مطالب مرتبط:
دخانچی:سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلایل سقوط فرهنگ کتابخوانی
علت سرانه مطالعه پایین در بین اقشار جامعه و دانشجویان چیست؟/ فضای مجازی؛ آفتی که فرهنگ کتابخوانی را تهدید می کند
علت اصلی سرانه پایین مطالعه فرهنگ کتابخوانی است نه قیمت کتاب
افزایش سرانه مطالعه با نهادینه ساختن فرهنگ کتابخوانی
علت اصلی سرانه پایین مطالعه فرهنگ کتابخوانی است نه قیمت کتاب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 08:212019-04-24دانش

دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

- " برنامه ساز تلویزیونی و کارشناس فرهنگی گفت: راهکار ترویج فرهنگ کتابخوانی در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

اواسط اردیبهشت، بهشت کتابخوان های حرفه ای در مصلای تهران برپا می شود و کیسه های پر از کتاب راهیِ خانه ها و کتابخانه ها.

به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب، در پرونده ویژه ای به بررسی وضعیت سرانه مطالعه در میان دانشجویان می پردازیم و نظرات کارشناسان درباره فرهنگ کتابخوانی را واکاوی می کنیم.

در این قسمت، میزبان نظرات میلاد دخانچی، برنامه ساز تلویزیونی و کارشناس فرهنگی هستیم.

میلاد دخانچی در ابتدای گفتگو به آسیب شناسی وضعیت مطالعه و پایین بودن دلیل سرانه مطالعه در ایران پرداخت و گفت: دلیل اصلی چنین مطلبی این است که در ساختار حکمرانی کشور ما به دلیل اینکه روابط بر شایستگی ها و ضوابط می چربد، تلاش برای شایسته شدن به حداقل می رسد و تلاش برای رابطه مند شدن به حداکثر می رسد.

در بررسی این معضل ابتدا با تعریفی از تلاش برای شایسته شدن شروع می کنیم.

کارکردن شخص روی خود و تلاش برای ارتقا همان تلاش برای شایسته شدن است؛ و ارتقا جز به وسیله دانش به دست نمی آید.

فرد باید به سمت کتابخوانی و مطالعه برود تا پیشترفت کند و بتواند خودسازی کند.

حال در جامعه ای که در حوزه پیشترفته شدن، روابط بر شایستگی اولویت دارد، به همان میزان انگیزه کسب دانش پایین آمده و به همان اندازه سرانه مطالعه کاهش می یابد.

وی در ارتباط با ارائه راهکاری برای رفع این معضل گفت: رفع این معضل راهکار کلانی را می طلبد، زمانی که فرد می خواهد ترویج کتابخوانی کند، به این معنا که افراد با کتاب سرگرم شوند یعنی به جای اینکه با رسانه های اجتماعی سرگرم باشند با کتاب سرگرم باشند.

ما زمانی می توانیم ترویج کتابخوانی انجام دهیم که سیاست گذاری روی این اساس است,، زیرا می خواهیم این نوع سرگرمی را جایگزین آن مدل سرگرمی کنیم.

اما کارکرد آن تنها همان سرگرمی است.

یعنی فرد اگر رمان بخواند یا کتاب های روانشناسی بخواند تا سرگرم شود در بهترین حالت به جای بینش جامعه شناسانه، آگاهی های روانشناسانه فرد ارتقا پیدا می کند؛ و در بهترین حالت کارکرد کتابخوانی همین است و چیزی جز این نیست.

راهکار آن هم در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

وی در ادامه گفت: یک زمان هست که با سیاست گذاری ها می خواهیم مردم با فرهنگ کتابخوانی بتوانند تصمیم های بهتری در زندگی گرفته، بهتر انتخاب کنند و به موفقیت برسند، و در چنین موقعیتی من به شخصه بعید می دانم که این سیاست گذاری ها موفق بوده باشد.

زیرا ابتدا می بایست بسیاری از ضرورت های حکمرانی کشور دستخوش تغییر شود تا این اتفاق بیا فتد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا طبق این نظر، برنامه ها، نمایشگاه ها و همایش های مرتبط با مقوله کتاب و کتابخوانی را بدون دستاورد می دانید؟ پاسخ داد: ما در جشنواره فیلم فجر و نمایشگاه بین المللی کتاب دستاورد هایی داریم، اما باید ببینیم در چه حوزه ای دستاورد دارد یا ندارد.

قطعا در جایی مثل نمایشگاه کتاب، برای اینکه ناشران می توانند خودشان را معرفی کنند و محصولاتشان را در معرض نمایش بگذارند و باهم به رقابت بپردازند و از سوی بازار ارزیابی شوند، دستاورد مثبتی خواهد داشت.

بنظرم می بایست بصورت کلان تر به این مقوله پرداخت، به این شکل که با توجه به این حجم از برنامه های فرهنگی در این رابطه، با آمار پایین سرانه مطالعه در کشور روبرو هستیم.

به همین ترتیب انگیزه ی مولف پایین می آید، برای مثال یک استاد دانشگاه ترجیح می دهد به جای اینکه کتاب بنویسد، مصاحبه کند.

درصورتی که یک استاد دانشگاه نباید مصاحبه کند.

استاد دانشگاه می بایست کتاب منتشر کند، می بایست دانش کلان تولید کند.

دخانچی در در ادامه افزود: اگر مشاهده کنید می بینید اساتید دانشگاه های ما اغلب کتاب نمی نویسند، اگر هم بنویسند مجموع سخنرانی ها و مصاحبه های خود را تبدیل به یک کتاب می کنند؛ و طبق این نظر ایده ای تولید نمی شود، از دل دانشگاه نگاه معرفتی تولید نمی شود، بنابراین در این عصر ترجمه رونق بیشتری دارد.

اکثرا درحال ترجمه کتاب هستند و تولید اندیشه به حداقل رسیده است، در همه حوزه ها به همین شکل است,، زیرا شاهد انگیزه پایین هستیم.

به همان اندازه ژورنالیسم ها نیز ضعیف هستند، با وجود وب سایت های متعدد خبری و مختلف در کشور های مختلف دنیا این اندازه وفور پایگاه های خبری دیده نمی شود، اما در ایران وجود دارد، زیرا مناسبت های سیاسی زودگذر حاکم است.

به این شکل که هرکدام از آن ها پایگاه یک جریان سیاسی هستند و درحال رقابت با یکدیگرند و علاقه ای به تولید دانش های کلان ندارند، علاقه ای به بحث های تعمقی و محتوایی ندارند.

وی پایان نامه فروشی هارا یکی از مکان هایی که عدم فرهنگ کتابخوانی بارز خواند و بیان داشت: این بیزینس پررونق و پرطرفدار که به نوعی یک صنعت محسوب می شود از عدم انگیزه کافی برای تولید دانش حکایت دارد؛ و دانشجو انگیزه ای برای تولید و مصرف دانش ندارد.

زیرا اگر فردی تولید کننده باشد قطعا مصرف کننده هم محسوب می شود.

زیرا فرد در ابتدا می بایست مصرف کننده باشد و با جمع بندی ها و طبقه بندی های آن ها بتواند محصولی را تولید کند.

پایان نامه فروشی ها خود شاهد مثال خوبی است برای این نکته، یعنی عدم انگیزه کافی برای مصرف و تولید دانش، و دانشگاه به یک کارخانه ی تولید مدرک تبدیل می شود.

فردی که مدرک خود را گرفته و فارغ التحصیل شده بدون اینکه مصرف کننده و تولید کننده دانش باشد و یا حتی بدون اینکه در اقتصاد تولید دانش نقشی داشته باشد و احساس بدی هم از این اتفاق نداشته باشد، به راحتی به جامعه وارد می شود و این موجب می شود که روزبه روز از اعتبار مدرک کاسته شود.

زمانی گفته می شد فردی مدرک دیپلم دارد و کمتر کسی می توانست به آن دست پیدا کند، اما امروزه همه افراد به راحتی مدارک دانشگاهی دارند و همه به راحتی مدرک دکتری دارند.

دخانچی در خصوص سرانه مطالعاتی دانشجویان اظهار داشت: در مواجهه با دانشجویان بنده این استنباط را دارم که سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی بسیار پایین است، زیرا دانشجو خود را در یک وضعیت انفعال می بیند و وضعیت انفعال راتجربه می کند؛ و جامعه ای که وضعیت انفعال را تجربه می کند جامعه ای است که حتما از لحاظ معرفتی و اندیشه ای در یک بن بست گرفتار شده است.

یعنی فیلتر ندارد که بتواند تصفیه کند و بصورتی که اطلاعات در آمد و شد باشد و بتواند بحث های اندیشه ای و کنشگری رقم بزند.

دانشگاهی که از منظر اندیشه، پویا نیست قطعا به این معنا است که، کتاب در آن کارکردی ندارد و اگر هم دارد غیر از کتب مربوط به درس و دانشگاه که جزو سهمیه مطالعاتی به حساب نمی آیند و فرد برای قبولی در امتحانات مجبور به مطالعه آن است، باقی مطالعات در جامعه منفعل تنها جایگاه سرگرمی دارد.

برای مثال دانشجویی که کتاب هالیدی را درقفسه کتابخانه خود نگه داشته را نمی توان فرد کتابخوان محسوب کرد,، اما زمانی که همان فرد با استفاده از همان کتاب و کتاب های مشابه آن به یک ایده ای می رسد و برای فرد جذابیت دارد و به دنبال آن رفته وکتاب های مخصوص آن را می خرد، در این صورت این مطالعه را می توان جزو سرانه مطالعاتی محسوب کرد، اما در کل نمی توان مطالعه کتب درسی را جزو سرانه مطالعاتی به حساب آورد.

وی در خصوص مطالعه مطالب در فضای مجازی و سرانه مطالعاتی محسوب کردن آن ها، گفت: قطعا نیست و نبایست محسوب شود، زیرا کتاب نیاز به تعمق و تمرکز دارد درصورتی که دانش در فضای مجازی البته اگر بتوانیم نام آن را دانش بگذاریم پیش فرض های تولید مصرف آن سرعت است.

اطلاعات منتشر شده در سریعترین زمان در دستان افراد مبادله می شود، اما در کتاب پیش فرض آن است که زمان می برد که آن را هضم کنی و آن را به دست بیاوری، یکی از توهم های عصر جدید یا پست مدرن در بحث مطالعه این است که زمانی که برای مطالعه اطلاعات یا هرزنامه های فضای مجازی وقت می گذارد فکر می کند بسیار مطالعه کرده و دانش کسب کرده.

زمانی که فرد دانشی ندارد، اما توهم داشتن آن را دارد مشابه کسی است که در پیرایشگاه مشغول است، فردی با اطلاعات فراوان، اما بدون دانش که درباره هرموضوعی هم نظر می دهد.

زیرا در معرض افراد با اطلاعات مختلف قرار دارد، فضای مجازی نیز دارای چنین کارکردی است که توهم دانش را برای شما ایجاد می کند.

دخانچی درخصوص مطالعه کتاب های الکترونیکی گفت: کتاب های الکترونیکی یک بحث دیگر است و افرادی بر این نظر و عقیده هستند که به بحث مطالعه آسیب وارد می کنند، اما افراد دیگر بر این باور هستند که اتفاقا برای ترویج کتابخوانی موثر است.

در این باره دقیق نمی شود اظهار نظر کرد، چون حوزه خاص خود را می طلبد.

زمانی است که شما به کتابی دسترسی ندارید و یا نسخ آن کتاب خطی است و امکان یافت آن نیست، اما کتاب الکترونیکی آن موجود است.

از نظر بنده اگر کتاب الکترونیک دقیقا مشابه همان کتاب مادر و مرجع باشد و ترجیح شما به عنوان مصرف کننده کتاب الکترونیک است فکر نمی کنم فرق زیادی با کتاب معمولی داشته باشد.

البته باید به بحث آکادمیک آن رجوع کرد بنده تخصصی در این زمینه ندارم.

اما برای مثال اگر فردی تصمیم بگیرد تا تمام کتاب های شهید مطهری را مطالعه کند و دریافت نسخه های اصلی این کتاب برای او کاری دشوار است، اما نسخه های آنلاین آن موجود است می تواند آن را تهیه کرده و مطالعه کند.

دخانچی در آخر درباره کتاب های صوتی گفت: بنده در خصوص کتاب های صوتی نیز تخصصی ندارم، اما نمی توان فواید آن را هم سطح با کتب معمولی تلقی کرد، بنده در این موضوع تنها می توانم تحلیل شخصی کنم.

کتاب تنها دانش نیست نوع ارتباطی که با آن دانش برقرار می کنیم نیز مهم است، و قسمتی از کسب یک دانش در گرو نوع کسب آن دانش است.

زمانی که کتابی خوانده می شود فرد تجسم و تخیل می کند و با زبان و صوت خود آن کتاب را می خواند و به آن روح و حالت می دهد.

حتی در سرعت مطالعه نیز شخص تصمیم گیر است و این موارد در کتاب های صوتی محقق نمی شود.

اما زمانیکه فرد نمی خواهد کتابی را به صورت عمیق و با تمرکز بخواند و تنها می خواهد بداند در آن کتاب چه گفته شده است، در آن زمان می توان از کتاب های صوتی استفاده کرد به گونه ای که دانشجو حد فاصل یک الی دو ساعت فاصله خانه تا دانشگاه و یا بالعکس را با همراهی و گوش دادن این کتب صوتی طی می کند.

استفاده از کتب صوتی یک امکان است و ما نمی خواهیم آن را به عنوان یک امکان زیر سوال ببریم.

نوع کسب دانش اهمیت بسیار دارد.

ما نمی گوییم که گوش کردن هیچ امکانی ندارد، می گوییم که قابل قیاس با کتاب های معمولی نیست و نمی توان آن هارا جایگزین کرد.

یحتمل برای اینکه به ایده ی اصلی این کتاب پی ببریم بسیار مفید خواهد بود,، اما اگر بخواهیم یک کتاب مهم تاریخی و یا کتاب پیچیده فلسفی را بخوانیم کتب صوتی ابدا به کار نمی آیند,، اما این مدل مطالعه برای رمان ها مفید است.


کلید واژه ها: کتاب - مطالعه - سرانه مطالعه - فرهنگ - سرگرمی - کارشناس - راهکار - دانشجویان - رسانه های اجتماعی - خبرگزاری - دانشگاه - معضل - فرهنگی - نامه - حساسیت - برنامه - مصلای تهران - روابط - انسان - پایان نامه - خانه - زنده - کتابخانه - نمایشگاه - اجتماعی - انتظار - افزایش - ساختار - انگیزه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
بیش از 1000 بسته فرهنگی به کودکان مناطق سیل زده خوزستان اهدا می شود

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون دکتری امروز اعلام می شود

کتاب «مقدمه ای بر نانو مواد در پزشکی» منتشر شد

دانلود پاورپوینت کتاب بدیع

امیرکبیر و هاروارد کتاب مشترک منتشر کردند

رییس دانشگاه علوم و معارف قرآن: سه رشته مرتبط با وقف در دانشگاه راه اندازی می شود

فاصله گرفتن جغرافیدانان از علم جغرافیا / سازمان ها با جغرافیدانان همکاری خیلی کمی دارند

1 خرداد زمان اعلام اسامی داوطلبان دارای حدنصاب کنکور دکتری

برنامه ریزی برای مهارت آموزی دانش آموزان در ستاد نقشه جامع علمی

گمانه زنی ها در خصوص عدم تشکیل جلسات شورا فاقد مبناست

دیرباز: دانشگاه قم دارای ظرفیت بین المللی است

معاون وزیر علوم: افزایش دانشجو و مراکز علمی باید در جهت رفع مشکلات جامعه باشد

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان به عنوان یکی از سرآمدان علمی کشور انتخاب شد

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه های شاهین شهر و علوم کشاورزی گرگان

آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

تله ی آمریکا برای اساتید ایرانی: ابتدا ویزا می دهند بعد آن ها را دستگیر می کنند

دانشجویان 967 رشته تحصیلی در «سامانه ملی کارآموزی» پذیرش می شوند

ثبت نام آزمون EPT و مهارت های عربی دانشگاه آزاد آغاز شد

استاد دانشگاه یزد به عنوان یکی از سرآمدان علمی کشور در سال 98 انتخاب شد

گمانه زنی ها درباره عدم تشکیل جلسات شورا تأیید نمی شود

زنده دلی مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه دامغان شد

امشب، آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارتقاء دندانپزشکی

اعلام رشته های جدید در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

آغاز ثبت نام آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارتهای عربی دانشگاه آزاد

محفل انس با قرآن در دانشگاه آزاد تبریز برگزار شد

خیام نیشابوری؛ سلطان فلاسفه شرق در متون ادبی روسیه

اعلام رشته های جدید در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

در متون ادبی روسیه از خیام به سلطان فلاسفه شرق یاد شده است

آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

مراسم احیای شب های قدر در دانشگاه پیام نور بجنورد برگزار می شود

انتخاب شهردار جدید مهاباد

آغاز پذیرش «سامانه ملی کارآموزی»

انتشار کتاب مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه هاروارد

استخدام مسئول دفتر رییس هیئت مدیره،حسابدار انبار در تهران

ساخت رباتی که می تواند بپرد و برقصد!+فیلم

جزییات ویرایش و ثبت نام جدید آزمون ارشد پزشکی اعلام شد

روش جدید برای یافتن سریع پروتیین ها

حمایت معاونت علمی رییس جمهوری از استارت آپ های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری

امکان افزایش ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی پزشکی در مناطق محروم

بهترین نوشیدنی برای افطار و سحری چیست؟

ثبت نام آزمون های EPT و فراگیر مهارت های عربی دانشگاه آزاد آغاز شد

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای تاسیس تشکل های دانشجویی سلیقه ای عمل می کنند

بازنگری فضا و اتمسفر آموزشی در دانشگاه ایران

دانشجویان دانشگاه فردوسی موفق به تولید و برداشت نمونه های قارچ صدفی شدند

30هزار دانشجو در دانشکده آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان

آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است/اساتید محقق در زمینه های خاص را شناسایی می کنند

ضوابط استفاده از پهپاد های غیرنظامی اعلام شد

استخدام کارمند اداری خانم آشنا به کامپیوتر با مزایا در تهران

افزایش رشته گرایش های تقاضامحور، جزیی از برنامه راهبردی دانشگاه علم وصنعت است

توجه به اشتغال دانش آموختگان در دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور/ پیشنهادات وزارت علوم ارائه شد

کمبود نیروی کارآمد و متخصص، چالشی سخت برای رسیدن به هدف است / راه اندازی سامانه تفکیک ترافیک شبکه

پارک علم و فناوری قم بستری برای پارک تخصصی علوم انسانی و اسلامی می شود

گرانی و تورم حوزه رفاهی دانشجویان را هدف گرفت/ آیا دانشگاه ها با این شرایط، تغییر رویه خواهند داد؟

استخدام کارمند اداری خانم آشنا به کامپیوتر با مزایا در تهران

استخدام پذیرش و نمونه گیر آزمایشگاه مسلط به آزمون در شهر تهران

استخدام کارمند خزانه خانم در مجموعه نیلپر در تهران

فاصله گرفتن جغرافیدانان از علم جغرافیا/سازمان ها با جغرافیدانان همکاری خیلی کمی دارند

تعمدی در برگزار نشدن جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست

استخدام مهندس مکانیک فارغ التحصیل دانشگاه معتبر دولتی

بازوبندی که دمای بدن را ایده آل نگه می دارد

اطلاعیه شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره برگزاری جلسات این شورا

بازوبندی که دمای بدن را ایده آل نگه می دارد

جزوه آشنایی با مرمت ابنیه تاریخی

دانشگاه سمنان در جمع 963 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت

اطلاعیه شورای انقلاب فرهنگی درباره جلسات این شورا

امید ها برای توانمندی حرکتی بیماران آسیب نخاعی با فناوری بومی افزایش یافت

دانشگاه سمنان در جمع 963 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت

اطلاعیه شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره برگزاری جلسات این شورا

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاهی با سابقه جهت درمانگاه نارمک

تشکیل جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در هفته آینده

عضو هیئت علمی پیام نور کرمانشاه در فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفت

ایده های چپ در اداره دانشگاه نسخه درمان نیست

طلسم برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از 5 ماه شکست

معرفی دانشجوی قزوینی به عنوان پژوهشگر برجسته کشور

معرفی دانشجوی قزوینی به عنوان پژوهشگر برجسته کشور

پای تورهای گردشگری بجنورد در جمع های دانشجویی بازی شد!

زنبورهای ستاره ای آماده مأموریت فضایی می شوند

پروژه بارگذاری ساختمان

تیم دانشجویی دانشگاه پیام نور بوشهر رتبه سوم مسابقات ملی هوافضا را کسب کرد

برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تمام اعضا

کسب رتبه 470 دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاههای جهان

حضور 4 استاد پردیس علوم دانشگاه تهران در فهرست دانشمندان یک درصد برتر

جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی هفته آینده برگزار می شود

محققان آذربایجان شرقی موفق به ﺗﻮﻟﻴﺪ سبزیجاتی با ارزش غذایی بالا شدند

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی هفته آینده برگزار می شود

استان یزد، رتبه اول اهدای عضو

همبستگی جهادگران دانشگاه آزاد در کمک رسانی به سیل زدگان خوزستان چشمگیر بود

مقاله ی استاد دانشگاه شریف در مجله ی نیچر

اعتکاف رمضانیه مسجد دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

انتصاب و تمدید احکام مدیران گروه آموزشی فیزیک حالت جامد، فیزیک اتمی و مولکولی و تاریخ دانشگاه مازندران

انجام مطالعات بنیادی بر روی گیاهان در خطر انقراض در خراسان رضوی

دفترچه راهنمای ثبت نام ارشد پزشکی منتشر شد

استاد دانشگاه یزد، یکی از سرآمدان علمی کشور شد

دانشمند ایرانی روش ارزانی برای تولید لنز ابداع کرد

سازمان سنجش: زمان برگزاری کنکور 98 تغییر نخواهد کرد

شناخت خیام در غرب تنها محدود به علم او نیست

زمان برگزاری کنکور 98 تغییر نخواهد کرد

دانشگاه فردوسی مشهد رتبه 470 لایدن را کسب کرد

با خانواده خود چند چندیم؟ / شماره 819 روزنامه شریف منتشر شد

دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی

دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی