مطالب مرتبط:
اعزام تیم امدادرسانی شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی به مناطق سیل زده گلستان
پویش پر کردن کیسه خاک برای مناطق سیل زده در ایذه برگزار شد
پیرو دستور تولیت آستان قدس رضوی صورت گرفت حضور شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی در مناطق سیل زده استان گلستان
امروز چه خبر بود؟ از واکنش های مسوولین به تحریم های نفتی و حضور نیروهای حشدالشعبی در خاک ایران تا اخبار سیل و مناطق سیل زده و پیش بینی سرانجام دلار در ایران
پویش پر کردن کیسه خاک برای مناطق سیل زده در ایذه برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 اردیبهشت 1398 ساعت 11:352019-04-25دانش

تبعات غرقاب شدن خاک های مناطق سیل زده


عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: شرایط غرقابی، 22 اثر مخرب بر خاک دارد.

- عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد؛ تبعات غرقاب شدن خاک های مناطق سیل زده عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: شرایط غرقابی، 22 اثر مخرب بر خاک دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر علیرضا کوچکی، امروز در نشست تخصصی اثرات سیل مخرب بر کشاورزی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: وقوع سیل ناشی از عوامل طبیعی و انسانی است که عوامل طبیعی عمدتاً در رابطه شدت و مدت بارش ها مصداق پیدا می کند.

وی در ادامه افزود: عوامل انسانی به مواردی مانند عدم هدایت آب های مازاد به تالاب ها، نبود سیستم هشدار سیل در مناطق کوهستانی، عدم اطلاع رسانی دقیق، ضعف آموزش کافی، عدم توجه به آمایش سرزمین ریسک محور و نیز فقدان سند جامع راهبردی مخاطرات زیست محیطی مربوط می شود.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: مقدار کافی آب به مدت چند هفته عمدتاً در مناطق جنوب غربی، جنوب و شمال کشور در اثر بارش های شدید در دسترس قرار گرفت که بر اساس برآوردهای موجود بین 85 تا 92 میلیارد متر مکعب است.

کوچکی با بیان اینکه 85 تا 92 میلیارد متر مکعب آب در عرض دو هفته وارد مناطق سیل زده شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس اظهارات مسئولان مربوطه از این مقدار آب توانستیم حدود نصف آن را کنترل کنیم و بقیه به نحوی از دسترس ما خارج شده و علاوه بر آن، باعث آسیب هایی هم شده است.

وی اضافه کرد: بخش قابل ملاحظه ای از آبی که از دسترس خارج شده علاوه بر تلفات جانی، خسارات قابل توجهی به زیرساخت ها، تأسیسات و محصولات کشاورزی وارد آورده است، البته جان بیش از 70 نفر از هموطنان ما را نیز گرفته که غیر قابل جبران است.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: سیل در حوزه کشاورزی محصولاتی مانند گندم، جو، کلزا، نیشکر، انواع درختان میوه و همچنین مرغداری ها و دامداری ها را تحت تأثیر قرار داده است و فرسایش شدید خاک را به همراه داشته که بر اساس بعضی برآوردها تا 500 میلیون تن رسیده است.

وی گفت: بعضی مزارع، باغ ها و نیز دامداری ها کاملاً تخریب شده و سطح قابل توجهی از آن ها به خصوص در استان های خوزستان و گلستان هنوز غرقاب باقی مانده اند که بدون تردید این مزارع نیز عملاً بدون بازده هستند.

کوچکی با بیان اینکه به طور کلی، در شرایط غرقابی متابولیسم گیاه از تنفس هوازی به تخمیر بی هوازی تبدیل می شود، افزود: اثرات غرقاب بستگی به مدت زمان، عمق، تناوب غرقابی، کیفیت آب غرقابی، درجه حرارت در طول مدت غرقابی، مرحله رشد گیاه در زمان غرقابی و سرعت خشک شدن مزرعه دارد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال، در یک خاک غرقابی تا سه تن co2 در لایه شخم (30 سانتیمتری) قابل ذخیره است و غرقابی به تنهایی 22 اثر مخرب بر خاک دارد که از جمله شامل اثرات فیزیکی، بیولوژیکی، تغییرات الکتروشیمیایی، انتقال شیمیایی و تغییرات حاصل خیزی خاک است.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: اکسیژن برای تنفس گیاه لازم است تا بدین ترتیب ترکیبات انرژی زا که برای واکنش های حیاتی گیاه ضروری است را تأمین کند.

کمبود اکسیژن باعث کاهش تنفس شده و مسیر تنفس به سمت تخمیر پیش می رود.

اگرچه مقداری انرژی برای فعالیت های حیاتی در فرآیند تخمیر نیز تولید می شود، اما به طور کلی تولید انرژی تا 95 درصد کاهش پیدا می کند و این امر باعث مرگ گیاه می شود.

وی گفت: در شرایط تخمیر در خاک، میکروارگانیسم های هوازی جای خود را به میکروب ها و باکتری های بی هوازی می دهند و موجب نیترات زدایی و افزایش تجمع دی اکسیدکربن شده و ترکیبات سمی دیگری مانند آلدهیدها، کتون ها، متان، اتانول و اسیدهای چرب در خاک تولید می شود.

کوچکی اظهار کرد: تخمیر باعث تولید بعضی ترکیبات شیمیایی مانند اسید لاکتیک و اتانول شده که برای گیاه مضر است.

اسید لاکتیک روی PH سلول اثر می گذارد و آنزیم های سلولی را از بین می برد.

وی عنوان کرد: شرایط غرقابی، میکرو ارگانیسم های خاک را نیز به علت کمبود نیتروژن از بین می برد و شرایط احیایی حاصل باعث می شود کلیه روابط تغذیه ای انرژی و هورمونی گیاه به هم بریزد.

وی ادامه داد: بسته شدن روزنه ها، زردی و خشک شدن برگ، کاهش رشد برگ، کاهش جذب عناصر، کاهش سرعت فتوسنتز، کاهش ریشه و شاخ و برگ و حساسیت به بیماری ها از دیگر مشکلات ایجاد شده تحت تأثیر شرایط غرقابی در گیاهان است.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: مزارع مورد بازدید در دو استان گلستان و مازندران به دسته تقسیم می شوند؛ آن هایی که حدود 30 درصد صدمه دیده، آن هایی که 50 درصد و یا بیش از 50 درصد صدمه دیده اند.

وی ادامه داد: آن هایی که 30 درصد صدمه دیده اند قابل بازیافت بوده و اگرچه شرایط برای مصرف مواد افشانه ای روی گیاه از جنبه های مختلف مانند شرایط رشد گیاه، شرایط فیزیکی کار در مزرعه و جنبه های اقتصادی فراهم نیست، اما در این گونه موارد محلول پاشی نیتروژن روی برگ و یا مصرف نیتروژن در خاک می تواند تا حدودی کارساز باشد.

به عنوان مثال، در آزمایش هایی که روی پنبه، ذرت، جو و سویا اجرا شده نتایج آن مثبت بوده است و یا مصرف نیترات کلسیم در جو نتیجه بخش بود.

کوچکی افزود: مصرف تنظیم کننده های رشد مانند سیتوکینین و امینوپورین (BAP ) در رشد گیاهان غرقابی مؤثر بوده است.

محلول پاشی BAP همراه با اسید جیبرلیک در نخودفرنگی، گوجه فرنگی و همچنین استفاده از ABA (اسید آبسیزیک) در مواردی زنده ماندن را تا 10 برابر افزایش داده است.

وی تشریح کرد: گوجه فرنگی از حساس ترین گیاهان نسبت به غرقابی است، ذرت و سبزیجات نیز بسیار حساس هستند.

درجه مقاومت به غرقابی برنج، سویا، گندم، جو، کلزا، نخودفرنگی، لوبیا و عدس نیز بالاست.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: در دنیا برای زمین هایی که به نحوی سطح آب های زیرزمینی بالا است ارقام مقاوم به غرقابی تولید شده است.

گیاهان غرقاب برای مقاومت معمولاً شروع به تولید ریشه های نابجا می کنند تا با ذخیره هوا در آن از اثرات سو ء غرقابی بکاهند.

کوچکی بیان کرد: به طور کلی برای مزارع پس از برداشت محصول و رسیدن خاک به ظرفیت زراعی، هوادهی از طریق شخم، افزایش تقویت خاک از طریق مصرف کودهای نیتروژنه و تقویت بار میکروارگانیسم های خاک ضروری است.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: مباحث آبخیزداری مورد تاکید اساتید دانشگاه، کمتر مورد توجه مدیران اجرایی قرار گرفته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر احمد نظامی امروز در نشست تخصصی اثرات سیل مخرب بر کشاورزی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: با وجود اینکه سیل در اغلب موارد خسارت های بسیاری به بار آورد، اما موارد خوبی مانند پرآب شدن تالاب ها، تأثیرگذاری در بخش کشاورزی و نیز مسائلی مرتبط با آن را دربرداشت.

وی افزود: اگر طی مدت بارندگی، می توانستیم راهکارهای بهتری برای مدیریت سیل در نظر بگیریم، قطعاً استفاده مطلوب تری از آن صورت می گرفت.

وقوع سیل در استان های مختلف به دلایلی متعددی رخ داد و بر اساس آمار ارائه شده 35 هزار میلیارد تومان خسارت بر مناطق سیل زده وارد آمده است.

وی با اشاره به فعالیت تحقیقاتی دانشگاهیان، خاطرنشان کرد: تحقیقات انجام شده در این زمینه به اندازه کافی نیست که بتواند جلو این حوادث را بگیرد، همچنین نکات مربوط به آبخیزداری که مورد تاکید اساتید دانشگاه بود کمتر توسط مدیران اجرایی مورد توجه قرار گرفته است.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: در ارتباط با سیل اخیر، فعالیت های بسیار خوبی انجام و نتایج خوبی ارائه شد، اما هنوز جای کار دارد.

در بسیاری از موارد این جمله معروف که ما در خانه رودخانه، خانه ساخته ایم مشکل ساز شد مطرح شد در حالی که اگر این وضعیت وجود نداشت شاید خیلی بهتر از آبی که به دست آمده می شد استفاده کرد.

نظامی خاطرنشان کرد: سیل اخیر در بخش کشاورزی خسارت زیادی را به بار آورد و حدود یک میلیون و 200 هزار هکتار اراضی بین 25 تا 100 درصد آسیب دیدند و برای کشاورزان مشکلات بسیاری به وجود آمد؛ بسیاری از آن ها بیمه نبودند که این موارد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کشاورزان به دو دلیل عدم تأمین هزینه یا عدم علاقه به سراغ بیمه محصول خود نرفتند، افزود: اگر تأمین هزینه در نظر باشد دولت باید تسهیلاتی را فراهم کند و نیز باید فرهنگ استفاده از بیمه برای کشاورزان نهادینه شود تا در صورت وقوع حوادثی مانند سیلاب، شاهد کمترین خسارات باشیم.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: زمین های کشاورزی به این بارندگی نیاز داشتند، اما به دلیل عدم توجه به حریم رودخانه ها سیل اخیر موجب خسارت های بسیاری شد که یکی از موارد آن تخریب ساخت و ساز و پل های غیر مجاز در بستر رودخانه ها بود.

نظامی بیان کرد: مسائل آبخیزداری و تغییرات اقلیمی از جمله موارد مهمی هستند که باید به آن ها توجه داشت و در زمان بحران با عقل و درایت شرایط را مدیریت کرد.


کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه فردوسی - کشاورزی - دانشگاه - فردوسی - هیات علمی - مناطق - مشهد - عضو هیات - علمی - شرایط - میلیارد - دامداری - اطلاع رسانی - طبیعی - بارش - جنوب - مسئولان - خوزستان - مرغداری - درختان - گلستان - برگزار - امروز - رسانی - آموزش - انواع - تخریب - گزارش - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد

چند قدم کاربردی برای آنکه آدم بی دست و پایی نباشید

استخدام مهندس مکانیک با سابقه در سرپرستی تولید – اصفهان

طهرانچی: حداکثر افزایش شهریه دانشگاه آزاد 15 درصد است

برگزاری سمپوزیوم سلول های بنیادی و دندانپزشکی بازساختی

طهرانچی: حداکثر افزایش شهریه دانشگاه آزاد 15 درصد است

دانشکده پردیس بین المللی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران افتتاح شد

توسعه دانشگاه صنعتی کرمانشاه با برنامه راهبردی 1400 

تست انتخاب باهوش ترین جنین به بازار می آید

«علوم و تحقیقاتِ»‏ همچنان بدون گاردریل

دانشگاه گلستان ظرفیت ساخت علمی روستا های سیل زده را دارد

کشف 18 سیاره مشابه زمین خارج از منظومه شمسی

دانشگاه آزاد مهدکودک تاسیس می کند

استخدام مهندس متالورژ خانم جهت شرکت معتبر تولیدی – اصفهان

کتاب  کاربرد روش مونت کارلو در محاسبات هسته ای منتشر شد

چه تعداد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند؟

مراسم شب قدر در مسجد دانشگاه تبریز

دانشکده پردیس بین المللی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران افتتاح شد

برگزاری سمپوزیوم سلول های بنیادی و دندانپزشکی بازساختی

طرح قانون جامع ایثارگران دانشگاه آزاد به زودی ابلاغ می شود

موبایل شما با راه رفتن شارژ خواهد شد!

18 سیاره مشابه زمین کشف شد

رتبه دانشگاه بیرجند در حوزه بیولوژیک در نظام رتبه بندی تایمز ارتقا یافت

زمان و جزییات مصاحبه دکتری دانشگاه علامه اعلام شد

تولید باتری لیتیوم یون برای ایمپلنت های مغزی در دانشگاه امیرکبیر

تولید باتری لیتیوم یون برای ایمپلنت های مغزی در دانشگاه امیرکبیر

روانشناسی بالینی نیازمند تحولات بین رشته ای است

پذیرش دانشجوی رشته روزنامه نگاری رادیو و تلویزیون برای نخستین بار در کشور

صدور حکم تنزل پایه برای اعضای هیئت اجرایی جذب یک دانشگاه

یک درصد برق دنیا از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود

ظرفیت 50 درصد موسسات غیرانتفاعی خالی است | تعطیلی 50 مرکز غیراستاندارد

کتاب دانشجوی دانشگاه اردکان، کتاب برتر سال فرهنگی کشور شد

ما چگونه نوآوری می کنیم؟

استخدام پشتیبان آموزشی آقا در محدوده غرب تهران

لطیفی: 60 طرح فناورانه در اولویت پرداخت تسهیلات قرار گرفت

حکم تنزل پایه برای اعضای هیئت اجرایی جذب یک دانشگاه صادر شد

عدم پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه زیست شناسی به نوعی آب در آسیاب دشمن است

خرمشهرهای بزرگ تری پیش رو است

فناوری نانویی شارژ تلفن همراه با انرژی بدن

مراسم شب قدر در مسجدا دانشگاه تبریز

توضیحات خدایی درباره حدنصاب پذیرش داوطلبان دکتری

ژلاتین گاوی با کیفیت تر از نمونه های خارجی تولید می شود

گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد

کهگیلویه وبویراحمد ؛ استانِ بدون دانشکده هنر

کهگیلویه وبویراحمداستان بدون دانشکده هنر

دانشجویان جهادی منتظران ظهور به جنوب کرمان می روند

چاپ 3 بعدی حمام و توالت بتنی در یک نصف روز

مراسم احیای شب های قدر در دانشگاه زنجان برگزار می شود

18 سیاره مشابه زمین کشف شد

روشی نوین برای درمان بیماری های عصبی کشف شد / ساخت دستگاهی برای تحریک غیرتهاجمی مغز

معتمدی: برنامه های اصلاح ساختاری در دانشگاه امیرکبیر پیگیری می شود

طهرانچی، قهرمانی دانشجوی دانشگاه آزاد جویبار در مسابقات تکواندو را تبریک گفت

دانشجویان جهادی منتظران ظهور به جنوب کرمان می رروند

نخستین جلسه آمایشی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

توضیحات خدایی درباره حدنصاب پذیرش داوطلبان دکتری

18 سیاره مشابه زمین کشف شد

سریعترین قطار چین تا سال 2021 روی ریل می رود

حدنصاب علمی دکتری در اختیار دانشگاهها است/ امکان اعتراض تا 7خرداد

گردهمایی دانشجویان درس قرائت قرآن کریم در دانشگاه آزاد اهواز برگزار شد + عکس

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فنی وحرفه ای و موسسه فنی کشور سنگال امضا شد

دومین گردهمایی دانشجویان درس قرائت قرآن کریم در دانشگاه آزاد اهواز برگزار شد + عکس

رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام معرفی شد

برنامه دانشگاه آزاد برای تأسیس مهدکودک

توسعه شبکه اطلاعات و داده های محیطی دریایی ایران

استفاده از انرژی حاصل از راه رفتن برای شارژ موبایل

بازدید رییس بسیج اساتید و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد دولت آباد از دفترخبرگزاری موج

برنامه دانشگاه آزاد برای تأسیس مهدکودک

محققان با استفاده از تایر های دست دوم «مواد آندی» ارزان قیمت تولید می کنند

مطالعه 1000 پژوهشگر دانشگاه آزاد بر مسئله سیل خوزستان / فعالیت قرارگاه جهادی تا عید فطر ادامه دارد

استفاده از اوریگامی برای فرود نرم موشک

ثبت نام اسکان تابستانی خوابگاه های دانشگاه شریف در مقطع تحصیلات تکمیلی آغاز شد

حدنصاب علمی دکتری در اختیار دانشگاهها است

مرکز محاسبه سریع دانشگاه صنعتی قم افتتاح شد

4 درصد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند

نخستین تصاویر از نسخه آزمایشی تاکسی های هوایی منتشر شد

فقط 4 درصد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند

شانزدهمین همایش علمی مهندسی معدن برگزار شد

فارغ التحصیلان ما، تنها محصولی که در خارج خریدار دارد

امید: وجود پیشوند در رشته های دانشگاه جامع ضروری است/ پیگیری مشکل دانشجویان از وزارت راه

نخستین آزمایشگاه تحقیقاتی در حوزه نانو در دانشگاه تفرش راه اندازی شد

آموزش آنلاین و تعاملی قرآن کریم در طرح «طوبی»

جایزه داوری اردکانی در پله پنجم

مأموریت راهبردی روسکاسموس در فضا برای تمام بشریت است

افزایش ظرفیت پذیرش دکتری پژوهشی در گروه علوم پزشکی

تهیه نخستین نسخه الکترونیک قرآن ویژه روشندلان

ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی نظام جدید از 19 خردادماه آغاز می شود

برگزاری سمینار «علم و اقتصاد»

کارگاه جستجوی علمی در پایگاه های استنادی و نرم افزارهای مدیریت منابع برگزار شد

منظری توکلی: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، آینده کشور را تأمین می کند

امکان استفاده از فناوری پلاسمای سرد برای محققان و صنعتگران ممکن می شود

فقط 4 درصد از کاربران فضای مجازی از سروش استفاده می کنند

محققان به دنبال ساخت نسل جدیدی از باتری های خودرو هستند

آب های عصریخبندان پیدا شدند

کبکانیان: برخی از دستگاه ها در اجرایی شدن مصوبات سند نقشه جامع علمی کشور کم کاری می کنند

نامه استادان و دانشجویان صنعتی شریف به رییس صداوسیما / «نود» را برگردانید!

انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات سند نقشه جامع علمی کشور/ برخی نهاد ها کم کاری می کنند

رشته روزنامه نگاری رادیو و تلویزیون برای نخستین بار در کشور راه اندازی می شود

آب های عصریخبندان پیدا شدند

استخدام مهندس مکانیک،کارشناس حسابداری،نقشه کش صنعتی،جوشکار

بسیج دانشجویی همدان خواستار شفاف سازی پاداش های شهرداری این شهر شد

تبعات غرقاب شدن خاک های مناطق سیل زده

تبعات غرقاب شدن خاک های مناطق سیل زده