مطالب مرتبط:
خطر تشدید تحریم‎ها با برگشت ایران به لیست سیاه FATF | هزینه تصمیمات اشتباه بر عهده کیست؟
تصمیمات دوران تحریم باید در جهت افزایش اقتدار دولت در مدیریت کشور باشد
90 درصد مشکلات امروزِ ما به دلیل تصمیمات وزرای اقتصادی است/ تحریم که فعلا نیامده، چطور میگویند مشکلات ناشی از تحریم است!/ آقای وزیر صنعت! پاسخ فعالان اقتصادی معترض را بده!
بازار ارز به ثبات رسیده است؟/ با تصمیمات غلط، نادرست و بی تصمیمی نباید آثار منفی تحریم ها را تشدید کنیم/ رویایی که ترامپ داشت
تحریم های آمریکا علیه ایران اشتباه است/در این تحریم ها با واشنگتن همراهی نمی کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12:352019-04-24سياسي

استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود


در شرایط کنونی باید استراتژی مبارزه با تحریم سیاستگذاران کشور از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود تا واکنش سیاست گذار خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم ها تبدیل نشود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر ، درحالی که هنوز آثار تحریم های پیشین از چهره اقتصاد کشور رخت نبسته بود، دونالد ترامپ به صورت یک جانبه برجام را کنار گذاشت تا بار دیگر سایه تحریم ها بر اقتصاد کشور سنگینی کند.

بسته شدن گشایش های حاصل از برجام، اقتصاد ایران را بار دیگر در وضعیتی شبیه به سال های 1390 تا 1392 قرار داده است.

در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که رژیم سیاستی مناسب برای مهار قدرت تخریب تحریم ها چیست؟ نگاه به تجربه دوره پیشین تحریم ها نشان می دهد که اتخاذ رویکرد کج دار و مریز، نداشتن تصویر درست از میزان امتداد آثار تحریم و نبود بسته سیاست هماهنگ و همه جانبه در حوزه پولی، مالی و تجاری باعث شد تا واکنش سیاست گذار در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم ها تبدیل شود.

بنابراین سیاست گذار باید با شناخت خطوط قرمز در دوره کنونی، بسته سیاستی خود را از اشتباهات گذشته تصفیه کند تا استراتژی مبارزه با تحریم به صحنه رفت وآمد تصمیمات متناقض تبدیل نشود.

علاوه بر این با بررسی مختصات بخش های اقتصادی در دوره پیشین تحریم ها، فرصت های بالقوه تعدیل تکانه تحریم در اقتصاد ایران را شناسایی کنند.

فرصت هایی که بهره برداری از آنها نیازمند کنار گذاشتن تردیدها در اجرای سیاست هایی است که کارشناسان سال هاست بر آن اصرار دارند.

خطوط قرمز در زمان تحریمعبور شوک تحریم از اقتصاد ایران، چه اثری بر متغیرهای کلان اقتصادی و عملکرد اجزای تولید خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال کافی است چندسال عقب تر رفته و فعل و انفعالات ناشی از عبور تکانه تحریم ها از اقتصاد ایران در اوایل دهه 90 را بررسی کنیم.

به خصوص اینکه رویکرد دفاعی سیاست گذاران در برابر تحریم ها، حاوی کاراکترهای مشابهی با سیاست های دولت دهم برای مقابله با شوک ناشی از تحریم ها است.

بررسی پژوهشگران نشان می دهد که در دوره پیشین تحریم ها، فرضیه سیاست گذاران مبنی بر کوتاه مدت بودن آثار تحریم و خطای تشخیص در وضعیت رکود تورمی اقتصاد، باعث شد تا از یکسو استراتژی بلندمدتی برای دفع شوک های تحریم ایجاد نشود و از سوی دیگر برخی از سیاست های اعمال شده خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم تبدیل شود.

بازخوانی تجربه گذر دوره پیشین تحریم ها لااقل از دو جهت حائز اهمیت است؛ ارائه تصویر از وضعیت احتمالی اقتصاد ایران در افق کوتاه مدت و مشخص کردن نیمه تاریک برخی از راهکارهای سیاست گذارانه برای مقابله با تحریم.

تکرار مکرراتاقتصاد ایران اصلا با تحریم بیگانه نیست.

پس از کنار رفتن تحریم های بین المللی در سال 1394 و در حالی که تنها دو سال از کنارگذاشتن تحریم های مربوط به فعالیت های هسته ای ایران گذشته بود، دونالد ترامپ به صورت رسمی از برجام خارج شد تا سایه تحریم های آمریکا بار دیگر بر اقتصاد ایران بیفتد.

نکته جالب توجه در تجربه ایران پس از بازگشت تحریم های آمریکا، تکرار بسیاری از تجربیات پیشین چه در قالب تغییر و تحول متغیرهای کلان اقتصادی و چه در قالب واکنش های سیاست گذاران بود.

واکنش هایی بعضا مخرب که مشخص نبود چرا سوءآثار آنها به این زودی از ذهن سیاست گذار پاک شده است.

به علت تشابه مختصات این روزهای اقتصاد ایران با دوره پیشین تحریم ها، بازخوانی تجربه تحریم ها طی سال های 1386 تا 1392 به خصوص دو سال انتهایی این بازه، هم می تواند پرسپکتیوی از وضعیت آتی اقتصاد ایران ارائه دهد و هم می تواند یادآور درس های عبرتی از واکنش سیاست گذارانه برای طراحان استراتژی اقتصادی مقابله با تحریم باشد.

می توان تجربه اقتصاد ایران در سال های 1386 تا 1393 را به سه دوره تقسیم کرد؛ دوره تحریم شدن که با شوک در سمت عرضه روبه رو بود (آغاز در سال 1386)، دوره بحرانی (آغاز در سال 1390) که با نوسانات شدید متغیرهای کلان همراه بود و دوره عبور بحران که با برگزاری انتخابات و بهبود متغیرهای سیاسی آغاز شد و مهم ترین ویژگی آن استمرار متغیرهای تورمی در مسیر کاهشی بود.

با شروع صدور قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران، اقتصاد ایران به آهستگی وارد فاز شوک تحریمی شد.

نشانگان این تغییر فاز را می توان در مسیر حرکت متغیرهای کلان در این دوره جست وجو کرد به نحوی که طی سال های 1386 تا 1388 همزمان با کاهش رشد اقتصادی، تورم افزایش پیدا ‎ ‎کرد.

اما با نزدیک شدن انتخابات سال 1388 از یکسو و عزم سیاسی برای مبارزه با آثار تحریم، مجموعه سیاست های پادرکودی در سال 1388 در دستور کار قرار گرفت که توانست چهره رکود تورمی در اقتصاد ایران را لااقل برای مدتی بپوشاند.

به این ترتیب اقتصاد ایران در سال های 1388 تا 1390 سالانه حدود 5 درصد رشد کرد، اما این روند مثبت تنها دوسال ماندگار بود و با شروع فاز بحران در نیمه دوم سال 1390 بازهم اعداد منفی در کارنامه اقتصاد ایران نقش بست.

می توان گفت مهم ترین نقطه ضعف سیاست های اجرا شده در این دوره افق دید کوتاه مدت و نداشتن استراتژی بلندمدت برای برخورد با اثرات ماندگار تحریم ها بود.

به این ترتیب این سیاست ها طی سال های 1390 تا 1392 یعنی دوره تعمیق رکود تورمی در اقتصاد ایران، خود به عاملی برای تشدید وضعیت به خصوص از کانال افزایش قیمت ها بدل شد.

میانگین نرخ تورم در این بازه رقمی در حدود 35 درصد بود و اقتصاد ایران طی این سه سال حدود 8 درصد کوچک تر شد.

طی این بازه متغیر ارزی نیز که در فاز تحریم رشد حدود 40 درصدی را پشت سر گذاشته بود به یکباره به بیش از دو برابر افزایش یافت، تا اقتصاد ایران با یک بحران همه جانبه روبه رو شود.

بحرانی که البته در نیمه دوم سال 1392 و با بهبود متغیرهای سیاسی در عرصه داخلی و بین الملل شروع به ترک اقتصاد ایران کرد.

اثر تکانه تحریم علی مدنی زاده و همکارانش در بخشی از پژوهش خود با عنوان رکود تورمی در ایران، نظم آماری و عوامل آن به بررسی مراحل مختلف دگردیسی اقتصاد ایران تحت اثر تحریم ها پرداخته اند.

این پژوهش روند متغیرهای کلانی چون نرخ تورم، ارزش افزوده بخش های مختلف اقتصادی، نرخ ارز و هارمونی تجاری کشور را در سه فاز تحریم (1388 تا 1390)، فاز بحران (1390 تا 1392) و پس از بحران بررسی کرده است.

مقایسه روند متغیرهای کلان اقتصادی در یک سال گذشته اقتصاد ایران با تحولات کلان طی سال های 1386 تا 1392 نشان می دهد که وضعیت فعلی اقتصاد ایران، بیش از همیشه به فاز بحرانی تحریم های دوره پیشین نزدیک است و پرسپکتیو اقتصاد ایران، با فرض ماندگاری تحریم ها لااقل در کوتاه مدت بسیار شبیه به تصویر اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392 خواهد بود.

نکته جالب توجه در یافته های این پژوهشگران این است که علت وضعیت ناگوار اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392، نه تحریم صرف بلکه در برخی از موارد اعمال سیاست هایی بود که قدرت تخریبشان چندان دست کمی از تحریم همه جانبه کشور نداشت.

بر مبنای پژوهش یادشده، پاسخ اقتصاد ایران به تحریم های سازمان ملل پس از سال 1386، خیلی زود آغاز شد؛ در نیمه دوم سال 1386 همزمان با صعودی شدن مسیر نرخ ارز و تورم، نرخ رشد اقتصادی در مسیر نزول مستمر قرار گرفت.

با وجود این در سال 1390 و در پی تحریم نفتی و مالی ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، سیل تحریم به یکباره به اقتصاد ایران رسید.

نکته جالب توجه این است که به نظر می رسد سیاست گذاران دولت دهم، تا زمان عیان شدن چهره شوک اقتصادی، درک درستی از شدت اثرگذاری تحریم ها نداشتند.

به هین دلیل نوعی انفعال در واکنش اقتصادی سیاست گذار به اعمال تحریم های بیشتر بر کشور در این بازه دیده می شود.

بر خلاف تصور سیاستمدار، سیل تحریم خیلی زود بخش های مختلف اقتصاد ایران را در نوردید و چهره رکود در اقتصاد ایران پررنگ و پررنگ تر شد.

در میان اجزای تولید، بخش نفتی یعنی گرانیگاه اقتصاد ایران پیش تر و بیشتر از سایر بخش ها، در معرض آسیب های تحریم قرار گرفت.

بخش صنعت نیز پس از بخش نفت بیشترین تاثیر را از اعمال تحریم ها داشت.

قیمت ها نیز تحت تاثیر نااطمینانی ایجاد شده در اقتصاد روزبه روز فزونی می یافتند.

به این ترتیب طی دو سال منتهی به سال 1392 شاخص قیمت ها و نرخ ارز در اقتصاد ایران به بیش از دوبرابر افزایش یافتند که البته بخشی از این افزایش ناشی از سیاست های انبساطی و غیرمتناسب دولت دهم بود که سیل نقدینگی را نیز به کمک سیل تحریم فرستاده بود.

علی مدنی زاده و همکارانش، در پژوهش خود با استفاده از تفاوت بین نرخ تورم کالاهای قابل تجارت و غیرقابل تجارت، نیروی تورمی ناشی شده از تکانه تحریم ها را معادل با 22 درصد گزارش کرده اند.

یکی دیگر از حوزه های اثر تحریم ها کارنامه تجاری کشور است.

بررسی روند صادرات کشور نشان می دهد که بیشترین دوره اثرگذاری تحریم ها در دوره گذار از تحریم رخ داده است، چراکه طی این بازه کاهشی مستمر در میزان صادرات کشور رخ داده است.

اما در دوره های تحریم و بحران، صادرات غیر نفتی کشور تحت برآیند نیروی مثبت ناشی از کاهش ارزش اسمی پول و نیروی منفی ناشی از محدودیت های تجاری، به خصوص تا سال 1391 در نزدیکی روند بلندمدت خود قرار داشت.

بررسی ترکیب کالاهای وارد شده و صادرشده به کشور طی 6 سال منتهی به سال 1392 نیز نشان می دهد که کالاهای سرمایه ای بیش از سایر کالاها تحت تاثیر تحریم قرار داشتند به نحوی که میزان صادرات و واردات این کالاها طی بازه زمانی بین سال های 1386 تا 1392 بیش از 30 درصد از روند بلندمدت خود کمتر بوده است.

می توان گفت که ایجاد محدودیت در مسیر تامین مالی کالاهای سرمایه ای مهم ترین دلیل بیشتر بودن دامنه اثر تحریم بر تجارت این دسته از کالاها در مقایسه با سایر کالاهاست.

البته یکی دیگر از دلایل محدود شدن تجارت این کالاها در دوره تحریم به درجه جانشینی بالای این کالاها باز می گردد چراکه بسیاری از مشتریان این کالاها ترجیح می دادند تا منتظر پایان تحریم باشند و کالای خود را از برندهای معتبر خریداری کنند.

بررسی های پژوهش یادشده همچنین نشان می دهد که در دوره پیشین تحریم ها، شرکای تجاری صنعتی مانند ژاپن، آلمان و انگلستان سهم خود در تجارت خارجی ایران را به کشورهای در حال توسعه داده اند.

بنابراین به نظر می رسد که تحریم ها هم بر کمیت روابط تجاری ایران اثرگذاشت و هم بر کیفیت آن.

آتش در هیزم تحریمدر شرایط تحریم این انتظار از سیاست گذار می رود که با تعیین مختصات دقیق شرایط، متناسب ترین اقدام ممکن برای دور کردن دامنه نوسانات تحریم از اقتصاد را اجرایی کند، اما رویکرد دولت در دوره پیشین تحریم ها صرف نظر از انفعال اولیه، در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید تکانه تحریم در اقتصاد ایران تبدیل شد.

بخشی از این سیاست ها پیش از رسیدن امواج پیاپی تحریم به اقتصاد ایران اجرایی شده بود.

سیاست هایی در قالب طرح بنگاه های زودبازده و دخالت دولتی ها در بازار پول در سال 1385 نرخ رشد نقدینگی را به رقم بی سابقه 40 درصد رسانده بود.

در سال 1387 دولت که در صدد کسب مجوز برای اجرای طرح تحول اقتصادی بود، پرونده مسکن مهر را باز کرد.

سیاستی که نتیجه آن تشدید نمایی سرعت خلق نقدینگی بود.

با وجود اعمال تحریم های جدید در این دوره، سیاست گذاران کماکان متوجه اثرات بالقوه این تکانه نبودند و کماکان سیاست های انبساطی خود (برای مثال کاهش نسبت ذخیره قانونی به 10 درصد) را دنبال می کردند تا اینکه در سال 1389 و با فاصله گرفتن نرخ ارز رسمی و بازار حضور تکانه تحریم در اقتصاد ایران غیرقابل چشم پوشی شد.

اینجا بود که سیاست گذار در یک تغییر جهت کامل، تصمیم گرفت با اعمال سیاست های انقباضی و کنترلی از التهاب اقتصاد ایران بکاهد.

اما این سیاست ها یکی پس از دیگری شکست می خورد و شاید در این بین تنها دو سیاست ایجاد اتاق مبادله ارزی و افزایش نرخ سود اوراق قرضه به 20 درصد تنها سیاست هایی بودند که توانست برای کوتاه مدت اثر معنادار مثبتی بر روند متغیرهای قیمتی داشته باشد.

در مجموع می توان گفت که سیاست های اعمال شده در این دوره حاوی دو کاراکتر اصلی بود؛ نخست مستقل نبودن سیاست های بانک مرکزی و تحمیل بار مالی سیاست های دولت به دوش شبکه بانکی و دوم تناوب کوتاه سیاست های انقباضی و انبساطی پیاپی که نشان دهنده نبود استراتژی مشخص در برخورد با تکانه های تحریمی بود.

بنابراین به نظر می رسد بخشی از دو نیروی تورمی و رکودی اعمال شده بر اقتصاد ایران، که منجر به تعمیق رکود تورمی در سال های 1390 تا 1393 شد نه صرفا ناشی از محدودیت های مالی و تجاری که ناشی از سیاست هایی بود که پیش از به اوج رسیدن اثرات تحریم ها در اقتصاد ایران به اجرا گذاشته شده بود، شاهد این ادعا نیز وجود روند مشابه در متغیرهایی مانند کسری بودجه، بدهی دولتی و روند تعدیل نرخ ارز در تجربه دهه 1390 ایران با وضعیت کشورهایی مانند برزیل، شیلی و آمریکا پیش از وقوع دوره های رکود تورمی است.

اقتصاد ایران در حال حاضر در وضعیتی شبیه به دوره اوج گرفتن بحران ناشی از تحریم ها به سر می برد، صرف نظر از رویکرد بلندمدت مواجهه با تحریم های آمریکا که بدون شک از ترکیبی از راه حل های سیاسی و اقتصادی تشکیل می شود، در مقطع فعلی سیاست گذاران باید با درک صحیح نسبت به تبعات تحریم برای اقتصاد ایران، رویکرد فعالانه ای برای کمینه کردن آثار سوءتحریم در کوتاه مدت اتخاذ کنند، البته این رویکرد نباید به معنای چشم پوشی بر هزینه آتی آلترناتیوهای ممکن برای دور کردن اقتصاد از ورطه رکود تورمی باشد.

دنیای اقتصاد
کلید واژه ها: تحریم - اقتصاد - اقتصاد ایران - ایران - مبارزه - اشتباه - بسته - عاملی - اقتصادی - پاکسازی - کشور - دونالد ترامپ - شرایط - تصویر - واکنش - رکود تورمی - هایی - نشان - مالی - دولت دهم - اهمیت - تخریب - تولید - گزارش - میزان - تشخیص - رژیم - دولت - رکود - چهره

آخرین اخبار سرویس:
اصلاح ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری در کمیسیون حقوقی

شرکت های خودروساز متخلف به دستگاه قضایی معرفی شدند

قصه استانی شدن انتخابات، از مجلس پنجم تا امروز

جشن میلاد کریم اهل بیت در 23 بقعه متبرکه هرمزگان برگزار می شود

وفاق و امید آفرینی برای مشارکت حداکثری در انتخابات ضروری است

پندی از امام حسن (ع)؛ نتیجه اعتماد بخدا / مایه حیات قلب/ چگونگی خشک شدن مردانگی/ بکوش این شخص تو را نشناسد/

شورای زکات مرجع اصلی جمع آوری فطریه است

استاندار آذربایجان شرقی مردم را به مشارکت در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد دعوت کرد

مدیران چهارمحال و بختیاری مشکلات شهرستان سامان را بررسی کردند

دستاوردهای محققان کشاورزی در یزد

رییس ستاد انتخابات استان قزوین منصوب شد

امام جمعه همدان: درصد بالایی از کشاورزان زکات نمی دهند

حضور دو ساعته معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی از ایلنا+عکس

حضور دوساعته معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد در ایلنا

برگزاری جشن سراسری روزه اولی ها

انتصاب رییس ستاد انتخابات استان قزوین

برگزاری محفل شعر ماه تمام در تبریز

دانلود آهنگ جدید مرتضی ریاحی بنام گو کجایی

اجمال با جایگاه تبیینی قرآن منافاتی ندارد

اعدام عابر بانک پرسپولیس صحت دارد؟

اسماعیلی: کاهش هزینه های ادارات بخشی از کسری بودجه را جبران می کند

پاورپوینت سامانه های پیش بینی و هشدار سیل

مبانی نظری و پیشینه تحقیق عدالت سازمانی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اتوماسیون اداری و بهبود تصمیم گیری

مرقد آیت الله سید علی مفسر

ارتقا جایگاه روابط عمومی ارتقاء جایگاه کل سازمان است

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی

4 اقدام راهبردی ژاپن به منظور تحول در ساختارهای تصمیم گیری

مشکلات کشور از بی توجهی به آرمان های انقلاب است

نتایج قرعه کشی دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب در ماه رمضان اعلام شد

حضور قربانیان اسیدپاشی در مجلس

اعتبار برای موزه های گلستان

پدافند هوایی ما دشمن را مایوس می کند

مدیر روابط عمومی استانداری: ساختار روابط عمومی ها بازنگری شود

دانلود آهنگ جدید مانی و بهرام بنام ممنونم ازت

194 سند منتشر نشده ساواک درباره آیت الله جنتی

مدیر روابط عمومی استانداری: ساختار روابط عمومی ها بازنگری شود

کشمکش های شورا و شهردار همدان در انتصاب مدیران

پدافند هوایی ما دشمن را مایوس می کند

استاندار آذربایجان شرقی مردم را به مشارکت در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد دعوت کرد

ارتباط شهروندان و شهرداری خوب نیست شهرداری نباید به کمپین انتخاباتی تبدیل شود

90 درصد دانشجویان مخاطب برنامه های فرهنگی دانشگاه ها نیستند

تصویب تغییر نام پنج معبر در پایتخت

طرح تعویق کنکور احتمالا فردا در صحن مطرح می شود

اقتدار امروز کشور، مدیون بنیان گذار انقلاب است

ضابطیان: تلویزیون نباید رسالت فرهنگی اش را فراموش کند

اجرای بزرگترین پروژه تحقیقاتی در غرب برای تنظیم نسخه قرآنی مطابق مخاطب اروپایی

درخواست یک نماینده از رییس جمهور : وزارت آموزش و پروش را به ریل اصلی برگردانید

توضیحات امام جمعه مشهد درباره نحوه سربازگیری آمریکا از داخل کشور

حمله تند نماینده محلات به رییس جمهور/ آقای روحانی! راستی از دولت پنهان چه خبر؟

روابط عمومی بانک رفاه برگزیده ششمین جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران

نسل های آینده سپاه هوشمندانه تربیت می شوند

منبرهای تبلیغی ماه رمضان باید به افزایش سطح آگاهی مردم منجر شود

مبانی نظری و پیشینه تحقیق خودکارآمدی تحصیلی، اختلال اضطراب اجتماعی و جو روانی اجتماعی کلاس

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک­های فرزندپروری متفاوت (سهل گیر، مقتدر و استبدادی)

سخنی با رییس قوه قضاییه

پاورپوینت رویکرد شهر اسلامی

زیباکلام: من از ابتدای دولت دوازدهم نام آن را «گلگیر» گذاشتم/ روحانی باید واقعیت مسائل کشور را با مردم در میان بگذارد

حسین هدایتی اعدام نمی شود

امام جمعه همدان: درصد بالایی از کشاورزان زکات نمی دهند

دومین نشست تبیین نظریه مقاومت با حضور دانشجویان جهان اسلام برگزار شد

رییس ستاد انتخابات استان قزوین منصوب شد

علی مطهری: بخشی از حاکمیت از روز اول مصمم بودند که برجام اجرا نشود

البرز در حال مهیا شدن برای انتخابات

امام جمعه همدان: درصد بالایی از کشاورزان زکات نمی دهند

رییس ستاد انتخابات استان قزوین منصوب شد

ارز 4200 تومانی برای واردات کاغذ کماکان تعلق می‎گیرد

مرور مهمترین اخبار بین الملل یکشنبه 29 اردیبهشت ماه 1398

سخنان نویسندگان ایرانی در همایش «ادبیات کودک» در روسیه

دستگاه قضایی در مسیر رونق تولید و مبارزه با فساد گام برمی دارد

روابط عمومی ها بعد از رییس و هیئت مدیره باید نفر اول باشند

تصویر «ماه رمضان» در 5 نگارخانه پایتخت

خودکشی 15 نفر در دیشموک صحت ندارد نامعلوم بودن دلایل خودکشی دختران

90 درصد اراضی شمال غرب کرج در تصرف شهرداری است

فرماندار شاهرود: خبرنگاران پاسدار حریم اخلاقی جامعه باشند

محسن هاشمی: درخواست محسن هاشمی از قوه قضاییه برای تعیین سرنوشت پرونده هزاران میلیاردی شهرداری

کشمکش های شورا و شهردار همدان در انتصاب مدیران

علوم انسانی جدید از نگاه سید احمد فردید

بهره وری نیروی انسانی از سیاست های دولت است

همایش سواد رسانه ای در قزوین برگزار می شود

مروری بر تغییرات مهم سپاه پاسداران

تألیف سه کتاب نقش زنان مازندران در دفاع مقدس

برگزاری محفل قرآنی «سحاب رحمت» در مجتمع خوابگاهی دانشگاه شهید چمران

بررسی چالش های توانبخشی خانواده های جانبازان اعصاب و روان

بادامچیان: دولت در چاله مذاکرات بی حاصل با اروپا نیفتد

شهرداری نسبت به کشتار سگ ها اقدام نکرده/ عده ای دچار سوءتفاهم شده بودند

روابط عمومی از مهمترین بخش های هرسازمان محسوب می شود

تقدیر مدیرکل بهزیستی استان گلستان از بانک پارسیان شعبه گرگان

پیام مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی به مناسبت روز روابط عمومی

رتبه بندی نمایندگان بیمه، جهشی بزرگ در توسعه شبکه فروش

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی و خلاقیت

پاورپوینت آشنایی با ایزو

تصاویر / نمایندگان مجلس میزبان قربانیان اسیدپاشی

اصرار مجلس بر افزایش حقوق 400 هزار تومانی به اضافه تا 10 درصد

پاورپوینت تحقیق درباره دفاع مقدس

مبانی نظری و پیشینه تحقیق عوامل جامعه شناختی ارتکاب جرائم زنان

گل اول رئال بتیس به رئال مادرید توسط لورن

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت زمان

جانشین و معاونین جدید سپاه معارفه شدند

جانشین جدید فرمانده سپاه: آنقدر قوی هستیم که بیش از اقدامات اکنون را بتوانیم عملیاتی کنیم

استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود

استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود