مطالب مرتبط:
فهرست جدید اسامی محکومان دادگاه های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی در شیراز و تهران اعلام شد/10 سال حبس، جزای قاضی متخلف/در 6ماهه اول امسال برای حدود 30هزار محکوم به حبس، مجازات جایگزین تعیین شده است/تشکیل پرونده برای سیف و ممنوع الخروج بودن وی
بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
فارس گزارش می دهد بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
فهرست جدید اسامی محکومان دادگاه های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی در شیراز و تهران اعلام شد/10 سال حبس، جزای قاضی متخلف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 فروردین 1398 ساعت 04:002019-03-22سياسي

بازخوانی دادگاه های ویژه اقتصادی سال 97


پیرو درخواست آملی لاریجانی رییس وقت قوه قضاییه و دستور رهبرانقلاب برای رسیدگی ویژه به جرائم پرونده های اقتصادی، سال 97  یکی از سال های پرکار قوه قضاییه در رسیدگی به اینگونه پرونده های بود.

- بر همین اساس در سال گذشته دادگاه های متعدد ویژه اقتصادی در رسیدگی به پرونده هایی همچون سلطان سکه، باقری درمنی، حسین هدایتی، مدیران سابق بانک سرمایه و… برگزار و احکام قطعی برخی از این پرونده ها صادر و بعضا هم اجرا شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، آیت الله آملی لاریجانی رییس سابق قوه قضاییه 20 مرداد سال 97 در نامه ای به رهبر "انقلاب درخواست کرده بود که اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع با مفسدان اقتصادی در چارچوب قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی داده شود و پیرو این موضوع نیز مقام معظم رهبری با این پیشنهاد موافقت و تأکید کردند که مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد.

اهم دادگاه های ویژه در برخورد با مفسدین اقتصادی در سال 97 بشرح زیر است: به دادسرا ارجاع شده است.

بانک سرمایه بانکی است که بخش عمده ای از سهام آن متعلق به آموزش و پرورش بود و این تعلق، به دلیل سهامداری صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه است.

صندوق ذخیره فرهنگیان مالک 45 درصد از سهام بانک سرمایه بود.

عموم تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان به اتفاقات رخ داده در بانک سرمایه ارتباط دارد.

بسیاری از فرهنگیان از سراسر کشور، سهامدار و سپرده گذار صندوق ذخیره فرهنگیان هستند و این صندوق با سرمایه گذاری و تاسیس بانک سرمایه، کوشیده بود سپرده فرهنگیان را سودآور کند، ولی این بانک در نیمه اول سال 94 معادل بیش از نیمی از سرمایه اسمی اش را زیان کرد و در نهایت با افشای جوانب مختلف این فساد، هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان تلاش کرد با ایجاد تغییرات در اعضای هیات مدیره و مدیرعامل صندوق از بازتاب مشکلات بکاهد.

یکی از چهره های مطرح در بانک سرمایه حسین هدایتی است که 25 تیرماه سال 97 بدلیل بدهی اش به این بانک محکومیت سه مدیر سابق بانک سرمایه به حبس، شلاق و انفصال از خدمات دولتی در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی، به پرونده عظیم بانک سرمایه در سال 97 نیز رسیدگی شد و افزایش یافت و بازداشت شدند اما هر سه متهم این پرونده با تودیع وثیقه 10 میلیارد تومانی از 15 بهمن 97 آزاد هستند.

در این پرونده علی بخشایش فرزند روح الله به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 46 فقره خیانت در امانت، پرویز کاظمی فرزند درویش به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 41 فقره خیانت در امانت و محمدرضا توسلی فرزند غلامرضا به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 40 فقره خیانت در امانت پای میز محاکمه قرار گرفته اند.

هنوز حکم این پرونده صادر نشده است و در آخرین اخبار منتشره در این زمینه، 28 بهمن ماه سال 97 از سوی سخنگوی دستگاه قضا بود که اعلام کرد: (علی بخشایش، محمدرضا توسلی و پرویز کاظمی) به 20 سال حبس،تحمل 74 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده اند.

محاکمه حمیدباقری درمنی شهریور پرحادثه شهریورماه سال 97 بود که به پرونده حمیدباقری درمنی یکی دیگر از مفسدین اقتصادی نیز رسیدگی و حکم این پرونده نیز اجرا شد.

رییس سابق قوه قضاییه به مقام معظم رهبری به منظور کسب اجازه برای انجام اقدامات ویژه در برخورد با اخلال گران اقتصادی منتشر شد.

دادگاه سه متهم اخلال در نظام اقتصادی با موضوع اخلال در بازار از طریق گرانفروشی کلان نیازمندی های عمومی به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نوسانات بازار ارز و تاثیر منفی آن بر اقتصاد کشور موجب افزایش قیمت برخی از نیازهای مردم شد و در همین راستا دولت برای اثبات برخی از کالاها ارز مورد نیاز با قیمت دولتی 4,200 تومان را در اختیار برخی شرکت های واردکننده قرار داد که گوشی تلفن همراه جزو این کالاها محسوب می شود.

این در حالی است که تخصیص ارز برای واردات عملاً تاثیری در قیمت ها نداشته و بعضاً قیمت ها تا چند برابر افزایش یافته و عده ای سودجو برای کسب درآمد با استفاده از خلاهای قانونی تاثیر بسزایی در افزایش قیمت ها داشتند.

برهمین اساس آنها را اعلام کرد و متهمان به حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

دادگاه 19 متهم به توزیع غیر قانونی ارز در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی و مبارزه با اخلالگران ارزی در سال 97، به پرونده متهمان به توزیع غیرقانونی ارز هم رسیدگی شد.

در همین راستا ششم شهریور سال 97 برای این محکومان را اعلام کرد و متهمان به حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

دادگاه علی اکبر عمارت ساز معاون وقت مدیر شعب بانک تجارت کرمان" براساس این گزارش، در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی در سال 97، جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان، سوم دی 97 در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده های اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی (بدون حضور رسانه ها) برگزار شد.

نهایتا پس از 5 جلسه رسیدگی به این پرونده، ختم رسیدگی در 9 بهمن 97 اعلام شد و علی اکبر عمارت ساز معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان به 25 سال حبس" محکوم شد.

محاکمه 5 صراف به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور در سال 97 به پرونده متهمان صراف نیز رسیدگی شد و در همین زمینه جلسه اول رسیدگی به 5 صراف صادر شد و متهمان به حبس و جزای نقدی و.

محکوم شدند.

محکومیت مدیرعامل یک شرکت واردات موبایل با ارز دولتی در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی سال 97، نخستین جلسه رسیدگی به پرونده احمد پاسدار را اعلام کرد و او به حبس و جزای نقدی محکوم شد.

رسیدگی به پرونده دومان توکان به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در رسیدگی به پرونده های مهم و متعدد اقتصادی در سال 97 ، به پرونده شرکت کلاهبرداری دومان توکان نیز رسیدگی شد.

22 دی و 23 دی سال 97 در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

طبق کیفرخواست صادره، متهمان این پرونده در قالب شرکت سرمایه گذاری، 150 میلیاردتومان از سرمایه مردم را صرف کارهای شخصی خود کرده اند.

این در حالی است که قرار بوده سرمایه های مردم در مسیر توسعه گردشگری، تاسیس اماکن تفریحی، هتل و رستوران هزینه شود.

گردش مالی متهم دومان سهند مدیرعامل این شرکت بالغ بر 500 میلیاردتومان بوده است.

این پرونده 186 شاکی و همچنین این پرونده 5 متهم دارد که یکی از آنها متواری است.

نهایتاً پس از ختم رسیدگی، حکم قطعی متهمان پرونده شرکت کلاهبرداری دومان توکان" 27 بهمن 97 صادر شد و متهمان به حبس و شلاق و.

محکوم شدند.

مظلومین ها به پای میز محاکمه آمدند" در سال 97 به یکی دیگر از مهمترین پرونده های اقتصادی یعنی پرونده سلطان سکه نیز رسیدگی شد.

گذاشته شد.

مرجان شیخ الاسلامی صادر شده است.

پرونده موسسات مالی" یکی از پرونده های مهم اقتصادی دیگر ، پرونده موسسات مالی البرز ایرانیان ، ولیعصر ، فردوسی و آرمان بود و برهمین اساس اولین "جلسه رسیدگی به این پرونده 22 اسفند 97 به ریاست قاضی صلواتی در شعبه 4 دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی برگزار شد.

در این پرونده سرمایه گذاران این موسسات 91 هزار نفر هستند که 6 هزار و 36 نفر از آنها برای شکایت مراجعه کرده اند.

تعهد باقی مانده تعاونی البرز ایرانیان 1400 میلیارد و تعهد باقی مانده تعاونی ولیعصر 250 میلیارد است.

این پرونده 4 متهم دارد و یکی از متهمان با وثیقه آزاد است.

در دومین" جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده در 25 اسفند سال 97، آقامیری نماینده دادستان گفت که 220 نفر، 40 میلیارد تومان تسهیلات کم سود یا بدون سود گرفته اند و نظر به اینکه تعدادی از افراد تسهیلاتی یا با سود کمتر از 4 درصد و یا بدون سود با ارتباطاتی که با متهمان داشتند دریافت کردند، تا یک ماه فرصت دارند تا به دادسرای پولی و بانکی مراجعه و درخصوص پرداخت اقدام کنند در غیر این صورت علیه آنها اعلام جرم خواهد شد.

قاضی صلواتی نیز در پایان دومین جلسه دادگاه گفت که جلسه بعدی متعاقبا اعلام می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بانک سرمایه - سرمایه - اقتصادی - فرهنگیان - بانک - صندوق - قوه قضاییه - مفسدان اقتصادی - آملی لاریجانی - حسین هدایتی - آیت الله آملی لاریجانی - قانون مجازات اسلامی - دادگاه - مجازات - مدیر - سهام - لاریجانی - مقام معظم رهبری - مجازات اسلامی - هدایتی - رهبر - نظام - آموزش و پرورش - کشور - سرمایه گذاری - پرویز کاظمی - سپرده - بانکی - فرزند - قانون

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مشاور حرفه ای خانم و آقا جهت شرکت بازرگانی در زنجان

استخدام وردست جهت خیاطی در زنجان

استخدام کارشناس مدیریت صنعتی آقا در تهران

آرزوی جالب کارشناس محبوب هواشناسی

پیش بینی رشد5.4 درصدی اقتصاد آسیا

استخدام نماینده علمی در شرکت اشبال شیمی در تهران

استخدام تعدادی چرخکار مانتو و کارگر ساده در کرج

تعداد کاربران اسنپ چت به 190 میلیون رسید

رییس جمهور: مذاکره امکان پذیر است

نخل های خرمشهر به زیر آب رفته اند

تخت روانچی استوارنامه خود را تقدیم گوترش کرد

دیدار جمعی از کارگران سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب

پالرمو و CFT همچنان پشت درهای مجمع

سال 96 حدود 4.4 میلیون نفر به یارانه بگیران اضافه شد

استخدام پذیرشگر خانم یا آقا برای هتل قصر در قم

اخرین اخبار از طرح ترافیک خبرنگاران

دیدار جمعی از کارگران با رهبر انقلاب به مناسبت هفته کارگر

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت کار در کارگاه طلاسازی

اخرین اخبار از فیلتر اینستاگرام

صدور دستور توقف عملیات اجرایی پروژه گردشگری تنگ تکاب

استخدام تعدادی نیروی بسته بند برای یک کارگاه در قم

مذاکره با دو نفر برای پست «سخنگوی دولت»

کلانتری: سم پاشی برای مبارزه با هجوم ملخ ها اجتناب ناپذیر است

سیل فروکش کرد، آبخیزداری را احیا کنیم

استخدام کارمند خانم لیسانس مهندسی پزشکی مسلط به امور اداری

افزایش 40 درصدی زکات فطره در چهارمحال و بختیاری

اژه ای با خبرنگاران عکس یادگاری گرفت

استخدام یک نفر خانم جهت انجام امور منزل در شهر تهران

استخدام کارمند اداری مسلط به Word و Excel در تهران

محدودسازی اینستاگرام فعلا در دستور کار نیست

استخدام کارمند خانم مسلط به امور کامپیوتر با روابط عمومی بالا

مرز سومار به عنوان مرز رسمی کشور اعلام شد

قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریستی، غیر قابل قبول است

آغاز ساخت مسکن سیل زدگان بعد از جانمایی دولت /ساخت و ساز در حریم رودخانه ها ممنوع

باید دیپلماسی مان با کشورهای دیگر فعال تر شود

توزیع «ره توشه» در بین بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران

رونق تولید در اولویت هزینه کرد زکات قرار گیرد

حضور معاون اول قوه قضاییه در هیات دولت

وزیر کار: مقام کارگر همواره مورد تکریم و تجلیل امام راحل(ره) بود

حفظ هویت اجتماعی و استقلال اقتصادی ضروری است

واعظی: دو نفر برای سخنگوی دولت معرفی شده اند

دشمنان و مخلان امنیت باید اقتدار یگان ویژه را درک کنند

مدیرکل بنیاد شهید یزد از پدر شهید مدافع حرم عیادت کرد

نماینده ولی فقیه: واقعه طبس فرصتی برای تفهیم خباثت آمریکا است

پروژه های اجرایی تهران از این پس پنج بعدی طراحی می شود

سه مرکز غیر مجاز درمانی در آبادان تعطیل شدند

تبادل فرهنگی اقوام ایرانی به غنای فرهنگ کشور کمک می کند

مطالبات روستاییان حسین آباد کالپوش پیگیری می شود

خطیب نماز جمعه تهران 6 اردیبهشت 98 مشخص شد

سرلشکر جعفری را شهید زنده و سرلشکر سلامی را شبیه به شهید باکری می دانم

جشن میلاد امام زمان(عج) از سوی مؤسسه نورالیقین برگزار شد

فیلتر اینستاگرام فعلا در دستور نیست

ارائه طرح تعویق کنکور سراسری

موسس توییتر با ترامپ ملاقات کرد

تبریز یکی از پاک ترین شهرهای جهان است

راز جسد کشف شده در اطراف همدان

استخدام رویه کوب ماهر مبل راحتی محدوده اسلامشهر chr(8211) واوان

دوران سردار سلامی دوره شکست دشمن خواهد بود

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت مطبخ در کرج

سرلشکر باقری: دوران فرماندهی سردار سلامی دوره شکست دشمن خواهد بود

مشاهده سوابق بیمه ای تامین اجتماعی از طریق کد دستوری USSD

استخدام دو رده شغلی برای کارخانه اجاق سازی در قم

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر واقع در سعادت آباد

دولت از برنامه حضور حشدالشعبی در ایران مطلع بود

بسیج «کنترل فشارخون بالا» از 27 اردیبهشت در سراسر کشور

انفجار شدید در غرب استان ادلب

استخدام تعدادی برشکار خیاط و رویه کوب در تهران

استراو: تلاش آمریکا برای فقیرتر کردن مردم ایران

استخدام آشپز و کمک آشپز ایرانی پز جهت رستوران در البرز

ممنوعیت خروج دام زنده یا لاشه از کهگیلویه و بویراحمد

سیل های ایران مناقشه سیاسیون را آشکار کرد

نشست مشترک کارکنان ایرانسل و رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران برگزار شد

دومین پیش نشست همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی برگزار می شود

دیدار جمعی از کارگران سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب

استخدام کارگر ماهر برشکار و مونتاژکار کابینت در منطقه شرق تهران

استخدام نیروی آشنا به نجاری و MDF در شرکت آسیا ماتریس

استخدام نیروی ماهر آقا جهت کار دوغابی در لالجینِ همدان

واکنش علی مطهری به حضور حشدالشعبی؛ بدبین نباشیم

ساخت بزرگترین زمین کریکت منطقه در چابهار

شرکت خدماتی پارس کمک فعال در حوزه لوله بازکنی تخلیه چاه

سرلشکر سلامی: باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم

سردار سلیمانی: سرلشکر جعفری را شهید زنده و سرلشکر سلامی را شبیه به شهید باکری می دانم

برای امنیت و وحدت جامعه به همفکری روحانیون نیاز داریم

اجمالی/اجرای برنامه متمرکز به مناسبت 15 خرداد و ارتحال امام (ره) در سمنان

در آستانه گرامیداشت هفته کارگر وزیر و کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با آرمانهای امام راحل تجدید میثاق کردند

زمان برای رسیدن به دموکراسی در حال از دست رفتن است/ احتمال ظهور نیروهای فاشیستی وجود دارد

اجازه نمی دهیم کشورهای سلطه گر توسعه همکاری ها را متوقف کنند

آمریکا تقاص دشمنی های خود را پس خواهد داد

دیدار جمعی از کارگران سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب

نماینده ولی فقیه: واقعه طبس فرصتی برای تفهیم خباثت آمریکا است

دشمنان و مخلان امنیت باید اقتدار یگان ویژه را درک کنند

ثبت نام دوره های حفظ قرآن بیت الاحزان آغاز شد

از بدخیم تلقی شدن سیلاب و مدیریت آن تا وظایف رسانه ها در مواقع بحران

بنیاد شهید و نهاد کتابخانه های عمومی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

رییس جمهور: مذاکره امکان پذیر است

سرلشکر جعفری: سپاه باید برای حفظ انقلاب شرایط نقش آفرینی مردم در جنگ نرم را فراهم کند

نماینده ولی فقیه: واقعه طبس فرصتی برای تفهیم خباثت آمریکا است

تبادل فرهنگی اقوام ایرانی به غنای فرهنگ کشور کمک می کند

سردار شیرازی: اوامر رهبری در حکم سردار سلامی و سردار جعفری باید به صورت کاربردی درآید

دوران سردار سلامی دوره شکست دشمن خواهد بود

بازخوانی دادگاه های ویژه اقتصادی سال 97

بازخوانی دادگاه های ویژه اقتصادی سال 97