مطالب مرتبط:
مبانی نظری و پیشینه تحقیق موسیقی و موسیقی درمانی در کاهش لکنت و اضطراب
مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره سبک های فرزندپروری
مبانی نظری و پیشینه تحقیق افسردگی، فراشناخت و افکار ناکارآمد
مبانی نظری و پیشینه تحقیق سلامت سازمانی مدارس و پیشرفت تحصیلی
مبانی نظری و پیشینه تحقیق ملاک های همسر گزینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 22:322019-05-19سياسي

مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا و موسیقی


مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا وموسیقی فرمت فایل: word تعداد صفحات: 65 در دوران جاهلیت و نیز پس از اسلام، همواره تعلیم و تربیت کنیزکان خوش آواز زیبا جهت خوانندگی در مجالس عیش و نوش و خوش گذرانی و اعیان و اشراف، - عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا وموسیقی فرمت فایل: word تعداد صفحات: 65 در دوران جاهلیت و نیز پس از اسلام، همواره تعلیم و تربیت کنیزکان خوش آواز زیبا جهت خوانندگی در مجالس عیش و نوش و خوش گذرانی و اعیان و اشراف، رایج و متداول بود.

در این مجالس کنیزان خواننده، گاه به صورت تکنوازی وگاه همخوانی (ارکستر) که گروهی نوازنده باسازهای دف و بربط و نی و غیره همواره با عشوه گری و طنّازیِ فریبنده و مخنث گونه ی خود، به سرمستی میگساران و عیاشان، صفا وجذابیتی دیگر می بخشیدند، تا هر چه بهتر نظر حضار فاسق را برای کسب و منفعت و پاداش بیشتر به خود جلب کند (راغب،1287 ق، صص 235-238).

برخی از این کنیزکان، علی رغم میل باطنی، توسط ارباب های خود به این گونه اعمال زننده و زشت مجبور می شدند؛ نظیر چنین کارهای ناپسندی بود که قرآن مجید اجبار نمودن کنیزانی که پاکدامنی و عفاف و حیاء را پیش گرفته بودند، ممنوع ساخت و فرمود: لا تُکرِهُوا فتیاکم علی البغا ان اردن تحصنا ؛ وکنیزان خود که مایل به عفت اند زنهار برای طمع مال دنیا جبراً به زنا وادار نکنید (نور،33).

شیوع و رواج این نوع محافل خوش گذرانی و مطربی گری، در دوره سلطنت خلفای بنی امیه و بنی عباس به اوج رذالت و ابتذال خود رسید، چنان که به طبقات پایین تر وعموم مردم هم سرایت کرد و باعث شد که بازار خرید و فروش کنیزکان آواز خوان، پر رونق گردید، به طوری که قیمت آن ها تا سه هزار دینار بالا رفت.

تاریخ می نویسد: مهارت برخی از آنان در خواندن و نواختن شیوه های متنوع لهوی، به جایی رسید که گوی سبقت را از نوازندگان صاحب نام ربودند (جاحظ،1357، صص 68-98،).

اسماعیل بن الجامع که از ناموران موسیقی و آهنگ سازان و نوازندگان و دارای ابداعات و تصانیف بسیار در عصر هارون الرشید بود، پس از آن که در مکه ی مکرمه با مشکلات مالی روبرو گردید، به بغداد آمد.

به مجلسی وارد شد و دید کنیزی ترانه ای بس دلنشین و بی نظیر می خواند.

آن آهنگ را در مقابل سه درهم از او گرفت.

وقتی به دعوت هارون به بارگاه او راه یافت، همان آهنگ را نواخت.

هارون را به طرب آمد و از خود بی خود شد و به او هزار دینار صله داد برای بار دوم نیز چنین کرد.

آن گاه از او خواست آهنگ بهتری را ساز کند.

وقتی بهترین آهنگ های خود را اجرا کرد، هارون از وی استقبال چندانی ننمود و اظهار خستگی کرد و هدیه ای هم به او نداد و از وی در خواست کرد همان لحن ترانه ی اول را بخواند.

نظیر همین حکایت را از ابن مسکین نقل کرده اند که؛ لحنی را از کنیزکی سیاه فرا گرفت و سپس نزد هارون الرشید اجرا کرد و او را به طرب آورد و پنج هزار دینار هدیه دریافت نمود.

امثال این حکایات بیش از آن است که بتوان احصای نمود و صاحب کتاب عقد الفرید و الآغانی آن ها را جمع کرده اند (ایرانی،1376، ص 107).

در نتیجه، رواج چشم گیر موسیقی غنایی در مجالس عیش و نوش، موجب گردید که اطلاق لفظ غنای، یک حقیقت عرفی (در این نوع موسیقی مبتذل لهوی) گردید، و مقصود روایاتی که در مذمت غنا وارد شده، همین نوع غناء عرفی است.

یعنی آوازهای لهوی که با سازهای موسیقی (در اجرا متناسب با همان آوازهای لهوی)، رقص، کف زدن، اختلاط زن و مرد و معاصی دیگر توأم بوده است.

1-2-2- تعریف غنا 1-2-2-1- تعریف لغوی غنا برای دست یابی به معنی درست آواز لهوی، که در متون فقهی و جوامع روایی اصطلاحاً آن را غناء نامیده اند، ناگزیریم در وحله ی نخست به سراغ کتب لغت رفته سپس در صورت روشن نشدن به عبارات فقها مراجعه نموده و اگر باز هم چنان مجمل و پیچیده باقی ماند نهایتاً به عرف مردم مراجعه کنیم: 1- صاحب مصباح می گوید: انّ الغناء الصوت ؛ غنا صوت است (مقری فیومی، 1325، ج 2، ص 65).

2- در مقاییس اللغه آمده است: الغناء من الصوت ؛ غنا از جنس صوت است (فارس بن زکریا، 1404، ج 4، ص 398).

3-شیخ أعظم انصاری در مکاسب محرمه به بعضی از بزرگان اهل لغت نسبت داده است: الغناءهو مدّ الصوت ؛ غنا کشیدن صوت می باشد (انصاری،1417، ص 8).

4- طریحی در مجمع البحرین دارد: الغنا ککساء الصوت المشتمل علی الترجیع المطرب أُو مایسمی بالعرف غناء و ان لم یطرب، سواء کان فی الشعر أو قرآن أو غیرهما ؛ غنا مثل کساء صوتی است که در گلو غلتانیده شود و حالت را تغییر دهد یا آوازی که در عرف غنا نامیده شود و لو طرب آور نباشد اعم از این که در شعر باشد یا قرآن یا امثال آن دو (طریحی، 1375، ج 1، ص 321).

5- غزالی در احیاء غنا را این گونه تعریف می کند: صوت طیب موزون مفهوم المعنی محرک للقلب ؛ غنای صوت موزونی است که در بر دارنده ی مفهومی باشد.

یعنی قلب را تحت تأثیر خود قرار می دهد (غزالی، بی تا، ج 2، ص 268).

6- نظریه ی شافعی در مورد تعریف غناء: معناه تحسین القراءه و ترقیقها ؛ غنا عبارت است از قشنگ و نازک کردن قرائت است (ابن اثیر1339 ه، ج 3، ص 391).

7- نظریه حنبلی در مورد غناء: تحسین الصوت و الترنم ؛ زیبا ساختن صدا به شکلی که سبب تغییر حال وتأثر در عواطف شود (میرزا خانی،1372، ص 16).

8- در فقه علی مذاهب الأربعه آمده است: تردید الصوت بالحان ؛ و غناء گرداندن صدا در حلق همراه با نغمه ها وآهنگ هاست (جزیری، 1406 ق، ص 42).

فهرست مطالب: سوابق مربوط به تحقیق بحث تاریخی غنا عریف غنا تعریف لغوی غنا عریف ماهیت غنا طبق نظر مراجع تقلید شیعه امام خمینی آیت الله مکارم شیرازی مدّظله آیت الله فاضل لنکرانی آیت الله خامنه ای آیت الله صافی گلپایگانی انواع صدا صدای موسیقی صدای غیرموسیقی اقسام غنا غنای محلل غنای محرم اقسام غنا از دیدگاه اهل سنت انواع غنا غنای حق غنای باطل ویژگی های غنای محرِّم ترجیع صوت طرب محتوای ناپسند اشعار تشبّه به اهل باطل لهو اقسام لهو موسیقی تاریخچه ی موسیقی تعریف موسیقی تعریف لغوی موسیقی تعریف اصطلاحی موسیقی نظریه ی مراجع تقلید در مورد ماهیت موسیقی نظریه ی امام خمینی درباره موسیقی نظر آیت الله صافی گلپایگانی در مورد موسیقی گرایش به موسیقی اقسام موسیقی موسیقی غنایی موسیقی غیرغنایی مخترع موسیقی و غنا ادله ی فقهی پرهیز ازغناوموسیقی حکم فقهای معاصر در مورد موسیقی و غنا نظریه ی شیخ انصاری در مورد موسیقی نظر امام خمینی در مورد غنا نظر آیت الله العظمی سید علی سیستانی در مورد غنا وموسیقی نظر آیت الله خامنه ای در مورد غنا نظرآیت الله مرتضی مطهری اعتقادات و نظرات امام موسی صدر در مورد موسیقی ادله ی قایلان به حرمت غنا آیات روایات استثنایات حرمت غنا حداء غنا در قرآن غنای آوازه خوان در عروسی ها غنای بدون موسیقی نظریه ی مختار اجماع سنت توبه از غنا رد شدن نماز بخشنامه ی پیامبر اعظم بیزاری رسول خدا از غنا اعلامه ی قیامت عقل حکم آلات غنا و مو سیقی روایات اجماع ادله ی اجتماعی و اخلاقی (تأثیرات سوء موسیقی) تأثیر شگفت آور موسیقی تفاوت میان موسیقی روحانی و غیر روحانی در ارزش فطرت و حرمت موسیقی تأثیرات موسیقی حرام تأثیرات موسیقی بر عقل نظریه ی افلاطون در مورد تأثیر موسیقی بر عقل کاستی تعادل و جدیت ایجاد عدم تعادل وتوازن بین اعصاب سمپاتیک مرض سیکلوتمی تأثیرات موسیقی بر احساس نظریه ی مورای شافر درمورد موسیقی تأثیر موسیقی بر سیستم اعصاب.

نظردانشمندان وروانشناسان غربی در مورد تأثیرات سوء موسیقی براعصاب نظر دکتر آرنولد فریدمانی پزشک متخصص بیمارستان نیویورک نظر دکتر ربرت متخصص روانشناسی کودک در انگلیس نظر هگل فیلسوف مشهور آلمانی نظریه ی پروفسور ولف آدلر نظریه ی دکتر الکسیس کارل نظریه ی ویلیام جیمز تأثیر سوء موسیقی و غنا بر روان واعصاب از دیدگاه اندیشمندان اسلام نظر امام خمینی در مورد مضرات موسیقی غافل کردن از مقدرات بیرون آمدن از جدیت حذف موسیقی باعث پیشرفت جامعه فلسفه های دیگر (اخلاقی، اجتماعی) حرمت موسیقی از دید اسلام گرایش انسان به فساد و فحشا غفلت از یاد خدا غنا ابزار کار استعمارگران کوتاهی عمر تأثیر موسیقی بر اخلاق و عرفان نمونه افراد زیان دیده از موسیقی منابع و مآخذ
کلید واژه ها: خوش گذرانی - موسیقی - مشکلات مالی - خرید و فروش - دینار - تعلیم - تربیت - زیبا - نوازنده - بهترین - مشکلات - بازار - خستگی - تاریخ - بغداد - ممنوع - خرید - مردم - فروش - اردن - صورت - قیمت - قرآن - هدیه - مالی - مجید

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت تملک زمین های خارج از محدوده شهری

دانلود پاورپوینت آزمون و انتخاب کارکنان

دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل سیستم چیست و تحلیل کننده سیستم کیست ؟ ( فصل دوم کتاب تجزیه و تحلیل زاهدی )

آیت الله جنتی: موضع رهبر انقلاب دولت آمریکا را تحقیر کرد

دیدار با جمعی از تشکل های دانشجویی استان با نماینده ولی فقیه در خوزستان

پاورپوینت تحلیل خانه داگلاس در میشیگان، توسط ریچارد مه یر

آگهی های استخدام سراسر کشور

استخدام امروز بجنورد سال 98 (نیازمندی های خراسان شمالی)

اثبات رابطه سببیت

قادری: امروز بین دشمنان مان اتفاق نظر وجود ندارد

پاورپوینت رویکرد اقتضایی و پست مدرنیسم به سازمان و مدیریت

دانلود پاورپوینت بررسی تکنیکهای کمی (فصل دهم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی)

قاعده فقهی تحذیر و جایگاه آن در حقوق مصرف کننده

دانلود پاورپوینت ساختار گروهی:گرایش نوین مدیریت

دانلود پاورپوینت مراحل تجزیه و تحلیل سیستمها ( فصل سوم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی )

پاورپوینت تحلیل موزه فردا، سانتیاگو کالاتراوا

دانلود پاورپوینت سیستم ها و روشهای بایگانی (فصل نهم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی)

دانلود پاورپوینت برنامه ریزی بازاریابی عمومی

برگزاری تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در پرتو آیات و راویات در اهواز

وداع با پیکر مطهر 150 شهید گمنام دفاع مقدس

توصیه قرآنی سکاندار انقلاب به جوانان مؤمن و متعهد

دانلود پاورپوینت طوفان فکری، ساختاردهی و ارزیابی ایده ها، انتخاب

لیست رویداد های مهم شمسی و قمری ویژه مصاحبه استخدامی

جزوه آموزشی چگونه استخدام شویم؟

راهنمای جامع مصاحبه های استخدامی

سوالات مصاحبه روانشناسی آزمون های استخدامی

گلچین مهمترین سوالات استخدامی مصاحبه حضوری

افزایش سن استخدام با هدف جذب متولدین دهه 60

خیز ایران برای خروج از برجام اروپا را به وحشت انداخت

ثبت نام کلاس های تابستانی در مؤسسه کوثر ولایت

لاریجانی: باید از تصمیم گیری در مورد حقوق مردم در اتاق های دربسته پرهیز شود

وکیل: با درک مورد وفاق تر «اخلاق» تقابل، تنش و درگیری کاهش پیدا می کند

پاورپوینت تحلیل قلعه کافکا ریکاردو بوفیل

ازدواج مجانین و بیمار جسمی یا روحی خطرناک از منظر حقوقی

تخت روانچی: آمریکا در پی پوشاندن شکست سیاست های خود در افغانستان است

سران قوا امروز هیچ نشستی ندارند

اوقات شرعی سی ام خرداد در سمنان

پاورپوینت تحلیل طراحی پل بر روی کانال بارا توسط سانتیاگو کالاتراوا

پاسخنامه کاملاً تشریحی سوالات تئوری های مدیریت، رفتار سازمانی پیشرفته و مدیریت منابع انسانی پیشرفته مجموعه مدیریت آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1393همر

انتقاد نماینده مجلس از استخدام افراد خاص بدون آزمون در وزارت نفت

هیچ سیل زده لرستانی از چادر به عنوان محل اسکان استفاده نمی کند

امیرعبداللهیان: روابط تهران و مسکو راهبردی است

صد دستگاه ساکنان خونگرمی دارد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ را تصویب کرد

رویداد اکو به نیمه راه رسید

دانلود پاورپوینت بنچ مارکینگ

مجری جنجالی: من غمگین ترین مرد زمینم

استخدام طراح UI/UX در فروشگاه اینترنتی الانزا

هشدار شمخانی به آمریکا از روسیه

ایران به دنبال ساخت زیردریایی سنگین

سران قوا پنجشنبه جلسه ای ندارند

نماهنگ/ موج سواری

دانلود پاورپوینت استراتژیهای تحول در سطح خرد

سران قوا فردا پنجشنبه هیچ نشستی ندارند

طعنه مشاور رییس جمهور به رییس دولت اصلاحات

پاورپوینت تحلیل خانه شیشه ای اثر فیلیپ جانسون

دانلود پاورپوینت تحول نظریه های مدیریت و ”پارادایم“ در حال تکوین

استخدام پشتیبان در کانون فرهنگی آموزش قلم چی

استخدام گرافیست در تیم طراحی CRM

تصاویری از درس و بحث آخوند خراسانی

حکم اقامه نماز جماعت در مسجد با امام جماعت غیر روحانی/ پاسخ حضرت آیت الله زنجانی

محل عبور انسان های وحشی!+کاریکاتور

هوک: با ترامپ درباره گزینه نظامی بارها صحبت کرده ام

انتقاد توییتری ضرغامی از وضعیت زندان ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی در فشافویه

فرمانده کل ارتش: دشمن را ورای خانه زمین گیر خواهیم کرد/دریادار سیاری: ساخت زیردریایی های سنگین را در دستور کار داریم

تحلیل آملی لاریجانی از پاسخ هوشمندانه رهبری به درخواست مذاکره آمریکا

پاورپوینت تحلیل مجتمع مسکونی ساحلی ریچارد مایر

پاورپوینت تحلیل پارک لافایت میس ون دروهه

دانلود پاورپوینت انگیزش

دانلود پاورپوینت ارزیابی عملکرد

استخدام حسابدار و منشی مسلط به نرم افزار حسابداری و آفیس

استخدام حسابدار آقا و خانم در یک شرکت بازرگانی معتبر

استخدام کریر و فرواردر در یک شرکت حمل و نقل بین المللی

امیرعبداللهیان: روابط ایران و روسیه راهبردی است

با این رفتارها دعواهای زن و شوهری تان را حل کنید

رونمایی از پرتره سردار شهید «علی غیوری زاده» در سی ویکمین سالگرد شهادتش

یاد شهید مدافع حرم در رشت گرامی داشته می شود

ترجمه مقاله الگوهای نوآوری: بهبود طبقه بندی بخش ها برای انقلاب صنعتی چهارم (2017)

دانلود پاورپوینت بررسی جا و مکان (فصل هشتم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی) فرمت: پاورپوینت (قابل ویرایش)

بررسی انتقادی قانون مجازات عمومی ایران مصوب تیرماه1352

روایت جهانگیری از کلاه گشاد آمریکایی در برجام

بیانیه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به مناسبت سالروز شهادت چمران

شماره جدید خط حزب الله منتشر شد

مقاله بزه دیدگی اطفال بزهکار

لاریجانی: از تصمیم گیری در مورد حقوق مردم در اتاق های دربسته پرهیز شود

حکیم: انتقال به اپوزیسیون، انتخابی استراتژیک است

تا زمانی که ایران هست معامله قرن اجرایی نخواهد شد

تشیع پیکر شهید مدافع حرم در قم

بزرگداشت شهید مصطفی چمران

بررسی تطبیقی نقش عقل در نظام حقوقی غرب و اسلام

مراسم بزرگداشت شهید مصطفی چمران

هفتاد و هشتمین شماره دوهفته نامه آیت ماندگار منتشر شد

مردم باشت سه میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) کمک کردند

ادله اثبات دعوی

هفتاد و هشتمین شماره دوهفته نامه آیت ماندگار منتشر شد

تکذیب تشکیل جلسه روز پنجشنبه سران قوا

تحلیل سیاسی هفته از نگاه روزنامه جمهوری اسلامی

اهل سنت ایران، سفیران صلح و راویان برادری ایرانیان با جهان اسلام

تکذیب تشکیل جلسه سران قوا در روز پنجشنبه

تصاویر/ تشییع پیکر روحانی شهید مدافع حرم حجت الاسلام محمد حسین مومنی در قم

مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا و موسیقی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق غنا و موسیقی