مطالب مرتبط:
زنگانه: وضعیت نابسامان جامعه و مشکلات اقتصادی باعث بروز خشونت در جامعه می شود
مشکلات اقتصادی عامل افزایش آمار زن آزاری و آزار کودکان / حمایت از خانواده ها با سبد کالا شکل نمی گیرد
رییس کمیسیون معادن مجلس: ضعف مدیریت داخلی در کنار تحریم های خارجی عامل بروز مشکلات اقتصادی است
فارس از جلسه مشترک اتاق اصناف و دادستانی گزارش می دهد نبود شفافیت در سیاست کشور عامل بروز مشکلات اقتصادی/ مردم نباید نگران کمبود کالا باشند
نبود شفافیت در سیاست کشور عامل بروز مشکلات اقتصادی/ مردم نباید نگران کمبود کالا باشند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 ساعت 11:202019-05-15پزشكي

مشکلات اقتصادی؛ عامل مهم بروز خشونت در خانواده


عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان چهارمحال و بختیاری مهم ترین عامل اعمال خشونت در خانواده را مشکلات اقتصادی عنوان کرد و گفت: انسان همواره سلسله مراتبی از نیازها را دارد که پایین ترین و پایه ای ترین این نیازها، - نیازهای فیزیولوژیکی اعم از خوراک، پوشاک و … است و نیازهای امنیتی و عاطفی در رده های بالاترِ این تقسیم بندی قرار می گیرند.

پروین فرج زاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در تبیین واژه خشونت، اظهار کرد: خشونت به هر نوع تسلط روانی و جسمی بر افراد دیگر و تحمیل آسیب های جسمی و روانی عمدی اطلاق شده که دو نوع خشونت کلامی و خشونت جسمی و فیزیکی اعم از ضرب و شتم، قتل و … را شامل می شود.

وی با اشاره به عوامل متعدد بروز خشونت و پرخاشگری، اعم از عوامل محیطی و شناختی، تصریح کرد: غریزی بودن پرخاشگری یکی از این عوامل است که ریشه در ذات و فطرت انسان ها دارد و انسان به طور ذاتی برای دفاع و صیانت از حیات خود نیروی ویرانگر درونی را در قالب پرخاشگری ظاهر می کند.

فرج زاده ناکامی را عامل دیگر خشونت عنوان کرد و افزود: ناکامی حتی گاه عینیت حقیقی ندارد و انسان از لحاظ ذهنی و روانی گمان می کند که دچار شکست شده و همین تلقی او را به سمت پرخاشگری و خشونت سوق می دهد.

وی با تأکید بر وجود پیش زمینه یادگیری خشونت در تمام افراد، بیان کرد: افراد پیوسته در معرض مشاهده خشونت رفتاری یا کلامی در جامعه و نیز در رسانه های تصویری مانند سینما هستند و این امکان همیشه وجود دارد که به ویژه کودکان، می توانند به فراگیری و اعمال خشونت بپردازند.

فرج زاده مهم ترین عامل اعمال خشونت در خانواده را مشکلات اقتصادی عنوان کرد و افزود: انسان همواره سلسله مراتبی از نیازها را دارد که پایین ترین و پایه ای ترین این نیازها، نیازهای فیزیولوژیکی اعم از خوراک، پوشاک و … است و نیازهای امنیتی و عاطفی در رده های بالاترِ این تقسیم بندی قرار می گیرند.

وی در ادامه تأکید کرد: انسان برای بالا رفتن از نردبان تکامل و نائل شدن به تعالی و خودشکوفایی، ناگزیر از برآورده کردن تک تک این نیازهاست، بنابراین تا وقتی که در بند نیازهای فیزیولوژیکی و جسمی باشد، نمی تواند به مراتب بالاتر صعود کند.

این کارشناس روان شناسی با اشاره به چالش های امنیتی کشورهای فقیر، گفت: در این کشورها انسان ها به دلیل عاجز ماندن در رفع نیازهای مادی و جسمی، خود را به خطر می اندازند تا به حیات خود ادامه دهند، بنابراین در این کشورها همواره شاهد انواع بزه کاری ها از قبیل دزدی، زورگیری، جنایت و… و مشکلات اجتماعی حاصل از آن هستیم.

فرج زاده با ذکر مثالی در این خصوص، تصریح کرد: در قانون طبیعت هرگاه حیوانی تشنه می شود علی رغم علم به خطرات حضور صیاد در کنار آبشخور، به سمت آب می رود تا رفع تشنگی کند مصداق این واقعیت را در جامعه انسانی هم می توان دید که افراد بر اساس فطرتِ میل به جاودانگی، امنیت خود را به خطر می اندازند تا نیازهای اولیه خود را برآورده سازند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه امروز، بیان کرد: پدر به عنوان نان آور خانواده همواره تحت فشار اقتصادی و به دنبال آن، درمانده شدن و تحقیرشدگی قرار دارد و این استرس خواه ناخواه به اعضای خانواده تسری می یابد و منجر به بروز پرخاشگری می شود.

فرج زاده ایجاد تنش های حاصل از مشکلات اقتصادی را در خانواده به ویژه در جوامع شهری پررنگ تر دانست و افزود: در جوامع شهری همه اعضا خانواده نمی توانند در تولید درآمد مشارکت داشته باشند و این مسئولیت غالباً متوجه مرد است که اگر نتواند از عهده این کار برآید، پرخاشگری و خشونت در خانواده افزایش می یابد.

وی با پرداختن به زاویه دیگری از تأثیر نارسایی های اقتصادی بر بروز تشنج در خانواده و جامعه، گفت: انسان اگر در چند و چون نیازهای اولیه درماند از درک احساسات هنری، عاطفی، ذوقی و شناختی و درنتیجه، رسیدن به حس رضایت درونی بازخواهد ماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان استان ادامه داد: فقدان حس رضایت درونی باعث توقف انسان و افسردگی او می شود و راه را برای بروز شادی و دفع انرژی منفی از طریق انجام اعمال شادی بخش می بندد و همین امر، آسایش و آرامش را از اعضای خانواده و جامعه سلب می کند.

وی با بیان اینکه نیازهای انسان چرخه ای است که برآورده نشدن یکی از آن ها سبب بروز اختلال در تعالی انسان می شود، ادامه داد: شکست معیشتی منجر به درماندگی و افسردگی و به دنبال آن، عدم رغبت به تلاش بیشتر می شود و جریان زندگی صحیح را مختل می سازد.

فرج زاده در تشریح راهکارهای کنترل خشونت، بیان کرد: همان گونه که یادگیری در محیط سبب بروز خشونت و پرخاشگری می شود، انسان در صورت برخورداری از آموزش صحیح، می تواند شیوه تعامل با دیگران، نوع دوستی، ارتباط صحیح، روش های کنترل خشونت و در یک کلام، تمام رفتارهای فرهنگی و اجتماعی را فرا بگیرد.

وی با برشمردن انواع ارتباط و تعامل میان انسان ها، گفت: نوع نخست ارتباط، ارتباط از بالا به پایین نام دارد که منجر به بروز رفتارهای پرخاشگرانه می شود چراکه انسان خود را خوب و دیگری را بد تلقی می کند و همواره دیگران را محکوم به اطاعت از خود می داند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در نوع دوم تعامل، که ارتباطی درست و متعادل است، انسان خود و دیگری را خوب تلقی می کند و به مدد این ارتباط خوب-خوب همواره، هم به خود و هم به دیگران، حق زندگی می دهد.

فرج زاده نوع سوم ارتباط را ارتباط منفعلانه خواند و اضافه کرد: در این نوع ارتباط، انسان خود را در مرتبه پایین تری از دیگران قرار می دهد و به دیگران اجازه می دهد تا بر او تسلط و کنترل داشته باشند.

وی با اشاره به نوع دوم ارتباط که ارتباطی صحیح و مطلوب است، ادامه داد: ارتباط و تعامل برابر در جامعه سبب ایجاد حس همدلی و نوع دوستی شده و از بروز خشونت و تشنج میان افراد جلوگیری می کند که رسیدن به این شیوه ارتباطی با آموزش میسر است.

فرج زاده توسعه فرهنگی در سایه بهره گیری از آموزه های دینی را مهم ترین راهکار برای داشتن جامعه سالم عنوان کرد و گفت: آموزش و ترویج دین در جامعه سبب تقویت اخلاق مداری و تقوا در جامعه می شود که همین امر سبب کم شدن خشونت میان افراد خواهد شد.

وی از توسعه عدالت اجتماعی به عنوان دیگر راهکار کنترل خشم و خشونت نام برد و یادآور شد: در جامعه ای که به بن بست اقتصادی می رسد، بیشتر شاهد رواج فساد اقتصادی هستیم چراکه افراد تلاش می کنند با توسل به راهکارهای غیرقانونی و تعدی به حقوق دیگران به جمع آوری ثروت بپردازند که به دنبال آن، رواج فساد و جنایت غیر قابل اجتناب است.

فرج زاده به وجود هیجانات مثبت و منفی در وجود همه افراد اشاره و بیان کرد: در صورتی که این هیجانات سرکوب شوند اگرچه یک آرامش موقتی نصیب انسان می شود اما به مرور زمان، شاهد بروز رفتارهای ناهنجار خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه هیجانات سرکوب شده همواره در قالب بروز یک اختلال رفتاری بروز می کنند، خاطرنشان کرد: برخی هیجانات گاه در قالب خشونت و پرخاشگری تغییر شکل یافته و نمود می یابد که آموزش افراد در جهت شناساندن این هیجانات و برخورد صحیح با آنها، حائز اهمیت است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خشونت - مشکلات اقتصادی - انسان - مشکلات - خانواده - اقتصادی - چهارمحال و بختیاری - زاده - روان - دانشگاه فرهنگیان - انسان ها - پوشاک - روان شناسی - هیئت علمی - فرهنگیان - خبرنگار - کارشناس - اجتماعی - بختیاری - دانشگاه - تصویری - حقیقی - تکامل - رسانه - همیشه - پروین - سینما - انواع - جنایت - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
مشکل وزارت بهداشت با نانوایی های سنتی

مواد شیمیایی موجود در شامپو ممکن است باعث دیابت شوند

هوش مصنوعی گوگل موفق به شناسایی سرطان ریه شد

باورهای غلط درباره سلامت و زیبایی که فقط جیب ما را خالی می کنند

قرص برنج جان زن رزنی را گرفت

موفقیت درمان ناباروری با روش رحم جایگزین، در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی اردبیل صورت گرفت

قرص برنج جان زن رزنی را گرفت

فشار خون بالا چه علائمی دارد؟

این نوع شکم دردها را جدی بگیرید/ راهکارهای پیشگیری اولیه از فشار خون در کودکی

افزایش افسردگی افسارگسیخته

چرا برخی افراد مدام احساس گرسنگی می کنند؟

قرآن به دستخط امام حسن(ع) روی پوست آهو

دانستنی هایی درباره رژیم سرکه سیب

تشخیص سریع سرطان ریه با استفاده از هوش مصنوعی

اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان مرکزی

ابتلای 26 هزار نفر  به فشار خون در شاهرود

واحد متخلف زولبیا در آبیک پلمب شد آلودگی آب شرب یک گاوداری

بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در آبیک کلید خورد افراد بالای 30 سال مشارکت کنند

استخدام ویزیتور و بازاریاب با مزایا در البرز

واحد متخلف زولبیا در آبیک پلمب شد/آلودگی آب شرب یک گاوداری

بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در آبیک کلید خورد/ افراد بالای 30 سال مشارکت کنند

مصرف خودسرانه مکمل آهن خطرناک است

3 غذای عالی برای کوچک کردن شکم

سکته قلبی علت 50 درصد مرگ و میر در آبیک مردم بیماری خاموش را جدی بگیرند

36 پایگاه غربالگری فشار خون در دیر راه اندازی شد

سکته قلبی علت 50 درصد مرگ و میر در آبیک/مردم بیماری خاموش را جدی بگیرند

هشدار به مصرف کنندگان پیتزا

36 پایگاه غربالگری فشار خون در دیر راه اندازی شد

آمادگی 900 مرکز برای ارائه خدمات تخصصی به مبتلایان فشارخون

درمان بیماران ایلام در خارج از استان خوشایند نیست

وقتی دو هفته غذاهای فراوری شده می خورید در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟!

9 درصد از تولید ناخالص ملی صرف خدمات سلامت می شود

دانستنی هایی درباره رژیم سرکه سیب

درمان بیماران ایلام در خارج از استان خوشایند نیست

شله زرد ، زینت‎بخش سفره‎های افطار

برنامه عملیاتی همکاری بهداشتی ایران و اندونزی امضا شد

موفقیت درمان ناباروری با روش رحم جایگزین

برنامه های وزارت بهداشت برای ترویج زایمان طبیعی چیست؟

مرگ 105 نفردراستان به دلیل فشار خون بالا

زن استرالیایی که با پل ازدواج کرده بود!

مرگ 105 نفردراستان به دلیل فشارخون بالا

نابودسازی 4هزار و 745کیلوگرم مواد غذایی فاسد در تربت حیدریه

نابود سازی 4 هزار و 745 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در تربت حیدریه

آبیاری محصولات زراعی جنوب پایتخت با آب سیاه ادامه دارد

هشدار نسبت به عوارض مصرف خودسرانه مکمل ها

بیماری هایی که چاق تان می کند

استخدام همکار خانم جهت همکاری در زمینه سلامت در اصفهان

تشخیص 12 بیماری از بو!

پاورپوینت لوردوزیس و کمر صاف

ضرورتی برای تجمیع بیمه های درمانی وجود ندارد

تشکیل مجمع مشورتی بانوان برای نخستین باردر مهاباد ....

زندانیان و خانواده آنها تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند

با این غذاها شکم خود را آب کنید

سکته مغزی ، نشانه‎ها و راه‎های پیشگیری

نقش چای در کاهش خطر سکته مغزی

راهکار هایی برای رهایی از حساسیت فصلی

استاندار تهران: خطر سموم غیراستاندارد را جدی بگیریم

ارسال دارو توسط خیرین ایرانی مقیم اتریش برای سیلزدگان

استاندار تهران: خطر سموم غیراستاندارد را جدی بگیریم

استاندار تهران: خطر سموم غیراستاندارد را جدی بگیریم

حدود پنج تن مواد غذایی فاسد در تربت حیدریه معدوم شد

موج سوم ایدز قربانی می گیرد؛ تغییر الگوی ابتلا به بیماری ایدز در ایران

حدود پنج تن مواد غذایی فاسد در تربت حیدریه معدوم شد

حدود پنج تن مواد غذایی فاسد در تربت حیدریه معدوم شد

از «فیبرومیالژیا» چه می دانید؟

هشدار جدی درباره ایدز/ راه پیشگیری

75 درصد فشار خون بالا ناشی از اضافه وزن است

سه عضو بدن بیمار مرگ مغزی در یاسوج اهدا شد

توقف تکثیر سلول های سرطان روده با شهد گل یک درخت مدیترانه ای

چطور استخوان های سالم داشته باشیم؟

توزیع کیت های تست ایدز در داروخانه ها به کجا رسید؟

درمان رگ به رگ شدن (کشیدگی) کمر با استراحت، فیزیوتراپی، دارو و ورزش

استخدام صندوقدار خانم در فروشگاه مواد غذایی – قم

ارسال دارو توسط خیرین ایرانی مقیم اتریش برای سیلزدگان

تجاوز گروهی به دختر جوان توسط دندانپزشک و پرسنل بیمارستان + عکس

رقابت های فوتسال جام رمضان کهگیلویه و بویراحمد ادامه یافت

سه عضو بدن بیمار مرگ مغزی در یاسوج اهدا شد

تلاش برای تامین داروهای کمیاب در فارس

سکته مغزی چقدر به شما نزدیک است؟

مرگ سالیانه بیش از 1800 نفر در کهگیلویه و بویراحمد به علت بیماری های غیرواگیر

ظروف یکبار مصرفی که حیات را می گیرد

تشخیص 12 بیماری از بو!

بیماری هایی که چاق تان می کند

25 هزار نفر نیازمند عضو در ایران/ وضعیت اهدای عضو در روز اهدای زندگی

پاورپوینت همودینامیک و تغییرات شیمیایی خون

دیه، خسارت و هزینه درمان قربانیان اسیدپاشی پرداخت می شود

درد هایی در ناحیه شکم که باید جدی گرفته شود!

شرایط استفاده از رحم جایگزین

فراخوان کمک به تامین سرپناه مادر بیمار

افرادی که سنگ کلیه دارند، چگونه روزه بگیرند؟

ارسال محموله دارویی از اتریش برای آسیب دیدگان سیل اخیر

هشدار عجیب و جدی درباره ایدز

4مورد اهدای عضو در دو ماهه نخست امسال

عوارض مصرف زیاد نمک

خیز وزارت بهداشت برای افزایش دوباره تعرفه های پزشکی

مواد غذایی پردازش شده عاملی برای افزایش وزن

افزایش و کاهش وزن از عوامل خطر زوال عقل

تولید داروهای درمان «هپاتیت» در کشور

خوردن نان سفید مفید است یا مضر؟

منتظر اعطای مجوزهای تاسیس مراکز توانبخشی ازسوی وزارت بهداشت هستیم

مشکلات اقتصادی؛ عامل مهم بروز خشونت در خانواده

مشکلات اقتصادی؛ عامل مهم بروز خشونت در خانواده