مطالب مرتبط:
دخانچی:سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلایل سقوط فرهنگ کتابخوانی
علت سرانه مطالعه پایین در بین اقشار جامعه و دانشجویان چیست؟/ فضای مجازی؛ آفتی که فرهنگ کتابخوانی را تهدید می کند
علت اصلی سرانه پایین مطالعه فرهنگ کتابخوانی است نه قیمت کتاب
افزایش سرانه مطالعه با نهادینه ساختن فرهنگ کتابخوانی
علت اصلی سرانه پایین مطالعه فرهنگ کتابخوانی است نه قیمت کتاب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 08:212019-04-24دانش

دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

- " برنامه ساز تلویزیونی و کارشناس فرهنگی گفت: راهکار ترویج فرهنگ کتابخوانی در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

اواسط اردیبهشت، بهشت کتابخوان های حرفه ای در مصلای تهران برپا می شود و کیسه های پر از کتاب راهیِ خانه ها و کتابخانه ها.

به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب، در پرونده ویژه ای به بررسی وضعیت سرانه مطالعه در میان دانشجویان می پردازیم و نظرات کارشناسان درباره فرهنگ کتابخوانی را واکاوی می کنیم.

در این قسمت، میزبان نظرات میلاد دخانچی، برنامه ساز تلویزیونی و کارشناس فرهنگی هستیم.

میلاد دخانچی در ابتدای گفتگو به آسیب شناسی وضعیت مطالعه و پایین بودن دلیل سرانه مطالعه در ایران پرداخت و گفت: دلیل اصلی چنین مطلبی این است که در ساختار حکمرانی کشور ما به دلیل اینکه روابط بر شایستگی ها و ضوابط می چربد، تلاش برای شایسته شدن به حداقل می رسد و تلاش برای رابطه مند شدن به حداکثر می رسد.

در بررسی این معضل ابتدا با تعریفی از تلاش برای شایسته شدن شروع می کنیم.

کارکردن شخص روی خود و تلاش برای ارتقا همان تلاش برای شایسته شدن است؛ و ارتقا جز به وسیله دانش به دست نمی آید.

فرد باید به سمت کتابخوانی و مطالعه برود تا پیشترفت کند و بتواند خودسازی کند.

حال در جامعه ای که در حوزه پیشترفته شدن، روابط بر شایستگی اولویت دارد، به همان میزان انگیزه کسب دانش پایین آمده و به همان اندازه سرانه مطالعه کاهش می یابد.

وی در ارتباط با ارائه راهکاری برای رفع این معضل گفت: رفع این معضل راهکار کلانی را می طلبد، زمانی که فرد می خواهد ترویج کتابخوانی کند، به این معنا که افراد با کتاب سرگرم شوند یعنی به جای اینکه با رسانه های اجتماعی سرگرم باشند با کتاب سرگرم باشند.

ما زمانی می توانیم ترویج کتابخوانی انجام دهیم که سیاست گذاری روی این اساس است,، زیرا می خواهیم این نوع سرگرمی را جایگزین آن مدل سرگرمی کنیم.

اما کارکرد آن تنها همان سرگرمی است.

یعنی فرد اگر رمان بخواند یا کتاب های روانشناسی بخواند تا سرگرم شود در بهترین حالت به جای بینش جامعه شناسانه، آگاهی های روانشناسانه فرد ارتقا پیدا می کند؛ و در بهترین حالت کارکرد کتابخوانی همین است و چیزی جز این نیست.

راهکار آن هم در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

وی در ادامه گفت: یک زمان هست که با سیاست گذاری ها می خواهیم مردم با فرهنگ کتابخوانی بتوانند تصمیم های بهتری در زندگی گرفته، بهتر انتخاب کنند و به موفقیت برسند، و در چنین موقعیتی من به شخصه بعید می دانم که این سیاست گذاری ها موفق بوده باشد.

زیرا ابتدا می بایست بسیاری از ضرورت های حکمرانی کشور دستخوش تغییر شود تا این اتفاق بیا فتد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا طبق این نظر، برنامه ها، نمایشگاه ها و همایش های مرتبط با مقوله کتاب و کتابخوانی را بدون دستاورد می دانید؟ پاسخ داد: ما در جشنواره فیلم فجر و نمایشگاه بین المللی کتاب دستاورد هایی داریم، اما باید ببینیم در چه حوزه ای دستاورد دارد یا ندارد.

قطعا در جایی مثل نمایشگاه کتاب، برای اینکه ناشران می توانند خودشان را معرفی کنند و محصولاتشان را در معرض نمایش بگذارند و باهم به رقابت بپردازند و از سوی بازار ارزیابی شوند، دستاورد مثبتی خواهد داشت.

بنظرم می بایست بصورت کلان تر به این مقوله پرداخت، به این شکل که با توجه به این حجم از برنامه های فرهنگی در این رابطه، با آمار پایین سرانه مطالعه در کشور روبرو هستیم.

به همین ترتیب انگیزه ی مولف پایین می آید، برای مثال یک استاد دانشگاه ترجیح می دهد به جای اینکه کتاب بنویسد، مصاحبه کند.

درصورتی که یک استاد دانشگاه نباید مصاحبه کند.

استاد دانشگاه می بایست کتاب منتشر کند، می بایست دانش کلان تولید کند.

دخانچی در در ادامه افزود: اگر مشاهده کنید می بینید اساتید دانشگاه های ما اغلب کتاب نمی نویسند، اگر هم بنویسند مجموع سخنرانی ها و مصاحبه های خود را تبدیل به یک کتاب می کنند؛ و طبق این نظر ایده ای تولید نمی شود، از دل دانشگاه نگاه معرفتی تولید نمی شود، بنابراین در این عصر ترجمه رونق بیشتری دارد.

اکثرا درحال ترجمه کتاب هستند و تولید اندیشه به حداقل رسیده است، در همه حوزه ها به همین شکل است,، زیرا شاهد انگیزه پایین هستیم.

به همان اندازه ژورنالیسم ها نیز ضعیف هستند، با وجود وب سایت های متعدد خبری و مختلف در کشور های مختلف دنیا این اندازه وفور پایگاه های خبری دیده نمی شود، اما در ایران وجود دارد، زیرا مناسبت های سیاسی زودگذر حاکم است.

به این شکل که هرکدام از آن ها پایگاه یک جریان سیاسی هستند و درحال رقابت با یکدیگرند و علاقه ای به تولید دانش های کلان ندارند، علاقه ای به بحث های تعمقی و محتوایی ندارند.

وی پایان نامه فروشی هارا یکی از مکان هایی که عدم فرهنگ کتابخوانی بارز خواند و بیان داشت: این بیزینس پررونق و پرطرفدار که به نوعی یک صنعت محسوب می شود از عدم انگیزه کافی برای تولید دانش حکایت دارد؛ و دانشجو انگیزه ای برای تولید و مصرف دانش ندارد.

زیرا اگر فردی تولید کننده باشد قطعا مصرف کننده هم محسوب می شود.

زیرا فرد در ابتدا می بایست مصرف کننده باشد و با جمع بندی ها و طبقه بندی های آن ها بتواند محصولی را تولید کند.

پایان نامه فروشی ها خود شاهد مثال خوبی است برای این نکته، یعنی عدم انگیزه کافی برای مصرف و تولید دانش، و دانشگاه به یک کارخانه ی تولید مدرک تبدیل می شود.

فردی که مدرک خود را گرفته و فارغ التحصیل شده بدون اینکه مصرف کننده و تولید کننده دانش باشد و یا حتی بدون اینکه در اقتصاد تولید دانش نقشی داشته باشد و احساس بدی هم از این اتفاق نداشته باشد، به راحتی به جامعه وارد می شود و این موجب می شود که روزبه روز از اعتبار مدرک کاسته شود.

زمانی گفته می شد فردی مدرک دیپلم دارد و کمتر کسی می توانست به آن دست پیدا کند، اما امروزه همه افراد به راحتی مدارک دانشگاهی دارند و همه به راحتی مدرک دکتری دارند.

دخانچی در خصوص سرانه مطالعاتی دانشجویان اظهار داشت: در مواجهه با دانشجویان بنده این استنباط را دارم که سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی بسیار پایین است، زیرا دانشجو خود را در یک وضعیت انفعال می بیند و وضعیت انفعال راتجربه می کند؛ و جامعه ای که وضعیت انفعال را تجربه می کند جامعه ای است که حتما از لحاظ معرفتی و اندیشه ای در یک بن بست گرفتار شده است.

یعنی فیلتر ندارد که بتواند تصفیه کند و بصورتی که اطلاعات در آمد و شد باشد و بتواند بحث های اندیشه ای و کنشگری رقم بزند.

دانشگاهی که از منظر اندیشه، پویا نیست قطعا به این معنا است که، کتاب در آن کارکردی ندارد و اگر هم دارد غیر از کتب مربوط به درس و دانشگاه که جزو سهمیه مطالعاتی به حساب نمی آیند و فرد برای قبولی در امتحانات مجبور به مطالعه آن است، باقی مطالعات در جامعه منفعل تنها جایگاه سرگرمی دارد.

برای مثال دانشجویی که کتاب هالیدی را درقفسه کتابخانه خود نگه داشته را نمی توان فرد کتابخوان محسوب کرد,، اما زمانی که همان فرد با استفاده از همان کتاب و کتاب های مشابه آن به یک ایده ای می رسد و برای فرد جذابیت دارد و به دنبال آن رفته وکتاب های مخصوص آن را می خرد، در این صورت این مطالعه را می توان جزو سرانه مطالعاتی محسوب کرد، اما در کل نمی توان مطالعه کتب درسی را جزو سرانه مطالعاتی به حساب آورد.

وی در خصوص مطالعه مطالب در فضای مجازی و سرانه مطالعاتی محسوب کردن آن ها، گفت: قطعا نیست و نبایست محسوب شود، زیرا کتاب نیاز به تعمق و تمرکز دارد درصورتی که دانش در فضای مجازی البته اگر بتوانیم نام آن را دانش بگذاریم پیش فرض های تولید مصرف آن سرعت است.

اطلاعات منتشر شده در سریعترین زمان در دستان افراد مبادله می شود، اما در کتاب پیش فرض آن است که زمان می برد که آن را هضم کنی و آن را به دست بیاوری، یکی از توهم های عصر جدید یا پست مدرن در بحث مطالعه این است که زمانی که برای مطالعه اطلاعات یا هرزنامه های فضای مجازی وقت می گذارد فکر می کند بسیار مطالعه کرده و دانش کسب کرده.

زمانی که فرد دانشی ندارد، اما توهم داشتن آن را دارد مشابه کسی است که در پیرایشگاه مشغول است، فردی با اطلاعات فراوان، اما بدون دانش که درباره هرموضوعی هم نظر می دهد.

زیرا در معرض افراد با اطلاعات مختلف قرار دارد، فضای مجازی نیز دارای چنین کارکردی است که توهم دانش را برای شما ایجاد می کند.

دخانچی درخصوص مطالعه کتاب های الکترونیکی گفت: کتاب های الکترونیکی یک بحث دیگر است و افرادی بر این نظر و عقیده هستند که به بحث مطالعه آسیب وارد می کنند، اما افراد دیگر بر این باور هستند که اتفاقا برای ترویج کتابخوانی موثر است.

در این باره دقیق نمی شود اظهار نظر کرد، چون حوزه خاص خود را می طلبد.

زمانی است که شما به کتابی دسترسی ندارید و یا نسخ آن کتاب خطی است و امکان یافت آن نیست، اما کتاب الکترونیکی آن موجود است.

از نظر بنده اگر کتاب الکترونیک دقیقا مشابه همان کتاب مادر و مرجع باشد و ترجیح شما به عنوان مصرف کننده کتاب الکترونیک است فکر نمی کنم فرق زیادی با کتاب معمولی داشته باشد.

البته باید به بحث آکادمیک آن رجوع کرد بنده تخصصی در این زمینه ندارم.

اما برای مثال اگر فردی تصمیم بگیرد تا تمام کتاب های شهید مطهری را مطالعه کند و دریافت نسخه های اصلی این کتاب برای او کاری دشوار است، اما نسخه های آنلاین آن موجود است می تواند آن را تهیه کرده و مطالعه کند.

دخانچی در آخر درباره کتاب های صوتی گفت: بنده در خصوص کتاب های صوتی نیز تخصصی ندارم، اما نمی توان فواید آن را هم سطح با کتب معمولی تلقی کرد، بنده در این موضوع تنها می توانم تحلیل شخصی کنم.

کتاب تنها دانش نیست نوع ارتباطی که با آن دانش برقرار می کنیم نیز مهم است، و قسمتی از کسب یک دانش در گرو نوع کسب آن دانش است.

زمانی که کتابی خوانده می شود فرد تجسم و تخیل می کند و با زبان و صوت خود آن کتاب را می خواند و به آن روح و حالت می دهد.

حتی در سرعت مطالعه نیز شخص تصمیم گیر است و این موارد در کتاب های صوتی محقق نمی شود.

اما زمانیکه فرد نمی خواهد کتابی را به صورت عمیق و با تمرکز بخواند و تنها می خواهد بداند در آن کتاب چه گفته شده است، در آن زمان می توان از کتاب های صوتی استفاده کرد به گونه ای که دانشجو حد فاصل یک الی دو ساعت فاصله خانه تا دانشگاه و یا بالعکس را با همراهی و گوش دادن این کتب صوتی طی می کند.

استفاده از کتب صوتی یک امکان است و ما نمی خواهیم آن را به عنوان یک امکان زیر سوال ببریم.

نوع کسب دانش اهمیت بسیار دارد.

ما نمی گوییم که گوش کردن هیچ امکانی ندارد، می گوییم که قابل قیاس با کتاب های معمولی نیست و نمی توان آن هارا جایگزین کرد.

یحتمل برای اینکه به ایده ی اصلی این کتاب پی ببریم بسیار مفید خواهد بود,، اما اگر بخواهیم یک کتاب مهم تاریخی و یا کتاب پیچیده فلسفی را بخوانیم کتب صوتی ابدا به کار نمی آیند,، اما این مدل مطالعه برای رمان ها مفید است.


کلید واژه ها: کتاب - مطالعه - سرانه مطالعه - فرهنگ - سرگرمی - کارشناس - راهکار - دانشجویان - رسانه های اجتماعی - خبرگزاری - دانشگاه - معضل - فرهنگی - نامه - حساسیت - برنامه - مصلای تهران - روابط - انسان - پایان نامه - خانه - زنده - کتابخانه - نمایشگاه - اجتماعی - انتظار - افزایش - ساختار - انگیزه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
پیمانکار اتوبوس دانشگاه آزاد 8 بار اخطار گرفته بود

انجمن موسیقی و دفتر آموزش وزارت ارشاد تفاهم نامه امضا کردند

آقای رییس جمهور! اجازه ندهید بی اعتنایی به قرارگاه فرهنگ، علم و فناوری در حافظه ملّی به نام شما ثبت شود!

کشف تغییرات میدان مغناطیسی مشتری

موزه یک رسانه و بازوی تربیتی جدید در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان است

طراحی سامانه ای برای کمک به افرادی که مشکل ناشنوایی و اختلال تکلم دارند

پیمانکار اتوبوس دانشگاه آزاد 8 بار اخطار گرفته بود

آشنایی با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

پیمانکار اتوبوس دانشگاه آزاد 8 بار اخطار گرفته بود

پاورپوینت کاربرد کامپیوتر

برگزاری مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در آذربایجان شرقی

پاورپوینت گیاه شناسی

47 هزار نفر از فیلتر آزمون دکتری عبور کردند | پذیرش 14 هزار نفر

کتاب حمام های تاریخی اردبیل منتشر شد

همایش تحصیل و پژوهش در خارج از کشور

ویدئوی منتسب به دانشگاه آزاد مشهد ساختگی بوده و صداگذاری شده است

یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید «کود زیستی نیتروژنه» شد

کارنامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری منتشر شد

وزیر علوم: سهمیه کنکور برای بلایای طبیعی به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شد

کارنامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری منتشر شد

دستگاه نمک زدایی فراصوت ساخته شد

سرپرست دانشگاه آزاد مرکز روانسر منصوب شد

دو مرکز نوآوری در دانشگاه علم و صنعت تاسیس خواهد شد

دستگاه نمک زدایی فراصوت ساخته شد

کارنامه نتیجه انتخاب رشته کنکور دکتری 98 امروز منتشر می شود

از امسال هزینه های فرهنگی، دانشجویی، پژوهشی دانشگاه دارای شناسنامه می شود/دانشگاه آزاد تهران دارای مبهم ترین وضعیت

برخورد 2 کوتوله سفید و ایجاد یک ستاره زامبی

سم پاشی مراکز پشه خیز در زارچ+ فیلم

دانشگاه تربیت مدرس در جمع برترین دانشگاه های دنیا قرار دارد

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه های شهرکرد و آلگرو پرتغال

پاک کننده چند منظوره قوی با حداقل آسیب به محیط زیست در البرز تولید شد

ثبت نام 4500 نفر در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

تصاویر/ نشست هم اندیشی اساتید بوشهری دانشگاههای پایتخت

هزینه بررسی صلاحیت عمومی داوطلبان کنکور دکتری اعلام شد

دو ملیارد تومان برای تولید «سرنگ اینفلیتور» اختصاص داده شد

نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری 98 منتشر شد

پنجاه و چهارمین شماره فصلنامه « ادبیات عرفانی و اسطوره شناختی» منتشر شد

تحصیل در استرالیا در رشته مدیریت و تجارت

کارنامه دوره دکتری نیمه متمرکز امروز منتشر می شود

امکان بهره مندی مراکز دولتی و غیردولتی از خدمات آزمایشگاهی دانشگاه آزاد قشم فراهم شد

بین 45 تا 50 هزار نفر به جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان افزوده می شود

محققان دانشگاه امیرکبیر سامانه ای برای «طراحی بازشناسی خودکار گفتار» راه اندازی کردند

ثبت نام آزمون های EPT و فراگیر مهارت های عربی آغاز شد

سامانه ای برای «طراحی بازشناسی خودکار گفتار» راه اندازی شد

نمایشگاه عکس «ما پیروزیم» در دانشگاه زنجان آغاز به کار کرد

احتمال پرداخت پاداش پایان خدمت سال 97 فرهنگیان در خرداد

پاورپوینت تحلیل کتابخانه بخش علوم و فناوری دانشگاه شین جیانگ چین

پیشنهاد سهمیه کنکور بلایای طبیعی به شورای انقلاب رفت

جهادگران دانشگاه تهران برای سیل زدگان آق قلا افطار و سحر طبخ می کنند

شفافیت مالی در دستور کار دانشگاه آزاد است

اهمیت حفاظت از گونه های در معرض خطر آبزیان، کمتر از یوزپلنگ نیست

کارنامه داوطلبان دکتری امروز منتشر می شود/47 هزار داوطلب به دانشگاه ها معرفی شدند

کارنامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری امروز منتشر می شود/47 هزار داوطلب به دانشگاه ها معرفی شدند

نخستین مشکل ما در مواجهه با قرآن/ تمام دانش های مفید در چهار جمله

کارنامه دوره دکتری نیمه متمرکز امروز منتشر می شود

حذف بدون اجازه اپلیکیشن ها حتی موضع گیری دولتمردان را نداشت

اعطای بورسیه به برترین طرح های کنگره بین المللی سیستم عصبی

آموزشکده های فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان ،زیر مجموعه دانشگاه فنی و حرفه ای

برگزاری نشست مسئولان دانشگاه علوم و معارف با معاون آموزشی وزیر علوم

زمان ارسال اثر به یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی آغاز شد

استفاده از اطلاعات تصویری برای بازشناسی خودکار گفتار

اضافه شدن 50 هزار دانشجو به دانشگاه فرهنگیان

طراحی سامانه بازشناسی خودکار گفتار به همت محققان دانشگاه امیرکبیر

تمدید مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند

همه مردم دزفول رزمنده بودند

کارنامه نتیجه انتخاب رشته کنکور دکتری 98 امروز منتشر می شود

برگزاری دادگاه مجازی در دانشگاه اصفهان

پاورپوینت معادلات دیفرانسیل

بیش از 47 هزار نفر در مرحله نخست آزمون دکتری نیمه متمرکز 98 پذیرفته شدند

راه اندازی دروس میان رشته ای در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

جزییات برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 98

کارنامه نتیجه انتخاب رشته کنندگان کنکور دکتری 98 امروز منتشر می شود

زمینه های لازم باید برای گسترش فعالیت های قرآنی در دانشگاه ها ایجاد شود

وزیر علوم خبر داد: سهمیه کنکور برای بلایای طبیعی به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شد

برخورد 2 کوتوله سفید و ایجاد یک ستاره زامبی +عکس

47 هزار نفر حدنصاب علمی دکتری گرفتند

ورود دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر به تولیدات محصولات حجاب

نتیجه انتخاب رشته کنکور دکتری امروز منتشر می شود

بدون حضور تشکل های دانشجویی، تحول در دانشگاه امکان پذیر نیست

مهلت ثبت نام دوره دکتری در شعبه امارات دانشگاه پیام نور تمدید شد

آمریکایی ها برای اساتید دانشگاهی ایران تله گذاشتند

آغاز ثبت نام الکترونیکی پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران

دستیابی آمریکا به اسامی اساتید برتر کشور در حوزه های خاص

کارمند رسمی در جهاد دانشگاهی نداریم/اغلب کارها داوطلبانه توسط دانشجویان انجام می شود/دانشجو در قبال کارش حقوقی دریافت نمی کند

اضافه شدن 50 هزار دانشجو به دانشگاه فرهنگیان

جزییات ثبت نام الکترونیکی دکتری تخصصی دانشگاه تهران

بی توجهی به هجوم پروانه ها به مزارع می تواند خسارت زیادی داشته باشد

مدلسازی جکت نفتی در اولین دوره مسابقه ملی سازه های استاتیکی

طراحی سامانه بازشناسی خودکار گفتار

سرمایه گذاری 2 میلیاردی صندوق فناوری دانشگاه علم وصنعت برای تولید سرنگ اینفلیتو

ممنوعیت استفاده از ظروف پلاستیکی در دانشگاه یزد

طراحی سامانه ای برای بکارگیری اطلاعات تصویری در بازشناسی خودکار گفتار صوتی-تصویری

امروز؛ اعلام نتایج انتخاب رشته داوطلبان دکتری

آخرین مهلت ثبت نام در آزمون ارتقای دندانپزشکی اعلام شد

تفاهم نامه همکاری دانشگاه مراغه و پلی تکنیک خاورمیانه امضا شد

نیمی از چهره ماه بخاطر تصادف با یک جرم آسمانی تغییر کرده است

سهمیه کنکور برای بلایای طبیعی به شورایعالی انقلاب ارائه شد

روش جراحی میکروسکوپی ایمپلنت محقق ایرانی به عنوان سبک جدید منتشرشد

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور در فهرست دانشمندان برتر قرار گرفت

اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون دکتری امروز اول خردادماه اعلام می شود

دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی

دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی