

وجود 30 هزار مدرسه متصل نشده به شبکه ملی اینترنت

آغاز برنامه های اوقات فراغت در آذربایجان شرقی

سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر اجرای صحیح قوانین چه می کند؟/ حجم گسترده تخلفات ساختمانی نشانگر فساد ریشه دار در شهرداری هاست

نقش بانوان در تحقق «رونق تولید» مورد توجه باشد

ابتکار در دیدار با رییسی چه گفت؟

اخاذی به بهانه بخت گشایی در فضای سایبری

تشریح جزییات مراسم تشییع هفت شهید گمنام دفاع مقدس در قم

همه از طرح ترافیک ناراضی هستند/شورای شهر در اصل تصویب طرح ترافیک نقشی نداشت

استخدام کمک آشپز ماهر جهت رستورانی در تهران

استخدام چرخکار مجرب به صورت تمام وقت در یزد

استخدام تعدادی چرخکار راسته دوز ماهر تریکو در مشهد

استخدام سالن کار با ظاهری آراسته در یک رستوران

عدالت، نه تاریخ انقضاء دارد و نه استثناپذیر است/ آمریکا و متحدان کلیدی اش در منطقه، مهمترین ناقضان حقوق بشر هستند

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت کار در خراسان رضوی

دغدغه اصلی ما کمبود فضای تشریح است / کاهش زمان سنجی تشریح اجساد از 140 روز به 40روز

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی با سابقه خانم در تهران

پاورپوینت آنچه باید در ساختن خانه ها بدانیم

پاورپوینت آشنایی با روانشناسی یادگیری

استخدام مشاور حقوقی با روابط عمومی بالا در تهران

«عصر جدید» نباید تریبون ادعاهای دروغین باشد

قطعی شدن جذب 25 هزار دانشجو معلم از طریق کنکور برای سال تحصیلی آینده

جلسه هیات عمومی دیوان محاسبات کل کشور برگزار شد

آغاز برنامه های اوقات فراغت آذربایجان شرقی

نسبت استاد به دانشجو در نظام آموزش عالی، مطلوب برنامه ششم توسعه نیست

میناب میزبان سیزدهمین جشنواره آسمان هشتم

در این فضای آشفته فرهنگی، هر نهادی یک قلمرو حکمرانی دارد/ این همه تکثر به کار ضربه می زند

نشست علنی نوبت عصر مجلس آغاز شد

عملیات برداشتن پایه های اصلی پل گیشا/گزارش تصویری

شلیک موشک از دبیرستان مجتهدی

تکدی گری؛ زخم آشنای شهر

نشست سالانه هیات امنای بنیاد عفاف و حجاب برگزار شد

از موازی کار در امور مساجد جلوگیری کنید

دعوت به همکاری پزشک عمومی خانوم در یک کلینیک پوست

استخدام نیروی آی تی مسلط به برنامه نویسی و زبان انگلیسی در تهران

استخدام چشم پزشک در یک مرکز درمانی فعال

استخدام متخصص زنان در یک کلینیک دندانپزشکی

استخدام دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی آقا

استخدام کارمند تدارکات جهت شرکت معتبر در تهران

هییت رییسه جلساتی را برای رسیدگی به معیشت مردم در مجلس برگزار کند

استخدام کارپرداز بازرگانی آقا جهت یک شرکت واقع در تهران

استخدام مدیر داخلی ترجیحا آقا با مدرک لیسانس به بالا

استخدام سالن کار مودب با ظاهری آراسته در رستوران معتبر

استخدام بازاریاب آقا در یک شرکت تجهیزات پزشکی

استخدام منشی در صنایع پزشکی پرشین توحید

معلمان خرید خدمات برای امنیت شغلی مقابل مجلس رفتند

استخدام کارمند پذیرش باهوش پر انرژی -هرمزگان

استخدام 6 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در قزوین

وزاری کشور و دفاع عراق مشخص شدند

تفاهم نامه همکاری علمی دانشگاههای حکیم سبزواری و پاریس 13 امضا شد

200 برنامه فرهنگی دهه کرامت در استان تهران برگزار می شود

ماموران یگان حفاظت دستگاه های اجرایی ضابط قضایی محسوب می شوند

کشورهای شرق همسایه ترانزیتی برای ارسال مواد مخدر به همه جهان است

علاءالدین: متواری نیستم

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران برای میزبانی از مناظره کامفیروزی و محمدی اعلام آمادگی کرد

شهر کتاب به کمک کودکان آسیب دیده از سیل رفت

بیش از 3800 شهید؛ نتیجه مبارزه پرهزینه ایران علیه مواد مخدر

علاءالدین: متواری نیستم/ تشابه اسمی است

لزوم سازماندهی نیروهای خودجوش انقلابی در مساجد

فیلم جنجالی آماده باش کارکنان باغ وحش ژآپن

خوش خبر: آمریکایی ها گفتند پاسپورت ها را بیاورید

هدیه بزرگ ایران به ترامپ با تصویب نکردن پالرمو و CFT

صندوق بازنشستگی کشوری: انتشار حقوق مدیران برای اولین بار/ حقوق های چند ده میلیونی بعضی از مدیران ناکارآمد جای تاسف دارد

استخدام مهندس عمران در شرکت ساختمانی مستحکم

استخدام پشتیبان در کانون فرهنگی آموزش قلم چی

استخدام کارمند اداری خانم حداکثر 30 سال-تهران

استخدام برنامه نویس PHP تسلط بر Mysql در اصفهان

استخدام نماینده علمی با سابقه در تهران

استخدام بازاریاب آشنا به اصول مذاکره و فن بیان قوی در قزوین

استخدام برنامه نویس و توسعه دهنده وب و موبایل در فارس

استخدام کارمند اداری خانم مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر و امور اداری در تهران

برخورد قانونی با پدیده سگ گردانی در سطح معابر عمومی/ شهروندان در صورت ایجاد مزاحمت اعلام شکایت کنند

عملیات تعریض خیابان ارتش بیرجند آغاز شد

فعال اصلاح طلب: حساب «لیست امید» از «فراکسیون امید» جداست

ارثیه خاله بی بی شاه

دستور معاون استاندار یزد برای همکاری فرمانداران و بخشداران در طرح ملی کنترل فشار خون

آغاز جلسه علنی مجلس در نوبت عصر

کارشناسان قضایی پاسخگوی پرسش حقوقی مسافران در مترو تهران

مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا و موسیقی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا و موسیقی