مطالب مرتبط:
شریفی برای انتقال به سپیدرود منتظر نظر پرسپولیس می ماند
در گفت وگو با فارس مطرح شد انتقال بیش از 3 هزار سیل زده لرستانی به نقاط امن/ 250 تن موادغذایی جابه جا شد
آیا سنگ نگاره های گلپایگان به این شهرستان بازگردانده می شود؟
انتقال 255 سیل زده لرستان به مناطق امن توسط بالگردهای اورژانس
پرونده متهمان ترور امام جماعت مهاباد منتظر وقت دادگاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 فروردین 1398 ساعت 14:552019-04-15حوادث

سیل منتظر دادگاه و انتقال سنگ نگاره های کوچری می ماند؟


در حالی سطح آب در محوطه ی تاریخی کوچری گلپایگان به مرور بالا می رود که تا کنون بخش زیادی از سنگ نگاره های چند هزار ساله ی این محوطه ی باستانی، - با بالا آمدن آبِ سد به زیر آب رفته اند و تا یک هفته ی دیگر کل محوطه به زیر آب می رود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نخست بحث تخلیه اهالی روستای کوچری در توابع شهرستان گلپایگان در استان اصفهان و جابجا کردن این روستا مطرح شد و با اجرایی کردن آن، سد کوچری را در یکی از محوطه های باستانی گلپایگان در استان اصفهان ساختند، تا امروز که سه سال از زیر آب رفتن و بیرون آمدن هرازگاهی دوهزار بوم سنگ نگاره تاریخی می گذرد.

حالا علاوه بر همان اتفاقات گذشته، در طول کمتر از یکی دو هفته قبل تا کنون نیز به واسطه ی باران های سیلابی در سراسر کشور، بخشِ زیادی از این سنگ نگاره ها زیر آب رفته اند و این هشدار داده شده که تا یک هفته ی آینده، کل این محوطه به زیرآب می رود و این یعنی تهدید جدی تخریب برای این محوطه ی چند هزار ساله.

شاید هم مسؤولان میراث فرهنگی و آب منطقه ای، معتقدند سیل آن قدر منتظر می ماند تا هر قدمی که مدیریت شهری و فرهنگی می خواهند برای این محوطه ی تاریخی 17 هزار ساله بردارند و آن را اجرایی کنند و بعد از آن سنگ نگاره ها را با خود در آب غرق کند! کوچری زیرآب رفت / جاده قدیم محوطه بسته شده محسن جمالی - پژوهشگر سنگ نگاره ها و نویسنده کتاب سنگ نگاره های گلپایگان، گذرگاه تاریخ - که یک شنبه 25 فروردین این محوطه ی تاریخی و وضعیت سنگ نگاره ها را از نزدیک دیده، به خبرنگار ایسنا می گوید: تا کنون تعداد زیادی از سنگ نگاره ها زیرآب رفته اند و با توجه به وضعیت سد و زیر آب رفتن جاده قدیم، قطعاً تا 20 روز دیگر همه ی محوطه هم زیر آب می رود.

او با اشاره به صحبت های منتشر شده از زیر آب رفتن کامل محوطه تا یک ماه دیگر، ادامه می دهد: میراث فرهنگی موفق شد در یکی دو سال گذشته و با حکم دادستانی آبگیری بیش از تراز آب روی سنگ نگاره ها را متوقف کند، اما در وضعیت کنونی بارندگی ها آن قدر شدید شده اند که سد به سرعت در حال آبگیری است، حتی جاده دسترسی قدیم که تنها امید ما برای حفاظت از سنگ نگاره ها بود نیز بسته شده است.

به گفته ی وی، حدود دو هزار سنگ نگاره ی تاریخی در این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند که اکنون همه ی آن ها در معرض خطر جدی هستند.

این فعال میراث فرهنگی با اشاره به ایجاد جاده ی جدید برای تردد در این محوطه و بستن جاده ی قدیم، اظهار می کند: از یک سو تعدادی از سنگ نگاره ها در مسیر ساخت جاده جدید از بین رفتند و از سوی دیگر جاده جدید از نظر موقعیت جغرافیایی در تراز سطح قرار گرفته و به گونه ای ساخته شده که سد هم به طور کامل آبگیری شود، هیچ آسیبی به جاده وارد نشود.

وی همچنین با اشاره به صحبت های انجام شده در طول یکی دو سال گذشته برای ایجاد یک پایگاه پژوهشی یا حتی انتقال مهمترین سنگ نگاره ها به منطقه ای دیگر، بیان می کند: فقط در این زمینه صحبت هایی مطرح شد، اما هیچ اقدام عملی انجام نشد.

مثلاً پژوهشگاه میراث فرهنگی با انجام بررسی های میدانی با شرکت آب و منطقه ای تهران، طرح جابجایی سنگ نگاره ها را مطرح کردند که در نهایت شنیده شد به دلیل پرداخت نشدن هزینه های انتقالِ سنگ نگاره ها این طرح نیز اجرایی نشد.

جمالی با اشاره به اعتراض های دوستداران میراث فرهنگی به فرمانداری، نماینده مجلس و مسؤولان میراث فرهنگی نسبت به این اتفاق، اظهار می کند: تا کنون حتی سنگ نگاره نفیس صورت فلکی خرچنگ که در حالت عادی 50 متر بالاتر از تراز آب بود، نیز زیرآب رفته است.

پرونده حقوقی در دادگاه باز است فریدون الهیاری - مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان - اما در گفت وگو با ایسنا، مدیریت کلی برای حفاظت از این اثر تاریخی را به واسطه ی تفاهم نامه ای که بین مسؤولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و شرکت آب و منطقه ای تهران امضا شده، متوجه پژوهشگاه میراث فرهنگی می داند و می گوید: جابجایی سنگ نگاره ها یک گزینه ی مدنظر بوده که چندان هم مورد تأیید نبوده است.

او با اشاره به تفاهم نامه ی امضا شده بین این دو نهاد، برای ادامه ی کاوش ها و سطح خروجی آبگیری در منطقه، بیان می کند: سازمان آب منطقه ای باید نسبت به نجات بخشی این محوطه ی باستانی تعهداتی را عمل می کرد، اما به واسطه ی اجرایی نشدن آن ها، به دادگاه گلپایگان شکایت کرده ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به بارندگی ها، سطح آب در سد کوچری در حال بالا رفتن است و سد به مرور به طور کامل آبگیری می شود، بیان می کند: آن چه که مسلم است پژوهشکده باستان شناسی سطح آبگیری مشخصی را به شرکت آب و منطقه ای اعلام کرده است، که اگر بیشتر از ان انجام شود، پیگیری حقوقی می کنیم.

الهیاری همچنین با اشاره به زیر آب رفتن درصدی از سنگ نگاره ها در طول دوران آبگیری سد می گوید: با این وجود همچنان باید بخش مهمی از این آثار خارج از آب باشند.

از سوی دیگر برای تعیین تکلیف این محوطه ی تاریخی بحث هایی بر سر تأسیس یک پایگاه پژوهشی بود که باید این تعهدات همگی عملی شوند.

نبود اعتبار عامل اجرایی نشدن جابجایی سنگ نگاره ها کاظم عرب - معاون اجرایی سابق پژوهشکده باستان شناسی و باستان شناس - که در اوایل دهه 90 سرپرست بررسی و کاوش در این محوطه تاریخی بوده است، به ایسنا توضیح می دهد: در جلساتی که برای این محوطه ی تاریخی برگزار شده بود، قرار بر این بود تا منابع مالی مرحله ی دوم پروژه توسط شرکت آب و منطقه ای تهران تأمین شود و به دلیل وسعت و حجم زیاد سنگ نگاره ها، آثار شاخص و گزینش شده از محوطه جابجا شوند، اما به دلیل نبود این امکان، بحث های کارشناسی مطرح شدند و شرح خدمات تنظیم و به شرکت آب منطقه ای استان تهران اعلام شد تا بر آن اساس قرار داد بسته شود.

او با اشاره به وجود یک محوطه شاخص دیگر در محدوده ی سد که هنوز خارج از آب است و قرار بر کاوش آن محوطه که در محدوده ی آبگیری سد قرار داشت، بود؛ می گوید: در دو یا سه سال گذشته، به همراه خانم چوبک - رییس سابق پژوهشکده باستان شناسی – پیگیری هایی برای مطالعات باستان شناسی منطقه انجام شد، اما بعد از مدتی شرکت آب منطقه ای اعلام کرد که امکان پرداخت اعتبار این پروژه به صورت نقدی را ندارد و باید با اسناد اوراق مشارکت خزانه منابع قرارداد را پرداخت کند که به واسطه ی نبود امکان استفاده دستگاه های دولتی از اسناد خزانه دولت، پژوهشگاه میراث فرهنگی امکان انجام این کار را نداشت و از سوی دیگر پول نقد نیز دراختیار نداشت، به همین دلیل کار متوقف شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه ای در حضور بالاترین مقام دستگاه اجرایی پژوهشگاه، برای رسیدن به نتیجه ی نهایی در این زمینه بیان می کند: با توجه به نبود سیل در سال گذشته، قرار بر این بود تا تراز آب ثابت بماند، تا آن زمان حدود 20 درصد آثار زیر آب رفته و 80 درصد هنوز غرق نشده بودند، بنابراین نسبت به ثابت ماند سطح تراز آب تاکید شد تا با جمع بندی نهایی در این زمینه تعیین تکلیف شود، اما تأمین نشدن منابع از طرف شرکت آب منطقه ای، این قضیه مسکوت ماند و پژوهشگاه به دلیل نداشتن اعتبار نتوانست کاری انجام دهد.

سنگ نگاره ها به مرور آسیب می بینند او وضعیت این سنگ نگاره ها را که به طور دائم در معرض باد و باران هستند را نامناسب می داند و می گوید: چون تا مدت زمانی در زیر آب بودن شان نیز به معنای قرارگرفتن شان در شرایط محیطی مناسب تر است، اما بعد از یک سال و یک سال و نیم که آب فروکش کند، قطعاً ان ها به مرور دچار آسیب های بیشتری می شوند.

به گفته ی وی قرار بود این سنگ نگاره ها نخست در مکان خود تثبیت و استحکام بخشی شده و سپس جابجایی انجام شود، اما هیچکدام انجام نشد.

علی بختیار - نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی - نیز در گفت وگو با ایسنا" با اشاره به این که آثار تاریخی و کتیبه ها و سنگ نگاره های با قدمت بیش از 6 تا 7 هزار ساله با آب گیری کامل سد کوچری زیر آب خواهند رفت، بیان کرده است: با آب گیری کامل مخزن سد کوچ ری علاوه بر این روستا، تعداد زیادی آثار تاریخی نیز به زیر آب می رود.

آثار تاریخی که بعضاً 6 تا 7 هزار سال قدمت دارند.

یکی از کتیبه هایی که به زیر آب رفته نشان می داد که ایرانیان قبل از تاریخ به دنبال نجوم بودند و یا کتیبه ای دیگر نیز که به زیر آب رفته نشان می داد ایرانیان حدود 5000 سال قبل به دنبال مکانیزه کردن کشاورزی بودند.

این کتیبه ها و سنگ نگاره ها ارزش زیادی داشته و وزارت نیرو قرار بود که نسبت به حفظ و نگهداری آنها اقدام کند حتی در سال های اخیر با پیگیری بنده یک پژوهشگاه میراث فرهنگی در منطقه کوچریی ایجاد شده بود اما متأسفانه هر دو دستگاه یعنی وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی در زمینه حفظ این آثار تعلل و کوتاهی کردند.

خبرنگار ایسنا در تلاش است تا با بهروز عمرانی - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری - نیز درباره ی اقدامات انجام شده بر اساس تفاهم نامه ی امضا شده، بین این نهاد و شرکت اب و منطقه ای تهران صحبت کند، اما به دلیل حضور وی در جلسه، ان هنوز امکان پذیر نشده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - تاریخ - تاریخی - جاده - فرهنگی - استان - قدیم - میراث - باستانی - اصفهان - جدید - روستا - ایسنا - منطقه - بسته - آثار ملی - نویسنده - خبرنگار - بارندگی - روستای - انتقال - دادگاه - مدیریت - تخریب - منتشر - هشدار - باران - امروز - گزارش - امید

آخرین اخبار سرویس:
تصادف مرگبار در محور تبریز-آذرشهر + فیلم

پاورپوینت معرفی اجمالی شهرستان خواف

کشف نوزاد در صندوق عقب خودروی مسافرکشی

تیراندازی در جنت آباد | پدر زن برای ختم اختلافات اسلحه کشید

پاورپوینت آلتراسونیک

آماری و مشاجره

اعتراف مردی به جنایت هولناک در حضور خانواده همسر

تعمیر کار آسانسور در کرج مصدوم شد

تعمیر کار آسانسور در کرج مصدوم شد

کشف و ضبط بیش از 13 کیلوگرم تریاک در بردسکن

کشف محموله دستمال کاغذی غیربهداشتی در مشهد

برخورد اتوبوس با عابران در ژاپن 2 کشته و 8 زخمی برجا گذاشت

7 کشته در حادثه تصادف اتوبوس با کامیون در شمال هند

سیلاب سه مسیر ارتباطی در سیستان را بست

کشف 30 هزار لیتر سوخت قاچاق از یک کامیون در میناب

پاورپوینت معماری خانه قدیمی مجتهدی در نیشابور

کشف و ضبط بیش از 13 کیلوگرم تریاک در بردسکن

سقوط یک نوزاد از ساختمان 5 طبقه

کشف نوزاد یک روزه از صندوق عقب خودرو

سیلاب سه مسیر ارتباطی در سیستان را بست

کشف محموله دستمال کاغذی غیربهداشتی در مشهد

کشف یک محموله بیش از 2 میلیارد ریالی کالای قاچاق در حاجی آباد

مرگ بر اثر سقوط از کوه

غرق شدن پدر و پسر مینابی در حوضچه آب

مرگ خاموش زوج کلاردشتی

اعتراف به قتل همسر؛ خفه اش کردم

پرتاب نوزاد پنج ماهه از ساختمان چهار طبقه در تهران

سقوط نوزاد پنج ماهه از چهار طبقه

پیش بینی وزش بادهای شدید در کرمان

پل نیاتک هیرمند تخریب شد

سوژه روز نشنال جئوگرافیک را ببینید + عکس

پیش بینی وزش بادهای شدید در کرمان

کشف نوزاد یک روزه از صندوق عقب خودرو

پاورپوینت شناخت خانه های قدیمی مشهد _ تعمیر و نگهداری منزل قیافه

مرگ خاموش پدر و مادر در کلاردشت

همت مردم و مسئولین برای جلوگیری از خسارت سیلاب به منطقه سیستان

تلف شدن 6 راس مارال در تالش

خودکشی دختر 16 ساله بیرجندی + عکس

قتل فجیع همسر مقابل چشمان خانواده !

سقوط نوزاد پنج ماهه از طبقه چهارم

جهادگران در مناطق سیل زده

یک کشته و 2 زخمی در تصادف رانندگی سیاهکل

جزییات انفجار یک تریلی و قطع برق در خرمشهر

سرعت مطمئنه و فاصله طولی را رعایت کنید

سقوط نوزاد پنج ماهه از چهار طبقه/ حال نوزاد وخیم است

کشف راز قتل خانوادگی در مسعودیه تهران

توجه نسل جوان به ادیبانی چون سعدی در گرو آگاهی بخشی است

مرگ دو نفر در آستارا به علت خفگی ناشی از گاز منواکسید کربن

15درصد جرایم ناشی از خشونت در گیلان کاهش یافت

بخشش محکوم به قصاص پس از 6 سال

سقوط نوزاد پنج ماهه از ساختمان چهار طبقه

سقوط نوزاد پنج ماهه از چهار طبقه

کشف بیش از یک و نیم تُن مواد مخدر در فروردین

15درصد جرایم ناشی از خشونت در گیلان کاهش یافت

سوانح رانندگی در سبزوار هشت مجروح بر جای گذاشت

کشف محموله تریاک در همدان

سقوط نوزاد پنج ماهه از طبقه چهارم یک ساختمان

سقوط وحشتناک طفل پنج ماهه از ساختمان پنج طبقه

برخورد کمپرسی با خط انتقال موجب قطع برق مناطقی از خرمشهر شد

توقیف محموله گردو قاچاق در خنج

سقوط کودک خردسال از طبقه چهارم/تحقیقات پلیس در این رابطه ادامه دارد

سوانح رانندگی در سبزوار هشت مجروح بر جای گذاشت

201 کیلوگرم مواد مخدر در جاده خواف به مشهد کشف شد

سقوط نوزاد پنج ماهه از چهار طبقه

سقوط وحشتناک طفل پنج ماهه از ساختمان پنج طبقه

محور هراز از رودهن به آمل ممنوع می شود

برق بسیاری از منازل در خرمشهر قطع شد+فیلم

201 کیلوگرم مواد مخدر در جاده خواف به مشهد کشف شد

اعتراف یک مرد به قتل وحشتناک همسرش

پرواز قلب مادر از رشت به تهران /همکاری اورژانس کشور و نیروی انتظامی برای رساندن قلب پیوندی

پلیس سریلانکا از وقوع هفتین انفجار در پایتخت این کشور خبر داد

هشتمین انفجار پایتخت سریلانکا را لرزاند

سارقان مسلح در کرمانشاه به دام پلیس افتادند

هشتمین انفجار در سریلانکا

برق بسیاری از منازل در خرمشهر قطع شد

پل نیاتک در هیرمند تخریب شد

گاز گرفتگی خانواده ای را در کلاردشت 2 نفر به کام مرگ برد

آمادگی کامل تیم مدیریت بحران استانداری هرمزگان/آمادگی هرمزگان برای اعزام کمک های امدادی به سیستان و بلوچستان

محور هراز از رودهن به آمل ممنوع می شود

دستگیری سارق حرفه ای باطری خودرو در گنبد کاووس

حادثه رانندگی مرگبار در محور تبریز - آذرشهر+ فیلم

غرق شدن یک پدر و پسر در استخر 9 متری آب به علت ناآشنا بودن به فنون شنا

انفجارهای خونین با صدها کشته و زخمی در سریلانکا

فرود اضطراری پرواز شیراز -ساری در اصفهان

پخت و توزیع غذای نذری در عشق آباد شهرستان طبس

سیستان و بلوچستان در خطر سیلاب/آماده باش هلال احمر

9 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز باطل شد

دختربچه سیل زده حادثه دیده با بالگرد به اهواز منتقل شد

محموله تریاک در همدان متوقف شد

طغیان رودخانه نیاتک در شهرستان هیرمند

مسدود شدن یک محور دیگر در شمال سیستان و بلوچستان

یک کشته و 3 مصدوم براثر واژگونی خودرو در محور فهرج – زاهدان

دختربچه سیل زده حادثه دیده با بالگرد به اهواز منتقل شد

ممنوعیت تردد در دیواره رودخانه های منطقه سیستان

کشف راز یک قتل خانوادگی

پرخاشگری

خودداری از تردد در دیواره رودخانه های منطقه سیستان

محموله تریاک در همدان متوقف شد

آقا بیا!

غلظت گردوخاک 14 برابر حد مجاز در زابل

سیل منتظر دادگاه و انتقال سنگ نگاره های کوچری می ماند؟

سیل منتظر دادگاه و انتقال سنگ نگاره های کوچری می ماند؟