مطالب مرتبط:
پیش بینی های سازمان هواشناسی می گفت در اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط نرمال است/ بارش های امسال در دو هفته اول فروردین 19 برابر شد/ بیش از 40 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد سیراب شدند
علی گلمرادی: ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
جدی بودن هشدار هواشناسی برای 13 فروردین/سیلابی شدن قزوین طی امروز و فردا
ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 6 اردیبهشت 1398 ساعت 09:422019-04-26اقتصادي

هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد


کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود.

- را از بین برده و یا به حداقل برساند.

وی افزود: رودخانه کارون در 40 کیلومتری شمال شهر اهواز به رودخانه دز می پیوندد و از آنجا کارون بزرگ مستقیم وارد اهواز و سپس آبادان و خرمشهر می شود؛ شاخه دز خود از دو سر شاخه مهم یعنی سزار و بختیاری تشکیل می شود؛ واقعیت این است که بیش از نیم قرن از احداث سد دز گذشته و هم اکنون حدود 85 درصد از این سد را رسوب گرفته و در صورت ادامه این روند، این رسوب به دهانه نیروگاه می رسد.

* سد دز بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارد این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "80 درصد این رسوب از رودخانه بختیاری وارد سد دز می شود"، گفت: اگر پیش از این ها، سد بختیاری را احداث کرده بودیم، نه تنها 80 درصد از آب وارده و رسوب به رود دز را کنترل می کردیم، بلکه می توانستیم نزدیک به 2 هزار و 500 مگاوات برق" (انرژی برق آبی) نیز تولید کنیم.

وی ادامه داد: در جریان سیلا ب های اخیر، حساسیت بر روی سد دز بسیار بیش تر بود، چرا که سدی به قدمت سد دز که بیش از 50 سال عمر کرده، بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارد و خسارات فراوانی بر جای خواهد گذاشت؛ بنابراین رهاسازی آب، اصلی ترین و سریع ترین و تنها کاری بود که در آن موقعیت می توانستیم انجام دهیم تا سیل ها از روی بدنه سد سرریز نشود.

* در صورت نبود سد گتوند، شهر اهواز زیر آب می رفت ترکش دوز با بیان اینکه "در برخی از روزها حدود 5 هزار مترمکعب بر ثانیه آب از مخزن سد رهاسازی می شد"، گفت: وجود سد گتوند به عنوان پایین ترین سد در حوضه رودخانه کارون، کمک بسیار بزرگی برای ما برای کنترل و جلوگیری از وقوع سیل در اهواز بود.

وی افزود: در صورت فقدان این سد، سیلاب رودخانه کارون به مقدار آب رها شده از سد دز می پیوست و شهر اهواز را زیر آب می برد و یا اینکه برای جلوگیری از این مشکل، رهاسازی از سد دز می بایست متوقف و یا کاهش می یافت که این امر خطرات جدی برای سد دز با احتمال سرریز شدن از روی سد را به همراه داشت و در صورت ناتوانی در مدیریت آب، با یک فاجعه بزرگ زیست محیطی" روبه رو بودیم و سیل کارون ، در اهواز باعث بروز فاجعه می شد.

* قطعا برای حفاظت از شهرهایمان باید سد احداث می کردیم این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "رخداد سیل در رودخانه هایی که از شهرها می گذرند، بی درنگ در وسط شهرها نمایان می شود"، گفت: اگر نمی خواستیم سدی احداث کنیم تا در تأمین آب و تولید برق از آن استفاده کنیم، به طور قطع برای حفاظت از شهرهایمان از خسارت های فاجعه بار و ویرانگر سیل باید سد احداث می کردیم.

وی ادامه داد: به ویژه اینکه در کشورهای همسایه ایران برای مثال کشور عمان، نزدیک به 100 تا 120 میلیمتر در سال است.

* تناسب اقلیمی کشور برهم خورده است وی افزود: علاوه بر این در سال های اخیر به دلایل متعددی از جمله گرم شدن جهانی و 7 سال پرآبی داشتیم، امروز شاهد هستیم که پس از 16 سال خشکسالی، یک سال پرآبی داشته ایم و مشخص نیست سال آینده به چه صورت است؟ از اینرو، باید از امروز به فکر فردا و سال های آینده با اتخاذ تدابیر صحیح و به موقع باشیم.

عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران در خصوص چرایی عدم لایروبی سدها گفت: یکی از کارهایی که در فرآیند طراحی سدها انجام می شود، محاسبه میزان رسوب سد در طول 50 سال است، بر طبق همین پیش بینی، حجم مخزن برای جمع آوری گل و لای و رسوب ها و همچنین دیگر اهداف سد در نظر گرفته می شود؛ بنابراین مخزن تعبیه شده کفایت جایگذاری رسوب 50 ساله را داشته و نیازی به لایروبی هر ساله نیست.

* لایروبی رودخانه ها مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیست وی ادامه داد: نکته دیگری که در بحث لایروبی باید بدان توجه داشت، هزینه زیاد و دشواری بسیار بالای این کار است؛ به عنوان مثال، رودخانه کارون طولانی ترین رودخانه کشور بوده و با توجه به املاح فراوان آب این رودخانه، لایروبی هر ساله مخازن سدهای این رودخانه به صرفه نیست؛ البته لایروبی رودخانه ها می تواند کمک کند ولی با وجود هزینه بالایی که دارد، مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیست.

ترکش دوز با تأکید بر اهمیت حفظ حریم رودخانه ها گفت: طبق استانداردهای بین المللی و قوانین داخلی، نباید هیچ گونه ساخت و سازی در حریم رودخانه ها انجام شود، به اعتقاد ما و بر اساس سالها تجربه و با تأکید بر استانداردهای بین المللی، در عرصه سدسازی، حفظ و حراست از حریم رودخانه با هدف حفاظت از جان انسانها و ادامه حیات آنان، مهم تر از هر مورد دیگری است.

وی افزود: بین المللی رسیده این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "کنترل سیل یک فرآیند چندمرحله ای است"، گفت: تله اندازی، آرام کردن مخزن و در نهایت، آهسته پایین دادن حجم آب، مجموعه اقداماتی است که برای مهار سیلاب باید انجام شود؛ برای انجام درست و کامل این فرآیند، باید مسئولیت تمام کار دست افراد متخصص بوده و حریم رودخانه نیز حفظ شده باشد.

وی افزود: در حقیقت سیل، روان آبی است که ناشی از بارش های بسیار شدید و متمرکز بوده که اگر در چندین روز و حتی به اندازه یک ماه می آمد، به سادگی به سوی دریاها و تالاب ها روانه می شد اما این میزان بارش در عرض چند ساعت و یا یکی دو روز می بارد و با حجم بسیار زیاد روان می شود که ابتدا باید آن سیلاب و یا سیلاب ها را در یک مخزن بزرگ (سازه سد بزرگ) تله اندازی و آرام کرد و سپس با توجه به ظرفیت رودخانه، آرام آرام تا حد لازم آنرا رهاسازی کرد.

ترکش دوز با بیان اینکه "طبق استانداردهای بین المللی حریم رودخانه در پایین دست سدها باید برای سیل 25 ساله باشد"، گفت: این رقم در مورد کرخه و دز حدود 4000 مترمکعب بر ثانیه است که متأسفانه به علت تجاوزهای متعدد به حریم این دو رودخانه، این مقادیر به حدود 400 مترمکعب یعنی حدود یک دهم استاندارد بین المللی، تقلیل پیدا کرده که باید ساماندهی شود.

* شوخی نیست که از روی ناآگاهی بگویند سد نسازید عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران تصریح کرد: این شوخی نیست که عده ای بیایند بدون آگاهی و از روی انگیزه های شخصی و سیاسی بگویند نباید سد ساخت و سدسازی راه حل مهار سیلاب نیست، از این افراد باید پرسیده شود که چه سازه ای می تواند سیلابی با بزرگی ناشی از ذوب برف ها وجود دارد.

* شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود، به همین دلیل توصیه می کنم با خالی کردن تدریجی مخازن سدها، برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی به ویژه در اردیبهشت ماه آماده باشیم.

ترکش دوز با بیان اینکه "انتظار داریم برای اتخاذ تدابیر لازم جهت اصلاح امور و جلوگیری از خسارت های بیش تر سیلاب های امسال و سال های آینده حتما از افراد متخصص و با تجربه استفاده شود"، گفت: بدانیم که چه کسانی طراح و ناظر بر ساخت سدهای بزرگی چون کرخه و کارون ها بوده اند که به اذعان مسئولین بلندپایه کشور در هفته های اخیر، به راستی به آنها جفا شده است و می بایست قدردان آنها باشیم و از وجودشان برای آینده بهره مند شویم.


کلید واژه ها: رودخانه - رودخانه کارون - اهواز - کارون - مدیریت - بختیاری - کارشناس - سیلاب - صورت - درصد - بزرگ - شرایط - فاجعه - همراه - گتوند - سریع ترین - نیروگاه - آبادان - حساسیت - خرمشهر - واقعیت - تولید - کاهش - زیست - بارش - شمال - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی فنی متخصص در زمینه برق ساختمان در تهران

تشکیل کارگروه ساماندهی اجاره بها

سامانه نیما حذف نمی شود

رشد بورس از 20 درصد فراتر رفت

لزوم داخلی سازی قطعات وارداتی به کمک صنعتگران

پیش بینی فائو از افزایش تولید غلات ایران با وجود خسارات سیل

سیگار عنبر نسارا در بازار ایران

استخدام چند رده شغلی در شرکت پخش مواد غذایی

راهکار دولت برای ساماندهی بازار خودرو

استخدام پیک موتوری جهت فست فود در محدوده کاوه اصفهان

استخدام تعدادی رویه کوب و شاگرد جهت تولیدی مبلمان در قم

افتتاح سومین جشنواره بورس و رسانه

اولین مرحله در موفقیت طرح حذف صفر از پول ملی، حفظ استقلال بانک مرکزی است

استخدام انباردار جهت فروشگاه قطعات لوازم خانگی در البرز

رییس سازمان نهضت سوادآموزی: عمده کار 350 مراکز یادگیری محلی، مهارت آموزی است

اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران؛ 15 میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه

عواملی که منجر به موفقیت طرح حذف صفر از پول ملی می شود

تدارک نخستین نقل و انتقال مالی میان ایران و اروپا

دوراهی معاون اول رییس جمهور

عقب نشینی از تعیین سقف اجاره بها

استخدام چرخکار و وردست چرخکار در تولیدی مانتو - زنجان

استخدام منشی در یک معتبر راهسازی در بندر عباس

استخدام کانتر کار دارای روابط عمومی و فن بیان بالا در تهران

استخدام جوشکار Co2 و تراشکار ماهر جهت کار در شهر مشهد

استخدام یکنفر فرزکار و یکنفر مونتاژکار در اصفهان

پلمب کارگاه تولید سرکه غیرمجاز دراصفهان

استخدام مهندس صنایع و تکنسین برق در سیمین دشت کرج

عقب نشینی از تعیین سقف اجاره بها

استخدام مهندس متالوژی آقا جهت یک شرکت در اصفهان

راه حل نماینده مجلس برای آشفته بازار خودرو

قیمت دلار امروز 5 خرداد 98

روزنامه امروز 4 خرداد

استخدام صندوقدار خانم جهت فودکورت در سیتی سنتر سپاهان شهر

بارش های بهار از مرز 100 میلیمتر عبور کرد

عقبگرد دلار در ایستگاه آخر

معافیت ساکنان بافت های فرسوده از پرداخت عوارض ساخت و ساز

استخدام کارشناس تولید جهت یک شرکت در زنجان

استخدام یک بانک خصوصی

استخدام نیروی ورد پرس کار و مسئول تولید محتوای خانم در مشهد

استخدام پیتزا زن، سوخاری زن و گریل کار آقا در همدان

استخدام بازاریاب حرفه ای جهت رستوران در شهر مشهد

استخدام کارمند در شرکت معتبر آسانسور در مشهد

استخدام سالن کار آقا دارای سابقه کار در همدان

استخدام پیک موتوری جهت کار در فست فود - همدان

استخدام تعدادی جوشکار جهت ساخت تانکر در اصفهان

استخدام مدیر فروش آقا با روابط عمومی بالا در شهر مشهد

استخدام باریستا و کمک باریستا آقا در همدان

استخدام بازاریاب حضوری جهت همکاری در شهر مشهد

نخستین مراوده مالی با اینستکس 2 ماه دیگر

استخدام بازاریاب خانم مسلط به آفیس جهت کار در شهر مشهد

استخدام وسط کار و تکمیلی زن در همدان

استخدام انباردار با سابقه کار جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام تعدادی چرخکار مانتو و وردست چرخکار در همدان

استخدام تمیزکار آقا جهت باشگاه بدنسازی در اصفهان

استخدام شاگرد و چرخکار جهت تولیدی شلوار لی در همدان

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت تا و بسته بندی پوشاک - اصفهان

مقدسی: کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می شود

سه سناریو از تورم 98

جایگزینی برای نفت و فرآوردهای نفتی ایران نداریم/ تاجران ایرانی برای استفاده از امتیازات تعرفه ای افغانستان زعفران شان را به اسم ما صادر می کنند

تصاویر/ دشت ناز پناهگاه آهوی ایرانی

قیمت سکه امروز5 خرداد 98

حذف پنج خودرو از گزارش کیفی

استخدام شرکت سام صنعت آندیا در زنجان

کاریکاتور/ برنج اینجوری گرون شد!

سه سناریو از تورم 98

اهتمام ویژه شرکت غله استان در انتقال سریع گندم های خریداری شده به مراکز استاندارد

برگزاری جلسه فوق العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی ها

از حضور با لباس شخصی در دادگاه تا وثیقه میلیاردی

تحریم ها با معیشتِ مزدبگیران چه کردند؟ / حق اضافه کاریِ کارگران در کام کاهش سطح تولید

تولید بذر هسته های اولیه گیاهان روغنی مقاوم به بیماری ها و آفات

چگونه بفهمیم مشترک پر مصرف هستیم؟

آرایش جدید بازار بین بانکی

تیر جنگ تجاری به بازار نفت

استخدام کارشناس با مدرک برق، الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر

یک دل «سیر» گلایه!

استخدام خانم و آقا جهت همکاری با نان فانتزی در شهر اصفهان

توزیع اعتبارات از هفته آینده آغاز می شود

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در کرج

استخدام مکانیک نیمه ماهر هیدرولیک اتومبیل در کرج

استخدام انباردار آقا مسلط به اکسل در کرج

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت همکاری در مشهد

استخدام مهندس نساجی آشنا به امور رنگرزی و شید رنگ در تهران

20 درصد پسماند شهری قابلیت تفکیک از مبدا را دارد

اقدام مجلس برای کاهش آلودگی هوا با حذف عوارض از واردات خودروهای هیبریدی و برقی

خودداری وزارت راه از تعیین اجاره بهای مسکن

قیمت طلا امروز 5 خرداد 98

احداث و بهره برداری از پارک کوروش کبیر در پایتخت تاجیکستان

تعیین قیمت خودرو به دست دلالان/پیشخوان

استخدام راننده جهت یک شرکت فنی مهندسی در ساوه و محلات

استخدام راننده و کارشناس در یک شرکت فنی مهندسی

استخدام حسابدار صنعتی خانم در کرج

استخدام کارپرداز با تجربه جهت شرکت ساختمانی در مشهد

استخدام نیروی حسابدار جهت یک شرکت معتبر در کرج

استخدام مهندس مکانیک مسلط به نرم افزارهای طراحی در کرج

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار هلو در کرج

استخدام فروشنده آقا به صورت نیمه وقت در مشهد

استخدام فروشنده خانم و آقا در محدوده قاسم آباد

استخدام صندوقدار خانم جهت همکاری در مشهد

استخدام مهندس برق با سابقه در زمینه برق صنعتی کارخانجات-کرمان

بازگشت بورس های جهانی به مدار صعودی

هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد

هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد