مطالب مرتبط:
استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود
معضل اتحادیه اروپا برای مبارزه با تحریم های ضد ایرانی آمریکا
رهبری دستور ویژه برای اخلالگران را صادر کردند/ مقامات واشنگتن به شکست استراتژی آمریکا علیه نفت ایران اعتراف کردند/ آژانس بین المللی انرژی از طوفان نفتی ایران بعد از تحریم نفتی هشدار داد
تحریم های جدید سازمان جهانی مبارزه دوپینگ بیخ گوش مسکو
از سرگیری استراتژی دوران تحریم/ شناورهای ایرانی، ذخیره سازی نفت روی دریا را آغاز کرده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12:452019-04-24سياسي

استراتژی مبارزه با تحریم یا خودتحریمی؟


در شرایط کنونی باید استراتژی مبارزه با تحریم سیاستگذاران کشور از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود تا واکنش سیاست گذار خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم ها تبدیل نشود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر ، درحالی که هنوز آثار تحریم های پیشین از چهره اقتصاد کشور رخت نبسته بود، دونالد ترامپ به صورت یک جانبه برجام را کنار گذاشت تا بار دیگر سایه تحریم ها بر اقتصاد کشور سنگینی کند.

بسته شدن گشایش های حاصل از برجام، اقتصاد ایران را بار دیگر در وضعیتی شبیه به سال های 1390 تا 1392 قرار داده است.

در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که رژیم سیاستی مناسب برای مهار قدرت تخریب تحریم ها چیست؟ نگاه به تجربه دوره پیشین تحریم ها نشان می دهد که اتخاذ رویکرد کج دار و مریز، نداشتن تصویر درست از میزان امتداد آثار تحریم و نبود بسته سیاست هماهنگ و همه جانبه در حوزه پولی، مالی و تجاری باعث شد تا واکنش سیاست گذار در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم ها تبدیل شود.

بنابراین سیاست گذار باید با شناخت خطوط قرمز در دوره کنونی، بسته سیاستی خود را از اشتباهات گذشته تصفیه کند تا استراتژی مبارزه با تحریم به صحنه رفت وآمد تصمیمات متناقض تبدیل نشود.

علاوه بر این با بررسی مختصات بخش های اقتصادی در دوره پیشین تحریم ها، فرصت های بالقوه تعدیل تکانه تحریم در اقتصاد ایران را شناسایی کنند.

فرصت هایی که بهره برداری از آنها نیازمند کنار گذاشتن تردیدها در اجرای سیاست هایی است که کارشناسان سال هاست بر آن اصرار دارند.

خطوط قرمز در زمان تحریمعبور شوک تحریم از اقتصاد ایران، چه اثری بر متغیرهای کلان اقتصادی و عملکرد اجزای تولید خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال کافی است چندسال عقب تر رفته و فعل و انفعالات ناشی از عبور تکانه تحریم ها از اقتصاد ایران در اوایل دهه 90 را بررسی کنیم.

به خصوص اینکه رویکرد دفاعی سیاست گذاران در برابر تحریم ها، حاوی کاراکترهای مشابهی با سیاست های دولت دهم برای مقابله با شوک ناشی از تحریم ها است.

بررسی پژوهشگران نشان می دهد که در دوره پیشین تحریم ها، فرضیه سیاست گذاران مبنی بر کوتاه مدت بودن آثار تحریم و خطای تشخیص در وضعیت رکود تورمی اقتصاد، باعث شد تا از یکسو استراتژی بلندمدتی برای دفع شوک های تحریم ایجاد نشود و از سوی دیگر برخی از سیاست های اعمال شده خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم تبدیل شود.

بازخوانی تجربه گذر دوره پیشین تحریم ها لااقل از دو جهت حائز اهمیت است؛ ارائه تصویر از وضعیت احتمالی اقتصاد ایران در افق کوتاه مدت و مشخص کردن نیمه تاریک برخی از راهکارهای سیاست گذارانه برای مقابله با تحریم.

تکرار مکرراتاقتصاد ایران اصلا با تحریم بیگانه نیست.

پس از کنار رفتن تحریم های بین المللی در سال 1394 و در حالی که تنها دو سال از کنارگذاشتن تحریم های مربوط به فعالیت های هسته ای ایران گذشته بود، دونالد ترامپ به صورت رسمی از برجام خارج شد تا سایه تحریم های آمریکا بار دیگر بر اقتصاد ایران بیفتد.

نکته جالب توجه در تجربه ایران پس از بازگشت تحریم های آمریکا، تکرار بسیاری از تجربیات پیشین چه در قالب تغییر و تحول متغیرهای کلان اقتصادی و چه در قالب واکنش های سیاست گذاران بود.

واکنش هایی بعضا مخرب که مشخص نبود چرا سوءآثار آنها به این زودی از ذهن سیاست گذار پاک شده است.

به علت تشابه مختصات این روزهای اقتصاد ایران با دوره پیشین تحریم ها، بازخوانی تجربه تحریم ها طی سال های 1386 تا 1392 به خصوص دو سال انتهایی این بازه، هم می تواند پرسپکتیوی از وضعیت آتی اقتصاد ایران ارائه دهد و هم می تواند یادآور درس های عبرتی از واکنش سیاست گذارانه برای طراحان استراتژی اقتصادی مقابله با تحریم باشد.

می توان تجربه اقتصاد ایران در سال های 1386 تا 1393 را به سه دوره تقسیم کرد؛ دوره تحریم شدن که با شوک در سمت عرضه روبه رو بود (آغاز در سال 1386)، دوره بحرانی (آغاز در سال 1390) که با نوسانات شدید متغیرهای کلان همراه بود و دوره عبور بحران که با برگزاری انتخابات و بهبود متغیرهای سیاسی آغاز شد و مهم ترین ویژگی آن استمرار متغیرهای تورمی در مسیر کاهشی بود.

با شروع صدور قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران، اقتصاد ایران به آهستگی وارد فاز شوک تحریمی شد.

نشانگان این تغییر فاز را می توان در مسیر حرکت متغیرهای کلان در این دوره جست وجو کرد به نحوی که طی سال های 1386 تا 1388 همزمان با کاهش رشد اقتصادی، تورم افزایش پیدا ‎ ‎کرد.

اما با نزدیک شدن انتخابات سال 1388 از یکسو و عزم سیاسی برای مبارزه با آثار تحریم، مجموعه سیاست های پادرکودی در سال 1388 در دستور کار قرار گرفت که توانست چهره رکود تورمی در اقتصاد ایران را لااقل برای مدتی بپوشاند.

به این ترتیب اقتصاد ایران در سال های 1388 تا 1390 سالانه حدود 5 درصد رشد کرد، اما این روند مثبت تنها دوسال ماندگار بود و با شروع فاز بحران در نیمه دوم سال 1390 بازهم اعداد منفی در کارنامه اقتصاد ایران نقش بست.

می توان گفت مهم ترین نقطه ضعف سیاست های اجرا شده در این دوره افق دید کوتاه مدت و نداشتن استراتژی بلندمدت برای برخورد با اثرات ماندگار تحریم ها بود.

به این ترتیب این سیاست ها طی سال های 1390 تا 1392 یعنی دوره تعمیق رکود تورمی در اقتصاد ایران، خود به عاملی برای تشدید وضعیت به خصوص از کانال افزایش قیمت ها بدل شد.

میانگین نرخ تورم در این بازه رقمی در حدود 35 درصد بود و اقتصاد ایران طی این سه سال حدود 8 درصد کوچک تر شد.

طی این بازه متغیر ارزی نیز که در فاز تحریم رشد حدود 40 درصدی را پشت سر گذاشته بود به یکباره به بیش از دو برابر افزایش یافت، تا اقتصاد ایران با یک بحران همه جانبه روبه رو شود.

بحرانی که البته در نیمه دوم سال 1392 و با بهبود متغیرهای سیاسی در عرصه داخلی و بین الملل شروع به ترک اقتصاد ایران کرد.

اثر تکانه تحریم علی مدنی زاده و همکارانش در بخشی از پژوهش خود با عنوان رکود تورمی در ایران، نظم آماری و عوامل آن به بررسی مراحل مختلف دگردیسی اقتصاد ایران تحت اثر تحریم ها پرداخته اند.

این پژوهش روند متغیرهای کلانی چون نرخ تورم، ارزش افزوده بخش های مختلف اقتصادی، نرخ ارز و هارمونی تجاری کشور را در سه فاز تحریم (1388 تا 1390)، فاز بحران (1390 تا 1392) و پس از بحران بررسی کرده است.

مقایسه روند متغیرهای کلان اقتصادی در یک سال گذشته اقتصاد ایران با تحولات کلان طی سال های 1386 تا 1392 نشان می دهد که وضعیت فعلی اقتصاد ایران، بیش از همیشه به فاز بحرانی تحریم های دوره پیشین نزدیک است و پرسپکتیو اقتصاد ایران، با فرض ماندگاری تحریم ها لااقل در کوتاه مدت بسیار شبیه به تصویر اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392 خواهد بود.

نکته جالب توجه در یافته های این پژوهشگران این است که علت وضعیت ناگوار اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392، نه تحریم صرف بلکه در برخی از موارد اعمال سیاست هایی بود که قدرت تخریبشان چندان دست کمی از تحریم همه جانبه کشور نداشت.

بر مبنای پژوهش یادشده، پاسخ اقتصاد ایران به تحریم های سازمان ملل پس از سال 1386، خیلی زود آغاز شد؛ در نیمه دوم سال 1386 همزمان با صعودی شدن مسیر نرخ ارز و تورم، نرخ رشد اقتصادی در مسیر نزول مستمر قرار گرفت.

با وجود این در سال 1390 و در پی تحریم نفتی و مالی ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، سیل تحریم به یکباره به اقتصاد ایران رسید.

نکته جالب توجه این است که به نظر می رسد سیاست گذاران دولت دهم، تا زمان عیان شدن چهره شوک اقتصادی، درک درستی از شدت اثرگذاری تحریم ها نداشتند.

به هین دلیل نوعی انفعال در واکنش اقتصادی سیاست گذار به اعمال تحریم های بیشتر بر کشور در این بازه دیده می شود.

بر خلاف تصور سیاستمدار، سیل تحریم خیلی زود بخش های مختلف اقتصاد ایران را در نوردید و چهره رکود در اقتصاد ایران پررنگ و پررنگ تر شد.

در میان اجزای تولید، بخش نفتی یعنی گرانیگاه اقتصاد ایران پیش تر و بیشتر از سایر بخش ها، در معرض آسیب های تحریم قرار گرفت.

بخش صنعت نیز پس از بخش نفت بیشترین تاثیر را از اعمال تحریم ها داشت.

قیمت ها نیز تحت تاثیر نااطمینانی ایجاد شده در اقتصاد روزبه روز فزونی می یافتند.

به این ترتیب طی دو سال منتهی به سال 1392 شاخص قیمت ها و نرخ ارز در اقتصاد ایران به بیش از دوبرابر افزایش یافتند که البته بخشی از این افزایش ناشی از سیاست های انبساطی و غیرمتناسب دولت دهم بود که سیل نقدینگی را نیز به کمک سیل تحریم فرستاده بود.

علی مدنی زاده و همکارانش، در پژوهش خود با استفاده از تفاوت بین نرخ تورم کالاهای قابل تجارت و غیرقابل تجارت، نیروی تورمی ناشی شده از تکانه تحریم ها را معادل با 22 درصد گزارش کرده اند.

یکی دیگر از حوزه های اثر تحریم ها کارنامه تجاری کشور است.

بررسی روند صادرات کشور نشان می دهد که بیشترین دوره اثرگذاری تحریم ها در دوره گذار از تحریم رخ داده است، چراکه طی این بازه کاهشی مستمر در میزان صادرات کشور رخ داده است.

اما در دوره های تحریم و بحران، صادرات غیر نفتی کشور تحت برآیند نیروی مثبت ناشی از کاهش ارزش اسمی پول و نیروی منفی ناشی از محدودیت های تجاری، به خصوص تا سال 1391 در نزدیکی روند بلندمدت خود قرار داشت.

بررسی ترکیب کالاهای وارد شده و صادرشده به کشور طی 6 سال منتهی به سال 1392 نیز نشان می دهد که کالاهای سرمایه ای بیش از سایر کالاها تحت تاثیر تحریم قرار داشتند به نحوی که میزان صادرات و واردات این کالاها طی بازه زمانی بین سال های 1386 تا 1392 بیش از 30 درصد از روند بلندمدت خود کمتر بوده است.

می توان گفت که ایجاد محدودیت در مسیر تامین مالی کالاهای سرمایه ای مهم ترین دلیل بیشتر بودن دامنه اثر تحریم بر تجارت این دسته از کالاها در مقایسه با سایر کالاهاست.

البته یکی دیگر از دلایل محدود شدن تجارت این کالاها در دوره تحریم به درجه جانشینی بالای این کالاها باز می گردد چراکه بسیاری از مشتریان این کالاها ترجیح می دادند تا منتظر پایان تحریم باشند و کالای خود را از برندهای معتبر خریداری کنند.

بررسی های پژوهش یادشده همچنین نشان می دهد که در دوره پیشین تحریم ها، شرکای تجاری صنعتی مانند ژاپن، آلمان و انگلستان سهم خود در تجارت خارجی ایران را به کشورهای در حال توسعه داده اند.

بنابراین به نظر می رسد که تحریم ها هم بر کمیت روابط تجاری ایران اثرگذاشت و هم بر کیفیت آن.

آتش در هیزم تحریمدر شرایط تحریم این انتظار از سیاست گذار می رود که با تعیین مختصات دقیق شرایط، متناسب ترین اقدام ممکن برای دور کردن دامنه نوسانات تحریم از اقتصاد را اجرایی کند، اما رویکرد دولت در دوره پیشین تحریم ها صرف نظر از انفعال اولیه، در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید تکانه تحریم در اقتصاد ایران تبدیل شد.

بخشی از این سیاست ها پیش از رسیدن امواج پیاپی تحریم به اقتصاد ایران اجرایی شده بود.

سیاست هایی در قالب طرح بنگاه های زودبازده و دخالت دولتی ها در بازار پول در سال 1385 نرخ رشد نقدینگی را به رقم بی سابقه 40 درصد رسانده بود.

در سال 1387 دولت که در صدد کسب مجوز برای اجرای طرح تحول اقتصادی بود، پرونده مسکن مهر را باز کرد.

سیاستی که نتیجه آن تشدید نمایی سرعت خلق نقدینگی بود.

با وجود اعمال تحریم های جدید در این دوره، سیاست گذاران کماکان متوجه اثرات بالقوه این تکانه نبودند و کماکان سیاست های انبساطی خود (برای مثال کاهش نسبت ذخیره قانونی به 10 درصد) را دنبال می کردند تا اینکه در سال 1389 و با فاصله گرفتن نرخ ارز رسمی و بازار حضور تکانه تحریم در اقتصاد ایران غیرقابل چشم پوشی شد.

اینجا بود که سیاست گذار در یک تغییر جهت کامل، تصمیم گرفت با اعمال سیاست های انقباضی و کنترلی از التهاب اقتصاد ایران بکاهد.

اما این سیاست ها یکی پس از دیگری شکست می خورد و شاید در این بین تنها دو سیاست ایجاد اتاق مبادله ارزی و افزایش نرخ سود اوراق قرضه به 20 درصد تنها سیاست هایی بودند که توانست برای کوتاه مدت اثر معنادار مثبتی بر روند متغیرهای قیمتی داشته باشد.

در مجموع می توان گفت که سیاست های اعمال شده در این دوره حاوی دو کاراکتر اصلی بود؛ نخست مستقل نبودن سیاست های بانک مرکزی و تحمیل بار مالی سیاست های دولت به دوش شبکه بانکی و دوم تناوب کوتاه سیاست های انقباضی و انبساطی پیاپی که نشان دهنده نبود استراتژی مشخص در برخورد با تکانه های تحریمی بود.

بنابراین به نظر می رسد بخشی از دو نیروی تورمی و رکودی اعمال شده بر اقتصاد ایران، که منجر به تعمیق رکود تورمی در سال های 1390 تا 1393 شد نه صرفا ناشی از محدودیت های مالی و تجاری که ناشی از سیاست هایی بود که پیش از به اوج رسیدن اثرات تحریم ها در اقتصاد ایران به اجرا گذاشته شده بود، شاهد این ادعا نیز وجود روند مشابه در متغیرهایی مانند کسری بودجه، بدهی دولتی و روند تعدیل نرخ ارز در تجربه دهه 1390 ایران با وضعیت کشورهایی مانند برزیل، شیلی و آمریکا پیش از وقوع دوره های رکود تورمی است.

اقتصاد ایران در حال حاضر در وضعیتی شبیه به دوره اوج گرفتن بحران ناشی از تحریم ها به سر می برد، صرف نظر از رویکرد بلندمدت مواجهه با تحریم های آمریکا که بدون شک از ترکیبی از راه حل های سیاسی و اقتصادی تشکیل می شود، در مقطع فعلی سیاست گذاران باید با درک صحیح نسبت به تبعات تحریم برای اقتصاد ایران، رویکرد فعالانه ای برای کمینه کردن آثار سوءتحریم در کوتاه مدت اتخاذ کنند، البته این رویکرد نباید به معنای چشم پوشی بر هزینه آتی آلترناتیوهای ممکن برای دور کردن اقتصاد از ورطه رکود تورمی باشد.

دنیای اقتصاد
کلید واژه ها: تحریم - اقتصاد - اقتصاد ایران - ایران - مبارزه - بسته - عاملی - اقتصادی - اشتباه - کشور - دونالد ترامپ - شرایط - تصویر - واکنش - رکود تورمی - هایی - نشان - مالی - دولت دهم - پاکسازی - تخریب - اهمیت - تولید - گزارش - تشخیص - میزان - چهره - دولت - رکود - درست

آخرین اخبار سرویس:
صحبت های دیروز رهبری مهر تاییدی بر عدالت خواهی دانشجویان در جریان ماشین سازی تبریز است

اطلاعیه ستاد نماز جمعه تبریز

استفاده از فرصت اقتصادی منطقه نیازمند همکاری دولت و بخش خصوصی است

طرح های نیمه تمام استان قزوین تعیین تکلیف شوند

افطاری همگانی در بوسنی + عکس

«دیدار بهاری جامعه قرآنی اراک» به میزبانی ایکنا برگزار شد

دولت تا 1400 بدون سخنگو می ماند؟

سندرز: جنگ با ایران فاجعه مطلق خواهد بود

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت بازرگانی کیمیا چسب ماهان در تهران

فلسفه آب ریختن پشت مسافر چیست؟

خبر مهم درباره افزایش حقوق دانشجومعلمان

استخدام مشاور تحصیلی خانم و آقا دانشجو یا فارغ التحصیل-تهران

هانت:ترزا می تا زمان سفر ترامپ در سمت خود می‎ماند

تعیین تکلیف افزایش حقوق سال 98 فرهنگیان

تولید 3 ماهواره امسال به اتمام می رسد

پیگیری برای افزایش حقوق دانشجو معلمان

مارک زاکربرگ باید مدیر عاملی را به فرد جدیدی واگذار کند

115 تن از برنج های تقلبی به مردم فروخته شده است!

وزیر امور خارجه کشورمان در رأس هیأتی به چابهار سفر کرد

صبحگاه مشترک قرآنی نیروهای مسلح فریدونکنار

طرح های نیمه تمام استان قزوین تعیین تکلیف شوند

راهپیمایی روز قدس در 30 نقطه خراسان جنوبی برگزار می شود

استفاده از فرصت اقتصادی منطقه نیازمند همکاری دولت و بخش خصوصی است

صدق اعمال ملاک سنجش در آخرت است

صدق اعمال ملاک سنجش در آخرت است

مبنا و شاخص های حرکت ارزشی و انقلابی به تصویب رسید

انتصابات جدید استانداری تهران

چابهار، یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست

برکناری استاندار کربلا به اتهام فساد مالی

مبنا و شاخص های حرکت ارزشی و انقلابی به تصویب رسید

لزوم مدیریت یکپارچه مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس

از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد اشتغال بهره گیری شود

شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام

باید بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در کشور عملیاتی شود

مجوزها برای ایجاد تولید و اشتغال تسهیل شود

تقدیر از فرهنگیان پژوهشگر کیش

برگزاری محفل انس با قرآن در کوهسرخ

پاسخ امام جمعه موقت تهران به شبهه افکنی درباره بازسازی عتبات

یک ریال بودجه دولتی صرف بازسازی عتبات نمی شود/ تشریح مشارکت مردم کرمانشاه در توسعه عتبات

موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری حرم مطهر رضوی

جبهه های حق علیه باطل، میدان نمایش قدرت الهی بود

عمده سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران به نمایندگی از آمریکاست

تغییر چهار فرماندار استان تهران

حقایق عجیب درباره ناتوانی های فضانوردان در فضا

استخدام حسابرس ارشد با حداقل 5 سال سابقه کار مفید در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

اهدای 123 جهیزیه توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به زوج های خراسان رضوی

بانک صادرات ایران اقدام بسیار شایسته ای در حمایت از نمایشگاه قرآن کریم انجام داده است

حاشیه های جالب از دیدار صمیمانه رهبری با دانشجویان/ از ماجرای یک عکس تا اصرار برای گرفتن فشار خون رهبری

تصاویر/ جشن روزه اولی ها در مسجد حضرت فاطمه معصومه(س) بیرجند

واکنش دفتر آیت الله مکارم به اظهارات پمپئو

تغییر ساعت کاری بانک ها در 19 و 23 ماه رمضان

بد است برای ملت ایران و به خصوص اصفهان که عده ای دهن کجی و هنجارشکنی کنند/ نباید در حالت انفعال قرار بگیریم، عده ای رسماً قانون شکنی و پلیس ما را تهدید می کنند

اهدای 2000 بسته لوازم خانگی به سیل زدگان خراسان شمالی

استخدام شرکت یکتا فلز خاورمیانه

چرا طرحی که بازار مسکن را سامان می دهد در مجلس معطّل مانده است؟

استخدام بسته بند اقلام پزشکی خانم در محدوده انقلاب

باید بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در کشور عملیاتی شود

شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام

سرپرست فرمانداری شهرستان ری منصوب شد

فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان

تجدید میثاق نیروهای مسلح با آرمان های امام راحل(ره)

کتاب هایی برای آرامش و سکون روزه داری

شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام

فوت یک کارگر بر اثر ریزش مواد معدنی

از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد اشتغال بهره گیری شود

چابهار می تواند موجب توسعه کشور و استقرار امنیت در افغانستان، پاکستان و ایران شود

بخش خبری 13:30 پنج شنبه 2 خرداد 1398

حماسه آزادسازی خرمشهر، نماد ایستادگی ملت ایران

تلاوت کریم منصوری در جمع مسلمانان غنا + دریافت

سردار فدوی: امروز دشمنان در برابر ایران موضع دفاعی گرفته اند

استخدام بازاریاب خانم با پورسانت مناسب در تهران

جزییاتی از خرابکاری سعودی ها در بغداد به روایت سردار فدوی

اقتصاد جامعه را به دست اقتصاددانان موفق نسپرده ایم

نمی گوییم چقدر حقوق می گیریم

یش از 312 هزار کیلوگرم مواد غذایی غیربهداشتی در ماه رمضان معدوم شد

استخدام حسابدار خانم 2سال سابقه در گروه غذایی مزمز در تهران

ناکام ماندن یورش داعش به میادین نفتی در صلاح الدین عراق

استخدام کارگر آقا با بیمه و حقوق مکفی در البرز

استخدام کارآموز به شرط استخدام مسلط به کامپیوتر-تهران

آغاز انتخابات پارلمان اروپا در انگلیس و هلند

سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران افزایش یافته/ عمدتا از آمریکا نمایندگی دارند/ به صراحت گفته ایم تا از لفاظی به اقدام عملی تغییر مسیر ندهند، راه همین است

چرا طرحی که بازار مسکن را سامان می دهد در مجلس معطل مانده است؟

دلیران تنگستان را در این موزه بشناسید

اژه ای: برخورد منفعلانه با ترویج ناهنجاری در جامعه صحیح نیست

باید بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در کشور عملیاتی شود

آموزش زبان خارجی مغفول مانده در نظام آموزشی- معصومه قطب الدینی

سرپرست فرمانداری شهرستان ری منصوب شد

آغاز به کار ادارات استان با 2 ساعت تاخیر

برگزاری راهپیمایی روز قدس در میدان امام اصفهان

از نیما یوشیج تا نیما فالوئر

پیروزی بدون قوی تر شدن در برابر دشمن بدست نمی آید

تمامی مدیران برای جذب اعتبارات ملی تلاش کنند

مذاکره ای در کار نخواهد بود

عده ای ارز 4200 تومانی می گیرند اما چیزی وارد نمی کنند

مدیرکل انتقال خون کرمان :نیاز به فرآورده های خونی دائمی است

تجدید بیعت نیروهای مسلح با آرمان های امام خمینی(س)

سیل زدگان خوزستان در چادر و جنگل ها زندگی می کنند

مجوزها برای ایجاد تولید و اشتغال تسهیل شود

تجهیزات نظامی آمریکا در اقیانوس هند ابزارهای چشم پرکن مادی هستند

استراتژی مبارزه با تحریم یا خودتحریمی؟

استراتژی مبارزه با تحریم یا خودتحریمی؟