مطالب مرتبط:
چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟
چرا برخی ایرانی ها عشق نمای رومی دارند؟
چرا در تدوین بودجه متوسل به نظریات نخ نمای غربی ها می شویم؟!
نمای رومی ایمنی ساختمان و ساکنان را در زلزله به خطرمی اندازد
نمای رومی تهدید کننده هویت دینی قم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 اردیبهشت 1398 ساعت 17:322019-04-25دانش

چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟


مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم در خصوص گسترش نمای رومی بیان کرد: انتخاب این نوع نما وقتی تبدیل به جریانی اجتماعی می شود، نمی توان تنها با جریان قانونی مانع از گسترش آن شد، - زیرا جریان اجتماعی یک سازه و اسکلت نیست و از جنس اجتماع است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، سیده شبنم فاطمی در نشست تخصصی نمای رومی؛ توطئه فرهنگی یا خواست مردم از سلسله نشست های تخصصی گفت و گوی شهر که در دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، عنوان کرد: طراحی نمای ساختمان، یک رویداد کاملاً معمارانه به شمار می رود و اکثر معماران نیز به این مساله اهتمام دارند.

بیان کرد: موضوع نمای رومی، یکی از موضوعات مهمی است که اخیراً با ابلاغ مصوبه ای از سوی شهرداری ممنوع اعلام می شود، در واقع با این مصوبه، مسأله ای معمارانه به تصمیم مدیریتی تبدیل شد.

وی اظهار کرد: نمای رومی به عنوان یکی از دغدغه های مهم مراجع و بزرگان حوزه نیز مطرح شد و گسترش این نما در حوزه دین و فرهنگ، مورد انتقاد قرار گرفت.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم عنوان کرد: اینکه نمای رومی یک توطئه فرهنگی یا خواست مردم است و یا اینکه جریان سرمایه داری و اقتصاد شهر، موافق گسترش و تحکیم این نوع نماست، مسأله ای مهم است که نیاز به بررسی و واکاوی دارد.

وی گفت: پدیده های معمارانه، متأثر از عوامل مختلف و گوناگونی همچون جامعه شناختی، مسائل فرهنگ شهر، مسائل مدیریت شهر، مسائل اقتصاد شهر و… است، به همین دلیل مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی، تصمیم به برگزاری نشست هایی تخصصی مبتنی بر تجربه های واقعی در کافه گفتگو این مرکز دارد تا در حین این گفتگوها پدیده های مختلف شهر قم را از چند منظر بررسی کند.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم در خصوص گسترش نمای رومی بیان کرد: انتخاب این نوع نما وقتی تبدیل به جریانی اجتماعی می شود، نمی توان تنها با جریان قانونی مانع از گسترش آن شد، زیرا جریان اجتماعی یک سازه و اسکلت نیست و از جنس اجتماع است.

وی گفت: در مقابله با این رویدادها باید به ایجاد جریان اجتماعی و فرهنگ سازی پرداخت تا ذائقه و انتخاب مردم را تغییر داد، در این بین دانشگاه ها، مراکز حوزوی و فعالان فرهنگی و جامعه شناسان دارای نقش مهمی هستند.

فاطمی افزود: تغییر فرهنگ و ایجاد جریان اجتماعی نیز زمان می برد و در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد، از همین روی باید با نگاهی تخصصی و کارشناسی به واکاوی رویدادها و علل و عوامل پرداخت تا در مسیر فرهنگ سازی و جریان سازی اجتماعی، بتوانیم موفق عمل کنیم.

وی اظهار کرد: نمی شود خلاف جریان شدیدی که حرکت می کند، سد ایجاد کرد، وقتی مسکن یک کالای مصرفی و سودآور است و یا مردم آن را دوست دارند، به راحتی نمی توان با آن مقابله کرد و جریان قانونی به تنهایی نمی تواند مانع ایجاد کند.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم عنوان کرد: جریان اجتماعی را متولیان شهر می توانند بسازند، البته این امر زمان می برد و در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد.

وی افزود: متأسفانه برخورد با معماری، کالایی شده است و مردم برای افزایش قیمت مسکن و ارزش افزوده، دوست دارند از مصالح گران در نما و سازه استفاده کنند؛ آنها در ساخت مسکن، در فکر سودآوری هستند و برای ساخت و ساز، چرتکه می اندازند تا ارزش افزوده مسکن را بالا ببرند.

فاطمی بیان کرد: در واقع مردم هوشمندانه همه چیز را بررسی می کنند و می دانند اگر ساختمان شأن، نمای رومی داشته باشد، بهتر به فروش می رسد و حاضر هستند برای این کار، بهای سنگینی بپردازد.

وی گفت: مردم دیگر خانه را برای زندگی نمی خواهند بلکه آن را سرمایه زندگی شأن می دانند، تا زمانی که این نگرش وجود دارد و تا زمانی که از طریق فرهنگ سازی وارد نشویم تلاش برای کنار گذاشتن نمای رومی، آب در هاون کوبیدن است، مگر اینکه بخواهیم صورت مساله را پاک کنیم.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم اظهار کرد: از طرفی در معرفی معماری و نمای اسلامی و ایرانی، هنوز به یک تعریف ملموس برای جامعه دست نیافته ایم، در حالی که مردم نمای رومی را به خوبی می شناسند و برای آنها، چنین نمایی دارای تعریف است.

وی افزود: نمای رومی به راحتی برای مردم قابل تشخیص است، ولی نمای اسلامی و ایرانی هنوز برای مردم شناخته شده نیست، وقتی می توان نمای دیگری را جایگزین نمای رومی کرد، که به یک تعریف مناسب از معماری اسلامی و ایرانی برای مردم دست پیدا کنیم.

فاطمی تاکید کرد: باید بپذیریم که در معرفی معماری اسلامی و ایرانی از سوی دانشگاه و حوزه، کم کاری شده است و هنوز به طور عمیق و وسیع این نوع معماری را مورد تحلیل قرار نداده ایم و مردم آن را به خوبی نمی شناسند.

وی عنوان کرد: همچنین در معرفی معماری و نمای مناسب، ضعف آکادمیک وجود دارد و در بستر آکادمیک نیز نگاه تحلیلی به این رویدادها نداریم.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم گفت: نمای مسکونی باید به خانه، آرامش و تسکین بدهد، اما به جای آن تجملات و تشریفات می آید و جامعه فاصله زیادی از معنای عملکردی گرفته است.

وی بیان کرد: گرایش برای نمای رومی افزایش یافته است حتی اگر این نما با اندازه و وسعت خانه نیز تناسبی نداشته باشد باز هم مردم متقاضی نمای رومی هستند؛ زیرا این نوع نما زیبا هستند و تا زمانی که نمای مناسب زیباتری به جای آن نیاید مردم همچنان به این نما تمایل دارند.

فاطمی اظهار کرد: نمای رومی به دلیل الگوها و ساختارش زیبا هستند و مردم آن را شکیل می دانند، همچنین نمای رومی ستون و چارچوب و المان های تعریف شده دارد.

تفکر و دیدگاه در سیر تحول معماری ایران نقش دارد و استفاده برخی از نماها نشان می دهد فرهنگ مردم تحت تأثیر فرهنگ های دیگری قرار گرفته است و از نظر فرهنگی، کم کاری شده است.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم متذکر شد: انسان در یک ظرفی تصمیم می گیرد و پیشرفت می کند، می توان روی ساخت این ظرف فکر کرد و نظر و ذائقه مردم را تغییر داد.

یک جامعه شناس گفت: مسائل فرهنگی و اجتماعی، تأثیر مستقیمی بر سبک و سیاق معماری و شهرسازی دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، داوود صفا در اولین نشست تخصصی نمای رومی؛ توطئه فرهنگی یا خواست مردم عنوان کرد: اقتصاد، سیاست، علم و مذهب 4 رکن مهمی است که جامعه را تحت تأثیر خود قرار می دهد و هر مساله و موضوعی را باید بر اساس این مؤلفه ها بررسی کرد.

این جامعه شناس افزود: در بررسی علل و عوامل اجتماعی و فرهنگی، نگاه ها باید عمیق و چند بعدی باشد، نگاه مساله محور و همراه با آسیب شناسی وضع موجود و بهره گیری از اندیشمندان در حوزه های مختلف و نگاه تئوریک و علمی می تواند ما را به یک وحدت رویه برساند.

وی اظهار کرد: با نگاه به گذشته و آینده و با نگرش آسیب شناسی می توان بسیاری از موضوعات و مسائل مهم را به خوبی واکاوی کرد.

صفا در مورد پدیده های معمارانه نیز عنوان کرد: موضوعات جامعه شناختی، زیباشناختی، مسائل فرهنگی و مدیریت شهری و …هر یک بر روی نوع معماری، اثر می گذارد.

وی بیان کرد: در واقع مسائل فرهنگی و اجتماعی، تأثیر مستقیمی بر سبک و سیاق معماری و شهرسازی دارد، وقتی نگاه سرمایه ای در جامعه به جای نگاه فرهنگی قرار می گیرد و یا مادی گرایی جایگزین نظام ارزشی می شود، در معماری نیز می توان به تأثیر این عوامل پی برد.

این جامعه شناس گفت: در گذشته، معماری مطابق با شرایط اقلیمی و نیاز افراد شکل می گرفت، اما امروز تحت تأثیر نگرش های اجتماعی، نظام سرمایه داری، چشم و هم چشمی، فاصله های طبقاتی، تجمل گرایی و …شده است.

وی افزود: جامعه در حال گذار و رسیدن به فضای مدرن است، از این رو با آشفتگی های زیادی در سبک زندگی مواجه هستیم، در این شرایط فضا به سمت فردگرایی، مصرف گرایی، تجمل گرایی و رشد سریع تکنولوژی می رود.

صفا اظهار کرد: مسائل اجتماعی و فرهنگی چند بعدی است و مجموعه ای از عوامل و شرایط مداخله گر عوامل را تشکیل می دهد و اگر در این باره ریشه یابی و آسیب شناسی نکنیم، در هر زمینه ای به آشفتگی های زیادی می رسیم.

وی بیان کرد: سرعت تغییرات زیاد شده است و باید در فرهنگ سازی، سواد رسانه ای و آگاه سازی مردم، همپای تغییرات اجتماعی حرکت کنیم تا از غافله عقب نمانیم.

وی ادامه داد: هر پدیده اجتماعی دارای فرم و مبنا و عملکرد است.

اگر فرم و مبنا و عملکرد به هم نزدیک باشند، دچار نظم اجتماعی و فرهنگی خواهیم بود، اما اگر این سه از هم دور باشد، آشفتگی ایجاد می کند.

صفا افزود: در معماری رومی این سه عنصر به هم نزدیک نیست و همین امر موجب آشفتگی است، در نمای رومی با توجه به این خلاء هایی که گفته شد اشرافیت گرایی، تضاد طبقاتی، نابرابری های اجتماعی و فضای اقتدارگرایانه را می بینیم و نوع نما با آرامش و آسایش داخل خانه همخوانی ندارد.

وی اظهار کرد: در معماری امروز، مشاورین املاک، مخاطبین، بازاریاب ها و صنعت و فرهنگ سودآوری تصمیم می گیرند و این نگرش ها، معماری را از هویت اصلی خود دور می کند.

معماری باید دارای هویت و تعریف دقیق باشد تا با آسیب های کمتری به لحاظ جامعه شناسی مواجه شویم.

وی بیان کرد: هر گاه جامعه از نظر محتوا ضعیف شد به سمت تجمل گرایی و فخر فروشی می رود و این رویکرد تجمل گرایی و فخرفروشی نیز می تواند خود را در معماری و نماکاری ساختمان نشان دهد.

صفا اظهار کرد: باید با نظریه پردازی به بررسی و رفع آسیب ها پرداخت، یکی از مهم ترین ویژگی های نظریه پردازی، پیش بینی برای آینده است و می توان به وسیله آن برنامه ریزی کرد.

باید برای فرهنگ سازی و تغییر نگرش ها، از رسانه کمک بگیریم و همه عناصر فرهنگ ساز را دخالت دهیم و در افراد دغدغه ایجاد کنیم.

این جامعه شناس بیان کرد: تا زمانی که دغدغه ای در میان مردم نباشد، جریان سازی به سرعت انجام نمی شود، امروز محور دغدغه جامعه، مسائل اقتصادی و کسب سود است و این امر، سبک شهر را تحت شعاع آن قرار می دهد.

اگر در جامعه فضای همدلی و همبستگی اجتماعی نباشد و مردم، دغدغه مند تربیت نشوند، دور نمای مشخصی از رفع آسیب ها وجود ندارد.

صفا عنوان کرد: جامعه را می توان هدایت کرد، در دوره های قبلی تصمیم گیرندگان افراد دیگری بودند و امروز صنعت گر تصمیم گیر است، جایگاه معماران و متفکرین مشخص نیست از این رو جامعه مغشوش است و نمی داند دنبال چیست باید در این عرصه تحول اجتماعی صورت بگیرد.

وی گفت: فرهنگ دو بعد عینی و ذهنی دارد، الگوهای رفتار و نظام ارزشی و عقیدتی و همه هنجارها و ارزشها دارای بعد عینی و ذهنی است.

این جامعه شناس افزود: ما در بعد عینی دارای تاخر فرهنگی هستیم، یعنی بعد مادی تغییر زیادی می کند و بعد معنوی دیرتر تغییر می کند در واقع ابزاری می آید ولی فرهنگ استفاده از ابزار نمی آید.

وی عنوان کرد: امروز پرزرق و برق بودن این نوع معماری، جامعه را به سمت خود جذب می کند و باید با فعالیت های فرهنگی و آسیب شناسی با این رویکرد برخورد کرد.


کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - دانشگاه - اجتماعی - فرهنگ - شهرسازی - معماران - معماری - مدیر - جهاد - دانشگاه علمی کاربردی - فرهنگی - انتخاب - برگزار - مردم - مدیریت - اقتصاد - علمی کاربردی - دانشگاه علمی - گفتگو - تصمیم - اسکلت - پدیده - جامعه - کاربردی - شهرداری - انتقاد - سرمایه - گزارش - ممنوع - طراحی

آخرین اخبار سرویس:
کسب رتبه اول دانشگاه آزاد زاهدان در ایجاد مراکز مهارتی و آموزشی در سطح کشور

نخستین نشست انتقال تجارب صنعتی 8 خرداد در دانشگاه بوعلی برگزار می شود

مداح اهانت کننده به اهل سنت با قرار تامین آزاد شد

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد

تیم پزشکی قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد به بیش از 3500 نفر از مردم سیل زده خوزستان خدمات رسانی کرد

کود آلی نانویی با خاصیت ذخیره سازی مواد و آب تولید شد

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

اندیشکده «ابداء» بسیج دانشجویی اصفهان راه اندازی می شود

آغاز پذیرش دانشجو در پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران

برگزاری محفل انس با قرآن در دانشگاه یاسوج

برتری اعضای هیأت علمی دانشگاه شریف

جهادی بودن با سرخوردگی های اجتماعی!

محسن جنتی، عضو ارشد انجمن جهانی مهندسان برق و الکترونیک شد

اطلاعیه دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری در خصوص مرحله ارزیابی تخصصی آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1398

معلمان حافظ ارزش های انقلاب هستند

اخبار استخدام دانشگاه فنی و حرفه ای chr(8211) سال 97

ترکیبات آب در ستاره دنباله دار، نظریه ها را به چالش کشاند

توبیخ یکی از رسانه های دانشگاه آزاد به دلیل تملق از طهرانچی + سند

موافقت نامه دانشگاه حکیم سبزواری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

امضای موافقت نامه مشترک دانشگاه حکیم سبزواری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

نقش آموزش های تخصصی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد

حقوق دانشجو معلمان ترمیم می شود

ابطحی، سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان شد

سازمان سنجش جواب داوطلبان معترض دکتری را داد

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد

مطیعی «رییس صندوق رفاه دانشجویان» شد

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکترا

پاورپوینت تحلیل دانشگاه اوترخت هلند

میزان افزایش شهریه دانشگاه آزاد

دستگاه «بورت دیجیتال وایرلس با دقت میکرو لیتر» از سوی محقق جهرمی اختراع شد

برتری اعضای هیأت علمی دانشگاه شریف

جزییات مصاحبه علمی آزمون دکتری 98 دانشگاه پیام نور اعلام شد

استخدام کارشناس آزمایشگاه(کارشناسی ارشد شیمی) در فارس

مطیعی رییس صندوق رفاه دانشجویان شد

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد سه رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه مازندران موافقت کرد

ارسال دعوتنامه جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی برای همه اعضا

انتصاب سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان

تلاش برای تولید داروهای مورد نیاز کشور در شرکت های دانش بنیان

گزارش موبایلی از کی یف؛ افطاری ساده دانشجویی

دکتر مطیعی «رییس صندوق رفاه دانشجویان» شد

ثبت نام ورودی به دانشگاه علوم اسلامی رضوی آغاز شد

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

رویداد ایده پردازی با موضوع «کسب و کار های کوچک در دانشگاه» در بجنورد برگزار شد

بازدید معاون رییس جمهور از سه شرکت دانش بنیان در فردیس

انتشار متون قرآنی در دستور کار دانشگاه آزاد است

قدیمی ترین کلکسیون سنگ های فضایی زمین کشف شد

بازدید معاون رییس جمهور از 3 شرکت دانش بنیان در فردیس

استخدام بازاریاب با درآمد عالی در تهران

ثبت نام اردوی جهادی تابستانه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی آغاز شد

حمایت دانشگاه خواجه نصیر از رویداد ایده آزاد اسباب بازی

آغاز پذیرش دانشجو در پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران

روزه داری دور از وطن

پای فرقه تیغ و مهتابی خور به دانشگاه بیرجند باز شد/ در به اصطلاح «قطب علمی شرق کشور» چه خبر است؟

سامانه ای ایمن برای مدیریت هوشمند تماس ها طراحی شد

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

انگیزه های سیاستگذاری برای رجوع به کوپن چیست؟

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان منصوب شد

7 دانشجوی زاهدانی به مرحله دوم المپیاد علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور راه یافتند

قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی نمونه یک سازمان ایثارگر است

شرکت های دانش بنیان بیش از 90 هزار میلیارد تومان درآمدزایی داشتند

جزییات جلسه هم اندیشی شورا با شهردار تهران

کبگانیان: تشکیل ستاد علم و فناوری گامی در راستای ایجاد قرارگاه علمی است

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

تحقق پلیس دانش بنیان، محصول تعامل پلیس و دانشگاه

قربانیان این سوی میله ها

مهلت ثبت نام شرکت در جشن دانش آموختگی دانشگاه تهران تمدید شد

نذر 450 دانشجوی دانشگاه بیرجند برای کمک به نیازمندان

استخدام همکار جهت بخش پذیرش و بازاریابی هتل - سیرجان

استخدام حسابدار ارشد با تحصیلات کارشناسی ارشد-تهران

دانشگاه آزاد مرودشت موفق به کسب رتبه 822 در پایگاه علمی سایمگو شد

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

گروه های جهادی محلی به کمک سیل زدگان خراسان جنوبی رفتند

آزادی 90 مددجو جرائم غیر عمد در خوزستان

انتشار متون قرآنی در دستور کار دانشگاه آزاد است

انتشار متون قرآنی در دستورکار دانشگاه آزاد است

الگوریتمی برای بهبود عملکرد ربات ها در محیط انسانی

3600 نفر از اساتید بسیجی از اقدامات جهادی دانشگاه آزاد در سیل تقدیر کردند

جلسه این هفته شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون حضور رییس جمهور برگزار می شود

شب قدر، شب تصمیم برای تغییر مقدرات است

توضیحاتی درباره تبدیل وضعیت برخی اساتید پیام نور

سقف افزایش شهریه دانشگاه آزاد مشخص شد

جلسه این هفته شورایعالی انقلاب فرهنگی بدون حضور رییس جمهور برگزار می شود

دانشجویان جهادگر کرمانشاهی برای نجات قطب انجیر کشور به لرستان اعزام می شوند

جلسه این هفته شورا بدون حضور رییس جمهور برگزار می شود

موافقت برای صدورحکم پیمانی قطعی 34 همکار علمی دانشگاه پیام نور اعلام شد

موافقت با صدورحکم پیمانی قطعی 34 همکار علمی

جزییات حد نصاب علمی برای کنکور دکتری

سقف افزایش شهریه دانشگاه آزاد مشخص شد

سرانه مطالعه ایرانی ها؛ 15 دقیقه در روز!

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

استخدام موسسه آموزش عالی آزاد علوم فنون کادوس

ثبت نام جشنواره ملی دانش آموزی دانشگاه امیرکبیر تا 31 تیرماه ادامه دارد

افزایش شهریه دانشگاه آزاد اعلام شد

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

افزایش شهریه دانشگاه آزاد اعلام شد

جشنواره ملی دانش آموزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

شهریه دانشگاه آزاد گران شد + جزییات

چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟

چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟