مطالب مرتبط:
نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد
مدل رتبه بندی دانشگاه های سبز ایران در شیراز رونمایی شد
مدل رتبه بندی دانشگاه های سبز ایران رونمایی شد
با 5 سال تلاش در شیراز انجام شد رونمایی از نخستین دستگاه لاپاراسکوپی تولید ملی
اولین کنفرانس ملی معدنکاری و صنایع معدنی سبز ایران در دانشگاه زنجان برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 21:062019-05-19دانش

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از دانشگاه شیراز، نخستین مدل ملی تراز سبز ایران که به همت کاوه فتاحی و مریم اختیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز طراحی گردیده، - " نخستین مدل ملی تراز سبز ایران که به همت کاوه فتاحی و مریم اختیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز طراحی شده، در دانشگاه شیراز رونمایی شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از دانشگاه شیراز، نخستین مدل ملی تراز سبز ایران که به همت کاوه فتاحی و مریم اختیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز طراحی گردیده، در دانشگاه شیراز رونمایی شد.

این مدل ملی به منظور رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه ها از نظر تلاش برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی و سنجش جایگاه مدیریت سبز، در سطح مؤسسات آموزشی عالی کشور زیر نظر کارگروه مدیریت سبز اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور طراحی شده است.

کاوه فتاحی، عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز و مجری این طرح، گفت: رویکرد مدیریت سبز، نگاه به آینده بشریت و جامعه نسبت به محیط زیست در کشور، بویژه دانشگاه هاست.

فتاحی با بیان این مقدمه که دانشگاه ها در قبال فضای سبز دو نوع رسالت دارند بیان کرد: هر دانشگاهی یک رسالت درونی دارد و آن مسئولیت نگهداری فضای سبز درون دانشگاهی است که در اختیار دارد و دوم، مسئولیت بیرونی دانشگاه ها در قبال محیط زیست خارج از فضای دانشگاه است که مهم است دانشگاه ها، نسبت به محیط بیرونی و اجتماع حساس باشند و برنامه یمدیریت سبز در کشور از دانشگاه ها آغاز شود.

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز گزارشی از تاریخچه و روند طراحی این مدل ارائه کرد و اظهار کرد: با توجه به مسائل زیست محیطی موجود در کشور، از سال 1395 در وزارت علوم، شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه ها تشکیل شد.

در شورای فضای سبز دانشگاه ها، موضوع تشکیل مدلی جهانی برای ارزیابی عملکرد دانشگاه ها در حوزه فضای سبز مطرح شد و تصمیم گرفته شد که مدلی بومی برای گسترش فضای سبز دانشگاهی و نیز اقدام در راستای حفظ محیط زیست و دستیابی به انرژی های پاک طراحی شود.

وی گفت: پس از فراخوان وزارت علوم و شرکت دانشگاه شیراز در این طرح پژوهشی، مدل ارائه شده دانشگاه شیراز از میان دانشگاه های داوطلب در این زمینه، مورد تأیید وزارت علوم قرار گرفت و در اسفندماه 1395 این طرح به قراردادی پژوهشی تبدیل شد که براساس آن، کارگروه تراز سبز در دانشگاه شیراز شکل گرفت.

فتاحی مطرح کرد:مدل تلفیقی-تطبیقی رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه های سبز که با عنوان مدل تراز شناخته می شود، توسط کارگروه تدوین مدل ارزیابی دانشگاه شیراز و با نظارت مدیریت طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین شده است.

مجری طرح تراز ملی سبز خاطرنشان کرد: در این کارگروه، تعدادی از استادان، دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دکتری رشته های مختلف ازجمله آب، پسماند، محیط زیست، انرژی، ترافیک به عنوان مجموعه مشاورین عضویت داشتند که درنهایت به طراحی مدل ملی تراز سبز ایران انجامید و به صورت پایلوت در 5 دانشگاه کشور به اجرا درآمد.

فتاحی تاکید کرد: آیین رونمایی از این سامانه که در اسفندماه 1397 طراحی شده، در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در همایش بین المللی دانشگاه سبز در اصفهان برگزار شد و سپس این سامانه در سایت وزارت علوم قرارگرفت و برمبنای آن همه دانشگاه های کشور ملزم شده اند، تا 30 اردیبهشت ماه آن را به صورت خوداظهاری تکمیل کنند و وضعیت محیط زیستی دانشگاه خود را شرح دهند تا بدین ترتیب دانشگاه ها دراین خصوص با یکدیگر مقایسه شوند.

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز با تأکید براینکه این ارزیابی بر رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشکده های کشور تأثیرگذار است، ادامه داد: بخشی از اعتبارات دانشگاه ها براساس این رتبه بندی به دانشگاه ها تعلق می گیرد که این اعتبار پارسال 36 میلیارد تومان بود که 28 میلیارد تومان آن برای دانشگاه ها تخصیص یافت، اما امسال مبلغی حدود 84 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

مریم اختیاری، دیگرمجری طرح تراز ملی سبز هم دراین نشست اظهارداشت: مدل ارزیابی مؤسسات آموزشی کشور با رویکرد مدیریت سبز، مدل تراز سبز نامیده می شود.

اختیاری تصریح کرد: این مدل با هدف کاهش اثرات مخرب در محیط زیست و ارتقای جایگاه دانشگاه ها، در گسترش دید جامعه نسبت به جنبه های مختلف مدیریت سبز شکل گرفته است و بخش های اصلی این مدل ملی در سه بخش مدیریت علوم سبز، مدیریت محیط زیستی سبز و مدیریت فرهنگی اجتماعی سبز طراحی شده است.

این استاد دانشگاه گفت: دانشگاه سبز نیز رویکردی است که در ذیل مفهوم توسعه پایدار مطرح شده و بیانگر مسئولیت خطیر آموزش عالی در این زمینه است.

هدف اولیه توسعه دانشگاه سبز، کاهش اثرات مخرب محیط زیستی ناشی از مصرف زیاد برق، گاز، آب و دیگر منابع است و پسماند ناشی از این حجم فعالیت به مصرف نیز، شایان توجه است که در صورت مدیریت نکردن اصولی باعث آلودگی می شود.

وی افزود: دانشگاه شیراز دو سال متوالی به عنوان دانشگاه سبز کشور شناخته شده، که طی تفاهمی با وزارت آموزش و پرورش، در حال تهیه دستور العمل برای مدارس سبز کشور است.

اختیاری درخصوص معیار های درنظرگرفته شده این مدل ملی یادآور شد: در مدل ملی تراز سبز معیار های مختلفی ازجمله مصرف آب، انرژی، برق، پسماند، آلودگی های زیست محیطی، آموزش سبز و پژوهش سبز در نظر گرفته شده است.

این استاد دانشگاه درخصوص شیوه عملکرد این مدل تاکید کرد: این سامانه داده های دانشگاه ها را درخصوص مساحت زمین های آنها، فضای سبز، مدیریت سبز و استفاده از انرژی های پاک دریافت می کند و امکان سنجش دانشگاه ها را با خود آن ها و با دیگر دانشگاه ها فراهم می آورد.

وی در ادامه افزود: حفظ گونه های گیاهی و جانوری، مساحت زمین های زیرکشت، فعالیت های فرهنگی درزمینه محیط زیست، ایجاد ارتباط بین حوزه صنعت و دانشگاه در راستای تشویق به استفاده از انرژی های پاک و مسائل اینچنینی در مدل یادشده گنجانده شده است.

اختیاری به تربیت سنجش گرانِ سبز نیز اشاره کرد و گفت: با برگزاری جلسات متعدد، به افرادی با عنوان سنجش گرِ سبز، آموزش های لازم برای ثبت اطلاعات مربوط به دانشگاه خود در سامانه داده شده است.

استاد دانشگاه هنر و معماری اظهار کرد: با ثبت اطلاعات دانشگاه های کشور، سامانه به صورت خودکار، براساس امتیازات کمی و کیفی، دانشگاه ها را ارزیابی و رتبه بندی می کند و براساس رتبه بندی انجام شده به هر دانشگاه، اعتباری اختصاص داده می شود.

محمدرضا برزگر، رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز، ضمن تبریک و تشکر به طراحان این مدل ملی، مدل تراز سبز را، افتخاری بزرگ برای دانشگاه شیراز توصیف کرد و گفت: این طرح، موفق شده در وزارت علوم به مدل ملی تبدیل شود و براساس این مدل، به موضوع محیط زیست و فضای سبز دانشگاه ها، ایجاد شرایط بهتر ماندگاری دانشگاه های کشور و همچنین زندگی بهتر توجه شده است، تا درآینده پاسخ خوب و نتایج مثبتی به نظام فضای سبز کشور ایجاد شود.

سهند لطفی، معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز، در این آیین با بیان این مقدمه که ارزشمندی این طرح در دو شاخه قابل ارزیابی است بیان کرد: این طرح از یک سو به عنوان یک پژوهش و رقابت دانشگاهی در زمینه به کرسی نشاندن اصل توسعه پایدار در نظام برنامه ریزی ایران است و ابلاغ این مدل ثابت کرد، توسعه در ایران باید اندیشمندانه باشد و باتوجه به ابعاد گوناگون صورت گیرد و این نویدبخش یک فعالیت مستمر علمی است.

لطفی ادامه داد: از دیگر سو این طرح به عنوان یک برنامه ملی ارزشمند است و تعهد دانشگاه را به توسعه خود در قالب یک برنامه ریزی دقیق تر و ایجادکردن فهرستی برای رسیدن به یک برنامه مشخص موجب می شود.

محمدحسین ستایش، معاون توسعه سرمایه های سازمانی دانشگاه شیراز نیز، به عنوان آخرین سخنران دراین نشست به ظرفیت مناسب دانشگاه شیراز برای اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: دانشگاه شیراز با داشتن یک قطعه 300 هکتاری در بام شیراز، پتانسیل خوبی از نظر موقعیت مکانی، برای اجرای این طرح دارد و از این نظر نقش ملی خود را در زمینه ایجاد فضای آرامش بخش برای دانشجویان، نشان داده و به عنوان دانشگاه برتر کشوری شناخته شده است.

ستایش به راه اندازی 2 نیروگاه خورشیدی، تجدیدپذیر و پاک در قالب اهداف برنامه های استراتژیک کشور و تبدیل علم به فناوری و تجاری سازی بااعتباری افزون بر 20 میلیون یورو توسط یک شرکت خارجی به عنوان یکی از فعالیت های اخیر دانشگاه شیراز اشاره و بیان کرد: نصب سر در طراحی شده جدید دانشگاه شیراز در میدان ارم، طرح توسعه مهمان سرای دانشگاه، احداث هتل، جابه جایی موزه تاریخ طبیعی دانشگاه از بلوار مدرس به چهارراه ادبیات، تبدیل ورودی اصلی دانشگاه به پیاده راه در آینده نزدیک، از دیگر برنامه های در دست اجرای این دانشگاه است.

وی تصریح کرد: امروزه همه به این نتیجه رسیده ایم که از پول نفت کاری ساخته نیست و باید منابع مالی را متنوع و پایدار کرده و برای دستیابی به درآمد پایدار تلاش کنیم.


کلید واژه ها: دانشگاه - شیراز - هیئت علمی - وزارت علوم - طراحی - مدیریت - محیط زیست - محیط - نخستین - رونمایی - وزارت - ایران - علمی - زیست - کشور - خبرگزاری - علوم - گزارش - معماری - شورای - رتبه - فراخوان - فناوری - برنامه - جامعه - آینده - تصمیم - جهانی - نظارت - انرژی

آخرین اخبار سرویس:
نمره شادی ایرانیان پایین تر از میانگین جهانی است

فضای موجود در برخی واحدهای دانشگاهی در شأن جمهوری اسلامی نیست

امضای تفاهم نامه همکاری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با دانشگاه آزاد

شورای توسعه فرهنگ قرآنی پاسخگو نباشد صدها مؤسسه قرآنی یه تجمع می پیوندند

تقویم ترم تابستان دانشگاه صنعتی سیرجان منتشر شد/ آغاز کلاس های تابستانی از 22 تیرماه

8 گروه جهادی دانشجویی قائن امسال در مناطق محروم خراسان جنوبی حضور می یابند

بررسی رابطه شوخ طبعی با سلامت روانی در دانشجویان

مراسم سالروز شهادت دکتر چمران و روز ملی بسیج اساتید در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

بوشهر استانی برای اداره جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی است

راه اندازی دوره دکتری فلسفه علوم انسانی در مؤسسه امام خمینی(ره)

لزوم نقد علوم انسانی غربی توسط دانش آموختگان فلسفه علوم انسانی

نشستی برای بررسی جایگاه اجتماعی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها

ظرفیت خوابگاه های دانشگاه شهید باهنر کرمان با حمایت صندوق رفاه دانشجویان افزایش می یابد

کاهش 40 درصدی سفرهای بین شهری با اجرای شهر هوشمند در تهران

استارت آپ ها، یکی از اولویت های رفع معضلات مدیریت پسماند های شهری یزد است

نمره شادی ایرانیان پایین تر از میانگین جهانی است

نشست روسای دانشگاه های آزاد اسلامی کشور در شیراز

سند دانش بنیان استان بوشهر تایید نهایی شد

دانشکده علوم ریاضی در ارتقای جایگاه رتبه دانشگاه فردوسی در سطح بین الملل اثرگذار است

نمره شادی ایرانیان پایین تر از میانگین جهانی است

محدثی: برای مطالعه امر دین در ایران جامعه شناسی دین کافی نیست

بوشهر استانی برای اداره جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی است

سواحل مازندران در تصرف مدعیان آزادسازی!

دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان دانشجوی دکتری می پذیرد  

همایش آینده پژوهی فرهنگی ایران

گام دوم انقلاب اسلامی در دانشگاه آزاد

پنجشنبه//////تقویم ترم تابستان دانشگاه صنعتی سیرجان منتشر شد/ آغاز کلاس های تابستانی از 22 تیرماه

مصوبه انتخاب نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ستاد نقشه مهندسی فرهنگی ابلاغ شد

کمبود معلم در آینده نزدیک تبدیل به بحران می شود

دانشگاه آزاد باید مسئله محور و محصول محور باشد

دانشگاه آزاد در سیل اخیر اقدامات ارزشمندی بر جای گذاشت

رشد 25 پله ای جایگاه دانشگاه شریف در رتبه بندی QS 2020

کلاس های ترم تابستان در دانشگاه شهید باهنر کرمان به صورت حضوری برگزار می شود

عملیات عمرانی کارخانه نوآوری 14 هزار مترمربعی در شیراز، به زودی آغاز می شود

راه اندازی اندیشکده های مختلف از سوی دانشگاهها

ایده های فناورانه دانشگاهیان در حوزه دریا حمایت می شود

تجمع مطالبه گرانه مدیران مؤسسات قرآنی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

نظریه های جنگ طلبانه در اسلام متناقض است/ دلایل رد اصالت جنگ در اسلام

تحقیق با عنوان مقدمه ای بر سیاست گذاری علم و فناوری

دانشگاه آزاد در گام دوم به تربیت قوه عاقله کشور توجه کند/الزام جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی

3 دانشجوی دانشگاه آزاد میانه در مسابقات تکواندوی یونیورسیاد قرار گرفتند

جزییات برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98

درآمد دانشگاه آزاد از محل پایان نامه های ارشد چقدر است؟/ درآمد های صد ها میلیاردی و امکانات میلیونی

نشست نومعلمان دانش آموخته دانشگاه فرهنگیان + فیلم

روز بدون خودرو در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

رونمایی ناو هواپیما بر آبراهام لینکلن در دانشگاه امیرکبیر

آیین نامه تشکیل «شورای استانی هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه ها» ابلاغ شد

استخدام کارشناس مکاترونیک با حداقل مدرک کارشناسی ارشد-تهران

حضور 6 دانشگاه ایران در رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا

گام دانشگاه آزاد اسلامی در خودکفایی و تولید محصولات دانش بنیان

استخدام حسابدار با تحصیلات کارشناسی در تهران

آزمون اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی 31 خرداد برگزار می شود

49 درصد اعضای هیأت علمی استان فارس متعلق به دانشگاه آزاد است/اجرای 18 طرح پژوهشی برون دانشگاهی

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه صنعتی شیراز و دانشگاه های بصره عراق انعقاد شد

تعداد شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت از مرز یک هزار گذشت / افزایش رتبه فناوری کشور در سال 2018

بوشهر استان پایلوت اجرای نقشه جامع علمی کشور + گزارش

اول تیر نام نویسی بدون آزمون دانشگاه پیام نور هرمزگان آغاز می شود

مقطع دکترای فلسفه علوم انسانی در موسسه امام خمینی تصویب و راه اندازی شد

بوشهر استان پایلوت اجرای نقشه جامع علمی کشور

بی توجهی به دانشگاه فرهنگیان، سبب غیرحرفه ای شدن معلمان می شود

دانشگاه اردکان می تواند پاسخگوی نیازهای علمی صنایع مستقر در شهرستان باشد

دانشگاه مازندران در تحول زندگی مردم استان نقشی ندارد

تفاهم نامه همکاری بین دو دانشگاه کردستان و «گه شه پی دانی مروی» عراق منقعد شد

ستاری: بیشترین اعتبارات به توسعه فناوری در حوزه بهداشت اختصاص دارد

اعلام اعتبار مورد نیاز برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان وزارت علوم

همه هَمّ و غَمّ یک مصلح فکری

شرکت های دانش بنیان منطقه ارس از چه امتیازاتی برخوردارند؟

ساختمان جدید مرکز رشد فناوری دانشگاه تبریز افتتاح شد

درآمد دانشگاه آزاد از محل پایان نامه های ارشد چقدر است؟/ درآمدهای صدها میلیاردی و امکانات میلیونی

ابطال مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان متخلف

اساتید بسیاری که هر روز با یک مدل پاپیون به دانشگاه می آید شریعتی اما هر روز با یک ایده جدید

جزییات ثبت ایده در سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان اعلام شد

اعتبار مورد نیاز برای پرداخت پاداش بازنشستگان دانشگاهی اعلام شد

شرکت های دانش بنیان خدمات توانمندسازی بلاعوض دریافت می کنند/ فعالیت 3 صندوق نوآوری در حوزه سلامت

ثبت نام کارگاه نشریات خبرگزاری دانشجو آغاز شد / مهلت نام نویسی تا هفت تیرماه

آیین نامه تشکیل شورای استانی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد

شهردار زابل با قید وثیقه چند میلیاردی آزاد است

بطحایی، فرار از مدرسه یا سودای بهارستان و ...! / شماره 11 نشریه دانشجویی «تلنگر» منتشر شد

نانوحسگر های رصد گاز با استفاده از نانوالیاف توسعه می یابند

ریشه بسیاری از مشکلات اهمیت ندادن به تربیت معلم است

خرید پایان نامه از تهران برای دانشگاه های اروپایی

اعتبار مورد نیاز برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد

اختصاصی/«روشنک گرامی» بازیگر نقش «ترنج» در سریال «گمشدگان» را بیشتر بشناسید

دانشگاه تهران در میان 100 دانشگاه برتر جهان

اعلام اعتبار مورد نیاز برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان

مرکز علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی از مراکز باکیفیت است

کنفرانس ملی برق در خرم آباد آغاز بکار کرد

ساخت پماد حاصل از عصاره هیدروالکلی گیاهی در دانشگاه ایلام

امشب آخرین مهلت ثبت نام در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

مهلت ثبت نام در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد امشب پایان می یابد

فراخوان ثبت ایده در سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان

تولید سالانه 16 هزار لیتر عرقیات گیاهی در کارگاه عرق گیری دانشگاه آزاد اراک

اخذ شهریه دروس جبرانی از دانشجویان روزانه ارشد

تولید محصولات مورد نیاز هر شهر و استان در واحدهای دانشگاه پیام نور

جزییات طرح تفکیک سنجش از پذیرش دانشجو

جای خالی دانشگاه تبریز در فهرست برترین های جهان

امضای حکم شهردار جدید اهواز توسط وزیر کشور

جای خالی مطالبه گری در میان مردم گلستان

شروع ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور

میشل پلاتینی آزاد شد

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد