مطالب مرتبط:
موسویان مطرح کرد؛
 
 4 تحول بی سابقه در روابط تهران و واشنگتن در دوره اوباما/ دولت ترامپ در مورد ایران تسلیم خواست اسراییل و عربستان شد
نبرد بر سر رابطه سوییفت با ایران به کجا خواهد رسید؟ / ترامپ و اروپا چه استراتژی در پیش گرفته اند؟
شرمن: ترامپ نمی داند ایران در برابر تهدیدات تسلیم نخواهد شد
آیا ترامپ نبرد در سوریه را به سمت و سوی جنگ با ایران سوق می دهد؟
دستور رهبری مافیای درسی را زمین گیر کرد/ استراتژی سربازان ملکه برای صادرات تنهایی به ایران لو رفت/ کاربران عراقی از خجالت ترامپ درآمدند/ پاپ نامه بی سابقه فوری به کلیسای آمریکا تلگراف کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 ساعت 00:222019-05-15بين الملل

درسی برای ترامپ: «بوش» چگونه در #نبرد_اراده ها تسلیم ایران شد؟


این نوشتار به بررسی شباهت سیاست های دولت فعلی آمریکا با رویکردهای دو دولت سابق این کشور پرداخته و نتایج آن سیاست ها را یادآور شده است.

- ، رییس جمهور سابق آمریکا و سیاستمداران حزب دموکرات در کرانه ای ترین طیف از حیث تفاوت با رویکرد ترامپ قرار می گیرد.

نگاهی عمیق تر و دقیق تر اما نشان می دهد اوباما و جریان همسو با او فقط در اینکه از کدام روش می توان به اهدفی نظیر براندازی نظام جمهوری اسلامی، تغییر ماهیت آن و یا تحدید مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی دست یافت با دولت ترامپ اختلاف دارند نه در اصل آنها.

سیاست های خصمانه دولت اوباما علیه ایران هم به شکل مؤثرتری نسبت به دولت فعلی آمریکا اجرا می شد و هم اثرگذارتر بود، به عنوان نمونه، بخش زیادی از تحریم های یکجانبه ای که ترامپ امروز فقط به احیای مجدد آنها افتخار می کند، همان تحریم هایی هستند که دولت اوباما معمار آن بود.

درباره تحریم های چندجانبه نیز قطعنامه 1929 شورای امنیت که سال 2010 به تصویب رسید و اساسی ترین تحریم های بین المللی علیه ایران را شامل می شد نتیجه قابلیت اجماع سازی دولت اوباما در جهان علیه ایران بود.

این قطعنامه شدیدترین فشارها بر ایران را در 4 حوزه توسعه بخش انرژی، جلوگیری از دسترسی ایران به منابع مالی برای توسعه برنامه های موشکی و هسته ای، ایجاد یک نظام بازرسی از کشتی ها و محموله های هوایی ایران و همچنین به وجود آوردن یک سیستم یکپارچه برای اعلام نقض تحریم های بین المللی وارد کرد.

اوباما همچنین در سال 2010 قانونی به نام سیسادا را امضا کرد که علاوه بر هدف قرار دادن بخش انرژی ایران، آرایش تحریم های آمریکا علیه ایران را به طور کلی تغییر داد و سیطره آمریکا بر مبادلات مالی دنیا را به عنوان اهرم فشار علیه تجارت با ایران به کار گرفت.

بنابراین می توان استدلال کرد تأکید دولت ترامپ بر سیاست تحریم چیزی جز دنباله روی از همان مشی دولت اوباما نیست، البته با سه تفاوت عمده که شکست سیاست او را رقم خواهد زد؛ اولاً دولت ترامپ به خلاف دولت اوباما فاقد این درک است که نظام تحریم ها زمان مصرف دارند و استفاده مفرط از آنها یا کش دار کردن زمان استفاده از آنها فروپاشی آنها را به همراه خواهد داشت.

خود اوباما یا مقام های دولت او در جلسات استماع کنگره بر اساس همین درک در پاسخ به منتقدینی که می گفتند چرا در بحبوحه فشار تحریم ها روی ایران وارد مذاکرات شده، تصریح می کردند که تحریم ها در صورت ادامه دار شدن کارآیی شان را از دست می دهند و لازم است در زمانی از آنها به عنوان برگ چانه زنی استفاده شود که اثرگذار هستند.

دولت اوباما از طرف دیگر بر اساس همین درک، اِعمال تحریم را به یک هدف مشخص، خاص و نسبتاً واقعی یعنی آوردن ایران به میز مذاکرات گره زده بود و شرط رفع تحریم ها را مشخص کرده بود.

معماران آمریکایی تحریم ها، از جمله ریچارد نفیو همواره تأکید می کنند تحریم ها بایستی صرفاً برای تغییر رفتار طرف مقابل در نظر گرفته شوند و حتماً اهداف مشخص برای رفع شدن داشته باشند، وگرنه دچار فرسایش شده و کارآمد نخواهند بود.

دولت ترامپ در حال حاضر، سیاست بی هدف تحریم برای تحریم در پیش گرفته که اگر هم در دوره ای اثرگذار باشد در ادامه در حکم سنگی برای نزدن نخواهد بود.

دوم، دولت ترامپ در شرایطی از تحریم ها استفاده می کند که نتوانسته اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کند.

طبق یک قاعده بسیار ساده، بسیاری از کشورها حتی اگر شرکت هایشان مجبور به تبعیت از قوانین موسوم به تحریم های ثانویه آمریکا شوند از لحاظ هویتی حس خوبی نسبت به این ندارند که کشوری از سلطه اش بر بازارهای مالی برای زورگویی به آنها و وادار کردن آنها به همسو شدن با او استفاده کند، از همین روست که تحریم های یکجانبه آمریکا را چین، دست درازی به قلمروی قضایی (Long-arm jurisdiction) و کشورهای اروپایی صلاحیت فراسرزمینی (Extraterritorial jurisdiction) توصیف و عزمشان را برای یافتن راهکارهایی برای مقابله با آن اعلام کرده اند.

سوم، نکته ای که دولت اوباما به حسب تجربه به آن دست یافت، اما دولت ترامپ به آن بی توجه است و اصرار به آزمودن آزموده ها دارد، فرهنگ مقاومت ایران در برابر تحریم ها است.

مقام های دولت اوباما از جمله جان کری ، وزیر خارجه اسبق آمریکا، وندی شرمن ، سرپرست هیئت مذاکره کننده آمریکا و ویلیام برنز ، قائم مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا بعد از آنکه مشاهده کردند تشدید تحریم ها نه تنها به تسلیم ایران منجر نشد، بلکه شکوفاترین دوران پیشرفت هسته ای ایران را رقم زد بارها به ترامپ هشدار داده اند که او فرهنگ مقاومت ایران را درک نمی کند.

به عنوان نمونه، وندی شرمن ، زمانی که ترامپ مدام تهدید می کرد تحریم ها علیه ایران را تشدید می کند گفت: چیزی که او (ترامپ) نمی فهمد این است که ایران دارای فرهنگ مقاومتی است که کوتاه آمدن مقابل چنین تهدید های علنی را با تسلیم شدن برابر می داند؛ لذا آن ها (ایرانی ها) هرگز تسلیم نمی شوند .

اگر رویکرد ترامپ دست کم در ظاهر متفاوت از اوباما به نظر می رسد، از هر لحاظ تمامی خصائص سیاست هایی را که نئوکان های آمریکایی در دولت جورج دبلیو بوش پیگیری می کردند، در بر دارد.

جالب آنکه، ترامپ یکی از تندروترین اعضای همان دولت یعنی جان بولتون را هم به کاخ سفید آورده است.

دولت بوش، مجموعه ای از اقدامات جنگ نرم و اقدامات سخت برای ناآرام کردن ایران را در دستور کار قرار داده بود.

در دولت بوش، دیک چنی ، معاون وقت رییس جمهور و دونالد رامسفلد ، وزیر دفاع وقت حامی درگیری نظامی با ایران بودند و کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت از راهکارهای جنگ نرم برای براندازی در ایران حمایت می کرد.

دولت بوش به عنوان بخشی از تلاش ها برای راه اندازی براندازی نرم در ایران، برنامه ای با اسم مستعار پیشبرد دموکراسی راه اندازی کرد.

هدف این برنامه چنانکه بعداً رسانه های آمریکایی گزارش کردند تغییر حکومت از درون یا همان براندازی نرم بود.

کنگره آمریکا بین سال های 2005 تا 2009 بیش از 400 میلیون دلار برای پیشبرد این طرح اختصاص داد.

دولت بوش، علاوه بر این، در سال های پایانی اش در سال 2008 یک برنامه بسیار تحریک آمیز برای بهره گیری از اختلافات قومی ــ مذهبی و ایجاد اغتشاش در ایران راه اندازی کرده و 400 میلیون دلار هم برای آن در نظر گرفته بود.

این عملیات مخفیانه، علاوه بر تحریک اقلیت ها در نقاط مرزی به شورش، جمع آوری اطلاعات درباره برنامه هسته ای ایران و پرونده سازی بر سر آن را هم در بر می گرفت.

این دولت بعد از پیگیری تمامی این راهکارهای تهاجمی، سرانجام چاره ای جز پذیرش واقعیت ها و کنار آمدن با غنی سازی توسط ایران نیافت، این چیزی است که جان کری ، وزیر خارجه اسبق آمریکا در کتاب خاطراتش که اخیراً منتشر شد این موضوع را فاش کرده است.

کری می نویسد: موضع آمریکا برای مدت طولانی این بود که هرگونه غنی سازی هرچند هم غنی سازی خیلی محدود مانعی بر سر راه توافق است؛ اما شریکان ما در گروه 1+5 به صورت متفق القول این موضع را کنار گذاشته تصمیم گرفتند به طور خاص به ایران چیزی که دیگر کشورها داشتند انجام می دادند، داده شود.

از نظر آنها (شرکای آمریکا در 1+5) باید درباره غنی سازی در آینده صحبت شود تا ایرانی ها مذاکرات را جدی بگیرند.

من همچنین از گفت و گوهای خصوصی ام فهمیدم که به رغم موضع علنی دولت بوش، این دولت در خفا و به صورت خصوصی موافق ایده (غنی سازی ایران) بود هرچند آنها هرگز درباره اینکه ساختار یا سطوح (غنی سازی) چگونه باشد، به جمع بندی و نتیجه نرسیدند .

آن طور که جان کری و همچنین ویلیام برنز در کتاب کانال پشت پرده نوشته اند بوش در اواخر دوره ریاست جمهوری اش مجبور شد شکست را بپذیرد و سیاست هایش را کاملاً تغییر دهد، اما به نظر می رسد برای ترامپ چندان نیازی به طی این مدت طولانی نیست، از هم اکنون بارقه های روشنی از شکست سیاست های اصلی ترامپ پدیدار شده است، در حالی که ترامپ تصور می کرد توانسته کره شمالی را با مذاکره مهار کند اما ادبیات سران دو کشور و به ویژه اظهار خسارت مسئولان کره شمالی از مذاکره با آمریکا نشان می دهد که این سیاست ترامپ در حال سیر نزولی و رو به شکست است.

آزمایشات اخیر موشکی کره شمالی این گمانه را تقویت می کند.

ونزوئلا یکی دیگر از نقاط هدف کلیدی ترامپ نیز این روزها شرایطی را تجربه می کند که 180 درجه مخالف آن پیش بینی و سیاستی است که ترامپ و دولتش برای این کشور در نظر گرفته بودند.

گفته می شود بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ به او گفته بود که اگر یک ضرب الاجل سه هفته تعیین کند، کار ونزوئلا تمام و گوایدو به عنوان رییس جمهور کودتا در این کشور تثبیت خواهد شد؛ ترامپ چنین کاری کرد و حتی شمار مهمی از کشورهای جهان با فشار آمریکا گوایدو را به رسمیت شناختند، اما با گذشت هفته ها از این ماجرا، کار در ونزوئلا به ضرر ترامپ و گوایدو و به سود مادورو در حال چرخش است.

در آخرین فراخوان دو گروه که نشانه ای از عرض اندام اجتماعی داشت، نسبت طرفداران مادورو در خیابان به طرفداران گوایدو نزدیک به 30 به یک بود (100 هزار نفر در برابر حدوداً 3 هزار نفر).

همچنین جنگ تجاری میان آمریکا و چین نیز به زمانه حساسی رسیده است و آمریکا برای مهار راهبردی روسیه نیز ناموفق عمل کرده است، و به نظر می رسد ادامه راه، تجربه بوش را در زمان بسیار کوتاه تری برای ترامپ پدیدار خواهد کرد.

درباره ایران، مقام معظم رهبری تقابل میان ایران و آمریکا را به برخورد اراده ها تعبیر و پیش بینی کرده اند ایران برنده این جنگ خواهد بود.

ایشان فرمودند: نه ما دنبال جنگیم، آنها هم به صرفه شان نیست که دنبال جنگ باشند و می دانند که به صرفه شان نیست.

ما هم که خب اهل ابتدا به کارِ نظامی نیستیم ــ هیچ وقت نبودیم، الآن هم نیستیم ــ این برخورد، برخورد اراده ها است؛ این رویارویی، رویارویی اراده ها است؛ و اراده ی ما از آنها قوی تر است .


کلید واژه ها: ایران - تحریم - دولت - اوباما - آمریکا - جمهوری اسلامی - رییس جمهور سابق آمریکا - بین المللی - رییس جمهور سابق - جمهوری - اسلامی - نظام - سیاستمداران - شورای امنیت - توسعه - تفاوت - انرژی - رییس جمهور - مالی - چانه زنی - مذاکرات - برنامه - امروز - کنگره - امنیت - همراه - هوایی - آرایش - معمار - تسلیم

آخرین اخبار سرویس:
گفت وگوی پمپئو با همتای ژاپنی اش درباره ایران

فرمانده ارتش: عربستان در خرابکاری های بغداد نقش دارد

دومین تقابل جنگنده های آمریکایی با بمب افکن های روسیه طی دو روز

ده ها نظامی سعودی در حمله نیروهای یمنی کشته شدند

«پمپئو» با وزیر خارجه ژاپن درباره ایران گفتگو کرد

گلریزان فرصتی برای سخاوتمندان

رمضان در سوریه در سایه پیروزی مقاومت هشت ساله

دو دستیار ارشد دیگر دونالد ترامپ کناره گیری کردند

ژاپن خطاب به جهان؛ بگویید آبه شینزو نه شینزو آبه

سوری شوران؛ آیینی که نمُرد

جلوگیری از ورورد دانشجویان دارای محاسن به دانشگاه دولتی سومقاییت جمهوری آذربایجان

تنش میان آمریکا و ایران امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند

ترامپ به دنبال تغییر رفتار ایران است!

قطر به جز دارو و غذا به تحریم های آمریکا علیه ایران عمل می کند

آمریکا باید از رویکرد دیپلماسی در مقابل ایران بیشتر استفاده کند/ به قول چرچیل، مذاکره همیشه بهتر از جنگ است

چرا کشور کوچکی مانند قطر می تواند بزرگترین امید آمریکا برای رفع تنش با ایران باشد؟

وزیر دفاع ترکیه: از ادلب خارج نمی شویم

«پمپئو» با وزیر خارجه ژاپن درباره ایران گفتگو کرد

کمیسیون اجرای برجام باید زودتر تشکیل شود

یورش ارتش عربستان در جبهه نجران به دست یمنی ها درهم شکست

حل بحران مالی فلسطین ضروری است

پاورپوینت تحولات سیاسی اروپا در قرون جدید

پاورپوینت ساختمان و تجهیزات کتابخانه

انفجار خودروی بمب گذاری شده در افغانستان با 17 کشته و زخمی

هلاکت 150 تروریست در ادلب سوریه

انتقاد شدید اردوغان از ساختار سازمان ملل: کجا عدالت وجود دارد؟

بازداشت «تروریست خطرناک» در شرق عراق

چرا اروپا، برخلاف زمان حمله بوش به عراق، اطمینان دارد جنگی بین ایران و آمریکا در نخواهد گرفت؟

تحقیقات بین المللی درباره حمله به تانکر ها به بی طرفی کمک می کند

عبدالمهدی وارد کویت شد

جلسه کیفرخواست نتانیاهو 3 ماه به تاخیر افتاد

ترکیه: نیروهایمان را از ادلب خارج نمی کنیم

جان کری به ایرانی ها گفته با آمریکا مذاکره نکنند

پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ نظامی آلمان

هر کسی در نشست بحرین شرکت کند «خائن» و«مزدور» است

تلاش منافقین برای افزایش فشار بر ایران با ایجاد صفحات جعلی در فیسبوک

دعای روز 16 ماه مبارک رمضان

امارات: حادثه نفتکش ها شفاف سازی می شود

انفجار انتحاری خودرو در موگادیشو

برداشت پیله کرم ابریشم نخستین بار در استان کهگیلویه و بویراحمد

حمله سایبری هکر های داعشی به وب سایت پلیس هند

رهبر حزب کارگر انگلیس بر مبارزه با نژادپرستی تاکید کرد

برداشت پیله کرم ابریشم نخستین بار در استان

بازداشت 4 کودک فلسطینی از سوی اسراییل

بازسازی نسل کشی رژیم خمرهای سرخ

افطار نیروهای پلیس مسلمان آمریکا در ماه رمضان

فرمانده ارتش: عربستان در خرابکاری های اخیر بغداد نقش داشت

تحولات میدانی یمن نشان از ناکامی ائتلاف متجاوزان

تنها راه حل مسئله هسته ای ایران از نگاه چین

پکن: «اجرای موثر برجام» تنها راه حل تنش ایجادشده است

ریابکوف: کمیسیون اجرای برجام باید زودتر تشکیل شود

مخالفت فلسطینیان با برگزاری نشست آمریکایی اسراییلی در منامه

تروریست ها ممکن است ایران و آمریکا را درگیر جنگ کنند

شرکت های ژاپنی از دریافت سفارش هواوی خودداری کردند

گزارش مولر یک ناامیدی بزرگ برای دموکرات ها شد

تصاویری دیدنی از یکی از جزایر دریای مدیترانه

شرکت های ژاپنی از دریافت سفارش هواوی خودداری کردند

وزیر دفاع سابق آمریکا: رییس جمهوری داریم که می خواهد قلدری کند و توییت کند

ادعای به کار رفتن سلاح شیمیایی در سوریه باید بررسی شود

کشته شدن 26 غیرنظامی در آ‏فریقای مرکزی

ابراز تردید آلمانی ها درباره نتیجه بخش بودن طرح جدید برگزیت

نیروهای امنیتی روسیه دو مظنون به تروریست را کشتند

سفارت ایران در بلژیک: قرارداد ویلموتس امضا شد

دیدار دانشجویان با رهبری

کشته شدن 150 تروریست جبهه النصره توسط ارتش سوریه

یک شرکت چینی دیگر در آستانه ورود به لیست سیاه آمریکا

ناله های خاموش زاگرس

فتح: فلسطینیان شرکت کننده در کنفرانس اقتصادی بحرین ، خائن و مزدورند

بسته درخواستهای مردمی

طرح خطرناکی که پس از نشست مکه کلید می خورد؛ نسخه مخوف علیه منطقه

چامسکی: جرم ایران، مقاومت موفق در برابر آمریکاست/ ترامپ دارای مرض خودبزرگ بینی است

تنها راه حل مسئله هسته ای ایران از نگاه چین

بازداشت یک روزنامه نگار

هشدار درباره الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی

ربوده شدن صندوق های رای گیری در شمال هند

داعش لندن را تهدید کرد+تصویر

پهپاد یمنی آشیانه جنگنده های عربستان در نجران را هدف قرار داد

چرا اروپا، برخلاف زمان حمله بوش به عراق، اطمینان دارد جنگی بین ایران و آمریکا در نخواهد گرفت؟ / آیا ترامپ همزمان با تهدید ایران، پروژه دیگری را در خاورمیانه پیش می برد؟

ترامپ: دموکرات ها از گزارش مولر ناامید شدند

دفاع ترامپ از عملیات تخریب و بازسازی در امتداد مرز مکزیک

چه کسانی در آمریکا، ترامپ را در جنگ با ایران همراهی می کنند؟

توافق محرمانه واشنگتن و مسکو درباره ایران؟| روسیه شریکی قابل اعتماد برای مقابله با فشارهای آمریکا است؟

موسویان: ترامپ می تواند به میزمذاکره با ایران برگردد

یورو هیچوقت این اندازه مورد تهدید نبوده است

واشنگتن پست: جنگ با ایران مادر همه باتلاق هاست

صدور حکم بازداشت رییس سازمان جاسوسی دولت البشیر

العهد: مسئولان امنیتی رژیم صهیونیستی درباره الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی هشدار دادند

ارتش سوریه حملات تروریست ها را در ادلب خنثی کرد

دفع پاتک سنگین تروریستها به کفرنبوده/ ادعای جدید آمریکا درباره استفاده سوریه از سلاح شیمیایی

توافق محرمانه و نانوشته واشنگتن و مسکو درباره ایران؟| آیا روسیه شریکی قابل اعتماد برای ایران به منظور مقابله با فشارهای آمریکا است؟

جهان به روایت تصویر

دهها کشته و زخمی در اعتراضات به نتایج انتخابات اندونزی

کره شمالی سخنان جو بایدن را توهین آمیز خواند

موسویان: ترامپ می تواند به میزمذاکره با ایران برگردد

استخدام کارگر آقا جهت همکاری با سوپر مارکت در منطقه 19 تهران

استخدام کارمند مسلط به زبان انگلیسی جهت یک شرکت کشتیرانی

آمریکا 3 نهاد روسی را به خاطر همکاری تسلیحاتی با ایران و سوریه تحریم کرد

ترامپ از همکاری با بولتون پشیمان است

آمریکا 3 نهاد روسی را تحریم کرد

برای تحریم های احتمالی آمریکا آماده می شویم

درسی برای ترامپ: «بوش» چگونه در #نبرد_اراده ها تسلیم ایران شد؟

درسی برای ترامپ: «بوش» چگونه در #نبرد_اراده ها تسلیم ایران شد؟