مطالب مرتبط:
مدیریت سیلاب یک پدیده بدخیم است / ضرورت پروتکل های درون سازمانی برای پوشش خبری بحران
سیلاب و مدیریت آن یک پدیده بدخیم است/ضرورت تدوین پروتکل های درون سازمانی برای پوشش خبری بحران
مدیریت بحران فارس: سیلاب در کازرون کذب است
بی توجهی به مصوبات و اخطاریه های مدیریت بحران عامل اصلی خسارات ناشی از سیلاب در مسجد سلیمان است
مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو: سیلاب برای منابع آب کشور رحمت الهی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12:002019-04-24سياسي

از بدخیم تلقی شدن سیلاب و مدیریت آن تا وظایف رسانه ها در مواقع بحران


مشاور وزیر نیرو و رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی با اشاره به این که مساله سیلاب و مدیریت آن یک پدیده بدخیم (super wicked problems) تلقی می شود، - از "بدخیم تلقی شدن سیلاب و مدیریت آن" تا "وظایف رسانه ها در مواقع بحران" مشاور وزیر نیرو و رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی با اشاره به این که مساله سیلاب و مدیریت آن یک پدیده بدخیم (super wicked problems) تلقی می شود، بر ضرورت دخیل شدن رسانه ها در برطرف کردن آن تاکید کرد و گفت: در خصوص پدیده های بدخیم باید از "رویکرد همه با هم" (Altogether Approach) و میان بخشی برای حل مساله استفاده کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، محمد فاضلی در نشست تغییرات اقلیمی و رسانه ها با تاکید بر سیل فروردین 98 که از سوی کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو و پژوهشکده ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، به بررسی تغییر اقلیم در رسانه به لحاظ نظری پرداخت و توضیح داد: تغییر اقلیم از جنس پدیده های بدخیم (Malignant phenomena) هستند؛ یعنی همچون سلول های سرطانی سال ها مخفی می مانند، به مسائل دیگر ربط پیدا می کنند و دائماً تغییر شکل می دهند.

مشاور وزیر نیرو و رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی تصریح کرد: زمانی با مساله بدخیم مواجه هستیم که کسانی که مساله را ایجاد کرده اند بخواهند آن را حل کنند؛ مثلاً کشورهایی که خود گرمایش زمین را به وجود آوردند بخواهند آن را از بین ببرند.

این در حالی است که در اقدامات سیاستمداران نرخ تنزیل آینده شدید است، بدین معنی که اتفاقاتی که در حال حاضر می افتد (همچون جمع کردن رأی و غیره) از برنامه های بلند مدت بوده و یا نسبت به سایر برنامه ها اهمیت بیشتری می یابد.

این موضوع تنها با قدرت جامعه مدنی احزاب مستقل و رسانه های مستقل قابل تعدیل است.

فاضلی سپس تاکید کرد: پدیده های بدخیم تنها با رویکرد همه با هم (Altogether Approach) قابل حل کردن است و یک مسئله میان بخشی به شمار می آید.

بنابراین باید در نظر داشت که حل مسائل بدخیم زمانی محقق می شود که حکمرانی کشورها برای رویکرد "همه با هم" آمادگی داشته باشند که در این میان "رسانه" نقشی مهم را بازی می کند.

وی سپس به مواردی که سازمان هواشناسی جهانی (WMO) به عنوان راهنمای رسانه ها در مدیریت سیل منتشر کرده، اشاره کرد و برخی از این موارد را پر کردن شکاف دانش (knowledge gap)، تعیین دستور کار از سوی رسانه (Agenda setting) و شکل دادن به ادراکات مردم از سیل اشاره کرد.

مشاور وزیر نیرو و رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی سپس به ذکر مواردی در رابطه با گزارش کمیته ملی پلاسکو اشاره کرد و گفت: بعد از این حادثه متوجه شدیم که "در نقشه شناختی ایرانیان جایگاهی برای ایمنی نیست" و همین وضعیت در عرصه رسانه نیز بازتولید شده است که این موضوع اهمیت شکل دادن به ادراکات مردم و مسؤولان را نشان می دهد.

فاضلی با بیان اینکه سازمان های مدیریت سیلاب باید به طور مستمر با رسانه ها راجع به سیلاب جلسه داشته باشند، گفت: در کشور "روزنامه نگاری فاجعه" یا "روزنامه نگاری بحران" زیر مجموعه سرویس اجتماعی قرار می گیرد، در حالی که موضوعات مورد توجه این سرویس بیشتر موضوعات "جالب توجه" هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه روابط عمومی سازمان های مدیریت بحران پروتکل های مشخص برای ارتباط با رسانه ندارند، خاطر نشان کرد: همچنین باید یک پروتکل مشخص برای میزان حضور خبرنگاران در صحنه حادثه وجود داشته باشد.

این در حالی است که رسانه ها فاقد پروتکل های درون سازمانی برای پوشش خبری بحران هستند و این موضوع به بی اعتبار شدن آنها می انجامد.

وی در پایان صحبت های خود تاکید کرد: مساله سیلاب ها و مدیریت آن، یک پدیده بدخیم تلقی می شود و بدون دخیل شدن رسانه نمی توان به آن پرداخت؛ بنابراین ضروری به نظر می رسد که به حوزه تاب آوری بیشتر در رسانه پرداخته شود.

باید در نظر داشت که چنان چه رسانه های رسمی مرجعیت خودشان را از دست ندهند، فضای شبکه های اجتماعی نمی توانند به عنوان رسانه غالب مطرح شوند.

یک سال پربارش نمی تواند 11 سال کم بارشی را جبران کند صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی کشور نیز در این نشست با اشاره به خشکسالی و کم بارشی پیاپی طی 11 سال گذشته در کشور، روند صعودی افزایش دما را یادآور شد و توضیح داد: افزایش دما باعث شده میزان تبخیر افزایش پیدا کند و منابع آب را از دست بدهیم؛ به طوری که طی 50 سال گذشته 50 میلیمتر از بارش متوسط سالیانه کشور کم شده، ضمن آنکه 5.

9 درصد در سال افزایش تبخیر و تعرق بالقوه داشته ایم و قطعاً یک سال پربارش یعنی امسال نمی تواند 11 سال کم بارش را جبران کند.

ضیاییان، افزایش دمای دو درجه ای طی 50 سال گذشته در کشور را عدد بزرگی برای افزایش دما دانست و خاطر نشان کرد: این موضوع باعث می شود شدت و تعداد پدیده های حدی (extreme events) از جمله وزش باد شدید، سیل یا بارش سیل آسا، امواج سرمایی/گرمایی و یخ زدگی افزایش پیدا کنند.

وی همچنین به برگزاری اولین کنفرانس جدی تغییر اقلیم در سال 74 یا 75 در کشور اشاره کرد و گفت: در آن زمان هشدارهایی در این رابطه داده شد، اما این هشدارها که به وقوع خشکسالی و پدیده های حدی (extreme events) در کشور اشاره داشتند، چندان جدی گرفته نشدند.

ضیاییان افزود: با توجه به کنترل یا عدم کنترل انتشار گازهای گلخانه ای در کشورهای مختلف، 4 سناریوی تغییرات اقلیمی در حالت خوش بیانه و بدبینانه وجود داشته است.

رییس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی کشور در پایان ضمن تشریح سناریوهای چیده شده برای تغییر اقلیم در دو حالت خوش بینانه و بدبینانه، گفت: سناریوی خوش بینانه نشان می دهد که تا سال 2100 در صورت کنترل گازهای گلخانه ای وضعیت کنونی تغییر اقلیم به همین ترتیبی که است باقی می ماند و نزدیک به دو درجه افزایش دما خواهیم داشت.

این در حالی است که سناریوی بدبینانه پیش بینی می کند افزایش دما بین 5 تا 7 درجه باشد و نیز بین 10 تا 20 درصد باران از دست خواهیم داد که با توجه به رشد جمعیتی و نیاز به آب مسائل و مشکلات جدی را ایجاد خواهد کرد.

سهم 85 درصدی منابع خبری رسمی در پیام های پربیننده تلگرام مربوط به سیل فروردین 98 احمد کارخانه، رییس گروه مطبوعات و امور خبری و تحلیل اطلاعات وزارت راه و شهرسازی در ادامه نشست تغییرات اقلیمی و رسانه ها، به ارائه برخی آمار مربوط به رسانه ها در سیل فروردین 98 پرداخت و با اشاره به سهم ناچیز محیط زیست در رسانه های ایران، خاطر نشان کرد: 85 درصد پیام های پر بیننده تلگرام از منابع رسمی خبری بود که پربیننده ترین آن ها مربوط به سیل شیراز با بیش از 5 میلیون نفر بیننده بود.

کاربران توییتر نیز به ترتیب در مورد استان های گلستان، لرستان و فارس (سیل دروازه قرآن شیراز) بیشترین توییت را کردند.

کارخانه برخی پیامدهای وخیم تغییر اقلیم را افزایش رخداد مخاطرات جوی- اقلیمی، وقوع بارش های سنگین و غیر مترقبه، حذف و یا جابجایی برخی گونه های جانوری و گیاهی، کاهش عملکرد محصولات زراعی، افزایش انواع بیماری های انسان- دام و گیاه و غیره عنوان کرد.

رییس گروه مطبوعات و امور خبری و تحلیل اطلاعات وزارت راه و شهرسازی در ادامه به سهم روزنامه نگاری محیط زیست در عرصه رسانه ایران پرداخت و اظهار کرد: سهم محیط زیست در رسانه های ایران (رسانه هایی که به طور تخصصی به محیط زیست می پردازند)، تنها 0.

21 درصد است.

کارخانه، سپس به ارائه برخی آمار رسانه ها در سیل فروردین 98 پرداخت و تشریح کرد: کارشناسان سازمان هواشناسی کشور در مواقع عادی روزانه 16 بار در شبکه های رادیویی و 8 بار در تلویزیون به صورت زنده وضعیت هوا را گزارش می کنند.

در جریان وقوع سیل فروردین 98 در مجموع 150 اطلاعیه و 90 اخطاریه و بیش از 1950 گزارش رادیویی و تلویزیونی در تهران و استان ها در خصوص شرایط نامساعد جوی و شرایط مخاطره آمیز از جمله هشدار وقوع سیلاب و غیره منتشر و پخش شده است.

وی افزود: در فروردین 98 در مجموع 750 دقیقه در رادیو، 135 دقیقه در شبکه یک سیما و 120 دقیقه در شبکه خبر، 1000 دقیقه زیرنویس شبکه خبر، صرفاً در صدا و سیما اطلاع رسانی صورت گرفت که در مجموع بیش از 18 ساعت تا 17 فروردین 98 بوده است.

کارخانه با اشاره به اینکه بارش های سیل آسا در سه بازه زمانی 26 تا 29 اسفند، 4 تا 6 فروردین و 11 تا 12 فروردین صورت گرفته است، گفت: از روز دوشنبه دوم اردیبهشت اولین برنامه هواشناسی کشاورزی در شبکه خبر پخش شد؛ تا پیش از این هواشناسی کشاورزی به صورت مکتوب گزارش می شد که توانسته بود هزار میلیارد تومان ارزش افزوده در بخش کشاورزی ایجاد کند (در سال 97).

رییس گروه مطبوعات و امور خبری و تحلیل اطلاعات وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رتبه اول در پست های پربیننده تلگرام را داشته است، یادآور شد: اولین محتوای پربیننده تلگرام در تاریخ 29/‏12/‏97‬ منتشر شد، در حالی که سیل از 26 اسفندماه 97 آغاز شده بود.

پیام های پربیننده تلگرام با موضوع سیل، 99 مورد بوده که به طور میانگین دو میلیون نفر هر پیام را خوانده اند.

کارخانه همچنین با بیان اینکه 85 درصد پیام های پر بیننده تلگرام از منابع رسمی خبری بوده و کمتر از 5 درصد محتواها فیلم بوده است، خاطر نشان کرد: بی اعتمادی به دولت مهمترین موضوع منفی در پیام های پر بیننده تلگرام بود و گزارش سیل در استان ها و تعداد کشته ها بیشترین محتوا را به خود اختصاص داد، این در حالی است که در توییتر بیش از یک میلیون و 500 هزار توییت از سوی 90 هزار کاربر با موضوع سیل تولید محتوا شد که گسترده و کم سابقه بود.

کارخانه در پایان این بخش به نتیجه گیری پرداخت و اظهار کرد: آنچه در تلگرام و توییتر در خصوص سیل منتشر شد، کمترین توجه را به دلایل آب گرفتگی منازل داشته و بیشتر به عوامل طبیعی و شدت سیل تاکید شده است.

این در حالی است که کارشناسان، عوامل انسانی مؤثر در تشدید سیلاب ها را دخل و تصرف غیر مجاز در بستر و حریم رودخانه ها، آبراهه ها، نهرها و مناطق پایین دست سدها، حاشیه دریاها و دریاچه ها عنوان کرده اند، همچنین احداث اماکن مسکونی و تجاری در مسیل ها، ایجاد اراضی کشاورزی، احداث سازه های تقاطعی نامناسب، برداشت بی رویه مصالح از بستر رودخانه، تخریب پوشش گیاهی و از بین بردن مراتع، جنگل ها و عدم آموزش همگانی و آگاهی عمومی مردم از سیل به عنوان دیگر عوامل انسانی مؤثر در تشدید سیلاب ها عنوان شدند.

پرهیز از قطبی سازی و پیگیری مطالبات، اصلی ترین وظایف رسانه ها در مواقع بحران علی احمدی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه این نشست با اشاره به اینکه در رابطه با عوامل بروز سیلاب رویکرد تقدیرگرایانه عامل انسانی زیرساخت و عوامل طبیعی وجود دارد، یادآور شد: در این میان نقش رسانه ها مهم است، چرا که آنها می توانند تغییرات بالقوه را شناسایی کنند و موجب مشارکت مردم در تغییرات مثبت شوند.

این در حالی است که سیل اخیر نشان می دهد در بخش پیش از بحران ضعیف تر از سایر بخش ها عمل کرده ایم.

احمدی با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی 25 اسفند سال گذشته بارش ها را تا 48 ساعت و 72 ساعت پیش بینی کرده بود، اما حساسیت مردم و مسؤولان نسبت به آن زیاد نبوده است، ادامه داد: در آن تاریخ سازمان هواشناسی هشداری مبنی بر سیلابی شدن مسیل ها و احتمال آب گرفتگی معابر داد، ضمن اینکه امکان جاری شدن سیلاب در استان های گلستان و مازندران زیرنویس شبکه خبر بود.

وی یکی از عوامل جدی گرفته نشدن هشدارها را تعطیلی روزنامه ها دانست و تاکید کرد: نمی توان نسبت به کار حرفه ای در رسانه نگاه کارمندی داشت.

واقعیت این بود که رسانه ها، مسئولان و مردم احتمال وقوع سیل را باور نمی کردند و اولین خبر 29 اسفند مخابره شد، این در حالی است که تلویزیون (شبکه خبر) نیز با تأخیر وارد عمل شد و به طور جدی از روز دوم فروردین شروع به کار در این عرصه کرد.

احمدی تصریح کرد: رسانه ها و مسؤولین برای بحران آماده نیستند، در حالی که اگر فضای اطلاع رسانی بهتری وجود داشت، کمک بهتری به مدیریت بحران صورت می گرفت.

خبرهای منفی فضای مجازی در مواقع بحرانی زیاد می شود، در حالی که سواد رسانه ای مردم پایین است.

وی در همین زمینه در اطلاع رسانی همراه با آرامش بخشی تاکید کرد و گفت: هر خبری را می توان منتشر کرد، اما نگران کردن مردم کار درستی نیست و باید مدیریت بحران صورت گیرد.

این استاد دانشگاه، نظارت و مطالبه گری را از جمله وظایف مهم رسانه در مواقع بحران برشمرد و اظهار کرد: رسانه باید ضمن دوری گزینی از فضای مجازی و پرهیز از قطبی سازی به گزارش سایت قطره و به نقل ازنیازهای واقعی مردم بپردازد.

همچنین بعد از بحران، انتشار اخبار مثبت فرهنگ سازی برای مشارکت مردم، گزارش تحلیلی از مناطق بحران زده و نیز پیگیری منظم وعده های مسؤولان ضروری است.

احمدی در پایان ضمن ارائه چند پیشنهاد به مسؤولان، تعیین سخنگوی واحد، فرماندهی واحد در بحران، حضور در میان مردم، دقت در تصمیم گیری ها و انتخاب افراد در شرایط بحرانی، شناسایی نیازها و اقدام بعد از آن و نیز نداشتن نگاه فصلی و مقطعی به بحران را ضروری دانست.

بررسی ابعاد اجتماعی و روانی سیلاب ها به زودی در دانشگاه تهران هادی خانیکی، رییس کرسی ارتباطات علم و فناروی یونسکو و استاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز در سخنان کوتاهی گفت: همانطور که کل جامعه نسبت به سیل اخیر حساس شدند، دانشگاه ها هم باید به حد توان خود به این مساله ورود پیدا کنند و نشست حال حاضر تنها نشست ما در این رابطه نخواهد بود.

وی افزود: یکشنبه آینده انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات در دانشگاه تهران نیز در نشستی به ابعاد اجتماعی و روانی سیلاب ها خواهد پرداخت.

سیل اخیر اتفاق بزرگی است که می توان گفت حداقل در چند دهه اخیر حادثه طبیعی به این ابعاد در کشور رخ نداده و با توجه به موضوعاتی همچون خلأ ارتباطی و سایر مسائل فرهنگی و ارتباطی که در این زمینه وجود داشته، می توانند موضوع مطالعه محققان و دانشجویان قرار گیرند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: رسانه - وزیر نیرو - مدیریت - اجتماعی - پدیده - دانشگاه علامه طباطبایی - مشاور - سیلاب - انرژی - ارتباطات - نیرو - وزیر - سازمان هواشناسی - تغییرات اقلیمی - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - برنامه - سیاستمداران - فاضلی - بحران - طباطبایی - پژوهشکده - هواشناسی - دانشگاه - فناوری - یونسکو - برگزار - گزارش - آینده - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری 500 برنامه به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر در سراسر کشور

جشن قهرمانی یوونتوس به روایت تصاویر؛ سلام رونالدو به جام های ایتالیایی، خداحافظی بارزالی و آلگری با هواداران

تعویق کنکور راه حل کمک به سیل زدگان نیست

استخدام وکیل پایه یک دادگستری به صورت پاره وقت در تهران

پاورپوینت تحلیل هتل Narvil لهستان

پاورپوینت زندگینامه الکساندر گراهام بل

دستور ویژه روحانی به دستگاه های اجرایی

شاهکارهای داماد آقای وزیر؛ خرید چندین مازراتی و مرسدس بنز با پول معلمان

استخدام تدوینگر مسلط به فتوشاپ و پریمیر در تهران

حذف شدن خانم بازیگر از برنامه تلویزیونی بخاطر یک عکس جنجالی!

وقتی بخاری را خاموش کرد...

رییس پدافند غیرعامل: وابستگی های متقابل زیرساخت های تهران باید شناسایی شود

آیین نامه «نوآفرین» به زبان ساده

لبخند بر لبان قِسِر در رفتگان نشست

رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه اند

برگزاری ضیافت افطاری در 160 مسجد گیلان

سخنگوی وزارت خارجه: بررسی ابعاد حادثه راه آهن «خواف_هرات» آغاز شده است

به میزانی که ما از اسلام مورد نظر امام دور شدیم، مصیبت دیدیم/ تشنه امام خمینی(س) هستیم

طرح تفصیلی حریم نیروگاه اتمی بوشهر نیازمند بازنگری است

پای مشاوران خارجی به وزارت اقتصاد باز شد!

حفاظت از کیان خانواده راه افزایش نرخ باروری است

قاضی صلواتی:متهم مدیریت شرکت نفتی مفسد زنجانی را بر عهده داشته است

زیبا حالت منفرد از عملیات های مجرمانه بابک زنجانی اطلاع داشت/ متهم نفتکشی خریده کرده که با نام نخست وزیر دومینیکا در حال فعالیت است

دیدار فرمانده مرزبانی ناجا با نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه

تشکیل دبیرخانه شهر ملی نمد در شهرکرد

کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تصویب شد

حضور دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در نمایشگاه قرآن

ایراد بودجه کجاست؟

دانش افزایی فرهنگ نماز و مهدویت در پارک چیتگر

عفاف و حجاب گامی مهم در تولید فرهنگ اجتماعی

همسفر با کاروان شوق تلاوت/ از زیارت عقیله بنی هاشم(س) تا محفل قرآنی در سوریه

برگزاری جلسه اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآنی با حجت الاسلام عاملی

نماینده دادستان: هادی رضوی متهم خرد نیست

نگاه احترام آمیز به کودک در سیره معصومین(ع) جلوه گر است/ رشت؛ شهر دوستدار کودک

انجام تبلیغات اغواگرانه برای هجوم مردم به منظور خرید سهام

همایش «جمعیت و خانواده» در همدان برگزار می شود

امر به معروف و نهی از منکر در پوشش نامناسب و موسیقی خلاصه نشود

جدیدترین تلاوت امین پویا از سوره مبارکه انعام + دانلود

توقع اشتباه از نمایندگان، مجلس را از رسالت خود دور می کند

برگزاری نخستین اعتکاف «هم سنگران فرهنگی» در همدان

تلاوتی از سوره «مائده» با صدای سیدمحمدجواد حسینی

مسابقه «شهر عاشقی» در خراسان جنوبی برگزار می شود

جلسات تفسیر و تدبر در قرآن در کرمانشاه برگزار می شود

ولایت مداری و اتحاد؛ وظیفه ملی در جنگ فرهنگی

مسابقه «چسب، کاغذ، قیچی» در رواق نوجوان حرم بانوی کرامت برگزار می شود

تقوای ملت ایران مانع از به ثمر نشستن توطئه های دشمن می شود

دانشجویان در حضور رهبر انقلاب چه مطالبی را مطرح خواهند کرد؟ / از مردم سالاری دینی تا عقلانیت انقلابی در «چهارشنبه انقلاب»

استخدام نماینده علمی و فروش با تعامل قوی با داروخانه ها

مرتکبان اسیدپاشی به قصاص نفس یا عضو محکوم می شوند

استخدام 6 ردیف شغلی در یک هلدینگ معتبر در مشهد

قطر دعوت نامه مکه را دریافت نکرد

مشارکت در وقف و نذر قرآنی توسط غرفه آستان قدس رضوی

ظرفیت برند انگور ملایر؛ فرصتی بزرگ برای جذب توریست

استخدام نیروی خانم مسلط به امور اداری در خراسان رضوی

مراسم ترحیم بهنام صفوی با حاشیه همراه شد

بولتون تهدیدی بزرگ برای جهان است/ جنگ افروزی بولتون علیه ایران حتی ترامپ را آشفته کرده​

مخالفت مجلس با دو فوریت طرح تعویق کنکور سراسری

مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موافقت کرد

استخدام بهیار، ماما و پرستار جهت کلینیک ترک اعتیاد در تهران

تعداد مبتلایان به تب مالت در نهاوند بالا است

خاطرات هاشمی را بسوزانید!

استخدام تخته کار و جگرزن برای مغازه جگرکی در تهران

سلطان حاشیه هم به مراسم ختم بهنام صفوی آمد/عکس

استخدام منشی جهت فروشگاه لوازم یدکی در تهران

اعلام وصول یک سوال از وزیر دادگستری

استخدام استاد جوشکار درب و پنجره ساز در سیرجان

استخدام دو نفر آشپز ماهر و وارد به کار تالار پذیرایی در تهران

حبس 5 تا 25 سال در انتظار مجرمان اسیدپاشی که مجازاتشان قصاص نباشد

استخدام سالن دار جهت یک فست فود در سیرجان

استخدام آشپز فرنگی ماهر بصورت تمام وقت در تهران

نماینده مجلس: نکونام به حضور در تراکتورسازی تمایل دارد

کودکان کار و خیابان تهران تا پایان سال ساماندهی می شوند

استخدام تعدادی راننده جهت یک آژانس در خراسان رضوی

دلال ها مشغول خرید گندم هستند تا آن را قاچاق کنند/ با تصمیمات سران قوا دولت و مجلس هیچ کاره شده اند/ مقصر صف های گوشت که بود؟

تکدیب خبر آزار و اذیت خانواده طلبه همدانی/ ما در امنیت کامل هستیم

طریقه راه اندازی و نصب و فواید کرکره برقی پنجره

اعلام وصول سوال از وزیر دادگستری درباره مبارزه با فسادهای کلان اقتصادی

7 کاری که باید پیش از سفر انجام دهیم

تحریم عامل پیشرفت پیوند عضو در ایران

صورت های مالی بیمه پاسارگاد منتشر شد

توضیحات «لاریجانی» درباره پیگیری افزایش حقوق کارمندان

تعطیلی جشنواره رمضانی برج میلاد به مناسبت شب های قدر

جزء خوانی قرآن در آستارا‎

مفام فرهنگی پکن: ایران می تواند بازار بزرگ گردشگران چینی باشد

روزه برای بیماران قلبی مضر است

استخدام پشتیبانی فنی (مسلط به شبکه های مبتنی بر سیسکو)و منشی

مرتکبان اسیدپاشی به قصاص نفس یا عضو محکوم می شوند

استخدام خبرنگار خانم و آقا جهت همکاری در رشت

مخالفت نمایندگان مجلس با بررسی فوری طرح تعویق برگزاری کنکور

معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منصوب شد

پاورپوینت تحلیل مجموعه اقامتی Suan Kachamudee تایلند

نماینده تبریز در مجلس: قرار شد نکونام برای قهرمانی تراکتورسازی برنامه بدهد

برگزاری 500 برنامه اصلی به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر در سراسر کشور

امکان ثبت شکایت اولیاء از مدارس با شماره گیری 4317

چهارمین نشست تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در شاهین دژ برگزار می شود

حزب برگزیت با انبوهی از فالوئرهای روباتیک

استخدام کارشناس حسابداری با حداقل 4 سال سابقه کار در تهران

پیوست عاشورایی برای پیشبرد امور علمی و فرهنگی لازم است

فیلم تجمع ضدانقلاب در مراغه جعلی است

شب طلایی کاراته ایران در استانبول

از بدخیم تلقی شدن سیلاب و مدیریت آن تا وظایف رسانه ها در مواقع بحران

از بدخیم تلقی شدن سیلاب و مدیریت آن تا وظایف رسانه ها در مواقع بحران