مطالب مرتبط:
چرا برخی ایرانی ها عشق نمای رومی دارند؟
چرا در تدوین بودجه متوسل به نظریات نخ نمای غربی ها می شویم؟!
نمای رومی ایمنی ساختمان و ساکنان را در زلزله به خطرمی اندازد
نمای رومی تهدید کننده هویت دینی قم
تهاجم نمای «رومی» به شهر قم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 اردیبهشت 1398 ساعت 15:102019-04-25دانش

چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟


مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم در خصوص گسترش نمای رومی بیان کرد: انتخاب این نوع نما وقتی تبدیل به جریانی اجتماعی می شود، نمی توان تنها با جریان قانونی مانع از گسترش آن شد، - زیرا جریان اجتماعی یک سازه و اسکلت نیست و از جنس اجتماع است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، سیده شبنم فاطمی در نشست تخصصی نمای رومی؛ توطئه فرهنگی یا خواست مردم از سلسله نشست های تخصصی گفت و گوی شهر که در دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، عنوان کرد: طراحی نمای ساختمان، یک رویداد کاملاً معمارانه به شمار می رود و اکثر معماران نیز به این مساله اهتمام دارند.

بیان کرد: موضوع نمای رومی، یکی از موضوعات مهمی است که اخیراً با ابلاغ مصوبه ای از سوی شهرداری ممنوع اعلام می شود، در واقع با این مصوبه، مسأله ای معمارانه به تصمیم مدیریتی تبدیل شد.

وی اظهار کرد: نمای رومی به عنوان یکی از دغدغه های مهم مراجع و بزرگان حوزه نیز مطرح شد و گسترش این نما در حوزه دین و فرهنگ، مورد انتقاد قرار گرفت.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم عنوان کرد: اینکه نمای رومی یک توطئه فرهنگی یا خواست مردم است و یا اینکه جریان سرمایه داری و اقتصاد شهر، موافق گسترش و تحکیم این نوع نماست، مسأله ای مهم است که نیاز به بررسی و واکاوی دارد.

وی گفت: پدیده های معمارانه، متأثر از عوامل مختلف و گوناگونی همچون جامعه شناختی، مسائل فرهنگ شهر، مسائل مدیریت شهر، مسائل اقتصاد شهر و… است، به همین دلیل مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی، تصمیم به برگزاری نشست هایی تخصصی مبتنی بر تجربه های واقعی در کافه گفتگو این مرکز دارد تا در حین این گفتگوها پدیده های مختلف شهر قم را از چند منظر بررسی کند.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم در خصوص گسترش نمای رومی بیان کرد: انتخاب این نوع نما وقتی تبدیل به جریانی اجتماعی می شود، نمی توان تنها با جریان قانونی مانع از گسترش آن شد، زیرا جریان اجتماعی یک سازه و اسکلت نیست و از جنس اجتماع است.

وی گفت: در مقابله با این رویدادها باید به ایجاد جریان اجتماعی و فرهنگ سازی پرداخت تا ذائقه و انتخاب مردم را تغییر داد، در این بین دانشگاه ها، مراکز حوزوی و فعالان فرهنگی و جامعه شناسان دارای نقش مهمی هستند.

فاطمی افزود: تغییر فرهنگ و ایجاد جریان اجتماعی نیز زمان می برد و در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد، از همین روی باید با نگاهی تخصصی و کارشناسی به واکاوی رویدادها و علل و عوامل پرداخت تا در مسیر فرهنگ سازی و جریان سازی اجتماعی، بتوانیم موفق عمل کنیم.

وی اظهار کرد: نمی شود خلاف جریان شدیدی که حرکت می کند، سد ایجاد کرد، وقتی مسکن یک کالای مصرفی و سودآور است و یا مردم آن را دوست دارند، به راحتی نمی توان با آن مقابله کرد و جریان قانونی به تنهایی نمی تواند مانع ایجاد کند.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم عنوان کرد: جریان اجتماعی را متولیان شهر می توانند بسازند، البته این امر زمان می برد و در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد.

وی افزود: متأسفانه برخورد با معماری، کالایی شده است و مردم برای افزایش قیمت مسکن و ارزش افزوده، دوست دارند از مصالح گران در نما و سازه استفاده کنند؛ آنها در ساخت مسکن، در فکر سودآوری هستند و برای ساخت و ساز، چرتکه می اندازند تا ارزش افزوده مسکن را بالا ببرند.

فاطمی بیان کرد: در واقع مردم هوشمندانه همه چیز را بررسی می کنند و می دانند اگر ساختمان شأن، نمای رومی داشته باشد، بهتر به فروش می رسد و حاضر هستند برای این کار، بهای سنگینی بپردازد.

وی گفت: مردم دیگر خانه را برای زندگی نمی خواهند بلکه آن را سرمایه زندگی شأن می دانند، تا زمانی که این نگرش وجود دارد و تا زمانی که از طریق فرهنگ سازی وارد نشویم تلاش برای کنار گذاشتن نمای رومی، آب در هاون کوبیدن است، مگر اینکه بخواهیم صورت مساله را پاک کنیم.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم اظهار کرد: از طرفی در معرفی معماری و نمای اسلامی و ایرانی، هنوز به یک تعریف ملموس برای جامعه دست نیافته ایم، در حالی که مردم نمای رومی را به خوبی می شناسند و برای آنها، چنین نمایی دارای تعریف است.

وی افزود: نمای رومی به راحتی برای مردم قابل تشخیص است، ولی نمای اسلامی و ایرانی هنوز برای مردم شناخته شده نیست، وقتی می توان نمای دیگری را جایگزین نمای رومی کرد، که به یک تعریف مناسب از معماری اسلامی و ایرانی برای مردم دست پیدا کنیم.

فاطمی تاکید کرد: باید بپذیریم که در معرفی معماری اسلامی و ایرانی از سوی دانشگاه و حوزه، کم کاری شده است و هنوز به طور عمیق و وسیع این نوع معماری را مورد تحلیل قرار نداده ایم و مردم آن را به خوبی نمی شناسند.

وی عنوان کرد: همچنین در معرفی معماری و نمای مناسب، ضعف آکادمیک وجود دارد و در بستر آکادمیک نیز نگاه تحلیلی به این رویدادها نداریم.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم گفت: نمای مسکونی باید به خانه، آرامش و تسکین بدهد، اما به جای آن تجملات و تشریفات می آید و جامعه فاصله زیادی از معنای عملکردی گرفته است.

وی بیان کرد: گرایش برای نمای رومی افزایش یافته است حتی اگر این نما با اندازه و وسعت خانه نیز تناسبی نداشته باشد باز هم مردم متقاضی نمای رومی هستند؛ زیرا این نوع نما زیبا هستند و تا زمانی که نمای مناسب زیباتری به جای آن نیاید مردم همچنان به این نما تمایل دارند.

فاطمی اظهار کرد: نمای رومی به دلیل الگوها و ساختارش زیبا هستند و مردم آن را شکیل می دانند، همچنین نمای رومی ستون و چارچوب و المان های تعریف شده دارد.

تفکر و دیدگاه در سیر تحول معماری ایران نقش دارد و استفاده برخی از نماها نشان می دهد فرهنگ مردم تحت تأثیر فرهنگ های دیگری قرار گرفته است و از نظر فرهنگی، کم کاری شده است.

مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم متذکر شد: انسان در یک ظرفی تصمیم می گیرد و پیشرفت می کند، می توان روی ساخت این ظرف فکر کرد و نظر و ذائقه مردم را تغییر داد.

یک جامعه شناس گفت: مسائل فرهنگی و اجتماعی، تأثیر مستقیمی بر سبک و سیاق معماری و شهرسازی دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، داوود صفا در اولین نشست تخصصی نمای رومی؛ توطئه فرهنگی یا خواست مردم عنوان کرد: اقتصاد، سیاست، علم و مذهب 4 رکن مهمی است که جامعه را تحت تأثیر خود قرار می دهد و هر مساله و موضوعی را باید بر اساس این مؤلفه ها بررسی کرد.

این جامعه شناس افزود: در بررسی علل و عوامل اجتماعی و فرهنگی، نگاه ها باید عمیق و چند بعدی باشد، نگاه مساله محور و همراه با آسیب شناسی وضع موجود و بهره گیری از اندیشمندان در حوزه های مختلف و نگاه تئوریک و علمی می تواند ما را به یک وحدت رویه برساند.

وی اظهار کرد: با نگاه به گذشته و آینده و با نگرش آسیب شناسی می توان بسیاری از موضوعات و مسائل مهم را به خوبی واکاوی کرد.

صفا در مورد پدیده های معمارانه نیز عنوان کرد: موضوعات جامعه شناختی، زیباشناختی، مسائل فرهنگی و مدیریت شهری و …هر یک بر روی نوع معماری، اثر می گذارد.

وی بیان کرد: در واقع مسائل فرهنگی و اجتماعی، تأثیر مستقیمی بر سبک و سیاق معماری و شهرسازی دارد، وقتی نگاه سرمایه ای در جامعه به جای نگاه فرهنگی قرار می گیرد و یا مادی گرایی جایگزین نظام ارزشی می شود، در معماری نیز می توان به تأثیر این عوامل پی برد.

این جامعه شناس گفت: در گذشته، معماری مطابق با شرایط اقلیمی و نیاز افراد شکل می گرفت، اما امروز تحت تأثیر نگرش های اجتماعی، نظام سرمایه داری، چشم و هم چشمی، فاصله های طبقاتی، تجمل گرایی و …شده است.

وی افزود: جامعه در حال گذار و رسیدن به فضای مدرن است، از این رو با آشفتگی های زیادی در سبک زندگی مواجه هستیم، در این شرایط فضا به سمت فردگرایی، مصرف گرایی، تجمل گرایی و رشد سریع تکنولوژی می رود.

صفا اظهار کرد: مسائل اجتماعی و فرهنگی چند بعدی است و مجموعه ای از عوامل و شرایط مداخله گر عوامل را تشکیل می دهد و اگر در این باره ریشه یابی و آسیب شناسی نکنیم، در هر زمینه ای به آشفتگی های زیادی می رسیم.

وی بیان کرد: سرعت تغییرات زیاد شده است و باید در فرهنگ سازی، سواد رسانه ای و آگاه سازی مردم، همپای تغییرات اجتماعی حرکت کنیم تا از غافله عقب نمانیم.

وی ادامه داد: هر پدیده اجتماعی دارای فرم و مبنا و عملکرد است.

اگر فرم و مبنا و عملکرد به هم نزدیک باشند، دچار نظم اجتماعی و فرهنگی خواهیم بود، اما اگر این سه از هم دور باشد، آشفتگی ایجاد می کند.

صفا افزود: در معماری رومی این سه عنصر به هم نزدیک نیست و همین امر موجب آشفتگی است، در نمای رومی با توجه به این خلاء هایی که گفته شد اشرافیت گرایی، تضاد طبقاتی، نابرابری های اجتماعی و فضای اقتدارگرایانه را می بینیم و نوع نما با آرامش و آسایش داخل خانه همخوانی ندارد.

وی اظهار کرد: در معماری امروز، مشاورین املاک، مخاطبین، بازاریاب ها و صنعت و فرهنگ سودآوری تصمیم می گیرند و این نگرش ها، معماری را از هویت اصلی خود دور می کند.

معماری باید دارای هویت و تعریف دقیق باشد تا با آسیب های کمتری به لحاظ جامعه شناسی مواجه شویم.

وی بیان کرد: هر گاه جامعه از نظر محتوا ضعیف شد به سمت تجمل گرایی و فخر فروشی می رود و این رویکرد تجمل گرایی و فخرفروشی نیز می تواند خود را در معماری و نماکاری ساختمان نشان دهد.

صفا اظهار کرد: باید با نظریه پردازی به بررسی و رفع آسیب ها پرداخت، یکی از مهم ترین ویژگی های نظریه پردازی، پیش بینی برای آینده است و می توان به وسیله آن برنامه ریزی کرد.

باید برای فرهنگ سازی و تغییر نگرش ها، از رسانه کمک بگیریم و همه عناصر فرهنگ ساز را دخالت دهیم و در افراد دغدغه ایجاد کنیم.

این جامعه شناس بیان کرد: تا زمانی که دغدغه ای در میان مردم نباشد، جریان سازی به سرعت انجام نمی شود، امروز محور دغدغه جامعه، مسائل اقتصادی و کسب سود است و این امر، سبک شهر را تحت شعاع آن قرار می دهد.

اگر در جامعه فضای همدلی و همبستگی اجتماعی نباشد و مردم، دغدغه مند تربیت نشوند، دور نمای مشخصی از رفع آسیب ها وجود ندارد.

صفا عنوان کرد: جامعه را می توان هدایت کرد، در دوره های قبلی تصمیم گیرندگان افراد دیگری بودند و امروز صنعت گر تصمیم گیر است، جایگاه معماران و متفکرین مشخص نیست از این رو جامعه مغشوش است و نمی داند دنبال چیست باید در این عرصه تحول اجتماعی صورت بگیرد.

وی گفت: فرهنگ دو بعد عینی و ذهنی دارد، الگوهای رفتار و نظام ارزشی و عقیدتی و همه هنجارها و ارزشها دارای بعد عینی و ذهنی است.

این جامعه شناس افزود: ما در بعد عینی دارای تاخر فرهنگی هستیم، یعنی بعد مادی تغییر زیادی می کند و بعد معنوی دیرتر تغییر می کند در واقع ابزاری می آید ولی فرهنگ استفاده از ابزار نمی آید.

وی عنوان کرد: امروز پرزرق و برق بودن این نوع معماری، جامعه را به سمت خود جذب می کند و باید با فعالیت های فرهنگی و آسیب شناسی با این رویکرد برخورد کرد.


کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - دانشگاه - اجتماعی - فرهنگ - شهرسازی - معماران - معماری - جهاد - مدیر - دانشگاه علمی کاربردی - انتخاب - فرهنگی - مردم - برگزار - اقتصاد - مدیریت - دانشگاه علمی - علمی کاربردی - اسکلت - جامعه - پدیده - گفتگو - تصمیم - کاربردی - شهرداری - خبرنگار - انتقاد - سرمایه - ممنوع - طراحی

آخرین اخبار سرویس:
چند قدم کاربردی برای آنکه آدم بی دست و پایی نباشید

استخدام مهندس مکانیک با سابقه در سرپرستی تولید – اصفهان

طهرانچی: حداکثر افزایش شهریه دانشگاه آزاد 15 درصد است

برگزاری سمپوزیوم سلول های بنیادی و دندانپزشکی بازساختی

طهرانچی: حداکثر افزایش شهریه دانشگاه آزاد 15 درصد است

دانشکده پردیس بین المللی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران افتتاح شد

توسعه دانشگاه صنعتی کرمانشاه با برنامه راهبردی 1400 

تست انتخاب باهوش ترین جنین به بازار می آید

«علوم و تحقیقاتِ»‏ همچنان بدون گاردریل

دانشگاه گلستان ظرفیت ساخت علمی روستا های سیل زده را دارد

کشف 18 سیاره مشابه زمین خارج از منظومه شمسی

دانشگاه آزاد مهدکودک تاسیس می کند

استخدام مهندس متالورژ خانم جهت شرکت معتبر تولیدی – اصفهان

کتاب  کاربرد روش مونت کارلو در محاسبات هسته ای منتشر شد

چه تعداد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند؟

مراسم شب قدر در مسجد دانشگاه تبریز

دانشکده پردیس بین المللی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران افتتاح شد

برگزاری سمپوزیوم سلول های بنیادی و دندانپزشکی بازساختی

طرح قانون جامع ایثارگران دانشگاه آزاد به زودی ابلاغ می شود

موبایل شما با راه رفتن شارژ خواهد شد!

18 سیاره مشابه زمین کشف شد

رتبه دانشگاه بیرجند در حوزه بیولوژیک در نظام رتبه بندی تایمز ارتقا یافت

زمان و جزییات مصاحبه دکتری دانشگاه علامه اعلام شد

تولید باتری لیتیوم یون برای ایمپلنت های مغزی در دانشگاه امیرکبیر

تولید باتری لیتیوم یون برای ایمپلنت های مغزی در دانشگاه امیرکبیر

روانشناسی بالینی نیازمند تحولات بین رشته ای است

پذیرش دانشجوی رشته روزنامه نگاری رادیو و تلویزیون برای نخستین بار در کشور

صدور حکم تنزل پایه برای اعضای هیئت اجرایی جذب یک دانشگاه

یک درصد برق دنیا از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود

ظرفیت 50 درصد موسسات غیرانتفاعی خالی است | تعطیلی 50 مرکز غیراستاندارد

کتاب دانشجوی دانشگاه اردکان، کتاب برتر سال فرهنگی کشور شد

ما چگونه نوآوری می کنیم؟

استخدام پشتیبان آموزشی آقا در محدوده غرب تهران

لطیفی: 60 طرح فناورانه در اولویت پرداخت تسهیلات قرار گرفت

حکم تنزل پایه برای اعضای هیئت اجرایی جذب یک دانشگاه صادر شد

عدم پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه زیست شناسی به نوعی آب در آسیاب دشمن است

خرمشهرهای بزرگ تری پیش رو است

فناوری نانویی شارژ تلفن همراه با انرژی بدن

مراسم شب قدر در مسجدا دانشگاه تبریز

توضیحات خدایی درباره حدنصاب پذیرش داوطلبان دکتری

ژلاتین گاوی با کیفیت تر از نمونه های خارجی تولید می شود

گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد

کهگیلویه وبویراحمد ؛ استانِ بدون دانشکده هنر

کهگیلویه وبویراحمداستان بدون دانشکده هنر

دانشجویان جهادی منتظران ظهور به جنوب کرمان می روند

چاپ 3 بعدی حمام و توالت بتنی در یک نصف روز

مراسم احیای شب های قدر در دانشگاه زنجان برگزار می شود

18 سیاره مشابه زمین کشف شد

روشی نوین برای درمان بیماری های عصبی کشف شد / ساخت دستگاهی برای تحریک غیرتهاجمی مغز

معتمدی: برنامه های اصلاح ساختاری در دانشگاه امیرکبیر پیگیری می شود

طهرانچی، قهرمانی دانشجوی دانشگاه آزاد جویبار در مسابقات تکواندو را تبریک گفت

دانشجویان جهادی منتظران ظهور به جنوب کرمان می رروند

نخستین جلسه آمایشی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

توضیحات خدایی درباره حدنصاب پذیرش داوطلبان دکتری

18 سیاره مشابه زمین کشف شد

سریعترین قطار چین تا سال 2021 روی ریل می رود

حدنصاب علمی دکتری در اختیار دانشگاهها است/ امکان اعتراض تا 7خرداد

گردهمایی دانشجویان درس قرائت قرآن کریم در دانشگاه آزاد اهواز برگزار شد + عکس

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فنی وحرفه ای و موسسه فنی کشور سنگال امضا شد

دومین گردهمایی دانشجویان درس قرائت قرآن کریم در دانشگاه آزاد اهواز برگزار شد + عکس

رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام معرفی شد

برنامه دانشگاه آزاد برای تأسیس مهدکودک

توسعه شبکه اطلاعات و داده های محیطی دریایی ایران

استفاده از انرژی حاصل از راه رفتن برای شارژ موبایل

بازدید رییس بسیج اساتید و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد دولت آباد از دفترخبرگزاری موج

برنامه دانشگاه آزاد برای تأسیس مهدکودک

محققان با استفاده از تایر های دست دوم «مواد آندی» ارزان قیمت تولید می کنند

مطالعه 1000 پژوهشگر دانشگاه آزاد بر مسئله سیل خوزستان / فعالیت قرارگاه جهادی تا عید فطر ادامه دارد

استفاده از اوریگامی برای فرود نرم موشک

ثبت نام اسکان تابستانی خوابگاه های دانشگاه شریف در مقطع تحصیلات تکمیلی آغاز شد

حدنصاب علمی دکتری در اختیار دانشگاهها است

مرکز محاسبه سریع دانشگاه صنعتی قم افتتاح شد

4 درصد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند

نخستین تصاویر از نسخه آزمایشی تاکسی های هوایی منتشر شد

فقط 4 درصد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند

شانزدهمین همایش علمی مهندسی معدن برگزار شد

فارغ التحصیلان ما، تنها محصولی که در خارج خریدار دارد

امید: وجود پیشوند در رشته های دانشگاه جامع ضروری است/ پیگیری مشکل دانشجویان از وزارت راه

نخستین آزمایشگاه تحقیقاتی در حوزه نانو در دانشگاه تفرش راه اندازی شد

آموزش آنلاین و تعاملی قرآن کریم در طرح «طوبی»

جایزه داوری اردکانی در پله پنجم

مأموریت راهبردی روسکاسموس در فضا برای تمام بشریت است

افزایش ظرفیت پذیرش دکتری پژوهشی در گروه علوم پزشکی

تهیه نخستین نسخه الکترونیک قرآن ویژه روشندلان

ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی نظام جدید از 19 خردادماه آغاز می شود

برگزاری سمینار «علم و اقتصاد»

کارگاه جستجوی علمی در پایگاه های استنادی و نرم افزارهای مدیریت منابع برگزار شد

منظری توکلی: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، آینده کشور را تأمین می کند

امکان استفاده از فناوری پلاسمای سرد برای محققان و صنعتگران ممکن می شود

فقط 4 درصد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند

محققان به دنبال ساخت نسل جدیدی از باتری های خودرو هستند

آب های عصریخبندان پیدا شدند

کبکانیان: برخی از دستگاه ها در اجرایی شدن مصوبات سند نقشه جامع علمی کشور کم کاری می کنند

نامه استادان و دانشجویان صنعتی شریف به رییس صداوسیما / «نود» را برگردانید!

انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات سند نقشه جامع علمی کشور/ برخی نهاد ها کم کاری می کنند

رشته روزنامه نگاری رادیو و تلویزیون برای نخستین بار در کشور راه اندازی می شود

آب های عصریخبندان پیدا شدند

استخدام مهندس مکانیک،کارشناس حسابداری،نقشه کش صنعتی،جوشکار

بسیج دانشجویی همدان خواستار شفاف سازی پاداش های شهرداری این شهر شد

ظرفیت پذیرش دکتری پژوهشی در گروه علوم پزشکی افزایش یافت

چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟

چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟