مطالب مرتبط:
پارک خودرو در تهران هوشمند می شود/اضافه شدن احکام هوشمند به برنامه توسعه شهری
پیوست فرهنگی برای توسعه مبلمان شهری نداریم ظرفیت و پتانسیل میانکاله، نیازمند سایت پرنده نگری
مهم تر از تدوین برنامه اجرای برنامه است/ لایحه برنامه سوم توسعه شهری تهران به شورا داده شد
امضای تفاهم نامه همکاری حوزه علمیه تهران و بنیاد نهج البلاغه
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران: ماده 100 قانون شهرداری ها نیاز به اصلاح جدی دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 فروردین 1398 ساعت 01:152019-03-25اقتصادي

پتانسیل سیلابی شدن حصارک و پارک نهج البلاغه تهران/ضرورت توقف توسعه شهری در دشت های سیلابی


محققان کشور بر این باروند که نگرانی هایی نسبت به رودخانه های "کارون"، "قمرود"، "سفیدرود"، "اترک" و گرگانرود -که آق قلا بر اثر آن سیلابی شده است- وجود دارد؛ - محققان کشور بر این باروند که نگرانی هایی نسبت به رودخانه های "کارون"، "قمرود"، "سفیدرود"، "اترک" و گرگانرود -که آق قلا بر اثر آن سیلابی شده است- وجود دارد؛ چراکه در این مناطق توجهی به دشت های سیلابی که تبدیل به سکونتگاه های مردم شده، وجود ندارد ضمن آنکه در مناطق تجریش، حصارک و پارک نهج البلاغه تهران پتانسیل های بالای سیلابی شدن وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، "سیلاب"مهمان ناخوانده ای بود که از روز اول نوروز روانه خانه ها شد.

بر اثر سیل دو سوم شهر آق قلا استان گلستان به زیر آب رفت و هنوز امداد رسانی این منطقه کامل نشده بود که خبر در راه بودن سامانه بارش دیگری منتشر شد.

رنگ بنفش نقشه بالا یعنی پیش بینی بارش هایی حتی مهیب تر از بارش های اخیر گلستان در "کهگیلویه و بویراحمد"، "چهارمحال بختیاری"، "لرستان" و "دامنه های زاگرس" در "خوزستان و اصفهان" است.

پیش بینی درست بود ولی باز هم همانگونه که برای زلزله غیر قابل پیش بینی غافلگیر می شویم در سیلابی شدن شهرها که قابل پیش بینی است، نیز غافلگیر بودیم.

دکتر مقیمی عضو هیأت علمی دانشگاه جغرافیا دانشگاه تهران دلیل این امر را در برنامه ریزی های کلانی می داند که به صورت کوتاه مدت از سوی افراد ناآشنا با "زبان زمین" می داند.

وی معتقد است: در حالی کشور از لحاظ مخاطرات طبیعی جزو کشورهای پر هزینه قرار دارد که فارغ التحصیلان این حوزه بیکار هستند و علوم این حوزه نیز در دانشگاه ها بدون استفاده، انباشته شده است.

توضیح اینکه سال 96 در مطالعاتی که از سوی دکتر نازیلا کاردان استادیار گروه مهندسی عمران، یوسف حسن زاده استاد گروه مهندسی آب و ابوالفضل ارزنلو کارشناس ارشد سازه های هیدرولیکی گروه مهندسی آب دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز در زمینه سیلابی شدن آق قلا استان گلستان انجام شده بود، نسبت به خسارات سنگینی که از این سیلاب به این شهر وارد می شود، هشدار داده بودند.

نتایج این مطالعات با عنوان "شبیه سازی دوبعدی جریان های سیلابی شهری با مدل CCHE2D (مطالعه موردی: شهر آق قلا) " در زمستان 1396 در نشریه دریا فنون، نشریه علمی-پژوهشی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) منتشر شده بوده و در آن بر تخلیه کلی شهر تاکید شده بود.

رویکردهای کوتاه مدتی که مردم را به سمت سیل هدایت کرد دکتر ابراهیم مقیمی عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه نگاه ما برای مدیریت شهری باید رویکردهای کوتاه، میان و بلند مدت باشد، گفت: مدیریت سیلاب ها در این 3 رویکرد طبقه می شود ولی متأسفانه نظام برنامه ریزی ما و رویکرد دولتمردان و کل حاکمیت در رویکردهای اول یعنی رویکردهای کوتاه مدت سیر و با این رویکرد مهندسی می کند.

وی ادامه داد: در این میان اگر به موفقیتی برسد، افتخار تلقی می شود و اگر چنانچه دستاوردهای نداشته باشد، مجبور به پرداخت ضرر و زیان است و این در حالی است که باید در ایران رویکردهای میان مدت و بلند مدت نیز داشته باشیم که برای ایجاد این رویکردها دو راهکار وجود دارد.

مقیمی اضافه کرد: راهکار اول آن است که مدیران ارشد و وزرایی چون جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، معدن و تجارت، راه و مسکن درباره رویکردهای میان مدت و بلندمدت مذاکرات جدی داشته باشند و بیاموزند و در صورت عدم آشنایی از مسؤولیت خود کناره گیری کنند؛ چراکه اگر با رویکردهای کوتاه مدت کنونی ادامه دهیم به سرانجام خوبی نخواهیم رسید.

این محقق حوزه جغرافیا طبیعی دانشگاه تهران از بین رفتن جنگل ها، فرسایش خاک، توسعه بی رویه شهرها را از دستاوردهای رویکرد کوتاه مدت نام برد و ادامه داد: در چنین رویکردی خانواده ها در طول حیات خود معادل آنچه را که درآمد دارند باید خسارت پرداخت کنند، لذا برای جلوگیری از این خسارات باید رویکردهای خود را نه تنها در زمینه سیلاب ها بلکه برای سایر مخاطرات چون زلزله، منابع آب، استفاده از جنگل ها، شهر و استفاده از منابع طبیعی، تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه تاکنون در این حوزه ها دچار انحراف در توسعه و استفاده از زمین شدیم، اظهار کرد: سیلابی که در آق قلا رخ داد و خسارات زیادی را به بار آورد، بیان کننده عمل ما تا حدودی در ارتباط با زمین است.

به این معنا که ما در حال پرداخت خسارات "بد کاری ها" را پرداخت می کنیم نه "خوب کاری هایمان" را.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به آیه قرآنی در زمینه "وجود داشتن روز حقی به نام روز موازین است"، گفت: روز موازین روزی است که ارتباط میان اقدامات ما با فعالیت هایی که بر روی زمین انجام دادیم مورد بررسی قرار می گیرد.

زمین پهنه ای است که دارای زبانی است و ما باید این زبان را درک کنیم.

وی، "رودخانه"ها را یک گروه زبانی زمین توصیف کرد و با بیان اینکه سیلاب زبان رودخانه ها است، یادآور شد: در سیل آق قلا برخی مدعی شدند که در گذشته اعلام کرده اند که حریم رودخانه 75 متر است در حالی که در این رویداد هرگز بحث حریم رودخانه مطرح نیست.

حریم یکی از پیامدهای سیلاب است.

ما در کشور دشت های سیلابی داریم.

به گفته این محقق، دشت سیلابی یعنی دشت هایی که در خانه سیلاب است و ممکن است در این مناطق 10 سال و یا 20 سال دیگر سیلاب ندارد ولی در آینده سیلاب در این منطقه وارد خواهد شد و ما چه کردیم که سیلاب در کاشانه خود قرار گیرد.

پاسخ به این سوال برمی گردد به اقداماتی که تاکنون انجام داده ایم.

وی با تاکید بر ضرورت متناسب کردن نظام مهندسی با شرایط زمین، افزود: اگر با رویکردهای فعلی به پیش برویم، خانواده ها باید در زمانی خسارت برای زلزله، در برهه ای باید خسارت سیلاب و در جایی باید خسارت فرونشست زمین و در مواقعی باید خسارت ناشی از لغزش را پرداخت کنند.

چنین خانواده هایی دیگر به توسعه و پیشرفت فکر نمی کنند؛ چون باید زندگی کنند تا خسارت پرداخت کنند.

مقیمی با بیان اینکه باید به گونه ای اقدام شود که در آینده اعلام نشود ایران پرهزینه ترین کشور از نظر رخداد مخاطرات طبیعی است، گفت: ما ابراز همدردی می کنیم با مردم آق قلا که در روز اول نوروز دچار سیلاب شدند.

این رویداد هم همانند زلزله ازگله و سرپل ذهاب است که آلام آن هنوز پایان نیافته است.

مدیریت بحران به معنای حضور مسئولان در منطقه نیست مقیمی با اشاره به حضور برخی مسؤولان در مناطق سیل زده، گفت: هنر در این است که مسؤولان مرتبط قبل از وقوع سیل به شهرهای مختلف برود تا مشاهده که نحوه شهرسازی در استان های کشور چگونه است و در چه مناطقی شهرها ساخته شده اند.

وی با اشاره به بازدید خود از ایلام در دو روز گذشته، خاطر نشان کرد: ایلامی که در سال 1394 به شدت سیلابی شد، امسال نیز مشاهده کردم در مسیر سیل همان سال، ساخت و ساز توسعه یافته است.

این محقق با بیان اینکه ایلام پتانسیل سیلاب و ایجاد رسوب شدید و بروز خسارت به مراتب بیشتر شده است، دلیل این امر را اقدامات مسؤولان دانست و بر درک بهتر زبان زمین تاکید کرد.

چالش هایی که آق قلا با آن باید دست و پنجه نرم کند عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه منطقه آق قلا بر دشت سیلابی توسعه یافته است، افزود: این منطقه علاوه بر آنکه بر گستره دشت سیلابی توسعه یافته است، بر روی خاک های "لس" قرار گرفته است.

این نوع خاک دارای ذرات ریز هستند از این رو نفوذ پذیری آنها پایین است از این رو در صورت جاری شدن آب، مدتی بر روی سطح زمین باقی نگه می دارد.

وی در عین حال فرسایش پذیری را از دیگر ویژگی های خاک "لس" ذکر کرد و ادامه داد: از این رو بعد از فروکش کردن سیلاب باید برآورد شود که چه مقدار فرسایش آبراهه در این منطقه رخ داده است.

تهران پتانسیل سیلابی شدن را دارد وی با ابراز نگرانی نسبت به سیلاب تهران، گفت: تهران پتانسیل سیلاب را دارد ولی مسؤولان اعلام می کنند در تهران رودخانه ای وجود ندارد ولی آیا برای سیل نیاز به وجود سیلاب است.

مقیمی با بیان اینکه در تهران رودخانه های متعددی وجود دارد، افزود: از آنجایی که رودخانه های تهران زیاد بزرگ نیست تصور بر این است که تهران سیلاب ندارد ولی این در حالی است که در سال 1366 "تجریش" سیلابی شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران یادآور شد: در حدود 20 دقیقه بارندگی، 40 میلی متر بارش صورت گرفت و منجر به سیلابی شدن رودخانه تجریش و 300 نفر نیز در زیر پل تجریش فوت کردند و گلابدره شست وشو شد.

وی با طرح این سوال که آیا با این تجربه باید اقداماتی که در تجریش انجام شده ادامه دهیم، گفت: علاوه بر آن "حصارک"، "سرخه حصار" و "کن" تهران نیز پتانسیل سیلابی شدن را دارند.

مقیمی با بیان اینکه پتانسیل سیلابی شدن "کن" بسیار بالا است، به سیل دو سال قبل این منطقه اشاره کرد و یادآور شد: در سال گذشته بازدیدی که از این منطقه داشتیم بسیار تعجب کردم که چگونه در نظام برنامه ریزی جدید که همه دنیا از دانش روز استفاده می کنند، در کشور ما از آن استفاده نمی شود و چرا مردم به مناطق سیلاب خیز هدایت می شوند.

وی همچنین به پتانسیل سیلابی شدن "پارک نهج البلاغه" اشاره و خاطر کرد: در این پارک دبی کانالی که بر روی اتوبان همت بسته شده، منطبق با دبی بازگشت طولانی مدت آب در این حوضه نیست و این در حالی است که این حوضه، پتانسیل سیلابی شدن بالایی را دارد.

مقیمی اضافه کرد: درست است که در این منطقه رودخانه دائمی وجود ندارد ولی شبکه های سطحی، زمینه های بروز و ایجاد سیلاب های وسیع را دارند و ما باید با زبان زمین کارهای مربوط به عمران و توسعه را انجام دهیم و متأسفانه این امر نادیده گرفته شده است.

وجود دشت های سیلابی نادیده گرفته نشود عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به سیلاب سال 2010 پاکستان، خاطر نشان کرد: در پاکستان 15 روز بارانی شد و در این مدت حدود 180 میلی متر کل حوضه سند پاکستان را در برگرفت و این میزان بارش طی 15 روز 20 میلیون انسان را سیل زده کرد و بر اساس گزارش سازمان ملل و مراکز تحقیقاتی پاکستان 10 تا 11 شهر این کشور و بیش از 7 هزار روستا بر اثر این سیل از بین رفت.

مقیمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نگرانی هایی نسبت به رودخانه های "کارون"، "قمرود"، "سفیدرود"، "اترک" و گرگانرود باشیم که آق قلا بر اثر آن سیلابی شده است، وجود دارد، یادآور شد: علاوه بر آن باید نگران شهرهایی باشیم که در دشت های سیلابی توسعه یافته اند.

دشت های سیلابی به غیر از حریم رودخانه ها است که اعلام می شود.

به گفته وی، دشت های سیلابی می توان پهنه وسیعی از سیلاب های بزرگ را در بر بگیرد و وسعت و مناطق دشت های سیلابی مشخص است و برای اطلاعات بیشتر می توان به کتاب "ژئوموفولوژی شهری" انتشارات تهران مراجعه کرد.

مقیمی با تاکید بر اینکه دانش های مرتبط با مدیریت سیلاب در کشور و در دانشگاه ها وجود دارد، ابراز تأسف کرد که رویکرد مدیران ما نه در راستای صیانت از زمین است و نه در راستای رویکردهای میان مدت و بلند مدت است.

این محقق دانشگاهی با تاکید بر اینکه دولتمردان در این زمینه ها باید دست نیاز به سمت دانشگاه ها دراز کنند، به به خیل بیکاران فارغ التحصیلان رشته های مرتبط اشاره کرد و افزود: اگر یک درصد هزینه هایی که برای جبران خسارات مخاطرات می شود، صرف جذب متخصصان و فارغ التحصیلان این رشته ها شود، می توانند به راه حل های بهینه برای مدیریت مخاطرات طبیعی مانند سیل دست یابند ولی متأسفانه از یک سو پرداخت هزینه برای وقوع مخاطرات می شود و از سوی دیگر جوانان فارغ التحصیل این حوزه های بیکار هستند.

وی ایجاد نهادی برای انطباق فعالیت ها با زبان زمین در هر مرکز استان و شهرستان را برای مدیریت مخاطرات طبیعی پیشنهاد کرد و ادامه داد: بهتر است همانطور که شورای نگهبانی داریم که نگهبان قانون اساسی است و مصوبات مجلس و سایر مسائل را با مسائل شرع تطبیق می دهد، باید برای صیانت از جغرافیای ایران "شورای نگهبان زمین" داشته باشیم.

بی اخلاقی درباره زمین جرم حکومتی تلقی شود وی با انتقاد نسبت به اقداماتی که منجر به هدایت مردم به سمت سیلاب می شود، افزود: اگر در جاده ها تلفات داریم و اگر تلفات ناشی از آلودگی هوا را داریم، افراد فوت شده افرادی هستند که ما آنها را به سمت مرگ هدایت کردیم و جرم است و این جرم، جرم حکومتی تلقی می شود.

این عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران اضافه کرد: اگر سیلابی رخ داده و شهری از بین رفته، این شهر را ما ساخته ایم و به آنها امکان توسعه داده ایم از این رو ما مجرم هستیم.

انتساب سیلاب های اخیر به تغییر اقلیم مقیمی در خصوص ارتباط سیلاب های اخیر با موضوع تغییر اقلیم با تاکید بر اینکه تغییر اقلیم یک موضوع جدیدی نیست، گفت: ولی ما باید منتظر سیلاب های مهیب و سنگین باشیم و ما باید خود را برای سیلاب هایی مانند سیل مهیب پاکستان آماده کنیم.

وی با بیان اینکه در سال 1390 نگرانی خود را وضعیت سدسازی های استان خوزستان به استاندار اهواز اعلام کردم، افزود: بر روی رود کارون سدسازی هایی صورت گرفته که اقدام شایسته ای است ولی در عوض آب رودخانه کاهش یافت و مردم به سمت زمین هایی هدایت شدند که قبلاً به دلیل پرآبی قابل استفاده برای زندگی مردم نبود.

به گفته این محقق با کم شدن آب رودخانه ها، زمین هایی که مسیر رود بودند، آزاد شدند و مردم و یا شهرداری این زمین ها را تبدیل به زمین کشاورزی کردند و سکونتگاه کردند و اکنون که آب به آستانه های حداکثری رسیدند، سدها باز می شوند.

مقیمی با طرح این سوال که آیا با باز کردن سدها می توان شهرها را جا به جا کرد، ادامه داد: در چنین شرایطی مردم گرفتار سیلاب خواهند شد.

از این رو باید نگران سیلاب های بزرگ تر بود ضمن آنکه لازم است رویکرد برنامه ای و مهندسی و پایداری محیط جغرافیایی کشور مورد بازنگری قرار گیرد و از نو شیوه های جدید مدیریت بحران در پیش گرفته شود تا 2 یا 3 دهه دیگر از وضعیت کنونی خارج شویم وگرنه با پرداخت جبران خسارت به سرانجامی نخواهیم رسید.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سیلاب - دانشگاه - پیش بینی - استان گلستان - گلستان - کشور - بینی - تهران - رودخانه - فارغ التحصیلان - دانشگاه تهران - دانشگاه تبریز - بارش - هایی - خانه - محققان - امداد رسانی - برنامه ریزی - مناطق - استان - منتشر - عمران - امام خمینی - مردم - علوم - دریا - علمی - پارک - دکتر - حسن زاده

آخرین اخبار سرویس:
این خانه ها وسط رودخانه چه می کنند؟

اقتصاد چین رشد کرد، دلار عقب نشست

قمار امریکا در بازار نفت

در میزگرد فارس مطرح شد از انتخاب «زنان تسهیل گر» تا «بازاریابی» برای زنان روستایی

استخدام برنامه نویس وب MVC مسلط به SQL پایگاه داده

برطرف شدن قطعی برق 99.5 درصد روستاهای سیل زده

همدلی برای بازگشت به شرایط عادی

افزایش 87 درصدی واردات سلاح به کشورهای خاورمیانه

برطرف شدن قطعی برق 99.5 درصد روستاهای سیل زده

نسل آینده مرسدس بنز کلاس SL سال 2021 از راه می رسد

اقتتاح مرکز تجاری ایران در پایتخت جمهوری آذربایجان

امضا تفاهمنامه ایجاد واحد تولید تریلی بین ایران و جمهوری آذربایجان

سازمان جنگل ها: سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند

افزایش 87 درصدی واردات سلاح به کشورهای خاورمیانه در 5 سال اخیر

پیش بینی قیمت دلار برای آینده

آغاز پرداخت تسهیلات مسکن در روستاهای سیل زده کشور

ماهیگیری از آب گل آلود سیل

آیا رونق به بازار طلا و جواهر برمی گردد؟

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز شنبه 98/1/31 + تغییرات

نوشدارو برای صادرکنندگان سیب

مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد

جزییات خسارات سیل در 8 استان

سراب دلالان برای خریداران مسکن مهر و سودجویی با فریب مردم

میتسوبیشی ژاپن به بازار هواپیماسازان جهان وارد می شود

دو محرک مالیاتی و تأثیر آن بر درآمد و فروش شرکت های بورسی/عواقب خروج زیرمجموعه های بورسی از شرکت مادر چیست؟ شتاب نقدینگی برای هجوم به بازار سرمایه

هند تجارت بین مرزی با پاکستان در جامو کشمیر را تعلیق کرد

افزایش 87 درصدی واردات سلاح به کشورهای خاورمیانه

زنگ هشدار برای اقتصاد آلمان به صدا درآمد

واکنش دکتر مخبر به درگذشت دو کارشناس بنیاد مسکن

صدور پروانه ساختمان در مناطق سیل زده رایگان است

افزایش 87 درصدی واردات سلاح به کشورهای خاورمیانه

رشد 3 درصدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت

آغاز ساخت کارخانه اتوبوس سازی ایران و جمهوری آذربایجان

سرمایه گذاری خودروسازان بزرگ برای ساخت خودروهای برقی

نقاط قوت و ضعف لیفان820 را بشناسید

بازسازی منازل سیل زده گمیشان آغاز شد

فرماندار دلفان: خسارات سیل در دلفان به هشت هزار میلیارد ریال رسید

کشاورزان مانع ادامه احداث کانال انتقال آب زاینده رود به ذوب آهن شدند

مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد

بازسازی منازل سیل زده گمیشان آغاز شد

افتتاح مرکز تجاری ایران در باکو

آیا نرخ گذاری لفظی و دلالی به پایان می رسد؟

هشدارهای فرشاد مومنی به سران قوا

آیا رونق به بازار طلا و جواهر برمی گردد؟

آیا رونق به بازار طلا و جواهر برمی گردد؟

مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد

ورود سازمان مدیریت بحران به موضوع هجوم ملخ ها

کشاورزان مانع ادامه احداث کانال انتقال آب زاینده رود به ذوب آهن شدند

گزارش یونیسف از خسارات سیل ایران

فرماندار دلفان: خسارات سیل در دلفان به هشت هزار میلیارد ریال رسید

روش های جایگزین اعزام به خارج معلمان چیست؟

قیمت دلار دارای حباب است

45 هزاراس دام در مناطق سیل زده دلفان واکسینه شد

مدیران صنایع سمنان به طرح «جهاد همبستگی ملی» کمک می کنند

ورود سازمان مدیریت بحران به موضوع هجوم ملخ ها

ورود سازمان مدیریت بحران به موضوع هجوم ملخ ها

اجاره بهای مسکن در تهران رکورد شکست/ جدیدترین نرخ های نجومی اجاره مسکن

صادرات نفت عربستان 277 هزار بشکه در روز کاهش یافت

ورود سازمان مدیریت بحران به موضوع هجوم ملخ ها

نوش دارویی برای صادرکنندگان سیب

چهار پرواز فرودگاه اهواز با تاخیر انجام می شود

بازرسی به این آشفته بازار ورود کند / دست های پشت پرده را افشا کنید + فیلم

چهار پرواز فرودگاه اهواز با تاخیر انجام می شود

ورود سازمان مدیریت بحران به موضوع هجوم ملخ ها

حضور کم رنگ مسئولان جهاد کشاورزی در سیل میناب

مدیران صنایع به طرح «جهاد همبستگی ملی» کمک می کنند

رضایت عضو شورا از ساماندهی دستفروشان در ایام نوروز

ثروتمندان آمریکایی چقدر مالیات می دهند؟

افزایش اضطراب و خودآسیبی در بین دانش آموزان انگلیسی

کسب درآمد در منزل با پرورش ماهی در قفس

ثروتمندترین افراد ژاپن، چند نفرند؟ / چقدر پول دارند؟

فال روزانه شنیه 31 فروردین 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/1/31

انسجام بیمه گران زمینه ساز رشد و شکوفایی این صنعت خواهد شد

قیمت نفت برنت در مرز 72 دلار/ روند افزایش قیمت ادامه دارد

انتقال آب زاینده رود به ذوب آهن غیرقانونی است

ورود سازمان مدیریت بحران به موضوع هجوم ملخ ها

سیاستمدارانِ جهان و تبدیل فرصت های طلایی به تهدیدات جدی

طرح راه ابریشم جدید ابزار ژئوپلیتیک نیست

700میلیارد ریال به کشاورزان سیل زده چهار استان پرداخت شد

وزارت نفت : ممانعت از ورود آب به هورالعظیم دروغ است

توزیع بن کارت های فیزیکی خرید کتاب آغاز شد

تراکم سن غلات در همدان هنوز به نرم مبارزه نرسیده است

دو محرک مالیاتی و تاثیر آن بر درآمد و فروش شرکت های بورسی/عواقب خروج زیر مجموعه های بورسی از شرکت مادر چیست؟ شتاب نقدینگی برای هجوم به بازار سرمایه

حدود یک میلیون کودک در معرض آسیب سیلاب های شدید

ایران های من؛ گلستان، لرستان و خوزستان

قیمت دلار دارای حباب است

گشایش مجدد کانال بانکی میان ایران و سوییس

جدیدترین نرخ های نجومی اجاره مسکن در تهران

قیمت نفت برنت در مرز 72 دلار

هشدار جهادکشاورزی فارس در خصوص حمله ملخ

کاهش 76.6 درصدی تولید مینی بوس و میدل باس در اسفند 97

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

دولت برای جبران خسارات سیل از کجا پول بیاورد؟

وزارت نفت: سخنان زنگنه درباره هورالعظیم را تقطیع و تحریف کرده اند / جلوگیری از ورود آب به هور، دروغ است

سخنان زنگنه درباره هورالعظیم را تقطیع و تحریف کرده اند / جلوگیری از ورود آب به هور، دروغ است

بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته و مشکلات طلای آب شده

افزایش صادرات سیمان ایران به افغانستان

نرخ انواع تلویزیون های ارزان قیمت در بازار

افزایش 33درصدی صادرات نفت ایران به چین

مظنه قیمت رهن و اجاره واحدهای اداری در تهران

پتانسیل سیلابی شدن حصارک و پارک نهج البلاغه تهران/ضرورت توقف توسعه شهری در دشت های سیلابی

پتانسیل سیلابی شدن حصارک و پارک نهج البلاغه تهران/ضرورت توقف توسعه شهری در دشت های سیلابی