مطالب مرتبط:
پیش بینی های سازمان هواشناسی می گفت در اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط نرمال است/ بارش های امسال در دو هفته اول فروردین 19 برابر شد/ بیش از 40 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد سیراب شدند
علی گلمرادی: ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس/ حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم/ شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
جدی بودن هشدار هواشناسی برای 13 فروردین/سیلابی شدن قزوین طی امروز و فردا
ارائه گزارش میزان خسارات خوزستان به رییس مجلس حداقل تا 28 فروردین در شرایط اضطرار هستیم شرایط سیلابی کارون و اهواز کنترل شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 6 اردیبهشت 1398 ساعت 09:422019-04-26اقتصادي

هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد


کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود.

- را از بین برده و یا به حداقل برساند.

وی افزود: رودخانه کارون در 40 کیلومتری شمال شهر اهواز به رودخانه دز می پیوندد و از آنجا کارون بزرگ مستقیم وارد اهواز و سپس آبادان و خرمشهر می شود؛ شاخه دز خود از دو سر شاخه مهم یعنی سزار و بختیاری تشکیل می شود؛ واقعیت این است که بیش از نیم قرن از احداث سد دز گذشته و هم اکنون حدود 85 درصد از این سد را رسوب گرفته و در صورت ادامه این روند، این رسوب به دهانه نیروگاه می رسد.

* سد دز بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارد این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "80 درصد این رسوب از رودخانه بختیاری وارد سد دز می شود"، گفت: اگر پیش از این ها، سد بختیاری را احداث کرده بودیم، نه تنها 80 درصد از آب وارده و رسوب به رود دز را کنترل می کردیم، بلکه می توانستیم نزدیک به 2 هزار و 500 مگاوات برق" (انرژی برق آبی) نیز تولید کنیم.

وی ادامه داد: در جریان سیلا ب های اخیر، حساسیت بر روی سد دز بسیار بیش تر بود، چرا که سدی به قدمت سد دز که بیش از 50 سال عمر کرده، بیشتر پتانسیل خراب شدن به علت روگذری سد را دارد و خسارات فراوانی بر جای خواهد گذاشت؛ بنابراین رهاسازی آب، اصلی ترین و سریع ترین و تنها کاری بود که در آن موقعیت می توانستیم انجام دهیم تا سیل ها از روی بدنه سد سرریز نشود.

* در صورت نبود سد گتوند، شهر اهواز زیر آب می رفت ترکش دوز با بیان اینکه "در برخی از روزها حدود 5 هزار مترمکعب بر ثانیه آب از مخزن سد رهاسازی می شد"، گفت: وجود سد گتوند به عنوان پایین ترین سد در حوضه رودخانه کارون، کمک بسیار بزرگی برای ما برای کنترل و جلوگیری از وقوع سیل در اهواز بود.

وی افزود: در صورت فقدان این سد، سیلاب رودخانه کارون به مقدار آب رها شده از سد دز می پیوست و شهر اهواز را زیر آب می برد و یا اینکه برای جلوگیری از این مشکل، رهاسازی از سد دز می بایست متوقف و یا کاهش می یافت که این امر خطرات جدی برای سد دز با احتمال سرریز شدن از روی سد را به همراه داشت و در صورت ناتوانی در مدیریت آب، با یک فاجعه بزرگ زیست محیطی" روبه رو بودیم و سیل کارون ، در اهواز باعث بروز فاجعه می شد.

* قطعا برای حفاظت از شهرهایمان باید سد احداث می کردیم این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "رخداد سیل در رودخانه هایی که از شهرها می گذرند، بی درنگ در وسط شهرها نمایان می شود"، گفت: اگر نمی خواستیم سدی احداث کنیم تا در تأمین آب و تولید برق از آن استفاده کنیم، به طور قطع برای حفاظت از شهرهایمان از خسارت های فاجعه بار و ویرانگر سیل باید سد احداث می کردیم.

وی ادامه داد: به ویژه اینکه در کشورهای همسایه ایران برای مثال کشور عمان، نزدیک به 100 تا 120 میلیمتر در سال است.

* تناسب اقلیمی کشور برهم خورده است وی افزود: علاوه بر این در سال های اخیر به دلایل متعددی از جمله گرم شدن جهانی و 7 سال پرآبی داشتیم، امروز شاهد هستیم که پس از 16 سال خشکسالی، یک سال پرآبی داشته ایم و مشخص نیست سال آینده به چه صورت است؟ از اینرو، باید از امروز به فکر فردا و سال های آینده با اتخاذ تدابیر صحیح و به موقع باشیم.

عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران در خصوص چرایی عدم لایروبی سدها گفت: یکی از کارهایی که در فرآیند طراحی سدها انجام می شود، محاسبه میزان رسوب سد در طول 50 سال است، بر طبق همین پیش بینی، حجم مخزن برای جمع آوری گل و لای و رسوب ها و همچنین دیگر اهداف سد در نظر گرفته می شود؛ بنابراین مخزن تعبیه شده کفایت جایگذاری رسوب 50 ساله را داشته و نیازی به لایروبی هر ساله نیست.

* لایروبی رودخانه ها مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیست وی ادامه داد: نکته دیگری که در بحث لایروبی باید بدان توجه داشت، هزینه زیاد و دشواری بسیار بالای این کار است؛ به عنوان مثال، رودخانه کارون طولانی ترین رودخانه کشور بوده و با توجه به املاح فراوان آب این رودخانه، لایروبی هر ساله مخازن سدهای این رودخانه به صرفه نیست؛ البته لایروبی رودخانه ها می تواند کمک کند ولی با وجود هزینه بالایی که دارد، مگر در موارد استثنایی، چندان موثر نیست.

ترکش دوز با تأکید بر اهمیت حفظ حریم رودخانه ها گفت: طبق استانداردهای بین المللی و قوانین داخلی، نباید هیچ گونه ساخت و سازی در حریم رودخانه ها انجام شود، به اعتقاد ما و بر اساس سالها تجربه و با تأکید بر استانداردهای بین المللی، در عرصه سدسازی، حفظ و حراست از حریم رودخانه با هدف حفاظت از جان انسانها و ادامه حیات آنان، مهم تر از هر مورد دیگری است.

وی افزود: بین المللی رسیده این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "کنترل سیل یک فرآیند چندمرحله ای است"، گفت: تله اندازی، آرام کردن مخزن و در نهایت، آهسته پایین دادن حجم آب، مجموعه اقداماتی است که برای مهار سیلاب باید انجام شود؛ برای انجام درست و کامل این فرآیند، باید مسئولیت تمام کار دست افراد متخصص بوده و حریم رودخانه نیز حفظ شده باشد.

وی افزود: در حقیقت سیل، روان آبی است که ناشی از بارش های بسیار شدید و متمرکز بوده که اگر در چندین روز و حتی به اندازه یک ماه می آمد، به سادگی به سوی دریاها و تالاب ها روانه می شد اما این میزان بارش در عرض چند ساعت و یا یکی دو روز می بارد و با حجم بسیار زیاد روان می شود که ابتدا باید آن سیلاب و یا سیلاب ها را در یک مخزن بزرگ (سازه سد بزرگ) تله اندازی و آرام کرد و سپس با توجه به ظرفیت رودخانه، آرام آرام تا حد لازم آنرا رهاسازی کرد.

ترکش دوز با بیان اینکه "طبق استانداردهای بین المللی حریم رودخانه در پایین دست سدها باید برای سیل 25 ساله باشد"، گفت: این رقم در مورد کرخه و دز حدود 4000 مترمکعب بر ثانیه است که متأسفانه به علت تجاوزهای متعدد به حریم این دو رودخانه، این مقادیر به حدود 400 مترمکعب یعنی حدود یک دهم استاندارد بین المللی، تقلیل پیدا کرده که باید ساماندهی شود.

* شوخی نیست که از روی ناآگاهی بگویند سد نسازید عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران تصریح کرد: این شوخی نیست که عده ای بیایند بدون آگاهی و از روی انگیزه های شخصی و سیاسی بگویند نباید سد ساخت و سدسازی راه حل مهار سیلاب نیست، از این افراد باید پرسیده شود که چه سازه ای می تواند سیلابی با بزرگی ناشی از ذوب برف ها وجود دارد.

* شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "شرایط اردیبهشت هم سیلابی است و حتی ممکن است بدتر از فروردین باشد" خاطرنشان کرد: سیلاب های احتمالی اردیبهشت ناشی از بارش های سنگینی است که با ذوب برف ها همراه خواهد بود، به همین دلیل توصیه می کنم با خالی کردن تدریجی مخازن سدها، برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی به ویژه در اردیبهشت ماه آماده باشیم.

ترکش دوز با بیان اینکه "انتظار داریم برای اتخاذ تدابیر لازم جهت اصلاح امور و جلوگیری از خسارت های بیش تر سیلاب های امسال و سال های آینده حتما از افراد متخصص و با تجربه استفاده شود"، گفت: بدانیم که چه کسانی طراح و ناظر بر ساخت سدهای بزرگی چون کرخه و کارون ها بوده اند که به اذعان مسئولین بلندپایه کشور در هفته های اخیر، به راستی به آنها جفا شده است و می بایست قدردان آنها باشیم و از وجودشان برای آینده بهره مند شویم.


کلید واژه ها: رودخانه - رودخانه کارون - اهواز - کارون - مدیریت - بختیاری - کارشناس - سیلاب - صورت - درصد - بزرگ - شرایط - فاجعه - همراه - گتوند - سریع ترین - نیروگاه - آبادان - حساسیت - خرمشهر - واقعیت - تولید - کاهش - زیست - بارش - شمال - هایی

آخرین اخبار سرویس:
رانت، احتکار و دلالی، محصول توزیع سنتی گوشت

استخدام مدیرفروش جهت شرکت بازرگانی واردات و پخش لوازم موبایل

نوسان قیمت طلا در اطراف کم ترین رقم 2 هفته گذشته

ریزش مخاطبان سینما در ماه رمضان + نمودار

استخدام مدیر فروش جهت همکاری در مشهد

فال روزانه پنجشنبه 2 خرداد 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/3/2

46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند

رییس شورای رقابت: شریعتمداری بازار خودرو را بهم ریخت!

فرماندار: 318 میلیارد ریال به طرح های سمنان تخصیص یافت

رشد بیکاری بانوان در یزد بیشتر از آقایان است تاکید بر کنترل روند رشد بیکاری در یزد

تامین مواد اولیه مشکل واحدهای تولیدی است قراردادهای یک طرفه آفت تولید است

109 زندانی جرائم غیرعمد استان چشم انتظار کمک های مردمی هستند

اولویت های استان در حوزه سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان است

نرخ تورم به 34.2 درصد رسید

استخدام web developer در شرکت سابین تجارت آریا در تهران

استخدام مهندس مکانیک ترجیحا ساخت و تولید مسلط به Solid work

99 درصد شهرستان گناوه از گاز طبیعی بهره مند هستند

جزوه آموزشی فنون متره و برآورد و صورت وضعیت ها 1

فرماندار: 318 میلیارد ریال به طرح های سمنان تخصیص یافت

نگاه تشویقی وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق

دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب

تامین مواد اولیه مشکل واحدهای تولیدی است/ قراردادهای یک طرفه آفت تولید است

رشد بیکاری بانوان در یزد بیشتر از آقایان است/تاکید بر کنترل روند رشد بیکاری در یزد

فرماندار: 318 میلیارد ریال به طرح های سمنان تخصیص یافت

جزوه حقوق و قوانین شهری

استخدام دستیار مدیریت مجتمع مسکونی – تجاری در تهران

استخدام مدیر فروش و بازاریاب در شرکت تجهیزات پزشکی

دشت شیروان- فاروج پایلوت کشوری در زمینه گیاهان کم آب بر انتخاب شد

109 زندانی جرائم غیرعمد استان چشم انتظار کمک های مردمی هستند

رسیدگی بیش از 700 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

توقیف 276 کیلوگرم مواد غذایی غیرمجاز در الوند

سپاه آزادشهر 23 واحد مسکونی در مناطق سیل زده می سازد

توسعه اقتصادی به مثابه ایجاد شادی مد نظر قرار گیرد

رسیدگی بیش از 700 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

توقیف 276 کیلوگرم مواد غذایی غیرمجاز در الوند

روزی با حافظان طبیعت سبز گلستان در بندرگز + گزارش

دشت شیروان- فاروج پایلوت کشوری در زمینه گیاهان کم آب بر انتخاب شد

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در ایران+جزییات

پاورپوینت آمار و احتمالات مهندسی

استخدام ویتر خانم با حقوق 2 میلیون،بیمه،نهار و شام / تهران

پاورپوینت حسابداری ترکیب واحدهای تجاری استاندارد شماره 19

آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی از گمرک/ترخیص 2 روزه کالاها

سپاه آزادشهر 23 واحد مسکونی در مناطق سیل زده می سازد

بهره وری؛ منبع ناب و پایان ناپذیر برای رشد اقتصادی

اهداء لوازم خانگی و اقلام غذایی به 750خانوار سیل زده گلستانی + مصاحبه

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در ایران

توسعه اقتصادی به مثابه ایجاد شادی مد نظر قرار گیرد

مشارکت کشاورزان دهلرانی در پرداخت زکات

رایزن سفارت ایران دربلژیک: پرداخت پول ویلموتس ربطی به ما ندارد!

گراند کانیون ، پل شیشه‎ای با 1200 متر ارتفاع! (+ ویدئو)

جلوگیری از خودکشی 7هزار نفر ظرف یک سال

استخدام یک نفر جوشکار آرگون در شهر تهران محدوده بازار

پاورپوینت تحلیل موزه سرامیک لیلینگ چین

مطالعات کاربرد مدل گسترش عملکرد کیفیت (QFD) به منظورتوسعه محصول با رویکرد مشتری گرایی

جزییات بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی

استخدام کارشناس مکانیک با مدرک لیسانس در مشهد

تاکسیرانی با رانندگان فاقد برچسب نرخ کرایه برخورد می کند

ابلاغ 926 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به کشاورزی خوزستان

افتتاح نخستین جایگاه خودروهای برقی در برج میلاد تهران

کاهش میزان خودکشی در استان

مصوبات چهاردهمین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ منتشر شد

مرکز آمار: نرخ تورم 34.6 درصد شد

آخرین تحولات بازار مرغ/ قیمت هر کیلو مرغ 11 هزار تومان

تشریح بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی

کاهش قیمت در بازار خودرو ادامه دارد

استخدام نیرو جهت کار در سوپر مارکت در مشهد

زیباحالت: بانک زنجانی و شرکایش فکر نمی کردند دستگیر شوم؛ به همین خاطر تقصیرات را گردن من انداختند

پاورپوینت تحلیل موزه هنر CAFA چین

جزوه نهایی درس انفجار

امکان احراز هویت برای ثبت نام کنندگان کارت هوشمند ملی از امروز

5 مصوبه ستاد تنظیم بازار برای واردات گوشت/ موجودی 3.6 میلیون تنی کالاهای اساسی در بنادر

آغاز کار ادارات در روزهای شنبه و چهارشنبه آینده با دو ساعت تاخیر

تورم به 34.2 درصد رسید

مدیریت بازار دست مافیا است

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در کشور

جزییات بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی

حقوق ها افزایش نیابد استیضاح را کلید می زنیم

تشریح بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی/ 60 درصد ارز پتروشیمی ها برگشت

9،260 میلیارد ریال برای خسارت کشاورزی سیل خوزستان ابلاغ شد

اعتبارات مربوط به جبران خسارت کشاورزان سیل زده خوزستان ابلاغ شد

مدیران برای اجرای طرح های اقتصادی مانع تراشی نکنند

اهداء لوازم خانگی و اقلام غذایی به 750 خانوار سیل زده گلستانی+مصاحبه

مدیران برای اجرای طرح های اقتصادی مانع تراشی نکنند

اعتبارات مربوط به جبران خسارت کشاورزان سیل زده خوزستان ابلاغ شد

تشریح بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی

کاهش ساعت کار ادارات پس از شب های قدر

توضیحات رییس بانک مرکزی درباره استعلام بدون امضایی که هادی رضوی از بانک مرکزی ارائه داد

استخدام مسئول دفتر مسلط به زبان انگلیسی در شرق تهران

استخدام کارمند حسابدار خانم در شرکت تولیدی کشاورزی

استخدام پیک موتوری جهت کار در مینی مارکت تیراژه خزر در تبریز

پاورپوینت نمودار مونتاژ محصول

قیمت خودرو در بازار امروز 1 خرداد 98 +جدول

استخدام کارشناس بازاریابی،فروش و امور اداری در یزد

نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال 98/چگونگی رفع تعهدات ارزی 97

تخم مرغ ارزان شد

تعین وتکلیف موسسات خیریه با ایجاد سامانه شفافیت /فقط موسسات دارای مجوز می توانند کمک دریافت کنند

آخرین تحولات بازار مرغ، افزایش قیمت هر کیلو مرغ

قیمت تیرآهن در بازار

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه

میزان تورم مشخص شد، تورم به 34.2 درصد رسید

هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد

هشدار؛ شرایط سیلابی اردیبهشت ممکن است بدتر از فروردین باشد