مطالب مرتبط:
چرا ایران تمایلی به مذاکره با ترامپ ندارد؟/سید حسین موسویان:دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست/ایران نمی تواند با دولتی در آمریکا مذاکره کند که ممکن است بزودی قدرت را از دست بدهد/ممکن است ایران صبر کند تا ترامپ قدرت را از د
ایران برای مذاکره با آمریکا عجله ای ندارد/ ایران می تواند تا سال 2020 صبر کند/دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست/ترامپ ممکن است به زودی قدرت را از دست بدهد
همایش بین المللی نظام بین الملل، تحولات منطقه ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران
جان کری: ترامپ راهبرد تغییر حکومت ایران را دنبال می کند/ با خروج آمریکا از برجام، تندروها در ایران قدرت گرفته اند
حمله موشکی سپاه به تروریست ها از مظاهر قدرت خدا در نظام جمهوری اسلامی ایران بود/ آمریکا در این مرحله هم سیلی سخت تر از گذشته خواهد خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 فروردین 1398 ساعت 06:462019-03-26سياسي

وقتی آمریکا زیر میز برجام زد/ ترامپ ناامید از تغییر نظام در ایران کاهش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی را دنبال می کند


نوشین نثاری، اکنون که سال 1397 با همه فراز و نشیب هایش و با تمام تلخ ها و شیرینی هایش به اتمام رسیده، فرصت مناسبی است تا یک بار دیگر نگاهی اجمالی به مهم ترین حوادث این سال داشته باشیم.

- " الگوی سیاست خارجی انزواگرایی جدید ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که ترامپ به دنبال تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه است تا تغییر نظام.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو - نوشین نثاری، اکنون که سال 1397 با همه فراز و نشیب هایش و با تمام تلخ ها و شیرینی هایش به اتمام رسیده، فرصت مناسبی است تا یک بار دیگر نگاهی اجمالی به مهم ترین حوادث این سال داشته باشیم.

بدین منظور همکاران ما در خبرگزاری دانشجو" با انتخاب تعدادی از این حوادث و نگارش گزارشی پیرامون سعی داشتند تا یک بازخوانی جذاب و البته عبرت آموز از این وقایع به مخاطب ارائه دهند.

پس تا پایان تعطیلات با ما در این سلسله گزارش ها همراه باشید تا تقویم تاریخ را با هم ورق بزنیم.

ایالات متحده آمریکا در تاریخ انقلاب اسلامی ایران و نیز از چند دهه قبل از آن، به عنوان یک مداخله گر و استعماری مطرح بوده است.

سیاست خارجی این کشور از ابتدای حضور خود در خاک ایران از قرن گذشته به این سو، همواره امنیت ملی کشورمان را تحت تأثیر قرارداده است.

این تأثیرات در طول دوره های گذشته به یک اندازه نبوده است و پیامد های آن بستگی به نوع سیاست اتخاذ شده توسط این کشور و نیز میزان مقاومت و پایداری دولتمردان کشورمان در مقابل خواسته ها و سیاست های ایالات متحده داشته است.

اما سیاست خارجی این کشور با روی کار آمدن دونالد ترامپ وارد فاز جدیدی در قبال ایران شده است.

دولت ترامپ از همان آغاز تشکیل کابینه ی خود توافق برجام را بدترین توافق قرن خواند و در صدد خروج از این توافق برآمد که در نهایت زمینه را برای خروج این کشور از برجام و اعمال دوباره ی تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران فراهم ساخت.

دلایل و پیامد های منطقه ای و بین المللی خروج آمریکا از برجامدلایل خروج دولت ترامپ از برجام عمدتاً ریشه در ترس آن ها از افزایش نفوذ و موقعیت منطقه‏ای ایران در خاورمیانه دارد که در پی این ترس با افزایش تحریم‏ها علیه جمهوری اسلامی و در عین حال بهانه دیگری بنام ایرادگیری در موضوع آزمایش موشکی ایران و همچنین تحولات منطقه خاورمیانه به‏ویژه سوریه و یمن این موضوع را قوت داد.

روابط ایران و آمریکا به‏ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تغییر شگرفی داشته و از روابط دوستانه و نزدیک قبل از انقلاب به روابط خصمانه بدل گردید که دلیل اصلی آن کوتاه شدن کامل دست آمریکا از ایران به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی و در نتیجه آن عدم تامین زیاده خواهی های او بود.

اما نکته بسیار مهمی که در دوره ریاست جمهوری اوباما در قبال ایران رخ داد، مذاکره مستقیم دو کشور در مورد برنامه هسته ‏ای صلح‏ آمیز ایران بود.

تا قبل از این تنها یک مورد دو کشور مذاکره مستقیم داشتند که آن هم در مورد وضعیت عراق در سال 2006 بود که منجر به نتیجه مثبت خروج القاعده از عراق با کمک ایران شد.

بار دیگر ایران و امریکا به دلیل اصرار شدید رییس جمهور کشورمان در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا برای رسیدن به یک توافق در مورد موضوع هسته ای و در عین حال مخالفت ضمنی رهبر معظم انقلاب به امضای برجام توسط ایران و پنج کشور قدرتمند جهان انجامید، اما روی کارآمدن دولت ترامپ و عدم تعلیق تحریم‏های هسته‏ ای ایران زمینه خروج این کشور را به دلایل ناقص بودن برجام فراهم کرد.

این کار هرچند با همراهی لفظی کشور های مختلف جهان همراه نبوده و حتی مورد مذمت قرار گرفته، ولی در وادی عمل ظاهرا همه کشور های اروپایی نیز شاید به دلیل وابستگی اقتصادی که به آمریکا دارند با او همراهی کرده اند.

خروج آمریکا از برجام در ظاهر شاید تأییدکننده این موضوع باشد که برجام امتیازات مهمی به ایران داده، ولی در واقع دولت ترامپ و حامیان او و به طور کل همه آمریکا از جانب ایجاد ایران هراسی در منطقه و در جهان به اصطلاح کسب و کاری برای خود به راه انداخته اند و در واقع با رای آوردن مهندسی شده ترامپ در انتخابات این کشور همانطور که مقام معظم رهبری نیز پیش تر از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا پیش بینی کرده بودند، راهی ایجاد کردند تا بتوانند این توافق را برهم بزنند تا به درآمدشان لطمه وارد نشود.

حال این موضوع در شرایط آشفته منطقه باعث تحریک کشور های رقیب ایران شده است.

در این شرایط در حالی که آمریکا سعی دارد تا با بازنگری در برجام، امتیازات داده شده را کاهش دهد و توان موشکی و موقعیت منطقه‏ای جمهوری اسلامی ایران را با اعمال فشار های جدید تحریمی تحت تأثیر قرار دهد، دولت جمهوری اسلامی تلاش می‏کند تا برجام را بدون آمریکا ادامه دهد و در عین حال توان موشکی و موقعیت منطقه‏ای خود را حفظ کند که این موضوع ظاهرا به مذاق اروپایی ها نیز خوش نیامده و همان سخن آمریکا در عدم ادامه برجام را از اروپایی های می شنویم.

موازنه از راه دور، راهبرد جدید ترامپاستراتژی جدیدی که ایالات متحده آمریکا در سیاست خارجی خود در پیش گرفته، اتخاذ راهبرد موازنه از راه دور است.

موازنه از راه دور، به معنای انزوا و یا انفعال ایالات متحده در نظام بین الملل نخواهد بود.

آمریکا سعی دارد تا از طریق ایجاد موازنه میان بازیگران مختلف این اطمینان را حاصل کند که هیچ قدرت هژمونی در اروپا، خلیج فارس و شمال شرق آسیا دست برتر را نسبت به سایرین پیدا نخواهد کرد.

اما این راهبرد هم به دلیل افزایش قدرت ایران در منطقه و انقلاب‎ های مختلفی که در جهان ایجاد شده است و باعث کاهش نفوذ آمریکا به خصوص در منطقه خاورمیانه شده است قابل اجرا نیست.

آمریکا در برهه ای تلاش کرد تا با ایجاد جنگ های نیابتی و آشوب در منطقه خاورمیانه همچون همانی که در افغانستان با وارد ساختن گروه های تروریستی و تقویت گروه های تند انجام داد، در کشور هایی همچون سوریه و عراق به ایجاد تنش در منطقه و تحت فشار قرار دادن ایران اقدام کند که این موضوع هم با ورود ایران و اقدام متقابل در این کشور ها نه تنها باعث سقوط این کشور ها نشد بلکه قدرت و محبوبت ایران را نیز در این کشور ها افزایش داد و دست آمریکا و متحدانش را هر چه بیشتر برای مردم منطقه و جهان عیان ساخت؛ که در نهایت به خروج نیرو های آمریکا از این کشور ها انجامید و کار تا جایی پیش رفت که رییس جمهور کشوری که در روزی در مستعمرات خود قدم میزد، شبانه و با هواپیمای نظامی به آن کشور ها برود.

ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی به صراحت خواستار این شده بود تا متحدین عرب آمریکا در تأمین امنیت منطقه رأساً مسئولیت پذیرفته و کلیه هزینه های آن را نیز بپردازند.

از نظر ترامپ، آمریکا توسط دوستان و دشمنانش به طور مشابهی گروگان گرفته شده و متحدینش از سخاوتمندی آن سوءاستفاده کرده و از آن سواری رایگان می گیرند.

به گفته ترامپ، حالا نوبت آمریکاست تا عقب بنشیند و بقیه دنیا هزینه بپردازد.

در همین جهت با ایجاد و گسترش ایران هراسی در منطقه و دامن زدن به دشمنی بین ایران و عربستان به طور مستقیم جیب سعودی ها و برخی دیگر از کشور های حاشیه خلیج فارس را به نفع خود خالی می کند و با تجهیز آن ها در تلاش است تا قدرتی جایگزین ایران را در منطقه آسیای جنوب غربی ایجاد کند که این هم تلاشی بی نتیجه است و همانطور که رهبر مهظم انقلاب در سخنرانی نوروزی خود در حرم رضوی فرمودند: در آینده این کشور ها توسط اسلام فتح خواهد شد.

در انتها باید گفت که تا به امروز تمام تلاش های امریکا در جهت کاهش نفوذ ایران در منطقه و عدم افزوده شدن آن به یک قدرت بزرگ در جهان نه تنها باعث کاهش قدرت جمهوری اسلامی نشده بلکه هم محبوبیت و گسترش تفکر انقلاب اسلامی را در جهان بیشتر ساخته است و هر چه زمتن به پیش می رود آمریکا و محتدانش بیشتر رسوا می شوند.


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - ایران - اسلامی - سیاست خارجی - خاورمیانه - انقلاب اسلامی - منطقه - آمریکا - کشور - جمهوری - ایالات متحده - پیروزی انقلاب اسلامی - خروج - خبرگزاری - حوادث - توافق - ایران و آمریکا - افزایش - شیرینی - دانشجو - دولت - دونالد ترامپ - روابط - گزارش - تحریم - تاریخ - بین المللی - خاک ایران - نظام - جدید

آخرین اخبار سرویس:
درگذشت بهمن کشاورز خسارتی سنگین برای جامعه وکالت کشور است

تاکید وزارت کشور بر استفاده از جوانان نخبه در بازسازی مناطق سیل زده

سراج: چین و ایران در زمینه مبادله مجرمان همکاری خوبی دارند

کمک های مردم قزوین به سیل زدگان از 30 میلیارد ریال عبور کرد

ارسال کمک های مردم سوریه به مناطق سیل زده ایران

عضو شورای شهر: حساسیت ها بر «ایران مال» مشکوک است

هستیم بر آن عهد که بستیم

امام جمعه قزوین درگذشت آیت الله اشکوری را تسلیت گفت

احداث دژی 700 متری در بردسکن خراسان رضوی

نخستین کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم انداز سازی شهری برگزار می شود

واعظی: رییس جمهور و وزرا از انتصاب سردار سلامی خیلی استقبال کردند

مقام معظم رهبری : دشمنی های آمریکا بی پاسخ نمی ماند

آموزش پژوهش محور در حوزه های علمیه مدنظر قرار گیرد

ارسال بیستمین کاروان کمک های مردمی از قزوین برای سیل زدگان

بدون توجه به آموزه های حوزه سیستماتیک نمی توان علل مسائل را پیدا کرد

واعظی: رییس جمهور و وزرا از انتصاب سردار سلامی خیلی استقبال کردند

مقام معظم رهبری : دشمنی های آمریکا بی پاسخ نمی ماند

با انواع تقویم ایرانی، میلادی، میترایی و جلالی آشنا شویم

استخدام منشی خانم آشنا به نرم افزار آفیس در قم

شکست مدافع عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا

مراسم تودیع و معارفه فرمانده کل سپاه

استخدام حسابدار در شرکت سامانه های ایده نوین ابتکار در تهران

آشنا: قرعه کشی های روبیکایی در دستور بررسی شورای نظارت بر صدا و سیما قرار خواهد گرفت

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

ابلاغ مراتب تسلیت رییس قوه قضاییه به خانواده بهمن کشاورز

فارس دیدار رییس قوه قضاییه با مراجع تقلید

30 میلیارد تومان به موضوع شورای ترافیک و پایش تصویری شهر اختصاص یافت

بچه جوادیه ام و الگویم علی پروین بود

ایران و مقدونیه راه های همکاری های گردشگری را بررسی کردند

روح طرح تفصیلی بیشتر به منافع خصوص توجه داشته است

سیل بند 700 متری در منطقه بردسکن احداث شد

17 نفر برای نزاع دسته جمعی در دهلران بازداشت شدند

خود مراقبتی مهمترین پیام هفته سلامت در جامعه است

اطلاعیه منابع انسانی قوه قضاییه برای پذیرفته شدگان آزمون منصب قضا در سال 1397

600 مربی برای 5 هزار کودک آسیب دیده سیل اعزام می شود

132 مرکز ملاقات با فرزندان طلاق راه اندازی شد

پاداش کسانی که به سیل زدگان کمک می کنند در کلام ائمه(ع)

برگزاری اولین فتوماراتن کشور در قزوین

هستیم بر آن عهد که بستیم

ترامپ سرتاپا فساد، تروریست پرور و ناقض حقوق بشر است/ برجام، بی فرجام بود

22 نمایش در جشنواره ملی مونولوگ خلیج فارس شرکت می کنند

تمام امکانات داخلی برای پیشرفت به کار گرفته شود

آغاز احداث جاده سلامت بلوار امام علی (ع) قزوین

اخبار معارفی رسانه ها/ آغاز فعالیت باشگاه همراهان نمایشگاه بین المللی قرآن

نزدیک به 11 هزار قاضی داریم/ با اقتدار و بدون خطا با فساد مقابله کنیم

راه اندازی صفحه توییتر سرلشکر سلیمانی / عکس

مدیریت صحیح و حمایت دولت، راهکار عبور از مشکلات اقتصاد سلامت

حاشیه های استفتا از آیت الله مکارم درباره مسابقه «برنده باش»

تسلیت امام جمعه قزوین به جامعه حوزوی

سوالات آزمون های ضمن خدمت فرهنگیان ( ویژه اردیبهشت 98)

استخدام منشی در آشپزخانه ابومسلم در بندر عباس

استمرار و بسترسازی حضور مردم در صحنه در دستور کار مسئولان باشد

آیا بخشنامه وزارت آموزش و پروش درباره حق التدریسی ها خلاف قانون است؟

صفحه اینستاگرام معراج شهدا هم مسدود شد

هزینه درمان ایثارگران از 3 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

امام جمعه قزوین درگذشت آیت الله اشکوری را تسلیت گفت

بررسی فتوای آیت الله مکارم شیرازی در شورای نظارت بر صداوسیما

17 نفر برای نزاع دسته جمعی در دهلران بازداشت شدند

600 مربی برای 5 هزار کودک آسیب دیده سیل اعزام می شود

معارفه فرمانده جدید سپاه

همواره از حضور ناوگروه های بنگلادش در ایران استقبال می کنیم

مهلت زمان ثبت نام کارت ملی هوشمند تمدید نمی شود

پیش بینی 100 عنوان برنامه جدید/ ختم 285 میلیون صلوات در پویش نیمه شعبان

راهنمای حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

حجت الاسلام حاجی صادقی: سپاه روحیه انقلابی و جهادی و فرهنگ عاشورایی را بر محور ولایت فراگرفته است

وصول مطالبات قانونی از محل جرائم راهنمایی و رانندگی در اولویت پیگیری است

سوال از وزیر خارجه درباره برجام تقدیم هیات رییسه مجلس شد

دو نفر برای سخنگویی دولت معرفی شده اند

اختصاص 2 میلیارد دلار از «صندوق» توسعه ملی برای جبران خسارات سیل

فرماندار ملایر: روابط عمومی ها موظف به آشنایی با حقوق شهروندان هستند

افراد لایق در دستگاه قضا بکار گرفته شوند

بی اطلاعی وکیل حسین هدایتی از جزییات حکم موکلش

انتشار احکام مربوط به ماه رمضان در سایت آیت الله سیستانی

برگزاری اولین فتوماراتن کشور در قزوین

درخواست مجلس از دولت برای ارائه لوایح اولویت دار

تمام امکانات داخلی برای پیشرفت به کار گرفته شود

سوال از وزیر خارجه درباره برجام تقدیم هیات رییسه مجلس شد

حرکت جنجالی داور محبوب عصر جدید+تصاویر

بخشنامه وزیر کشور به استانداران درباره بازسازی مناطق سیل زده

حساسیت ها بر «ایران مال» مشکوک است

استخدام نیروی پیک موتوری جهت همکاری در شهر بندر عباس

نشست «حکومت جهانی» در اصفهان برگزار شد

مردم در کمک به سیل زدگان گل کاشتند

استخدام تعدادی چرخکار و وردست خانم جهت تولیدی مانتو در اصفهان

بیانیه گام دوم چراغ راه انقلاب و کشور است

قاضی پور: روی حرف هایم درباره فروزان محکم ایستاده ام

کامران قاسم پور پنجمین طلایی ایران در کشتی آزاد قهرمانی آسیا

ارائه تسهیلات ویژه بانک شهر به دانشجویان و اساتید در نمایشگاه کتاب پایتخت

نشست مدیرکل آموزش و پرورش با اعضای مجلس دانش آموزی شهرستان های استان تهران

بازدید معاون وزیر آموزش و پرورش از هنرستان دخترانه پژوهش ارومیه

استخدام جوشکار ماهر در شرکت آلتین روغن برزگر

جمالی نژاد: تأکید وزارت کشور بر بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه در بازسازی مناطق آسیب دیده

وزرای دولت اصلاحات و مشارکتی های سابق مخالفان پر و پا قرص پارلمان اصلاحات

تمام امکانات داخلی برای پیشرفت به کار گرفته شود

هشداربه دامداران، زنبور داران و کشاورزان جنوب کرمان قبل از سمپاشی ملخها

فرماندار ملایر: روابط عمومی ها موظف به آشنایی با حقوق شهروندان هستند

دانشگاهیان در مدیریت بحران نقش راهبردی بر عهده بگیرند

آیا خوردن ملخ توسط برخی مردم در ایران صحت دارد؟

مبارزه با قاچاق دام در مرزهای آذربایجان غربی با جدیت انجام می گیرد

مناطق محروم، همچنان محروم!

وقتی آمریکا زیر میز برجام زد/ ترامپ ناامید از تغییر نظام در ایران کاهش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی را دنبال می کند

وقتی آمریکا زیر میز برجام زد/ ترامپ ناامید از تغییر نظام در ایران کاهش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی را دنبال می کند