مطالب مرتبط:
حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود
هفت شب عاشقی در دانشگاه بجنورد/مشکلات مردم در هیئت دانشجویی المهدی پیگیری می شود
بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس: گره گشایی از مشکلات مردم بسیج را به عنوان نمادی درخشان در عرصه خدمت رسانی شناسانده است
مسئولین برای رفع مشکلات مردم و جامعه تلاش کنند
هفت شب عاشقی در دانشگاه بجنورد/ پیگیری مشکلات مردم در هیئت از هفتم مهرماه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 2 فروردین 1398 ساعت 09:412019-03-22دانش

حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نیلوفر هوشمند؛ شاید یکی از خوشایند ترین اتفاق هایی که هنگام ورود به دانشگاه دانشجویان آن را دنبال می کنند، همین هیئت دانشجویی باشد.

- وی افزود: بعضا شنیده ایم که برخی هیئات سکولار بوده اند، اما بنده به شخصه در فضای هیئات دانشجویی چنین چیزی ندیده ام در فضای دانشگاه، چون فضای پویا و محیط پویایی دارد، این مساله امکان به وجود آمدنش خیلی ضعیف است، چون روحیه دانشجویی عموما غیرسیاسی نیست و این مساله کمتر پیش می آید و در این چند سال اخیر دفضای دانشگاه ها به هیچوجه هیئتی سکولار ندیده ام و محیط دانشجویی هیئات از چنین آسیبی مبرا می باشد.

جعفری در ادامه پیرامون اینکه هیئت دانشجویی چه باید های را باید رعایت کند گفت: یکی از باید های هیات محبوبیت است.

اینکه هیات هیچ حد و مرز سلیقه گی سیاسی و یا امثالهم نباید داشته باشد و مدیریت این موضوع سخت است.

هیئت دانشجویی نباید به دور از سیاست باشد از طرفی هم باید مراقب باشند تا سیاست زده نشود.

ما هیئت را منتسب به سیدالشهدا می دانیم و حالا افتخار خادمی اش به ما داده شده به همین خاطر نباید با اعمال سلیقه های مختلف به محبوبیتی که سیدالشهدا به هیئت عطا کرده است لطمه ای وارد شود.

مسئول هیئت تربیت مدرس در ادامه گفت: هیئت تربیت مدرس متاسفانه بنا به شرایط خاص دانشگاه 2، 3 سال تعطیل بوده و تازه راه افتاده است و خیلی رشد خوبی کرده.

حتی شاید از بعضی جهات به متوسط هم نرسد، اما از بعضی جهات پیشرفت خوبی کرده، بخصوص در بحث محتوایی.

حالا این موضوع که چه بایدی را باید رعایت می کرده و نکرده و اینکه تشکیلات هنوز برآن سوار نشده، یعنی هنوز کار به معنای تشکیلاتی صورت نمی گیرد (منظور از تشکیلات چارت منظم داشتن شفاف بودن، تقسیم کار متعادلی بین بچه ها صورت گرفتن و اینکه هر کسی بداند چه وظیفه ای بر عهده اش است) این موضوع پیش از این نبوده و به تازگی وارد مجموعه هیئت کرده ایم و برکاتش را هم دیده ایم.

اما می خواهیم دوباره یک نگاه تازه ای داشته باشیم به این قضیه که هیئت باید دید جهانی داشته باشد و از آن طرف نیز دانشگاه را در دست خودش داشته باشد و دانشگاه را از خودش بداند.

برای همین می خواهیم یک سری ماموریت های ویژه دانشگاه تعریف کنیم و یکسری افراد جدید وارد شورای هیئت کنیم که کار اصلی آن ها رصد فضای دانشگاه و بررسی حل مشکلات دانشگاه باشد چرا که ما این موضوعات را نیز از وظایف هیئت می دانیم.

وی گفت: یکی دیگر از آسیب هایی که توی هیئت ممکن است به وجود بیاید توازن افراد و فعالین هیئات است چرا که از مدیریت هیئت با دخیل کردن سلایق مختلف بسیار دشوار است و اینکه حتی افراد مواضع سیاسی مختلف سیاسی دارند را دور هم جمع کنیم، ولی از طرفی هم نباید بگذاریم مسیر هیئت دانشجویی انقلابی از این مسیر منحرف شود به همین دلیل باید خیلی دقت داشته باشیم روی این قضیه و سوپاپ اطمینان هایی لحاظ کنیم.

بعضی دانشگاه ها هیئت شان، هیات امنایی است و خود هیات امنا این وظیفه را دارند رصد کلی کنند که هیات از مسیر اصلی منحرف نشود چرا که این آسیب وجود دارد.

هیئت دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس هم ادوار و هیات امنا دارد و هم هیات امنا هستو هم خود نهاد دانشگاه به طور مستقیم نظارت می کند.

جعفری پیرامون مشکلاتی که هیئات دانشجویی با آن روبرو هستند گفت: جایگاه هیئت برای دانشگاه مشخص نیست، نهاد دانشگاه می داند که هیئت چرا هست، ولی برای خود دانشگاه این جایگاه هنوز به درستی و با موقعیت مشخص تعریف نشده است، به همین دلیل به سختی امکانات را در اختیار هیئت قرار می دهند و از آن طرف ردیف بودجه مشخصی هم ندارد.

درست است ما سعی می کنیم اکثر کار های هیئت را با کمک های مردمی پیش ببریم، کمااینکه در محرم امسال هم کل شام دهه اول را به کمک اساتید و کمک های مردمی بوده و یک سری هزنیه ها می ماند.

هزینه های جاری و فضا سازی و.

از نظر امکانات هم مجوز گرفتن برای آمفی تئاتر باید هماهنگ کنیم و مثلا برای یکسری امکانات برای آشپزی از سلف دانشگاه بگیریم و گا ها دانشگاه همراهی نمی کند که بگوید همکاری مدیران اصلی و مدیریت های جز همکاری نمی کنند و دلیل این کمک نکردن آن ها حس می کنم جا نیفتادن هیئت باشد.

اما محرم امسال رییس دانشگاه از هیئت بازدید داشت چرا که کار ما شاهکار شد و سرزبان ها افتاد و فهمیدند که حضور دانشجو ها در هیئات چقدر می تواند موثر باشد.

همچنین در این چند سال اخیر دیدیم که اگر این روند ادامه پیدا کند مدیران دانشگاه نسبت به هیئت تغییر نظر و تغییر رویه می دهند.

امینی، جانشین مسئول هیئت دانشگاه علم و صنعت نیز درباره باید ها و نباید های هیئت دانشجو به گفتگو پرداختت و گفت: هیئت به معنای کلمه وسیله ای برای احیای امر اهل بیت است وهیئت دانشجویی یک سطح بالاتر از هیئت های معمولی است، همینطور انتظار بیشتری از هیئت می رود، زیرا وقتی اسم دانشجویی که می آید و نگاه ها به سمت دانشجو نگاه فرهنگی و فراتر از یک شخص عادی است، توقع بیشتر است.

وی افزود: مردمی که به دانشجو اعتماد می کنند به عنوان یک نخبه جامعه و کسی که از نظر علمی سطحش بالاتر است توقع دارند که احیا امر اهل بیت را به زبان خودشان به آن ها برساند و رسالت را به جا بیاورد.

وی همچنین ادامه داد: هیئت دانشجویی باید در کار ها دقت نظر بیشتری داشته باشد ممکن است یک کاری در هیئت های دیگر کار عادی و یک چیز روالی باشد، اما وقتی در هیات دانشجویی اجرا می شود، چون توقع مردم بالاست انتظار ندارند در هیئت دانشجویی این اتفاق بیوفتد و برای هیئت دانشجویی بد بدانند.

من جمله نحوه سینه زنی یا نحوه بیان سخنران، در مورد نشریات و چیز های مختلف و یک سری چیز ها که در بیرون دانشگاه عادی باشد به خاطر بالا بودن سطح دانشگاه چیز بدی تلقی می شود که نکات مهم کسانی است که در هیئت کار می کنند، باید دقت نظر داشته باشند.

باید دیگری که وجود دارد این است که، چون بخشی از فضای دانشگاه دولتی فضایی است که متعلق به بیت المال است، اما معمولا خیرین کمک می کنندو درست که اصرار می کنند که اسراف در همه جا بد است، اما وقتی سراغ بیت المال می رویم دقت نظر در خرج کردن بیت المال دقت بیشتری می خواهد و این محدوده برای یک شخص خاص نیست مال همه جامه کشور اسلامی است باید دقت بیشتری در خرج و مخارج شود و بخشی از بودجه هیئت که از دانشگاه است باید با ملاحظه و دقت مورد استفاده قرار بگیرد.

امینی گفت: هیئت دانشجویی از نظر افراد و ساختار هیئت پویایی است، چرا که افرادی که برای دوره کارشناسی در دانشگاه هستند و پس از لیسانس می روند و افراد جدید می آیند و جایگزین می شوند در نتیجه جمعیت جوان و به روز هرروز در فضای هیئت جریان دارد و این پویایی ویژگی مثبت یک هیات دانشجویی است، ولی به هر ترتیبی ممکن است که همین پویایی باعث شود این استفاده از تجارب کنار برود و کار هایی که قبلا صورت گرفته و بازخورد مثبتی نداشته دوباره تکرار شود.

وی افزود: مردمی که از دور و اطراف دانشگاه می آیند و هیئت را می بینند انتظار دارند این تجاربی که قبلا بوده دیگر تکرار نشود و این هم یک بایدی است که تجارب باید همیشه استفاده شوند.

امینی گفت: یکی از مسایلی که هیئت ها با آن روبروهستند، مسئله محتوا است، از نظر محتوایی محتوای هیئت امام حسین باید جامعه را در نظر داشته باشد.

وضعیت جامعه و کششی که دارد در مورد محتوایی که ارایه می دهند در عین اینکه مشکلات مردم را مطرح کند راه حل هایی که از طریق ارگان ها و سازمان های دولتی پیش ببرند پیگیری کند و از کار هایی که مردم می توانند خودشان انجام می دهند تا مشکلاتی که خودشان دارند برطرف شود، پیگیری کند این ها یک پتانسیلی است که هیئت های دیگر ندارند، ولی هیئت دانشجویی مطالبه گری دارد و می تواند از سازمان های مختلف پیگیری مشکلات دانشجو ها و مردم باشد.

وی در ادامه اضافه کرد: یک مساله ای هم که جزو رعایت باید ها و نباید ها می شود، سیاست زدگی است.

باید ها و نبایدی که خیلی تفاوتش به اندازه یک تار مو باشد که آدمی از این لبه پرتگاه بیافتد یا از آن لبه که نه هیئت سکولاری داشته باشد و نه هیئت سیاست زده ای داشته باشد.

همینطور که حرکت امام حسین (ع) حرکت سیاسی است هیئت دانشجویی که می خواهد شعائر حسینی را احیا کند هم پیرو امام حسین است و سیاست را در کار خود دارد، ولی نه اینکه خود را درگیر بازی های جناحی و حزبی کند و رعایت این مسئله برای هیئت ها بسیار مهم است.

جانشین مسئول هیئت دانشجویی دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: در مورد هیئت دانشگاه علم و صنعت می توانم بگویم بایدی که خیلی مهم است همکاری و هماهنگی بین دانشجویان است.

این همدلی و مشارکت در کار های دانشگاه چالشی است که دانشگاه علم و صنعت در آن ضعف دارد و به مراتب خیلی بهتر شده، ولی باز هم جای کار دارد.

مسئله همکاری بسیار مهم است.

وی در ادامه پیرامون اینکه، چه حمایت هایی باید می شده و نشده گفت: از سمت دانشگاه کمی حمایت شده، ولی متاسفانه کافی نیست.

درست است که هیئت نام دانشجویی برای خود دارد و در دانشگاه علم و صنعت به اسم دانشگاهیان علم و صنعت است و از دانشجویان تا اساتید و کارکنان و مسئولین هم هستند، ولی متاسفانه این همکاری در انجام کار ها کمتر دیده می شود و حمایت مسئولین دانشگاه بیشتر از این می توانست باشد.

این همکاری کم نیست، ولی می تواند بیشتر باشه این ها مطالباتی است که ما خودمان از مسوولین دانشگاه داریم مسوولین نه به معنی خود رییس دانشگاه یا معاون دانشگاه به معنای همه کسانی که در دانشگاه کار می کنند کارمندان جزء و کل در بحث برگزاری هیئت می توانند همکاری داشته باشند.

حمایت هایی بیرونی که می شد بشود و نشد هیات دانشجویی مرکزی است برای گسترش اندیشه های دانشجویی و مخاطب مردمی دارد یک جلوه بیروی از دانشگاه دارد علاوه بر دانشجویان مردم اطراف می آیند و به وسیله این هیات با دانشگاه ارتباط دارند.

امینی افزود: مسئولین می توانستند با حمایت های مالی و .

جریانی را بسازند که طی آن مردم ارتباطشان با دانشگاه پررنگ ترشود.

حتی حضور خود مسئولین دانشگاه می توانست باعث شود مشکلات مردمی به جای اینکه جمع شود و فوران کند بیاید به وسیله دانشگاه حل شود.

متاسفانه اینکه مسئولین دانشگاهی می توانند مشکلات مردم را حل کنند هنوز جا نیفتاده است در حالی که حضور مسئولین می تواند برای رشد هیئت دانشجویی و هم رفع مشکلات مردم کمک می کندو باعث می شود که هیات دانشجویی جایگاهش بالاتر از این برود.

در حال حاضر نگاه مردم نگاه کسب اطلاع و بالا بردن اندیشه های خودشان است که از محتوای هیئت ها استفاده می کنند.

اگر این هیئت تبدیل به مرجعی بشود که به مشکلات مردم رسیدگی کند به مراتب جایگاه هیات دانشجویی را بالاتر می برد.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشجویی - مشکلات - سیاسی - تربیت - دانشجویان - هایی - محیط - خبرگزاری - صورت - پیشرفت - مدیریت - نیلوفر - جامعه - تعطیل - جعفری - جهانی - شرایط - شورای - وظیفه - مردم - جدید - شفاف

آخرین اخبار سرویس:
پلیس فتا کرمان استخدام می کند

آغاز جشنواره حرکت دانشگاه تبریز

حمله ملخ ها را سیاسی نکنید!

نشریه «غیرمحرمانه» دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل منتشر شد

افتتاح طرح های آموزشی فسا فردا با حضور وزیر علوم

کارون، هم فرصت و هم تهدید

نبود فرصت شغلی موجب کاهش گرایش به رشته ریاضی در ایران شده است

وزارت علوم: امسال بورس دولتی نداریم

علمایی معاون علوم،مهندسی و کشاورزی آزاد شد

وزیر علوم فردا به استان فارس سفر می کند

دوازدهمین جشنواره حرکت در دانشگاه تبریز گشایش یافت

رویداد بین المللی معماری و تجربه زیست شهری در بوشهرآغاز شد

آغاز ­نام نویسی آزمون EPT اردیبهشت دانشگاه آزاد

فوت دانشجوی دانشگاه تهران در یکی از خوابگاه های تبریز

زمان ثبت نام در آزمون EPT دانشگاه آزاد

قائم مقام وزیر علوم: امسال بورس دولتی نداریم

بازدید هیات دانشگاهی عراق از دانشگاه صنعتی شیراز

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از تجهیز و استقرار شتاب دهنده ها

حمله ملخ ها را سیاسی نکنید!

بچه ماهی سوف در دانشگاه گیلان تولید شد

جشن نیمه شعبان دوم اردیبهشت ماه در دانشگاه آزاد گرگان برگزار می شود

دانشگاه الزهرا و خواجه نصیرالدین طوسی تفاهم نامه امضا کردند

امکان ثبت نام در کنکور فنی و حرفه ای با دیپلم دبیرستان

فوت دانشجوی دانشگاه تهران در یکی از خوابگاه های دانشجویی تبریز

ضرورت استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه ها در تهیه برنامه های مدیریت بحران سیل

انجام پژوهش ملی توسط دانشگاه آزاد درباره استان های سیل زده

فراخوان پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی منتشر شد

تعدادی از اساتید پیمانی دانشگاه پیام نور از اخراج خود خبر دادند

رهایی از دانشگاه آزاد رفت/علمایی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد شد

فوت دانشجوی دانشگاه تهران در یکی از خوابگاه های دانشجویی تبریز

صندوق نوآوری و شکوفایی از تجهیز و استقرار شتاب دهنده ها حمایت می کند

دل نوشته واعظی درباره بازدید از استارت آپ ها

علت فوت یک دانشجو در خوابگاه

حسینی: روحانی شورای عالی انقلاب فرهنگی را جدّی بگیرد

دوام 10 ساله ما اتفاقی نیست!

وزیر علوم فردا به استان فارس سفر می کند

میلیونرهای بیل به دست

انجام پژوهش ملی دانشگاه آزاد درباره استان های سیل زده

عکسی از بهنوش بختیاری در مناطق سیل زده

انتخاب رشته بیش از 4 هزار نفر در آزمون دکتری

دانشگاه های الزهرا (س) و خواجه نصیرالدین طوسی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

توسط مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور چکیده دیدگاه ها و نقطه نظرات استادان و صاحب نظران دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشورمنتشرشد.

موافقت شورا با ایجاد رشته ی حقوق عمومی در مقطع دکتری برای سال تحصیلی 98

دانشگاه های الزهرا (س) و خواجه نصیرالدین طوسی تفاهم نام همکاری امضا کردند

دانشگاه هایی مراسم احیای نیمه شعبان برگزار می کنند

کاهش 20 درصد شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

تخفیف 20درصدی شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

فوت دانشجوی دانشگاه تهران در یکی از خوابگاه های دانشجویی تبریز

اطلاعیه وزارت علوم درباره تأیید مدارک تحصیلی دانشجویان

سرپرست دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر منصوب شد

اختصاص 20 درصد تخفیف شهریه به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

وزیر علوم فردا به استان فارس سفر می کند

ناسا موش به فضا فرستاد + اولین ویدیوی ارسالی

عطش تالاب ها فرو نشست/ افزایش تصرف به حریم رودخانه ها

تخفیف 20درصدی شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

رهایی عزل شد/ علمایی، سرپرست جدید «معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد»

استخدام کارشناس انفورماتیک در دانشگاه سیاحان

عیادت ورزشکاران از جانبازان

دانشجویان تحت پوشش بهزیستی از تخفیف 20 درصدی شهریه بهره مند می شوند

دانشجویان برای نشان چهره واقعی آمریکا در فضای مجازی فعالیت کنند

انتخاب رشته آزمون دکتری آغاز شد

چرا علم به فلسفه نیاز دارد؟

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری/ نکاتی که داوطلبان باید توجه کنند

واعظی: آینده کسب و کارها در کشور به استارت آپ گره خورده است

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر

پژوهش ملی دانشگاه آزاد توسط متخصصان درباره استان های سیل زده

اعزام دانشجویان دانشگاه رضوی به مناطق سیل زده لرستان

پژوهش ملی دانشگاه آزاد توسط پژوهشگران متخصص درباره استان های سیل زده

واعظی: آینده کسب و کارها در کشور به استارت آپ گره خورده است

تشکیل کمیته وضعیت آب در خوزستان/ به دنبال پیدا کردن زمینی برای ذخیره سازی آب در هورالعظیم هستیم

5 علامت که نشان می دهد کم خونید

اخراج تعدادی از اساتید پیمانی دانشگاه پیام نور

بودجه 97 دانشگاه ها هنوز 100 درصد محقق نشده

عبور بورس از شاخص 204 هزار

حسینی: شورای عالی انقلاب فرهنگی «فراقوه ای» است/ رییس جمهور آن را جدّی بگیرد

سالک: تعطیلی جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی بهانه به دست بیگانگان می دهد

رییس جمهور نباید در شورای عالی انقلاب فرهنگی احساس آمریّت داشته باشد

پنجمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی برگزار می شود

اطلاعیه درباره تأیید مدارک تحصیلی دانشجویان

گشایش نمایشگاه توانمندی های علمی و فرهنگی دانشگاه های ترکیه ای عضو اتحادیه دانشگا های منطقه قفقاز در تبریز

امروز؛ اعلام آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری

گشایش نمایشگاه توانمندی های علمی و فرهنگی دانشگاه های ترکیه@ای عضو اتحادیه دانشگا های منطقه قفقاز در تبریز

توسعه دیپلماسی علمی به دانشگاه های دنیا راهبرد کلان دانشگاه تبریز است

ثبت نام در مسابقات قرآن دانشگاه پیام نور همدان تمدید شد

ضریب تأثیر و کیفیت نشریات علمی دانشگاه پیام نور در پایگاه ISC افزایش پیدا کرد

اعلام ضوابط و مقررات تغییر محل آزمون های دانشگاه پیام نور

اعلام زمان جدید آزمون پذیرش دستیار فلوشیپ

شماره 140 نشریه «صبح قریب» دانشگاه اراک منتشر شد

باران، ترک های گلی تالاب ها را محو کرد/ افزایش تصرف به حریم رودخانه ها

زمان امتحان دانشگاه یزد تغییر کرد

جزییات جشن های نیمه شعبان در هیأت های تهران

سفر وزیر علوم تحقیقات و فناوری به جهرم

اعلام نتایج اولیه بررسی های ویژه سیلاب

سرنگ حیات بخشی که همیشه همراهتان خواهد بود

تجهیزات داخلی «انتقال نوری» جایگزین نمونه خارجی شد

تجارب سایر کشور ها در مقابله با بلایای طبیعی استفاده شود

کنفرانس ملی سیستم ها و فناوری های محاسباتی مراقبت از سلامت برگزار شد

وزارت علوم درباره تأیید مدارک تحصیلی دانشجویان اطلاعیه صادر کرد

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم: دانشگاه ها برای فعالیت ورزشی دانشجویان، فضای امن ایجاد کنند

درخواست پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه های آمریکا 27 درصد کاهش یافت

حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود

حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود