مطالب مرتبط:
مدل رتبه بندی دانشگاه های سبز ایران در شیراز رونمایی شد
مدل رتبه بندی دانشگاه های سبز ایران رونمایی شد
با 5 سال تلاش در شیراز انجام شد رونمایی از نخستین دستگاه لاپاراسکوپی تولید ملی
اولین کنفرانس ملی معدنکاری و صنایع معدنی سبز ایران در دانشگاه زنجان برگزار می شود
در حاشیه نخستین نمایشگاه فولاد ملی ایران صورت گرفت؛ / انعقاد قرارداد هزار و 400 میلیاردی فولاد مبارکه و دانشگاه صنعتی اصفهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 11:552019-05-19دانش

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد


نخستین مدل ملی تراز سبز ایران که به همت دکترکاوه فتاحی و دکترمریم اختیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز طراحی گردیده، در دانشگاه شیراز رونمایی شد.

- با هدف ارزیابی دانشگاه ها از نظر تلاش برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی؛ نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد نخستین مدل ملی تراز سبز ایران که به همت دکترکاوه فتاحی و دکترمریم اختیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز طراحی گردیده، در دانشگاه شیراز رونمایی شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این مدل ملی به منظور رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه ها از نظر تلاش برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی و سنجش جایگاه مدیریت سبز، در سطح مؤسسات آموزشی عالی کشور زیر نظر کارگروه مدیریت سبز اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور طراحی شده است.

در این آیین، دکترکاوه فتاحی، عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز و مجری این طرح، گفت: رویکرد مدیریت سبز، نگاه به آینده بشریت و جامعه نسبت به محیط زیست در کشور، بویژه دانشگاه هاست.

وی با بیان این مقدمه که دانشگاه ها در قبال فضای سبز دو نوع رسالت دارند، توضیح داد: هر دانشگاهی یک رسالت درونی دارد و آن مسئولیت نگهداری فضای سبز درون دانشگاهی است که در اختیار دارد و دوم، مسئولیت بیرونی دانشگاه ها در قبال محیط زیست خارج از فضای دانشگاه است که مهم است دانشگاه ها، نسبت به محیط بیرونی و اجتماع حساس باشند و برنامه یه مدیریت سبز در کشور از دانشگاه ها آغاز شود.

وی گزارشی از تاریخچه و روند طراحی این مدل ارائه کرد و گفت: با توجه به مسائل زیست محیطی موجود در کشور، از سال 1395 در وزارت علوم، شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه ها تشکیل شد.

در شورای فضای سبز دانشگاه ها، موضوع تشکیل مدلی جهانی برای ارزیابی عملکرد دانشگاه ها در حوزه فضای سبز مطرح شد و تصمیم گرفته شد که مدلی بومی برای گسترش فضای سبز دانشگاهی و نیز اقدام در راستای حفظ محیط زیست و دستیابی به انرژی های پاک طراحی شود.

دکترفتاحی گفت: پس از فراخوان وزارت علوم و شرکت دانشگاه شیراز در این طرح پژوهشی، مدل ارائه شده دانشگاه شیراز از میان دانشگاه های داوطلب در این زمینه، مورد تأیید وزارت علوم قرار گرفت و در اسفندماه 1395 این طرح به قراردادی پژوهشی تبدیل شد که براساس آن، کارگروه تراز سبز در دانشگاه شیراز شکل گرفت.

وی اضافه کرد: مدل تلفیقی-تطبیقی رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه های سبز که با عنوان مدل تراز شناخته می شود، توسط کارگروه تدوین مدل ارزیابی دانشگاه شیراز و با نظارت مدیریت طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین شده است.

مجری طرح تراز ملی سبز، تشریح کرد: در این کارگروه، تعدادی از استادان، دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دکتری رشته های مختلف ازجمله آب، پسماند، محیط زیست، انرژی، ترافیک به عنوان مجموعه مشاورین عضویت داشتند که درنهایت به طراحی مدل ملی تراز سبز ایران انجامید و به صورت پایلوت در 5 دانشگاه کشور به اجرا درآمد.

دکترفتاحی بیان کرد: آیین رونمایی از این سامانه که در اسفندماه 1397 طراحی شده، در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در همایش بین المللی دانشگاه سبز در اصفهان برگزار شد و سپس این سامانه در سایت وزارت علوم قرارگرفت و برمبنای آن همه دانشگاه های کشور ملزم شده اند، تا 30 اردیبهشت ماه آن را به صورت خوداظهاری تکمیل کنند و وضعیت محیط زیستی دانشگاه خود را شرح دهند تا بدین ترتیب دانشگاه ها دراین خصوص با یکدیگر مقایسه شوند.

وی، با تأکید براینکه این ارزیابی بر رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشکده های کشور تأثیرگذار است، ادامه داد: بخشی از اعتبارات دانشگاه ها براساس این رتبه بندی به دانشگاه ها تعلق می گیرد که این اعتبار پارسال 36 میلیارد تومان بود که 28 میلیارد تومان آن برای دانشگاه ها تخصیص یافت، اما امسال مبلغی حدود 84 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

دکترمریم اختیاری، دیگرمجری طرح تراز ملی سبز هم دراین نشست اظهارداشت: مدل ارزیابی مؤسسات آموزشی کشور با رویکرد مدیریت سبز، مدل تراز سبز نامیده می شود.

این مدل با هدف کاهش اثرات مخرب در محیط زیست و ارتقای جایگاه دانشگاه ها، در گسترش دید جامعه نسبت به جنبه های مختلف مدیریت سبز شکل گرفته است و بخش های اصلی این مدل ملی در سه بخش مدیریت علوم سبز، مدیریت محیط زیستی سبز و مدیریت فرهنگی اجتماعی سبز طراحی شده است.

این استاد دانشگاه گفت: دانشگاه سبز نیز رویکردی است که در ذیل مفهوم توسعه پایدار مطرح شده و بیانگر مسئولیت خطیر آموزش عالی در این زمینه است.

هدف اولیه توسعه دانشگاه سبز، کاهش اثرات مخرب محیط زیستی ناشی از مصرف زیاد برق، گاز، آب و دیگر منابع است و پسماند ناشی از این حجم فعالیت به مصرف نیز، شایان توجه است که در صورت مدیریت نکردن اصولی باعث آلودگی می شود.

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز اضافه کرد: دانشگاه شیراز دو سال متوالی به عنوان دانشگاه سبز کشور شناخته شده، که طی تفاهمی با وزارت آموزش و پرورش، در حال تهیه دستور العمل برای مدارس سبز کشور است.

دکتر اختیاری در خصوص معیارهای درنظرگرفته شده این مدل ملی گفت: در مدل ملی تراز سبز معیارهای مختلفی ازجمله مصرف آب، انرژی، برق، پسماند، آلودگی های زیست محیطی، آموزش سبز و پژوهش سبز در نظر گرفته شده است.

وی درخصوص شیوه عملکرد این مدل گفت: این سامانه داده های دانشگاه ها را درخصوص مساحت زمین های آنها، فضای سبز، مدیریت سبز و استفاده از انرژی های پاک دریافت می کند و امکان سنجش دانشگاه ها را با خود آنها و با دیگر دانشگاه ها فراهم می آورد.

مجری مدل ملی سبز تاکید کرد: حفظ گونه های گیاهی و جانوری، مساحت زمین های زیرکشت، فعالیت های فرهنگی درزمینه محیط زیست، ایجاد ارتباط بین حوزه صنعت و دانشگاه در راستای تشویق به استفاده از انرژی های پاک و مسائل اینچنینی در مدل یادشده گنجانده شده است.

وی به تربیت سنجش گرانِ سبز نیز اشاره کرد و گفت: با برگزاری جلسات متعدد، به افرادی با عنوان سنجش گرِ سبز، آموزش های لازم برای ثبت اطلاعات مربوط به دانشگاه خود در سامانه داده شده است.

استاد دانشگاه هنر و معماری افزود: با ثبت اطلاعات دانشگاه های کشور، سامانه به صورت خودکار، براساس امتیازات کمی و کیفی، دانشگاه ها را ارزیابی و رتبه بندی می کند و براساس رتبه بندی انجام شده به هر دانشگاه، اعتباری اختصاص داده می شود.

در ادامه، دکترمحمدرضا برزگر، رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز، ضمن تبریک و تشکر به طراحان این مدل ملی، مدل تراز سبز را، افتخاری بزرگ برای دانشگاه شیراز توصیف کرد و گفت: این طرح، موفق شده در وزارت علوم به مدل ملی تبدیل شود و براساس این مدل، به موضوع محیط زیست و فضای سبز دانشگاه ها، ایجاد شرایط بهتر ماندگاری دانشگاه های کشور و همچنین زندگی بهتر توجه شده است، تا درآینده پاسخ خوب و نتایج مثبتی به نظام فضای سبز کشور ایجاد شود.

دکترسهند لطفی، معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز، در این آیین با بیان این مقدمه که ارزشمندی این طرح در دو شاخه قابل ارزیابی است، توضیح داد: این طرح از یک سو به عنوان یک پژوهش و رقابت دانشگاهی در زمینه به کرسی نشاندن اصل توسعه پایدار در نظام برنامه ریزی ایران است و ابلاغ این مدل ثابت کرد، توسعه در ایران باید اندیشمندانه باشد و باتوجه به ابعاد گوناگون صورت گیرد و این نویدبخش یک فعالیت مستمر علمی است.

وی ادامه داد: از دیگر سو این طرح به عنوان یک برنامه ملی ارزشمند است و تعهد دانشگاه را به توسعه خود در قالب یک برنامه ریزی دقیق تر و ایجادکردن فهرستی برای رسیدن به یک برنامه مشخص موجب می شود.

دکترمحمدحسین ستایش، معاون توسعه سرمایه های سازمانی دانشگاه شیراز نیز، به عنوان آخرین سخنران دراین نشست به ظرفیت مناسب دانشگاه شیراز برای اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: دانشگاه شیراز با داشتن یک قطعه 300 هکتاری در بام شیراز، پتانسیل خوبی از نظر موقعیت مکانی، برای اجرای این طرح دارد و از این نظر نقش ملی خود را در زمینه ایجاد فضای آرامش بخش برای دانشجویان، نشان داده و به عنوان دانشگاه برتر کشوری شناخته شده است.

وی به راه اندازی 2 نیروگاه خورشیدی، تجدیدپذیر و پاک در قالب اهداف برنامه های استراتژیک کشور و تبدیل علم به فناوری و تجاری سازی بااعتباری افزون بر 20 میلیون یورو توسط یک شرکت خارجی به عنوان یکی از فعالیت های اخیر دانشگاه شیراز اشاره کرد و افزود: نصب سر در طراحی شده جدید دانشگاه شیراز در میدان ارم، طرح توسعه مهمان سرای دانشگاه، احداث هتل، جابه جایی موزه تاریخ طبیعی دانشگاه از بلوار مدرس به چهارراه ادبیات، تبدیل ورودی اصلی دانشگاه به پیاده راه در آینده نزدیک، از دیگر برنامه های در دست اجرای این دانشگاه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی تصریح کرد: امروزه همه به این نتیجه رسیده ایم که از پول نفت کاری ساخته نیست و باید منابع مالی را متنوع و پایدار کرده و برای دستیابی به درآمد پایدار تلاش کنیم.

همچنین امضای لوح تراز سبز پایان بخش مراسم بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - شیراز - وزارت علوم - مدیریت - محیط - رونمایی - هیئت علمی - محیط زیست - طراحی - زیست - نخستین - کشور - وزارت - ایران - علوم - علمی - نظارت - شورای - گزارش - رتبه - کاهش - فراخوان - برنامه - فناوری - معماری - اداره - تصمیم - جامعه - آینده - انرژی

آخرین اخبار سرویس:
توافق نامه تبادل دانشجو میان دو دانشگاه علامه و لبنان امضا شد

دانشگاه ادیان و مذاهب دانشجوی استعداد های درخشان بدون آزمون می پذیرد

الزهرا در میان 250 دانشگاه عصر طلایی قرار گرفت

مسئول جدید بسیج دانشجویی فرهنگیان سمنان معرفی شد

اخذ بورس پژوهشی کشور اسلواکی از سوی اعضای هیات علمی دانشگاه بیرجند

استخدام کارآموز دانشجوی رشته مهندسی صنایع در البرز

3 رشته جدید به لیست رشته های تحصیلی دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه شد

منابع صندوق رفاه به بخش های محروم اختصاص یابد

قدرت علمی ایران، نظام بازدارنده در برابر متجاوزان ایجاد کرده است

پاورپوینت اسکار نیمایریبریو

شروع ثبت نام بزرگترین طرح حمایت از دانشجویان مستعد

59 درصد شرکت کنندگان کنکور سراسری امسال یزد زن هستند

اخبار پابرهنه ها را دست کم نگیرید! / شماره 15 نشریه دانشجویی «هیاهو» منتشر شد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد معرفی شد

دو و میدانی کاران دانشگاه کردستان در مسابقات استانی سه مقام برتر کسب کردند

ترم تابستان برای دروس عملی و پایه در دانشگاه تربت حیدریه برگزار می شود

مسئول بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهید مطهری معرفی شد

خنده درمانی بانوان کرمانشاهی/ عروسی بختیاری/ جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه تهران

استخدام بازاریاب خانم با مزایا در آموزشگاه علمی آزاد -کرمانشاه

رباتی که در گینس رکورد خود را ثبت کرد

خوابگاه های دانشگاه خوارزمی برای دانشجویان ارشد و دکتری فعال است

تبادل دانشجو بین دو دانشگاه علامه و لبنان

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی برای تحویل گرفتن بیمارستان رحیمیان

پاورپوینت خاستگاه روان شناسی

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل مسلط به امور پشتیبانی و پاسخگویی

جزییات ترم تابستان رشته های علوم پزشکی و دامپزشکی اعلام شد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر معرفی شد

استخدام کارشناس فنی با رشته مهندسی برق کنترل-اصفهان

کدوم موجودات از سوراخ شدن لایه ازون سود می برند؟

یازدهمین دوره استانی خط امام از 10 تا 16 تیر در دانشگاه آزاد بیرجند برگزار می شود

اخبار دانشگاه آزاد

تقویم استخدامی سال 98

اولین جمعه تابستان تحت تاثیر تیرآرت / «خط آزاد» به آرتیبیشن رسید

اعلام نتایج دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

18 هزار یزدی در آزمون سراسری رقابت می کنند

4 رشته جدید در دانشگاه علوم اسلامی رضوی اضافه شد

کارت ورود به جلسه کنکور 9 تیرماه توزیع می شود

ثبت نام آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت های عربی دانشگاه آزاد تا 13 تیر ادامه دارد

توییت استاد دانشگاه هاروارد در واکنش به معامله قرن

استخدام مشاور تلفنی مسلط به امور اعزام دانشجو و مهاجرت-تهران

استخدام مدیر بازاریابی مسلط به نوشتن مارکتینگ پلن - تهران

ثبت نام بزرگترین طرح حمایت از دانشجویان مستعد شروع شد

اظهارات مربوط به قانونی و غیر قانونی بودن پژوهشگاه شاخص پژوه در دانشگاه اصفهان

توییت استاد دانشگاه هاروارد درباره معامله قرن

استخدام حسابرس داخلی با سابقه کاری مرتبط در تهران

همایش علوم علف های هرز ایران در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

منابع صندوق رفاه نباید به دانشگاه خاص اختصاص یابد / وام تغذیه برای دانشجویان کم بضاعت

زمان مصاحبه علمی دکتری مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان مشخص شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه از سال تحصیلی آینده

ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد آغاز شد

آیا دولت می تواند گشت ارشاد را برچیند؟

کارت ورود به جلسه کنکور 9 تیرماه توزیع می شود

علوم تجربی دارای بیشترین داوطلب

آیا دولت می تواند گشت ارشاد را برچیند؟

حسینی : مدرسه جعبه سیاه جامعه است

از روستای ورکاته تا جایزه سلطنتی! / دومین شماره از نشریه دانشجویی «چمروش» منتشر شد

بیش از 80 پروژه دانشگاه علوم پزشکی تبریز آماده بهره برداری است

آیا دولت می تواند گشت ارشاد را برچیند؟

علوم تجربی دارای بیشترین داوطلب کنکور / توزیع کارت از 9 تیرماه آغاز می شود

علوم تجربی دارای بیشترین داوطلب کنکور / توزیع کارت از 9 تیر آغاز می شود

منابع صندوق رفاه نباید به دانشگاه خاص اختصاص یابد

ویدئو / از روزنه ای برای زندگی مریخی تا ساخت اسپیکری که نجاتتان می دهد

مقاله استاد دانشگاه اردکان پر استنادترین معرفی شد

آزمون کارشناسی ارشد دین و رسانه در قم

شهرداری و دانشگاه هنر تفاهمنامه همکاری امضا کردند

مشکلات بودجه ای از عوامل تاخیر در ساخت یادمان شهدای گمنام است

مقاله استاد دانشگاه خلیج فارس در مجله نیچر پلنتس چاپ شد

راه اندازی رشته نوازندگی موسیقی ایرانی

بررسی نیازهای آموزشی اعضاء هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

فراخوان بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی تا 31 تیرماه تمدید شد

بررسی نیازهای آموزشی اعضا هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

210 میلیون تومان اعتبار صرف تعمیرات آشپزخانه و سلف دانشگاه علوم پزشکی ایلام شد

تلسکوپ هابل یک توپ فوتبال در فضای بین ستاره ای رصد کرد

42 دانشجوی مناطق سیل زده دانشگاه تهران بورسیه شدند

سومین دوره مدرسه تابستانی در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برپا می شود

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر در مجله نیچر پلنتس چاپ شد

آقای بازیگردر جمع همکلاسی های دانشگاهش + عکس

سکه هایی که بلای جان دانشگاه آزاد شد / تکلیف سهمیه کنکور مناطق سیل زده مشخص شد

سکه هایی که بلای جان دانشگاه آزاد شد / تکلیف سهمیه کنکور مناطق سیلزده مشخص شد

استخدام مدیر فروش با حداقل تحصیلات کارشناسی در تهران

خدمتی، پرچمدار کاروان ایران در یونیورسیاد

دختران دانشگاه آزاد بجنورد 16 تیر به اردوی جهادی اعزام می شوند

ترم تابستانی دانشگاه صنعتی بیرجند به صورت مجازی برگزار می شود

سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به روسیه

70 درصد از واحد های مسکونی لرستان تا پایان سال مرمت و بازسازی می شوند

سکه هایی که بلای جان دانشگاه آزاد شد/ تکلیف سهمیه کنکور مناطق سیل زده مشخص شد

پاورپوینت مهندس سید هادی میرمیران

جزییات کنکور 98

کنکور ریاضی دارای کمترین متقاضی

اعلام نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

پاورپوینت گونه شناسی فرهنگ

پاورپوینت حسابداری شرکتهای تضامنی (همراه با مثالهای تشریحی)

کنفرانس پژوهش های کاربردی، مهندسی سازه و مدیریت ساخت برگزار شد

سرپرست آنا و ایسکانیوز منصوب شد

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی منصوب شد

طراحی الگوی حفاظت از دشت های ممنوعه از سوی محققان دانشگاه تهران

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

همایشی از جنس ورزش

نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد