مطالب مرتبط:
صفایی فراهانی : ریزش آرای اصلاح طلبان برای کشور ترسناک است / تخریب اصلاح طلبان تلاشی برای بازگرداندن شرایط به نفع اصولگرایان است / ما از روحانی انتقاد می کنیم اما تخریب نمی کنیم / رفع حصر خوب است اما مشکل مردم نیست / هر دو طیف در این چهل سال مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده اند
آیا نسخه شفابخش مشکلات کشور در دست اصلاح طلبان است؟
محمد سلامتی مطرح کرد: روحانی باید تیم اقتصادی را کاملا عوض کند/ ضعف مدیریتی دولت دامن اصلاح طلبان را هم خواهد گرفت/ ناامیدی از اصلاح طلبان و اصولگرایان ممکن است به معنی ناکارآمدی نظام تلقی شود
اصولگرایان از استحاله در مذاکرات هراس دارند/ حاکمیت می خواهد اصلاح طلبان محافظه کار را جذب کند/ با موتلفه و اتحاد نمی توان کشور را اداره کرد
اصولگرایان از استحاله در مذاکرات هراس دارند/ حاکمیت می خواهد اصلاح طلبان محافظه کار را جذب کند/ با موتلفه و اتحاد نمی توان کشور را اداره کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 فروردین 1398 ساعت 14:112019-04-15سياسي

مشکلات کشور دامن همه ازجمله اصلاح طلبان و اصولگرایان را می گیرد


حالا ما دلمان را خوش کنیم که وجیه المله باشیم؟ که چه مثلا؟ یا همیشه حالت اپوزیسیون و منتقد داشته باشیم که چه بشود؟ ما باید راه حل ارائه دهیم.

- رویداد24"غلامحسین کرباسچی که اخیرا دوباره دبیرکل حزب کارگزاران شده اما معتقد است که این مقطع وقت حرف های سیاسی نیست و باید برای مشکلات مردم کاری کرد.

او در گفت و گویی با شرق تاکید می کند که وجیه المله بودن برای یک جریان سیاسی کافی نیست و باید راهکار ارائه کند.

مشروح این گفت و گو به شرح زیر است: * راهبرد جریان اصلاح طلب و تاکتیک آن در سال 98 چه می تواند باشد؟ آن هم در شرایطی که هم با موضوع انتخابات روبه رو است و هم از سوی دیگر کشور با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می کند.

درباره راهبرد و تاکتیک کل جریان اصلاح طلبی باید همه وابستگان به این جریان ابراز نظر کنند.

من نظر شخصی خود را دراین باره مطرح می کنم.

عقیده من این است که اگر در کشور مشکلاتی وجود داشته باشد یا به وجود بیاید؛ در هر زمینه ای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، یا اگر سیلی وارد کشور شود، این طور نیست که بین اصلاح طلب و اصولگرا گزینش کند؛ بلکه دامن همه را می گیرد.

در مقاطعی که چنین مشکلات حادی ایجاد می شود، همه باید خیرخواهانه و از موضع رفع مشکلات مردم و کشور و بهبود آلام و دردهای دامن گیر مردم، با هم همکاری کنند.

در چنین فضایی، خیلی جای رقابت های سیاسی نیست.

مگر اینکه بخواهند راه حلی برای بهبود عملکرد داشته باشند و آن را خارج از فضای تئوریک، خلأ و انتزاعی مطرح کنند؛ برای مثال فرض کنید وقتی مشکل اقتصادی و تورم وجود دارد، برای رفع آن برنامه ارائه بدهند یا اگر کشور درگیر چنین بلایایی مثل سیل و زلزله می شود، برای خروج از این بحران برنامه بدهند.

چنین مقاطعی، جای زدن حرف های سیاسی و انتزاعی نیست.

این به طور کلی مطرح است.

به طور مشخص در چنین سالی که ما با مشکلات اقتصادی، سیاست خارجی و عوارض ناشی از این بلایای طبیعی مواجه هستیم، به نظر من وظیفه اصلی همه در چنین شرایطی این است که از حرف های ذهنی خارج شوند و برای رفع مشکلات مردم فکر کنند.

* تا به امروز برنامه مشخصی از سوی جریان اصلاح طلب چه آنها که بیرون از جریان حاکمیت هستند و چه آنها که به واسطه انتخابات جایگاهی را کسب کرده اند، برای برون رفت از این مشکلات ارائه نشده است.

فکر می کنید اگر قرار است جمع بندی انجام شود، چه زمانی باید صورت پذیرد و آن راهکار مشخص که ممکن است برای حل مشکلات داشته باشد و به بحث انتخابات هم منتهی شود، چه خواهد بود؟ بحث انتخابات به صورت خاص، موضوعی است که در ایام انتخابات باید درباره آن صحبت شود.

اما برای مقدمه آن کار، اصل مسئله این است که اصلاح طلبان فضایی را در کشور به وجود بیاورند که فضای ناامنی و عدم اعتماد سیاسی از جانب مردم و حکومت شکل نگیرد؛ یعنی مردم به اصلاح طلبان، اصولگرایان و مجموعه حکومت بدبین نباشند و حکومت هم فضایی را برای کسانی که منتقد هستند فراهم کند تا شرایط بدبینی و سوءظن نسبت به یکدیگر در کمترین حالت ممکن باشد.

در شرایط بحرانی هرقدر که بتوانیم سوءظن ها و بدبینی ها را کاهش بدهیم و همه خود را برای حل مشکلات کشور یک دل نشان بدهیم، به نفع مردم و کشور خواهد بود.

در چنین شرایطی انتخابات هم می تواند به انتخاب های بهتر بینجامد.

واقعیت این است که در شرایط بدبینی و سوءظن نیروهای کارآمد نمی توانند وارد عرصه انتخابات شوند.

وقتی چنین فضایی حاکم باشد، نیروهایی که می توانند راه حل های عملی مناسب تری برای کشور داشته باشند، کمتر فرصت پیدا می کنند وارد صحنه شوند.

اتفاقا در این فضای بدبینی، کسانی که معمولا خود را با شرایط تطبیق می دهند و به رنگ روز سیاست درمی آیند، با انواع و اقسام کارهایی که می کنند چه با حرف زدن و چه با عکس العمل هایی که در شرایط مختلف نشان می دهند، مثلا یک روز یک جور وارد مجلس می شوند و روز دیگر نوع دیگری در مجلس حرف می زنند و وارد عرصه می شوند.

این وضعیت کمک نمی کند که در انتخابات بتوانیم نیروهای کارآمد و به دردبخوری را وارد مجلس یا جاهای دیگر کنیم که برای کشور راه حل داشته باشند.

اصلاح طلبان اگر بخواهند واقعا دلسوزانه و در راستای کاهش درد مردم رفتار کنند، باید شرایطی را به وجود بیاورند که فضای بدبینی و سوءظن به حداقل برسد.

باید همه جناح ها و نیروهای حاکمیت با دلسوزی با مسائل برخورد کنند تا فضا آماده شود که نیروهای کارآمد و نه نیروهایی که هر روز به رنگ روز درمی آیند، بتوانند در کشور انتخاب شوند و کاری انجام دهند.

ما متأسفانه دیده ایم، برخی ها موقع انتخابات یا موقعی که بحث صلاحیت ها مطرح می شود، یک جور حرف می زنند، موقع رأی گرفتن از مردم هم یک جور دیگر حرف می زنند و موقعی که دوباره فصل انتخابات فرامی رسد، طور دیگری حرف می زنند.

خب معلوم است که نمی توان روی کارآمدی این افراد برای رفع مشکلات کشور حساب کرد.

* می فرمایید اصلاح طلبان در یک فضای دلسوزانه وارد عمل شوند.

این فضای دلسوزانه چطور باید ایجاد شود؟آیا باید از سوی حاکمیت ایجاد شود یا خود اصلاح طلبان در مواضع و عملکرد خود تغییری به وجود بیاورند؟ این یک مسیر دوطرفه است.

رفتار اصلاح طلبان باید طوری باشد که دلسوزی و صمیمیت آنها نسبت به مسائل کشور و غیرسیاسی عمل کردن آنها مشهود باشد.

الان شما بین مردم هم که باشید و آنهایی که ممکن است رأیی به اصلاح طلبان داده باشند، برداشت آنها این نیست که اصلاح طلبان فقط به خدمت یا حل مشکلات سیاسی فکر می کنند، مردم فکر می کنند که اینها هم دنبال قدرت یا پیداکردن جایی در حاکمیت هستند.

اصلاح طلبان باید رفتارشان به گونه ای باشد که هم حاکمیت و هم مردم و نیز برون داد این جریان نشان بدهد که به جای رقابت های سیاسی به فکر نارسایی ها و حل آنها هستند.

جریان مقابل اصلاح طلبان، یعنی اصولگرایان، حاکمیت و مجموعه نهادها هم باید فکر کنند که شرایطی در کشور ایجاد شود تا آدم هایی که می خواهند با لباس سیاسی عوض کردن، جایگاهی برای خود ایجاد کنند، مجال نیابند.

متأسفانه اصلاح طلبان هم در مواقع مختلف آن قدر که به مباحث انتزاعی و حرف های سیاسی می پردازند، به گرفتاری های مردم و راه حل آن کمتر فکر می کنند.

اگر هم احیانا با اشاره به این مشکلات راه حل ارائه می دهند، آن قدر رنگ و بوی سیاسی به آن می دهند که بیش از آنکه جنبه کارشناسی آن موردتوجه قرار بگیرد، ابعاد سیاسی آن در جامعه پررنگ می شود.

طرف مقابل هم این جنبه های سیاسی را بیش از جنبه های کارشناسی مدنظر قرار می دهد.

*فکر می کنید اگر مجال برای چهره های کارآمد فراهم شود، مثلا با برگزاری یک انتخابات متفاوت از انتخابات 94 می توانیم مشکلات را حل کنیم یا آنکه احتمالا حل این مشکلات فراتر از ورود چهره های موجه در یک انتخابات متفاوت است؟ انتخابات یکی از راه حل هاست.

حتما فراتر از انتخابات، نهادهای مختلف حاکمیتی و دولت هم می توانند مؤثر باشند.

یکی از این راه ها، انتخابات است.

طرف بحث من فقط اصلاح طلبان نیستند.

چهره های کارآمد که تنها در میان اصلاح طلبان نیستند؛ در میان چهره های مستقل و اصولگرایان هم دیده می شوند.

بحث من این است که در شرایط بحرانی همه فکر مسائل و مشکلات کشور باشند و به جای مباحث انتزاعی راه حل ارائه بدهند.

مثلا به انتخابات 94 اگر مراجعه کنیم، در میان کسانی که انتخاب شده اند، باید ببینیم رضایت جریان اصلاح طلب از نیروهایی که به اسم جریان اصلاح طلب وارد مجلس شده اند، چقدر است؟ این چهره ها چه تحرک، برنامه یا طرحی برای حل مشکلات کشور به غیر از برخی نطق ها یا بعضی از اعتراضات سیاسی داشته اند؟ مثلا چه موضعی در برابر برخی وزرایی که عملکرد درستی نداشتند، اتخاذ کرده اند؟ حالا فرض کنید نقش وجودی آقای عارف، به عنوان رییس فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس چه بوده است؟ یعنی اگر نبودند، چه اتفاقی می افتاد که حالا که هستند، نیفتاده است؟ به غیر از برخی موارد معدود، که تازه نمی دانیم این چهره ها چه اندازه تأثیرگذار بوده اند.

بقیه نیروها هم همین طور؛ بالاخره ما خوشمان می آید نیروهایی که با ما سلام و علیک دارند و هم فکر هستند، در مجلس حضور داشته باشند که فحش و بدوبیراه به جریان اصلاحات ندهند اما اینها که گرفتاری کشور نیست.

ای کاش در مجلس به سرتاپای جریان و شخصیت های اصلاح طلبی ناسزا بگویند اما برای حل مشکل مردم راه حل بدهند.

بنابراین اگر فضا، فضای مباحث انتزاعی و رودررویی تمام عیار باشد، نه نهادهای حاکمیتی اجازه می دهند و نه اصلاح طلبان به دنبال نیروهای مستقل و کارآمد می گردند و فضا به سمت شعاری شدن حرکت می کند.

در چنین موقعیتی از این طرف چهره هایی سر برمی آورند که در موقع انتخابات یک مدل حرف می زنند و وقتی مثلا وارد مجلس شدند، طور دیگری سخن می گویند و عمل می کنند.

*با توجه به عملکرد اصلاح طلبان از 92 به این سو، آیا احساس می کنید بین اصلاح طلبان و مردم فاصله افتاده است؟ و شاید اگر اصلاح طلبان در قدرت نبودند، چنین فاصله ای ایجاد نمی شد؟ این موضوع ممکن است به این نتیجه برسد که در انتخابات 98 بخواهند به این موضوع فکر کنند که ماهیت خود را تقویت کنند و آن چیزی نیست جز بدنه اجتماعی و اعتماد سازی در بین افکار عمومی حامی جریان اصلاح طلبی؟ حتما همین طور است.

باید توجه کنیم حرف زدن های ما که مورد نیاز و توجه جامعه نیست.

عمل ماست که مورد توجه قرار می گیرد.

در این موضوع فرقی هم بین اصلاح طلبان و اصولگرایان وجود ندارد.

مثلا اصولگرایان مگر می توانند ادعا کنند که آنها چه در این دولت و چه در زمان آقای احمدی نژاد فاصله شان با مردم کم شده یا نه.

همین شقاق و جدایی در میان آنها هم اتفاق افتاده است.

در ما هم اتفاق افتاده است.

وقتی یک نیرو یا دولتی به اسم اعتدال و اصلاح طلب روی کار می آید، اما عملکردی که مورد توقع است اتفاق نمی افتد، خب معلوم است که فاصله ایجاد می شود.

ما باید حواسمان باشد که فقط زمان انتخابات یاد مردم نیفتیم.

کمترین توقعی که می رود، این است که وقتی دولتی روی کار می آید، با کمک کسانی که در روی کارآمدن آن دولت مؤثر بودند، بتواند عملکرد مثبتی از خود نشان دهد.

برای مثال، وقتی وزارت کشور این دولت به جای اینکه از نیروهای کارآمد استفاده کند، فقط شعارش این باشد که می خواهد از نیروهای بی طرف استفاده کند، طبیعی است که نتیجه چه می شود.

آدم بی طرف هم طبیعتا در جهت اهداف این دولت یا حل نگرانی های مردم کار نمی کند.

افراد بی طرف، یعنی افرادی که مراقب باشند به هیچ سمتی چرخش نداشته باشند و نتیجه می شود همین محافظه کاری ها و ملاحظه کاری هایی که متأسفانه بوده است و ما نمی توانیم این را انکار کنیم.

عملکردی از 92 به این سمت بوده، از ناحیه مجموعه نیروهای اصلاح طلب و معتدل یا هرچه بنامیم، موفق نبوده است.

بسیاری از مشکلات مردم می شد با جسارت، جرئت و کارآمدی و پرکاری مسئولانی که هستند دست کم، کمتر شود نه اینکه به طور کامل رفع شود.

* آیا بهتر نیست که اصلاح طلبان به همان جایگاه انتقادی خود بازگشته و آن را تقویت کنند؟ این که باعث پیشرفت نمی شود.

.

*به مثابه یک نهاد رصدکننده قوی حاکمیت اجرایی.

من قائل به این نیستم که عده ای روشنفکر، چپ یا هرچه نام آن را بگذاریم، فقط به دنبال این باشند که آبروی خود را حفظ کنند.

باید همه افراد هرچه آبرو دارند خرج کنند تا مشکلات حل شود، حالا یا جایگاه در بین مردم داشته باشند یا نداشته باشند.

اگر این جایگاه داشتن به یک عمل خیر و کار مفید برای مردم منتهی شود، خوب است.

*حالا ما دلمان را خوش کنیم که وجیه المله باشیم؟ که چه مثلا؟ یا همیشه حالت اپوزیسیون و منتقد داشته باشیم که چه بشود؟ ما باید راه حل ارائه دهیم.

مردم هم گول نمی خورند که یک کسی همیشه وجیه المله است؛ خب باشد؟ثم ماذا؟ به چه دردی می خورد.

وجیه المله ای خوب است که برای حل معضلات کشور راهکار داشته باشد.

اگر وجیه المله ای اپوزیسیون باشد، اما راه حل نداشته باشد، به چه درد می خورد؟ این عزم را در جریان اصلاح طلب دیدید که بخواهند برای برون رفت از این وضعیت راه حل بدهند یا اینکه در رخوت به سر می برند تا این دوره سپری شود.

بعضی ها شاید داشته باشند.

بعضی از نیروهای اصیل اصلاح طلب، کسانی که واقعا دلسوز هستند و هزینه های زیادی هم داده اند در این مدت، الان به این فکر هستند که به مردم و گرفتاری های کشور فکر کنند تا مباحث انتزاعی.

من اینها را می بینم اما اسم نمی آورم.

* اگر در جریان هستید، فکر می کنید چه زمانی به نتیجه برسد؟ در جریان است دیگر، بالاخره مباحثی که صورت می گیرد، همین حرف ها در این جلسات مطرح می شود.

امیدواریم اکثریت جریان اصلاح طلب به سمتی برود که به جای مباحث انتزاعی، مباحث عملکردی برای حل مشکلات کشور داشته باشند.


کلید واژه ها: مشکلات - مشکل - اصلاح طلب - انتخابات - سیاسی - اصلاح - کشور - اقتصادی - دبیرکل حزب کارگزاران - برنامه - مردم - حزب کارگزاران - راهکار - بلایای طبیعی - سیاست خارجی - اصلاح طلبان - اصولگرایان - کارگزاران - صورت - کرباسچی - بحران - درگیر - عوارض - همیشه - امروز - زلزله - طبیعی - گزینش - وظیفه - تورم

آخرین اخبار سرویس:
تشکیل «کمیته ویژه برای نظارت بر احیای جنگل ها و مراتع» در مجلس

زوج های جوان چگونه یارانه خود را جدا کنند؟

حزب جمهوریت در مسیر سیاست های اکثریت اصلاح طلبان حرکت می کند

حجم کتب درسی، سنگین نیست

درخواست عدم تغییر در روند پذیرش دستیارهای تخصصی و فوق تخصصی

تولیت آستان قدس رضوی: مشهد نیازمند جاذبه، شادمانی و پویایی است

جهانگیری: سیلاب هایی که از افغانستان می آید را مدیریت کنید

رونق تولید ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است

نقطه پایان جشنواره مجسمه های نمکی

مقایسه دوربین دو قول سامسونگ و هوآوی

استخدام کارشناس اجتماعی (جامعه شناسی) جهت یک دفتر در کرج

استخدام منشی جهت یک شرکت در مشهد

عناوین روزنامه های سیاسی 31 فروردین 98/ ارتش و سپاه متحد علیه دشمنان +تصاویر

آغاز رأی گیری از اتباع مصری مقیم خارج

عذرخواهی یک روحانی از آذری جهرمی بخاطر تهمتی که به او درباره اجرای سند2030 زد

دیدار همسر و مادر 2 شهید در شورایاری منطقه 8 با جهانگیری +عکس

مناظره انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اوکراین برگزار شد

پیکر مطهر شهید مجید قربانخانی به کشور بازگشت

مراسم میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) در باکو برگزار شد

با پیشنهاد دولت بررسی اف ای تی اف در مجمع به تعویق افتاد؟

طرح معامله قرن به چیزی جز شکست منجر نمی شود

حجم کتب درسی، سنگین نیست

اطلاعات غلط در مورد احیای دریاچه ارومیه ندهید

اجتماع بزرگ منتظران ظهور در بیرجند برگزار می شود

تبیین نقش دستگاه ها در بیانیه گام دوم

سربازی که هر فرمانده ای آرزوی داشتن او را داشت

حقایق روانشناسی عجیب و جالب که نمی دانستید

14 حقیقت روانشناسی که روی دیگری از زندگی را نشانتان می دهد

مهمترین قوانین ست کردن رنگ لباس

سریع ترین و کندترین تپ اختر ها کدامند؟

عکسی از نیروهای جهادی طلاب در مناطق سیل زده

یکی از آرزوهای دیرینه آموزش و پرورش تحقق یافت

حزب جمهوریت در مسیر سیاست های اکثریت اصلاح طلبان حرکت می کند

چرا بی دلیل عصبانی می شویم؟

وزیر علوم اینستاگرام را ترک کرد

نامزد ریاست جمهوری آمریکا خواستار استیضاح ترامپ شد

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران وارد سوریه شد

وداع مردم دیار علویان با سید جبهه ها در حسینیه عاشقان کربلا

حرکت اینستاگرام نشان از ضعف آمریکا در مقابل سپاه دارد/فیلتر اینستاگرام گزینه مهم قابل تاملی است

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران وارد سوریه شد

تقدیر معاون سازمان محیط زیست از تلاش های مدیریت و کارکنان پتروشیمی مبین

دومین مرحله بزرگترین اردوی جهادی اصناف ، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور برگزار شد

درخواست عدم تغییر در روند پذیرش دستیارهای تخصصی و فوق تخصصی

اقتدار در سایه امنیت

هنوز وام و کمک بلاعوض به هموطنان سیل زده پرداخت نشده است

آثار گل و لای در مناطق سیل زده پلدختر

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 31 فروردین 98

تعویق تاریخ کنکور سراسری 98 در دستور کار مجلس قرار گرفت

سناتور آمریکایی خواستار آغاز فرایند استیضاح ترامپ شد

حناچی از طاق کسرا دیدن کرد

اعزام کاروان عملیاتی شهرداری تهران برای پاکسازی نهایی آق قلا و گمیشان

مسجد جامعی: حوزه فرهنگی و اجتماعی نباید جدا از هم دیده شود

استاندار خراسان جنوبی: امنیت ما در گرو فعالیت سربازان گمنام امام زمان است

واکنش محافظه کارانه عادل به شعارهای هوادارانش

استاندار خوزستان خبر داد: برنامه ریزی برای اسکان تابستانی سیل زدگان در کانکس

استاندار خراسان جنوبی: امنیت ما در گرو فعالیت سربازان گمنام امام زمان است

در خرمشهر و آبادان چه خبر است؟

جمعیت یک کشور هر چه بیشتر، مولدتر و ثروتمندتر

حوادث جـــهان

شلاق و تبعید برای کارگردان شیاد

دولت برنامه مشخصی برای رونق تولید در بخش مسکن ندارد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 31 فروردین 98

چند راهکار برای رونق تولید

رییس مجلس سوریه: روابط مستحکم با ایران مایه افتخار است

تاتوی ناشیانه کار دست آرایشگر داد

«باران کوچولو» هنوز پیدا نشده است

تارانتینو نرسید، لوچ بازمی گردد

آغاز طوفانی جشنواره فجر

پرواز طرقه در شهرخاموش

آبی که بر باد رفت

وزیر علوم صفحه خود را در اینستاگرام مسدود کرد

سونامی فارغ التحصیلان بیکار فوق لیسانس و دکترا

روحانی از پیچ و خم های اداری ناراحت شد

اعلام حالت فوق العاده در آبادان

شب وداع با سید جبهه ها در محل قرار عاشقی شهدا+ فیلم

حفظ تلاب ها نیازمند حمایت مردم است

سربازان گمنام تا کنون کارنامه درخشانی از خود ارائه کرده اند

رییس مجلس سوریه: روابط مستحکم با ایران مایه افتخار است

دردسر تک شاخ های اقتصادی

چه کسانی مخالف تشکیل وزارت بازرگانی هستند؟

دلیل اصلی پروژه استعفاسازی علیه استاندار کهگیلویه و بویراحمد

راهپیمایی بزرگ مردم یمن در سالگرد شهید صالح الصماد

برگزاری مراسم احیائ شب نیمه شعبان در امامزاده عبدالله یاسوج

FATF و بوسه بر پنجه گرگ

سیل اخلاق سیاسی را هم برد

پاسخ علمی به سوالاتی مهم که از پرسیدن آن ها خجالت می کشید

تهران دروازه ورود پاکستان به بازار اروپا است

عمران خان فردا در ایران

افکار دیپلماسی شی جین پینگ و روابط دوستانه چین و ایران

ماجرای سیل، عبرت ها و پیامدها

برگی ازحماسه خلیج فارس

نخبه قرآنی کشور: از «قرآن» گفتند، «حافظ» شدم

بازدید شبانه امام جمعه و مسئولان آبادان از اردوگاه سیل زدگان

حقیقت را نمی توان از زبان دشمن شنید

گزارش تصویری/ طبخ و توزیع روزانه 10 هزار غذا در مناطق سیل زده خوزستان با منظم ترین سیستم طبخ و توزیع غذا

دانلود آهنگ جدید محمد کریمی بنام بیخیالم شو

اجرای ضعیف قاریان در شب پایانی رقابت های مالزی/ خروج های لحنی نماینده مصر

حضور گروه تئاتر هزار دستان رفسنجان در حرجند،هجدک کرمان

15مدرسه در بخش شعیبیه شوشتر فردا شنبه تعطیل است

چرا حضور بشیر حسینی در «عصر جدید» حماقت بار است؟

مشکلات کشور دامن همه ازجمله اصلاح طلبان و اصولگرایان را می گیرد

مشکلات کشور دامن همه ازجمله اصلاح طلبان و اصولگرایان را می گیرد