مطالب مرتبط:
چرا بیماران به پزشک خود دروغ می گویند؟
کنایه اوباما به ترامپ: سیاستمدار هایی هستند که به طرز شرم آوری بار ها و بار ها دروغ می گویند / می گفتند موضوع ایمیل های خصوصی کلینتون وحشتناک است اما حالا چینی ها به تلفن آیفون رییس جمهور گوش می دهند
چرا سیاستمداران دروغ می گویند
چرا گاهی بیماران به پزشک خود دروغ می گویند؟
چرا سیاست مداران دروغ می گویند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 ساعت 00:422019-05-15بين الملل

چرا کاسبان ترس درباره اوباما دروغ می گویند؟


تحقیقا هیچ تحریمی از ناحیه ترامپ علیه ایران اعمال نشده مگر آنکه ساختار و سازمان اصلی این تحریم توسط اوباما معماری شده است.

- بعد از انقلاب اسلامی سال 57، هفت رییس جمهور را در آمریکا از کارتر تا ترامپ- تجربه کرده است؛ در این 40 سال پس از انقلاب، ایران 22 سال را با روسای جمهور جمهوری خواه (ریگان، بوش پدر، بوش پسر و ترامپ) و 18 سال را با دموکرات ها (کارتر، بیل کلینتون و اوباما) سپری کرده است و دور از واقعیت نیست که در میان تمام این روسای جمهور، باراک اوباما از نظر لحن و ادبیات و نحوه تخاطب با دولت و مردم ایران در ظاهر نرم تر و ملایم تر از بقیه نشان داده است.

اوباما در همان نطق افتتاحیه دولتش در بیستم ژانویه 2009 به ایران گفت که ما دست مان را به سوی شما دراز خواهیم کرد و پس از آن نیز بارها با پیام نوروزی سعی داشت با مردم و حکومت ایران صحبت کند؛ او برخلاف اسلافش جمهوری اسلامی را با نام رسمی اش خطاب قرار می داد و تاکید می کرد به تعاملی با ایران که بر پایه صداقت و احترام متقابل استوار باشد ، متعهد است.

حتی برای اولین بار در میان روسای جمهور آمریکا نامه ای رسمی به رهبر انقلاب نوشت که آیت الله خامنه ای در دیدار اخیر با کارگزاران نظام لحن آن را مشابه نامه های فدایت شوم توصیف کرده اند؛ ویلیام برنز دیپلمات کارکشته آمریکایی و معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا در خاطراتش که ابتدای امسال منتشر شد، برای اولین بار به گوشه هایی از این نامه اشاره می کند؛ برنز می نویسد اوباما در این نامه تلاش داشت اتصالی و ارتباطی میان ایران و آمریکا برقرار شود: او ]اوباما[ به صراحت عنوان کرد سیاست دولتش تلاش برای تغییر رژیم ایران نیست و آمادگی خود را برای گفت وگوی مستقیم با ایران اعلام کرد.

برنز می گوید رهبر ایران بعد از چندی به این نامه پاسخ داد.

ظاهر رویکرد اوباما نسبت به ایران به نوعی بود که برنز می نویسد بلافاصله بعد از دریافت پاسخ رهبر ایران و به رغم آنکه آیت الله خامنه ای پاسخ مشخصی به پیشنهاد مذاکره نداده بود، اما اوباما در نامه دوم حتی نام تیم مذاکره کننده آمریکایی ها را هم در نامه به ایران می فرستد و بر این گفت وگوی مستقیم تاکید می کند! این مصادیق مربوط به ظواهر کار است، اما آیا در باطن و در واقعیت میدان نیز وضعیت به همین زیبایی و ملایمت است یا خیر؟ این گزاره را در سه موضوع عمده می توان بررسی کرد.

یکم؛ اوباما، ترامپ و مساله تحریم ها تحریم ها، فاکتور برجسته و تعیین کننده ای در داوری مردم و دولتمردان ایران نسبت به آمریکاست.

اما آیا اوباما در موضوع تحریم ها با ایران ملایم تر و مهربانانه تر از ترامپ رفتار کرده است؟ اولا از نظر کمیت تحریم ها، یک بررسی تحقیقی که چند ماه پیش در فرهیختگان منتشر شد، نشان می دهد میان هفت رییس جمهور آمریکا در دوران پس از انقلاب اسلامی، جناب اوباما بیشترین تحریم ها را بر ضد ایران اعمال کرده است.

این بررسی حاکی از این است که نزدیک به 40 درصد از تحریم ها علیه ایران پس از انقلاب اسلامی توسط اوباما وضع شده است.

اما از نظر کیفیت تحریم ها، مساله از این هم جدی تر است؛ تقریبا و حتی می شود گفت تحقیقا هیچ تحریمی از ناحیه ترامپ علیه ایران اعمال نشده مگر آنکه ساختار و سازمان اصلی این تحریم توسط اوباما معماری شده است.

درواقع ترامپ تمدیدگر تحریم هایی است که اوباما ساختار آنها را پایه گذاری کرد و هیچ گاه با برجام این ساختار را به هم نزد.

دیوید کوهن، وزیر خزانه داری وقت آمریکا در دوران مذاکرات هسته ای در گزارش های متعددی به سنای آمریکا تاکید می کرد آمریکا ساختار تحریم ها را برای ادامه فشارهای تحریمی در آینده حفظ کرده است.

مثلا تحریم های مربوط به نفت و همچنین بانکی که این روزها محل بحث و گفت وگوها و کشمکش های فراوانی شده، همان تحریمی است که دولت اوباما با پیگیری های گسترده در قالب قطعنامه 1929 در شورای امنیت سازمان ملل تصویب و پس از آن ذیل فرمان اجرایی رییس جمهور چیزهایی به آن اضافه و حتی اروپا را نیز در این زمینه با خود همراه کرد.

این تحریم فروردین سال 89 علیه ایران پایه گذاری و در همان مقطع اعلام شد هدف آمریکا به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

درواقع اوباما یک سال پس از نامه فدایت شوم و حتی معرفی تیم مذاکره کننده هسته ای، یکی از شدیدترین تحریم های تاریخ علیه ایران را پایه گذاری کرد!مهم تر اینکه صدور قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران با پیگیری های شدید آمریکا آغازگر دور جدید و خاصی از تحریم های پیچیده و البته بسیار هدفمند علیه ایران بود، به نوعی که برای اولین بار رویکرد تحریم ها کاملا تغییر یافت و به صورت تعمدی، سفره های مردم و مایحتاج اساسی مردم نشانه گرفته شد، حال آنکه در دولت های پیشین آمریکا سیبل اکثر تحریم ها، سازمان ها یا ارگان های دولتی بود اما این بار براساس آنچه از خاطرات ریچارد نفیو، معمار تحریم ها علیه ایران در دولت اوباما برمی آید، تحریم ها به نوعی هدف گذاری شد که بیشترین درد را به جامعه ایران وارد کند تا مقاومت ها را بشکند.

این حکم درباره قریب به اتفاق دیگر تحریم های دولت جدید آمریکا نیز صادق است؛ مثلا قانون تحریمی معروف به منع صدور ویزا که در ماه های ابتدایی دولت ترامپ علیه ایران به کار گرفته شد، قانونی بود که معماری و پایه گذاری آن در دولت اوباما انجام شده بود و همین مساله درباره قوانین تحریمی دیگر مانند مشخص کردن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی و قوانین دیگر صادق است.

دوم: اوباما، ترامپ و مساله برجام ترامپ درباره برجام دیدگاه مشخصی دارد؛ او منتقد برجام است اما آنگاه که از او خواسته شد به صورت دقیقتر درباره چرایی مخالفتش با برجام سخن بگوید، به فاکس نیوز این گونه پاسخ می دهد که من با آن توافق (برجام)، می توانستم کنار بیایم اگر آنها (ایرانی ها) می گفتند خب پس دیگر با هم باشیم؛ اما آنها خلاف این عمل کردند و گستاخ تر شدند .

درواقع ترامپ مشکل فی النفسه ای با برجام ندارد؛ او برجام را نه یک توافق بد، بلکه توافق کمی می داند که باید بیشتر شود؛ ترامپ مشخصا سه شرط را برای باقی ماندن در برجام تعیین می کند، اولا موضوع موشکی و ثانیا مساله منطقه ای یعنی ایران نیز در چارچوبی قرار بگیرد که آمریکا می خواهد و ثالثا اصطلاحا Sunset Clause ها، یعنی در بندهایی که محدودیت های برجامی ایران قید زمانی دارد، این قید زمان برداشته و محدودیت ها دائمی شود.

ترامپ مدعی است اگر این اتفاقات سه گانه، دست کم به میزان رضایت بخش برای آمریکا بیفتد، او درباره تحریم ها تجدیدنظر می کند.

اما آیا راه اوباما درباره برجام کاملا از ترامپ جدا بود یا خیر؟ اوباما در چندین گفت وگو و سخنرانی گزاره هایی دارد که به فهم مسیر پیش روی او می تواند کمک کند.

او در حاشیه اجلاس امنیت هسته ای واشنگتن در تاریخ اول آوریل 2016 تاکید می کند که ایران به روح برجام پایبند نبوده و تا زمانی که این عدم پایبندی برقرار است، امکان انتفاع نرمال اقتصادی ایران از این توافقنامه وجود نخواهد داشت.

درواقع اوباما ریشه گلایه های ولی الله سیف در آن زمان مبنی بر اینکه عایدی اقتصادی ایران از برجام تقریبا صفر بوده را عدم پایبندی به این روح! می داند.

اما روح برجام از نظر اوباما چیست؟ او خود توضیح می دهد این روح هیچ ربطی به متن برجام ندارد، بلکه به فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران مربوط است! درواقع اوباما نیز همچون ترامپ معتقد بود تا وقتی که ایران در این دو موضوع موشکی و منطقه ای نیز امتیاز ندهد، وارد فاز جدید نخواهد شد! رییس جمهور پیشن آمریکا همچنین در مصاحبه بسیار مهمی با نیویورک تایمز که پس از تفاهم لوزان و پیش از توافق نهایی برجام انجام و در آن دکترین خود درباره ایران را تشریح کرد، صراحتا تاکید می کند که اگر موضوع هسته ای حل شود، این گونه نیست که مشکلات مان را با ایران پایان دهیم بلکه اتفاقا آمریکا از آن پس به همراه متحدان و دوستانش در موضوعات دیگری مانند تروریسم و منطقه، کاملا تهاجمی و با شدت عمل رفتار خواهد کرد.

اما درباره پایبندی به متن برجام هم رویکرد اوباما با ترامپ تفاوت چندانی نشان نمی دهد؛ دولت آمریکا مشخصا در همان دوران اوباما، روند دبّه در بندهای مختلف برجام را آغاز کرده بود و متاسفانه به نظر می رسد برخی دولتمردان براساس همین ذهنیت غلط نسبت به اوباما و بر اثر این اقدام روانی دولت وقت آمریکا که اگر این چند بند را اصلاح نکنید، دولت بعدی برجام را به هم خواهد زد، عقب نشینی هایی در بعضی مسائل انجام دادند.

مثلا دولت اوباما در ماه های انتهایی و فقط چند ماه پس از اجرای برجام اعلام کرد درباره میزان ذخایر هسته ای ایران و همچنین موضوع فیبرکربن ها خواستار مذاکره مجدد و گنجاندن شروط جدیدی براساس تفسیر آمریکا از برجام است.

آمریکا می گفت ما ذخیره 300 کیلو را قبول نداریم و باید مواد موجود در لوله های غنی سازی نیز در این محاسبه لحاظ شود و همچنین درباره فیبرکربن ها نیز خواستار اعمال محدودیت های جدی برای ایران بودند.

متاسفانه برخی شواهد از جمله گزارش های آژانس که بعدها نشان داد ذخایر هسته ای ایران زیر 200 کیلوگرم است، حاکی است احتمالا در این باره باز هم امتیازاتی به آنها داده شد تا دولت بعدی یعنی ترامپ بهانه ای نداشته باشد! اما درباره محدودیت های هسته ای، توییت چندی پیش ژرار آرود سفیر فرانسه در آمریکا، درواقع حاکی از خوابی بود که مجموعه آمریکا و برخی متحدانش برای آینده برجام دیده بودند و آرود آن را افشا می کرد.

سفیر فرانسه گفته بود این طور نیست که بعد از پایان محدودیت های ایران در غنی سازی براساس برجام، این موضوع به حالت عادی بازگردد، بلکه تازه بعد از پایان برجام باید بنشینیم و به این موضوع بپردازیم که ایران آیا اجازه غنی سازی دارد و اگر دارد چقدر؟ این موضوعی بود که بسیاری از کارشناسان در همان زمان به هیات مذاکره کننده ایرانی اخطار می دادند که آمریکا با به کارگیری ادبیات مبهم و بعضا دوپهلو می خواهد راه را برای تفسیرهای به رای خود در آینده برجام باز کند، همان گونه که در خود دولت اوباما نیز نشان داده شد درباره ذخایر هسته ای و فیبرکربن ها تا چه حد امکان نقض تعهد و تفسیر به رای های عجیب و پافشاری بر آنها از ناحیه دولت آمریکا امکان پذیر است.

ضمن آنکه در همان دوران امضای برجام، برخی نمایندگان کنگره این کشور عملا تاکید می کردند دولت آمریکا می خواهد برجام را تاجایی اجرا کند که ایران تعهداتش را انجام داده باشد و پس از آن اگر ایران به خواسته های آمریکا توجه نکرد، می توانیم از آن خارج شویم و به هیچ تعهدی عمل نکنیم.

سوم؛ اوباما، ترامپ و مساله راهبرد ترامپ و برخی اعضای دولت او مانند پمپئو آشکارا می گویند که راهبردشان تغییر رفتار ایران است.

معنای روشن تغییر رفتار برای آمریکا این است که ایران نتواند یا نخواهد در هیچ مساله مهم بین المللی یا حتی داخلی، رویکردها و راهبردهایی اتخاذ و اقداماتی را اعمال کند که خلاف منافع آمریکا باشد.

همچنان که رهبر انقلاب نیز در دیدار اخیر اشاره کرد، اوباما در همان نامه اصطلاحا فدایت شوم ، تاکید کرد از دریچه احترام متقابل و برای حل مشکلات فیمابین ایران و آمریکا و حتی گفت وگوی مستقیم آمادگی کامل دارد و درصدد تغییر نظام در ایران نیست.

با این حال بلافاصله پس از این نامه ها و آنگاه که فتنه 88 بعد از انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد به وقوع پیوست، دولت آمریکا عملا لحن و گفتار خود درباره ایران را رادیکال تر و با کودتاگران همراهی و از آنان حمایت کرد.

بارها گفته شده است که توییتر تعمیرات خود را به دستور هیلاری کلینتون به تعویق انداخت تا زیرساخت اطلاع رسانی و شبکه سازی میان فتنه گران از دست نرود.

اما جالب تر اینکه ویلیام برنز در خاطرات فوق الذکرش می گوید که اگر به گذشته بازگردند رفتار و ادبیات دولت آمریکا با ایران رادیکال تر نیز خواهد بود! اوباما نیز در همان گفت وگوی نیویورک تایمز صراحتا بیان می کند نه تنها توافق هسته ای به معنای پایان دشمنی ها یا آغازی برای کاستن خصومت ها با ایران نیست، بلکه چشم انداز و زیرساختی برای او فراهم می سازد که بتواند مسیر ایران را تغییر دهد.

رییس جمهور وقت آمریکا می گوید می خواهد از برجام و مذاکرات یک فرصت بسازد برای نیروهایی در درون ایران (بخوانید غربگرایان) که به دنبال تغییر مسیر جمهوری اسلامی هستند.

اوباما تاکید می کند توافق هسته ای پتانسیلی برای چنین برنامه هایی توسط آمریکا برای تغییر مسیر ایران دارد! ویلیام برنز مدعی است که استراتژی رفتن به سمت مذاکره با ایران در واقع پیشنهادی بوده است که بیش از همه او در درون دستگاه دیپلماسی آمریکا پیگیری می کرده و حتی بوش که از جنگ افغانستان و عراق سرخورده شده بود نیز در انتهای دوران ریاست جمهوری اش به این نتیجه رسیده بود که راهی جز مذاکره با ایران نیست.

برنز می گوید اما اوباما این مسیر را با اعتقاد و اهتمام بیشتری دنبال کرد.

برنز متنی که به عنوان استراتژی مذاکره با ایران، با رایس و بوش و سپس کلینتون و اوباما درباره آن به توافق رسیده و همان را مبنای عمل قرار داده و سپس بر همین مبنا در مذاکرات محرمانه هسته ای با تیم ایرانی شرکت کرده را در کتابش درج کرده است که نکات بسیار جالبی دارد.

از همه مهم تر آنکه تصریح می کند دولت آمریکا در همان زمان اوباما مذاکره را نه به عنوان یک رویکرد متفاوت از استراتژی کلان آمریکا برای مهار و تغییر رفتار ایران به سود منافع آمریکا، بلکه درواقع در ذیل و به عنوان جزیی از همین استراتژی اعمال کرده است.

برنز می نویسد: سه روز پس از ادای سوگند کلینتون به عنوان وزیر خارجه، یادداشتی برای کلینتون با این عنوان فرستادم؛ استراتژی جدید درباره ایران و نوشتم ما باید در ابتدا لحنی توام با احترام و متعهد به مذاکرات مستقیم را به رغم همه اختلافات شدیدی که داریم به کار بگیریم.

او تاکید می کند بر مبنای استراتژی او، آنچه نهایتا باید آمریکا به دنبال آن باشد، تغییر رفتار ایران است به نحوی که هیچ گاه تهدیدی برای منافع مرکزی آمریکا نباشد و چالشی برای رژیم صهیونیستی محسوب نشود.

او در بخش پایانی این فصل کتابش درباره ایران نیز صراحتا می گوید: برجام در حقیقت آغاز سختگیری علیه ایران بود و نه پایان آن! بدین ترتیب، هرچند ظواهر از برخی تفاوت ها در میان اوباما و ترامپ در مواجهه با ایران حکایت می کند، اما واقعیات میدانی و استراتژی های مدونی که براساس آن اقدامات آمریکا تنظیم می شود، نشان می دهد هیچ تفاوت مبنایی میان اینها نیست و تفاوت فقط آنجاست که رویکرد اوباما در قبال ایران از پیچیدگی ها و ظرافت هایی در عرصه ذهن برخوردار بود که می توانست حتی تهدید فردی مانند او را برای ایران تشدید کند.


کلید واژه ها: ایران - اوباما - آمریکا - روسای جمهور - آیت الله خامنه ای - نامه - تحریم - وزارت امور خارجه آمریکا - روسای جمهور آمریکا - آمریکایی - دولت - وزارت امور خارجه - آیت الله - کارگزاران نظام - ایران و آمریکا - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - بعد از انقلاب - جمهوری - مردم - رهبر - واقعیت - مذاکره - اسلامی - باراک اوباما - پیام نوروزی - آمریکایی ها - بیل کلینتون - رهبر انقلاب - اولین

آخرین اخبار سرویس:
کشته شدن 150 تروریست جبهه النصره در جنوب ادلب

فرانسه هم درباره حملات ادعایی شیمیایی به سوریه هشدار داد

44 کانتینر حامل کمک های بشردوستانه در یمن رفع توقیف شدند

شرکت های ژاپنی از دریافت سفارش هواوی خودداری کردند

سنای آمریکا ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران را بررسی می کند

امیر کویت و نخست وزیر عراق درباره تنش در منطقه گفت و گو کردند

سنای آمریکا ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران را بررسی می کند

برگزیت همچنان در بن بست چالشها

میلر: داعش برای افغانستان و منطقه خطرناک است

پاورپوینت تحلیل موزه نظامی لهستان

ده ها نظامی سعودی در حمله نیروهای یمنی کشته شدند

آغاز آموزش بکارگیری سامانه اس-400 به افسران ارتش ترکیه

افطاری ساده در خیابان

کاردار آمریکا میانجیگری عراق را با دست پس می زند با پا پیش می کشد

امیر کویت و نخست وزیر عراق درباره تنش در منطقه گفت و گو کردند

کشته شدن سرباز هندی در انفجار تروریستی

گفت وگوی پمپئو با همتای ژاپنی اش درباره ایران

فرمانده ارتش: عربستان در خرابکاری های بغداد نقش دارد

دومین تقابل جنگنده های آمریکایی با بمب افکن های روسیه طی دو روز

ده ها نظامی سعودی در حمله نیروهای یمنی کشته شدند

«پمپئو» با وزیر خارجه ژاپن درباره ایران گفتگو کرد

گلریزان فرصتی برای سخاوتمندان

رمضان در سوریه در سایه پیروزی مقاومت هشت ساله

دو دستیار ارشد دیگر دونالد ترامپ کناره گیری کردند

ژاپن خطاب به جهان؛ بگویید آبه شینزو نه شینزو آبه

سوری شوران؛ آیینی که نمُرد

جلوگیری از ورورد دانشجویان دارای محاسن به دانشگاه دولتی سومقاییت جمهوری آذربایجان

تنش میان آمریکا و ایران امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند

ترامپ به دنبال تغییر رفتار ایران است!

قطر به جز دارو و غذا به تحریم های آمریکا علیه ایران عمل می کند

آمریکا باید از رویکرد دیپلماسی در مقابل ایران بیشتر استفاده کند/ به قول چرچیل، مذاکره همیشه بهتر از جنگ است

چرا کشور کوچکی مانند قطر می تواند بزرگترین امید آمریکا برای رفع تنش با ایران باشد؟

وزیر دفاع ترکیه: از ادلب خارج نمی شویم

«پمپئو» با وزیر خارجه ژاپن درباره ایران گفتگو کرد

کمیسیون اجرای برجام باید زودتر تشکیل شود

یورش ارتش عربستان در جبهه نجران به دست یمنی ها درهم شکست

حل بحران مالی فلسطین ضروری است

پاورپوینت تحولات سیاسی اروپا در قرون جدید

پاورپوینت ساختمان و تجهیزات کتابخانه

انفجار خودروی بمب گذاری شده در افغانستان با 17 کشته و زخمی

هلاکت 150 تروریست در ادلب سوریه

انتقاد شدید اردوغان از ساختار سازمان ملل: کجا عدالت وجود دارد؟

بازداشت «تروریست خطرناک» در شرق عراق

چرا اروپا، برخلاف زمان حمله بوش به عراق، اطمینان دارد جنگی بین ایران و آمریکا در نخواهد گرفت؟

تحقیقات بین المللی درباره حمله به تانکر ها به بی طرفی کمک می کند

عبدالمهدی وارد کویت شد

جلسه کیفرخواست نتانیاهو 3 ماه به تاخیر افتاد

ترکیه: نیروهایمان را از ادلب خارج نمی کنیم

جان کری به ایرانی ها گفته با آمریکا مذاکره نکنند

پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ نظامی آلمان

هر کسی در نشست بحرین شرکت کند «خائن» و«مزدور» است

تلاش منافقین برای افزایش فشار بر ایران با ایجاد صفحات جعلی در فیسبوک

دعای روز 16 ماه مبارک رمضان

امارات: حادثه نفتکش ها شفاف سازی می شود

انفجار انتحاری خودرو در موگادیشو

برداشت پیله کرم ابریشم نخستین بار در استان کهگیلویه و بویراحمد

حمله سایبری هکر های داعشی به وب سایت پلیس هند

رهبر حزب کارگر انگلیس بر مبارزه با نژادپرستی تاکید کرد

برداشت پیله کرم ابریشم نخستین بار در استان

بازداشت 4 کودک فلسطینی از سوی اسراییل

بازسازی نسل کشی رژیم خمرهای سرخ

افطار نیروهای پلیس مسلمان آمریکا در ماه رمضان

فرمانده ارتش: عربستان در خرابکاری های اخیر بغداد نقش داشت

تحولات میدانی یمن نشان از ناکامی ائتلاف متجاوزان

تنها راه حل مسئله هسته ای ایران از نگاه چین

پکن: «اجرای موثر برجام» تنها راه حل تنش ایجادشده است

ریابکوف: کمیسیون اجرای برجام باید زودتر تشکیل شود

مخالفت فلسطینیان با برگزاری نشست آمریکایی اسراییلی در منامه

تروریست ها ممکن است ایران و آمریکا را درگیر جنگ کنند

شرکت های ژاپنی از دریافت سفارش هواوی خودداری کردند

گزارش مولر یک ناامیدی بزرگ برای دموکرات ها شد

تصاویری دیدنی از یکی از جزایر دریای مدیترانه

شرکت های ژاپنی از دریافت سفارش هواوی خودداری کردند

وزیر دفاع سابق آمریکا: رییس جمهوری داریم که می خواهد قلدری کند و توییت کند

ادعای به کار رفتن سلاح شیمیایی در سوریه باید بررسی شود

کشته شدن 26 غیرنظامی در آ‏فریقای مرکزی

ابراز تردید آلمانی ها درباره نتیجه بخش بودن طرح جدید برگزیت

نیروهای امنیتی روسیه دو مظنون به تروریست را کشتند

سفارت ایران در بلژیک: قرارداد ویلموتس امضا شد

دیدار دانشجویان با رهبری

کشته شدن 150 تروریست جبهه النصره توسط ارتش سوریه

یک شرکت چینی دیگر در آستانه ورود به لیست سیاه آمریکا

ناله های خاموش زاگرس

فتح: فلسطینیان شرکت کننده در کنفرانس اقتصادی بحرین ، خائن و مزدورند

بسته درخواستهای مردمی

طرح خطرناکی که پس از نشست مکه کلید می خورد؛ نسخه مخوف علیه منطقه

چامسکی: جرم ایران، مقاومت موفق در برابر آمریکاست/ ترامپ دارای مرض خودبزرگ بینی است

تنها راه حل مسئله هسته ای ایران از نگاه چین

بازداشت یک روزنامه نگار

هشدار درباره الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی

ربوده شدن صندوق های رای گیری در شمال هند

داعش لندن را تهدید کرد+تصویر

پهپاد یمنی آشیانه جنگنده های عربستان در نجران را هدف قرار داد

چرا اروپا، برخلاف زمان حمله بوش به عراق، اطمینان دارد جنگی بین ایران و آمریکا در نخواهد گرفت؟ / آیا ترامپ همزمان با تهدید ایران، پروژه دیگری را در خاورمیانه پیش می برد؟

ترامپ: دموکرات ها از گزارش مولر ناامید شدند

دفاع ترامپ از عملیات تخریب و بازسازی در امتداد مرز مکزیک

چه کسانی در آمریکا، ترامپ را در جنگ با ایران همراهی می کنند؟

توافق محرمانه واشنگتن و مسکو درباره ایران؟| روسیه شریکی قابل اعتماد برای مقابله با فشارهای آمریکا است؟

موسویان: ترامپ می تواند به میزمذاکره با ایران برگردد

یورو هیچوقت این اندازه مورد تهدید نبوده است

چرا کاسبان ترس درباره اوباما دروغ می گویند؟

چرا کاسبان ترس درباره اوباما دروغ می گویند؟