مطالب مرتبط:
کار گروه تحقیق و توسعه موسسه اعتباری کاسپین تشکیل و آغاز بکار کرد
برزیل برای رساندن کمک های بشردوستانه به مرز ونزوئلا نیروی کار تشکیل می دهد
تصمیم برای اضافه کار پرستاران و ماجرای جذب 19000 نیروی جدید
استخدام تعدادی نیروی دائمی جهت کار در کارواش در همدان
تصمیم برای اضافه کار پرستاران و ماجرای جذب 19000 نیروی جدید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 ساعت 07:552019-05-15سياسي

سندروم کاروشی تهدیدی دائمی برای سلامتِ نیروی کار/ تشکیل هیاتی برای تحقیق در مورد عللِ مرگِ پرستاران ضروری است


دبیرکل خانه پرستار اصلی ترین دلایل فشار بر پرستاران را تعداد کم آنها در مقایسه با جمعیت بیماران و تعداد تخت های بیمارستانی می داند و می گوید: - در کشورهای اروپایی به ازای هر هزار نفر 10 پرستار وجود دارد.

در کشورهای آذربایجان و گرجستان به ازای هر هزار نفر 5 پرستار وجود دارد اما در ایران به ازای هر هزار نفر یک و نیم پرستار وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مرگ یک نفر می تواند حامل پیام های معناداری برای بازماندگان و همکاران متوفی باشد؛ به ویژه آنکه دلیل مرگ خستگی مفرط ناشی از کار در شرایط سخت باشد.

مرگ 272 نفر از کارمندان ستاد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اندونزی همین ویژگی را دارد.

حدود 2 هزار نفر هم تا دم مرگ رفتند.

ژاپنی ها که بیش از هر ملتی با کار سخت و طولانی دست و پنجه نرم می کنند با مرگ ناشی از خستگی مفرط آشنا هستند؛ اینقدر آشنا که به آن می گویند: سندروم کاروشی (Karōshi).

ایرانی ها هم از کاروشی دورادور شنیده اند اما شناختی از آن ندارند.

سال 96 مسئول سازمان نظام پرستاری با همین سابقه ذهنی از کاروشی گفت که در 5 سال گذشته، 17 پرستار که بین 25 تا 40 سال سن داشتند بر اثر کاروشی جان دادند.

علی محمد آدابی از یکسو فشار ناشی از اجرای طرح تحول نظام سلامت را که باعث افزایش حجم کاری پرستاران شده را در این موضوع موثر دانسته بود و از سوی دیگر تاکید کرده بود که دغدغه معاش پرستاران در سراسر کشور را نسبت به سندرم کاروشی آسیب پذیر کرده است.

از آنجا که محمد شریفی مقدم دبیرکل سازمان نظام پرستاری به ایلنا می گوید که تعداد پرستارانی که فوت می کنند افزایش یافته است، این نگرانی وجود دارد که کاروشی در ایران هم شیوع پیدا کرده باشد اما نه وزارت بهداشت و نه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای رفع نگرانی ها ورود نکرده اند و به نوعی قضیه را مسکوت گذاشته اند.

این امر البته می تواند از ناآگاهی دستگاه های سیاستگذار نسبت به سندروم کاروشی نشات گرفته باشد و نه صرفا اقدامی تعمدی.

به هر روی خستگی مفرط وجود دارد؛ مخصوصا برای آنها که کار شبانه دارند یا دو شیفت کار می کنند.

شاید بهتر باشد که برای داشتن تصویر روشنی از کاروشی، تعریفی از خستگیِ مفرطِ مزمن داشته باشیم.

سه فاز مختلف خستگی مفرط مزمن مطابق یک تعریف علمی سندروم خستگی مفرط مزمن پیامد استرس مزمن است که دستکم شش ماه بدون استراحت کافی ادامه داشته است.

بر همین اساس خستگی مفرط مزمن سه فاز دارد.

فاز نخست فاز پرودرومال (فاز نشانه های آغازین) است که علایم ابتدایی خود را نشان می دهند.

محققان مدعی هستند بسیاری از افراد که تحت استرس هستند متوجه این موضوع نمی شوند.

گفته می شود اگر در این مرحله درمان صورت نگیرد، فاز دوم آغاز می شود.

این فاز غالبا به سرعت و ناگهانی پیش می آید که به آن سقوط ناگهانی می گویند و ممکن است که چند هفته طول بکشد.

در این زندگی فرد به شدت مختل می شود؛ به نحوی که قادر به فکر کردن و تصمیم گرفتن نیست.

احساس ناامیدی در همین مرحله پدیدار می شود.

هرچند در این مرحله فرد دچار افسردگی نمی شود اما تثبیت این وضعیت در بلندمدت زمینه افسردگی شدید را فراهم می کند.

اقدام به خودکشی یا فکر کردن به خودکشی در این وضعیت امری است، طبیعی.

در واقع هر دو این موارد یک واکنش طبیعی به تحمل فشار روانی در طولانی مدت است.

فاز سوم مربوط به زمانی است که روند درمان آغاز می شود.

با این حال حتی اگر فرد به صورت کامل درمان شود، تا پایان عمر از حساسیت در برابر استرس خلاصی نمی یابد.

البته عده ای برای به دست آوردن آرامش در فاز دوم به مواد مخدر پناه می برند که با این کار وضعیت خود را بدتر می کنند.

به هر شکل خستگی مفرط مزمن می تواند به کاروشی، خودکشی، افسردگی، اعتیاد و.

بی انجامد.

پرستاران قطعا استثنا نیستند اما از مواردی که برای آنها پیش آمده است می توان به این واقعیت رسید که خستگی مفرط مزمن ناشی از کار پرفشار، چه نتایجی می تواند داشته باشد.

دستگاه های مسئول برای پژوهش در مورد کاروشی همکاری نمی کنند محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار و قائم مقام سازمان نظام پرستاری البته بر این باور است که با وجود اینکه تعداد بیشتری از پرستاران نسبت به گذشته جان می دهند اما نمی توان علت آن را مسقیم به خستگی و فشار کار مرتبط دانست.

وی در صحبت های خود با ایلنا، ابتدا با اشاره به قرار گرفتن شغل پرستاری در ردیف مشاغل سخت با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 17 آبان سال 96، گفت: پرستاران گروهی هستند که به شدت در معرض عوامل زیان آور و بیماری زای محیط کار قرار دارند؛ از همین رو قانونگذار شغل آنها را در ردیف مشاغل سخت و زیان آور قرار داده است.

شریفی مقدم با بیان اینکه از سویی تماس مداوم با اندوه و آلام بیماران و خانواده های آنها، پرستاران را مستعد ابتلا به امراض مرتبط با استرس می کند، افزود: از دیگر سو پرستاران در خطر تماس با انواع ویروس ها و باکتری ها مانند هپاتیت، ایدز و.

هستند.

آنها همچنین در معرض ابتلا به سل هستند.

با این همه شریفی مقدم تاکید دارد که شب کاری پرستاران به برهم ریختن متابولیسم بدن آنها می انجامد و بسیار خطرناک است: سیستم متابلولیسم برای احیای خود در طول شبانه روز، نیاز به استراحت بدن در شب دارد درحالی که پرستار شب کار که خواب کافی ندارد باید بالای سر بیماران حاضر شود؛ به ویژه بیمارانی که حالشان وخیم است و در بخش CCU یا ICU بستری هستند.

وی افزود: این پرستار باید ضربانِ قلبِ بیمار و کلیه نشانه های حیات را رصد کند.

از این رو نباید اشتباه کند.

از این جهت این پرستار به شدت تحت فشار است.

دبیرکل خانه پرستار اصلی ترین دلایل فشار بر پرستاران را تعداد کم آنها در مقایسه با جمعیت بیماران و تعداد تخت های بیمارستانی می داند و می گوید: ایران در این زمینه جزو کشورهای توسعه نیافته است.

در کشورهای اروپایی به ازای هر هزار نفر 10 پرستار وجود دارد.

در کشورهای آذربایجان و گرجستان به ازای هر هزار نفر 5 پرستار وجود دارد اما در ایران به ازای هر هزار نفر یک و نیم پرستار وجود دارد.

شریفی مقدم با بیان اینکه هر بخشی از یک بیمارستان که باید 4 پرستار داشته باشد، 2 پرستار بیشتر ندارد، گفت: به همین خاطر به پرستاران اضافه کار اجباری می دهند و علی رغم میلشان تا 150 ساعت کار می کنند.

وی با تاکید بر اینکه کاروشی هم به همین عوامل برمی گردد، گفت: منتها ما آماری در این خصوص نداریم.

تنها می دانیم با قطعیت بگوییم که مرگ و میر پرستاران در محیط کار افزایش یافته است اما این نیاز به کار پژوهشی دارد که در این بخش، کاری انجام نشده است.

به هر حال نمی توانیم بدون کار تحقیقاتی دقیق اظهارنظر کنیم.

دبیرکل خانه پرستار در پاسخ به این پرسش که دلیل نبود یک پژوهش در این زمینه چیست، گفت: از سوی دستگاه های مسئول همکاری صورت نمی گیرد.

کارشناسان ایمنی و بهداشت کار هم بر این باور هستند که مرگ های مرتبط با کاروشی باید دسته بندی شوند و در مورد آنها باید آسیب شناشی صورت گیرد.

از همین جهت برای وزارت بهداشت و وزارت کار توصیه هایی دارند.

مرگ های ناشی از کاروشی باید آسیب شناسی دقیق شود خسرو متین عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران هم معتقد است که مرگ های ناشی از کاروشی باید آسیب شناسی دقیق شود.

وی در گفتگوی خود با ایلنا، در این مورد ابتدا به سابقه تاریخی کاروشی اشاره ای می کند: در ژاپن، پس از جنگ جهانی دوم فرهنگ کار بیش از عرف (بیش از 8 ساعت در روز) نهادینه شد؛ چراکه مردم ژاپن می خواستند با سرعت زیادی خرابی های جنگ را آباد کنند و جلوی ضرر اقتصادی را بگیرند که این هم به نوبه خود به حس مسئولیت پذیری آنها در قبال جامعه شان برمی گردد.

ژاپنی ها در این ایام روزی 15 تا 16 ساعت کار و تنها روزی 5 تا 6 ساعت استراحت می کردند.

متین افزود: در ژاپنِ امروز کاروشی به چند دلیل رخ می دهد.

یکی به خاطر 80 تا 100 ساعت اضافه کار اجباری، که در قانون کارشان به آن پرداخته شده است.

فشار کار زیاد به سکته مغری منجر می شود.

یکی دیگر هم خودکشی به خاطر فشار کار است.

البته زیاد شدن آمار خودکشی در ژاپن دلایل فرهنگی دارد که می توان در جایش به آن پرداخت.

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران درباره آمار کاروشی در ژاپن می گوید: آمارهای رسمی حاکی از آن است که در ژاپن سالی 1400 تا 1500 نفر بر اثر این سندروم جان می بازند اما افکار عمومی معتقد هستند که تعداد واقعی تا 10 برابر این میزان است.

وی با بیان اینکه در چین و کره جنوبی هم این پدیده همچنان به صورت قوی وجود دارد اما دولت ژاپن و وزارت کار آن برای مقابله با کاروشی وارد عمل شده اند، گفت: وزارت کار به شرکت هایی که امکان کاهش ساعت کار آنها وجود دارد، فشار وارد کرده تا هشت شب به بعد خاموشی اعلام کنند اما فعلا عمومیت پیدا نکرده است؛ به ویژه در مشاغلی که نیروهای متخصص در آنها پرتعداد نیستند.

برای نمونه پرستاری، صنایع فرآیندی و کشتیرانی.

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران با بیان اینکه ساعت کار بالا هیچ ارتباطی با افزایش بهره وری ندارد و در ژاپن صرفا یک موضوع فرهنگی است، گفت: اقتصاد ژاپن در میان هفت کشور عضو گروه G7 (هفت قدرت بزرگ اقتصادی جهان) کمترین بهره وری را دارد.

وی با اشاره به نتایج پژوهش در خصوص ایام مرخصی ژاپنی ها، گفت: بیشتر شاغلان ژاپنی از نصف روزهای مرخصی یا حتی کمتر بهره می برند؛ چراکه خود استفاده از مرخصی را حتی زمانی که خسته هستند هم مطلوب نمی دانند.

البته کارفرمایان بعضی از شرکت ها اصلا به کارگران و کارمندان خود اجازه دریافت مرخصی نمی دهند و کارگرانی که بخواهند مرخصی بگیرند را تنبیه می کنند.

متین با بیان اینکه این در حالی است که بدن کارگر باید برای بازیابی خود زمانی را در اختیار داشته باشد، گفت: وقتی از زمان ریکاوری بدن کاسته می شود و ساعت کار به بیشتر از 12 ساعت می رسد، عملا میزان اثرگذاری عوامل زیان آور روی بدن بالا می رود و بدن نمی تواند، عوامل زیان آور را دفع کند.

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران افزود: در نتیجه پس از مدتی احتمال مرگ وجود دارد.

در این میان نوبت های کار بسیار مهم است.

افرادی که در شیفیت شب کار می کنند یا آنها که سه هفته روز کار و سه هفته شب کار یا سه روز شب کار، سه روز، روز کار و سه روز در استراحت هستند، تنظیم ساعت بیولوژیک بدنشان برهم می ریزد.

در این شرایط بحث خستگی های مفرط و بازسازی بدن پیش می آید که منجر به شوک و مرگ می شود.

وی با بیان اینکه در ایران شغل پرستاری چنین شرایطی را دارد اما در ژاپن مشاغل اداری و کارگری، گفت: دامنه کاروشی در ژاپن با ایران قابل مقایسه نیست.

در ایران برای پیشگیری از کاروشی می توان اجرای دقیق قانون کار را خواستار شد.

در ضمن کارگر مشمول قانون کار باید از مرخصی های قانونی استفاده کند تا آمادگی های روحی و روانی برای برگشت به کار داشته باشد.

متین افزود: قانونگذار در قانون کار، حدود مجاز شغلی را تعریف کرده است.

بر این اساس هشت ساعت مواجهه با عوامل زیان آورِ محیط کار و 16 ساعت دوری از این عوامل به رسمیت شناخته شده است.

تازه این هشت ساعت هم شرایطی دارد مانند استفاده از گوشی و وسایل حفاظتی.

در ضمن حجم صدا نباید بیشتر از 85 دسیبل باشد.

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران با بیان اینکه البته در ایران مرسوم شده است که افراد به خاطر نبود امنیت شغلی و استرسِ برخاسته از تامین هزینه های زندگی، شغل دوم داشته باشند، گفت: همه اینها موجب می شود که روح و روان فرد از هم بپاشد و خسته شود.

در کل ضعف عمومی، جسمانی و مشکلات روانی موجبِ وقوع سکته مغزی و قلبی می شوند.

یکی از امراض هم در این شرایط افسردگی است.

وی با اشاره به مرگ 10 پرستار در سال 95 به سبب کاروشی، گفت: اگر سازمان نظام پرستاری در این خصوص ادعای محکمه پسند بیشتری دارد باید آنها را ارائه کند تا افکار عمومی در جریان قرار گیرد.

باید برای همه روشن شود که آیا کاروشی در ایران شیوع پیدا کرده است، یا نه؟ اگر شیوع پیدا کرده باید برای آن برنامه ریزی کرد.

در ضمن باید روشن شود که آیا این افراد به خاطر کاروشی درگذشته اند و با چه شاخص هایی در این رده قرار گرفته اند؟ عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران با بیان اینکه زمینه های ژنتیکی هم می توانند موجب کاروشی شوند، گفت: این هم باید روشن شود که آیا پرستاران ایرانی فوت شده زمینه ژنتیکی کاروشی را داشته اند یا خیر؟ این موضوع از این حیث حائز اهمیت است که آیا مرگ با فشار کاری مرتبط است یا خیر؟ آیا ریشه یابی دقیقی شده است؟ متین البته تاکید دارد که این کار نیازمند تشکیل انجمنی است که بتواند به صورت علمی بر کاروشی مطالعه کند: ژاپن چنین انجمنی را دارد، در ایران هم می تواند چنین انجمنی شکل بگیرد.

این انجمن می تواند کمک کند، تا کیفیت زندگی افرادی که با مشاغل سخت و نوبت کاری های متنوع وجود دارند، حفظ شود.

وی با اشاره به اهمیت استفاده کارگر از مرخصی های قانونی، گفت: وزارت نفت در این باره قوانین خوبی دارد.

در حال حاضر کارمندان می توانند سالی 30 روز مرخصی بگیرند.

می توان برای کارگران و کارمندان مرخصی های تشویقی در نظر گرفت.

برخی از کشورها مرخصی 7 ساله دارند.

یعنی کارگری که مثلا در دریا کار می کند و کارش سخت محسوب می شود را برای 7 سال به مرخصی می فرستند.

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران، افزود: در کل برای پیشگیری از کاروشی؛ ساعت کاری بسیار مهم است.

آرامش محیط کار بسیار تاثیرگذار است.

استرس شغلی هم باید مدیریت شود تا به عنوان یک عامل مهم موجب کاروشی نشود.

این موضوع به خصوص در مشاغل سخت مهم است.

وی در ادامه با انتقاد از عدم بررسی دقیق دلایل فوت نیروهای کار در ایران، گفت: برای نمونه کارگری در هنگام کار سکته می کند و می میرد یا هنگام خواب این اتفاق برایش می افتد.

ممکن است که پزشک اعلام کند چون فشار خونش بالا بوده، فوت کرد اما کسی بررسی نمی کند که ایا بالا رفتن فشار خون به خاطر استرسِ محیط کار یا فشارهای روانی ناشی از کار سخت بوده است یا خیر.

متین افزود: ممکن است که کارگر زمینه ژنتیکی سکته را داشته باشد.

پزشکی که پرونده را بررسی می کند باید موضوع را بفهمد و به اطلاع خانواده متوفی برساند.

در ضمن باید برای این خانواده پرونده ای تشکیل شود.

این در شرایطی است که در ایران تنها می گویند، این فرد سکته کرده است و کار تمام شده.

سر کارگر حین کار گیج رفته به گوشه ای برخورد کرده و جان داده یا اینکه هنگام کار فشارش افت کرده و زیر دستگاهی که با آن کار می کرد، افتاد.

در همه این موارد پزشکی قانونی به دلایل افت فشار کارگر یا.

ورود نمی کند.

در نتیجه هیچگاه آمار واقعی کاروشی مشخص نمی شود.

عضو هیات مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت استان تهران، تصریح می کند: حتی زمانی که نیروی کار خودکشی می کند، دلایل خودکشی به دقت بررسی نمی شود.

این در شرایطی است که چرایی خودکشی حالا به خاطر تحمل استرس در محیط کار یا هر علت دیگری باید روشن شود تا اگر نیاز باشد به همکاران کارگر متوفی که همین شرایط را تحمل می کنند، مشاوره روانی داده شود.

کاروشی باید به رسمیت شناخته شود شاید از میان بردن و محو کار پرفشار ممکن نباشد اما مدیریت و تمرکز بر آن می تواند از تلاش برای از میان بردن آن موثرتر باشد.

مرگ تعدادی از پرستاران و مرگ کارگران و نیروهای کار بر اثر سکته، می تواند، حامل همان پیامی باشد که در ابتدای این مطلب با آن اشاره شد.

تشکیل هیاتی به منظور تحقیق در مورد علل مرگ پرستاران و تشکیل انجمن مبارزه با کاروشی می تواند، ابتدایی ترین گام برای آسیب شناسی از کاروشی باشد.

ضمن اینکه این اقدامات می تواند ثابت کند که خستگی مزمن ناشی از کار مفرط به عنوان یک مشکل جدی به رسمیت شناخته شده است.

بگذریم از اینکه در ژاپن هرگاه یک نفر به خاطر کاروشی می میرد، مدیر شرکت با برگزاری یک نشست خبری از خانواده متوفی عذرخواهی رسمی می کند و تا کمر مقابل دوربین ها خم می شود.

گزارش: پیام عابدی
کلید واژه ها: پرستار - پرستاران - سازمان نظام پرستاری - خستگی - وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - انتخابات ریاست جمهوری - طرح تحول نظام سلامت - ایران - کشورهای اروپایی - پرستاری - نظام - کشور - افزایش - وزارت بهداشت - رفاه اجتماعی - ریاست جمهوری - سلامت - بیمارستانی - وزارت - آذربایجان - ایرانی ها - آشنا - کارمندان - پیام - محمد - انتخابات - استراحت - خبرنگار - ابتدایی - بیماران

آخرین اخبار سرویس:
خرمشهر 37 سال پس از آزادی

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز جمعه

منصور هادی از نماینده ویژه سازمان ملل در یمن انتقاد کرد

ترتیل جزء هجدهم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزگار + متن

سمامی: عدم آشنایی مردم از حقوق شان یکی از دلایل کثرت دعاوی است

خواستگاری و ازدواج عجیب سلبریتی ها +عکس

وضعیت بدحجابی در قم بحرانی نیست

دعای کوتاه روز هجدهم ماه مبارک رمضان+صوت

سمامی: عدم آشنایی مردم از حقوق شان یکی از دلایل کثرت دعاوی است

شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان/ توکل بر ذات اقدس الهی

تخت روانچی نسبت به اصرار ترامپ به استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران واکنش نشان داد

اشتباه وزیر مهاجرت هلند کار دستش داد!

تخت روانچی: ایران بزرگترین قربانی تروریسم است

استخدام تعدادی نیرو جهت بخش امورقرادادها در مشهد

خبرنگاران باید کارگردان باشند نه بازیگر مسئولان/ اطلاع رسانی صادقانه و شفاف از شاخصه های خبرنگار انقلابی

مردم؛ فاتحان واقعی خرمشهر

برکات سحرهای ماه رمضان

معرفی مدیرکل جشنواره ها و همکاری های بین الملل سازمان سینمایی

مذاکره ظریف با مقامات آسیایی برای اثبات حقانیت مان در برجام است

برگزاری صبحگاه مشترک قرآنی نیرو های مسلح سوادکوه شمالی

فتح خرمشهر؛ تجلی خودباوری و حماسه ای پر افتخار در تاریخ ایران

دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان

16 سال فعالیت رسانه ای در سایه قرآن

اوقات شرعی سوم خرداد در سمنان

ایران: سازمان ملل درقبال جنایت علیه غیرنظامیان سکوت کرده است

ایران:سازمان ملل در قبال جنایت علیه غیرنظامیان سکوت کرده است

گرامیداشت یاد مرحوم «محسن مظاهری» در شانزده سالگی ایکنا

استانی شدن انتخابات مجلس متوقف شد؟

تفسیر «درّ منظوم»؛ اثری که نگارش آن 10 سال به طول انجامید/نگاهی قرآنی به مباحث روز

دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان+شرح

چالشی جدید برای دانشجو معلمان/ احکام درست نشده افزایش حقوق 400 هزار تومانی نقل محافل شد

تفسیر «درّ منظوم»؛ اثری که نگارش آن 10 سال به طول انجامید

اعتراف پمپئو به اختلاف نظر با بولتون درباره ایران

واکنش دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل به دیدار ظریف با سناتور آمریکایی

رونمایی از 8 عنوان کتاب بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

سبک زندگی مناسب ترین راه برای انتقال باورها و ارزش های دینی است

تحریم ها نظم بین المللی را نشانه گرفته است/ منطقه شرایط بسیار دشواری را می گذراند

زمان رو به پایان است/ اروپا درصورت عدم انجام اقدامات عملی، باید شاهد مسیر جدید ایران باشد

آمریکا می داند در صورت بروز جنگ، چه دردسری برایش در منطقه و جهان ایجاد می شود

ملت با تبعیت از رهبری سدهای تحریم را خواهند شکست

استخدام حسابدار خانم مسلط به برنامه های نرم افزاری در یک شرکت تولیدی

استخدام دستیار ناخن مسلط به سوهان،مانیکور و پدیکور در سالن زیبایی

خداوندا همه اعضای ما را بر رمضان و آثار رمضان تطبیق بده

ارائه 250 عنوان مقاله علمی با موضوع امام سجاد(ع) در نمایشگاه قرآن

مواضع صاحبان تریبون به گونه ای باشد که دشمن از آن سوء استفاده نکند

اندک بودن هنرهای نمایشی در حوزه دفاع مقدس

امروز نیاز به ایستادگی و مقاومت داریم

تقدیر رییس جمهوری از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران

مجمع باید هر چه سریع تر لوایح پالرمو و CFT را تصویب کند

باز هم ترامپ عقب نشینی کرد

مواضع صاحبان تریبون به گونه ای باشد که دشمن از آن سوء استفاده نکند

پیشنهاد محققان برای افزایش تاب آوری شهرها در برابر مخاطرات طبیعی

عضو کنگره آمریکا: آمازون از چهره کاربران عکس می گیرد

دولت باید افزایش حقوق کارمندان را عملی کند

انتقادات صریح شهرام شکیبا از صداوسیما/ می دانم ممنوع الکار می شوم

دشمن در برخی خاکریزها پیش روی داشته است

چرا صدا و سیما جلوی بازپخش اهانت مداح موهن را نمی گیرد؟/آیا تلویبیون هم محکوم خواهد شد؟

شبکه پنج سیما از پخش جملات اهانت آمیز یک مداح عذرخواهی کرد

برنامه ویژه اتوبوسرانی تهران در شب های قدر

استعفاء عضو شورای شهر شیراز برای شرکت در انتخابات مجلس

مقصران سیل شیراز مجازات شوند

رونمایی از سامانه مدیریت امور تبلیغی و ترویجی قرآن

خرمشهر چگونه آزاد شد؟

پوشش زنده/ترامپ: قصد اعزام نیرو برای مقابله با ایران را ندارم

روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی

دختر زیبای چابهاری درکنار «علی ضیا»+عکس

پاسخ سخنگوی دفتر نمایندگی ایران به خبر دیدار ظریف با سناتور آمریکایی

دشمن در برخی خاکریزها پیش روی داشته است

رزمندگان خرمشهر به آرم ما رمیت اذ رمیت مفتخرند

به هم خوردن معادلات دشمنان از آثار سیاسی آزادسازی خرمشهر است

تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

به هم خوردن معادلات دشمنان از آثار سیاسی آزادسازی خرمشهر است

آغاز دوره های مشترک دانشگاه های بهشتی و سوربن از امسال

خرمشهر، شهر خون آزاد شد

آیت الله جنتی: آمریکا وارد جنگ با ایران نمی شود

سفیر ترکیه بعد از زیارت حرم حضرت معصومه (ع) با علمای دینی ملاقات کرد

وزیر کشور از شال امیری کرمان رونمایی کرد

ترتیل جزء هجدهم قرآن مجید با صدای استاد منشاوی

ادامه وعده های بی عمل اروپا به خروج تهران از برجام منجر می شود

رونمایی از 8 اثر جدید نشر آستان قدس رضوی

روحانی: ملت ایران بار دیگر دشمنان را در جنگ اقتصادی پشیمان خواهد کرد

استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است

لزوم شکل گیری پلت فرم های پولی و بانکی در کشور

وحدت و همدلی رزمندگان اسلام موجب پیروزی خرمشهر شد

وحدت و همدلی رزمندگان موجب پیروزی خرمشهر شد

دانلود آهنگ جدید رضا حدایقی بنام کمی فکر کنیم

وحدت و همدلی رزمندگان موجب پیروزی خرمشهر شد

آغاز شانزدهمین اجلاس رسانه ای اوراسیا

دانلود آهنگ جدید طهمورث جاویدان بنام مستانه

صدای ذلت و تسلیم از ایران و ملت بلند نخواهد شد

جنگ اقتصادی پیچیده تر از حمله نظامی است

فتح خرمشهر نماد مقاومت ملت در برابر استکبار است

فضیلت و اعمال شب قدر

عکس معنادار سایت رهبری در واکنش به تنش‎ها در خلیج فارس

فتح خرمشهر نماد مقاومت ملت در برابر استکبار است

تصاویر| گوزن زرد ایرانی در دشت ناز

ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می گذراند

فتح خرمشهر نماد مقاومت ملت در برابر استکبار است

تأسیس ایکنا گامی بلند در فناوری اطلاعات دینی بود/ توجه همه جانبه به علم؛ لازمه سبک زندگی قرآنی

سندروم کاروشی تهدیدی دائمی برای سلامتِ نیروی کار/ تشکیل هیاتی برای تحقیق در مورد عللِ مرگِ پرستاران ضروری است

سندروم کاروشی تهدیدی دائمی برای سلامتِ نیروی کار/ تشکیل هیاتی برای تحقیق در مورد عللِ مرگِ پرستاران ضروری است