مطالب مرتبط:
تیزیِ خط فقر بر پیشانی یک سوم جمعیت ایران؛ چه شد این طور گرسنه شدیم؟
فرمانده سپاه: نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند
کاهش جمعیت زیر خط فقر ایران به 10 درصد/ فعالیت های محرومیت زدایی سپاه براساس انتظارات رهبر معظم انقلاب است
فرمانده سپاه: نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند
نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 ساعت 21:422019-05-16سياسي

40درصد جمعیت ایران زیر خط فقر


شکل و شمایل این روزهای جامعه ایران، ترکیبی از غم و اندوه، ترس و وحشت و نیمچه امیدی به بهبود وضع موجوداست.

قرائت کاریکاتورگونه سیاست مداران از امید در کنار اخباری از قتل، - جنایت، تجاوز ، کلاهبرداری ، اختلاس ، ارتشا و خلاصه انواع و اقسام فساد، پارادوکسی بزرگ را به نمایش گذاشته است.

" – نمایشی به گستره ایران، تماشاگرانی به تعداد جمعیت کشور و بازیگرانی که در قامت قربانی یا شکل دهنده وضع موجود از میان همان تماشاگران، تئاتر بزرگ تباهی را اجرا می کنند.

طنز تلخ این است که گاهی برخی، ریشه و علل وقایع را رها کرده و دنبال مقصرانی از جنس ناکجا آباد می گردند.

اگر دو دختر جوان اصفهانی یا دانشجوی یکی از بهترین دانشگاه های تهران خودکشی می کنند، مقصر نهنگ آبی خوانده می شود! بازی ای که معلوم نیست وجود خارجی دارد یا نه.

چنان گرفتار تناقض های عجیب و قریب شده ایم که واقعیت های غرق شدن در فساد را نادیده می گیریم! نه اینکه مقامات ارشد نظام درباره فساد و کج روی ها هشدار و دستور نداده باشند؛ نه! اتفاقا دستورات و ابراز نگرانی ها زیاد و پر تکرار بوده است اما گویا گوش ها کر و چشم ها کور شده است.

مجری و قانونگذار و نظمیه چی در دور باطل قرار گرفته اند.

هر چقدر نیز نیت بهبود اوضاع و بهبود شرایط زندگی را داشته باشند، ناکارآمدند.

ناکارآمدی که یک بار تحریم، عامل آن نام می گیرد، یک بار دولت بی کفایت و پیشتر از آن ها، سلطه فلان و بهمان خانواده و شخص بر کشور.

از پاستور تا سایر مراکز ممکن است برخی نیز با نشانه گرفتن انگشت اشاره به سمت معضلات اجتماعی و کمبودهایی که افراد در زندگی شان به دلیل برخی ناملایمات متحمل می شوند، عوامل این نابسامانی را در پاستور، بهارستان و مراکز دیگر جست وجو کنند.

آنجایی که مدیران اجرایی و قانونگذاران کشور گردهم آمده اند، یا سیاست های خطا را اجرا می کنند یا اینکه در اجرا و نظارت سیاست های درست تعلل و کاستی به خرج می دهند.

در هر صورت آنچه پیداست، ناکارآمدی محصول مجموعه ای از تصمیم ها و سیاست هاست.

تصمیم هایی که نخبگان علمی را فراری داده، زبان رسانه ها را بسته، نفس دانشگاه ها و مراکز علمی را گرفته، تولید کننده داخلی را زمین گیر کرده و دست تازه به دوران رسیده ها را برای جولان باز نگه داشته است و سایر مولفه ها، مجموعه ای به هم پیوسته است که نتیجه آن جز ناکارآمدی نیست.

ناکارآمدی که نمونه کوچک آن را در همین زمین لرزه کرمانشاه دیدیم.

چرا راه دور می رویم؟ اگر بخواهیم با این تصویری که ارائه می دهم، جامعه ایران را رو به فروپاشی بخوانیم، بدون تردید غلو کرده ایم؛ هنوز همبستگی ملی در مواقع بحرانی، نجات دهنده ایران و ایرانی هاست و می توان به آن به عنوان امیدی برای رهایی از بحران فساد نگریست.

اما چنانچه بخواهیم بگوییم سوءمدیریت و بی اعتنایی به منافع ملی ، فساد، ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری و در نتیجه آن ها بیکاری، فقر، فحشا و دیگر ناهنجاری های کوچک و بزرگ در کشوررواج یافته است، چندان بیراهه نرفته ایم.

دلیل روشن است!نیاز چندانی به آمار و ارقام و استدلال های جامعه شناختی و علمی نیست.

نگاهی به منازعات سیاسی، رصد اعتراضات کارگری و تجمعات هر روزه مالباختگان موسسات مالی، وضعیت نابسامان بازار، رصد اخبار قتل، جنایت،تجاوز و امثال این ها به آسانی نشان می دهد که با چه بحران بزرگ سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی در کشور مواجه هستیم.

بحرانی بی سابقه که هنوز رسیدگی های قضایی به پرونده های فساد و کلاهبرداری، ستادها و کارگروه های مبارزه با مفساد اقتصادی نتوانسته چشم انداز روشنی برای پایان دادن به این معظلات را به نمایش بگذارد.

شکاف های طبقاتی، جنسی ، قومیتی و امثال این ها، به طور عیان خودنمایی می کنند و حکایت از وضعیتی بحران گونه دارند.

با این حال من نمی خواهم این موضوع را با نگاهی به اخبار منتشره در روزنامه پیش ببرم.

تمایل دارم با زبان آمار و ارقام وضع فعلی جامعه ایران را بازنشر دهم.

بگویم که ما کجا هستیم و چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

شاید با آنچه می خوانیم، دریابیم که چرا بعد از زلزله در غرب کشور، مردم در گروه ها و دسته جات شخصی و یا از طریق چهره هایی همچون صادق زیباکلام و علی دایی، کمک های خود را به زلزله زدگان ارسال کردند.

اینکه هلال احمر به عنوان یک نهاد عمومی و تخصصی به چنان بی اعتمادی در بین مردم می رسد که تنها 35 میلیارد تومان ( تا زمان انتشار این گزارش) کمک جمع آوری می کند، جای بسی تامل و پرسش است.

این بی اعتمادی عمومی از آنجا ناشی می شود که مردم خود را در مقابل دزدی و تعرض به مال و جان شان مصون نمی بینند.

تنها بساط اعتراض چند ماهه مالباختگان موسسات مالی برای القای بی اعتمادی به نهاد دولت کافی است.

گرچه ده ها و بلکه صده ها عامل و رویداد دیگر نیز در رسیدن به نقطه بی اعتمادی موثر بوده اند.

سوء استفاده از قدرت دولتی در واقع این تصور در حال شکل گیری است که گروهی با تبانی در حال نادیده گرفتن منافع عمومی هستند.

این تصور به عبارتی سوء استفاده از قدرت دولتی به دلیل نفع شخصی را نهادینه می کند که همان تعریف فساد اداری است.

در مجموع باید گفت هنجارشکنی و تخطی از هنجارهای اخلاقی و قانونی در عملکرد اداری و سازمانی در بین جناح ها و دسته های مختلف سیاسی کشور رواج یافته است.

هرچند برخی مدیران ارشدتاکنون در لیست بلندپایه سوءاستفاده گران یا متهمان به سوءاستفاده وارد نشده اند و نباید همه را با یک چوب راند.

اما در نگاه عمومی ، مردم بد بین می شوند و برای آن ها فرد چندان اهمیتی ندارد.

وقتی که مجموعه طرح ها، تصمیمات، کارها، برخوردها و روابطی که در محیط اداره برخلاف خط مشی عمومی کشور و قوانین حاکم بر جریان امور اداری و اهداف و منافع جامعه به وقوع می پیوندد و موجب تباهی منافع عمومی و مسخ و بیهودگی اداره می شود ، می توان گفت که فساد اداری رخ داده است.

فسادی که نتیجه آن بیکاری، فقر، فحشا، اعتیاد و ناهنجاری هایی است که گاهی به خودکشی منجر می شود.

گسست همبستگی اجتماعی امیل دورکیم، بنیان گذار علم جامعه شناسی درباره خودکشی نظریه ارائه می دهد که به عامل مهم گسست همبستگی اجتماعی و گروهی، توجه ویژه ای دارد.

وی در مطالعه کلاسیک خود از میزان های خودکشی در فرانسه، انگلستان، دانمارک و … آن را در چهار گروه متمایز تقسیم کرد و هر یک از این انواع رابطه خاص را بین فرد و جامعه بر اساس همبستگی گروهی ارائه داد.

فارغ از جزییات یافته های وی، هسته اصلی بحث دورکیم را مفهوم همبستگی تشکیل می دهد .

به هر اندازه همبستگی اجتماعی سست شود و ارتباط و تعلق فرد به گروه کاسته شود، او آمادگی بیشتری برای پایان دادن به حیات خود پیدا می کند.

این وضعیتی است که به نظر می رسد در حال حاضر برخی جوانان کشور به آن دچار شده اند.

خودکشی از زبان آمار آمارها نیز عمق این فاجعه را به روشنی بیان می کنند.

تحلیل داده های سالنامه آماری مرکز آمار ایران در سال های 80 تا 91 نشان می دهد که 41079 نفر (مرد و زن) در کشور اقدام به خودکشی کرده اند.

از این تعداد 27168 نفر (مرد و زن) فوت شده اند و از این تعداد فوت شدگان، تعداد 20416 نفر مرد و 6752 نفر زن بوده اند.

این درحالی است که براساس آمارسازمان پزشکی قانونی کشور در سال های 80 تا 91 فوت شدگان ناشی از خودکشی 38691 نفر بوده اند.

در مقایسه آمار فوت شدگان در اثر خودکشی که از سوی نیروی انتظامی ارائه شده با آمار اعلام شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور، تفاوت فاحشی وجوددارد و اختلاف 11523 نفر را نشان می دهد.

برپایه آمارها، روزانه بیش از 13 نفر در ایران خودکشی می کنند.

بیشتر خودکشی ها در میان افراد 15 تا 35 ساله روی می دهد.

پژوهش ها نشان داده است که در سال 1392 خورشیدی، به طور متوسط از هر 100 هزار تن ایرانی، بیش از 6 تن در سال جان خود را با خودکشی از دست می دهند.

ما از نظریه دورکیم و آمار رسمی خودکشی که به طور حتم از آمار غیر رسمی کمتر است، در می یابیم که حداقل روزانه بیش از 13 ایرانی به چنان نقطه ای از گسست اجتماعی می رسند که حاضرند جان خود را بگیرند.

چرا این افراد به این نقطه می رسند؟ پاسخ را همه می دانیم.

ناکامی در یافتن شغل و بیکاری، فقر، اعتیاد، طلاق، تن فروشی، کارتن خوابی و گرفتاری هایی از این دست، فرد را به نقطه آخر می رساند.

اما نگرانی اصلی آنجاست که نگاهی به آمار هرکدام از این دلایل جامعه گسترده ای را پیش روی ما قرار می دهد که چه بسا بسیاری از آن ها در آستانه رسیدن به نقطه جوش و گسست نهایی از حیات باشند.

حسین راغفر، اقتصاددان و از فعالان حوزه مبارزه با فساد در گفت وگویی که حدود دو سال پیش داشته، 40 درصد جمعیت ایران را زیر خط فقر خوانده و گفته بود:متاسفانه روز به روز آمار فقیران در کشور افزایش پیدا می کند.

با احتساب جمعیت 77 میلیون نفری ایران در پایان سال 93، می توان به این جمع بندی رسید که بیش از 30 میلیون نفر از مردم ایران امروز به زیر خط فقر رفته اند.

حسین راغفر می گوید: هیچ برنامه خاصی از سوی دولت برای ریشه کن کردن فقر وجود ندارد.

به گفته او، تا قبل از سال 84 آمار فقیران در ایران زیر 30 درصد بود اما از سال 84 به بعد، این آمار رو به افزایش رفته است تا جایی که هم اینک باید گفت تعداد فقیران در جمعیت ایران به بیش از 40 درصد رسیده است و درصورتی که دولت برنامه ای برای این مساله نداشته باشد، این آمار بیشتر از این خواهد شد.

راغفر همچنین درباره شناسایی 12 میلیون نیازمند در کشور نیز می گوید: این 12 میلیون نفری که شناسایی شده اند، تنها افراد تحت پوشش دو نهاد کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند که در این دو نهاد، پرونده دارند و وضعیت معیشت آن ها مشخص است.

هر چند گزارش های دولتی تلاش داشت تا آمار این اقتصاددان را مخدوش جلوه دهد، سرانجام وزارت راه و شهرسازی در گزارشی در 21 تیر سال 96، به این واقعیت اعتراف کرد که 33درصد جامعه ایران زیر خط فقر زندگی می کنند.

آماری که گرچه فاصله هفت رتبه ای با آمار راغفر دارد ولی آن نیز به نوبه خود رقم بالایی است.

غوغای بیکاری! هر چند که مسئولان دولتی از اشتغال زایی 700 هزار نفری در سالی که گذشت، سخن گفتند اما آخرین آمار از تعداد بیکاران در سال 95 نشان داد که سه میلیون و 203 هزار نفر از جمعیت فعال کشور، شغلی نداشتند.

از آنجایی که ورودی به بازار کار سالانه بیش از یک میلیون نفر خواهد بود، بنابراین هر ساله دوباره بر تعداد بیکاران افزوده می شود؛چراکه مطابق با آمار سال 94، تعداد بیکاران بر پایه دو میلیون و 700 هزار نفر بوده است.

واقعیت مهم تر اینکه در شرایطی که سن کشور به طور میانگین افزایش و سهم جمعیت جوان از کل جمعیت کاهش یافته، نرخ بیکاری در جوانان رو به رشد است! لشکر بیکاران تحصیلکرده مطابق با آمار ارائه شده از سوی رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی، نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده از 35درصد نیز گذشت.

از سوی دیگر بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نرخ بیکاری افراد 10 ساله و بیشتر نشان می دهد که 12.

6 درصد از جمعیت فعال کشور در بهار امسال بیکار بوده اند.

آرزوی محال خانه دار شدن! این گزارش که در سایت اتاق بازرگانی تهران منتشر شد، تاکید دارد خانواده های طبقه متوسط برای خرید خانه باید حداقل یک سوم درآمد ماهیانه شان را به مدت 96 سال پس انداز کنند.

آرزوی خرید خانه در کشورهای توسعه یافته با پس انداز 14ساله یک سوم درآمد، رنگ واقعیت می گیرد.

همچنین گزارش تکمیلی مرکز آمار ایران نیز نقل می کند حداقل چهاردهم درصد از جمعیت ایران در کپر و چادر زندگی می کنند.

در مقابل 6 میلیون نفر از مردم ایران در وضعیت مالی ای قرار دارند که می توانند ویلای شخصی در اختیار داشته باشند.

در کنار این ها ده ها هزار کارتون خواب است که در بهترین حالت در پارک های پایتخت زندگی می گذرانند و در بدترین حالت نیز در جاهایی مانند قبرستان نصیرآباد، شب را به روز می کنند.

میلیون ها جوان ازدواج نکرده اند وقتی که جوانی با بیکاری، بی پولی و بی سقفی مواجه می شود، طبیعی است از آرزوهایی مانند تشکیل خانواده باز بماند.

همان گونه که اواخر سال گذشته شیرین احمدنیا مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی تاکید کرد: سن یک میلیون و300 هزار مجرد در کشور از حد متعارف ازدواج گذشته است .

به اعتقاد وی، افزایش سن بلوغ تا ازدواج و مجرد ماندن افراد باعث افزایش رفتارهای پرخطر و در نهایت بیماری های مقاربتی شده است .

در همین حال گزارشی دیگر می گوید: در حال حاضر، سه میلیون و 990 هزار و 741 جوان دارای تحصیلات عالی ازدواج نکرده و در سن ازدواج در کشور وجود دارند که از این تعداد یک میلیون و 973 هزار و 672 نفر، پسر و دو میلیون و 17 هزار و 69 نفر دختر هستند.

هر ساعت، 20 ایرانی مطلقه می شوند وضعیت ناهنجار شرایط زندگی تنها جوانان و افراد مجرد در جامعه را مورد هدف قرار نمی دهد، بلکه کانون گرم خانواده ها را نیز نشانه رفته و موجب فروپاشی خانواده ها شده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ثبت احوال از ابتدای سال 95 تا پایان آذر، 135 هزار و 667 واقعه طلاق به ثبت رسیده است؛ یعنی هر ساعت 20.

4 نفر در کشور به دلایل مختلف وارد گروه مطلقین می شوند.

تا پایان سال 94، 19 هزار و 444 نفر از دختران و هزار و 218 نفر از پسرانی که طلاق گرفته، در سن زیر 20 سال بوده اند.

بیشترین طلاق در سال جاری مربوط به گروهی بوده است که در آن دختران بین 25 تا 29 سال و پسران بین 30 تا 34 سال بوده اند.

نزدیک به سه میلیون ایرانی معتاد بیکاری ، فقر ، بی خانمانی ، بازماندن از ازدواج و از دست دادن خانواده، حلقه هایی از زنجیره ای هستند که فرد را به حلقه دیگر که اعتیاد است، می رسانند.

آن گونه که معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته است: در بررسی های جدید آماری، دو میلیون و 808 هزار نفر به عنوان آمار رسمی مصرف کنندگان مستمر مواد مخدر در کشور اعلام شد.

به گفته پرویز افشار ،شایع ترین مصرف مواد مربوط به تریاک و مشتقات آن بوده است.

همچنین تریاک و شیره با 66.

8 درصد، بالاترین حد مصرف مواد مخدر در کشور بوده است که حشیش و ترکیبات آن شامل علف، ماری جوانا و گل با 11.

9 درصد، دومین مواد مصرفی در افراد معتاد و هرویین و کراک با 10.

6 درصد در رده سوم مصرف مواد مخدر قرار دارند؛درحالی که شیشه از 26 درصد به 8.

1 درصد کاهش داشته است.

جامعه آماده ناهنجاری در چنین شرایطی بستر برای آغاز هرگونه اضمحلالی آماده است.

افراد می توانند به راحتی خود را در آستانه خودکشی ببینند یا اینکه در صورت رنج بردن از ناهنجاری های روان شناختی و شخصیتی، ورود به عرصه کلاهبرداری و قتل و تجاوز را نزد خود توجیه کنند.

به این گونه است که سیستم به هم می ریزد.

همبستگی اجتماعی از بین رفته و ناهنجاری ها نمایان تر از قبل می شود.

و مقصر همین جاست با بازگشت به ابتدای این گزارش ، در می یابیم که چنانچه ساختار اداری کشور از فساد و بروکراسی پیچیده رنج نمی برد و سرمایه گذاری سالم و استفاده مناسب از سرمایه های اجتماعی و اقتصادی کشور به عمل می آمد و در نتیجه اشتغال و اقتصاد رونق پیدامی کرد ، شاهد چنین وضعیتی نمی بودیم و به جای اینکه بشنویم برای به دست آوردن فلان مسند و سمت ، ژن خوب و پول خوب نیاز است، شایسته سالاری حاکم بود.

شاید به گونه ای نمی شد که امروز نمایش بزرگ تباهی را به تماشا بنشینیم.


کلید واژه ها: ایران - دانشگاه - بهترین دانشگاه - مدیران اجرایی - فساد - کشور - سیاست مداران - جمعیت ایران - دوران رسیده - کلاهبرداری - جمعیت - جامعه - تصمیم - زندگی - نمایش - زمین لرزه - دختر جوان - امید - زمین - بازی - هایی - کرمانشاه - بزرگ - مقصر - علمی - بهارستان - اجتماعی - اصفهانی - خانواده - همبستگی

آخرین اخبار سرویس:
روحانی: اتصال ترانزیتی به کشورهای همسایه ضرورت توسعه تجارت مرزی است

روحانی: ایران مظهر ایستادگی و ایمان مردم در برابر کفر است

روحانی: اتصال ترانزیتی به کشورهای همسایه ضرورت توسعه تجارت مرزی است

خبر 20، سه شنبه 31 اردیبهشت 98

لباس تقوا

نمایشگاهی خالی از معلولان

اکنون همه ایمان در برابر همه کفر قرار گرفته است

پاورپوینت دیه اعضا در قانون مجازات اسلامی

استخدام کارمند اداری با تسلط به word و اکسل در تهران

روحانی پیشنهاد رفراندوم داد، کیهان نگران شد

پیروزی لوکوموتیو ازبکستان مقابل الریان

مقدار مبلغ خروج ساری از چلسی اعلام شد

استخدام سالن کار با روابط عمومی بالا در رستوران سیاوش

مذاکرات شورای نظامی سودان و معارضان شکست خورد

خراسان شمالی، رتبه ششم اعتیاد کشور

سپاه به دنبال ایجاد امنیت و رفع محرومیت زدایی است

ستاد شئون فرهنگی آستارا:احیاء شب های قدر با محوریت مصلی باشد

استاندار قم: قطعی برق در تابستان امسال باید به حداقل برسد

استاندار قم: قطعی برق در تابستان امسال باید به حداقل برسد

روحانی: ملت ایران در برابر قلدر ها تعظیم نمی کند

برگزاری ضیافت افطاری در کنگره آمریکا

بی توجهی به آموزه های قرآنی از دلایل وجود انحراف در جامعه است

همه معارف دینی در نماز تجلی پیدا می کند

زندان در انتظار برادر رییس جمهور

جنگ آمریکا نه با دولت، بلکه با 82 میلیون ایرانی است /اقدامات امروز آمریکا جنایت علیه بشریت است

پاورپوینت نقش حسابدار در سازمان

مقایسه تعریف تحلیلی افراد از واژه «با حجاب» با تعریف اسمی آن

دستور وزیر کشور بر پیگیری مستمر برنامه های ستاد مبارزه با قاچاق موادمخدر و اعلام نتایج آن

درخواست خجسته از هیات رییسه مجلس

استخدام دانشجوی مهندسی شیمی آشنا به فرایند های پالایشگاهی در تهران

پاسخ وزارت خارجه به بیانیه ضدایرانی کانادا

حمایت 224 انجمن از خانواده زندانیان

رییس جمهوری ایران: افراطیون،صهیونیستها و ضد انقلاب با ارائه اطلاعات غلط دولت آمریکا را به بیراهه بردند/ اقدامات امروز آمریکا علیه ملت ایران جنگ و تحریم نیست، جنایت علیه بشریت است/جنگ آمریکا نه با دولت، بلکه با 82 میلیون ایرانی است/دولت،همه نهادها و نیروهای مسلح باید برای تولید و اش

سازمان بازرسی نباید در امور اجرایی دخالت کند

2500 بقعه متبرکه در ایران مجری طرح ضیافت الهی است

فعالیت 224 انجمن حمایت خانواده زندانیان در سراسر کشور

کانادا باید پاسخگوی اقدامات غیرقانونی و غیر متعارف خود علیه ایران باشد

فرزندان شاهد؛ پرچم دار نهضت اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت

زمینه پرداخت الکترونیک زکات فطره در یزد فراهم شود

پاسخ وزارت خارجه به بیانیه ضد ایرانی کانادا

احکام مناسبتی ماه مبارک رمضان

همایون شجریان؛ میراث دار موسیقی سنتی ایران

مطهری: دولت در موضوع برجام عقب نشینی نکرده است

توسعه همکاری های جمعیت هلال احمر و جهاد دانشگاهی

استخدام تعدادی خانم و آقا جهت پذیرایی در سالن تالار – سیرجان

روحانی: افراطیون، صهیونیستها و ضد انقلاب با ارائه اطلاعات غلط دولت آمریکا را به بیراهه بردند

روحانی: ایران مظهر ایستادگی و ایمان مردم در برابر کفر است

مورینیو: رابطه خوبی با کریس دارم!

اگر عارف کاندیدای ریاست مجلس نشود، به ضرر اصلاح طلبان است

اعلام وصول سوالات نمایندگان از وزرای خارجه، ارتباطات و صنعت

کانادا باید پاسخگوی اقدامات غیرقانونی و غیر متعارف خود علیه ایران باشد

پخت و توزیع بیست تُن آش نذری

224 انجمن در سراسر کشور به خانواده زندانیان خدمات می دهند

تعریف وظایفی جدید برای شورای تخصصی مجریان و دفترموسیقی و سرود

معاون بهزیستی کشور:حمایت از دهکهای پایین جامعه با قدرت بیشتر ادامه دارد

2500 بقعه متبرکه در ایران مجری طرح ضیافت الهی است

موسم گل

رییسی: بارزترین کارکرد الکترونیکی شدن امور مقابله با فساد است

توزیع سه تن حلیم نذری در کاشان

هم خوانی گروه تواشیح رهروان ولایت

دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

روحانی: ایرانی هرگز مقابل قلدرماب ها تعظیم نمی کند | دولت صدا و سیما ندارد تا برایش تبلیغ کند

شاعران یزدی با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند

گله رهبری را جدی بگیریم

پاورپوینت روش های مقاوم سازی و بهسازی پل

استخدام نیروی خدماتی مسلط به امور پذیرایی و تشریفات ویژه-تهران

زرآبادی: نسبت به مشکلات صنفی و حقوق فرهنگیان اقدامی شود

خجسته: با گذشت 2 ماه از سال افزایش حقوق مصوب اعمال نشده است

پاورپوینت قانون مجازات اسلامی چیست

شکست کاخ سفید در برابر کنگره درباره اسناد مالیاتی ترامپ

دعوت به همکاری ویزیتور داروخانه در شرکت راهیان طب صبا

بازدید استاندار قزوین از مجموعه گردشگری لاله الموت

مبارزه با مواد مخدر با مشارکت مردم امکان پذیر است

دستوررییس سازمان صدا وسیما برای صیانت از زبان فارسی اصیل

ابطحی: خوشبین به طرح گفتگوی ملی نیستم

احساس نیاز به گفتگوی ملی به روایت صادقی

رفع محرومیت و ایجاد اشتغال در افزایش امنیت جامعه نقش بسزایی دارد

مبارزه با مواد مخدر با مشارکت مردم امکان پذیر است

تمام کتاب های مرکز تحقیقات کامپیوتری اسلامی دارای اجازه ناشر و مؤلف است

امیر عبداللهیان: ترامپ به برجام بازگردد

فرهنگیان در صورت تمایل می توانند تا 35 سال ادامه خدمت دهند

استخدام مشاور فروش داروخانه و نماینده علمی در البرز و فارس

استخدام کارشناس امورنمایندگان،کارمند عملیات آقا در تهران

پاورپوینت جرم مشهود چیست

بازدید مدیر حوزه خواهران تهران از مدرسه کریمه اهل بیت(ع)+ عکس

رونمایی از نرم افزار بی پارک / خدمات ویژه برای زائران حضرت عبدالعظیم (ع) در لیالی قدر

داستان چوپانی که پزشک بدون مرز شد

روحانی خواستار اختیارات ویژه شد: دوران جنگ تحمیلی شورای عالی پشتیبانی جنگ اختیاراتی داشت که حتی مجلس و قوه قضاییه در تصمیم گیری دخالتی نداشتند

900 فرهنگی قزوین امسال بازنشسته می شوند

دانشمند ایرانی گروگان دولت آمریکاست

بافت تاریخی دهدشت ظرفیت ثبت جهانی را دارد

کلنگ مسجد امام حسن (ع) در منطقه سیل زده سعدی شیرازبه زمین نشست

لغو مشکوک سفر ژنرال دانفورد به اروپا

منافع فردی مانع ساماندهی صداوسیما است

آیا امکان نجات زمین از انفجار خورشیدی وجود دارد؟

روحانی: ملت ایران پیروز همیشگی مقابل سران کاخ سفید است

امید واقعی به مردم تزریق شود نشر اکاذیب مانند سم برای بدنه جامعه است

900 فرهنگی قزوین امسال بازنشسته می شوند

کلنگ مسجد امام حسن (ع) در منطقه سیل زده سعدی شیرازبه زمین نشست

اجرای طرح باز آفرینی شهری از مهمترین سیاست های وزارت راه است

40درصد جمعیت ایران زیر خط فقر

40درصد جمعیت ایران زیر خط فقر