مطالب مرتبط:
علت سرانه مطالعه پایین در بین اقشار جامعه و دانشجویان چیست؟/ فضای مجازی؛ آفتی که فرهنگ کتابخوانی را تهدید می کند
علت اصلی سرانه پایین مطالعه فرهنگ کتابخوانی است نه قیمت کتاب
افزایش سرانه مطالعه با نهادینه ساختن فرهنگ کتابخوانی
علت اصلی سرانه پایین مطالعه فرهنگ کتابخوانی است نه قیمت کتاب
در نامه دبیرکل مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد صورت گرفت دعوت از وزیر بهداشت برای مطالعه دقیق کتاب «فلسفه اخلاق» شهیدمطهری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 06:262019-04-24دانش

دخانچی:سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلایل سقوط فرهنگ کتابخوانی


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

- " دخانچی: راهکار ترویج فرهنگ کتابخوانی در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اردیبهشت علاوه بر حساسیت فصلی و حس وحال های عاشقانه، یک چیز دیگر را هم در وجود انسان زنده می کند و آن، تمایل به مطالعه و شوقِ خریدن کتاب است.

اواسط اردیبهشت، بهشت کتابخوان های حرفه ای در مصلای تهران برپا می شود و کیسه های پر از کتاب راهیِ خانه ها و کتابخانه ها.

به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب، در پرونده ویژه ای به بررسی وضعیت سرانه مطالعه در میان دانشجویان می پردازیم و نظرات کارشناسان درباره فرهنگ کتابخوانی را واکاوی می کنیم.

در این قسمت، میزبان نظرات میلاد دخانچی، برنامه ساز تلویزیونی و کارشناس فرهنگی هستیم.

میلاد دخانچی در ابتدای گفتگو به آسیب شناسی وضعیت مطالعه و پایین بودن دلیل سرانه مطالعه در ایران پرداخت و گفت: دلیل اصلی چنین مطلبی این است که در ساختار حکمرانی کشور ما به دلیل اینکه روابط بر شایستگی ها و ضوابط می چربد، تلاش برای شایسته شدن به حداقل می رسد و تلاش برای رابطه مند شدن به حداکثر می رسد.

در بررسی این معضل ابتدا با تعریفی از تلاش برای شایسته شدن شروع می کنیم.

کارکردن شخص روی خود و تلاش برای ارتقا همان تلاش برای شایسته شدن است؛ و ارتقا جز به وسیله دانش به دست نمی آید.

فرد باید به سمت کتابخوانی و مطالعه برود تا پیشترفت کند و بتواند خودسازی کند.

حال در جامعه ای که در حوزه پیشترفته شدن، روابط بر شایستگی اولویت دارد، به همان میزان انگیزه کسب دانش پایین آمده و به همان اندازه سرانه مطالعه کاهش می یابد.

وی در ارتباط با ارائه راهکاری برای رفع این معضل گفت: رفع این معضل راهکار کلانی را می طلبد، زمانی که فرد می خواهد ترویج کتابخوانی کند، به این معنا که افراد با کتاب سرگرم شوند یعنی به جای اینکه با رسانه های اجتماعی سرگرم باشند با کتاب سرگرم باشند.

ما زمانی می توانیم ترویج کتابخوانی انجام دهیم که سیاست گذاری روی این اساس است,، زیرا می خواهیم این نوع سرگرمی را جایگزین آن مدل سرگرمی کنیم.

اما کارکرد آن تنها همان سرگرمی است.

یعنی فرد اگر رمان بخواند یا کتاب های روانشناسی بخواند تا سرگرم شود در بهترین حالت به جای بینش جامعه شناسانه، آگاهی های روانشناسانه فرد ارتقا پیدا می کند؛ و در بهترین حالت کارکرد کتابخوانی همین است و چیزی جز این نیست.

راهکار آن هم در وهله اول این است که انتظار از ترویج کتابخوانی در سیاست گذاری های کلان مشخص و معین شود.

زیرا ترویج کتابخوانی برای افزایش آگاهی و سرگرمی افراد است.

وی در ادامه گفت: یک زمان هست که با سیاست گذاری ها می خواهیم مردم با فرهنگ کتابخوانی بتوانند تصمیم های بهتری در زندگی گرفته، بهتر انتخاب کنند و به موفقیت برسند، و در چنین موقعیتی من به شخصه بعید می دانم که این سیاست گذاری ها موفق بوده باشد.

زیرا ابتدا می بایست بسیاری از ضرورت های حکمرانی کشور دستخوش تغییر شود تا این اتفاق بیا فتد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا طبق این نظر، برنامه ها، نمایشگاه ها و همایش های مرتبط با مقوله کتاب و کتابخوانی را بدون دستاورد می دانید؟ پاسخ داد: ما در جشنواره فیلم فجر و نمایشگاه بین المللی کتاب دستاورد هایی داریم، اما باید ببینیم در چه حوزه ای دستاورد دارد یا ندارد.

قطعا در جایی مثل نمایشگاه کتاب، برای اینکه ناشران می توانند خودشان را معرفی کنند و محصولاتشان را در معرض نمایش بگذارند و باهم به رقابت بپردازند و از سوی بازار ارزیابی شوند، دستاورد مثبتی خواهد داشت.

بنظرم می بایست بصورت کلان تر به این مقوله پرداخت، به این شکل که با توجه به این حجم از برنامه های فرهنگی در این رابطه، با آمار پایین سرانه مطالعه در کشور روبرو هستیم.

به همین ترتیب انگیزه ی مولف پایین می آید، برای مثال یک استاد دانشگاه ترجیح می دهد به جای اینکه کتاب بنویسد، مصاحبه کند.

درصورتی که یک استاد دانشگاه نباید مصاحبه کند.

استاد دانشگاه می بایست کتاب منتشر کند، می بایست دانش کلان تولید کند.

دخانچی در در ادامه افزود: اگر مشاهده کنید می بینید اساتید دانشگاه های ما اغلب کتاب نمی نویسند، اگر هم بنویسند مجموع سخنرانی ها و مصاحبه های خود را تبدیل به یک کتاب می کنند؛ و طبق این نظر ایده ای تولید نمی شود، از دل دانشگاه نگاه معرفتی تولید نمی شود، بنابراین در این عصر ترجمه رونق بیشتری دارد.

اکثرا درحال ترجمه کتاب هستند و تولید اندیشه به حداقل رسیده است، در همه حوزه ها به همین شکل است,، زیرا شاهد انگیزه پایین هستیم.

به همان اندازه ژورنالیسم ها نیز ضعیف هستند، با وجود وب سایت های متعدد خبری و مختلف در کشور های مختلف دنیا این اندازه وفور پایگاه های خبری دیده نمی شود، اما در ایران وجود دارد، زیرا مناسبت های سیاسی زودگذر حاکم است.

به این شکل که هرکدام از آن ها پایگاه یک جریان سیاسی هستند و درحال رقابت با یکدیگرند و علاقه ای به تولید دانش های کلان ندارند، علاقه ای به بحث های تعمقی و محتوایی ندارند.

وی پایان نامه فروشی هارا یکی از مکان هایی که عدم فرهنگ کتابخوانی بارز خواند و بیان داشت: این بیزینس پررونق و پرطرفدار که به نوعی یک صنعت محسوب می شود از عدم انگیزه کافی برای تولید دانش حکایت دارد؛ و دانشجو انگیزه ای برای تولید و مصرف دانش ندارد.

زیرا اگر فردی تولید کننده باشد قطعا مصرف کننده هم محسوب می شود.

زیرا فرد در ابتدا می بایست مصرف کننده باشد و با جمع بندی ها و طبقه بندی های آن ها بتواند محصولی را تولید کند.

پایان نامه فروشی ها خود شاهد مثال خوبی است برای این نکته، یعنی عدم انگیزه کافی برای مصرف و تولید دانش، و دانشگاه به یک کارخانه ی تولید مدرک تبدیل می شود.

فردی که مدرک خود را گرفته و فارغ التحصیل شده بدون اینکه مصرف کننده و تولید کننده دانش باشد و یا حتی بدون اینکه در اقتصاد تولید دانش نقشی داشته باشد و احساس بدی هم از این اتفاق نداشته باشد، به راحتی به جامعه وارد می شود و این موجب می شود که روزبه روز از اعتبار مدرک کاسته شود.

زمانی گفته می شد فردی مدرک دیپلم دارد و کمتر کسی می توانست به آن دست پیدا کند، اما امروزه همه افراد به راحتی مدارک دانشگاهی دارند و همه به راحتی مدرک دکتری دارند.

دخانچی در خصوص سرانه مطالعاتی دانشجویان اظهار داشت: در مواجهه با دانشجویان بنده این استنباط را دارم که سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی بسیار پایین است، زیرا دانشجو خود را در یک وضعیت انفعال می بیند و وضعیت انفعال راتجربه می کند؛ و جامعه ای که وضعیت انفعال را تجربه می کند جامعه ای است که حتما از لحاظ معرفتی و اندیشه ای در یک بن بست گرفتار شده است.

یعنی فیلتر ندارد که بتواند تصفیه کند و بصورتی که اطلاعات در آمد و شد باشد و بتواند بحث های اندیشه ای و کنشگری رقم بزند.

دانشگاهی که از منظر اندیشه، پویا نیست قطعا به این معنا است که، کتاب در آن کارکردی ندارد و اگر هم دارد غیر از کتب مربوط به درس و دانشگاه که جزو سهمیه مطالعاتی به حساب نمی آیند و فرد برای قبولی در امتحانات مجبور به مطالعه آن است، باقی مطالعات در جامعه منفعل تنها جایگاه سرگرمی دارد.

برای مثال دانشجویی که کتاب هالیدی را درقفسه کتابخانه خود نگه داشته را نمی توان فرد کتابخوان محسوب کرد,، اما زمانی که همان فرد با استفاده از همان کتاب و کتاب های مشابه آن به یک ایده ای می رسد و برای فرد جذابیت دارد و به دنبال آن رفته وکتاب های مخصوص آن را می خرد، در این صورت این مطالعه را می توان جزو سرانه مطالعاتی محسوب کرد، اما در کل نمی توان مطالعه کتب درسی را جزو سرانه مطالعاتی به حساب آورد.

وی در خصوص مطالعه مطالب در فضای مجازی و سرانه مطالعاتی محسوب کردن آن ها، گفت: قطعا نیست و نبایست محسوب شود، زیرا کتاب نیاز به تعمق و تمرکز دارد درصورتی که دانش در فضای مجازی البته اگر بتوانیم نام آن را دانش بگذاریم پیش فرض های تولید مصرف آن سرعت است.

اطلاعات منتشر شده در سریعترین زمان در دستان افراد مبادله می شود، اما در کتاب پیش فرض آن است که زمان می برد که آن را هضم کنی و آن را به دست بیاوری، یکی از توهم های عصر جدید یا پست مدرن در بحث مطالعه این است که زمانی که برای مطالعه اطلاعات یا هرزنامه های فضای مجازی وقت می گذارد فکر می کند بسیار مطالعه کرده و دانش کسب کرده.

زمانی که فرد دانشی ندارد، اما توهم داشتن آن را دارد مشابه کسی است که در پیرایشگاه مشغول است، فردی با اطلاعات فراوان، اما بدون دانش که درباره هرموضوعی هم نظر می دهد.

زیرا در معرض افراد با اطلاعات مختلف قرار دارد، فضای مجازی نیز دارای چنین کارکردی است که توهم دانش را برای شما ایجاد می کند.

دخانچی درخصوص مطالعه کتاب های الکترونیکی گفت: کتاب های الکترونیکی یک بحث دیگر است و افرادی بر این نظر و عقیده هستند که به بحث مطالعه آسیب وارد می کنند، اما افراد دیگر بر این باور هستند که اتفاقا برای ترویج کتابخوانی موثر است.

در این باره دقیق نمی شود اظهار نظر کرد، چون حوزه خاص خود را می طلبد.

زمانی است که شما به کتابی دسترسی ندارید و یا نسخ آن کتاب خطی است و امکان یافت آن نیست، اما کتاب الکترونیکی آن موجود است.

از نظر بنده اگر کتاب الکترونیک دقیقا مشابه همان کتاب مادر و مرجع باشد و ترجیح شما به عنوان مصرف کننده کتاب الکترونیک است فکر نمی کنم فرق زیادی با کتاب معمولی داشته باشد.

البته باید به بحث آکادمیک آن رجوع کرد بنده تخصصی در این زمینه ندارم.

اما برای مثال اگر فردی تصمیم بگیرد تا تمام کتاب های شهید مطهری را مطالعه کند و دریافت نسخه های اصلی این کتاب برای او کاری دشوار است، اما نسخه های آنلاین آن موجود است می تواند آن را تهیه کرده و مطالعه کند.

دخانچی در آخر درباره کتاب های صوتی گفت: بنده در خصوص کتاب های صوتی نیز تخصصی ندارم، اما نمی توان فواید آن را هم سطح با کتب معمولی تلقی کرد، بنده در این موضوع تنها می توانم تحلیل شخصی کنم.

کتاب تنها دانش نیست نوع ارتباطی که با آن دانش برقرار می کنیم نیز مهم است، و قسمتی از کسب یک دانش در گرو نوع کسب آن دانش است.

زمانی که کتابی خوانده می شود فرد تجسم و تخیل می کند و با زبان و صوت خود آن کتاب را می خواند و به آن روح و حالت می دهد.

حتی در سرعت مطالعه نیز شخص تصمیم گیر است و این موارد در کتاب های صوتی محقق نمی شود.

اما زمانیکه فرد نمی خواهد کتابی را به صورت عمیق و با تمرکز بخواند و تنها می خواهد بداند در آن کتاب چه گفته شده است، در آن زمان می توان از کتاب های صوتی استفاده کرد به گونه ای که دانشجو حد فاصل یک الی دو ساعت فاصله خانه تا دانشگاه و یا بالعکس را با همراهی و گوش دادن این کتب صوتی طی می کند.

استفاده از کتب صوتی یک امکان است و ما نمی خواهیم آن را به عنوان یک امکان زیر سوال ببریم.

نوع کسب دانش اهمیت بسیار دارد.

ما نمی گوییم که گوش کردن هیچ امکانی ندارد، می گوییم که قابل قیاس با کتاب های معمولی نیست و نمی توان آن هارا جایگزین کرد.

یحتمل برای اینکه به ایده ی اصلی این کتاب پی ببریم بسیار مفید خواهد بود,، اما اگر بخواهیم یک کتاب مهم تاریخی و یا کتاب پیچیده فلسفی را بخوانیم کتب صوتی ابدا به کار نمی آیند,، اما این مدل مطالعه برای رمان ها مفید است.


کلید واژه ها: کتاب - مطالعه - سرانه مطالعه - سرگرمی - فرهنگ - راهکار - دانشجویان - رسانه های اجتماعی - خبرگزاری - کارشناس - دانشگاه - معضل - حساسیت - مصلای تهران - روابط - انسان - پایان نامه - زنده - نمایشگاه - کتابخانه - نامه - خانه - اجتماعی - افزایش - برنامه - انتظار - ساختار - فرهنگی - انگیزه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت استاندارد طراحی هتل

بغض رهبر انقلاب پس از پایان یک شعر؛ به شهدای مظلوم فاطمیون پرداخته شود

دانشگاه یک مکان اجتماعی ایست و ما باید براساس اهداف انقلاب جلو برویم..

افزایش رشته و احداث ساختمان دو اولویت مهم دانشگاه پیام نور آبیک/ شهریه پایین و شرایط ویژه برای دانشجویان داریم

مراسم تکریم و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه محقق برگزار شد

امضای تفاهمنامه سه جانبه در جهت تقویت و توسعه فرهنگ دریایی در سواحل گیلان

معاون میراث فرهنگی سمنان: سه پژوهش باستان شناسی انجام شد

برگزاری مسابقات قرآن دانشگاهی مصر

ایجادقرارگاه جهادی دانشگاه آزاد براساس اندیشه های انقلاب است

پژوهش های مرتبط با سیل در دانشگاه آزاد اهواز انجام می شود

پاورپوینت تحلیل دانشگاه پیری ریس

بلندترین صدای ممکن تولید شد

کپری که کتابخانه شد

استخدام کارشناس پلیمر جهت شرکت تولیدی در همدان

رشته های دکتری تا سال1400 تجمیع می شود

300 دانشجوی دانشگاه آزاد کرج کارت اهدای عضو دریافت کردند

پاورپوینت بررسی معماری کتابخانه دانشگاه آزاد برلین

پدیده ماه آبی

دو عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان به عضویت هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب ها درآمدند

برلوسکونی ترکیه کیش و مات نمی ‏شود

رژیم غذایی مردم قرون وسطی کشف شد

ارسال کمک های هیئت و امنای دانشگاه آزاد به پلدختر

پاورپوینت تحلیل مدرسه معماری اسلو نروژ

ظریف:اسکندروچنگیزهم نتوانستند ایران رانابودکنند

راهیابی 4 دانشجوی دانشگاه آزاد ابهر به مرحله کشوری مسابقات قرآن

تکنولوژی جدید هوش مصنوعی در مسیریابی

دانشگاه فردوسی مشهد پیشرو در دیپلماسی علمی بین المللی است

پاورپوینت مدیریت مهندسی

بلندترین صدای ممکن در زیر آب تولید شد

ایده پردازان برتر بخش کشاورزی و منابع طبیعی گرد هم می آیند

دانشگاههایی که بهترین عملکرد را در جذب هیئت علمی داشتند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ساوه به سرپرستی کمیته همگانی فدراسیون تنیس روی میز منصوب شد

فضانوردان می توانند در غار های ماه زندگی کنند

ضیافت افطاری دانشگاه مذاهب اسلامی سیستان و بلوچستان

تشکیل کمیته امور اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد

عرصه های پژوهشی در فیزیک امروز بررسی می شود

استخدام کافی من و باریستا جهت همکاری در شهر یزد

دانشگاه خلیج فارس بوشهر آماده توسعه همکاری با صنعت است

دانشگاه تبریز در میان مؤثرترین دانشگاه های دنیا قرار گرفت

صوت کامل آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را منتشر کنید/ دولت سند 2030 را مستقیم تصویب کرد

موزه ملی علوم و فناوری تهران

امضای تفاهم نامه سه جانبه برای تقویت و توسعه فرهنگ دریایی در سواحل گیلان

لزوم مأموریت گرایی مراکز پژوهشی برای تولید ملزومات حوزه سلامت

سرپرست دانشگاه آزاد هرسین منصوب شد

برگزاری دوره آموزشی زبان برنامه نویسی پایتون در دانشگاه الزهرا

تحصیل 225 دانشجوی افغان در خراسان جنوبی

دانشگاه هایی که بهترین عملکرد را در جذب هیئت علمی داشتند، معرفی شدند

درخشش دانشگاه تبریز در میان دانشگاههای برتر جهان

حال و روز این روز های تربیت معلم! / شماره دهم نشریه «تلنگر» منتشر شد

دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر کشور معرفی شدند

طهرانچی از جهادگران دانشگاه آزاد در مناطق سیل زده خوزستان تقدیر می کند

فراخوان انتخابات مجمع عمومی کانون های فرهنگی دانشگاه علامه اعلام شد

پاورپوینت تحلیل کتابخانه دانشگاه دلف هلند

استعفای رییس دانشگاه صنعتی اصفهان

جزییات آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی

مدرک تخصصی به پیشکسوتان قرائت قرآن اعطا می شود

اسامی 11 دانشگاه فعال در جذب هیأت علمی اعلام شد

برخورد اشعه ایکس به آب، بلند ترین صدا را ایجاد می کند

معاون میراث فرهنگی سمنان: سه پژوهش باستان شناسی انجام شد

دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر کشور معرفی شدند

 رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در سال 2019 منتشر شد

خانه فرهنگ و هنر در وزارت علوم راه اندازی شد

طرح «کتابت قرآن کریم» از امشب در دانشگاه بجنورد آغاز می شود

دانشگاه آزاد نجف آباد در جذب طرح های صنعتی رکوردشکنی کرد

ربات ها کار های نگهداری ایستگاه فضایی بین المللی را به دست می گیرند

سکان تامین اجتماعی را به فرد جامع الشرایطی بسپارید

نشست خبری بسیج دانشجویی درباره «خصوصی سازی ماشین سازی تبریز» فردا برگزار می شود

زمان اعلام اسامی داوطلبان دارای حد نصاب دکتری

معیار های تایید محصولات دانش بنیان چیست؟

استاد دانشگاه: روابط عمومی تبعیدگاه یا استراحتگاه نیست

نخستین کمپین روزه داری و سلامت در تبریز برگزار می شود

نام 26 دانشگاه ایران در میان 963 دانشگاه برتر جهان

دانشگاه رازی کرمانشاه جزو 26 دانشگاه ممتاز ایران قرار گرفت

آماده انتقال تجربیات جذب دانشجویان بین المللی به دیگر دانشگاه ها هستیم

دو جهاد دانشگاهی تربیت مدرس و یزد با یکدیگر همکاری می کنند

تجربه مرمت و تثبیت کاشی های گنبد صاحب الامر (عج)

تولید بلندترین میزان صدا در زیر آب

کمیته امور اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد تشکیل جلسه داد

دلتنگی های احسان

نشریه دانشگاه تهران رتبه علمی پژوهشی گرفت

کسب رتبه هفتم دانشگاه مازندران در رتبه بندی تایمز در رشته زیست شناسی در بین دانشگاهای ایران

انجام نزدیک به 5 هزار پیوند کبد طی 26 سال گذشته در فارس

اعلام اسامی داوطلبان دارای حد نصاب کنکور دکتری

دانشگاه رازی کرمانشاه جزو 26 دانشگاه ممتاز ایران قرار گرفت

دستورالعمل راه اندازی مدارس تخصصی و باشگاه های ورزشی در دانشگاه آزاد ابلاغ شد

افتتاح کانون هماهنگی دانشگاه و صنعت در سمنان

دانشگاه آزاد طرح های دانش بنیان را بررسی می کند

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد و اتاق بازرگانی اصفهان

حضور  چهار دانشگاه استان در فهرست لایدن

پاورپوینت تئوری آشوب در مدیریت

  گرمای پنل خورشیدی بر زندگی درختان

7 شرط برای نقل و انتقالات در دانشگاه آزاد

مهلت دو روزه ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی آغاز شد / توزیع کارت از سوم تیرماه

دستورالعمل راه اندازی و توسعه مدارس تخصصی و آکادمی ورزشی در دانشگاه آزاد ابلاغ شد

ثبت نام طرح ولایت دانشگاه آزاد تا 10 خرداد تمدید شد / حذف 4 واحد از دروس معارف شرکت کنندگان

فرهنگی وارداتی که نشاط را از کودکان گرفت

40 دانشجوی دختر دانشگاه فرهنگیان اراک به دلیل کمبود خوابگاه در نمازخانه سکونت دارند

ثبت نام طرح ولایت دانشجویی تا 10 خرداد تمدید شد / حذف 4 واحد از دروس معارف شرکت کنندگان طرح ولایت دانشگاه آزاد

درخشش 26 دانشگاه ایران در میان 963 دانشگاه برتر جهان را ببینید

دستگاه ارزیابی و بهبود هماهنگی ادارکی - حرکتی در بیرجند ساخته شد

دخانچی:سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلایل سقوط فرهنگ کتابخوانی

دخانچی:سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلایل سقوط فرهنگ کتابخوانی