مطالب مرتبط:
دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی
دخانچی:سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلایل سقوط فرهنگ کتابخوانی
علت سرانه مطالعه پایین در بین اقشار جامعه و دانشجویان چیست؟/ فضای مجازی؛ آفتی که فرهنگ کتابخوانی را تهدید می کند
علت اصلی سرانه پایین مطالعه فرهنگ کتابخوانی است نه قیمت کتاب
افزایش سرانه مطالعه با نهادینه ساختن فرهنگ کتابخوانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 08:262019-04-24دانش

دخانچی: پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی/ سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

- " برنامه ساز تلویزیونی و کارشناس فرهنگی گفت: راهکار ترویج فرهنگ کتابخوانی در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

اواسط اردیبهشت، بهشت کتابخوان های حرفه ای در مصلای تهران برپا می شود و کیسه های پر از کتاب راهیِ خانه ها و کتابخانه ها.

به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب، در پرونده ویژه ای به بررسی وضعیت سرانه مطالعه در میان دانشجویان می پردازیم و نظرات کارشناسان درباره فرهنگ کتابخوانی را واکاوی می کنیم.

در این قسمت، میزبان نظرات میلاد دخانچی، برنامه ساز تلویزیونی و کارشناس فرهنگی هستیم.

میلاد دخانچی در ابتدای گفتگو به آسیب شناسی وضعیت مطالعه و پایین بودن دلیل سرانه مطالعه در ایران پرداخت و گفت: دلیل اصلی چنین مطلبی این است که در ساختار حکمرانی کشور ما به دلیل اینکه روابط بر شایستگی ها و ضوابط می چربد، تلاش برای شایسته شدن به حداقل می رسد و تلاش برای رابطه مند شدن به حداکثر می رسد.

در بررسی این معضل ابتدا با تعریفی از تلاش برای شایسته شدن شروع می کنیم.

کارکردن شخص روی خود و تلاش برای ارتقا همان تلاش برای شایسته شدن است؛ و ارتقا جز به وسیله دانش به دست نمی آید.

فرد باید به سمت کتابخوانی و مطالعه برود تا پیشترفت کند و بتواند خودسازی کند.

حال در جامعه ای که در حوزه پیشترفته شدن، روابط بر شایستگی اولویت دارد، به همان میزان انگیزه کسب دانش پایین آمده و به همان اندازه سرانه مطالعه کاهش می یابد.

وی در ارتباط با ارائه راهکاری برای رفع این معضل گفت: رفع این معضل راهکار کلانی را می طلبد، زمانی که فرد می خواهد ترویج کتابخوانی کند، به این معنا که افراد با کتاب سرگرم شوند یعنی به جای اینکه با رسانه های اجتماعی سرگرم باشند با کتاب سرگرم باشند.

ما زمانی می توانیم ترویج کتابخوانی انجام دهیم که سیاست گذاری روی این اساس است,، زیرا می خواهیم این نوع سرگرمی را جایگزین آن مدل سرگرمی کنیم.

اما کارکرد آن تنها همان سرگرمی است.

یعنی فرد اگر رمان بخواند یا کتاب های روانشناسی بخواند تا سرگرم شود در بهترین حالت به جای بینش جامعه شناسانه، آگاهی های روانشناسانه فرد ارتقا پیدا می کند؛ و در بهترین حالت کارکرد کتابخوانی همین است و چیزی جز این نیست.

راهکار آن هم در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

وی در ادامه گفت: یک زمان هست که با سیاست گذاری ها می خواهیم مردم با فرهنگ کتابخوانی بتوانند تصمیم های بهتری در زندگی گرفته، بهتر انتخاب کنند و به موفقیت برسند، و در چنین موقعیتی من به شخصه بعید می دانم که این سیاست گذاری ها موفق بوده باشد.

زیرا ابتدا می بایست بسیاری از ضرورت های حکمرانی کشور دستخوش تغییر شود تا این اتفاق بیا فتد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا طبق این نظر، برنامه ها، نمایشگاه ها و همایش های مرتبط با مقوله کتاب و کتابخوانی را بدون دستاورد می دانید؟ پاسخ داد: ما در جشنواره فیلم فجر و نمایشگاه بین المللی کتاب دستاورد هایی داریم، اما باید ببینیم در چه حوزه ای دستاورد دارد یا ندارد.

قطعا در جایی مثل نمایشگاه کتاب، برای اینکه ناشران می توانند خودشان را معرفی کنند و محصولاتشان را در معرض نمایش بگذارند و باهم به رقابت بپردازند و از سوی بازار ارزیابی شوند، دستاورد مثبتی خواهد داشت.

بنظرم می بایست بصورت کلان تر به این مقوله پرداخت، به این شکل که با توجه به این حجم از برنامه های فرهنگی در این رابطه، با آمار پایین سرانه مطالعه در کشور روبرو هستیم.

به همین ترتیب انگیزه ی مولف پایین می آید، برای مثال یک استاد دانشگاه ترجیح می دهد به جای اینکه کتاب بنویسد، مصاحبه کند.

درصورتی که یک استاد دانشگاه نباید مصاحبه کند.

استاد دانشگاه می بایست کتاب منتشر کند، می بایست دانش کلان تولید کند.

دخانچی در در ادامه افزود: اگر مشاهده کنید می بینید اساتید دانشگاه های ما اغلب کتاب نمی نویسند، اگر هم بنویسند مجموع سخنرانی ها و مصاحبه های خود را تبدیل به یک کتاب می کنند؛ و طبق این نظر ایده ای تولید نمی شود، از دل دانشگاه نگاه معرفتی تولید نمی شود، بنابراین در این عصر ترجمه رونق بیشتری دارد.

اکثرا درحال ترجمه کتاب هستند و تولید اندیشه به حداقل رسیده است، در همه حوزه ها به همین شکل است,، زیرا شاهد انگیزه پایین هستیم.

به همان اندازه ژورنالیسم ها نیز ضعیف هستند، با وجود وب سایت های متعدد خبری و مختلف در کشور های مختلف دنیا این اندازه وفور پایگاه های خبری دیده نمی شود، اما در ایران وجود دارد، زیرا مناسبت های سیاسی زودگذر حاکم است.

به این شکل که هرکدام از آن ها پایگاه یک جریان سیاسی هستند و درحال رقابت با یکدیگرند و علاقه ای به تولید دانش های کلان ندارند، علاقه ای به بحث های تعمقی و محتوایی ندارند.

وی پایان نامه فروشی هارا یکی از مکان هایی که عدم فرهنگ کتابخوانی بارز خواند و بیان داشت: این بیزینس پررونق و پرطرفدار که به نوعی یک صنعت محسوب می شود از عدم انگیزه کافی برای تولید دانش حکایت دارد؛ و دانشجو انگیزه ای برای تولید و مصرف دانش ندارد.

زیرا اگر فردی تولید کننده باشد قطعا مصرف کننده هم محسوب می شود.

زیرا فرد در ابتدا می بایست مصرف کننده باشد و با جمع بندی ها و طبقه بندی های آن ها بتواند محصولی را تولید کند.

پایان نامه فروشی ها خود شاهد مثال خوبی است برای این نکته، یعنی عدم انگیزه کافی برای مصرف و تولید دانش، و دانشگاه به یک کارخانه ی تولید مدرک تبدیل می شود.

فردی که مدرک خود را گرفته و فارغ التحصیل شده بدون اینکه مصرف کننده و تولید کننده دانش باشد و یا حتی بدون اینکه در اقتصاد تولید دانش نقشی داشته باشد و احساس بدی هم از این اتفاق نداشته باشد، به راحتی به جامعه وارد می شود و این موجب می شود که روزبه روز از اعتبار مدرک کاسته شود.

زمانی گفته می شد فردی مدرک دیپلم دارد و کمتر کسی می توانست به آن دست پیدا کند، اما امروزه همه افراد به راحتی مدارک دانشگاهی دارند و همه به راحتی مدرک دکتری دارند.

دخانچی در خصوص سرانه مطالعاتی دانشجویان اظهار داشت: در مواجهه با دانشجویان بنده این استنباط را دارم که سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی بسیار پایین است، زیرا دانشجو خود را در یک وضعیت انفعال می بیند و وضعیت انفعال راتجربه می کند؛ و جامعه ای که وضعیت انفعال را تجربه می کند جامعه ای است که حتما از لحاظ معرفتی و اندیشه ای در یک بن بست گرفتار شده است.

یعنی فیلتر ندارد که بتواند تصفیه کند و بصورتی که اطلاعات در آمد و شد باشد و بتواند بحث های اندیشه ای و کنشگری رقم بزند.

دانشگاهی که از منظر اندیشه، پویا نیست قطعا به این معنا است که، کتاب در آن کارکردی ندارد و اگر هم دارد غیر از کتب مربوط به درس و دانشگاه که جزو سهمیه مطالعاتی به حساب نمی آیند و فرد برای قبولی در امتحانات مجبور به مطالعه آن است، باقی مطالعات در جامعه منفعل تنها جایگاه سرگرمی دارد.

برای مثال دانشجویی که کتاب هالیدی را درقفسه کتابخانه خود نگه داشته را نمی توان فرد کتابخوان محسوب کرد,، اما زمانی که همان فرد با استفاده از همان کتاب و کتاب های مشابه آن به یک ایده ای می رسد و برای فرد جذابیت دارد و به دنبال آن رفته وکتاب های مخصوص آن را می خرد، در این صورت این مطالعه را می توان جزو سرانه مطالعاتی محسوب کرد، اما در کل نمی توان مطالعه کتب درسی را جزو سرانه مطالعاتی به حساب آورد.

وی در خصوص مطالعه مطالب در فضای مجازی و سرانه مطالعاتی محسوب کردن آن ها، گفت: قطعا نیست و نبایست محسوب شود، زیرا کتاب نیاز به تعمق و تمرکز دارد درصورتی که دانش در فضای مجازی البته اگر بتوانیم نام آن را دانش بگذاریم پیش فرض های تولید مصرف آن سرعت است.

اطلاعات منتشر شده در سریعترین زمان در دستان افراد مبادله می شود، اما در کتاب پیش فرض آن است که زمان می برد که آن را هضم کنی و آن را به دست بیاوری، یکی از توهم های عصر جدید یا پست مدرن در بحث مطالعه این است که زمانی که برای مطالعه اطلاعات یا هرزنامه های فضای مجازی وقت می گذارد فکر می کند بسیار مطالعه کرده و دانش کسب کرده.

زمانی که فرد دانشی ندارد، اما توهم داشتن آن را دارد مشابه کسی است که در پیرایشگاه مشغول است، فردی با اطلاعات فراوان، اما بدون دانش که درباره هرموضوعی هم نظر می دهد.

زیرا در معرض افراد با اطلاعات مختلف قرار دارد، فضای مجازی نیز دارای چنین کارکردی است که توهم دانش را برای شما ایجاد می کند.

دخانچی درخصوص مطالعه کتاب های الکترونیکی گفت: کتاب های الکترونیکی یک بحث دیگر است و افرادی بر این نظر و عقیده هستند که به بحث مطالعه آسیب وارد می کنند، اما افراد دیگر بر این باور هستند که اتفاقا برای ترویج کتابخوانی موثر است.

در این باره دقیق نمی شود اظهار نظر کرد، چون حوزه خاص خود را می طلبد.

زمانی است که شما به کتابی دسترسی ندارید و یا نسخ آن کتاب خطی است و امکان یافت آن نیست، اما کتاب الکترونیکی آن موجود است.

از نظر بنده اگر کتاب الکترونیک دقیقا مشابه همان کتاب مادر و مرجع باشد و ترجیح شما به عنوان مصرف کننده کتاب الکترونیک است فکر نمی کنم فرق زیادی با کتاب معمولی داشته باشد.

البته باید به بحث آکادمیک آن رجوع کرد بنده تخصصی در این زمینه ندارم.

اما برای مثال اگر فردی تصمیم بگیرد تا تمام کتاب های شهید مطهری را مطالعه کند و دریافت نسخه های اصلی این کتاب برای او کاری دشوار است، اما نسخه های آنلاین آن موجود است می تواند آن را تهیه کرده و مطالعه کند.

دخانچی در آخر درباره کتاب های صوتی گفت: بنده در خصوص کتاب های صوتی نیز تخصصی ندارم، اما نمی توان فواید آن را هم سطح با کتب معمولی تلقی کرد، بنده در این موضوع تنها می توانم تحلیل شخصی کنم.

کتاب تنها دانش نیست نوع ارتباطی که با آن دانش برقرار می کنیم نیز مهم است، و قسمتی از کسب یک دانش در گرو نوع کسب آن دانش است.

زمانی که کتابی خوانده می شود فرد تجسم و تخیل می کند و با زبان و صوت خود آن کتاب را می خواند و به آن روح و حالت می دهد.

حتی در سرعت مطالعه نیز شخص تصمیم گیر است و این موارد در کتاب های صوتی محقق نمی شود.

اما زمانیکه فرد نمی خواهد کتابی را به صورت عمیق و با تمرکز بخواند و تنها می خواهد بداند در آن کتاب چه گفته شده است، در آن زمان می توان از کتاب های صوتی استفاده کرد به گونه ای که دانشجو حد فاصل یک الی دو ساعت فاصله خانه تا دانشگاه و یا بالعکس را با همراهی و گوش دادن این کتب صوتی طی می کند.

استفاده از کتب صوتی یک امکان است و ما نمی خواهیم آن را به عنوان یک امکان زیر سوال ببریم.

نوع کسب دانش اهمیت بسیار دارد.

ما نمی گوییم که گوش کردن هیچ امکانی ندارد، می گوییم که قابل قیاس با کتاب های معمولی نیست و نمی توان آن هارا جایگزین کرد.

یحتمل برای اینکه به ایده ی اصلی این کتاب پی ببریم بسیار مفید خواهد بود,، اما اگر بخواهیم یک کتاب مهم تاریخی و یا کتاب پیچیده فلسفی را بخوانیم کتب صوتی ابدا به کار نمی آیند,، اما این مدل مطالعه برای رمان ها مفید است.


کلید واژه ها: کتاب - مطالعه - سرانه مطالعه - فرهنگ - سرگرمی - کارشناس - راهکار - دانشجویان - رسانه های اجتماعی - خبرگزاری - دانشگاه - معضل - فرهنگی - نامه - حساسیت - برنامه - مصلای تهران - روابط - انسان - پایان نامه - خانه - زنده - کتابخانه - نمایشگاه - اجتماعی - انتظار - افزایش - ساختار - انگیزه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت تحلیل مدرسه آزاد APAP

پذیرش دانشجو از افغانستان و عراق در دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان

پاورپوینت اصول علم اقتصاد

پاورپوینت حقوق تجارت

هر آنچه باید در مورد دریافت ارز دانشجویی 98 بدانید

اختصاص 5 درصد شهریه دانشجویان علمی کاربردی به فعالیت های فرهنگی

حذف ظروف پلاستیکی از دانشگاه ها

گل دوم میلان به فروزینونه توسط سوسو/ ویدیو

رویای سفر به مریخ تا 40 سال آینده محقق می شود

برنامه ریزی برای راه انداری مرکز مطالعات عراق در آینده ی نزدیک

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد

پاورپوینت فیزیولوژی اعصاب و غدد ( عمومی ) ویژه دانشجویان رشته های روانشناسی

بررسی رابطه بین سبک های دلبستگی و عزت نفس با رضایت زناشویی (مطالعه موردی: زوجین دانشجوی دانشگاه هرمزگان)

آموزش شنای مختلط در مهد کودکی در بجنورد! / اجرای سند 2030 یا تربیت نیرو برای دشمن؟

گلایه دانشجویان پیام نور آبیک از انتقال این واحد+ فیلم

پیشنهاد تغییر نام وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت

دیدگاه فلاسفه، روانشناسان و قرآن درباره انسان بررسی می شود

بخش خبری 29-2-98

موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی موزه برگزیده کشور شد

تعیین محل تحصیل دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج در ایران

سوء گیری منفی 43 درصد از مطالب نیویورک تایمز با موضوع ایران

معافیت شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان انصرافی و بازمانده از تحصیل

تظاهرات هزاران دانشجو در پایتخت الجزایر

پیشنهاد تغییر نام وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت

پاورپوینت معمار ریچارد راجرز

رشد صعودی تربیت مدرس در زمینه ثبت اختراعات خارجی

محققان رباتی انعطاف پذیر جهت دارورسانی هدفمند به بدن ساختند

معرفی برترین تیراندازان استان سمنان

پیشنهاد تغییر نام وزارت ارتباطات به وزارت اینترنت!

همایش بررسی عملکرد صدا و سیما در دانشگاه تهران برگزار می شود

موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی موزه برگزیده کشور شد

سعودی ها یک روحانی شیعه را پس از 8 سال حبس آزاد کردند

کاوشگر چینی پوشش معدنی سطح تاریک ماه را کشف کرد

موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی موزه برگزیده کشور شد

امضای تفاهم نامه همکاری با دانشگاه آزاد تهران مرکز

جزییات تجمع دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران

دانشگاه شیراز میزبان همایش زنگ تفریح

دستگیری عضو هیات علمی دانشگاه در امریکا هیچ دلیل قانع کننده ای ندارد/سایر دانشمندان مراقب باشند

دهن کجی به قانون و قانون شکنی در دانشگاه کردستان / شورای فرهنگی محل بروز بسیاری از مشکلات است

جزییات تجمع جدید دانشجویان دانشگاه تهران از زبان معاون دانشجویی

اختصاص 5 درصد شهریه دانشجویان علمی کاربردی به فعالیت های فرهنگی

حقوق دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان باید افزایش یابد

جزییات تجمع دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران از زبان معاون دانشجویی

مهلت ارائه مدارک فراخوان جذب دکتری بهمن 97 مشخص شد

شرایط لغو تعهد خدمت دانش آموختگان دانشگاه علامه

4 گزینه محتمل ریاست تامین اجتماعی

پیشرفت حوزه نانوفناوری DNA، موجب رشد علم تومورشناسی می شود

دانشگاه علامه طباطبایی شرایط لغو تعهد خدمت دانش آموختگان را اعلام کرد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد لاهیجان با انجمن علمی مکانیک تفاهم نامه همکاری امضا کردند

مراسم اعتکاف رمضانیه در مسجد شهدا دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

مهمترین راه تامین زیرساخت تولید دارو استفاده از ظرفیت صندوق نوآوری است

ظروف پلاستیکی از دانشگاه ها حذف می شود

تعریف رشته های جدید به تعالی علوم انسانی کمک می کند

شناسایی عنکبوتی که تارش را تیر و کمان می کند

تقویم آموزشی علمی کاربردی ها اعلام شد

وزارت علوم فرصت رسیدگی به تمام دانشگاه ها را ندارد-2(پایانی)

بخشنامه معافیت شهریه بازماندگان از تحصیل

انتخاب رشته در آزمون دستیاری تمدید نمیشود

برگزاری آزمون ارتقا دندانپزشکی به صورت الکترونیکی

سومین سمپوزیوم پوست، ترمیم سلول های بنیادی برگزار می شود

تجاوز جنسی پزشک یک دانشگاه معروف به 177 دانشجو + عکس

تجاری سازی آموزش و ارتباط با صنعت مبنای فعالیت دانشگاه فنی وحرفه ای در سال جاری است

انتخاب موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان موزه برگزیده کشور

باشگاه تخصصی ورزش دانشگاه آزاد یاسوج راه اندازی می شود

گرامیداشت روز جهانی ارتباطات

دستورالعمل معافیت شهریه دانشگاه آزاد ابلاغ شد

امکان تمدید انتخاب رشته در آزمون دستیاری وجود ندارد

خدمات و محتوا؛ حلقه های مفقوده شبکه ملی اطلاعات

دستورالعمل معافیت شهریه دانشگاه آزاد تحصیل ابلاغ شد

آزمایشگاه های فعال دارای تجهیزات و خدمات کاربردی، شناسایی می شوند

المپیاد دانشجویی رشته های رزمی دانشگاه آزاد به میزبانی واحد های خرم آباد و بروجرد برگزار می شود

آموزش رشته های علوم پزشکی عمده نیاز کشور افغانستان است / تحصیل 85 دانشجوی افغانستانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران

اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی در دانشگاه علوم پزشکی تهران/ آموزش رشته های علوم پزشکی عمده نیاز کشور افغانستان است

26 دانشگاه ایرانی در جمع 963 دانشگاه موثر برتر دنیا

ضرورت ایجاد زیرساخت لازم برای جذب دانشجومعلم/ جذب 350 دانشجو در دانشگاه فرهنگیان استان مرکزی

آیین بزرگداشت شهدای گمنام دانشگاه آزاد بیرجند امروز برگزار می شود

چندپرده از حماقت، احمق های درجه یک! / شماره 11 نشریه دانشجویی «فطرس» منتشر شد

ضرورت حذف ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در دانشگاه ها

کبگانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شد

مشاهده مار در اطراف یکی از خوابگاه های دانشگاه یزد / روابط عمومی: داخل ساختمان خوابگاه ایمن است

دانشگاه مازندران رتبه هفتم را در بین دانشگا ه‎های ایران کسب کرد

نهمین رزمایش کشوری علمی و فرهنگی دانشجویان میقات در دانشگاه امام حسین(ع) برگزار می شود

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاهی مسلط جهت آزمایشگاه در تهران

فعالیت قابل توجه شرکت های بیوتکنولوژی و فناوری نوین در مراکز رشد دانشگاه آزاد

ظرفیت خالی برای پذیرش 255 هزار دانشجوی مهارتی

دستورالعمل معافیت از شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان بازمانده از تحصیل

دستورالعمل معافیت شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان بازمانده از تحصیل ابلاغ شد

زیر ساخت جذب دانشجو معلم در استان مرکزی ضروری است

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدلهای شناخت شناسی، الگوهای ارتباطات خانواده و انگیزش پیشرفت

چگونه داستان کشت مغز یک نویسنده، باعث تحول دیدگاه نظری او شد؟

ایده های نو در حوزه علمی خریدار ندارد

محققان دانشگاه امیرکبیر راهکاری برای تولید سوخت پاک ارائه کردند

معافیت شهریه دانشگاه آزاد

خودنمایی پلنگ ایرانی در میانجنگل فسا

ارز دانشجویی 98 تعیین تکلیف شد

انتصاب دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران در دانشگاه شیراز رونمایی شد

آغاز ثبت نام ارز دانشجویی از امروز

اعلام زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشجویی

زیر ساخت جذب دانشجو معلم در استان مرکزی ضروری است

دخانچی: پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی/ سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است

دخانچی: پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی/ سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است