مطالب مرتبط:
مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل
مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل/ با ادغام جهاد با کشاورزی آبخیزداری به محاق رفت
مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل/ با ادغام جهاد و وزارت کشاورزی آبخیزداری به محاق رفت
مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل/ با ادغام جهاد و وزارت کشاورزی آبخیزداری به محاق رفت
سدسازی به کنترل سیل کمک نمی کند/ قطع ورود سیلاب و رسوبات جدید به دشت خوزستان در آینده بحران های جدی بوجود می آورد: گفت وگو با حمیدرضا عباسی، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 فروردین 1398 ساعت 00:222019-04-15اقتصادي

مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل


عدم اجرای کافی آبخوان داری و آبخیزداری در سطح کشور بی توجهی دولت به اهمیت آبخیزداری طی سال های گذشته کاهش منابع طرح های آبخیزداری، تعارض منافع وزارتخانه ها، - به اهمیت آبخیزداری طی سال های گذشته کاهش منابع طرح های آبخیزداری، تعارض منافع وزارتخانه ها، بی توجهی به تقویت جوامع محلی از عوامل بروز سیل و تشدید خسارت بوده است.

* اعتبارات کافی برای آبخیزداری تخصیص نمی یابد ابتدا هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها اعلام کرد: طرح آبخیزداری در به اجرای عملیات آبخیزداری تخصیص یافت که از محل این اعتبار توانستیم 850 هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام دهیم و همچنین اجرای طرح کاداستر در سطح 3 میلیون هکتار از زمین های جنگلی انجام شد.

جزی همچنین افزود: برای امسال نیز از محل صندوق توسعه ملی 1500 میلیارد تومان تخصیص یافته اما هنوز ابلاغ نشده است.

* پس از ادغام وزارت جهاد با وزارت کشاورزی" آبخیزداری به محاق رفت وی ادامه داد: متأسفانه در سال های گذشته نگاه سطحی به مقوله آبخیزداری باعث شد اهمیت آن در سال های گذشته سال به سال کمرنگ شود نقطه عطف آن سال 81 بود که با ادغام جهاد با وزارت کشاورزی، آبخیزداری که آن زمان به عنوان معاونت بود به سازمان جنگل ها منتقل شد و زیر نظر این سازمان فعالیت کرد که به تناسب آن سال به سال اعتبارات آبخیزداری کاهش یافت و به حدی رسید که حتی اعتبار کافی برای مطالعات طرح ها هم نداشتیم.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها با بیان اینکه اهمیت فرسایش خاک از آب هم مهم تر است، گفت: متأسفانه 126 میلیون هکتار از مراتع کشور تحت فرسایش خاکی هستند و این مسئله آسیب پذیری آنها را در برابر سیل به شدت کاهش داده و با کوچک ترین روان آبی سیل جاری می شود.

وی گفت: 55 میلیون نفر در کشور در معرض سیل قرار دارند و در سال های گذشته با تغییر اقلیم خطرات سیل افزایش یافته و زنگ هشدار به صدا درآمده است.

جزی افزود: آبخیزداری بدون مطالعه اولیه امکانپذیر نیست و ساختار کنونی هم برای انجام این کار کافی نیست و پس از ادغام جهاد در وزارت کشاورزی نتوانستیم به تعهدات خود عمل کنیم و سال به سال دچار رکود و کاستی شدیم.

* آبخیزداری سیل را در کانون های اولیه کنترل می کند در ادامه این نشست حمید سینی ساز کارشناس آب کانون های تفکر ایران با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان" است، گفت: با انجام اقدامات پیشگیرانه می توانستیم حجم خسارت را کاهش دهیم.

وی تأکید کرد: ما باید با عملیات آبخیزداری مسیر سیل را در کانون های اولیه کنترل می کردیم.

کارشناس آب کانون های تفکر ایران در اهمیت طرح های آبخوانداری و آبخیزداری برای کشور گفت: وجود باران های موسمی با شیب های زیاد و تبخیر بالا در کشور اهمیت طرح های آبخیزداری را دو چندان کرده است.

* آبخیزداری آب را زیر زمین" ذخیره می کند وی گفت: متأسفانه آب هایی که به صورت ماندآب در پشت سدها می ماند تبخیر بسیار بالایی دارد که می توانیم با عملیات آبخیزداری قبل از ورود آنها به پشت سد آنها را به داخل خاک نفوذ دهیم که امکان ذخیره سازی آنها با اینگونه طرح ها تا 80 درصد وجود دارد.

وی با طرح این موضوع که برخی معتقدند نفوذ آب در داخل خاک آن را از دسترس ما خارج می کند، گفت: حقیقت این است زمانی که آب جاری را به داخل زمین نفوذ می دهیم به ذخیره مطمئنی تبدیل می شود و ذخایر زیرزمینی ما را تکمیل می کند.

سینی ساز در ادامه به دلایلی که طرح های آبخیزداری در کشور به خوبی تحقق نیافته است اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل آن کاهش منابع سازمان جنگل ها است که به ویژه با ادغام جهاد با وزارت کشاورزی انجام شد.

* مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل وی به تعارض وزارتخانه های نیرو و کشاورزی اشاره کرد و گفت: تمام تلاش رسالتش این است که این آب ها را قبل از رسیدن به سدها به زیر زمین نفوذ بدهد و این دو با هم در تعارض است و تا زمانی که تعارض در بین وزارتخانه ها و سازمان ها وجود دارد هیچکدام از این طرح ها ضمانت اجرا نخواهد داشت.

کارشناس آب کانون های تفکر ایران با تشریح بر اینکه سدسازی ها نقش بسیار کمرنگ تری نسبت به آبخیزداری در کنترل سدها دارند، گفت: برای ساخت یک سد 10 هزار میلیارد تومان هزینه می شود در حالیکه هزینه یک سال آبخیزداری 2 هزار میلیارد تومان است.

سینی ساز در ادامه دلایل عقب ماندگی اجرای طرح های آبخیزداری در کشور گفت: نگاه به آبخیزداری همچنان با بودجه دولتی است و این عامل کندی اجرای طرح ها است.

* جوامع محلی باید در اجرای طرح های آبخیزداری مشارکت داده شوند وی با تأکید براینکه باید جوامع محلی تقویت شود، گفت: باید مردم را در اجرای طرح های آبخیزداری دخالت دهیم که در این صورت فشار بر بودجه هم کاهش خواهد یافت.

کارشناس آب کانون های تفکر ایران افزود: اما متأسفانه برای اجرای طرح ها مجوز به مردم نمی دهند و اجازه نمی دهند که آنها اقدام به کشت درختان مثمر کنند و یا دام خود را برای تعلیف ببرند.

سینی ساز ادامه داد: در صورتی که مجوزی هم صادر شود نظارتی بر آنها نیست.

وی تأکید کرد: کاداستر و نقشه منابع طبیعی" و جنگل ها هم مشخص نیست یعنی محدوده زمین های واگذاری هنوز تعیین نشده است.

کارشناس آب کانون های تفکر ایران در پاسخ به اینکه چه کسی مسئول نظارت بر تعارض منافع وزارتخانه ها است، گفت: زمانی که آب به عنوان کالا محسوب می شود نگاه به حفظ آب برجسته تر می شود.

بنابراین اهمیت استفاده منطقی رنگ می بازد.

* نخست وزیر استرالیا با شعار مدیریت یکپارچه آب و خاک به قدرت رسید سینی ساز تأکید کرد: مدیریت آب نباید به صورت پراکنده در بخش های مختلف باشد و باید تجمیع شود.

بخش صنعت" و کشاورزی مجوز را از وزارت نیرو می گیرد در حالیکه هر کدام از اینها باید مجوز های تأمین آب خود را به صورت یکپارچه اداره کنند.

وی به تجربه ای در استرالیا اشاره کرد و گفت: مدیریت یکپارچه آب و خاک در استرالیا اجرا می شود و در سال 2015 با همین شعار نخست وزیر این کشور به کرسی نشست.

* بودجه های مدیریت آب به جای جهاد کشاورزی" به وزارت نیرو می رسد در ادامه نشست هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک گفت: باید تلاش کنیم که آب در زمان طولانی تری از حوزه خارج شود باید نفوذ آب را بیشتر کنیم که در این صورت فرسایش کم و سیل کاهش خواهد یافت که در این صورت آب قنوات هم پر خواهد شد و این همان توزیع عادلانه آب است که در سدسازی ها عکس این مسئله اتفاق افتاده است.

وی تأکید کرد: مدیریت جامع حوزه آبخیز باید اتفاق بیافتد.

اما مشکلی که وجود دارد این است که به جای تلفیق برنامه وزارتخانه ها تلفیق بودجه ایجاد می شود.

مثلاً بودجه های مدیریت ابی که باید در وزارت کشاورزی استفاده شود به وزارت نیرو می دهند و این وزارتخانه هم 98 درصد بودجه خود را برای آب های سطحی و تنها 2 درصد آن را برای آب های زیرزمینی در نظر می گیرد.

جزی در ادامه در پاسخ به اینکه چرا بخش خصوصی در طرح های آبخیزداری مشارکت داده نمی شود، گفت: کل عملیات آبخیزداری در کشور 11 میلیون هکتار است.

به دلیل اینکه اجرای این طرح ها برای بخش خصوصی" جذاب و درآمدزا نیست آنها رغبتی برای این کار ندارند.

وی گفت: حتی آماده شده ایم که با شرایط ویژه ای طرح های آبخیزداری را به بخش خصوصی واگذار کنیم اما آنها قبول نکردند.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک افزود: در زمینه انجام مطالعات و تهیه نقشه کاداستر از ظرفیت های سازمان های بین المللی نظیر فائو هم استفاده کردیم و قرار است این سازمان از نظر تکنیکی همکاری کند تا بتوانیم نقشه برداری ها را با 10 رزولیشن انجام دهیم و امسال قرار است کاداستر جنگل ها در 725 حوزه پایان یابد.

* وزارت نیرو به تکلیف آبخیزداری در بالادست سدها عمل نمی کند جزی با بیان اینکه کنترل فرسایش خاک در آبخیزداری بسیار اهمیت دارد، گفت: سالانه 250 میلیون متر مکعب آب به سدها می ریزیم مفهوم آن این است که سالانه سدی به اندازه سد کرج را از دست می دهیم.

وی گفت: عملیات لایروبی کانال ها را باید وزارت نیرو انجام دهد اما متأسفانه این کار را انجام نمی دهد.

عملیات خاکبرداری معادن هم به فرسایش و پر شدن سدها کمک کرده است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک تأکید کرد: طبق قانون" باید بخشی از بودجه را به عملیات آبخیزداری بالای سدها انجام دهند که این کار هم انجام نمی شود.


کلید واژه ها: وزارت - کشاورزی - اهمیت - کاهش - جنگل - ادغام - صندوق توسعه ملی - کارشناس - جهاد - کشور - ایران - خسارت - آسیب پذیری - کوچک ترین - دفتر - میلیارد - پیشگیری - مطالعه - ساختار - افزایش - هشدار - صندوق - توسعه - جوامع - دولت - زمین - روان - کوچک - رکود

آخرین اخبار سرویس:
دقت پیش بینی سود هر سهم (EPS) با استفاده از مدل سری زمانی باکس ـ جنکینز

پاورپوینت تعریف معماری پایدار(معماری سبز)

پاورپوینت جامع بهداشت مواد غذایی

بررسی قابلیت اعتماد و مربوط بودن ارزش های گزارش شده سرقفلی و دارایی های نامشهود در شرکتهای پذیرفته شده در بورس تهران

بررسی تاثیرسهام مدیریتی بر ارتباط بین جریان وجوه نقد آزاد و مدیریت سود در شرکت-های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

بررسی عوامل مرتبط با بازده غیر عادی سالانه سهام درعرضه های عمومی اولیه شرکتهای جدیدالورود در بورس اوراق بهادار تهران

بررسی اثر نقدشوندگی بر عملکرد شرکت ها در بورس اوراق بهادار تهران

پاورپوینت جامع شیر سویا

پاورپوینت ماشین آلات راهسازی (غلطک ها-کمپکتور)

اجاره بهای مسکن در تهران رکورد شکست/ جدیدترین نرخ های نجومی اجاره مسکن

استخدام کارشناس فروش با مهارت در تولید متون و محتوای تبلیغاتی

افزایش 126 مگاواتی ظرفیت تجدیدپذیر ها در سال گذشته/ کل ظرفیت به 685 مگاوات رسید

پاورپوینت ایمنی کاربردی در تونل

پاورپوینت اولترافیلتراسیون

مقایسه تطبیقی نحوه محاسبه بهای تمام شده دام و شیر توسط سیستم های موجود در استان تهران با استاندارد بین المللی شماره 41

پاورپوینت سازه های باز و بسته شونده

قیمت آپارتمان 120 متری در تهران + جدول

پاورپوینت وسایل پخش کننده حرارت یا مبدلهای حرارتی

پاورپوینت اهمیت کارآفرینی

ارائه مدلی برای محافظت دقیق تر از خطوط انتقال برق و ساختمان ها در برابر صاعقه

پنج وظیفه دولت در زمینه رونق تولید/ معرفی کارآفرینان عرصه‎های روستایی

پاورپوینت شکلات

پاورپوینت افزودنی های الیافی در آسفالت

پاورپوینت آشنایی با مبانی حفاری چاه های نفت و گاز

اهمیت اتیلن در صنایع پتروشیمی

پاورپوینت بررسی سیاست های جهانی زیست محیطی در حمل و نقل شهری و الگوگیری از آن در ایران

بررسی انواع ناهنجاری های مربوط به عرضه عمومی اولیه سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پاورپوینت نقش حمل و نقل در بازرگانی خارجی

تحقق رونق تولید با فروش کالاهای فرهنگی دانشگاه ها

پاورپوینت آب پنیر محصول جانبی فراورده های لبنی

پاورپوینت کلید های صنعتی

پاورپوینت عوامل عریان شدن در روسازی آسفالتی

لزوم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان پارس آباد

خسارت اولیه 7 هزار میلیارد تومانی به 5 کشت و صنعت نیشکر

پاورپوینت علم نانو در شیمی

موانع بکارگیری گزارشگری مسئولیتهای اجتماعی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

پاورپوینت سیستم حرارتی گرمایش از کف

پاورپوینت معماری خورشیدی غیر فعال

پاورپوینت مخازن تحت فشار ساختمان

پاورپوینت ساخت انواع سوسیس

پاورپوینت کاهگل

استخدام نیروی بخش مذاکره و فروش جهت یک گروه در مشهد

تهران | جدیدترین نرخ های اجاره مسکن

تلاش دولت برای سهمیه بندی بنزین با چراغ سبز مجلس

دولت بر جبران خسارت های مردم سیل زده تأکید دارد/سیلاب بهانه سدسازی جدید نشود

بررسی رابطه بین سرمایه فکری و ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک در بورس اوراق بهادار تهران

پاورپوینت استراتژی توسعه شهری (CDS) و ابعاد اقتصادی

بررسی رابطه بین شاخص کل قیمت سهام و فیمت گذاری اولیه سهام در عرضه اولیه به عموم در بورس اوراق بهادار تهران

افت سهام آسیایی از بالاترین سطح 9 ماهه

خرید و فروش طلای دست دوم ممنوع است

ارزیابی میزان اتکا معامله گران بورس اوراق بهادار تهران به اطلاعات سرمایه فکری در تصمیمات سرمایه گذاری

پاورپوینت برند یا مارک تجاری

پاورپوینت آمار و احتمالات

رشد اندک دلار و یورو در ایستگاه پایانی هفته/ کاهش قیمت 15 واحد پولی در بانک مرکزی

پاورپوینت چگونگی کار با گچ نکات و دانستنی ها

بررسی ارتباط میان موجودی کالا و اختلال در جریان حمل و نقل و توزیع

پاورپوینت طراحی محصولات از ایده تا تولید

پاورپوینت روش های تولید، اجرا و نگهداری مخلوط آسفالت سرد

پاورپوینت فضای پشت بام ساختمان ها و استفاده کاربردی از آن

ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت¬های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران بین سالهای 1378 تا 1387

از «ایمنی غذایی» تا «امنیت غذایی»

29 هزار معاینه در پزشکی قانونی استان زنجان انجام شد

تابستان سخت اجاره نشین ها با قراردادهای عجیب و نجومی

پاورپوینت تاسیسات حرارتی ساختمان

پاورپوینت اثر اولتراسونیک بر روی نگهداری مواد غذایی

پاورپوینت تلغیظ شربت

پاورپوینت عایق کاری حرارتی رطوبتی ساختمان و راه کارهای آن

بررسی ارتباط بین مکانیسم های حاکمیت شرکتی با سیاست تقسیم سود متغیر شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

پاورپوینت شیرهای طعم دار

میزان دقیق افزایش حقوق ها در سال 98 چقدر خواهد بود + جدول

قیمت طلا و سکه امروز 98/01/29

بررسی تأثیر سیستم جامع مالی و یکنواخت صنعت نفت بر ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری (مورد مطالعه در شرکت های پالایش نفت کشور)

تغییرات اقلیمی مهمترین معضل بخش کشاورزی است

پاورپوینت فناوری نانودربسته بندی مواد غذایی

تحلیل مقایسه ای بین مدل شرطی قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای و مدل شرطی قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای کاهشی در تبیین نرخ بازدهی واقعی سهام

آژانس های مسافرتی به مرخصی اجباری رفتند

هدایت سرمایه مردم به سوی تولید/ نگاه ویژه به صنعت نساجی و پوشاک

پاورپوینت شاخص های بهره وری و تعیین و محاسبه آنها-

38 درصد فارغ التحصیلان بیکارند/گره کور اشتغال تحصیلکرده ها+جدول

اعطای 5 هزار وام قرض الحسنه به سیل زدگان/ سقف وام 5 میلیون تومان

پاورپوینت شیوه های مداخله در بافت های فرسوده شهری

تبلور همبستگی و انسجام ملی برای کمک به سیل زدگان/لزوم تقویت همدلی برای عبور از مشکلات سیل

جریمه بانک ایتالیایی به دلیل دور زدن تحریم ها

پاورپوینت سیاستهای جمعیتی _ تعریف انواع سیاستهای جمعیتی

پاورپوینت سیستم های ساختمانی و سازه ای

پاورپوینت غذاهای عملگر

آپارتمان های 120 متری در تهران چند می ارزند؟

تبلور همبستگی و انسجام ملی برای کمک به سیل زدگان/لزوم تقویت همبستگی برای عبور از مشکلات سیل

قیمت پایه هیات واگذاری برای ماشین سازی تبریز

رایزنی برای تثبیت ارز نیمایی واردات گوشت

پاکستان به دنبال وام 8 میلیارد دلاری از IMF

پاورپوینت بازیافت زباله

پاورپوینت بررسی افلاتوکسین M1 در فرآورده های لبنی ، روش تشخیص و کاهش آن

رنگ در معماری

بررسی ارتباط بین ثبات و پایداری مالکان شرکت و عملکرد مالی شرکت

واردات ابریشم 10 میلیون دلاری شد

کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

فارس من|عدم وجود برنامه مبارزه با قاچاق سیگار/ 4 هزار میلیارد تومان سیگار قاچاق دود شد

عدم استفاده از ظرفیت جوانان، هدررفت انرژی انسانی را به همراه دارد

پاورپوینت سدهای لاستیکی

مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل

مقایسه سدسازی و آبخیزداری در کنترل سیل