مطالب مرتبط:
مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی و تعلل ورزی
مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی
مبانی نظری و پیشینه تحقیق راهبردهای مقابله با استرس و اضطراب و اختلالات اضطرابی
پیشینه و مبانی نظری تحقیق مدیریت برند
مبانی نظری و پیشینه تحقیق حل مسأله
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 20:022019-05-19پزشكي

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی ، تعلل ورزی، مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی


اضطراب به منزله بخشی از زندگی هر انسان، در همه افراد در حد اعتدال آمیز وجود دارد و در این حد به عنوان یک پاسخ سازش یافته تلقی می شود.

فقدان اضطراب ممکن است فرد را با مشکلات و خطرهای قابل ملاحظه ای مواجه گرداند.

- اضطراب است که فرد را وا می دارد تا برای معاینه کلی به پزشک مراجعه کند یا در یک جاده لغزنده با احتیاط رانندگی کند و بدین ترتیب زندگی طولانی ترو بارورتری داشته باشد.

بالعکس اضطراب مرضی نیز وجود دارد چرا که اگر حدی از اضطراب می تواند سازنده و مفید باشد و اگر اغلب مردم اضطراب را تجربه می کنند اما این حالت ممکن است جنبه مزمن و مداوم بیابد که در این صورت نه تنها نمی توان پاسخ را سازش یافته دانست بلکه باید آنرا به منزله منبع شکست، سازش نایافتگی و درماندگی فراگیری دانست که فرد را از بخش عمده ای از امکاناتش محروم کند، فقط بر اساس راهبردهای محدود کننده آزادی و انعطاف فردی کاهش می یابد و طیف گسترده اختلال های اضطرابی را که از اختلال های شناختی و بدنی تا ترس های غیر موجه و وحشتزدگی ها گسترده اند به وجود می آورد (دادستان،1383).

اساساً اضطراب را نمی توان در قلمرو آنچه تحت عنوان آزردگی مشخص می شود محدود کرد، چرا که احساس اضطراب نه تنها در بیماران افسرده، وسواسی و روان گسسته وجود دارد، بلکه در افراد بهنجار نیز به صورت های مختلف، پدیدار می گردد.

شاید به همین دلیل است که در مورد اضطراب نمی توان تعریف مشخص و روشنی را ارائه داد، چرا که اضطراب در افراد مختلف به گونه های متفاوت بیان می شود.

با توجه به موارد ذکر شده می توان در زیر به تعاریفی در زمینه اضطراب پرداخت: لافون[1] اضطراب را این چنین تعریف می کند: اضطراب یک انتظار به ستوه آورنده است و ممکن است در تنشی گسترده، موحش و اغلب بی نام اتفاق می افتد، این حالت که به شکل احساس و تجربه کنونی است مانند هر اغتشاش هیجانی در سطح همبسته روانی و بدنی در فرد پدید می آید و ممکن است یک تهدید عینی و اضطراب آور داشته باشد.

در واقع اضطراب به عنوان احساسی رنج آور است که با یک موقعیت ضربه آمیز کنونی یا به انتظار خطری که به شیی نامعینی وابسته است، تعریف می شود (دادستان، 1375).

- اضطراب یک حالت احساسی و هیجانی است که از خصوصیات برجسته آن تولید حالت بی قراری و دلواپسی است که با اتفاقات زمان و شرایط تناسب ندارد (معانی، 1370).

- اضطراب حالت هیجانی ناخوشایند و مبهم و وضعیت تحریک تشدید شده هیجانی است که اساسا نگرانی یا ترس را هم دربر دارد (آرتور[2]، 2007).

- اضطراب را در واقع همه انسان ها تجربه می کنند، اضطراب احساس ناخوشایند و اغلب مبهم دلواپسی است که با یک یا چند تا از احسا س های جسمی همراه می گردد (آلن[3]، 1990).

اما تعریف D.

S.

M.

I.

V – از اضطراب این گونه است : نگرانی پیشاپیش نسبت به خطرها، بدبختی های آینده، توأم با احساس بی لذتی، با نشانه های بدنی تنش، منبع پیش بینی نشده می تواند درونی یا بیرونی باشد (پورافکاری، 1368).

و نهایتاً این که اضطراب عبارت است از احساس مبهم و توأم با ناراحتی که اغلب منشاء و علت مشخصی ندارد، و برای فرد شناخته شده نیست (آرلن[4]، 1998).

دست یافتن به تعریفی دقیق از اصطلاح اضطراب بسیار دشوار است.

اکثر نظریه پردازان با لانگ موافقند که اضطراب یک مفهوم فرضی است.

یعنی اضطراب نوعی تصور است که وجود خارجی و عینی ندارد ولی در تفسیر پدیده های مشاهده پذیر می تواند مفید باشد.

لانگ مدلی سه سیستمی از اضطراب ارائه داده است که به طور وسیع به فهم تعریف های مختلف کمک کرده است.

نیمرخ اضطراب در افراد مختلف بسته به اینکه کدام نظام بیشترین تأثیر را پذیرفته است، متفاوت خواهد بود.

اضطراب در وسیع ترین معنی، به عنوان یکسری پاسخ های جسمی، روانی و رفتاری به فشار روانی در نظر گرفته می شود (پاول و انرایت، 1991).

دادستان (1382)، اضطراب را به عنوان واکنش فرد در مقابل یک موقعیت ضربه آمیز، یعنی موقعیتی که تحت تأثیر بالا گرفتن تحریک ها اعم از بیرونی و درونی واقع شده و فرد در مهار کردن آنها ناتوان است در نظر می گیرد.

همچنین، اضطراب ناراحتی در عین حال روانی و بدنی است که بر اثر ترس مبهم و احساس ناامنی و تیره روزی قریب الوقوع در آدمی به وجود می آید.

به عقیده کوپر[5](2010)، هر نیروی که ثبات روانی یا جسمی را از میدان خویش سوق دهد و در فرد ایجاد فشار نماید، اضطراب نامیده می شود.

یا می توان گفت اضطراب وقتی روی می دهد که تهدید نسبت به فرد وجود داشته باشد.

یک تهدید برحسب این که چه مفهومی برای فرد دارد می تواند ایجاد فشار نماید.

به نظر رولو می [6]، اضطراب عبارت است از " ترسی که در اثر به خطر افتادن یکی از ارزشهای اصولی شخص ایجاد می شود (رولومی، 1983).

هر کسی ترس ها و نگرانی هایی دارد.

فروید ادعا می کرد اگر اضطراب و ناراحتی همرا با آن، افراد را برانگیزد راه های جدید مقابله با معضلات زندگی را تشخیص دهند، می تواند انطباقی باشد.

اضطراب خواه انطباقی باشد یا غیر انطباقی، می تواند موجب ناتوانی شدید گردد.

اضطراب علل بسیاری دارد و همه مردم در زندگی آنرا تجربه می کنند.

طبیعی است که مردم هنگام مواجهه با موقعیت های تهدید کننده و تنش زا مضطرب شوند، اما احساس اضطراب شدید و مزمن در غیاب علت واضح، امری غیر عادی است.

اضطراب شامل احساس عدم اطمینان در ماندگی و بر انگیختگی فیزیولوژیکی می شود.

شخصی که مضطرب است از عصبی بودن و تنش و بی قراری و تحریک پذیری شکایت می کند و اغلب در به خواب رفتن مشکل دارد.

اضطراب شدید ممکن است بعد از وقوع یک حادثه، با پیش بینی حادثه ای در آینده، یا براثر تصمیم به مقاومت در برابر اشتغال ذهنی به موضوعی خاص.

یا به هنگام تغییر جنبه نامطلوبی از رفتار، یا برخورد با محرک ترس آور، روی می دهد.

رفتارهای مشاهده شده در اضطراب هر چند بسیار متنوع هستند، اما در یک چیز مشترک اند: تغییر یا احتمال تغییر در هر موقعیت آشکار ساز اضطراب دخیل است (ساراسون[7] و ساراسون،1987).

اگر چه مقدار محدودی اضطراب برای رشد بشر ضرروی است ولی مقدارزیاد آن نیز باعث اختلال رفتار می شود واغلب اوقات شخص را مجبور به نشان دادن رفتار نوروتیک یا پسیکوتیک می نماید (شاملو ، 1369).

زبان فرانسوی نگرانی را از اضطراب جدا می کند.

در بین مردم آلمان واژه Angst و در بین مردم آنگوساکسن Anxiety به هر دو معنی به کار می رود (پورو[8]، بنقل از شجاع رضوی، 1376).

برای اولین بار پزشک آمریکایی بنام برد[9] در سال 1869 اضطراب را تعریف کرد.

از سال 1890 برمید اضطراب را اختلالی تعریف می کرد که نشانه آن یک احساس انقباض و خفگی است.

فروید در سال 1989 نوروز اضطراب را به عنوان یک واحد بالینی باز شناخت.

علامت اصلی این بیماری نگرانی، اضطراب و دلهره می باشد.

در اوایل سال 1910 سر ویلیام اسلر[10]، متوجه ارتباط بین درد سینه و هیجانات زندگی شد و کشف کرد که اضطراب و فشار باعث بیماری می گردد.

کانن[11] اثرات اضطراب روی حیوانات و انسان ها را مطالعه کرد، به خصوص واکنش جنگ و گریز را مورد توجه قرار داد.

یکی از اولین تلاش های علمی برای تشریح فرآیند بیماری های وابسته به اضطراب به وسیله پزشک دانشمند هانس سلیه به عمل آمد.

او در سال 1946 برای مرزی که در مقابل حالت های اضطراب آور قرار می گیرد سه مرحله قائل شد: واکنش در برابر خطر مقاومت فرسودگی یا عجز (کوپر[12]، به نقل از مدیحی، 1370) اریک فرام در سال 1965 نظریه خود را بر تعارض بین نیاز فرد برای آزادی و اضطرابی که آزادی پیش می آورد بنا نهاده است (آزاد، 1376).

[1] -Lafon [2] -Arthur [3] -Allen [4] -Arlene [5] -Cooper 2 -Rollo May 1 -Sarasun [8]- Pouro [9] -Berd [10] -William Esler [11] -Cannen [12] -Cooper فهرست مطالب اضطراب اختلالات اضطرابی از دیدگاه DSM-IV-R اختلال اضطراب منتشر اختلال وحشت زدگی اختلال فشار روانی پس آسیبی اضطراب آشکار و پنهان عناصر اضطراب شیوع اضطراب ریشه ها و عوامل اضطراب درجات اضطراب تشخیص بالینی اضطراب انواع پاسخ به اضطراب دیدگاه صاحبنظران در خصوص اضطراب و منشأ آن نظریه روانکاوی فروید دیدگاه سالیوان دیدگاه هورنای دیدگاه اتورانک دیدگاه آدلر روانشناسی فردی نظریه پرز گشتالت درمانی اضطراب از دیدگاه رفتارگرایی دیدگاه راجرز دیدگاه الیس دیدگاه گلاسر دیدگاه علوم پزشکی و زیستی در خصوص اضطراب تفاوت و تشابه اختلالات اضطرابی تعلل ورزی تعلل ورزی تحصیلی دیدگاه های موجود در مورد تعلل ورزی تعلل به عنوان یک مشکل رفتاری تعلل به عنوان یک مشکل شناختی تعلل به عنوان یک مشکل انگیزشی تعلل به عنوان یک عادت تعلل به عنوان یک اختلال شخصیتی شیوع تعلل ورزی انواع و اقسام تعلل ورزی شیوه های درمانی تعلل ورزی نظریه منطقی-هیجانی الیس نظریه درمان شناختی نظریه خودناهمگنی نظریه مدیریت زمان نظریه پردازش اطلاعات نظریه مدیریت رفتار نظریه انگیزشی ارتباط میان تعلل ورزی و سایر ویژگی های روانشناختی مدیریت استرس استرس یا فشار روانی منابع استرس وقایع آسیب زا رویدادهای زندگی تعارضات درونی استرس ناشی از دگرگونی های اجتماعی مدل های نظری استرس مدل مبتنی بر محرک مدل مبتنی بر پاسخ پاسخ های فیزیولوژیک به استرس ها پاسخ های روان شناختی به تنیدگی مدل تعاملی حل مسأله اجتماعی مهارت های حل مسئله الگوهای حل مسئله آموزش روش حل مسئله پیشینه پژوهشی پژوهش های انجام شده در داخل کشور پژوهش های انجام شده در خارج از کشور منابع ومآخذ
کلید واژه ها: اضطراب - احساس - اختلال - انتظار - سازش - زندگی - انسان - اختلالات - صورت - روان - انسان ها - اجتماعی - رانندگی - بیماران - متفاوت - مشکلات - وسواسی - طولانی - مدیریت - تولید - شرایط - محروم - آزادی - استرس - کاهش - جاده - مردم - پزشک

آخرین اخبار سرویس:
5 راه کنترل بیماری حرکت که نمی دانستید

کودک دوساله طعمه سگ ها شد

کودک اصفهانی طعمه سگ ها شد

کودک دوساله طعمه سگ ها شد

استخدام مجموعه غذایی سنترال / اصفهان

تشخیص غیرتهاجمی سرطان روده با کمک هوش مصنوعی

درمان آفتاب سوختگی در تابستان با گزینه های غذایی

غربالگری فشارخون 61 درصد جمعیت هدف در کرمانشاه

پاورپوینت ارگونومی ماوس

استخدام سرپرست فروش تجهیزات پزشکی با مزایا در تهران

یک عامل مهم افزایش وزن

وقتی «ام اس» مشکلات چشم و بینایی را افزایش می دهد

راز لاغری با قهوه

استخدام پزشک عمومی با تمایل به کار در محیط بیمه در تهران

نشانه های پارکینسون 2 دهه پیش از ظهور علائم این بیماری ظاهر می شوند

نعنا گیاه سلامتی

انتقال اسناد الکترونیکی به بیمه ها در مازندران آغاز شد

5 راه حل برای درمان پوسیدگی دندان / اینفوگرافیک

پاورپوینت کنترل علایم حیاتی

کاهش بیش از 6 درصدی شاخص مرگ نوزادان در فارس

هوش مصنوعی گوگل به جنگ سرطان ریه می رود

استخدام 9 ردیف شغلی در کارخانه معتبر تولیدی تجهیزات پزشکی-قم

استخدام مونتاژکار و منشی در کارخانه معتبر تولیدی تجهیزات پزشکی

ممنوعیت حضور کادر درمان در بخش خصوصی طی ساعات موظف

پاورپوینت یادگیری در حیوانات

فضا سازی رسانه ای پویش کنترل فشار خون کم رنگ است

فواید باور نکردنی نخ دندان برای دهان و دندان

توسعه خدمات درمانی در بیمارستان طالقانی تبریز

اعزام تیم 18 نفره پزشکان متخصص برای ویزیت جانبازان شیمیایی سردشت

کودک دوساله طعمه سگ ها شد

کارهایی که نباید قبل از باردار شدن انجام دهید

خطرات مصرف تخم مرغ خام

استخدام جوشکار حرفه ای با تجربه کاری مرتبط در آهنگری و جوشکاری

استخدام فروشنده حرفه ای در یک فروشگاه لوازم موسیقی در تهران

باید در بخش اصلاح سبک زندگی کار کنیم

خطر ابتلا به عفونت در برخی مصرف کنندگانِ استرویید خوراکی

شروط وارد کردن داروی مسافری به کشور اعلام شد / مسافران سفرهای خارجی مدارک لازم را همراه داشته باشند

مراقب نسخه اعتیادآور برخی عطاری ها برای ترک اعتیاد باشید

پر هزینه ترین بیماری نادر در جهان را بشناسیم

جای خالی زنان در تاریخ تفکر ایران

دست چینی از گل های خوراکی+ عکس

دریافت خدمات غیرحضوری درمانی از طریق اپلیکیشن همراه سلامت تامین اجتماعی «هستا»

از هر 8 معتاد یک نفر ایدز دارد

پرسپولیس: با برانکو فسخ قرارداد نمی کنیم

راه حل مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک در دستان اسفنج آشپزخانه

وارد کردن داروی مسافری نیاز به مجوز دارد

کمک خیرین سلامت استان به بیماران کم بضاعت

دانشکده علوم پزشکی خلخال تنها دانشکده مستقل حوزه سلامت استان اردبیل است

مشارکت 296 هزار نفر از مردم استان قزوین در طرح سنجش فشار خون

استعمال سیگار یکی از فاکتورهای ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی

دو فوتی حاصل از گزیدگی حیوانات در هرمزگان

استخدام گروه علمی و پشتیبانی با رشته علوم دامی (تغذیه طیور)

موردی از بیماری پاستورلوز در شهرستان اراک مشاهده نشد

جذب پرستار، عمده استخدام وزارت بهداشت در سال جاری

نشانه های پارکینسون 2 دهه پیش از ظهور علائم این بیماری ظاهر می شوند

حمل دام زنده و فرآورده های خام دامی در استان تحت نظارت است

چگونه خطر ابتلا به بیماری قلبی - عروقی را کاهش دهید

آغاز غربالگری سلامت دانش آموزان/ پر هزینه ترین بیماری نادر در جهان را بشناسیم/ کودکان مستعد بیماری وحشتناک

چرا آلرژی فصلی باعث خواب آلودگی می شود؟

شرکت 250 هزار نفر بوشهری در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

بیماری خطرناکی در کمین خانم هاست

پاورپوینت دارو

درمان خانگی پوسیدگی دندان

خواب عمیق با طعم سیر

خدمات غیرحضوری درمانی از طریق اپلیکیشن هستا

عامل مهم افزایش وزن را بشناسید

کیفیت خدمات پرستاری در کشور به شدت افت کرده است

مصرف حبوبات خطر ابتلا به بیماری قلبی - عروقی را کاهش می دهد

آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون های دستیاری و ارتقای دندانپزشکی

بازی ویدئویی که در برخی کشورها ممنوع شد

وجود 20 هزار مدرسه مروج سلامت در کشور/ آغاز غربالگری سلامت دانش آموزان

24 هزار نفر در خمین زیر پوشش طرح پایش فشار خون قرار گرفتند

چگونه از اثرات زیان بار ریزگردها در امان بمانیم؟

مجید ابهری: افسردگی فرزند و والدین بر اثر تک فرزندی/ دولت برای فرزندآوری مشوق اقتصادی قرار دهد

عواقب تجسس در زندگی مردم

بهترین نان ها برای کودکان

خطرات استفاده از لوازم آرایش برای کودکان

8 درصد جمعیت بالای 30 سال استان مرکزی دارای فشار خون بالا هستند

خواب عمیق با طعم سیر

سرعت غذا خوردن؛ یک عامل مهم افزایش وزن

بررسی ادعای سرطان زا بودن قرآن های عطری

آیا خوردن نان باعث چاقی می شود؟

گل های خوراکی و خواص آن ها

استخدام مدیر اجرایی شعبه با سابقه کار در گیلان

دفن یک قربانی ویروس آنفلوآنزا اچ 1 ان 1 در شهر یانگون میانمار

نیمی از جمعیت هدف استان اردبیل تحت پوشش طرح کنترل فشار خون قرار گرفتند

بهزیستی: مراقب نسخه اعتیادآور برخی عطاری ها برای ترک اعتیاد باشید

ممنوعیت حضور کادر درمان در ساعات موظف در بخش خصوصی

هورمون ها و آنتی بیوتیک ها در آب های زیرزمینی

مهلت ثبت نام آزمون دانشنامه دندانپزشکی تمدید شد

درباره مصرف تخم مرغ خام!

سیب ؛ میوه بهشتی

هشدار سلامتی: آقایان این علائم را جدی بگیرند

استخدام باریستا آقا و خانم آشنا به بار سرد،گرم و پخت غذا-تهران

مصرف حبوبات خطر ابتلا به بیماری قلبی - عروقی را کاهش می دهد

بروز ناهنجای های ژنتیکی در ازدواج های غیرخویشاوندی هم وجود دارد

مراجعه افزون بر 150 بیمار فاویسمی به بیمارستان 17 شهریور رشت

گشایش نمایشگاه بسیج ملی کنترل فشار خون در 12 شهرستان گیلان

غیربهداشتی بودن 10 نوع آدامس واراداتی

مراقب 6 ناحیه از بدن در برابر صدمات نور آفتاب باشید!

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی ، تعلل ورزی، مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی ، تعلل ورزی، مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی