مطالب مرتبط:
مرگ خاموش چیست و چه کسانی را تهدید می کند ؟
اعمال و فضیلت های ماه رجب چیست؟ چرا ماه رجب ماه خدا نام گرفته است؟ رجبیون چه کسانی هستند؟
گروه های حساس چه کسانی هستند و آلودگی هوا با آنها چه می کند؟
سیدمحمد غرضی: «گروه های خاص» به دولت و اقتصاد فشار می آورند/معتقدم اقتصاد دست دولت نیست/حرکت های خشن و دلواپسانه از ناحیه کسانی است که استدال آنها در جامعه مورد استقبال قرار نمی گیرد
اعتراض ثالث چیست و چه کسانی حق اعتراض ثالث دارند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اسفند 1397 ساعت 19:322019-03-19فرهنگي

شعرای اپیکور چه کسانی هستند و تفکرات آنها چیست؟


فردوسی یک نوع عدم تعلق به دنیا و نوعی فلسفه اپیکوری متعالی دارد که به «پندهای سلیمان » می ماند و ارزش های جاودانی شاعر، - فردوسی و نوعی فلسفه اپیکوری: فردوسی یک نوع عدم تعلق به دنیا و نوعی فلسفه اپیکوری متعالی دارد که به پندهای سلیمان می ماند و ارزش های جاودانی شاعر، که همراه با عواطف انساندوستانه و نرمی طبع خاص و با ترکیبی زیبا و جالب در شاهنامه به چشم می خورند، آثار متفکران بزرگ هند را به یاد می آورد.

علاقه آرنولد به شاهنامه ، و به ویژه به داستان رستم و سهراب ، ناشی از شرحی بود که سنت بوو بر ترجمه ژول مول از شاهنامه نوشت .

در اینجا، اشاره به برخی دیگر از مترجمان اروپایی شاهنامه بی فایده نیست .

سرویلیام جونزازاولین شرق شناسانی بود که به ترجمه داستان رستم وسهراب به سبک تراژدی های یونانی روی آورد.

اندکی بعد جوزف چمپیون (Joseph Champion) بخش هایی از آغاز شاهنامه را به شعر ترجمه کرد و به سال 1875 در کلکته به چاپ رسانید.

سبک شعری او بیشتر تقلیدی بود از شاعر بزرگ انگلیس الکساندر پوپ که ایلیاد هومر را به انگلیسی به نظم درآورده بود.

از مترجمان دیگر شاهنامه باید به جیمز اتکینسن اشاره کرد که بیشتر از چمپیون با ادبیات فارسی آشنایی داشت .

او در سال 1814 داستان رستم و سهراب را به انگلیسی به نظم درآورد و در 1832 نیز خلاصه ای از شاهنامه را در ترکیبی از نظم و نثر به همان زبان ترجمه کرد.

اتکینسن همانند بسیاری از علاقه مندان به ادبیات شرق معتقد بود که آثار بزرگ شرقی قابل توجه و از جهات گوناگون نظیر آثار کلاسیک غرب اند.

از همین رو، وی به یافتن وجوه تشابه بین شاهنامه و نوشته ها و سروده های کلاسیک اروپایی پرداخت .

به عنوان نمونه ، ابیات زیر از شاهنامه را در وصف زیبایی تهمینه ترجمه کرده و همراه با شرح گسترده ای درباره آثار مشابه شاعرانی چون هومر، ویرژیل ، آناکرئون و شکسپیر انتشار داده است خیام نیشابوری : نکته’ دیگری که به نظر می رسد در مورد انسان گرایی فلسفی خیام قابل ذکر باشد، نگرش اخلاقی اوست.

شاید اینگونه تصور شود که خیام از لحاظ اخلاقی پیرو افکار اپیکور (341 _ 270 پیش از میلاد) فیلسوف مادی یونان بوده است.

هر چند اپیکور و خیام، به جهت ارزش نهادن به خرد، دوری جستن از خرافات، و اهمیت قائل شدن برای خوشبختی وشاد زیستن، هر دو از یک دریچه به انسان و زندگی و هستی می نگرند، و وجوه اشتراک فراوانی دارند، اما بین این (( دو )) ، در ارزش های اخلاقی ، یک تفاوت ماهوی وجود دارد، و آن اینست که، اپیکور برای تعدیل و آرامشی که در جستجوی آن است ، نه تنها تلاشی راتوصیه نمی کند، که حتی از درگیر شدن پرهیز می کند.

او دوری جستن از ناملایمات را توصیه می کند، وخیام در کنار گرایش به خوشی و دوری از اندوه، تعهد وتلاش ، برای به دست آوردن نیک بختی و شادی، و سر ناسازگاری گذاشتن با زمانه’ نادرست را، لازم می داند وتاکید می کند: زان باده که عمر را حیات دگر است پر کن قدحی گرچه تو را دردسر! است بر نه به کفم که کار عالم سمر است بشتاب که عمر ای پسر در گذر است هشدار! که روزگار شور انگیز است ایمن منشین! که تیغ دوران تیز است در کام تو گر زمانه لوزینه نهد زنهار! فرو مبر! که زهر آمیز است.

اندیشه های فلسفی حکیم عمر خیام و فلسفه معروف او (اپیکوری): حکیم عمر خیام در نیشابور زاده شد.

زمان تولد و وفات او به درستی مشخص نیست، ولی به بعضی احتمالات در روز پنجشنبه 12 محرم 439 متولد شده و در سال های مابین 508 – 530 و به بعضی احتمالات در سال 515 وفات یافته است.

به طور کلی می توان گفت که از نیمه ی اول قرن پنجم تا دهه های نخستین قرن ششم در این دنیا زیسته است.

نامش عمر، کنیه اش ابوالفتح، لقبش غیاث الدین و نام پدرش ابراهیم بود.

دلیل شهرت او به خیام یا خیامی به درستی معلوم نیست، اما ظاهراً این عنوان را از پدرش داشته است؛ چون شغل وی خیمه دوزی بوده است.

قبر خیام در ایوان امامزاده محروق، تقریباً به مسافت نیم فرسخی شهر نیشابور فعلی واقع شده است.

او در همه ی فنون و معلومات زمان خود از جمله حکمت، فلسفه، ریاضی، طب و نجوم تبحر داشته است.

حکایت کرده اند که خیام در نیشابور با حسن طوسی و حسن صباح همدرس بوده است.

آن سه جوان به امید اینکه یکی از ایشان به مرتبه ی عالی خواهد رسید، با یکدیگر پیوند می بندند که اگر هریک از آنها به مقامی بالا رسید، دو دوست خود را نیز از نظر دور نکند.

از قضا حسن طوسی به وزارت جلال الدین ملکشاه سلجوقی می رسد و خواجه نظام الملک طوسی مشهور می شود.

او به عهد خود وفا می کند و حسن صباح را به خدمت سلطان می برد؛ اما خیام که اهل علم بود و تمایلی به خدمت سلطان نداشت، از خواجه نظام الملک تقاضا می کند که معاش مختصری برای او مقرر دارد و به همان اندازه هم اکتفا می کند و به غیر از فراگیری دانش، به کار دیگری نمی پردازد.

با چیرگی اعراب بر ایرانیان، تقویم هجری قمری در ایران کاربرد پیدا کرد و پس از مدتی به علت ناسازگاری با روند زندگی کشاورزان ایرانی، منجمان ایرانی دست به اصطلاحاتی در این زمینه زدند.

در سال 467 هجری، یعنی در زمان سلطنت جلا ل الدین ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک طوسی، تصمیم گرفته شد که تقویمی بر اساس قواعد نجومی ایجاد شود.

بنابراین هیأتی از دانشمندان اهل فن هیأت و نجوم برای این مقصود گرد هم آمدند.

خیام یکی از آن دانشمندان و گویا بر همه ی آنها مقدم بود.

این منجمان با محاسبات ریاضی، زیج هایی (مجموعه جدول هایی که بر اساس مطالعات و مشاهدات ستاره شناسی تدوین می شد)، برای شمارش وقت فراهم ساختند.

تقویم اصلاح شده، چون به فرمان جلال الدین ملکشاه سلجوقی فراهم آمده بود، به تقویم جلالی شهرت یافت.

آنچه مسلم است، این است که خیام در نزد دانشمندان و سلاطین، منزلتی عظیم داشته است.

در حکمت او را تالی ابوعلی سینا می خواندند؛ در ریاضیات سرآمد فضلا به شمار می رفت و در احکام نجوم، قول او را مسلم می دانستند؛ هرچند که خودش اعتقاد راسخی به دستی آن احکام نداشت.

دنیای ریاضی مدیون تحقیقات و اکتشافات این دانشمند است.

مثلاً اولین بار تعریف منطقی اعداد اصم (گنگ) به وسیله ی رشته های بی نهایت در مجموعه تحقیقات خیام دیده شده است.

قضایای بسیاری که در سیزده معادله ی اقلیدس بی استدلال مانده بود، به وسیله ی فرضیه ی خیام ثابت می شود.

می توان گفت خیام اولین کسی است که هندسه ی تحلیلی را برای حل معادلات به کار برده است و از این جهت خیام به هنگام بررسی مسئله ای هندسی، به معادله ی درجه سوم برخورد کرد و با توسل به مقاطع مخروطی به حل این معادله درجه ی سوم فائق آمد.

خیام رساله ی مختصری تحت عنوان رساله فی الحتیال لمعرفه الذهب و الفضه فی جسم مرکب منهما درباره ی تعیین عیار طلا و نقره و شمشی که از این دو فلز ترکیب شده است، تألیف کرده که نسخه ی منحصر به فردی از آن در کتابخانه ی گوتا آلمان موجود است.

این رساله در حقیقت توضیح طریقه ی ارشمیدس و مبتنی بر اصل معروف این دانشمند است که به اصل هیدروستاتیک نیز شهرت دارد.

خیام و حافظ و اپیکوریسم: نظر به این که در عصر ما اپیکوریسم به مفهوم عامیانه و مبتذلش عملاً رایج شده بود، عده ای می خواستند برخی بزرگان اندیشه و فلسفه و عرفان را منسوب به این مکتب نمایند؛ مثلاً خیام و یا حافظ را.

مدعی هستند که خیام و حتی حافظ، مردانی لذت پرست، دَم غنیمت شمار و لاابالی بوده اند.

مخصوصادرباره خیام عقیده بسیاری همین است.

آنچه مسلم است، این است که خیام ریاضیدانِ فیلسوف چنین نبوده و چنین نمی اندیشیده است.

از ظاهر اشعار منسوب به خیام همان مطلب پیدا شده است، ولی از نظر محققان جای بسی تردید است که اشعار معروف، متعلق به خیام ریاضیدان فیلسوف باشد.

به فرض هم این اشعار از او باشد، هرگز از زبان شعر نمی توان نظریه فلسفی شاعر را دریافت.

خصوصا که اخیرا رساله هایی از خیام بدست آمده و چاپ شده است که اتفاقا همان موضوعات را طرح کرده است که در اشعار منسوب به او مطرح است، ولی آن ها را آن گونه حل می کند و پاسخ می گوید که به قول خودش، استادش بوعلی حل کرده است.

درباره حافظ، مطلب از این هم واضح تر است.

آشنایی مختصر با زبان حافظ و یک مراجعه کامل به تمام دیوان حافظ و مقایسه اشعار او با یکدیگر که برخی مفسر دیگرند، مطلب را کاملاً روشن می کند.

خیام: کافر شراب خوار یا.

؟ خیام شاعری کم گو بوده است.

خیام اگرچه در درجه ی اول از علم و فضل بود، ولی عامه ی مردم او را به سبب رباعیاتش می شناسند.

در مورد خیام نگرش های مختلفی در بین مردم وجود داشته و دارد.

عده ای کلمات او را کفرآمیز دانسته و یا او را شراب خوار پنداشته اند و به اشعار او از جهت ترغیب به می خوارگی نگریسته اند و حتی عده ای او را بی اعتقاد به مبدأ و معاد فرض کرده اند.

یک جام شراب صد دل و دین ارزدیک جرعه ی می، مملکت چین ارزدجز باده ی لعل نیست در روی زمینتلخی که هزار جان شیرین ارزد.

اصولاً خیام شاعری را پیشه ی خود نساخته و این به جهت آن نیست که شعر امری حقیر است و شاعر شأن و ارزشی ندارد، بلکه از آن جهت بود که در آن دوره یک شاعر غالب اوقات خود را برای استفاده ی مالی، به مداحی بزرگان و سلاطین، مجلس آرایی و مزاح گویی می پرداخت و در مراسم خوش گذرانی اهل فسق و فجور شرکت می کرد.

در آن زمان امثال فردوسی، ناصر خسرو و حکیم سنایی که شاعرانی متین و با مناعت بودند، نادر می نمودند.

بنابراین هر کس که پیشه ی شاعری را اختیار می کرد، مردم به او به چشم مداح سلاطین می نگریستند و همین مسأله باعث شد که حکیم عمر خیام از اینکه شاعر خوانده شود، احتراز کند و قوه ی شاعری خود را تنها در سردون رباعی به کار بگیرد.

رباعی بهترین قالب شعر برای ثبت لحظات کوتاه شاعرانه است.

این نوع شعر بر وزن لا حول ولا قوه الا بالله، سروده می شود و از مشکل ترین اقسام شعر است؛ زیرا با شروطی که برای آن مقرر شده و تنگ بودن و مجال سخن، گوینده باید طبعی توانا داشته باشد و معانی را به بهترین صورت ممکن در این دو بیت بگنجاند.

نخستین کسانی که او را شاعر خوانده اند، شهرزوری در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم و در کتاب تاریخ الحکما و دیگری شیخ نجم الدین رازی صاحب کتاب مرصاد العباد در اوایل قرن هفتم بود.

رباعیات خیام :در مورد اشعار (رباعیات) خیام، تا به حال تحقیقات زیاد و دامنه داری صورت گرفته است و شاید بیش از دو هزار کتاب و رساله و مقاله دربار ه ی خیام نوشته شده باشد.

خیام فیلسوف و ریاضیدان، موجودی است مشخص و یافتن او به واسطه ی رسانه های علمی و فلسفی وی آسان.

ولی خیام شاعر ناشناخته مانده، سیمایی دارد مشوش و مغشوش؛ زیرا وسیله ی تشخیص سیمای او رباعی هایی است که معلوم نیست از خیام باشند، بلکه رباعی هایی است که محققاً از او نیست.

همه ی خیام شناسان آگاهند که رباعیات الحاقی بسیار در طی قرون به رباعیات اصیل حکیم نیشابور پیوسته اند و بسیاری از رباعی گویان به دلایلی چند، از جمله بیم از اوضاع سیاسی، نداشتن شهامت کافی برای بیان عقاید خویش و یا به منظور برخورداری از شهرت خیام و ترویج سروده های خویش در سایه ی این شهرت عالمگیر، سروده هایشان را به او منسوب کرده اند.

از سوی دیگر گاهی برخی از کاتبان نیز برای تعدیل فلسفه ی خیامی و آمیختن آن با تصوف، رباعی های صوفیانه ای نوشته اند و به این ترتیب با این افزایش ها کار تشخیص و تحلیل را دشوارتر کرده اند.

با این همه اگر با دیده ی انصاف به همان معدود رباعیاتی که تعلقشان به خیام قطعی می نماید بنگریم، اقرار خواهیم کرد که – بر خلاف استنباط و تفسیر سفسطه آمیز برخی از پژوهشگران متعصب – نه تنها با خرد و دانش مغایرتی ندارد، بلکه مؤید فرزانگی و حجتی قاطع بر دانش و بصیرت او هستند؛ زیرا که فقط بخردان اندیشمند از کنار مجهولات عالم هستی بی تفاوت نمی گذرند و همواره ذهن وقّاد و پرسشگرشان جویای اسرار نایافته است.

اما قبل از هر چیز باید به گونه ای مطمئن شویم که خیام منجم و ریاضیدان، رباعی سرا نیز بوده است.

اگر کسانی همچون نویسنده ی کتاب خیام ِ پنداری به نام هواداری از خیام ریاضیدان، به هجو و طردِ خیامِ رباعی گو پرداخته اند و با ذکر دلایلی که چندان اساس و استحکامی ندارند، خیام عالم را از خیام شاعر جدا کرده اند و حتی شهرت و محبوبیت او را در دنیای غرب نتیجه ی غرض ورزی غربیان دانسته اند و گفته اند: کسی چه می داند که غربیان آزمند و پول اندوز از ترویج رباعیات خیام در شرق این نتیجه را نخواسته اند که کارخانه های شراب کشی خود را به کار اندازند و از این راه کیسه ی شرقیان را از زر و سیم تهی کرده و کاسه شان را به باده پر سازند.

باید یادآوری کنم که به حقیقت از انصاف دور افتاده اند و راه افراط رفته اند.

حقیقت امر این است که خیام منجم و ریاضیدان بی هیچ تردیدی، رباعی گو هم بوده است و دیگر این که فراموش نباید کرد که داوری یک بُعدی، دور از رویه ی تحقیق و پژوهش است.

بنابراین شایسته است که اولاً حقیقت بین باشیم و ثانیاً به نکات مثبت و چشمگیر تفکر خیامی که حاکی از فلسفه ی خوش بینانه ، آزادگی و نظریات بدیع علمی او هستند و در رباعیات اصیل خیام – نه الحاقی – می درخشند، توجه کنیم و در قضاوت واقع بین و معتدل باشیم نه متعصب؛ به علاوه باور کنیم که اشاعه ی افکار و اشعار خیام در جهان غرب – با پذیرفتن منت و دینی که بی تردید فیتز جرالد بر ادب و فرهنگ ما دارد – ناشی از صراحت بیان، از دل برخاستگی سخن و وسعت اندیشه ی خیام است، نه زد و بندهای سیاسی! از خصایص کلام حکیم عمر خیام می توان به این موارد اشاره کرد:1.

کلام او در نهایت فصاحت و بلاغت است و از تصنّع و تکلف به دور است.

او در پی آرایش کلام نیست و مقام حواس خود را متوجه معنی و پیام شعر می کند.

2.

از دیگر خصایص خیام ذوق لطیف و حس شدید اوست.

با اینکه قصد شاعری ندارد، از دیدن مناظر زیبای طبیعت و دیدن مهتاب و ابر و باران، بی اختیار به سرودن شعر می پردازد.

از سخنان او برمی آید که از مرگ بیمی ندارد؛ زیرا کسی که از مردن می ترسد، این اندازه اصرار در یادآوری مرگ ندارد، بلکه تا می تواند خود را از یاد آن منصرف و غافل می سازد.

آن کس که زمین و چرخ و افلاک نهادبس داغ که او بر دل غمناک نهادبسیار لب چو لعل و زلفین چو مُشکدر طبل زمین و حقه خاک نهاد 3.

خاصیت دیگر کلام خیام، سنگینی، متانت و مناعت اوست.

او اهل مزاح و مطایبه نبود، بلکه حکیمی متفکر و متذکر می نمود که مدار فکرش حول این مطالب می گشت: تذکر مرگ، تأسف بر ناپایداری زندگانی و بی اعتباری روزگار.

کلام او سرشار از پند و عبرت برای همگان است.

حکیم عمر خیام از دیرگاه سرآمد رباعی سرایان شناخته شده بود و گاهی می گفتند هم چنان که فردوسی در رزم سازی و سعدی در غزل سرایی در نخستین پایه اند، خیام هم در سرودن رباعی این مقام را دارد.

بازار رباعیات خیام وقتی گرم شد که یک شاعر با ذوق انگلیسی به نام فیتز جرالد تعدادی از رباعیات خیام را در نهایت مهارت به شعر انگلیسی درآورد و شاهکاری گرانبها از خود به جا گذاشت.

ترجمه ی فیتز جرالد به قدری زیبا و موزون بود که به او لقب خیام انگلیسی را دادند.

بعد از این کار فیتز جرالد، اهل ذوق بسیاری از کشورها به ترجمه ی رباعیات خیام به زبان های مختلف مشغول شدند و این رباعیات هزاران بار در انواع و اقسام کتاب های کوچک و بزرگ و مصور و غیرمصور به چاپ رسید و امروزه کمتر کسی در دنیا هست که از رباعیات خیام بی خبر باشد.

سرانجام تعدادی از اروپاییان تصمیم گرفتند که به بررسی رباعیات منسوب به خیام بپردازند و تشخیص دهند که کدام رباعی ها به راستی متعلق به خیام هستند.

از جمله این افراد می توان به والانتن ژوکونسکی خاورشناس روسی، فریدریخ رُزن دانشمند آلمانی و آرتور کریستین سن محقق دانمارکی اشاره کرد.

در کشور خودمان نیز تلاش هایی در این زمینه صورت گرفته است، ولی هنوز هم در مورد بسیاری از رباعیات، شک و تردید وجود دارد.

رباعیاتی که نام خیام در آنهاست، معدودند و نمی توان مطمئن بود که حتی آنها هم متعلق به خیام باشند؛ زیرا تعدادی از آنها خطاب به خیام و یا نقل قول از اوست.

مانند این رباعی که ظاهراً مولانا جلال الدین در جواب خیام گفته است:
کلید واژه ها: شاهنامه - ترجمه - انگلیس - داستان - فردوسی - خیام - شاعر - فلسفه - انسان - ارزش های اخلاقی - اروپایی - انگلیسی - سلیمان - بزرگ - کلاسیک - ادبیات - ادبیات فارسی - همراه - یونان - زیبا - شکسپیر - تراژدی - آرنولد - یونانی - زیبایی - درگیر - زندگی - تفاوت - اهمیت - فارسی

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ تلاوت «عبدالله راغب ابراهیم ابوحلیقه» نماینده مصر؛ سوره مبارکه یوسف

سلفی با هیتلر در اتریش ممنوع می شود

فیلم| حضور نیروهای جهادی از 25 کشور دنیا در خوزستان سیل زده

فیلم/ تلاوت «احمد اوچر» نماینده استرالیا؛ سوره مبارکه سبا

دومین جشنواره ملی مجسمه های نمکی

فیلم|حضور نیروهای جهادی از 25 کشور دنیا در خوزستان سیل زده

فیلم/ تلاوت «حمیدالله حیمون» نماینده بنگلادش؛ سوره مبارکه مائده

گریم جدید هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»+عکس

اقدام خیرخواهانه فردوسی پور برای سیل زدگان و صفوف طولانی مردم + عکس

سلفی با هیتلر در اتریش ممنوع می شود

فیلمی که به پورمحمدی، مدیر سابق شبکه سه سیما اهدا شد

آخرین آمار فروش گیشه سینمای ایران

فردوسی نخستین فیلمنامه نویس ایران است

فیلم/گل چهارم نفت آبادان به قلب فولادیها

گریم جدید هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها» + عکس

چه فیلم های کلاسیک مرمت شده ای اکران می شوند؟ / نویسنده «شهرزاد» فرمول جادویی فیلمنامه نویسی اش را آشکار کرد / دیدگاه عباس کیارستمی درباره فیلمسازی درباره زندانیان

آق اویلی بشگرد و پیمان قلر عطا چابکسواران برتر هفته دوم

فیلم| جاری شدن آب در رودخانه باقرآباد قرچک پس از 17سال

اختتامیه چهل و هشتمین دوره فیلم رشد + گزارش

فیلم ایرو (اینجا) در پکن اکران شد

20 سال آرزو داشتم تختی شوم

عواید فروش یک نمایش با موضوع کودک همسری برای سیل زدگان

هر شب با اخبار ورزش استان سمنان+ فیلم

«جایزه بزرگ» بلغارها به عکاس ایرانی رسید

فیلم/گل اول آبادانی ها توسط بالوتلی

اختتامیه جشنواره ملی تئاتر دانشجویی اردیبهشت در دامغان

قسمت ویژه«پایتخت» به عید فطر هم نمی رسد

آمادگی شهرداری تهران برای مرمت آثار تاریخی بغداد

پخش فیلم های طنز از شبکه نمایش

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

گلایه های کارگردان «خط باریک قرمز» در اکران این فیلم

برگزاری نخستین جشنواره عکس های قدیمی در اسلامشهر

جایگاه جهانی سینمای ایران در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار می شود

جشنواره بین المللی غذای اکو - جاده ابریشم در زنجان آغاز بکار کرد

برنامه های مردمی در جشنواره بهتر می درخشد

افشای صورتحساب های شرکت تاکسی اینترنتی

نگارش کتاب داستانی درباره شیخ انصاری هم سخت و هم لذت بخش بود

نعمت گازرسانی به چاروسا در کام مردم تلخ می شود

آخرین آمار فروش گیشه سینمای ایران

گریم جدید هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»

عکس های جدید بهنوش طباطبایی

استقبال خارجی ها از بازار فیلم جشنواره جهانی فیلم فجر

تلاش بهنوش طباطبایی برای نشان دادن گوشواره اش! +عکس

رونمایی از آثار ارزشمند دکتر علی سلطانی

کلیسای نوتردام قهرمان اصلی گوژپشت نوتردام

معرفی گروه طراحان وقتی کبوترها ناپدید شدند

اصغر فرهادی به ایران می پردازد اما دغدغه جهانی دارد

نمایشگاه بین المللی «راه ابریشم» در قزاقستان برگزار می شود

اقدام عجیب تراکتور:ارسال فیلم اشتباهات فروزان به AFC

قسمت ویژه «پایتخت» به عید فطر هم نمی رسد

کارگردان «ماجرای نیمروز» در جشنواره فیلم فجر کارگاه برگزار می کند

فیلم| باز شدن دریچه های سد ماملو

بخش خبری 20:00 پنجشنبه 29 فروردین 1398 یزد

صابر ابر و سحر دولتشاهی بازیگران اصلی “قورباغه”/ نوید محمدزاده ایفاگر نقش فرعی موثر!

بررسی متری شش و نیم در شبکه پنج سیما

آمادگی شهرداری تهران برای مرمت آثار تاریخی بغداد

بازدید نزدیک به 60 خریدار از روز اول بازار جشنواره جهانی فیلم فجر

آخرین آمار فروش گیشه سینمای ایران

شهردار تهران: تجارب حفظ آثار تاریخی را در اختیار عراق قرار می دهیم

استخدام مربی مهد در خانه فرهنگ کیهان در تهران

اعلام ویژه برنامه های روز ملی خلیج فارس در هرمزگان

موفقیت دو معلم مهابادی در جشنواره الگوهای برتر تدریس کشور

واکنش علی نصیریان به نام گذاری خیابانی به نام او

بازدید معاون وزیر و مدیر کل دفتر تجسمی از جشنواره مجسمه های نمکی

وزش تندباد های شدید در آباده+فیلم

«متری شیش و نیم» رکورد زد/ «تگزاس 2» خوب شروع کرد

آمادگی شهرداری تهران برای مرمت آثار تاریخی بغداد

«متری شیش و نیم» رکورد زد/ «تگزاس 2» خوب شروع کرد

روایت آب و تمدن از سیلی که یک تاریخ را زیر آب برد

سکانس دیدنی از سریال «پدر»

«شاهرخ خان» همراه با فلم «صفر» به جشنواره فلم پکن رفت

فروش کتاب های فردوسی پور به نفع سیل زدگان

جشنواره فیلم سئول و حضور یک داور ایرانی/گورو معتبرترین جشنواره کودک در آسیا

رایحه هفدهمین جشنواره گل و گلاب در فرهنگسرای اشراق می پیچد

گریم جدید هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»+عکس

آخرین آمار فروش گیشه سینمای ایران

برنامه نشست های سومین روز جشنواره جهانی فجر/ واکاوی جایگاه سینمای ایران

روز فرهنگی ایران در «بیشکک» برگزار می شود

آخرین آمار فروش گیشه سینمای ایران

یک مترجم: ناشران کتاب دارند اما برای چاپ کاغذ ندارند

ناجا: فعالیت گشت ارشاد توقفی نداشته

بالاخره آیا به مرغ ها هورمون می زنند یا خیر ؟ + فیلم

اعلام اسامی فیلم های بخش بین الملل(میراث مشترک) جشنواره بین المللی فیلم وارش

پاسخ قاطع جشنواره فیلم کن به آمریکایی ها

گریم جدید هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»+ عکس

گریم جدید هوتن شکیبا در «فوق لیسانسه ها»/ عکس

در میانه بحران ها به بهانه نقد، هر سخنی را بر زبان نرانیم

لو رفتن سوالات آزمون آزمایشی سنجش+فیلم

پخش فیلم های طنز از شبکه نمایش

پرونده «متری شیش ونیم» روی میز «نقد سینما»

فیلم| سپاهیان بی ادعا در کنار سیل زدگان

«جایزه بزرگ» دهمین دوسالانه عکس مستند بلغارستان به ایران رسید

چشمان آتشین یک کودک ابرقهرمان جنگ به راه انداخت

افتتاح نمایشگاه کتاب تهران با حضور رییس جمهور

افتتاح نمایشگاه کتاب تهران باحضور رییس جمهور

استخدام کارمند اداری خانم درموسسه فرهنگی هنری توانگران

استخدام نیروی حسابدار در شرکت رز پخش زنده رود در اصفهان

معاون امور هنری وزارت ارشاد از مراکز هنری بیرجند در خراسان جنوبی دیدن کرد

از رکوردشکنی «متری شیش و نیم» تا شروع امیدوارکننده «تگزاس 2»

بررسی فیلم «متری شیش ونیم» در «نقد سینما» 

شعرای اپیکور چه کسانی هستند و تفکرات آنها چیست؟

شعرای اپیکور چه کسانی هستند و تفکرات آنها چیست؟