مطالب مرتبط:
مسابقات مناظرات دانشجویان شرق و جنوب کشور به کار خود پایان داد
استخدام کمک اشپز با سابقه کار جهت همکاری در شهر سیرجان
استخدام تکنسین تاسیسات جهت کار در شهر تهران
کلوپ: باید کار فولام را زودتر تمام می کردیم
استخدام نیروی صافکار جهت کار در نمایندگی در شهر قم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 6 اردیبهشت 1398 ساعت 09:352019-04-26اقتصادي

مکافاتِ کار


انواع قراردادهای عجیب و غریب کار عرصه ای برای ارزان سازی نیروی کار، کاهش حق و حقوق نیروی کار و گسستن انسجام و اتحاد در مطالبه گری کارگران است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، قراردادهای عجیب و غریبِ کار بر محور دور زدن قانون کار رواج یافته؛ روش های نوینی که عملاً برای بالا بردن زمان کار کارگران و پایین آوردن دستمزد آنان به کار می رود! قراردادهای آزمایشی ، قراردادهای پیمان تک نفره ، قراردادهای کارآموزی ، قرارداد مشاوره ای ، کارگران خیریه و اجاره میزهای کار انواعی از قراردادهای کاری را پدید آورده است.

در صنایع حساس نیز رد پای شرکت های پیمانکاری و تأمین نیروی انسانی دیده می شود که عناوین عجیب و غریبی چون کارگر پیمانکاری ، کارگر حجمی ، کارگر ارکان ثالث و کارگر جایگزین را به قراردادهای کاری کارگران وارد کرده اند.

عمدتاً این نوع قراردادها در صنایع مهمی همچون نفت و گاز کشور دیده می شود که سبب لایه لایه شدن نیروی کار می شود تا هر چه بیشتر ادغام عمودی نیروی کار را برهم بزند.

کالایی شدن نیروی کارِ کارگر عملاً به شکل عریانِ دلالی کارگر درآمده است.

شرکت های پیمانکاری و تامین نیروی انسانی را در زمره دلال های کارگر می توان گنجاند.

در شهرداری ها، خودروسازی ها در قالب قطعه سازی ها، مخابرات و مهمتر از همه صنعت نفت و گاز این دلالی ها زیادتر دیده می شوند و البته این شکل از ساماندهی نیروی کار بیشتر در بخش های شبه دولتی و دولتی دیده می شود.

مهم ترین کارکرد برون سپاری ها برای شبه دولتی ها این است که از برخورد مستقیم تعداد کارگران معترض با کارفرما کاسته می شود.

تصور کنید بخشی از وظایف شهرداری ها برون سپاری نمی شد.

آنوقت احتمالاً هر تاخیر در دستمزد کارگران، عدم پرداخت حق بیمه و دیگر مشکلات، کارگران را مستقیماً با شهرداری ها مواجه می کرد.

این از آن روست که ادغام عمومی نیروی کار دردسر زیادی دارد.

قراردادهایی برای طفره رفتن از پرداخت حداقل مزد و معیشت از وقتی که پای شرکت های پیمانکاری به حیطه روابط کار باز شده، حال و روز نیروی کار بهتر نشده که هیچ، بدتر هم شده است.

هر کارگری به خوبی می داند به محض اینکه قرارداد رسمی اش به قرارداد پیمانکاری بدل شود؛ امنیت شغلی اش بیشتر به خطر می افتد؛ وضعیت پرداخت دستمزدش نامشخص می شود.

در یک کلام این برون سپاری ها برای نیروی کار مساوی با بی ثبات کاری است.

قراردادهای عجیب و غریبی که بخش خصوصی برای طفره رفتن از پرداخت حداقل دستمزد و کار کشیدن بیشتر از کارگران استفاده می کند نیز روز به روز مضرات بیشتری برای کارگران رقم زده است.

در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها، شرکت های پیمانکاری یا تأمین نیروی انسانی حضور دارند و قرادادهای غیرقانونی اما عرفی نیز به مدد کارفرمایان می آیند تا بی ثبات کاری را زیاد کنند و امکان ارزان سازی نیروی کار را فراهم کنند و کارگران را درون سیاه چاله های عمیق نداشتن تشکل و شرایط کاری بی ثبات بمکند.

کار به جایی رسیده که همان قرارداد موقت را برای کارگر تبدیل به آرزو می کند.

روابط کار به سمت حقوق خصوصی بودن نیل کرده است فرشاد اسماعیلی (پژوهشگر حقوق کار) معتقد است که هرچقدر از حقوق عمومی بودن روابط کار فاصله می گیریم و قراردادهای کار را در حوزه حقوق خصوصی می بریم، قراردادهای عجیب و غریبی که منجر به تضییع حقوق کارگران می شود، بیشتر پدیدار می شوند.

او می افزاید: به این خاطر که حقوق عمومی واجد ویژگی آمره بودن قانون و حمایتی بودن است.

مواردی که قابل توافق بین کارگر و کارفرما باشد، کمتر در آن مشاهده می شود.

دیگر آزادی قراردادی حاکم نخواهد بود.

در شرایط آزادی قراردادی یا حقوق خصوصی چون کارفرما در آن وضعیت صاحب زمین، وسایل و سرمایه کار است، دست بالاتر را در شرایط کار دارد و کارگران در شرایط پایین تری هستند.

اما به میزانی که به سمت حقوق عمومی بودن قرارداد کار حرکت کنیم تضمین بیشتری وجود دارد که این اشکال عجیب و غریب قرارداد کار از بین برود یا کاهش پیدا کند.

اسماعیلی در تشریح علل پدید آمدن قراردادهای عجیب و غریب کار بیان می کند: قراردادهای کار عجیب و غریب انواع مختلفی دارند که وابسته به ویژگی های مختلف شرایط کار تنظیم بر روابط کارگر و کارفرما حاکم می شوند.

متغیرهایی مثل محل کار، مدت کار، میزان دستمزد و حتی نابرابری های جنسیتی و بحث های نظام های طبقه بندی مشاغل تا حتی تشکل های کارگری در قانون کار می تواند شرایطی را برای کارگران رقم بزند که نهایتا از آن اشکال مختلف قراردادهای عجیب خارج شود.

او ادامه می دهد: ویژگی های عمده ای که تعیین کننده اند معمولا دستمزد و مدت قرارداد است که به واسطه تغییر و شکستن قواعد این دو متغیر، بیشترین حقوق از کارگران تضییع می شود و امروز می بینیم این تضییع حقوق قراردادی کارگر به دلایل مختلف رواج بیشتری پیدا کرده است.

در برخی موارد این امکان را خود قانون کار از طریق خلاءهای آن به کارفرما می دهد و بعضاً هم کارفرماها با درنظر نگرفتن مقرراتی که در قانون کار پیش بینی شده، راه برای بهره کشی از کارگر را بازمی کنند.

عامدانه انواع مشاغل مستمر تعیین نشد این پژوهشگر حقوق کار معتقد است که سال ها بحث بر سر تبصره 1 و 2 ماده 7، پایان دادن به قراردادهای موقتی و ایجاد سازوکاری برای تضمین بیشتر امنیت شغلی در کارهای مستمر شکل گرفته اما فعلا و متاسفانه این امر تصویب نشده و اجرایی نشده است.

اسماعیلی تصریح می کند: عدم تعیین مشاغل با ماهیت مستمر عواقب دیگری نیز داشته است.

قراردادهای آزمایشی که خیلی از بیکاران به محض ورود به کار درگیر آن هستند و این روزها هم اتفاقا شکل و رواج پیدا کرده یکی از همان عواقب است.

آنچه تحت عنوان قراردادهای آزمایشی در قانون کار تصویب شد در شرایطی بود که قانون کار در حکم قانون واحد همه موادش اجرا شود و پیش بینی این بوده که تبصره 1 و2 ماده 7 یعنی مشاغل با ماهیت مستمر تعیین و تصویب شود.

او می افزاید: پیش بینی این بوده که با تعیین مشاغل با ماهیت مستمر دیگر کارفرمایان نمی توانند قراداد موقت با این کارگران منعقد کنند و به همین خاطر قراردادهای آزمایشی را پیش بینی کردند.

اما متاسفانه تا به حال مشاغل مستمر تعیین نشده است و از طرفی هم قراردادهای آزمایشی در قانون کار وجود دارد.

به نظر می رسد که این مساله لغو و بی معنی است.

هم از یک طرف مشاغل با ماهیت مستمر 30 سال معطل بماند هم قراداد آزمایشی 30 سال اجرا بشود.

این پژوهشگر حقوق کار می گوید: پیش بینی این بوده که وقتی کارفرما نمی تواند کارگران را در مشاغل مستمر با قراردادهای موقت به کار بگیرد لذا قراردادهای آزمایشی را پیش بینی کردند آنهم برای کارگرانی که می خواهند آزمایشی از آنها استفاده کنند و بعد از مدتی ممکن است موافق جذب آنها نباشند.

در این شرایط کارفرما می تواند قرارداد را به راحتی فسخ کند.

اما امروز که کارفرما می تواند قرارداد حتی یک ماهه نیز با کارگران منعقد کند، دیگر بی معنی است که قرارداد آزمایشی نیز در قانون همچنان به قوت اجرا شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه در قراردادهای آزمایشی امکان فسخ قرارداد به هر دو طرف داده شده است، بیان می کند: اهمیت موضوع در این است که حتی در شرایط آزمایشی دستمزد باید حتما به کارگر تعلق بگیرد اما این مساله را خیلی از کارفرمایان رعایت نمی کنند و حتی دستمزدی به کارگر نمی دهند.

قراردادهای حجمی به ادبیات حقوق توافقی و خصوصی نزدیک است این پژوهشگر حقوق کار با اشاره به اینکه نمونه دیگری از این قراردادهای عجیب و غریب که هم متغیرهای مدت کار و هم دستمزد و بیمه را تحت تاثیر قرار داده است، بحث قراردادهایی موسوم به قراردادهای حجمی است.

او می گوید: این قراردادها هیچ سابقه ای در قوانین و مقررات موجود ندارند.

منظور این است کار به صورت حجمی و یکباره و مقطعی به کارگر واگذار می شود.

این قرارداد به این شکل همان مقاطعه ای حقوق مدنی است.

یعنی به ادبیات حقوق خصوصی و قراردادهای توافقی نزدیک است تا حقوق عمومی اما علی رغم اینکه ماهیت آن در قانون کار پیش بینی نشده متاسفانه به شکل زیادی رواج دارد.

این قراردادهای حجمی دستمزدها به نوعی توافق مقطوعی است که می تواند زیر حداقل دستمزد باشد و دیگر مزایا، بیمه، سنوات و عیدی به آن تعلق نمی گیرد.

او ادامه می دهد: در این قرارداد صرفا حق السعی فروش نیروی کار به کارگر پرداخت می شود چون از شمول قانون کار خارج می شود.

یعنی با این نیت که کارگران را از شمول قانون کار خارج کنند، قرارداد حجمی منعقد می کنند.

بیمه هم به آنها تعلق نمی گیرد و از خیلی از مزایا محروم می شوند.

در اصل مثل یک مقاطعه کار با کارگر برخورد می شود.

اما هیئت های تشخیص و حل اختلاف اداره کار نباید به این قراردادها رسمیت دهند و باید بخشنامه جدیدی برای برچیده شدن قراردادهای حجمی صادر کنند یا رویه ای اعمال شود که قراردادهای حجمی به کل کنار بروند.

قراردادهای پیمان تک نفره برای دور زدن امکان شکایت کارگر به اداره کار وی با بیان اینکه نوع دیگر از قراردادهایی که با آن سعی می کنند قانون کار را دور بزنند، قراردادهای پیمان تک نفره است، بیان می کند: ماهیت کار اساسا پیمان نیز و تابع قواعد و شرایط عموم پیمان ها نیست و کارگر تعهدی صرفا به نتیجه ندارد.

این پیمان تک نفره هم از آن قراردادهای من درآوردی است.

قراردادی که کارگر به خاطر اینکه مدتی کارگر را از شمول قراردادکار و قانون کار خارج کنند، یک پیمان تک نفره با او می بندند درحالیکه ماهیت قرارداد همان قراداد موقت یا معین است.

در صورت پذیرش این قراردادها فرد مشمول قانون و مقررات پیمان می شود.

با توجه به اینکه با این ترفندها می توانند صلاحیت ادارات کار برای رسیدگی به شکایات کار را دور بزنند و کلی از حقوق ومزایای کارگران را پرداخت نکنند یا رعایت نکنند، این شکل از قراردادها نیز در بسیاری از کارگاه ها رواج پیدا کرده است.

وی می افزاید: اگر بخواهیم در سیاست های کلی تبصره 1 و 2 ماده 7 آمره بودن قوانین را لحاظ کنیم، باید به این موارد هم اشاره کنیم.

در این صورت قراردادهای پیمان تک نفره هم باید کنار زده شده و به رسمیت شناخته نشوند.

قرادادهای مشاوره ای برای کاهش مزایای کارگر به عقیده این پژوهشگر حقوق کار مدل دیگری از قراردادهای تضییع کننده حقوق کارگران، قراردادهای مشاوره ای است که به عنوان نیروی کارشناس یا متخصص یا مدیر استفاده می شود.

این مساله بیشتر در دستگاه های دولتی که قراردادهای مشمول قانون کار با کارگر منعقد می کنند، استفاده می شود.

او ادامه می دهد: یعنی مستخدم کارشناس است و اساسا کار کارشناسی می کند اما ساعت کاری اش و همه شرایط دیگرش مطابق قانون کار است و هر روز سر کار می رود اما با انعقاد قرارداد مشاوره، قانون کار را دور می زنند تا حقوق و مزایای قانون کار به این کارشناس تعلق نگیرد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه یکسری از اشکال دیگر این قرادادهای عجیب و غریب هم قراردادهای کارآموزی است که واجد همان ویژگی های نیروی کار ارزان و بدون دستمزد است که تحت عنوان کارورزی و کارآموزی رواج پیدا کرده، می گوید: ممکن است ذیل دستورالعمل های وزارت کار هم نباشند اما با توافقی که با کارگر انجام می شود، خیلی از امتیازات مقررات حمایتی قانون کار را در این قرارداد حذف می کنند.

به این شکل که هیچگونه آموزشی در کار نیست و اساسا نیروی کار، نیروی متخصص و ماهر و کارگر باسابقه است و کار را هم بلد است و یا حتی کار را بلد نیست اما نیاز به کارآموزی یا آموزش ندارد ولی با انعقاد قرارداد تحت عنوان کارآموزی کارگر را از شرایط عمومی حقوق مزایای قانون کار خارج می کنند.

درحالیکه کارآموزی باید در محیط آموزشی کنار کارگاه باشد و مربی داشته باشد و مربی کارت آموزش داشته باشد و شرایط و تشریفات عمومی کارآموزی برقرار باشد.

دراین موارد هیچیک از این شرایط کارآموزی در کارگاه حاکم نیست و کارگر مستقیما مثلاً در خط تولید مشغول به کار است اما در قراردادش کارآموزی آمده است.

قرادادهای صنایع مهم؛ رکن دومی ها دستگاه های اجرایی و شرکت های بزرگ دولتی عمدتاً حوزه نفت و گاز عمدتاً با کارگران قراردادهای ارکان ثالث امضا می کنند.

اسماعیلی می گوید: قرارداد ارکان ثالث هم شکل دیگری از این قراردادهای عجیب و غریب است.

دسته ای از کارگران به صورت مستقیم در دستگاه های دولتی و شرکت های بزرگ مستخدم هستند(رکن اولی ها) و عده ای نیروی پیمانی اند (رکن دومی ها) و عده ای قراردادکاری هستند هستند که اصطلاحا به این دسته سوم ارکان ثالث می گویند که بیشتر هم در شرکت های نفتی، عسولیه و جم هستند.

وی با بیان اینکه این افراد به صورت قرارداد کار با دستگا های اجرایی یا شرکت های بزرگ دولتی کار می کنند اما نیروی قرارداد موقتی هستند که طبق قانون کار استخدام می شوند و تابع تشریفات آیین نامه استخدامی خاص نیستند، بیان می کند: آنها در مدت زمان و شکل استخدام امنیت شغلی کمتری دارند.

اما مساله درباره این دسته از کارگران این است که خیلی از کارفرمایان طبق قوانین و بخشنامه های دولتی صلاحیت استخدام کارگران به صورت پیمانی یا با واسطه این کارگران را ندارند و از آن منع شده اند.

کارگران آنها باید به صورت مستقیم جذب دستگاه های موردنظر شوند.

یعنی در بسیاری از موارد این الزام وجود دارد که جذب کارگران به صورت مستقیم باشد و اساس ارکان ثالث برای این افراد خلاف قوانین و مقررات می تواند تلقی شود.

نقض مقررات به نام خیریه او خاطرنشان کرد: دسته دیگری از کارگران هم هستند که برای خیریه ها کار می کنند.

خیریه ها این افراد را با کار تقریباً رایگان استخدام می کنند.

زیر حداقل دستمزد با آن ها قرارداد منعقد می شود و تابع مقررات کار در بحث دستمزد و بیمه نیستند.

یعنی بسیاری از خیریه ها که فعال ترین شان در اصفهان هستند به واسطه اینکه موضوع کار خیریه است مقررات قانون کار را در خصوص کارگران نقض می کنند و این افراد را با دستمزدها کمتر از حداقل دستمزد به کار می گیرند.

درنتیجه نیازمند این هستیم که بخشنامه یا دستورالعمل جدی خطاب به این خیریه ها برای رعایت قوانین و مقررات قانون کار در قبال کارگران صادر و اجرایی شود.

اجاره میز در آرایشگاه ها نوع جدید دور زدن قراردادهای قانونی اسماعیلی با بیان اینکه در بخش کارگاه های خصوصی کوچک و متوسط مثلا برخی آرایشگاه ها هم از قرادادهای عجیب و غریب زیاد دیده می شود، خاطرنشان می کند: از کارگر استفاده می کنند، کارگر تابع دستور کارفرما کار می کند و کار هم به گونه ای است که مستحق دستمزد است اما با آن ها قرارداد کار منعقد نمی شود و به آنها اصطلاحا "میز اجاره می دهند".

یعنی کارگر می آید و میزی از آرایشگاه را اجاره می کند و با دریافت مبلغی از سمت مشتری و پرداخت پورسانت زیادی به صاحب آرایشگاه در مکان آرایشگاه کار می کند.

حتی از وسایل آرایشگاه هم استفاده می کند.

اما با اجاره میز، این افراد را از شمول قانون کار خارج می کنند.

مزایایی مثل سنوات و عیدی نیز با این شرایط دیگر به آنان تعلق نمی گیرد.

این ها نیز از سوی ادارات کار باید به عنوان کارگران مشمول کار به رسمیت شناخته شوند چراکه کارشان واجد ارکان سه گانه رابطه کارگری و کارفرمایی است و باید تابع قانون کار باشند.

مبارزه برای حق اسماعیلی با بیان اینکه در همه این اشکال عجیب و غریب که حتی به موارد بالا محدود نبوده و در سطوح پنهان و وسیع دیگری نیز در جریان است، بیان می کند: در سطح اول و مهمتر لازم است تا با تقویت تشکل ها، سندیکاها و شوراهای مستقل کارگری وجه عمومی بودن حقوق کار را در این محیط های کارگری تقویت کنیم که به واسطه توافقات جمعی و مقاومت های تشکل یافته بتوانند جلوی این شرایط نابرابر نیروی کار را بگیرند.

در سطح خرد نیز لازم است که هیات های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار این شکل های قرارداد را به هیچ وجه به رسمیت نشناخته و با احراز شرایط رابطه کارگی و کارفرمایی این افراد را مشمول قانون کار و حقوق و مزایای آن بدانند.

وی می افزاید: برای حرکت به سمت حقوق عمومی کردن قرادادهای کار می بایست هم برای به دست آوردن تشکل مبارز کرد و هم بر شرایط قانونی برای احقاق حق کارگران پافشاری شود.

این جنبه ها لزوما همدیگر را کسر نمی کنند.

مبارزه بر مبنای حق وقتی پایه ریزی شود و بر اساس حق خواهی پیش می رود، می تواند به ایجاد حق های جدید و تشکیل سازوکار جدید و حتی سازماندهی جدید برای استیفای آن نیز بینجامد.

همه چیز برای نیروی کار ارزان، کارگران شرکتی علی خدایی (فعال کارگری و نماینده کارگران در شورای عالی کار) معتقد است که شرکت های پیمانکاری اقسام مختلف قراردادها را هر روز خلق می کنند.

او می افزاید: این اتفاقات بیشتر در حوزه ی نفت و گاز رخ می دهد؛ در صنعت نفت، میلِ سودبخشی یا به اصطلاح حاتم بخشی به حامیان یا اطرافیان، هر روز شرکت، خلق می کند و کارفرما می آفریند.

او درباره شرایط کارگرانی که با این شرکت ها کار می کنند، می گوید: نداشتن امنیت شغلی و بی ثبات کاری ، دستمزد و مزایای مزدیِ بسیار پایین تر نسبت به همکاران رسمی یا قراردادی خود، عدم امکان برخورداری از حقِ ترفیع شغلی و رعایت نشدنِ نظامِ طبقه بندی مشاغل ازجمله مسایل این کارگران هستند.

خدایی معتقد است که در شرایط فعلی کمترین کاری که دولت برای بهبود معیشتی کارگران می تواند انجام دهد، حذف قراردادهای پیمانکاری و شرکت های واسطه، حداقل از زیرمجموعه های مستقیم و غیرمستقیم خودش است.

اگر این کار را انجام دهند و یکسان سازی شرایط کار را محقق نمایند، قدم بزرگی برداشته اند.

او در انتقاد بیشتر به نمونه های عینی رجوع می کند: در برخی حوزه ها برای یک کار یکسان، چهار مدل قرارداد داریم؛ کارگرِ رسمی، بیش از 5 میلیون تومان درآمد دارد به اضافه امکانات رفاهی و انگیزشیِ بسیار؛ قراردادی ها در کنار همان رسمی ها هستند که 3.

5 میلیون تومان می گیرند و در همان شغل، کارگرانِ پیمانکاری هستند که حدود 2.

5 میلیون تومان درآمد دارند و در نهایت می رسیم به ارکان ثالثی ها که فقط حداقل دستمزد را می گیرند.

اینجا جایی است که کار یکسان، مزد یکسان معنایی ندارد.

برای کاستن از بهای کار کارگر هر ترفندی که به مخیله خطور می کند، به کار گرفته شده.

برای سود بیشتر نیروی کار را به قعر چاه افکنده و غیرقانونی را فراقانونی و فراقانونی را قانونی کرده است.

در قانون کار پرچم حداقل حمایت ها تبدیل به عروسک خیمه شب بازی شده و بی اعتبار می شود؛ هر روز راه های بیشتری برای دور زدن این حداقل ها پیدا می شود.

شیوه تولید سرمایه داری اصولاً متمرکز است و همین امر کارگران را به هم نزدیک می کند.

کارگران همراه می شوند و در کنار هم مطالبه می کنند.

گزارش: مریم وحیدیان
کلید واژه ها: قرارداد - کارگر - کارگران - عجیب و غریب - دستمزد - نیروی انسانی - شهرداری - عجیب - حداقل دستمزد - انواع - ادغام - پالایشگاه - قطعه سازی - قانون کار - پتروشیمی - مخابرات - خبرنگار - حق بیمه - عناوین - اجاره - قانون - تامین - روابط - امنیت - گزارش - اتحاد - دردسر - بیمه - صنعت - کشور

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ دشت ناز پناهگاه آهوی ایرانی

قیمت سکه امروز5 خرداد 98

حذف پنج خودرو از گزارش کیفی

استخدام شرکت سام صنعت آندیا در زنجان

کاریکاتور/ برنج اینجوری گرون شد!

سه سناریو از تورم 98

اهتمام ویژه شرکت غله استان در انتقال سریع گندم های خریداری شده به مراکز استاندارد

برگزاری جلسه فوق العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی ها

از حضور با لباس شخصی در دادگاه تا وثیقه میلیاردی

تحریم ها با معیشتِ مزدبگیران چه کردند؟ / حق اضافه کاریِ کارگران در کام کاهش سطح تولید

تولید بذر هسته های اولیه گیاهان روغنی مقاوم به بیماری ها و آفات

چگونه بفهمیم مشترک پر مصرف هستیم؟

آرایش جدید بازار بین بانکی

تیر جنگ تجاری به بازار نفت

استخدام کارشناس با مدرک برق، الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر

یک دل «سیر» گلایه!

استخدام خانم و آقا جهت همکاری با نان فانتزی در شهر اصفهان

توزیع اعتبارات از هفته آینده آغاز می شود

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در کرج

استخدام مکانیک نیمه ماهر هیدرولیک اتومبیل در کرج

استخدام انباردار آقا مسلط به اکسل در کرج

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت همکاری در مشهد

استخدام مهندس نساجی آشنا به امور رنگرزی و شید رنگ در تهران

20 درصد پسماند شهری قابلیت تفکیک از مبدا را دارد

اقدام مجلس برای کاهش آلودگی هوا با حذف عوارض از واردات خودروهای هیبریدی و برقی

خودداری وزارت راه از تعیین اجاره بهای مسکن

قیمت طلا امروز 5 خرداد 98

احداث و بهره برداری از پارک کوروش کبیر در پایتخت تاجیکستان

تعیین قیمت خودرو به دست دلالان/پیشخوان

استخدام راننده جهت یک شرکت فنی مهندسی در ساوه و محلات

استخدام راننده و کارشناس در یک شرکت فنی مهندسی

استخدام حسابدار صنعتی خانم در کرج

استخدام کارپرداز با تجربه جهت شرکت ساختمانی در مشهد

استخدام نیروی حسابدار جهت یک شرکت معتبر در کرج

استخدام مهندس مکانیک مسلط به نرم افزارهای طراحی در کرج

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار هلو در کرج

استخدام فروشنده آقا به صورت نیمه وقت در مشهد

استخدام فروشنده خانم و آقا در محدوده قاسم آباد

استخدام صندوقدار خانم جهت همکاری در مشهد

استخدام مهندس برق با سابقه در زمینه برق صنعتی کارخانجات-کرمان

بازگشت بورس های جهانی به مدار صعودی

اوپک؛ سازمانی برای شرایط خاص/ قیمت متعادل نفت مرهون اوپک 60 ساله

احداث بزرگ ترین فضای سبز پاریس در اطراف برج ایفل

تازه ترین قیمت خودروهای داخلی(جدول)

قراردادهای زیرزمینی، ترفند جدید دلالان مسکن!

دولت برای سامان دادن به بازار خودرو چه کاری باید انجام دهد؟

تازه ترین قیمت خودرو های داخلی

استخدام سه رده شغلی جهت شرکت معتبر در زمینه تولیدی و بازرگانی

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب با حقوق ثابت در حوزه فروش آهن آلات

قیمت خودروهای داخلی 98/03/04

شرایط فروش فوری ایران خودرو (4 خرداد 98)

استخدام مدیر بازرگانی مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام کارگر ریخته گری طلا خانم و آقا مسلط به ICDL-تهران

استخدام کارشناس فروش خانم با سابقه کار در شیراز

استخدام مشاور فروش در شرکت مهندسی کاربرد کامپیوتر-تهران

مجتمع پتاس خور در صدد اجرای طرح های توسعه اکتشاف معدن

تازه ترین قیمت خودروهای داخلی

تازه ترین قیمتها در بازار مسکن پایتخت /جدول

کاریکاتور/ برنج اینجوری گرون شد!

چرا گیاهخواری برای بدن مفید است؟

پر جمعیت ترین منطقه پایتخت را بشناسید!

استخدام تعدادی برق کار و وردست جهت پروژه در ملارد

پیش بینی برداشت 144 تن انگور یاقوتی در سراوان

استخدام حسابدار یا کمک حسابدار خانم بصورت پاره وقت یا تمام وقت

استخدام منشی واحد فروش جهت یک شرکت در مشهد

استخدام مسئول دفتر مدیر کارخانه در شرکت صنعت غذایی کورش

استخدام دکتری یا دانشجوی دکتری شیمی آلی جهت امور تحقیقاتی

استخدام کارشناس فروش مسلط به اصول و فنون حرفه ای مذاکره/کرج

استخدام مونتاژ کار درب و پنجره دوجداره و توری پلیسه در رشت

استخدام صندوقدار خانم با تجربه در کرج

استخدام کارشناس فروش جهت فروشگاه پوشاک آراگروپ - کرج

استخدام بسته بند خانم با سابقه در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مدیر مالی خبره در شهرک صنعتی محمودآباد قم

استخدام کارشناس فروش،طراح و گرافیست،بسته بند-اصفهان

جدیدترین قیمت ها در بازار مسکن تهران+ جدول

برنج اینجوری گرون شد!

آپارتمان در کرج چند؟

استخدام کارشناس فروش فروشگاهی آقا در مجموعه نیلپر در تهران

آغاز طرح نظارتی و پایشی کارت های سوخت در سیستان و بلوچستان

پیش بینی برداشت 144 تن انگور یاقوتی در سراوان

راه اندازی نمایندگی کنسولگری پاکستان در چابهار

اینفوگرافی / نرخ بیکاری در بزرگترین اقتصادهای دنیا

استخدام تعدادی چرخکار، وردست و اتوکار ماهر در همدان

استخدام حسابدار، دکتری یا دانشجوی دکتری شیمی و کارمند فروش

استخدام نیرو جهت صندوقداری در فروشگاه آجیل و شکلات-بندر عباس

استخدام مدرس زبان جهت آموزشگاه زبان فرصت در کرج

استخدام تخته کار و کمک آشپز جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام مربی و کمک مربی جهت کار در مهد کودک در کرج

استخدام فر کار ماهر جهت دو شیفت در شهر مشهد

استخدام نیروی تراشکار و فرزکار جهت کار در واحد قالبسازی -مشهد

استخدام مکانیک ماهر و نیمه ماهر و جلوبندی ساز در مشهد

استخدام مدرس آلمانی جهت همکاری در کرج

استخدام جوشکار ماهر یا نیمه ماهر جهت تانکر سازی در مشهد

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی+ جدول

استخدام تعدادی جوشکار اسکلت در شهر مشهد

استخدام کارشناس فنی (لیسانس نساجی یا صنایع) در البرز

دو عارضه مهم کمبود یُد / علایم کم کاری و پرکاری تیرویید

استخدام تراشکار ماهر جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام مهندس ساختمان جهت سرپرستی کارگاه ساختمانی - کرج

استخدام نیروی خانم با روابط عمومی بالا آشنا به کامپیوتر - اصفه

مکافاتِ کار

مکافاتِ کار