مطالب مرتبط:
هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد
پیش بینی های سازمان هواشناسی می گفت در اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط نرمال است/ بارش های امسال در دو هفته اول فروردین 19 برابر شد/ بیش از 40 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد سیراب شدند
علی گلمرادی: ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
نماینده دولت در شرایط سیلابی در چهارمحال و بختیاری مستقر شود
ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 6 اردیبهشت 1398 ساعت 11:052019-04-26سياسي

شرایط اردیبهشت هم سیلابی است


کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود.

- کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر ، ناصر ترکش دوز، کارشناس مدیریت منابع آب و مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس در خصوص وضعیت سیلابی کشور اظهار داشت: باید به این نکته توجه داشت که تحقیق و پژوهش، برنامه ریزی دقیق و کارشناسی در حوزه سدسازی و به دنبال آن احداث سد در موقعیت های مکانی درست و کارشناسی شده، می تواند خسارات ناشی از سیل را از بین برده و یا به حداقل برساند.

وی افزود: رودخانه کارون در 40 کیلومتری شمال شهر اهواز به رودخانه دز می پیوندد و از آنجا کارون بزرگ مستقیم وارد اهواز و سپس آبادان و خرمشهر می شود؛ شاخه دز خود از دو سر شاخه مهم یعنی سزار و بختیاری تشکیل می شود؛ واقعیت این است که بیش از نیم قرن از احداث سد دز گذشته و هم اکنون حدود 85 درصد از این سد را رسوب گرفته و در صورت ادامه این روند، این رسوب به دهانه نیروگاه می رسد.

* سد دز بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارداین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "80 درصد این رسوب از رودخانه بختیاری وارد سد دز می شود"، گفت: اگر پیش از این ها، سد بختیاری را احداث کرده بودیم، نه تنها 80 درصد از آب وارده و رسوب به رود دز را کنترل می کردیم، بلکه می توانستیم نزدیک به 2 هزار و 500 مگاوات برق (انرژی برق آبی) نیز تولید کنیم.

وی ادامه داد: در جریان سیلا ب های اخیر، حساسیت بر روی سد دز بسیار بیش تر بود، چرا که سدی به قدمت سد دز که بیش از 50 سال عمر کرده، بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارد و خسارات فراوانی بر جای خواهد گذاشت؛ بنابراین رهاسازی آب، اصلی ترین و سریع ترین و تنها کاری بود که در آن موقعیت می توانستیم انجام دهیم تا سیل ها از روی بدنه سد سرریز نشود.

* در صورت نبود سد گتوند، شهر اهواز زیر آب می رفتترکش دوز با بیان اینکه "در برخی از روزها حدود 5 هزار مترمکعب بر ثانیه آب از مخزن سد رهاسازی می شد"، گفت: وجود سد گتوند به عنوان پایین ترین سد در حوضه رودخانه کارون، کمک بسیار بزرگی برای ما برای کنترل و جلوگیری از وقوع سیل در اهواز بود.

وی افزود: در صورت فقدان این سد، سیلاب رودخانه کارون به مقدار آب رها شده از سد دز می پیوست و شهر اهواز را زیر آب می برد و یا اینکه برای جلوگیری از این مشکل، رهاسازی از سد دز می بایست متوقف و یا کاهش می یافت که این امر خطرات جدی برای سد دز با احتمال سرریز شدن از روی سد را به همراه داشت و در صورت ناتوانی در مدیریت آب، با یک فاجعه بزرگ زیست محیطی روبه رو بودیم و سیل کارون ، در اهواز باعث بروز فاجعه می شد.

* قطعا برای حفاظت از شهرهایمان باید سد احداث می کردیماین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "رخداد سیل در رودخانه هایی که از شهرها می گذرند، بی درنگ در وسط شهرها نمایان می شود"، گفت: اگر نمی خواستیم سدی احداث کنیم تا در تأمین آب و تولید برق از آن استفاده کنیم، به طور قطع برای حفاظت از شهرهایمان از خسارت های فاجعه بار و ویرانگر سیل باید سد احداث می کردیم.

وی ادامه داد: به ویژه اینکه تجاوز به حریم رودخانه ها در پایین دست سدها نیز توسط افراد و بسیاری از کارخانجات و ساخت و سازهای غیرمجاز، رژیم رودخانه ها را به شدت برهم زده و کار کنترل سیل را بسیار دشوارتر کرده است که سرانجام باید ساماندهی شوند.

ترکش دوز با بیان اینکه "ویژگی های اقلیمی ایران و میزان بارش در فصول مختلف سال در کشورمان، شرایطی منحصر به فرد است"، گفت: در سال 94 در مقطعی طی 24 ساعت، میانگین بارش باران در ایران به 80 میلی متر رسید؛ این درحالی است که میانگین بارش باران در کشورهای همسایه ایران برای مثال کشور عمان، نزدیک به 100 تا 120 میلیمتر در سال است.

* تناسب اقلیمی کشور برهم خورده استوی افزود: علاوه بر این در سال های اخیر به دلایل متعددی از جمله گرم شدن جهانی زمین و تغییر اقلیم، موجب شده تعادل و تناسب اقلیمی برهم بخورد؛ به این معنا که اگر در گذشته 7 سال خشکسالی و 7 سال پرآبی داشتیم، امروز شاهد هستیم که پس از 16 سال خشکسالی، یک سال پرآبی داشته ایم و مشخص نیست سال آینده به چه صورت است؟ از اینرو، باید از امروز به فکر فردا و سال های آینده با اتخاذ تدابیر صحیح و به موقع باشیم.

عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران در خصوص چرایی عدم لایروبی سدها گفت: یکی از کارهایی که در فرآیند طراحی سدها انجام می شود، محاسبه میزان رسوب سد در طول 50 سال است، بر طبق همین پیش بینی، حجم مخزن برای جمع آوری گل و لای و رسوب ها و همچنین دیگر اهداف سد در نظر گرفته می شود؛ بنابراین مخزن تعبیه شده کفایت جایگذاری رسوب 50 ساله را داشته و نیازی به لایروبی هر ساله نیست.

* لایروبی رودخانه ها مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیستوی ادامه داد: نکته دیگری که در بحث لایروبی باید بدان توجه داشت، هزینه زیاد و دشواری بسیار بالای این کار است؛ به عنوان مثال، رودخانه کارون طولانی ترین رودخانه کشور بوده و با توجه به املاح فراوان آب این رودخانه، لایروبی هر ساله مخازن سدهای این رودخانه به صرفه نیست؛ البته لایروبی رودخانه ها می تواند کمک کند ولی با وجود هزینه بالایی که دارد، مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیست.

ترکش دوز با تأکید بر اهمیت حفظ حریم رودخانه ها گفت: طبق استانداردهای بین المللی و قوانین داخلی، نباید هیچ گونه ساخت و سازی در حریم رودخانه ها انجام شود، به اعتقاد ما و بر اساس سالها تجربه و با تأکید بر استانداردهای بین المللی، در عرصه سدسازی، حفظ و حراست از حریم رودخانه با هدف حفاظت از جان انسانها و ادامه حیات آنان، مهم تر از هر مورد دیگری است.

وی افزود: ساخت و ساز در حریم رودخانه موجب کاهش ظرفیت آنها و عدم ساخت سد با مخزن لازم باعث بالا آمدن سیل و ورود به شهرها و زمین های زراعی می شود؛ چنانچه در بعضی موارد، عدم ظرفیت سازی رودخانه در پایین دست کاملا غیرممکن و یا غیراقتصادی باشد، حتما باید از افزایش ظرفیت سد، در صورت امکان استفاده شود.

* حریم رودخانه های کرخه و دز به یک دهم استاندارد بین المللی رسیدهاین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "کنترل سیل یک فرآیند چندمرحله ای است"، گفت: تله اندازی، آرام کردن مخزن و در نهایت، آهسته پایین دادن حجم آب، مجموعه اقداماتی است که برای مهار سیلاب باید انجام شود؛ برای انجام درست و کامل این فرآیند، باید مسئولیت تمام کار دست افراد متخصص بوده و حریم رودخانه نیز حفظ شده باشد.

وی افزود: در حقیقت سیل، روان آبی است که ناشی از بارش های بسیار شدید و متمرکز بوده که اگر در چندین روز و حتی به اندازه یک ماه می آمد، به سادگی به سوی دریاها و تالاب ها روانه می شد اما این میزان بارش در عرض چند ساعت و یا یکی دو روز می بارد و با حجم بسیار زیاد روان می شود که ابتدا باید آن سیلاب و یا سیلاب ها را در یک مخزن بزرگ (سازه سد بزرگ) تله اندازی و آرام کرد و سپس با توجه به ظرفیت رودخانه، آرام آرام تا حد لازم آنرا رهاسازی کرد.

ترکش دوز با بیان اینکه "طبق استانداردهای بین المللی حریم رودخانه در پایین دست سدها باید برای سیل 25 ساله باشد"، گفت: این رقم در مورد کرخه و دز حدود 4000 مترمکعب بر ثانیه است که متأسفانه به علت تجاوزهای متعدد به حریم این دو رودخانه، این مقادیر به حدود 400 مترمکعب یعنی حدود یک دهم استاندارد بین المللی، تقلیل پیدا کرده که باید ساماندهی شود.

* شوخی نیست که از روی ناآگاهی بگویند سد نسازیدعضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران تصریح کرد: این شوخی نیست که عده ای بیایند بدون آگاهی و از روی انگیزه های شخصی و سیاسی بگویند نباید سد ساخت و سدسازی راه حل مهار سیلاب نیست، از این افراد باید پرسیده شود که چه سازه ای می تواند سیلابی با بزرگی دبی 8 هزار مترمکعب بر ثانیه را به جز یک سد بزرگ، مهار و کنترل کند و سپس آرام ارام تا حد نیاز رها سازد؟وی افزود: اقلیم ایران از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و ما باید همواره برای مقابله با بحران هایی مانند سیل آماده باشیم؛ هم اکنون دمای هوا در شهر اندیمشک بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد است؛ بنابراین با توجه به بارش های زمستانی در رشته کوه های منطقه، احتمال وقوع سیل مجدد در استان خوزستان ناشی از ذوب برف ها وجود دارد.

* شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشداین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود، به همین دلیل توصیه می کنم با خالی کردن تدریجی مخازن سدها، برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی به ویژه در اردیبهشت ماه آماده باشیم.

ترکش دوز با بیان اینکه "انتظار داریم برای اتخاذ تدابیر لازم جهت اصلاح امور و جلوگیری از خسارت های بیش تر سیلاب های امسال و سال های آینده حتما از افراد متخصص و با تجربه استفاده شود"، گفت: بدانیم که چه کسانی طراح و ناظر بر ساخت سدهای بزرگی چون کرخه و کارون ها بوده اند که به اذعان مسئولین بلندپایه کشور در هفته های اخیر، به راستی به آنها جفا شده است و می بایست قدردان آنها باشیم و از وجودشان برای آینده بهره مند شویم.


کلید واژه ها: کارشناس - رودخانه کارون - رودخانه - سیلاب - مدیریت - بختیاری - کارون - اهواز - درصد - صورت - برنامه ریزی - گتوند - همراه - سریع ترین - بارش - بزرگ - مدیرعامل - نیروگاه - برنامه - خرمشهر - حساسیت - آبادان - واقعیت - مشاور - تولید - گزارش - مکانی - درست - کشور - شمال

آخرین اخبار سرویس:
محافل معنوی قرآن کریم روزانه در مساجد خاش برپاست

معاون استاندار یزد بر اهمیت برندسازی در حوزه گردشگری تاکید کرد

پیکر پیرمرد الموتی بعد از پنج روز در رودخانه نینه رود پیدا شد

سالروز میلاد امام حسن مجتبی (ع) در بهاباد گرامی داشته شد

افطاری با جانبازان زیر 25 درصد

زمینه آزادی یکصد زندانی در البرز فراهم شد

واکنش کاربران به پست اینستاگرامی مهناز افشار

طرح ساماندهی مطبق رودخانه ای در مشهد اجرا شد

امام جمعه بوشهر:سپاه ستون مستحکم انقلاب است

خداوندا خشوع قلب و جوارح عنایت فرما تا به جلای دل برسم

لوایح CFT و پالرمو از دستور «مجمع» خارج شده است

قرآن فقط برای خواندن نیست

هر فرد مرگ مغزی، می تواند جان چند بیمار را نجات دهد؟

رییس باند سارقان مسلح خوزستان دستگیر شد

یمنی ها به فرودگاه «نجران» عربستان حمله کردند

اهدا عضو جوان گناوه ای به بیماران نیازمند

دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبر معظم انقلاب

تکذیب ادعای صهیونیستی درباره توافق آتش بس 6 ماهه در غزه توسط حماس و جهاد اسلامی

استخدام منشی جهت یک دفتر در خراسان رضوی

3 کشته در آتش سوزی مرگبار اشرفی اصفهانی

اکرام کریمانه؛ درسی از مکتب کریم اهل بیت(ع)

استخدام تعدادی راننده تراک میکسر در البرز

تخت روانچی در نامه به سازمان ملل درباره احتمال وقوع جنگ چه نوشت؟

حدیث روز | بنده و بندگی

استخدام نیروی دیپلمه آقا جهت شرکت آسانسور در تهران

صاعقه 4 خوزستانی را راهی بیمارستان کرد

استخدام شاگرد باطریساز ساده در محدوده مهر آباد جنوبیِ در تهران

شاعر و مترجم آثار بزرگان ادبیات فارسی در جمهوری آذربایجان به دیار باقی شتافت

استخدام تعمیرکار برد های الکترونیکی در تهران

استخدام فروشنده آقا جهت فروشندگی لباس در خراسان رضوی

استخدام صندوقدار جهت فروشگاه نوول در کرج

استخدام نیروی چیدمان دارای روابط عمومی مناسب در کرمان

رهبر معظم انقلاب: راجع به زبان فارسی حقیقتا نگرانم / از صداوسیما گله مندم / نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود

استخدام بازاریاب (ویزیتور) در شرکت شکوفامنش

استخدام تعدادی رنگ کار و نجار ماهر و نیمه ماهر در خراسان رضوی

بازدید فرمانده سپاه فتح از پروژه های قرارگاه پیشرفت و آبادانی چاروسا

دور از مدار رشد و در چرخه فقر و آسیب

تحریم های امریکا علیه ایران را قبول نداریم

معاون استاندار یزد بر اهمیت برندسازی در حوزه گردشگری تاکید کرد

ترامپ در وضعیت آچمز

تاکید مادورو بر برگزاری انتخابات زودهنگام مجمع ملی ونزوئلا

استخدام مسئول دفتر خانم با حداقل 3 سال سابقه کاری در غرب تهران

تاکید بر زمینه سازی حضور بیشتر قرآن در زندگی مردم

قرآن تنها برای خواندن نیست/ مهجوریت قرآن در زندگی

تاکید دادستان نظرآباد بر تسریع روند اصلاح تصفیه خانه و کنترل آلودگی ناشی از فاضلاب

بهره گیری از ظرفیت مناسبت های دینی برای تقویت بنیان های فرهنگی ضروری است

راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود

اولتیماتوم ثبت احوال به دارندگان کارت ملی قدیمی

جزءخوانی قرآن در مؤسسه کوثر نبی ولایت خرم آباد +عکس

برگزاری همایش «مربیان حفظ قرآن» در یزد/ تجلیل از ایکنا

نیمه پنهان خرمشهر در سینما

تصویر قدیمی از آرامگاه فردوسی

سالروز انجام نخستین عملیات هماهنگ ارتش و سپاه

لاریجانی گزینه نهایی کدام فراکسیون شد؟

پروانه رنگین بانو مهمان ناخوانده محلات سنندج

ولادت با سعادت امام حسن مجتبی(ع) در خاش برگزار شد

رزمایش اطفا حریق جنگل ها و مراتع در کهگیلویه برگزار شد

امام جمعه بوشهر:سپاه ستون مستحکم انقلاب است

منطق سیاست بر پاشنه تهدید نمی چرخد

در جست وجوی راه های جذب یک موجود گریز پا

آذربایجان غربی جزء 10 استان برتر کشور در عفو عمومی زندانیان است

شرح دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان/ طاعت بندگان خاشع و خاضع

کلاهبرداری دو جوان با راه اندازی تصادفات ساختگی

راه های سانسور خبر بسته است

انجام اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشکل ارز

ممنوع التصویری، خاتمی را تبدیل به یک نماد کرده است/ قوه قضاییه می تواند نقش مهمی در گفت وگوی ملی برعهده بگیرد/ ممکن است حرکات ترامپ به افول آمریکا بینجامد

برگزاری آیین گریعان در خوزستان

ضرب الأجل یک ماهه برای پاکسازی رودخانه دهاقان

ویژگی های نوجوانان مضطرب

ممنوع التصویری یک بازیگر دیگر از حضور در صدا و سیما

استخدام کارمند جهت امور اداری دفتر پیشخوان در البرز

استخدام منشی مسلط به کامپیوتر در آموزشگاه

رهبر معظم انقلاب: راجع به زبان فارسی حقیقتا نگرانم/ نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود

مخالفت با وزارت خارجه دلیلی برای لطمه به منافع ملی نشود

استخدام تعدادی برقکار نیمه ماهر و بردست در خراسان رضوی

فال روزانه 1 خرداد 98

نعیم قاسم: آمریکا و اسراییل مسؤول تنش خاورمیانه هستند

دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با مقام معظم رهبری

استخدام خبرنگار خانم و آقا جهت دفتر نشریه در تهران

استخدام کارمند خانم آشنا به حسابداری در مشهد

استخدام تعدادی نیرو جهت نجاری در محدوده محمدشهر

استخدام منشی و مدرس در آموزشگاه فنی حرفه ای

استخدام طراح و صفحه بند خانم در تهران

نخل افتخاری «کن» در دستان «آلن دلون» 83 ساله

استخدام نیروی آقا لیسانس حسابداری در اصفهان

اجرای طرح ملی کنترل فشار خون بالا در قزوین

استخدام سرپرست بازرسی دستگاه های کارت خوان با مزایا -تهران

استخدام ماما جهت شیفت عصر مرکز ترک اعتیاد در تهران

پروانه رنگین بانو مهمان ناخوانده محلات سنندج

استخدام تکنسین اتاق عمل جهت همکاری در شهر تهران

دکورسازی جلسات قرآن بهانه دیگری برای همدلی ایران و عراق

استخدام نماینده علمی(مدرپ) در شرکت واردات دارویی-اصفهان

استخدام پرستار جهت همکاری با کلینیک ترک اعتیاد در تهران

استخدام خیاط ساده و ماهر جهت کیف دوزی در اصفهان

استخدام بهیار جهت مرکز ترک اعتیاد در تهران محدوده میدان انقلاب

استخدام نیروی نظافتچی آقا جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام اپراتور خانم جهت دستگاه لیزر در منطقه شمال تهران

استخدام سالن دار آقا جهت همکاری در مشهد

اپلیکیشن 15 خرداد برای اولین بار رونمایی خواهد شد/راهپیمایی قیام 15 خرداد در ورامین برگزار می شود

جوانان برای مقابله با سبک زندگی غربی گام بردارند

شرایط اردیبهشت هم سیلابی است

شرایط اردیبهشت هم سیلابی است