مطالب مرتبط:
هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد
پیش بینی های سازمان هواشناسی می گفت در اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط نرمال است/ بارش های امسال در دو هفته اول فروردین 19 برابر شد/ بیش از 40 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد سیراب شدند
علی گلمرادی: ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
نماینده دولت در شرایط سیلابی در چهارمحال و بختیاری مستقر شود
ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 6 اردیبهشت 1398 ساعت 11:052019-04-26سياسي

شرایط اردیبهشت هم سیلابی است


کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود.

- کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر ، ناصر ترکش دوز، کارشناس مدیریت منابع آب و مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس در خصوص وضعیت سیلابی کشور اظهار داشت: باید به این نکته توجه داشت که تحقیق و پژوهش، برنامه ریزی دقیق و کارشناسی در حوزه سدسازی و به دنبال آن احداث سد در موقعیت های مکانی درست و کارشناسی شده، می تواند خسارات ناشی از سیل را از بین برده و یا به حداقل برساند.

وی افزود: رودخانه کارون در 40 کیلومتری شمال شهر اهواز به رودخانه دز می پیوندد و از آنجا کارون بزرگ مستقیم وارد اهواز و سپس آبادان و خرمشهر می شود؛ شاخه دز خود از دو سر شاخه مهم یعنی سزار و بختیاری تشکیل می شود؛ واقعیت این است که بیش از نیم قرن از احداث سد دز گذشته و هم اکنون حدود 85 درصد از این سد را رسوب گرفته و در صورت ادامه این روند، این رسوب به دهانه نیروگاه می رسد.

* سد دز بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارداین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "80 درصد این رسوب از رودخانه بختیاری وارد سد دز می شود"، گفت: اگر پیش از این ها، سد بختیاری را احداث کرده بودیم، نه تنها 80 درصد از آب وارده و رسوب به رود دز را کنترل می کردیم، بلکه می توانستیم نزدیک به 2 هزار و 500 مگاوات برق (انرژی برق آبی) نیز تولید کنیم.

وی ادامه داد: در جریان سیلا ب های اخیر، حساسیت بر روی سد دز بسیار بیش تر بود، چرا که سدی به قدمت سد دز که بیش از 50 سال عمر کرده، بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارد و خسارات فراوانی بر جای خواهد گذاشت؛ بنابراین رهاسازی آب، اصلی ترین و سریع ترین و تنها کاری بود که در آن موقعیت می توانستیم انجام دهیم تا سیل ها از روی بدنه سد سرریز نشود.

* در صورت نبود سد گتوند، شهر اهواز زیر آب می رفتترکش دوز با بیان اینکه "در برخی از روزها حدود 5 هزار مترمکعب بر ثانیه آب از مخزن سد رهاسازی می شد"، گفت: وجود سد گتوند به عنوان پایین ترین سد در حوضه رودخانه کارون، کمک بسیار بزرگی برای ما برای کنترل و جلوگیری از وقوع سیل در اهواز بود.

وی افزود: در صورت فقدان این سد، سیلاب رودخانه کارون به مقدار آب رها شده از سد دز می پیوست و شهر اهواز را زیر آب می برد و یا اینکه برای جلوگیری از این مشکل، رهاسازی از سد دز می بایست متوقف و یا کاهش می یافت که این امر خطرات جدی برای سد دز با احتمال سرریز شدن از روی سد را به همراه داشت و در صورت ناتوانی در مدیریت آب، با یک فاجعه بزرگ زیست محیطی روبه رو بودیم و سیل کارون ، در اهواز باعث بروز فاجعه می شد.

* قطعا برای حفاظت از شهرهایمان باید سد احداث می کردیماین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "رخداد سیل در رودخانه هایی که از شهرها می گذرند، بی درنگ در وسط شهرها نمایان می شود"، گفت: اگر نمی خواستیم سدی احداث کنیم تا در تأمین آب و تولید برق از آن استفاده کنیم، به طور قطع برای حفاظت از شهرهایمان از خسارت های فاجعه بار و ویرانگر سیل باید سد احداث می کردیم.

وی ادامه داد: به ویژه اینکه تجاوز به حریم رودخانه ها در پایین دست سدها نیز توسط افراد و بسیاری از کارخانجات و ساخت و سازهای غیرمجاز، رژیم رودخانه ها را به شدت برهم زده و کار کنترل سیل را بسیار دشوارتر کرده است که سرانجام باید ساماندهی شوند.

ترکش دوز با بیان اینکه "ویژگی های اقلیمی ایران و میزان بارش در فصول مختلف سال در کشورمان، شرایطی منحصر به فرد است"، گفت: در سال 94 در مقطعی طی 24 ساعت، میانگین بارش باران در ایران به 80 میلی متر رسید؛ این درحالی است که میانگین بارش باران در کشورهای همسایه ایران برای مثال کشور عمان، نزدیک به 100 تا 120 میلیمتر در سال است.

* تناسب اقلیمی کشور برهم خورده استوی افزود: علاوه بر این در سال های اخیر به دلایل متعددی از جمله گرم شدن جهانی زمین و تغییر اقلیم، موجب شده تعادل و تناسب اقلیمی برهم بخورد؛ به این معنا که اگر در گذشته 7 سال خشکسالی و 7 سال پرآبی داشتیم، امروز شاهد هستیم که پس از 16 سال خشکسالی، یک سال پرآبی داشته ایم و مشخص نیست سال آینده به چه صورت است؟ از اینرو، باید از امروز به فکر فردا و سال های آینده با اتخاذ تدابیر صحیح و به موقع باشیم.

عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران در خصوص چرایی عدم لایروبی سدها گفت: یکی از کارهایی که در فرآیند طراحی سدها انجام می شود، محاسبه میزان رسوب سد در طول 50 سال است، بر طبق همین پیش بینی، حجم مخزن برای جمع آوری گل و لای و رسوب ها و همچنین دیگر اهداف سد در نظر گرفته می شود؛ بنابراین مخزن تعبیه شده کفایت جایگذاری رسوب 50 ساله را داشته و نیازی به لایروبی هر ساله نیست.

* لایروبی رودخانه ها مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیستوی ادامه داد: نکته دیگری که در بحث لایروبی باید بدان توجه داشت، هزینه زیاد و دشواری بسیار بالای این کار است؛ به عنوان مثال، رودخانه کارون طولانی ترین رودخانه کشور بوده و با توجه به املاح فراوان آب این رودخانه، لایروبی هر ساله مخازن سدهای این رودخانه به صرفه نیست؛ البته لایروبی رودخانه ها می تواند کمک کند ولی با وجود هزینه بالایی که دارد، مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیست.

ترکش دوز با تأکید بر اهمیت حفظ حریم رودخانه ها گفت: طبق استانداردهای بین المللی و قوانین داخلی، نباید هیچ گونه ساخت و سازی در حریم رودخانه ها انجام شود، به اعتقاد ما و بر اساس سالها تجربه و با تأکید بر استانداردهای بین المللی، در عرصه سدسازی، حفظ و حراست از حریم رودخانه با هدف حفاظت از جان انسانها و ادامه حیات آنان، مهم تر از هر مورد دیگری است.

وی افزود: ساخت و ساز در حریم رودخانه موجب کاهش ظرفیت آنها و عدم ساخت سد با مخزن لازم باعث بالا آمدن سیل و ورود به شهرها و زمین های زراعی می شود؛ چنانچه در بعضی موارد، عدم ظرفیت سازی رودخانه در پایین دست کاملا غیرممکن و یا غیراقتصادی باشد، حتما باید از افزایش ظرفیت سد، در صورت امکان استفاده شود.

* حریم رودخانه های کرخه و دز به یک دهم استاندارد بین المللی رسیدهاین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "کنترل سیل یک فرآیند چندمرحله ای است"، گفت: تله اندازی، آرام کردن مخزن و در نهایت، آهسته پایین دادن حجم آب، مجموعه اقداماتی است که برای مهار سیلاب باید انجام شود؛ برای انجام درست و کامل این فرآیند، باید مسئولیت تمام کار دست افراد متخصص بوده و حریم رودخانه نیز حفظ شده باشد.

وی افزود: در حقیقت سیل، روان آبی است که ناشی از بارش های بسیار شدید و متمرکز بوده که اگر در چندین روز و حتی به اندازه یک ماه می آمد، به سادگی به سوی دریاها و تالاب ها روانه می شد اما این میزان بارش در عرض چند ساعت و یا یکی دو روز می بارد و با حجم بسیار زیاد روان می شود که ابتدا باید آن سیلاب و یا سیلاب ها را در یک مخزن بزرگ (سازه سد بزرگ) تله اندازی و آرام کرد و سپس با توجه به ظرفیت رودخانه، آرام آرام تا حد لازم آنرا رهاسازی کرد.

ترکش دوز با بیان اینکه "طبق استانداردهای بین المللی حریم رودخانه در پایین دست سدها باید برای سیل 25 ساله باشد"، گفت: این رقم در مورد کرخه و دز حدود 4000 مترمکعب بر ثانیه است که متأسفانه به علت تجاوزهای متعدد به حریم این دو رودخانه، این مقادیر به حدود 400 مترمکعب یعنی حدود یک دهم استاندارد بین المللی، تقلیل پیدا کرده که باید ساماندهی شود.

* شوخی نیست که از روی ناآگاهی بگویند سد نسازیدعضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران تصریح کرد: این شوخی نیست که عده ای بیایند بدون آگاهی و از روی انگیزه های شخصی و سیاسی بگویند نباید سد ساخت و سدسازی راه حل مهار سیلاب نیست، از این افراد باید پرسیده شود که چه سازه ای می تواند سیلابی با بزرگی دبی 8 هزار مترمکعب بر ثانیه را به جز یک سد بزرگ، مهار و کنترل کند و سپس آرام ارام تا حد نیاز رها سازد؟وی افزود: اقلیم ایران از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و ما باید همواره برای مقابله با بحران هایی مانند سیل آماده باشیم؛ هم اکنون دمای هوا در شهر اندیمشک بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد است؛ بنابراین با توجه به بارش های زمستانی در رشته کوه های منطقه، احتمال وقوع سیل مجدد در استان خوزستان ناشی از ذوب برف ها وجود دارد.

* شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشداین کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود، به همین دلیل توصیه می کنم با خالی کردن تدریجی مخازن سدها، برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی به ویژه در اردیبهشت ماه آماده باشیم.

ترکش دوز با بیان اینکه "انتظار داریم برای اتخاذ تدابیر لازم جهت اصلاح امور و جلوگیری از خسارت های بیش تر سیلاب های امسال و سال های آینده حتما از افراد متخصص و با تجربه استفاده شود"، گفت: بدانیم که چه کسانی طراح و ناظر بر ساخت سدهای بزرگی چون کرخه و کارون ها بوده اند که به اذعان مسئولین بلندپایه کشور در هفته های اخیر، به راستی به آنها جفا شده است و می بایست قدردان آنها باشیم و از وجودشان برای آینده بهره مند شویم.


کلید واژه ها: کارشناس - رودخانه کارون - رودخانه - سیلاب - مدیریت - بختیاری - کارون - اهواز - درصد - صورت - برنامه ریزی - گتوند - همراه - سریع ترین - بارش - بزرگ - مدیرعامل - نیروگاه - برنامه - خرمشهر - حساسیت - آبادان - واقعیت - مشاور - تولید - گزارش - مکانی - درست - کشور - شمال

آخرین اخبار سرویس:
مشاور ظریف: به اروپا امید نبسته ایم/ برای مذاکره با عربستان هرگز منعی نداشته و نداریم

پذیرایی غیرعادی از یکه تاز انتخابات پارلمانی اروپا

پلیس در تعقیب مجرم لگویی +تصاویر

عامل حمله به سفارت آمریکا در بغداد مشخص شد

نقشه راه زدا، تداوم راه پر افتخار مرحوم نوربخش

استخدام منشی جهت کار در دفتر در شهر مشهد

اتمام ارزیابی خسارت مناطق سیل زده خوزستان

پاورپوینت برنامه سازی پیشرفته

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه لوازم آشپزخانه در مشهد

استفاده از همه ظرفیت ها برای رفع مشکلات آب در شهرستان عسلویه

استخدام منشی برای انجام امور دفتری در تهران

فراکسیون ولایی در این دوره از انتخابات هیات رییسه ائتلاف نمی کند

استخدام منشی خانم با مدرک دیپلم در تهران

استخدام تعدادی همکار ساده خانم در کارگاه شیشه و بلور

شرایط ویژه اختیارات ویژه می خواهد

امام جمعه مشهد: آمریکا بارها از ایران شکست خورده است

ایران و سنگال در مسیر همکاری آموزش های فنی و حرفه ای

پخش دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب از شبکه افق

اقدام وزارت ارشاد در عدالت رسانه ای/ پایان انحصار آگهی های دولتی در رسانه های مکتوب

افتتاح استودیوی تخصصی ضبط آثار صوتی و تصویری مهد قرآن

ضرورت بازسازی اجتماعی مناطق سیل زده/ افراد دوشغله در وزارت رفاه نداریم

رونق فعالیت های مساجد در بافت تاریخی شیراز/ کلنگ زنی مسجد در منطقه سیل زده سعدی

برخورد دوگانه شورای توسعه قرآنی در بحث ادغام

آیین بزرگداشت شهید سپهبد صیاد شیرازی برگزار می شود

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

ملاقات 95 نفر از مردم شهرستان زرند با رییس کل دادگستری استان کرمان‎

اعلام ویژه برنامه های رمضانیه اتحادیه قرآنی اصفهان

امکان سنجی و برنامه ریزی اعتکاف رمضانیه در خوزستان

آنچه که درباره امام حسن مجتبی(ع) باید بدانیم

روایت های زندگی شهید مدافع حرم در رادیو معارف

نخستین جلسه ستاد انتخابات مجلس در بهاباد برگزار شد

آتش سوزی مجمتع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیر عمدی بود

تجلیل از خادمان زبان فارسی در «آیین سخن»

رقابت فراکسیون ها درانتخاب هیات رییسه مجلس

با تصویب مجلس، هزینه های درمان بزه دیده اسیدپاشی پرداخت می شود

آقای روحانی! به داد فقرایی برسید که زبان شکایت ندارند

190 هزار موقوفه در کشور ثبت شده است

دفاع مقدس الگویی بی بدیل برای عبور از شرایط امروز است

صداوسیما نظارت موثری را بر برنامه های خود اعمال کند

در مسیر مقابله با حقوق های بالای مدیران در صندوق بازنشستگی کشوری فشارهایی وارد می شود/ امروز از سامانه نخبگان رونمایی می شود

جلسه مجلس در نوبت بعدازظهر آغاز شد

رسیدگی خارج از نوبت به جرایم اسیدپاشی

سرسختانه مقابل هر گستاخی و تجاوزی می ایستیم

تغییر در زمان برگزاری کنکور به نفع مافیای کنکور بود

آتش سوزی مجمتع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیر عمدی بود

اولین اقدام مرمتی توسط میراث در سال جاری؛ یخدان میرفتاح

نخستین جلسه ستاد انتخابات مجلس در بهاباد برگزار شد

افزایش جمعیت در قشر نخبه بیشتر مورد توجه قرار گیرد

شبستری: پالرمو و CFT از دستور کار خارج نشده

پاورپوینت بخشیدن مهریه به همسر

روند خدمات رسانی بهزیستی به مناطق سیل زده

استخدام برنامه نویس بصورت تمام وقت با حقوق ثابت،بیمه در اصفهان

صد و یکمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

از سرعت گرفتن انتصابات در شهرداری تهران تا بررسی تخلفات یک معاون

بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس بعد از تعطیلات

استعفای شهردار نجف آباد پذیرفته شد

راننده خوش شانس زنده ماند

رسانه رژیم صهیونیستی به افزایش توان حماس اعتراف کرد

زنی که می خواهد اسب باشد

چین: صلح افغانستان نزدیک است

افشین قطبی از فولاد جدا شد/ اعلام دلیل قطع همکاری

تصاویر/ دیدار فرمانده و اعضای شورای فرماندهی تیپ مستقل 83 امام جعفر صادق(ع) با آیت الله حسینی بوشهری

خوشگذرونی های خانم بازیگر با تیپی شلخته/ عکس

استخدام منشی مدیر عامل آشنا به تایپ و امور اداری

استخدام کارشناس بازرگانی خانم با بیمه و پورسانت و حقوق-اصفهان

نگران زبان فارسی هستم/ صداوسیما به جای ترویج زبان صحیح، تعابیر غلط و خارجی را ترویج می کند

تقی زاده، مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو شد

شورای اروپا نسبت به وضعیت پناهجویان در مجارستان ابراز نگرانی کرد

استخدام منشی خانم مسلط به نرم افزار سپیدز در تهران

حقوق کارکنان تا این حد جنجال دارد؟!

دولت در دفاع از طرح جامع مدیریت شهری پیشقدم شود

18 هزار نفر برای اهدای عضو ثبت نام کردند

ثبت نام طرح ولایت دانشجویی تا 10 خرداد تمدید شد / شرکت بیش از 8000 نفر تاکنون

عضو شورای شهر همدان: آموزش شهروندی باید در سطح جامعه اثرگذار باشد

نشست بانوان پیشکسوت دفاع مقدس برگزار می شود

دوچرخه سواری برای بانوان منع قانونی ندارد

هر سه فراکسیون ائتلاف کنیم

برپایی مراسم لیالی قدر در حرم مطهر امام راحل

بهره گیری از ظرفیت کلینیک های مددکاری بهزیستی در تحکیم بنیان خانواده

فهرست نامزدهای فراکسیون نمایندگان ولایی برای انتخابات هیئت رییسه به زودی اعلام می شود

تأثیر سینمای غرب در ذهن جوانان بر کسی پوشیده نیست

تاکید بر رعایت بی طرفی در انتخابات/امیدها برای کاهش تنش در منطقه/پاسخ های اسماعیلی به خبرنگاران

راهبرد رفع موانع تولید درقم به صورت مستمر پیگیری می شود

هر تحریم آمریکا یک رفتار جنگی است و باید هزینه آن را بپردازد/ ملت دنبال تعامل سازنده است نه بازنده

ماه مراقبت/ سیدجواد ورعی: گرد شایعه سازی و شایعه پراکنی نچرخید/ متأسفانه برخی از روحانیون هم گرفتار این آفت اخلاقی هستند

هزینه های درمان بزه دیده اسیدپاشی پرداخت می شود

اخبار مشروح 13، سه شنبه، 31 اردیبهشت 98

انفجار منزل مسکونی در همدان

اطعام بیش از 1500 روزه دار از محل موقوفات

مجموعه خبر شبانگاهی 20و 45 دقیقه:دوشنبه 98/2/30

راهبرد رفع موانع تولید درقم به صورت مستمر پیگیری می شود

روسیه: اقدامات ایران درچارچوب برجام است

هزینه های درمان بزه دیده اسیدپاشی پرداخت می شود

شکایات مربوط به اسیدپاشی خارج از نوبت رسیدگی می شود

هزینه های درمان بزه دیده اسیدپاشی پرداخت می شود

واکنش قاضی زاده هاشمی نسبت به حضور زوج اینستاگرامی در «هزار راه نرفته»

بیش از 28 هزار نفر در اصفهان بیمه بیکاری می گیرند

تکذیب ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان در اصفهان

پرواز فرشته سیاه در آسمان

نجات دختر امریکایی از دست مرد سیاهپوست

شرایط اردیبهشت هم سیلابی است

شرایط اردیبهشت هم سیلابی است