مطالب مرتبط:
مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی و تعلل ورزی
مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی
مبانی نظری و پیشینه تحقیق راهبردهای مقابله با استرس و اضطراب و اختلالات اضطرابی
پیشینه و مبانی نظری تحقیق مدیریت برند
مبانی نظری و پیشینه تحقیق حل مسأله
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 20:022019-05-19پزشكي

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی ، تعلل ورزی، مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی


اضطراب به منزله بخشی از زندگی هر انسان، در همه افراد در حد اعتدال آمیز وجود دارد و در این حد به عنوان یک پاسخ سازش یافته تلقی می شود.

فقدان اضطراب ممکن است فرد را با مشکلات و خطرهای قابل ملاحظه ای مواجه گرداند.

- اضطراب است که فرد را وا می دارد تا برای معاینه کلی به پزشک مراجعه کند یا در یک جاده لغزنده با احتیاط رانندگی کند و بدین ترتیب زندگی طولانی ترو بارورتری داشته باشد.

بالعکس اضطراب مرضی نیز وجود دارد چرا که اگر حدی از اضطراب می تواند سازنده و مفید باشد و اگر اغلب مردم اضطراب را تجربه می کنند اما این حالت ممکن است جنبه مزمن و مداوم بیابد که در این صورت نه تنها نمی توان پاسخ را سازش یافته دانست بلکه باید آنرا به منزله منبع شکست، سازش نایافتگی و درماندگی فراگیری دانست که فرد را از بخش عمده ای از امکاناتش محروم کند، فقط بر اساس راهبردهای محدود کننده آزادی و انعطاف فردی کاهش می یابد و طیف گسترده اختلال های اضطرابی را که از اختلال های شناختی و بدنی تا ترس های غیر موجه و وحشتزدگی ها گسترده اند به وجود می آورد (دادستان،1383).

اساساً اضطراب را نمی توان در قلمرو آنچه تحت عنوان آزردگی مشخص می شود محدود کرد، چرا که احساس اضطراب نه تنها در بیماران افسرده، وسواسی و روان گسسته وجود دارد، بلکه در افراد بهنجار نیز به صورت های مختلف، پدیدار می گردد.

شاید به همین دلیل است که در مورد اضطراب نمی توان تعریف مشخص و روشنی را ارائه داد، چرا که اضطراب در افراد مختلف به گونه های متفاوت بیان می شود.

با توجه به موارد ذکر شده می توان در زیر به تعاریفی در زمینه اضطراب پرداخت: لافون[1] اضطراب را این چنین تعریف می کند: اضطراب یک انتظار به ستوه آورنده است و ممکن است در تنشی گسترده، موحش و اغلب بی نام اتفاق می افتد، این حالت که به شکل احساس و تجربه کنونی است مانند هر اغتشاش هیجانی در سطح همبسته روانی و بدنی در فرد پدید می آید و ممکن است یک تهدید عینی و اضطراب آور داشته باشد.

در واقع اضطراب به عنوان احساسی رنج آور است که با یک موقعیت ضربه آمیز کنونی یا به انتظار خطری که به شیی نامعینی وابسته است، تعریف می شود (دادستان، 1375).

- اضطراب یک حالت احساسی و هیجانی است که از خصوصیات برجسته آن تولید حالت بی قراری و دلواپسی است که با اتفاقات زمان و شرایط تناسب ندارد (معانی، 1370).

- اضطراب حالت هیجانی ناخوشایند و مبهم و وضعیت تحریک تشدید شده هیجانی است که اساسا نگرانی یا ترس را هم دربر دارد (آرتور[2]، 2007).

- اضطراب را در واقع همه انسان ها تجربه می کنند، اضطراب احساس ناخوشایند و اغلب مبهم دلواپسی است که با یک یا چند تا از احسا س های جسمی همراه می گردد (آلن[3]، 1990).

اما تعریف D.

S.

M.

I.

V – از اضطراب این گونه است : نگرانی پیشاپیش نسبت به خطرها، بدبختی های آینده، توأم با احساس بی لذتی، با نشانه های بدنی تنش، منبع پیش بینی نشده می تواند درونی یا بیرونی باشد (پورافکاری، 1368).

و نهایتاً این که اضطراب عبارت است از احساس مبهم و توأم با ناراحتی که اغلب منشاء و علت مشخصی ندارد، و برای فرد شناخته شده نیست (آرلن[4]، 1998).

دست یافتن به تعریفی دقیق از اصطلاح اضطراب بسیار دشوار است.

اکثر نظریه پردازان با لانگ موافقند که اضطراب یک مفهوم فرضی است.

یعنی اضطراب نوعی تصور است که وجود خارجی و عینی ندارد ولی در تفسیر پدیده های مشاهده پذیر می تواند مفید باشد.

لانگ مدلی سه سیستمی از اضطراب ارائه داده است که به طور وسیع به فهم تعریف های مختلف کمک کرده است.

نیمرخ اضطراب در افراد مختلف بسته به اینکه کدام نظام بیشترین تأثیر را پذیرفته است، متفاوت خواهد بود.

اضطراب در وسیع ترین معنی، به عنوان یکسری پاسخ های جسمی، روانی و رفتاری به فشار روانی در نظر گرفته می شود (پاول و انرایت، 1991).

دادستان (1382)، اضطراب را به عنوان واکنش فرد در مقابل یک موقعیت ضربه آمیز، یعنی موقعیتی که تحت تأثیر بالا گرفتن تحریک ها اعم از بیرونی و درونی واقع شده و فرد در مهار کردن آنها ناتوان است در نظر می گیرد.

همچنین، اضطراب ناراحتی در عین حال روانی و بدنی است که بر اثر ترس مبهم و احساس ناامنی و تیره روزی قریب الوقوع در آدمی به وجود می آید.

به عقیده کوپر[5](2010)، هر نیروی که ثبات روانی یا جسمی را از میدان خویش سوق دهد و در فرد ایجاد فشار نماید، اضطراب نامیده می شود.

یا می توان گفت اضطراب وقتی روی می دهد که تهدید نسبت به فرد وجود داشته باشد.

یک تهدید برحسب این که چه مفهومی برای فرد دارد می تواند ایجاد فشار نماید.

به نظر رولو می [6]، اضطراب عبارت است از " ترسی که در اثر به خطر افتادن یکی از ارزشهای اصولی شخص ایجاد می شود (رولومی، 1983).

هر کسی ترس ها و نگرانی هایی دارد.

فروید ادعا می کرد اگر اضطراب و ناراحتی همرا با آن، افراد را برانگیزد راه های جدید مقابله با معضلات زندگی را تشخیص دهند، می تواند انطباقی باشد.

اضطراب خواه انطباقی باشد یا غیر انطباقی، می تواند موجب ناتوانی شدید گردد.

اضطراب علل بسیاری دارد و همه مردم در زندگی آنرا تجربه می کنند.

طبیعی است که مردم هنگام مواجهه با موقعیت های تهدید کننده و تنش زا مضطرب شوند، اما احساس اضطراب شدید و مزمن در غیاب علت واضح، امری غیر عادی است.

اضطراب شامل احساس عدم اطمینان در ماندگی و بر انگیختگی فیزیولوژیکی می شود.

شخصی که مضطرب است از عصبی بودن و تنش و بی قراری و تحریک پذیری شکایت می کند و اغلب در به خواب رفتن مشکل دارد.

اضطراب شدید ممکن است بعد از وقوع یک حادثه، با پیش بینی حادثه ای در آینده، یا براثر تصمیم به مقاومت در برابر اشتغال ذهنی به موضوعی خاص.

یا به هنگام تغییر جنبه نامطلوبی از رفتار، یا برخورد با محرک ترس آور، روی می دهد.

رفتارهای مشاهده شده در اضطراب هر چند بسیار متنوع هستند، اما در یک چیز مشترک اند: تغییر یا احتمال تغییر در هر موقعیت آشکار ساز اضطراب دخیل است (ساراسون[7] و ساراسون،1987).

اگر چه مقدار محدودی اضطراب برای رشد بشر ضرروی است ولی مقدارزیاد آن نیز باعث اختلال رفتار می شود واغلب اوقات شخص را مجبور به نشان دادن رفتار نوروتیک یا پسیکوتیک می نماید (شاملو ، 1369).

زبان فرانسوی نگرانی را از اضطراب جدا می کند.

در بین مردم آلمان واژه Angst و در بین مردم آنگوساکسن Anxiety به هر دو معنی به کار می رود (پورو[8]، بنقل از شجاع رضوی، 1376).

برای اولین بار پزشک آمریکایی بنام برد[9] در سال 1869 اضطراب را تعریف کرد.

از سال 1890 برمید اضطراب را اختلالی تعریف می کرد که نشانه آن یک احساس انقباض و خفگی است.

فروید در سال 1989 نوروز اضطراب را به عنوان یک واحد بالینی باز شناخت.

علامت اصلی این بیماری نگرانی، اضطراب و دلهره می باشد.

در اوایل سال 1910 سر ویلیام اسلر[10]، متوجه ارتباط بین درد سینه و هیجانات زندگی شد و کشف کرد که اضطراب و فشار باعث بیماری می گردد.

کانن[11] اثرات اضطراب روی حیوانات و انسان ها را مطالعه کرد، به خصوص واکنش جنگ و گریز را مورد توجه قرار داد.

یکی از اولین تلاش های علمی برای تشریح فرآیند بیماری های وابسته به اضطراب به وسیله پزشک دانشمند هانس سلیه به عمل آمد.

او در سال 1946 برای مرزی که در مقابل حالت های اضطراب آور قرار می گیرد سه مرحله قائل شد: واکنش در برابر خطر مقاومت فرسودگی یا عجز (کوپر[12]، به نقل از مدیحی، 1370) اریک فرام در سال 1965 نظریه خود را بر تعارض بین نیاز فرد برای آزادی و اضطرابی که آزادی پیش می آورد بنا نهاده است (آزاد، 1376).

[1] -Lafon [2] -Arthur [3] -Allen [4] -Arlene [5] -Cooper 2 -Rollo May 1 -Sarasun [8]- Pouro [9] -Berd [10] -William Esler [11] -Cannen [12] -Cooper فهرست مطالب اضطراب اختلالات اضطرابی از دیدگاه DSM-IV-R اختلال اضطراب منتشر اختلال وحشت زدگی اختلال فشار روانی پس آسیبی اضطراب آشکار و پنهان عناصر اضطراب شیوع اضطراب ریشه ها و عوامل اضطراب درجات اضطراب تشخیص بالینی اضطراب انواع پاسخ به اضطراب دیدگاه صاحبنظران در خصوص اضطراب و منشأ آن نظریه روانکاوی فروید دیدگاه سالیوان دیدگاه هورنای دیدگاه اتورانک دیدگاه آدلر روانشناسی فردی نظریه پرز گشتالت درمانی اضطراب از دیدگاه رفتارگرایی دیدگاه راجرز دیدگاه الیس دیدگاه گلاسر دیدگاه علوم پزشکی و زیستی در خصوص اضطراب تفاوت و تشابه اختلالات اضطرابی تعلل ورزی تعلل ورزی تحصیلی دیدگاه های موجود در مورد تعلل ورزی تعلل به عنوان یک مشکل رفتاری تعلل به عنوان یک مشکل شناختی تعلل به عنوان یک مشکل انگیزشی تعلل به عنوان یک عادت تعلل به عنوان یک اختلال شخصیتی شیوع تعلل ورزی انواع و اقسام تعلل ورزی شیوه های درمانی تعلل ورزی نظریه منطقی-هیجانی الیس نظریه درمان شناختی نظریه خودناهمگنی نظریه مدیریت زمان نظریه پردازش اطلاعات نظریه مدیریت رفتار نظریه انگیزشی ارتباط میان تعلل ورزی و سایر ویژگی های روانشناختی مدیریت استرس استرس یا فشار روانی منابع استرس وقایع آسیب زا رویدادهای زندگی تعارضات درونی استرس ناشی از دگرگونی های اجتماعی مدل های نظری استرس مدل مبتنی بر محرک مدل مبتنی بر پاسخ پاسخ های فیزیولوژیک به استرس ها پاسخ های روان شناختی به تنیدگی مدل تعاملی حل مسأله اجتماعی مهارت های حل مسئله الگوهای حل مسئله آموزش روش حل مسئله پیشینه پژوهشی پژوهش های انجام شده در داخل کشور پژوهش های انجام شده در خارج از کشور منابع ومآخذ
کلید واژه ها: اضطراب - احساس - اختلال - انتظار - سازش - زندگی - انسان - اختلالات - صورت - روان - انسان ها - اجتماعی - رانندگی - بیماران - متفاوت - مشکلات - وسواسی - طولانی - مدیریت - تولید - شرایط - محروم - آزادی - استرس - کاهش - جاده - مردم - پزشک

آخرین اخبار سرویس:
ارسال 60 تن دارو به عربستان برای حجاج ایرانی

ایجاد معاونت تولید داخل در سازمان غذا و دارو

افزایش احتمال ابتلا به نوعی بیماری ریوی در نوزادان نارس

آشنایی با نان چاودار و خواص بی نظیر آن برای سلامتی

استقبال از طرح بسیج کنترل فشار خون در استان تهران چشمگیر است

امکان دسترسی به پرونده پزشکی بیمار در سایت بیمارستان کیش

ارتقای خدمات درمانی و پزشکی نسبت به گذشته برای حجاج

معجون کاهش وزن سریع موثرتر از داروهای لاغری

انتقال بیماری عفونی از طریق خون در ایران نزدیک صفر است

️ آغاز پذیرش بیماران بین الملل در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه سبزوار

افزایش شیوع کبد چرب در ایران با رشد نگران کننده بی تحرکی و چاقی

استخدام باریستا آقا و خانم آشنا به بار سرد،گرم و پخت غذا-تهران

داروهای ممنوعه حاوی کدیین و مورفین، اجازه ورود به عربستان ندارند

مصرف این میوه سلامتی شما را تضمین می کند

توزیع سبدغذایی برای مادران باردار مبتلا به سوء تغذیه در نیشابور

معرفی مدیرعامل جدید انتقال خون گلستان

آمار بیماران مبتلا به صرع در کشور

ارسال 60 تن دارو به عربستان برای حجاج ایرانی

معرفی مدیر عامل جدید انتقال خون گلستان

استخدام بازاریاب مواد غذایی با سابقه در سیرجان

نسخه غذایی برای مقابله با ناراحتی معده

پیشگیری از سوزش معده با اجتناب از مصرف برخی مواد خوراکی

ایجاد معاونت تولید داخل در سازمان غذا و دارو

علائمی که از ابتلا به بیماری «کبد چرب» خبر می دهند

تکه کیک عروسی ملکه ویکتوریا و شاهزاده آلبرت

ارسال 60 تن دارو به عربستان برای حجاج ایرانی

عوارض کشنده بی خوابی

به این 8 دلیل گیلاس بخورید

11 معجزه روغن نارگیل برای سلامتی

ارائه خدمات درمانی وپزشکی به بیش از 86 هزار زائر حج تمتع 98

ارتباط 50 هزار پرونده تعزیرات با حوزه بهداشت و درمان

تاثیر چاقی و کم تحرکی بر کبد چرب/هشدار نسبت به شیوع نگران کننده چاقی در ایران

میوه ای جادویی که سلامتی شما را تضمین می کند

30 روش مهم برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی+ اینفوگرافیک

توت سفید عمرتان را زیاد می کند

معجون کاهش وزن سریع موثرتر از داروهای لاغری

خنک ماندن در هوای گرم با مصرف 8 گزینه غذایی کم قند!

دانه های چیا چطور مراقب سلامت شما هستند؟

اصلاح سبک زندگی، کلید غلبه بر کبد چرب

استخدام مدیر،دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

استخدام 4 ردیف شغلی در یک مرکز درمانی فعال در تهران

ارسال 60 تن دارو به عربستان برای حجاج ایرانی

5 روش عجیب و غریبی که لاغرتان می کند

افزایش احتمال ابتلا به نوعی بیماری ریوی در نوزادان نارس

ایستاده غذا خوردن بر درک طعم غذا تاثیر می گذارد

ایجاد معاونت «تولید داخل» در سازمان غذا و دارو

25 مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح

مراسم تجلیل از برگزیدگان سومین جشنواره سفیران سلامت دانش آموزی آذربایجان شرقی

پیاز بد بو و این همه خاصیت

اعضای بدن بانوی مرگ مغزی ساکن خواف جان 6 نفر را نجات داد

4 روشی که از پوست شما در فصول مختلف مراقبت می کند

میوه ای جادویی که سلامتی شما را تضمین می کند

استخدام نیروی خانم با مدرک پرستاری در سیرجان

در انجام دادن کدام آزمایش ها باید ناشتا باشیم؟/ اینفوگرافیک

تداوم اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون + آلبوم

مشارکت ذوب آهن اصفهان در انجام طرح ملی کنترل فشار خون قابل تقدیر است

کودکان نیازمند برای سفر نیاز به خرید بلیط ندارند

سرطان در اثر سیگار

ممکن است ردیاب های خواب، بی خوابی را بدتر کنند

کمک ماهواره ها برای بهبود واکنش در برابر زلزله

بارگیری محموله دارو و تجهیزات جهت ارائه خدمات درمانی به زائرین حج 98

درگذشت حمدالله جعفری دانش ، خبرنگار و مجری پیشکسوت

آغاز مایه کوبی دام سنگین علیه بیماری تب برفکی و شاربن

هویت بر اعتماد به نفس و عزت نفس فرد تاثیر مثبت دارد

قبح مصرف روانگردان ها در جامعه شکسته شده است

368 هزار نفر در گیلان کنترل فشار خون شدند

سوال هایی درباره کاهش وزن

روش جدید درمان سرطان پانکراس

آنتی بادی ها عامل درد در رماتیسم مفصلی هستند

این میوه کوچک و خوشمزه عمرتان را زیاد می کند

ضرر میلیاردی سیگاری ها به اقتصاد ایران

بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای مزاج های مختلف

علت درد پاشنه پا چیست و چطور درمان می شود؟

کاهش بار مراجعات درمانی مردم به دلیل مسایل اقتصادی

کاهش بار مراجعات درمانی مردم به دلیل مسایل اقتصادی

چطور ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید

دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ پیشگام در برگزاری الکترونیکی آزمون فلوشیپ

رهاسازی زنبور تریکوگراما در بیش از 2 هزار هکتار

ظرفیت درمانی سراوان به 350 تخت بستری افزایش یافت

بارگیری محموله دارویی برای زائران حج تمتع

آغازمایه کوبی دامهای سنگین علیه بیماری تب برفکی در مهاباد

مردان هم پس از تولد فرزندشان به افسردگی مبتلا می شوند

کاهش مراجعات درمانی مردم به دلیل مسایل اقتصادی

کاهش مراجعه مردم به پزشک بخاطر گرانی ها

اهدای زندگی به 6 بیمار هموطن در مشهد

ضرر میلیاردی سیگاری ها به اقتصاد ایران

راه حل طلایی درمان بی قراری های شبانه نوزادان و شیرخواران

با فواید و مضرات مصرف توت فرنگی آشنا شوید

علل درد پاشنه پا+ روش های درمان

بررسی کارایی و مکانیسم تأثیر اوجنول در تعدیل فعالیت خودبخودی و فعالیت صرعی القاء شده توسط پنتیلین تترازول در نورونهای حلزون

شایع ترین علامت فشار خون، بی علامتی است

ارسال 60 تن دارو برای زائران حج تمتع

مصرف این گیاه ایجاد سنگ کلیه را سخت میکند

نکاتی مهم درباره سونوگرافی بارداری

همه چیز درباره دانه هایی شفابخش!

کلید غلبه بر کبد چرب

فشار خون ؛ در 15 روز با این خوراکی ها فشارتان را کنترل کنید

چند توصیه برای پیشگیری از نیش حشرات در فصل گرما

روان درمانی با رمان و فلسفه

کاهش بار مراجعات درمانی مردم به دلیل مسایل اقتصادی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی ، تعلل ورزی، مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اختلالات اضطرابی ، تعلل ورزی، مدیریت استرس و حل مسأله اجتماعی