مطالب مرتبط:
فهرست جدید اسامی محکومان دادگاه های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی در شیراز و تهران اعلام شد/10 سال حبس، جزای قاضی متخلف/در 6ماهه اول امسال برای حدود 30هزار محکوم به حبس، مجازات جایگزین تعیین شده است/تشکیل پرونده برای سیف و ممنوع الخروج بودن وی
بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
فارس گزارش می دهد بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
فهرست جدید اسامی محکومان دادگاه های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی در شیراز و تهران اعلام شد/10 سال حبس، جزای قاضی متخلف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 فروردین 1398 ساعت 04:002019-03-22سياسي

بازخوانی دادگاه های ویژه اقتصادی سال 97


پیرو درخواست آملی لاریجانی رییس وقت قوه قضاییه و دستور رهبرانقلاب برای رسیدگی ویژه به جرائم پرونده های اقتصادی، سال 97  یکی از سال های پرکار قوه قضاییه در رسیدگی به اینگونه پرونده های بود.

- بر همین اساس در سال گذشته دادگاه های متعدد ویژه اقتصادی در رسیدگی به پرونده هایی همچون سلطان سکه، باقری درمنی، حسین هدایتی، مدیران سابق بانک سرمایه و… برگزار و احکام قطعی برخی از این پرونده ها صادر و بعضا هم اجرا شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، آیت الله آملی لاریجانی رییس سابق قوه قضاییه 20 مرداد سال 97 در نامه ای به رهبر "انقلاب درخواست کرده بود که اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع با مفسدان اقتصادی در چارچوب قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی داده شود و پیرو این موضوع نیز مقام معظم رهبری با این پیشنهاد موافقت و تأکید کردند که مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد.

اهم دادگاه های ویژه در برخورد با مفسدین اقتصادی در سال 97 بشرح زیر است: به دادسرا ارجاع شده است.

بانک سرمایه بانکی است که بخش عمده ای از سهام آن متعلق به آموزش و پرورش بود و این تعلق، به دلیل سهامداری صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه است.

صندوق ذخیره فرهنگیان مالک 45 درصد از سهام بانک سرمایه بود.

عموم تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان به اتفاقات رخ داده در بانک سرمایه ارتباط دارد.

بسیاری از فرهنگیان از سراسر کشور، سهامدار و سپرده گذار صندوق ذخیره فرهنگیان هستند و این صندوق با سرمایه گذاری و تاسیس بانک سرمایه، کوشیده بود سپرده فرهنگیان را سودآور کند، ولی این بانک در نیمه اول سال 94 معادل بیش از نیمی از سرمایه اسمی اش را زیان کرد و در نهایت با افشای جوانب مختلف این فساد، هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان تلاش کرد با ایجاد تغییرات در اعضای هیات مدیره و مدیرعامل صندوق از بازتاب مشکلات بکاهد.

یکی از چهره های مطرح در بانک سرمایه حسین هدایتی است که 25 تیرماه سال 97 بدلیل بدهی اش به این بانک محکومیت سه مدیر سابق بانک سرمایه به حبس، شلاق و انفصال از خدمات دولتی در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی، به پرونده عظیم بانک سرمایه در سال 97 نیز رسیدگی شد و افزایش یافت و بازداشت شدند اما هر سه متهم این پرونده با تودیع وثیقه 10 میلیارد تومانی از 15 بهمن 97 آزاد هستند.

در این پرونده علی بخشایش فرزند روح الله به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 46 فقره خیانت در امانت، پرویز کاظمی فرزند درویش به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 41 فقره خیانت در امانت و محمدرضا توسلی فرزند غلامرضا به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 40 فقره خیانت در امانت پای میز محاکمه قرار گرفته اند.

هنوز حکم این پرونده صادر نشده است و در آخرین اخبار منتشره در این زمینه، 28 بهمن ماه سال 97 از سوی سخنگوی دستگاه قضا بود که اعلام کرد: (علی بخشایش، محمدرضا توسلی و پرویز کاظمی) به 20 سال حبس،تحمل 74 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده اند.

محاکمه حمیدباقری درمنی شهریور پرحادثه شهریورماه سال 97 بود که به پرونده حمیدباقری درمنی یکی دیگر از مفسدین اقتصادی نیز رسیدگی و حکم این پرونده نیز اجرا شد.

رییس سابق قوه قضاییه به مقام معظم رهبری به منظور کسب اجازه برای انجام اقدامات ویژه در برخورد با اخلال گران اقتصادی منتشر شد.

دادگاه سه متهم اخلال در نظام اقتصادی با موضوع اخلال در بازار از طریق گرانفروشی کلان نیازمندی های عمومی به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نوسانات بازار ارز و تاثیر منفی آن بر اقتصاد کشور موجب افزایش قیمت برخی از نیازهای مردم شد و در همین راستا دولت برای اثبات برخی از کالاها ارز مورد نیاز با قیمت دولتی 4,200 تومان را در اختیار برخی شرکت های واردکننده قرار داد که گوشی تلفن همراه جزو این کالاها محسوب می شود.

این در حالی است که تخصیص ارز برای واردات عملاً تاثیری در قیمت ها نداشته و بعضاً قیمت ها تا چند برابر افزایش یافته و عده ای سودجو برای کسب درآمد با استفاده از خلاهای قانونی تاثیر بسزایی در افزایش قیمت ها داشتند.

برهمین اساس آنها را اعلام کرد و متهمان به حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

دادگاه 19 متهم به توزیع غیر قانونی ارز در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی و مبارزه با اخلالگران ارزی در سال 97، به پرونده متهمان به توزیع غیرقانونی ارز هم رسیدگی شد.

در همین راستا ششم شهریور سال 97 برای این محکومان را اعلام کرد و متهمان به حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

دادگاه علی اکبر عمارت ساز معاون وقت مدیر شعب بانک تجارت کرمان" براساس این گزارش، در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی در سال 97، جلسه محاکمه معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان، سوم دی 97 در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده های اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی (بدون حضور رسانه ها) برگزار شد.

نهایتا پس از 5 جلسه رسیدگی به این پرونده، ختم رسیدگی در 9 بهمن 97 اعلام شد و علی اکبر عمارت ساز معاون اجرایی وقت مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان به 25 سال حبس" محکوم شد.

محاکمه 5 صراف به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور در سال 97 به پرونده متهمان صراف نیز رسیدگی شد و در همین زمینه جلسه اول رسیدگی به 5 صراف صادر شد و متهمان به حبس و جزای نقدی و.

محکوم شدند.

محکومیت مدیرعامل یک شرکت واردات موبایل با ارز دولتی در ادامه رسیدگی به پرونده های اقتصادی سال 97، نخستین جلسه رسیدگی به پرونده احمد پاسدار را اعلام کرد و او به حبس و جزای نقدی محکوم شد.

رسیدگی به پرونده دومان توکان به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در رسیدگی به پرونده های مهم و متعدد اقتصادی در سال 97 ، به پرونده شرکت کلاهبرداری دومان توکان نیز رسیدگی شد.

22 دی و 23 دی سال 97 در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

طبق کیفرخواست صادره، متهمان این پرونده در قالب شرکت سرمایه گذاری، 150 میلیاردتومان از سرمایه مردم را صرف کارهای شخصی خود کرده اند.

این در حالی است که قرار بوده سرمایه های مردم در مسیر توسعه گردشگری، تاسیس اماکن تفریحی، هتل و رستوران هزینه شود.

گردش مالی متهم دومان سهند مدیرعامل این شرکت بالغ بر 500 میلیاردتومان بوده است.

این پرونده 186 شاکی و همچنین این پرونده 5 متهم دارد که یکی از آنها متواری است.

نهایتاً پس از ختم رسیدگی، حکم قطعی متهمان پرونده شرکت کلاهبرداری دومان توکان" 27 بهمن 97 صادر شد و متهمان به حبس و شلاق و.

محکوم شدند.

مظلومین ها به پای میز محاکمه آمدند" در سال 97 به یکی دیگر از مهمترین پرونده های اقتصادی یعنی پرونده سلطان سکه نیز رسیدگی شد.

گذاشته شد.

مرجان شیخ الاسلامی صادر شده است.

پرونده موسسات مالی" یکی از پرونده های مهم اقتصادی دیگر ، پرونده موسسات مالی البرز ایرانیان ، ولیعصر ، فردوسی و آرمان بود و برهمین اساس اولین "جلسه رسیدگی به این پرونده 22 اسفند 97 به ریاست قاضی صلواتی در شعبه 4 دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی برگزار شد.

در این پرونده سرمایه گذاران این موسسات 91 هزار نفر هستند که 6 هزار و 36 نفر از آنها برای شکایت مراجعه کرده اند.

تعهد باقی مانده تعاونی البرز ایرانیان 1400 میلیارد و تعهد باقی مانده تعاونی ولیعصر 250 میلیارد است.

این پرونده 4 متهم دارد و یکی از متهمان با وثیقه آزاد است.

در دومین" جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده در 25 اسفند سال 97، آقامیری نماینده دادستان گفت که 220 نفر، 40 میلیارد تومان تسهیلات کم سود یا بدون سود گرفته اند و نظر به اینکه تعدادی از افراد تسهیلاتی یا با سود کمتر از 4 درصد و یا بدون سود با ارتباطاتی که با متهمان داشتند دریافت کردند، تا یک ماه فرصت دارند تا به دادسرای پولی و بانکی مراجعه و درخصوص پرداخت اقدام کنند در غیر این صورت علیه آنها اعلام جرم خواهد شد.

قاضی صلواتی نیز در پایان دومین جلسه دادگاه گفت که جلسه بعدی متعاقبا اعلام می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بانک سرمایه - سرمایه - اقتصادی - فرهنگیان - بانک - صندوق - قوه قضاییه - مفسدان اقتصادی - آملی لاریجانی - حسین هدایتی - آیت الله آملی لاریجانی - قانون مجازات اسلامی - دادگاه - مجازات - مدیر - سهام - لاریجانی - مقام معظم رهبری - مجازات اسلامی - هدایتی - رهبر - نظام - آموزش و پرورش - کشور - سرمایه گذاری - پرویز کاظمی - سپرده - بانکی - فرزند - قانون

آخرین اخبار سرویس:
دستور رییس قوه قضاییه به دادستان ها: خصوصی سازی ها را بررسی کنید

تسلیت مدیر حوزه های علمیه به دکتر رحمانی

فتوای امام خامنه ای درباره احکام شرعی مسابقات و دریافت پول

تشریح برنامه های روز مقاومت/تقدیر از خانواده شهدای مقاومت در ایران، لبنان و فلسطین

برگزاری کنگره شهدای شیمیایی و بهداشت و درمان گیلان با سخنرانی استاد رائفی پور

زمان انتخاب رشته دوره های دکتری تمدید شد

بطحایی: آیین نامه استخدام معلمان حق التدریس نهایی می شود

برگزاری مراسم تودیع و معارفه رییس دیوان عالی کشور

عاقبت تجاوز نظامی به ایران

مراکز دهستان ها دارای سوله مدیریت بحران می شوند

محمد آذری درگذشت

برگزاری کنگره شهدای شیمیایی و بهداشت و درمان گیلان با سخنرانی رائفی پور

زنده نگه داشتن یاد شهدا پاسداری از انقلاب اسلامی است

کهگیلویه وبویراحمد رویشگاه گل افسانه ای ایران

مردم اصفهان پیشتار در کمک به مناطق سیل زده کشور هستند

رییس کل دادگستری گلستان: هنوز پرونده قضایی در خصوص سیل تشکیل نشده است

برنامه نشست های سومین روز نمایشگاه کتاب

دستور جدید رییس قوه قضاییه به دادستان ها درباره خصوصی سازی

فتوای امام خامنه ای درباره احکام شرعی مسابقات و دریافت پول

چرا کارخانه قند 80 ساله ورامین دچار مشکل شده است؟

روایت یک خبرنگار زن از حضور در میان داعشی ها + عکس

عدل را سرلوحه حکمیت های خود قرار دهیم

آیت الله امامی کاشانی خطیب نماز جمعه امروز تهران

حجت الاسلام محمدی عراقی مسئول دفتر رهبر معظم انقلاب در قم شد

نمایشگاه عکس «آسیب های اجتماعی» در بوشهر

فرماندار ویژه فسا:نخبگان ثروت ملی کشور هستند

پرونده ای برای مقصران سیل گلستان تشکیل نشده است

گمانه زنی ها درباره آینده سیاسی ترامپ؛ از احتمال استیضاح تا مسیر دشوار پیروزی در انتخابات 2020

تسریع مبارزه با مالاریا ­با استقرار شبکه بهداشت

ثبت نام 5 دوره تربیت معلم قرآن در لرستان

مراسم عمامه گذاری اهل سنت خواف

کنسرت های هفته دوم پایتخت؛ همت عالی در حمایت از سیل زدگان

رییس صداوسیما از ایران فرار کرد!

استخدام آژانس تبلیغات 128 در پنج ردیف شغلی

بررسی ابعاد سیل بهار 98 در کمیسیون اصل 90 مجلس

استخدام کارمند اداری در شرکت پویا تجارت ماد در خراسان رضوی

استخدام کارشناس استقرار و پشتیبانی نرم افزار در تهران

استخدام بازاریاب حضوری(حقوق ثابت،پورسانت،ایاب،ذهاب،شارژ،بیمه)

اختتامیه همایش بین المللی فقه گردشگری در تبریز

ارائه بیش از 500 کتاب و مشاوره های حقوقی رایگان به شهروندان با حضور 60 قاضی بازنشسته / رونمایی از 30 عنوان کتاب / برپایی نشست های قضایی از سوی پژوهشگاه قوه قضاییه

حذف نام همسر از شناسنامه با ارائه مدارک قانونی امکان پذیر است

در شهرستان الیگودرز هیچ قلیان سرایی وجود ندارد

اعلام آمادگی شهرداری رودیان برای کمک به طرح «جهاد همبستگی ملی»

مجموعه خبری 5 اردیبهشت ماه 98

خون شهیدان؛ عامل بازدارندگی تهدیدات دشمنان

رییس نظام پرستاری: شورای عالی بیمه جزییات بیمه خدمات پرستاری در منزل را اعلام کند

شرط ملاقات با امام زمان (عج) چیست؟

تجلیل از اساتید برگزیده دانشگاه شهید بهشتی

دستور رییس قوه قضاییه به دادستان ها برای بررسی خصوصی سازی ها

آمادگی اعضای هیات علمی دانشگاه چمران برای همکاری با هیات ویژه بررسی سیلاب

دانشگاهیان در مدیریت بحران نقش راهبردی بر عهده بگیرند

رصد توصیه های مقام معظم رهبری در سال رونق تولید (2)

حق اللّه و حق الناس با نماز پاک نمی شود

شورای نظامی سودان: دوره انتقالی دو سال و یا کمتر است

لزوم به کارگیری نگاه علمی در کارهای اجرایی

افزوده شدن یک مورد مهم در آیین نامه دانشجویان

حوزه هنری خصوصی شد

امام جمعه شیراز: آیت الله ایمانی مبلغی توانمند برای اسلام بود

آب آشامیدنی 6 روستای شهرستان کارون پایدار شد

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

فتوای رهبری درباره مسابقات و دریافت پول

ایران در راه های دور زدن تحریم مهارت دارد

استخدام مترجم زبان انگلیسی(بازرگانی خارجی) خانم در تهران

شریعتمداری: شهید مطهری شخصیت معیار در فهم و تبیین اسلام معاصر، کارآمد و روز آمد است

حجت الاسلام ابوترابی در مراسم سالگرد آیت الله بهجت: عمل صالح موتور محرکه برای صعود انسان به قله کمال است

امام جمعه شیراز: آیت الله ایمانی مبلغی توانمند برای اسلام بود

آب آشامیدنی 6 روستای شهرستان کارون پایدار شد

آب آشامیدنی 6 روستای شهرستان کارون پایدار شد

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

آمادگی 90 کشور برای حضور در مسابقات قرآن جایزه دبی

انسجام بخشی و ارتباطات موثر شهیدفیض در کردستان ماندگار بود

رونق «تولید ملی» به دستان توانگر کارگران محقق می شود

بودجه برپایی نمایشگاه قرآن در سیستان و بلوچستان هنوز تأمین نشده است

مروری بر مفهوم کار در فرهنگ اسلامی

دهیاران ظرفیت ایجاد اشتغال روستاها را احصاء کنند

81نخبه شهرستان فسا تجلیل می شوند

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان برای ساخت منازل سیل زدگان سریع تر اقدام کنند

رییس جمهور سریلانکا دولت را مقصر حمله تروریستی اعلام کرد

پیام آیت الله صافی گلپایگانی درپی جنایت عربستان

برگزاری همایش تجلیل از نخبگان فسا

برگزاری مسابقه طراحی بافت تاریخی خوسف

رویداد های خبری جمعه 6 اردیبهشت ماه مرکز لرستان

کار در فرهنگ اسلامی

مراسم تودیع و معارفه رییس دیوان عالی کشور برگزار می شود

رونمایی ارکستر ملی از سرو آزاد

استخدام کارشناس اجرا و مسئول تدارکات در چهارمحال و بختیاری

ملخ صحرایی 15 هزار هکتار در سیستان و بلوچستان را آلوده کردند

24 جوان برتر رودان در جشنواره حضرت علی اکبر(ع) شد

جدول پخش برنامه های امروز سیمای دنا

سهم کارگران از جمهوریت

فراخوان ثبت نام اعزام مشاوران و روانشناسان به مناطق سیل زده

بخش خبری 5 اردیبهشت ماه 98

فعالیت های مدرسه مجازی قرآن و عترت دانشگاه تهران در سال 98

شیوه های تدریس قرآن؛ نیازمند به روزآوری

استخدام کارشناس جهت دفتر تسهیلگری و توسعه محلی در کرج-کمالشهر

جمالی: ایران در دور زدن تحریم ها مهارت دارد

محمد جعفر علایی سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات بیمه دی شد

بالا گرفتن تنش ها میان کاخ سفید و مجلس نمایندگان آمریکا

سپاه با تروریسم و زیاده خواهی های غرب مبارزه کرده/ سردار سلامی سپاه را در جایگاه بالاتری قرار می‏ دهد

بازخوانی دادگاه های ویژه اقتصادی سال 97

بازخوانی دادگاه های ویژه اقتصادی سال 97