مطالب مرتبط:
توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی راهبردهای ادامه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1398 تبیین شد
اصول پذیرش رساله ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین شود
در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین شد اهم وظائف جامعه دانشگاهی برای مقابله با تهاجم اقتصادی آمریکا
فعالیت های سیاسی دفتر تحکیم ناظر بر جمهوریت نظام و مردم سالاری دینی است/ پیگیری تخصصی مشکلات فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاکید کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر سلامت جنسی به عنوان حق شهروندی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 فروردین 1398 ساعت 19:002019-03-25دانش

راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در 9 محور تبیین شد


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی راهبردهای ادامه کار این شورا در سال 1398 را در 9 محور تبیین کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت آغاز سال جدید و نام گذاری آن با عنوان سال رونق تولید پیامی را خطاب به وزاری محترم و رؤسای نهادهای عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضا محترم حقیقی و شوراهای اقماری و کمیسیون ها و کمیته های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان راهبرد ادامه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1398 تدوین کرده اند که متن آن به شرح ذیل است: به نام خداوند بخشنده و مهربان سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگ مبنا و دانش بنیان برای رونق تولید با لطف و فضل پروردگار و توکل بر خدای قادر و توانا و با ره یافتن از مسیر ترسیم شده رهبرحکیم انقلاب اسلامی آیه الله العظمی خامنه ای ادام الله عزه الشریف، سال 1398 را با فراست و توانایی آغاز می کنیم و با همه وجود در مسیر تقویت انقلاب اسلامی و ارزش های بنیادین انقلاب مبتنی بر گام دوم انقلاب همت خواهیم کرد که الحق ترسیم کننده مسیری الهی در ادامه راه انبیا صلوات الله علیهم اجمعین، ائمه معصومین علیهم السلام، شهدا و صدیقین و همه مؤمنین دل به خدا سپرده است.

بر این باور و جهان بینی الهی و با توجه به انتخاب خردمندانه سال 1398 به عنوان سال رونق تولید نکاتی را در حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی متناسب با رونق تولید، خطاب به وزرای محترم و رؤسای نهادهای عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضا محترم حقیقی و شوراهای اقماری و کمیسیون ها و کمیته های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان راهبرد ادامه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1398 به استحضار می رساند: 1) جنگ چند جانبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بر علیه ملت شریف ایران نیازمند راهبرد مؤثر و متناسب با اهداف گام دوم برای رونق تولیدکشور است: در مسیر تحقق رونق تولید، مهمترین امر قطع امید از گشایش در تحریم ها و امید نبستن به آمریکا و اروپا و هر قدرت خارجی که استقلال جمهوری اسلامی را به مخاطره می اندازد است.

باید دشمن و روش های دشمنی را در یک پیوستار اقتصادی، فرهنگی و سیاسی شناخت.

باید توجه داشت ما در معرض یک جنگ چند جانبه اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی هستیم؛ به قول رهبری حکیم انقلاب اسلامی باید قدرت بازدارندگی برای خطرزایی های احتمالی اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را تقویت کنیم.

در واقع در جنگ نظامی با مجهز شدن جمهوری اسلامی و تقویت توان دفاعی ، دشمن اجازه تعرض را به خود نداد.

در حوزه اقتصادی هم باید این ظرفیت را فراهم کنیم که تحریم های دشمن را بی ثمر کند و سستی و ناامیدی را به جبهه دشمن منتقل کند.

به بیان رهبر عزیز انقلاب حضرت آیه الله خامنه ای، سیاست و قدرت در غرب، در دولتهای غربی اعمّ از آمریکا و اروپا، هم ظالم است، هم زورگو است، هم بی منطق است، هم زیاده خواه است که چنین دولت هایی به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند .

2) رونق بخشیدن به تولید یک مسیر چند وجهی و یک پدیده چند رشته ای است که باید به همه وجوه آن توجه کرد: تولید برآیندی است از دانش، فرهنگ کارگروهی، همکاری و مسئولیت پذیری، فن آوری و همکاری بین رشته ای و همت و کار و تلاش ملی که وجه مشترک همه آنها دانش مبنا بودن و فرهنگ مبنا بودن مسیر رونق تولید است.

بر این مبنا باید به همه عوامل اثر گذار بر رونق تولید توجه کرد و بر مبنای دانش یکپارچه همه دانش های مرتبط با رونق تولید را به استخدام تولید در آورد و لازم است هم در سیاستگذاری های علم و فن آوری و هم در فرهنگ به این امر توجه شود.

رونق تولید پیوستاری از رونق دانشی ، رونق فرهنگی و البته رونق در روش ها و فرآیندهای تولید و اصلاح مکانیسم های ارتباطی است.

در واقع رونق دانشی محصول گسترده شدن خلاقیت ها و نوآوری های دانشی و همکاری فراگیر بین دانشمندان و پژوهشگران علم و فن آوری است.

رونق فرهنگی هم برآیندی است از نشاط و شادابی همراه با امید به آینده و همکاری و همدلی که فضای فرهنگی پر رونقی برای تولید ایرانی فراهم می کند.

رونق در روش ها و فرآیندهای تولید هم مرتبط با افزایش بهره وری و برطرف کردن اختلال ها و موانع تولید است.

در این مسیر هوشمندسازی و الکترونیک کردن مسیرهای تولید و خدمات قبل از فروش؛ هنگام فروش و بعد از فروش اهمیت پیدا می کند.

باید توجه داشت که بدون ظرفیت سازی های دانش بنیان و فرهنگ مبنا، رونق تولید در نهایت یک رونق زودگذر خواهد بود و از پایداری دراز مدت برخوردار نخواهد بود.

در عین حال می توان برنامه هایی با برش های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت رونق اقتصادی را دنبال کرد که منتهی به رونق پایدار تولید شود.

رونق پایدار تولید، ضمن توجه به کارآمدی و بهره وری بالا و والا، همزمان به سلامت و تعالی الهی انسان ، محیط زیست ، استفاده مفید و مؤثر از انرژی و توان جوانان، همکاری و مشارکت همه اقوام و اقلیت های اجتماعی و دینی توجه می کند.

3) متناسب سازی رونق تولید با فرهنگ و علم و فن آوری، یک اصل مهم و محوری است: رونق پایدار تولید و در یک دامنه بزرگ تر رونق پایدار اقتصادی که به همه عوامل تولید و همه موانع تولید به صورت همزمان توجه می کند، الزامات پایه ای و زیربنایی دارد که بخش مهمی از آن به زیرساخت های منابع انسانی بر می گردد.

خوشبختانه مزیت و دستاورد بزرگ جمهوری اسلامی ایران طی 40 سال گذاشته تأمین و تربیت منابع انسانی جوان و خلاق بسیار تواناست که در رقابت های جهانی با قدرت های بزرگ جهانی موفق بوده و وارد عرصه رقابت در توانایی و کیفیت شده است که نمونه آن رونق تولید علمی است که مصادیق آن را در رتبه اول تا چهارم رشد علمی، یازده برابر شدن متوسط رشد علمی در جهان و به دست آوردن رتبه 16 تولید علمی در جهان و 50 برابر شدن تولید سالانه علمی در سال 1397 در مقایسه با سال 1357 است.

از این منظر، پایه ای ترین منبع رونق اقتصادی در کشور، نیروی جوان و منابع انسانی متناسب با اشتغال و بازار کار است که نیازمند بازمهندسی جدید می باشد تا آمادگی لازم را برای ورود به دوره رونق تولید را داشته باشد.

از منظری دیگر مهمترین پایه جهش تولید اقتصادی، فرهنگ متناسب با رونق تولیدی است که این فرهنگ نیازمند نظم، احترام به قانون، توجه به سلسله مراتب اداری، مسئولیت پذیری اجتماعی، رعایت اخلاق کار و تولید و از همه مهمتر توحیدگرایی، عدالت گرایی و مسئولیت پذیری الهی در قبال امروز و آینده ایران عزیز است.

4) رابطه دانشگاه با صنعت و بازار به صورت نظام مند و فراگیر، بنیان مهمی برای رونق تولید و ظهور نسل جدیدی از شرکت های دانش بنیان و نوآور است: تأسیس دفاتر اشتغال در دانشگاه ها و رابطه دانشگاه با صنعت و بازار نه صرفاً به عنوان یک فرایند شغل یابی، بلکه به عنوان یک فرایند دو سویه متناسب سازی دانش دانشگاهی (آموزش و پژوهش) با نیازهای صنعت و بازار اعم از بخش دولتی، خصوصی و تعاونی یک اصل مهم و کانونی است.

بر همین اساس نیازمند بازمهندسی جدیدی هستیم که به صورت عملی این ارتباط را به مرحله اثرگذاری واقعی بر دانشگاه و صنعت که نتیجه آن بهینه شدن و متناسب شدن رشته ها و دانش بنیان شدن مشاغل است.

همچنین لازم است صنایع بزرگ کشور نمایندگی هایی در دانشگاه های مهم کشور ایجاد کنند تا این رابطه دو سویه وارد مرحله جدیدی از تحول منتهی به رونق تولید شود.

5) رونق تولید به مثابه یک هدف ارزشمند است که می تواند منجر به رونق و نشاط ملی شود: رونق تولید یک هدف راهبردی ارزشمند است که در کنار آن هم استقلال سیاسی، هم استقلال اقتصادی و هم استقلال فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تأمین می شود.

رونق تولید، دانش ایرانی را با نیاز بازار متناسب خواهد کرد و در پرتو آن دانش بومی گسترش خواهد یافت، اشتغال متناسب را افزایش خواهد داد و حجم درآمد ملی و درآمد سرانه را به صورت شتابنده ای افزایش خواهد داد.

لذا رونق تولید به مثابه رونق ملی است.

6) اصلاح نظام بروکراسی اداری و مالی و بهینه سازی فرآیند تولید: علاوه بر این دو بنیان مهم یعنی دانش مبنا بودن و فرهنگ بنیان بودن حرکت اقتصاد جهشی، اقدامات مهم بعدی وجود دارد که اصلاح آن نقش بنیادینی در تسهیل و اصلاح مسیر تولید دارد.

یکی از مهمترین این منابع اصلاح نظام بروکراسی و به نوعی کاهش بروکراسی های زائد است، در این مسیر نیز نیازمند سیاستگذاری های مؤثر فرهنگ مبنا و دانش بنیان هستیم.

وجود سلسله مراتب متکثر برای انجام کار، شخص مبنا بودن روندهای اداری، نگاه قدیمی تقسیم کار اداری و پیوند خوردن مجوزها با فرآیندهای پیچیده که در بسیاری از موارد فرد را در باتلاق های اداری بدون برون رفت و آغشته به فسادهای مالی قرار می دهد، یکی از مهمترین موانع رونق در تولید است.

خروج از بروکراسی های پیچیده، مانع توسعه تولید و رونق اقتصادی و مستلزم دو امر همزمان است: 1) ایجاد سیستم و نظام اداری کارآمد جدید بر بستر سکوهای الکترونیک با الگوریتم های تعریف شده قطعی و عقلانیت سیستم مبنا، که جایگزین نظام های موجود پر تلاطم و کم نتیجه مبتنی بر ارتباطات و کار حضوری شود تا اولاً ما را به بروکراسی عدالت گرایانه و مردم مدار و ثانیاً به نظام اداری نظام مند الکترونیک و هوشمند منتقل کند.

استقرار دولت الکترونیک و فراگیر شدن هوشمند خدمات دولت الکترونیک ضمن کوتاه کردن فرآیندها، تأمین شفافیت مالی و اداری، سرعت بخشیدن به مسیر انجام کار و تولید، عامل مهمی در افزایش خیره کننده بهره وری و احساس موفقیت و اعتماد ملی است.

2) ملاحظه دوم، توجه به عنصر اعتماد در نظام اداری است.

اعتماد به مردم و کارگزاران بخش خصوصی و تقویت نظام نظارتی هوشمند و موردی می تواند چرخه متفاوتی از نظام اداری را به وجود بیاورد که تسهیل کننده فرایند تولید و نزدیک شدن به مؤلفه های جامعه اسلامی و همچنین تقویت کننده اعتماد مردم به نظام حکمرانی است.

7) مردمی شدن و غیر مرکزی سازی تولید، عامل مهمی در رونق اقتصادی است: سکوهای (پلت فرم ها و نرم افزارها) جدید مجازی از منطق به مشارکت در آوردن همگان از طریق ایجاد امکان دسترسی، تعامل و بازخورد در فضاهای جدید کار و زندگی در فضای دوم است که تحولی ژرف در ظهور و توسعه اقتصادهای کوچک، متوسط و بزرگ به حساب می آید که از این ظرفیت جدید بزرگ برای رونق تولید و رونق اقتصادی می توان بهره مند شد.

از این منظر، اقتصاد دولتی یا اقتصاد سلسله مراتبی از بالا به پایین باید جای خود را به اقتصاد غیر مرکزی و به عبارتی اقتصاد همه مرکزی بدهد که منجر به یک نوع مدیریت کوانتومی جدید می شود.

برای فعلیت یافتن توان مردمی و فراگیر ملی باید به کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ اهمیت داد و مسیر مشارکت همگانی تولید را هموار نمود و بروکراسی های اختلال آفرین را به حداقل رساند.

8) همانطور که رهبری هوشمند انقلاب تاکید کردند شعارِ حمایت از کالای ایرانی همچنان به قوّت خودش باقی است و رونق تولید در پرتو حمایت از کالای ایرانی، اقتصاد مقاومتی و ابعاد مختلف و مرتبط با اقتصاد کشور طرح می شود.

رسیدن به یک جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی که یکی از نشانه های آن، رونق تولید و به نوعی تداعی کننده دوران ظهور امام مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف است، مسیری است که سالیان متمادی با عزم همگانی و ملی مورد توجه امام خمینی (ره) و رهبری دور اندیش جمهوری اسلامی ایران بوده است.

توجه به معیشت مردم و استقلال مالی و اقتصادی کشور وجه مشترک نگاه راهبردی این دوران بوده است.

با همین نگاه 1388، سال حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف؛ 1389، سال همت مضاعف، کار مضاعف؛ 1390، سال جهاد اقتصادی؛ 1391، سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی؛ 1392، سال حماسه ی سیاسی و حماسه اقتصادی؛ سال 1393، اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی؛ 1394، سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی؛ 1395، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛ 1396، مجدداً سال اقتصادی مقاومتی، تولید و اشتغال و سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده و طی یکی دهه تقویت اقتصاد کشور در پیوند با حوزه های مختلف دال مرکزی توجهات محوری رهبری بوده است.

9) بر اساس نگاه رهبری حکیم انقلاب اسلامی، هر تحول عظیم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به اراده ملت ایران گره خورده است.

اراده مردم شریف و مسلمان و انقلابی ایران عزیز که وارث چندین دهه حماسه دینی، مبارزه و تلاش در راه خدا است، اهمیت راهبردی دارد.

لذا اراده مردم در پیوند با اراده الهی و هوشیاری نسبت به شرایط جهانی و جمهوری اسلامی ایران، مسیر استقامت، تلاش و همت مضاعف را هموار می سازد.

خود انگیختگی، انگیزه، شناخت و آگاهی، امید و دوراندیشی، مسیر را برای بهبود و پیشرفت و تأمین استقلال اقتصادی همراه با رونق تولید و عرصه های مختلف هموار می کند.

بر این اساس دانش فرهنگی مردم نسبت به اهمیت استقلال و خطرات وابستگی و نیرنگ های رنگارنگ دشمن باید تقویت شود.

مسیر آینده چهل ساله و گام دوم نظام جمهوری اسلامی ایران می تواند در قالب برنامه های پنج ساله و یک ساله طراحی شود و می تواند نظام های توانمندسازی را بوجود آورد که ظرفیت عمل منتهی به رونق تولید همراه با تأمین عدالت اجتماعی را تأمین کند.

گام دوم را از مسیر نگاه به گام اول و دریافت ظرفیت ها و چالش ها باید دنبال کرد و به حول و قوه الهی، این رویکرد راهبردی، منشأ تحول منتهی به رونق در تولید که برآیند رونق فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است، خواهد شد.

بدیهی است دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با همه ظرفیت و پشتوانه های برنامه ریزی، سیاستگذاری و رصد و پایش، به عنوان قرارگاه علم، فناوری و فرهنگ، مطالعات راهبردی عمیق و اسناد سیاستگذاری علم و فنآوری و فرهنگ را متناسب با هموار کردن مسیر رونق تولید با درایت و تدبیر دنبال خواهد کرد و لازم است همه وزارتخانه ها، نهادها و شوراهای اقماری و کمیسیون های تخصصی مرتبط با موضوع، با بهره گیری از عقل جمعی و مطالعات تخصصی راهبردی در این راستا تلاش و همت جهادی و انقلابی داشته باشند و در اولین زمان ممکن حداکثر در دو ماه آینده اسناد مربوطه را در قالب لایحه و طرح جهت طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده کنند.

ستاد علم و فن آوری و ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی زمینه های تدوین نهایی اسناد را فراهم خواهد آورد و مسیر را برای مصوبات توانمند ساز رونق تولید هموار خواهد کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - فرهنگی - فرهنگ - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورا - شورای - انقلاب اسلامی - عالی - اقتصادی - تولید - اسلامی - جمهوری اسلامی - برنامه ریزی - سیاسی - جمهوری - برنامه - آغاز سال جدید - تحریم - حقیقی - امید - استقلال - آمریکا - انتخاب - خامنه - عاملی - سپرده - گزارش - اروپا - نظامی

آخرین اخبار سرویس:
اشتباهات تصمیماتی مدیران منشأ تمامی حیف و میل ها در کشور است

حدود 4 هزار نشریه دانشجویی در کشور فعالیت می کنند

افتتاح یادمان و پردیس شهدای دانشگاه کاشان

دستاورد محققان دانشگاهی در زمینه تصفیه پساب های صنعتی ثبت اختراع شد

سیل بی تدبیری! / شماره 62 نشریه«پاره خشت» انجمن اسلامی مستقل دانشگاه چابهار منتشر شد

2 دانشگاه با لبنان و فرانسه دانشجوی مشترک می گیرند

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت استادیار دانشگاه مونترال کانادا شد

ارز دانشجویی تا پایان اردیبهشت تعیین تکلیف می شود

دانشگاه ها به تولید علم و ثروت اهتمام ورزند

بودجه پارک های علم و فناوری 73 درصد رشد داشته است

دانشگاه باید تولید علم و ثروت کند

وزیر علوم: قراردادی بودن برای پرسنل دانشگاه ها نگرانی ایجاد نکند

احتمال یخ زدگی سردرختی های مازندران

پذیرش دانشجوی دکتری در تعدادی از رشته ها لغو می شود

صدور مجوز پذیرش دانشجو دکتری روانشناسی و گردشگری در دانشگاه علم و هنریزد

کرسی آزاد اندیشی رسانه ای با عنوان نئولیبرالیسم و اقتصاد سینما برگزار می شود

15 اردیبهشت؛ پایان مهلت شرکت در جشنواره ملی پایان نامه های قرآنی

فروش فله ای بن کارت های نمایشگاه کتاب در سایت های اینترنتی!/ یارانه ای که به جای دانشجویان به دلالان اختصاص یافت+ عکس

فروش فله ای بن کارت های نمایشگاه کتاب در سایت های اینترنتی!/ یارانه ای که به جای دانشجو به دلالان اختصاص یافت!+ عکس

دانشیار دانشگاه شهرکرد برگزیده جشنواره ملی زن و علم

ابداع رادار قوطی کبریتی جدید برای پهپادها

ارسال 70 مقاله علمی به دبیرخانه همایش ملی فرهنگ سازمانی و منابع انسانی/ ترویج دانش وظیفه مدیران است

سهم 60 درصدی مقاله های لاتین/ آمار بالای بازدید از مقالات وب پژوهی

عدم رشد خرد عمومی در سازمان های اداری نگران کننده است

دومین سمپوزیوم «کاربرد تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی» 12 اردیبهشت برگزار می شود

کارگروه تحول محتوای دروس دانشگاهی در وزارت علوم فعال شد

ساخت منازل تخریبی در مناطق سیل زده مازندران آغاز شد

پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه تهران

یک علم و صنعتی استاد دانشگاه مونترال کانادا شد

ثبت زلزله در مریخ

معوقه 40 درصدی بودجه پژوهشی سال 97 وزارت علوم/پژوهش مظلوم ترین بخش دانشگاه ها

مهلت انتخاب رشته آزمون دستیاری تا فردا ادامه دارد/ بیش از 2 هزار نفر ظرفیت پذیرش

درنشست علمی عرضه حدیث بر قرآن مطرح شد: عرضه حدیث بر قرآن یکی از راههای اعتبارسنجی احادیث است

پژوهش هدفمند باید به تولید علم و ثروت بیانجامد/ نخبگان علمی ارزشمندترین دارایی یک کشور هستند

تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون دستیاری

دانش آموزانی زنجان در جشنواره بین المللی سینا شگفتی ساز شدند

طرح هوشمندسازی جایگاه های سوخت cng در پارک علم و فناوری فارس رونمایی شد

برگزاری کنفرانس بین المللی مطالعات عربی و اسلامی در لیسبون

54 درصد داوطلبان دکتری انتخاب رشته کردند

یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد قشم فردا برگزار می شود

دانش آموزانی زنجان در جشنواره بین المللی سینا شگفتی ساز شدند

انتشار اصلاحات دفترچه انتخاب رشته دکتری 98

بررسی سیلاب های اخیر و خانه ای روی آب

اصلاحات انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

تردمیل معلولان هم ساخته شد

کلنگ ساخت خوابگاه دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز به زمین زده شد

سیل اخیر بازخورد نحوه برخورد ما با طبیعت بود

نانوزیست حسگر برای تشخیص سرطان ساخته شد

انتخاب رشته آزمون دکتری فردا شب پایان می یابد/ 54 درصد از مجازین اقدام به انتخاب رشته کرده اند

نخستین مزرعه دانشجویی (طرح مدد) در دانشگاه فنی و حرفه ای افتتاح شد

رونق تولید و بازسازی فرهنگ اقتصادی! / شماره ششم نشریه «سراج» دانشگاه مراغه منتشر شد

برگزیدگان جشنواره نشریات دانشگاه شریف معرفی شدند/ درخشش بسیج دانشجویی

آتش سوزی در ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی رشت

وزیر علوم کلنگ ساخت یک خوابگاه را بر زمین زد

دانشگاه تهران به دنبال جذب هیات علمی خارجی

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته دکتری

اعلام اصلاحات انتخاب رشته کنکور دکتری 98

54 درصد داوطلبان مجاز کنکور دکتری 98 انتخاب رشته کردند/ اعلام نتایج مرحله اول در دهه آخر اردیبهشت ماه

مستقل نبودن دانشگاه ها مهمترین چالش آموزش عالی است

استخدام حسابدار در شرکتی معتبر-اصفهان

گردهمایی ناجیان غریق استان مرکزی

بانوان دانشجو شانس بیشتری برای میهمانی و انتقال دارند

استخدام مدرس در رشته های مهندسی عمران و شیمی-تهران

اینستاگرام صفحه «بسیج دانشجویی دانشگاه تهران» را مسدود کرد!

50 نفر از دانشجویان گلستان در قالب گروه جهادی به آق قلا می روند

دانشگاه آزاد اسلامی زنجان خدمات خود را کیفی سازی می کند

«هشتمین کنگره ملی گیاهان دارویی» از امروز آغاز می شود

دانشجویان تمایل چندانی به خرید کتاب ندارند/ ارائه نسخه الکترونیکی ارزان کتاب های درسی ازسوی انتشارات دانشگاه تهران

دانشگاه آزاد اسلامی زنجان خدمات خود را کیفی سازی می کند

دخانچی: پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی/ سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است

دخانچی: سرانه مطالعه معرفتی دانشجویان پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلابل سقوط فرهنگ کتابخوانی

اصلاحات انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد+ لینک

تاکسی های رباتیک به زودی آسمان شهر ها را پر می کنند/ جولان خودرو هایی بدون فرمان یا پدال گاز و ترمز

خدمت رسانی خواهران بسیج دانشجویی شهید چمران اهواز به سیل زدگان/ در یادمان شهدای هویزه به فعالیت فرهنگی پرداختیم

کلیه اخبار کنکور و دانشگاهی 4 اردیبهشت 98

سیل اخیر بازخورد نحوه برخورد ما با طبیعت بود

آغاز ساخت خوابگاه دانشگاه صنعتی شیراز با حضور وزیر علوم

ظریف: رفتارآمریکا از دزدهای سرگردنه هم بدتر است

هر دانشگاه متولی تامین مالی ساخت یک خانه در مناطق سیل زده می شود/ طراحی سازه های مقاوم برای استفاده در مناطق آسیب دیده

حقوق یک روز کارکنان پژوهشگاه مواد و انرژی به مناطق سیل زده رسید

دخانچی:سرانه مطالعه دانشجویان در بحث های معرفتی پایین است/ پایان نامه فروشی، یکی از دلایل سقوط فرهنگ کتابخوانی

امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور

طراحی ربات های نوین که سریع تر و دقیق تر از مار می خزند/ اگر به خزندگان فوبیا دارید، نخوانید

جسدی که در گرو سند خانه از بیمارستان نمازی شیراز ترخیص شد!/ اظهار بی اطلاعی رییس بیمارستان از ماجرا

امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور

رهایی از معاونت دانشگاه آزاد عزل نشد/ شرایط جسمی و داشتن مسئولیتی علمی، دلیل استعفاء

چهاردهمین رویداد بین المللی استارتاپ دانشجویی برگزار می شود

پاورپوینت سقف کوبیاکس

پاورپوینت سد قوسی

مکان هایی که تاکنون ناشناخته باقی مانده اند

حضور دانشجویان جهادگر کردستانی در کنار مردم سیل زده پلدختر+عکس

پاورپوینت بهره وری و تجزیه وتحلیل آن در سازمانها

حل تشریحی دکتری 96 حسابداری - ریاضی و آمار

پاورپوینت روش های اجرای شالوده های عمیق

ایران از پرخطرترین نواحی کره زمین به لحاظ وقوع مخاطرات طبیعی است

چهاردهمین رویداد بین المللی استارتاپی دانشجویی برگزار می شود

آتش سوزی در ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی رشت

مهار آتش سوزی در ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی رشت

کلاس مربیگری درجه سه هندبال به میزبانی اراک در حال برگزاری است

رییس دانشگاه علوم پزشکی: پژوهش باید مشکلی را حل کند

راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در 9 محور تبیین شد

راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در 9 محور تبیین شد