مطالب مرتبط:
خطر تشدید تحریم‎ها با برگشت ایران به لیست سیاه FATF | هزینه تصمیمات اشتباه بر عهده کیست؟
تصمیمات دوران تحریم باید در جهت افزایش اقتدار دولت در مدیریت کشور باشد
90 درصد مشکلات امروزِ ما به دلیل تصمیمات وزرای اقتصادی است/ تحریم که فعلا نیامده، چطور میگویند مشکلات ناشی از تحریم است!/ آقای وزیر صنعت! پاسخ فعالان اقتصادی معترض را بده!
بازار ارز به ثبات رسیده است؟/ با تصمیمات غلط، نادرست و بی تصمیمی نباید آثار منفی تحریم ها را تشدید کنیم/ رویایی که ترامپ داشت
تحریم های آمریکا علیه ایران اشتباه است/در این تحریم ها با واشنگتن همراهی نمی کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12:352019-04-24سياسي

استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود


در شرایط کنونی باید استراتژی مبارزه با تحریم سیاستگذاران کشور از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود تا واکنش سیاست گذار خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم ها تبدیل نشود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر ، درحالی که هنوز آثار تحریم های پیشین از چهره اقتصاد کشور رخت نبسته بود، دونالد ترامپ به صورت یک جانبه برجام را کنار گذاشت تا بار دیگر سایه تحریم ها بر اقتصاد کشور سنگینی کند.

بسته شدن گشایش های حاصل از برجام، اقتصاد ایران را بار دیگر در وضعیتی شبیه به سال های 1390 تا 1392 قرار داده است.

در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که رژیم سیاستی مناسب برای مهار قدرت تخریب تحریم ها چیست؟ نگاه به تجربه دوره پیشین تحریم ها نشان می دهد که اتخاذ رویکرد کج دار و مریز، نداشتن تصویر درست از میزان امتداد آثار تحریم و نبود بسته سیاست هماهنگ و همه جانبه در حوزه پولی، مالی و تجاری باعث شد تا واکنش سیاست گذار در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم ها تبدیل شود.

بنابراین سیاست گذار باید با شناخت خطوط قرمز در دوره کنونی، بسته سیاستی خود را از اشتباهات گذشته تصفیه کند تا استراتژی مبارزه با تحریم به صحنه رفت وآمد تصمیمات متناقض تبدیل نشود.

علاوه بر این با بررسی مختصات بخش های اقتصادی در دوره پیشین تحریم ها، فرصت های بالقوه تعدیل تکانه تحریم در اقتصاد ایران را شناسایی کنند.

فرصت هایی که بهره برداری از آنها نیازمند کنار گذاشتن تردیدها در اجرای سیاست هایی است که کارشناسان سال هاست بر آن اصرار دارند.

خطوط قرمز در زمان تحریمعبور شوک تحریم از اقتصاد ایران، چه اثری بر متغیرهای کلان اقتصادی و عملکرد اجزای تولید خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال کافی است چندسال عقب تر رفته و فعل و انفعالات ناشی از عبور تکانه تحریم ها از اقتصاد ایران در اوایل دهه 90 را بررسی کنیم.

به خصوص اینکه رویکرد دفاعی سیاست گذاران در برابر تحریم ها، حاوی کاراکترهای مشابهی با سیاست های دولت دهم برای مقابله با شوک ناشی از تحریم ها است.

بررسی پژوهشگران نشان می دهد که در دوره پیشین تحریم ها، فرضیه سیاست گذاران مبنی بر کوتاه مدت بودن آثار تحریم و خطای تشخیص در وضعیت رکود تورمی اقتصاد، باعث شد تا از یکسو استراتژی بلندمدتی برای دفع شوک های تحریم ایجاد نشود و از سوی دیگر برخی از سیاست های اعمال شده خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم تبدیل شود.

بازخوانی تجربه گذر دوره پیشین تحریم ها لااقل از دو جهت حائز اهمیت است؛ ارائه تصویر از وضعیت احتمالی اقتصاد ایران در افق کوتاه مدت و مشخص کردن نیمه تاریک برخی از راهکارهای سیاست گذارانه برای مقابله با تحریم.

تکرار مکرراتاقتصاد ایران اصلا با تحریم بیگانه نیست.

پس از کنار رفتن تحریم های بین المللی در سال 1394 و در حالی که تنها دو سال از کنارگذاشتن تحریم های مربوط به فعالیت های هسته ای ایران گذشته بود، دونالد ترامپ به صورت رسمی از برجام خارج شد تا سایه تحریم های آمریکا بار دیگر بر اقتصاد ایران بیفتد.

نکته جالب توجه در تجربه ایران پس از بازگشت تحریم های آمریکا، تکرار بسیاری از تجربیات پیشین چه در قالب تغییر و تحول متغیرهای کلان اقتصادی و چه در قالب واکنش های سیاست گذاران بود.

واکنش هایی بعضا مخرب که مشخص نبود چرا سوءآثار آنها به این زودی از ذهن سیاست گذار پاک شده است.

به علت تشابه مختصات این روزهای اقتصاد ایران با دوره پیشین تحریم ها، بازخوانی تجربه تحریم ها طی سال های 1386 تا 1392 به خصوص دو سال انتهایی این بازه، هم می تواند پرسپکتیوی از وضعیت آتی اقتصاد ایران ارائه دهد و هم می تواند یادآور درس های عبرتی از واکنش سیاست گذارانه برای طراحان استراتژی اقتصادی مقابله با تحریم باشد.

می توان تجربه اقتصاد ایران در سال های 1386 تا 1393 را به سه دوره تقسیم کرد؛ دوره تحریم شدن که با شوک در سمت عرضه روبه رو بود (آغاز در سال 1386)، دوره بحرانی (آغاز در سال 1390) که با نوسانات شدید متغیرهای کلان همراه بود و دوره عبور بحران که با برگزاری انتخابات و بهبود متغیرهای سیاسی آغاز شد و مهم ترین ویژگی آن استمرار متغیرهای تورمی در مسیر کاهشی بود.

با شروع صدور قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران، اقتصاد ایران به آهستگی وارد فاز شوک تحریمی شد.

نشانگان این تغییر فاز را می توان در مسیر حرکت متغیرهای کلان در این دوره جست وجو کرد به نحوی که طی سال های 1386 تا 1388 همزمان با کاهش رشد اقتصادی، تورم افزایش پیدا ‎ ‎کرد.

اما با نزدیک شدن انتخابات سال 1388 از یکسو و عزم سیاسی برای مبارزه با آثار تحریم، مجموعه سیاست های پادرکودی در سال 1388 در دستور کار قرار گرفت که توانست چهره رکود تورمی در اقتصاد ایران را لااقل برای مدتی بپوشاند.

به این ترتیب اقتصاد ایران در سال های 1388 تا 1390 سالانه حدود 5 درصد رشد کرد، اما این روند مثبت تنها دوسال ماندگار بود و با شروع فاز بحران در نیمه دوم سال 1390 بازهم اعداد منفی در کارنامه اقتصاد ایران نقش بست.

می توان گفت مهم ترین نقطه ضعف سیاست های اجرا شده در این دوره افق دید کوتاه مدت و نداشتن استراتژی بلندمدت برای برخورد با اثرات ماندگار تحریم ها بود.

به این ترتیب این سیاست ها طی سال های 1390 تا 1392 یعنی دوره تعمیق رکود تورمی در اقتصاد ایران، خود به عاملی برای تشدید وضعیت به خصوص از کانال افزایش قیمت ها بدل شد.

میانگین نرخ تورم در این بازه رقمی در حدود 35 درصد بود و اقتصاد ایران طی این سه سال حدود 8 درصد کوچک تر شد.

طی این بازه متغیر ارزی نیز که در فاز تحریم رشد حدود 40 درصدی را پشت سر گذاشته بود به یکباره به بیش از دو برابر افزایش یافت، تا اقتصاد ایران با یک بحران همه جانبه روبه رو شود.

بحرانی که البته در نیمه دوم سال 1392 و با بهبود متغیرهای سیاسی در عرصه داخلی و بین الملل شروع به ترک اقتصاد ایران کرد.

اثر تکانه تحریم علی مدنی زاده و همکارانش در بخشی از پژوهش خود با عنوان رکود تورمی در ایران، نظم آماری و عوامل آن به بررسی مراحل مختلف دگردیسی اقتصاد ایران تحت اثر تحریم ها پرداخته اند.

این پژوهش روند متغیرهای کلانی چون نرخ تورم، ارزش افزوده بخش های مختلف اقتصادی، نرخ ارز و هارمونی تجاری کشور را در سه فاز تحریم (1388 تا 1390)، فاز بحران (1390 تا 1392) و پس از بحران بررسی کرده است.

مقایسه روند متغیرهای کلان اقتصادی در یک سال گذشته اقتصاد ایران با تحولات کلان طی سال های 1386 تا 1392 نشان می دهد که وضعیت فعلی اقتصاد ایران، بیش از همیشه به فاز بحرانی تحریم های دوره پیشین نزدیک است و پرسپکتیو اقتصاد ایران، با فرض ماندگاری تحریم ها لااقل در کوتاه مدت بسیار شبیه به تصویر اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392 خواهد بود.

نکته جالب توجه در یافته های این پژوهشگران این است که علت وضعیت ناگوار اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392، نه تحریم صرف بلکه در برخی از موارد اعمال سیاست هایی بود که قدرت تخریبشان چندان دست کمی از تحریم همه جانبه کشور نداشت.

بر مبنای پژوهش یادشده، پاسخ اقتصاد ایران به تحریم های سازمان ملل پس از سال 1386، خیلی زود آغاز شد؛ در نیمه دوم سال 1386 همزمان با صعودی شدن مسیر نرخ ارز و تورم، نرخ رشد اقتصادی در مسیر نزول مستمر قرار گرفت.

با وجود این در سال 1390 و در پی تحریم نفتی و مالی ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، سیل تحریم به یکباره به اقتصاد ایران رسید.

نکته جالب توجه این است که به نظر می رسد سیاست گذاران دولت دهم، تا زمان عیان شدن چهره شوک اقتصادی، درک درستی از شدت اثرگذاری تحریم ها نداشتند.

به هین دلیل نوعی انفعال در واکنش اقتصادی سیاست گذار به اعمال تحریم های بیشتر بر کشور در این بازه دیده می شود.

بر خلاف تصور سیاستمدار، سیل تحریم خیلی زود بخش های مختلف اقتصاد ایران را در نوردید و چهره رکود در اقتصاد ایران پررنگ و پررنگ تر شد.

در میان اجزای تولید، بخش نفتی یعنی گرانیگاه اقتصاد ایران پیش تر و بیشتر از سایر بخش ها، در معرض آسیب های تحریم قرار گرفت.

بخش صنعت نیز پس از بخش نفت بیشترین تاثیر را از اعمال تحریم ها داشت.

قیمت ها نیز تحت تاثیر نااطمینانی ایجاد شده در اقتصاد روزبه روز فزونی می یافتند.

به این ترتیب طی دو سال منتهی به سال 1392 شاخص قیمت ها و نرخ ارز در اقتصاد ایران به بیش از دوبرابر افزایش یافتند که البته بخشی از این افزایش ناشی از سیاست های انبساطی و غیرمتناسب دولت دهم بود که سیل نقدینگی را نیز به کمک سیل تحریم فرستاده بود.

علی مدنی زاده و همکارانش، در پژوهش خود با استفاده از تفاوت بین نرخ تورم کالاهای قابل تجارت و غیرقابل تجارت، نیروی تورمی ناشی شده از تکانه تحریم ها را معادل با 22 درصد گزارش کرده اند.

یکی دیگر از حوزه های اثر تحریم ها کارنامه تجاری کشور است.

بررسی روند صادرات کشور نشان می دهد که بیشترین دوره اثرگذاری تحریم ها در دوره گذار از تحریم رخ داده است، چراکه طی این بازه کاهشی مستمر در میزان صادرات کشور رخ داده است.

اما در دوره های تحریم و بحران، صادرات غیر نفتی کشور تحت برآیند نیروی مثبت ناشی از کاهش ارزش اسمی پول و نیروی منفی ناشی از محدودیت های تجاری، به خصوص تا سال 1391 در نزدیکی روند بلندمدت خود قرار داشت.

بررسی ترکیب کالاهای وارد شده و صادرشده به کشور طی 6 سال منتهی به سال 1392 نیز نشان می دهد که کالاهای سرمایه ای بیش از سایر کالاها تحت تاثیر تحریم قرار داشتند به نحوی که میزان صادرات و واردات این کالاها طی بازه زمانی بین سال های 1386 تا 1392 بیش از 30 درصد از روند بلندمدت خود کمتر بوده است.

می توان گفت که ایجاد محدودیت در مسیر تامین مالی کالاهای سرمایه ای مهم ترین دلیل بیشتر بودن دامنه اثر تحریم بر تجارت این دسته از کالاها در مقایسه با سایر کالاهاست.

البته یکی دیگر از دلایل محدود شدن تجارت این کالاها در دوره تحریم به درجه جانشینی بالای این کالاها باز می گردد چراکه بسیاری از مشتریان این کالاها ترجیح می دادند تا منتظر پایان تحریم باشند و کالای خود را از برندهای معتبر خریداری کنند.

بررسی های پژوهش یادشده همچنین نشان می دهد که در دوره پیشین تحریم ها، شرکای تجاری صنعتی مانند ژاپن، آلمان و انگلستان سهم خود در تجارت خارجی ایران را به کشورهای در حال توسعه داده اند.

بنابراین به نظر می رسد که تحریم ها هم بر کمیت روابط تجاری ایران اثرگذاشت و هم بر کیفیت آن.

آتش در هیزم تحریمدر شرایط تحریم این انتظار از سیاست گذار می رود که با تعیین مختصات دقیق شرایط، متناسب ترین اقدام ممکن برای دور کردن دامنه نوسانات تحریم از اقتصاد را اجرایی کند، اما رویکرد دولت در دوره پیشین تحریم ها صرف نظر از انفعال اولیه، در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید تکانه تحریم در اقتصاد ایران تبدیل شد.

بخشی از این سیاست ها پیش از رسیدن امواج پیاپی تحریم به اقتصاد ایران اجرایی شده بود.

سیاست هایی در قالب طرح بنگاه های زودبازده و دخالت دولتی ها در بازار پول در سال 1385 نرخ رشد نقدینگی را به رقم بی سابقه 40 درصد رسانده بود.

در سال 1387 دولت که در صدد کسب مجوز برای اجرای طرح تحول اقتصادی بود، پرونده مسکن مهر را باز کرد.

سیاستی که نتیجه آن تشدید نمایی سرعت خلق نقدینگی بود.

با وجود اعمال تحریم های جدید در این دوره، سیاست گذاران کماکان متوجه اثرات بالقوه این تکانه نبودند و کماکان سیاست های انبساطی خود (برای مثال کاهش نسبت ذخیره قانونی به 10 درصد) را دنبال می کردند تا اینکه در سال 1389 و با فاصله گرفتن نرخ ارز رسمی و بازار حضور تکانه تحریم در اقتصاد ایران غیرقابل چشم پوشی شد.

اینجا بود که سیاست گذار در یک تغییر جهت کامل، تصمیم گرفت با اعمال سیاست های انقباضی و کنترلی از التهاب اقتصاد ایران بکاهد.

اما این سیاست ها یکی پس از دیگری شکست می خورد و شاید در این بین تنها دو سیاست ایجاد اتاق مبادله ارزی و افزایش نرخ سود اوراق قرضه به 20 درصد تنها سیاست هایی بودند که توانست برای کوتاه مدت اثر معنادار مثبتی بر روند متغیرهای قیمتی داشته باشد.

در مجموع می توان گفت که سیاست های اعمال شده در این دوره حاوی دو کاراکتر اصلی بود؛ نخست مستقل نبودن سیاست های بانک مرکزی و تحمیل بار مالی سیاست های دولت به دوش شبکه بانکی و دوم تناوب کوتاه سیاست های انقباضی و انبساطی پیاپی که نشان دهنده نبود استراتژی مشخص در برخورد با تکانه های تحریمی بود.

بنابراین به نظر می رسد بخشی از دو نیروی تورمی و رکودی اعمال شده بر اقتصاد ایران، که منجر به تعمیق رکود تورمی در سال های 1390 تا 1393 شد نه صرفا ناشی از محدودیت های مالی و تجاری که ناشی از سیاست هایی بود که پیش از به اوج رسیدن اثرات تحریم ها در اقتصاد ایران به اجرا گذاشته شده بود، شاهد این ادعا نیز وجود روند مشابه در متغیرهایی مانند کسری بودجه، بدهی دولتی و روند تعدیل نرخ ارز در تجربه دهه 1390 ایران با وضعیت کشورهایی مانند برزیل، شیلی و آمریکا پیش از وقوع دوره های رکود تورمی است.

اقتصاد ایران در حال حاضر در وضعیتی شبیه به دوره اوج گرفتن بحران ناشی از تحریم ها به سر می برد، صرف نظر از رویکرد بلندمدت مواجهه با تحریم های آمریکا که بدون شک از ترکیبی از راه حل های سیاسی و اقتصادی تشکیل می شود، در مقطع فعلی سیاست گذاران باید با درک صحیح نسبت به تبعات تحریم برای اقتصاد ایران، رویکرد فعالانه ای برای کمینه کردن آثار سوءتحریم در کوتاه مدت اتخاذ کنند، البته این رویکرد نباید به معنای چشم پوشی بر هزینه آتی آلترناتیوهای ممکن برای دور کردن اقتصاد از ورطه رکود تورمی باشد.

دنیای اقتصاد
کلید واژه ها: تحریم - اقتصاد - اقتصاد ایران - ایران - مبارزه - اشتباه - بسته - عاملی - اقتصادی - پاکسازی - کشور - دونالد ترامپ - شرایط - تصویر - واکنش - رکود تورمی - هایی - نشان - مالی - دولت دهم - اهمیت - تخریب - تولید - گزارش - میزان - تشخیص - رژیم - دولت - رکود - چهره

آخرین اخبار سرویس:
رییس جمهور اوکراین نیامده پارلمان را منحل کرد

مجرمان اسیدپاشی به قصاص نفس یا عضو محکوم می شوند

تشکیل 105 پرونده دفاتر غیرمجاز زیارتی در محاکم قضایی مازندران

نقدی بر جایگاه زنان در سیاست و جامعه بولیوی

شاعران امشب افطار را میهمان رهبر انقلاب هستند

پیکر مطهر شهید نیروی زمینی ارتش در شاهرود تشییع شد

شهرداری نسبت به موضوع سگ کشی در تهران واکنش نشان داد

یک هزار نفر به سهیه یزد در حج امسال اضافه شد

می کوشیم کارنامه قابل قبولی از شورای پنجم شهر مشهد به جا گذاریم

میزگرد بررسی مسائل حوزه سالمندان

سرعت پیری جامعه با تدابیر حکیمانه کند می شود

عضوشورای تهران برای باغ منظریه به وزیر آموزش وپرورش نامه نوشت

خوشنویسی قرآن منطبق بر بیاینه گام دوم انقلاب در نمایشگاه قرآن مشهد

توصیه نبی مکرم اسلام(ص) پیرامون روزه و قرائت قرآن در ماه رمضان

زمینه بازگشت نخبگان مکان محور به کشور فراهم می شود

غنی سازی اوقات فراغت مهم ترین راهکار مقابله با آسیب های اجتماعی است

نیروی هوایی آمادگی مطلوبی دارد

مأیوس شدن دشمنان با چشمان بیدار پدافند هوایی

ترک تحصیل دختران مهمترین عامل آسیب اجتماعی در دیشموک

تعیین مجازات 5 تا 25 سال حبس برای مرتکبین اسید پاشی

مخالفت مجلس با دو فوریت طرح تعویق کنکور سراسری به مدت دو ماه

فردا کنسرت رایگان محمد اصفهانی در پارک آب و آتش

انسجام تنها راه مقابله با تفرقه افکنی دشمنان است

برنامه ریزی برای 2 بانده کردن جاده چشمه علی - دیباج

زلنسکی به عنوان رییس جمهور اوکراین سوگند یاد کرد

برگزاری بیش از 500 برنامه اصلی به مناسبت سوم خرداد

ختم دومین جلسه پرونده هادی رضوی اعلام شد/ جلسه بعدی فردا سه شنبه

استخدام حسابدار خانم جهت یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام فروشنده و صندوقدار در فروشگاه WV

کدام استان ها بیشترین و کمترین آمار ازدواج و طلاق را دارند؟

روبات هیبریدی با قابلیت تبدیل به پهپاد و خودرو

استخدام تعدادی نیرو جهت بسته بندی پوشاک در تهران

استخدام چند رده شغلی در شرکتی فعال در زمینه نرم افزارهای مالی و اداری

دعوت به همکاری پزشک عمومی جهت اورژانس در تهران

استخدام نیروی پذیرش برای شیفت عصر در قم

استخدام حسابدار خانم در محدوده شهرک شهید رجایی مشهد

استخدام شاگرد ماهر و نیمه ماهر مکانیک سواری در خراسان رضوی

آستان مقدس علوی میزبان هزاران زائر در ایام ماه مبارک رمضان شد +تصاویر

استخدام نقاش خانم و نیروی آقا جهت ریخته گری در همدان

ویژه برنامه میلاد امام حسن(ع) توسط خادمیاران رضوی در سمنان برگزار می شود

استخدام تعدادی چرخکار، اتوکار و وسط کار خانم یا آقا در همدان

اهمیت دانایی در شخصیت انسان

دعوت به همکاری وسط کار خانم یا آقا بصورت تسویه نقدی در همدان

برنامه جزء خوانی قرآن کریم در مدرسه حضرت زینب کبری(س) یزد برگزار می شود

استخدام پرستار یا بهیار جهت مرکز ترک اعتیاد در تهران

مخالفت مجلس با تعویق 2 ماهه کنکور سراسری

استخدام دفتر پیک موتوری یاس در خراسان رضوی

نماینده دادستان: هادی رضوی متهم خُرد نیست / متهم با پول معلمان مازراتی خریده؛ او با تشریفات در خیابان تردد می کرد / رضوی بیش از 200 میلیارد تومان تسهیلات گرفته / او بعد از گرفتن تسهیلات به 50 کشور سفر کرده / رضوی را داماد نتانیاهو نمی دانیم؛ برخلاف آنچه فکر می کند، آدم مهمی نیست؛ فقط یک م

استخدام چند رده شغلی در فروشگاه WV

تخیلی که از عقل بالاتر است!

شفافیت اولویت اصلی مدیریت جدید شستا است

حل مشکل بیمه کارگران با پرداخت بدهی دولت

چرا خدا جلوی قدرت گرفتن افراد ناصالح را نمی گیرد؟

آزادی 348 نفر از محکومین تادیه مهریه با همت شورا های حل اختلاف استان اصفهان

برگزاری جلسه اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآنی با رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی

فراخوان انتخابات مجمع عمومی کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه اعلام شد

توجه به حوزه جمعیتی یکی از مهمترین سیاست های کشور است

بیش از 549 هزار ازدواج و 174 هزار طلاق سال گذشته ثبت شد

سه انتصاب در استانداری قزوین

مجلس با تعویق کنکور سراسری به مدت دو ماه مخالفت کرد

تکرار یک اشتباه؛ رد پای مشاوران خارجی در وزارت اقتصاد

نیروی هوایی آمادگی مطلوبی دارد

بحث حجاب از مردان شروع می شود/ متلک و تعرض به خانم ها را نمی بینند، اما اگر موی آن ها دیده شود، برخورد می کنند

جزییات هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده

چند انتصاب در استانداری قزوین

بررسی «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» در کمیسیون فرهنگی مجلس به پایان رسید/ حذف مواد دارای بار مالی به منظور جلب نظر دولت

دیدار رؤسای موسسات پژوهشی تونس با پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

در گذشته رادیو محملی برای رساندن موسیقی به دورترین نقاط بود

بازدید فرمانده نیروی هوایی ارتش از پایگاه های بوشهر، بندرعباس و اصفهان

اعطای گواهینامه بین المللی اندازه شناسی استاندارد به تولیدکنندگان

برگزاری 500 برنامه به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر در سراسر کشور

جشن قهرمانی یوونتوس به روایت تصاویر؛ سلام رونالدو به جام های ایتالیایی، خداحافظی بارزالی و آلگری با هواداران

تعویق کنکور راه حل کمک به سیل زدگان نیست

استخدام وکیل پایه یک دادگستری به صورت پاره وقت در تهران

پاورپوینت تحلیل هتل Narvil لهستان

پاورپوینت زندگینامه الکساندر گراهام بل

دستور ویژه روحانی به دستگاه های اجرایی

شاهکارهای داماد آقای وزیر؛ خرید چندین مازراتی و مرسدس بنز با پول معلمان

استخدام تدوینگر مسلط به فتوشاپ و پریمیر در تهران

حذف شدن خانم بازیگر از برنامه تلویزیونی بخاطر یک عکس جنجالی!

وقتی بخاری را خاموش کرد...

رییس پدافند غیرعامل: وابستگی های متقابل زیرساخت های تهران باید شناسایی شود

آیین نامه «نوآفرین» به زبان ساده

لبخند بر لبان قِسِر در رفتگان نشست

رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه اند

برگزاری ضیافت افطاری در 160 مسجد گیلان

سخنگوی وزارت خارجه: بررسی ابعاد حادثه راه آهن «خواف_هرات» آغاز شده است

به میزانی که ما از اسلام مورد نظر امام دور شدیم، مصیبت دیدیم/ تشنه امام خمینی(س) هستیم

طرح تفصیلی حریم نیروگاه اتمی بوشهر نیازمند بازنگری است

پای مشاوران خارجی به وزارت اقتصاد باز شد!

حفاظت از کیان خانواده راه افزایش نرخ باروری است

قاضی صلواتی:متهم مدیریت شرکت نفتی مفسد زنجانی را بر عهده داشته است

زیبا حالت منفرد از عملیات های مجرمانه بابک زنجانی اطلاع داشت/ متهم نفتکشی خریده کرده که با نام نخست وزیر دومینیکا در حال فعالیت است

دیدار فرمانده مرزبانی ناجا با نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه

تشکیل دبیرخانه شهر ملی نمد در شهرکرد

کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تصویب شد

حضور دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در نمایشگاه قرآن

ایراد بودجه کجاست؟

دانش افزایی فرهنگ نماز و مهدویت در پارک چیتگر

عفاف و حجاب گامی مهم در تولید فرهنگ اجتماعی

استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود

استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود